Buitenlandsche Revue. De Roepstem onzer Koloniën. I HAWEKO I De Bolswardsche Courant en Westergoo KNIP DEZE BON UIT I DE) ilgtsg A 25 iinmiHiiiiiiiiniiiiiin i Stadsnieuws. VOLGENDE WEEK zal ons D1NSDAGNUMMER niet verschijnen. Adverteerders en correspon denten verzoeken wij hiermede rekening te willen houden. Adm. De Jong’s Nieuwsblad. BESPAAR Woetwdag 18 December 1935 31S12 Jaargang No. 100 BOLSWARD Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1F Telefoon No. 12 Uit den Omtrek U- WO 1. 7. 8. 12. I Advertentien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. APPELMARKT 5 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. sing, behaalde dezer dagen een mooi succes, doordat alle vier voor het exa men te Rotterdam opgaande leerlingen het diploma hebben behaald. Het zijn de dames G. Wiersma, H. Eerdmans en Dj. ledema te Bolsward en J. Bijlsma te Wommels. NIEUWJAARSPOST VOOR INDIE. De correspondentie te verzenden met de vliegtuigen die op 25 Dec. a.s., resp. 1 Januari a.s. naar Ned. Indië vertrekken moet aan het hoofdkantoor alhier uiter lijk gepost zijn om 15.10. De lichting van de bijbussen vindt plaats van 14.30— 14.55. DE STORING IN HET ELECTRISCH LICHT. Het was Zaterdagavond een strop, dat juist op een druk winkeluurtje 67 uur, plotseling het electrisch licht uitging. In allerijl zag men de oude petroleumlampjes weer te voorschijn halen, benevens di verse kaarsen. Ongeveer een uur lang duurde deze storing. Het bleek, dat de geheele pro vincie in donker gezet was, de oorzaak is geweest een oliebrand in de Centrale van het P. E. B. te Leeuwarden. Een re serve machine moest in gebruik worden gesteld. De stroomlevering in Leeuwarden kon doorgaan. KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de vorige week gehouden stem ming voor leden van het Kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier, werden de volgende stemmen uitgebracht, op de vrijzinnige candidaten: J. E. de Boer 529, S. I. Faber 527, U. van der Zee 528, C. de Jong 527, Tj. Joh. de Boer 510, P. Id- singa 513 en op de rechtzinnige candi daten: E. Westerhof 416, P. Oord 415, A. van ’t Zet 415, P. Boerma 414, J. van Slageren 418, H. Kuiper 415. Het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 950. Gekozen werden dus de vrijzinnigen. MODEVAKSCHOOL De hier gevestigde Modevakschool on der leiding van de directrice, mej. C. Es- Stokvisch, gratis gebeukt, Zalm, per blik BRANDSMA’s WINKELS. 39, 29. 12>/2. VERANDERING DIRECTIE „DE PHILANTHROOP”. In de j.l. Zaterdag gehouden vergade ring van aandeelhouders in genoemde maatschappij is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. C. Eis ma en tot diens opvolger benoemd de heer T. Schrader te Leeuwarden. De heer G. C. Eisma werd benoemd tot Commissaris. grootendeels te danken aan de nobele president Thomas Massarijk. Een geleer de met moed en verdraagzaamheid en een onbegrensd vertrouwen in de taak van zijn volk. Op 7 Maart 1850 te Moravië geboren als ’n zoon van arme eenvoudige ouders, heeft prof. Massarijk door een ijzeren wil en intelligentie zijn weg gezocht. Toen na de wapenstilstand prof. Massarijk tot president van de Tsjecho Slowaaksche republiek werd gekozen, was dit de er kenning van de groote en vele verdien sten die deze leider v^n zijn volk zich verworven had. Voor de consolidatie van deze natio- naliteiten-staat, waarin na Bohemen en Moravië ook Slowakije en Karpatisch Rusland werden ondergebracht, heeft Massarijk met groote tact en inzicht ge ijverd. Geen gemakkelijke taak, wanneer we bedenken, dat naast 7 millioen Tsje chen, ongeveer 2 millioen Slowaken, 3 millioen Duitschers, millioen Honga ren en ’n half millioen Raethenen tot een staatkundige eenheid te vormen. Dat hij daarin ten volle geslaagd is, mag als de grootste verdienste van de thans afge treden president beschouwd worden. EEN KRASSE OUDE BOLSWARDER. We hebben deze week eens ’n oogen- blikje gepraat met een van de oude stoere Bolswarders, die op 85-jarigen leeftijd nog niet van een toch welver diende rust kunnen of willen genieten lIllIiilliHIllHHIlitlltil 14 December 1935. Hedenavond had in de Geref. Kerk een een werkkring vindt, een voorname rol. Wij hebben geschikte gebieden te kust en te keur in onze overzeesche gebieden. Laten wij niet, door „hokvastheid”, de gelegenheid ongebruikt laten om tien en honderdduizenden de kans te bieden, zich een goed en gelukkig bestaan te verzekeren, onder eigen vlag en ondei eigen gezag. Wie den grond kan en wil bebouwen en niet bevreesd is om de handen uit de mouw te steken, zal er beveiligd zijn tegen stoffelijke nooden en zich in vele gevallen een vrij en onbekommerd be staan kunnen veroveren. Maar dan is het ook de taak van de regeering, om dit plan grootsch op te zetten en uit te voeren! n.l. Rein de Jong, de in de laatste jaren bekende venter in mosterd en pepermunt. Op 12-jarigen leeftijd kwam de Jong in het boerenbedrijf, later als boeren arbeider. Deze werkzaamheden heeft hij 28 jaar lang volgehouden en werd op 40-jarigen leeftijd werkzaam aan de Kon. Ned. Mij. van Roomboterfabrieken alhier. Gedurende 35 jaar was hij in deze fabriek steeds op zijn post. Op 75-jarigen leeftijd volgde het ontslag bij deze fa briek en toen begon de Jong met een beetje negotie zijn kost te verdienen. Regelmatig werden toen per week Workum, Tjerkwerd, Blauwhuis, Wol- sum en Wommels, Burgwerd, Hichtum bezocht en steeds loopende door elke weersgesteldheid heen. De Jong is thans 85 jaar en op onze vraag of hij nu nog geregeld deze reizen maakt, antwoordt hij: „Ik nim 't nou ’n bitsje makkelikker op, maar as ’t er op ankomt dan zu ik ’t nog bést doen kanne.” Ondanks de hooge leeftijd getuigt deze uitdrukking nog van moed en kracht. U zelf incassokosten en ons moeite door hef leesgeld voor het le halfjaar op girorekening no. 87926 fen name van A. J. Osinga, Bolsward te storten vóór 28 Dec., met vermelding „Leesgeld le halfjaar 1936 De Jongs Nieuwsblad” Vergeef vooral NIET, de naam van het blad te vermelden. DE ADMINISTRATIE. Het Ethiopisch conflict. Prof.Massarijk. Het laatste nieuws rondom den oorlog in Oost-Afrika is momenteel wel van zoo overwegend belang, dat andere dikwerf niet minder internationale vraagstukken daarvoor een beetje op den achtergrond worden geschoven. Het is vooral naar aanleiding van de door Engeland en Frankrijk voorloopig in elkaar gezette vredesvoorstellen, dat er iets meer bekend wordt van de ge heime diplomatie, waaruit deze vredes voorstellen geboren zijn. We willen even de algemeene toestand zooals die zich de laatste weken ontwikkelde, in uw geheu gen terugroepen. De wandeling naar Addis Abeba, zooals die door Mussolini in een overmoedige bui genoemd was, is voor de Italianen wel op een groote mis lukking uitgeloopen. De oude generaal de Bono is reeds weer in Italië terugge roepen en de nieuwe opperbevelhebber Badoglio, die dit avontuur eens vlug en afdoend zou gaan oplossen, moet na eenige weken erkennen, dat de terrein- moeilijkheden zoo enorm groot zijn en de voedselvoorziening heel wat hoofdbre kens kost, dat voorloopig een verdere opmarsch niet mogelijk is. Het gaat Italië, zooals indertijd Enge land in Transvaal. Evenals die eenvou dige boerenleiders, hebben ook de Abes- sinische aanvoerders een niet te onder schatten inzicht in de guerilla-oorlog, die aan de Italianen heel wat schade be rokkent. In de tweede plaats oefenen de door de meeste Volkenbondsstaten tegen Italië afgekondigde sancties een dusda nige remmende invloed op de oorlogs industrie in Italië, dat men reeds ver schillende surrogaten voor niet meer in gevoerde artikelen tracht te vinden. Alle soorten metaal wordt reeds door de bevolking geofferd, maar de grootste vrees bestond toch nog voor een afkon diging van een petroleum-embargo. Wanneer dit door de Volkenbondsstaten zou worden doorgevoerd was het voor Italië practisch onmogelijk de oorlog verder door te zetten. Evenals indertijd, toen de mogelijkheid geopperd werd het Suez-kanaal te sluiten, door Italië ge dreigd is met een Eüropeesche oorlog, zoo heeft ook nu weer Mussolini een dergelijk dreigement laten hooren en nu komt het vreemde in deze kwestie. Dit dreigement van Mussolini heeft Frankrijk verontrust en het schijnt nu, dat Enge-* land, nu dit land niet op de directe steun van de Fransche oorlogsvloot kan reke nen eveneens in gaat binden, zoodat voorloopig van een petroleum-embargo niet veel terecht komt. Dan heeft het Ita- liaansch dreigement in zooverre succes gehad. In deze sfeer zijn nu de vredesvoor stellen ontworpen en men kan begrijpen dat de zwakke broeder in het conflict in dit geval aan het kortste eind trekt. Wanneer we dan ook in die vredes voorstellen lezen, dat Abessinië aan Italië zal moeten afstaan een deel van Tigré en Ogaden, och, dan behoeft dat nie mand te verwonderen, ook niet dat Mus solini deze vredesvoorstellen met een goedkeurend gebaar heeft ontvangen. Nietwaar, de heeren zijn weer zoet, de beschaafde wereld siddert weer voor de fascistische macht arme Volkenbond. Wat hadden we ons in de laatste we ken verheugd over de reeds bereikte re sultaten en wat blijkt het te zijn? Niets dan eigenbelang. Van de zoo hoogge roemde Volkenbondsverplichting maakt men ook nu, evenals in 1914, een vodje papier. Maar gelukkig is er ook ’n essen- tueel verschil aan te wijzen, n.l. de open bare meening, die zich nu met deze kwestie gaat bemoeien. In geheel Engeland is men slecht te spreken over dit „verraad” aan het Vol- kenbondsstandpunt. De algemeene sym pathie gaat ook in Engeland steeds meer uit naar het land van den Negus en bo vendien de toestand aan het oorlogsfront geeft allerminst Italië het recht een hoo ge toon aan te slaan, eer het tegendeel. Geen wonder, dat we dus met zeer groote belangstelling de verdere ontwik keling van deze werkelijk zeer belang rijke kwestie afwachten. We hebben voor vandaag wel iets uitvoeriger bij dit eene onderwerp moeten stilstaan. Als tweede punt willen we dan ook nog maar een beetje in de buurt blijven en wel in Tsjecho Slowakije en nu ge lukkig niet om te constateeren, dat het in dit nieuwe rijk eveneens mis is. Neen, Tsjecho Slowakije heeft zich na de we reldoorlog ontwikkeld tot een krachtige energieke staat en heeft die vooruitgang waarin opgenomen 'Expansie is de leuze van dezen tijd: d. w. z. de noodzakelijkheid, waarin verschillende volken verkeeren om te trachten hun grondgebied uit te breiden buiten de eigen grenzen, ten einde de steeds aangroeiende bevolking in staal te stellen elders een plaatsje onder de zon te vinden, beschermd door de vlag en de wetten van hun eigen land. Deze behoefte aan gebiedsuitbreiding is het, welke leidde tot den oorlog tus schen Italië en Abessinië; deze landhon- ger ook is oorzaak, dat Japan de hand heeft gelegd of nog tracht te leggen op verschillende deelen van het reuzenrijk China. Duitschland dringt meer en meer aan op teruggave van zijn koloniën, of toewijzing van ander koloniaal gebied, ten behoeve van emigratie. En Nederland? Ook in ons land begint de ruimte steeds schaarscher te worden voor de bevolking. Jaar op jaar neemt ons be volkingsoverschot toe met 100.000 zie len voorwaar geen gering getal voor een land met een oppervlakte van nau welijks 33000 vierkante kilometer. Vooral ook tengevolge van de tegen woordige, buitengewoon ongunstige om standigheden vraagt dit probleem drin gend om oplossing. Nu zijn wij tegenover tal van andere volken in dat opzicht sterk bevoorrecht. Wij behoeven ons geen zorg te maken over de ruimte, waarin wij dit bevol kingsoverschot zouden kunnen onder brengen, omdat wij over onmetelijke, schaarsch bevolkte koloniale gebieden beschikken. Het is dus zeer logisch, dat wij meer dan ooit aandacht moeten gaan besteden aan overheveling van een deel van onze bevolking naar onze overzee sche gewesten. Het percentage, dat thans uit eigen be weging daarheen gaat, is zeer onbedui dend. Vooral het aantal dergenen, die daarheen gaan om zich een eigen werk kring te scheppen, is bedroevend klgin. Daarbij spelen allerlei vooroordeelen en bezwaren, welke reeds lang als on gegrond zijn erkend, een groote rol. Men wil het bijv, vaak voorstellen, alsof het voor een bewoner van een land met een klimaat als het onze ongezond, ja, on mogelijk zou zijn om in de tropen han denarbeid te verrichten. Door de practijk is evenwel reeds lang gebleken, dat dit volstrekt niet het geval is. Wij wijzen bijvoorbeeld op het plateau van Bandoeng, op Java, waar zich ver schillende Nederlandsche tuinders heb ben gevestigd, die er hun bedrijf uit oefenen zonder daarvan eenig nadeel voor hun gezondheid te ondervinden. Hier staan kolonisatieplannen tegen over, die inderdaad mislukt zijn. Dit is echter alleen het gevolg geweest van verkeerd inzicht dergenen, die met de organisatie waren belast. Men behoeft zich er niet door te laten weerhouden. Ook uit mislukkingen trekt men leering. Overigens is het ook zoo in te richten, dat Nederlanders, die naar Indië emi- greeren, niet bepaald handenarbeid be hoeven te verrichten, dit is een kwestie van ogranisatie en goede financiering. Een zoo voor de hand liggende „werk verschaffing” in onze koloniën, welke tof de rijkste ter wereld behooren, verdient, dat zij op een degelijke basis wordt op gezet en voldoende gefinancierd. Dat men daarvoor niet de ongezonde kustgebieden zal kiezen, spreekt vanzelf. Er zijn immers hooge, vruchtbare pla teaux genoeg, waar de menschen heen kunnen? Voor den Europeaan speelt vooral de hoogte, waarop hij in de tropen VERGADERING van de raad der gemeente Wbnseradeel op Don derdag 19 December 1935, des namiddags 2% uur ten ge- meentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen van de vergadering van 31 October 1935. Ingekomen stukken. Mededelingen. Benoeming van een hoofd der openbare lagere school te Makkum. Voorstel van B. en W. inzake over dracht van eigendommen ten be hoeve van de aanleg van een straat ten zuiden van de Grote Zijlroede te Makkum, vanaf de Krommesloot tot het terrein van de dakpannen- fabriek der commanditaire ven nootschap L. J. de Vries en Co. Alsvoren tot herziening van de jaarwedden van de wegwerkers en dorpsreinigers. Alsvoren betreffende het verstrek ken van een toeslag op de kasuit keringen aan georganiseerde ge huwde werklozen en werkloze on gehuwde kostwinners. Alsvoren betreffende het verstrek ken van een kerstgave aan werklo zen. Alsvoren tot het sluiten van een kasgeldleening in de vorm van een rek.-courant-overeenkomst, aange gaan met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten voor gewone uitgaven voor het tijdvak 1 Januari tot en met 31 Maart 1936. Alsvoren tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Alsvoren tot vaststelling van nieu we verordeningen op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtin gen van de ambtenaren van de bur gerlijke stand. Alsvoren tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening. Alsvoren tot vaststelling van een monumentenverordening. Aanbieding van de gemeente-reke- ning c .a. over het dienstjaar 1934. Aanbieding van de rekening c.a. van het woningbedrijf over het dienstjaar 1934. Voorstel van de commissie, belast met het onderzoek der rekening van het algemeen armbestuur over 1934, tot goedkeuring van <jie re kening. Aanbieding van de gemeentebegro ting c.a. voor het dienstjaar 1936. Begrotingswijzigingen. Belastingreclames. WITMARSUM. F O GEZELSCHAP*! DEZEZ SPELEN dobbelstenen enz. Till -- - J CD t 5. F 6. 9. 10. 11. 13. 14. 15. 16. i 17. I I 18. 19. 2. 3. 4. .cent r' DE JONG s NIEUWSBLAD te samen J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1