Buitenlandsche Revue. Een prima BRIL? i De Bolswardsche Courant en Westergoo I III. 1. WERFF I Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE g erooizanti ia. sheer, ret. 3054 |j SOlledB BEPABATlE-iflBICHTHB Bevordering van weldadigheid. Uit den Omtrek - Stadsnieuws. Woensdag 8 Januari 1936 No. 2 Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 'i Groote voorraad Onderdeelen en Banden waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 12 en zijjn laatste preek Alhier, wegens zjjn I -(o)- Speciale inrichting voor Ad ver ten tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry's. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. midvoor. We kunnen ons niet indenken, welke motieven aanvoerder Huisman be woog in de tweede helft de opstelling te wijzigen, dat was werkelijk een ver zwakking. LOOP VAN DE BEVOLKING DER GEMEENTE BOLSWARD OVER 1935. De bevolking bedroeg op 31 Decem ber 1934 3242 m. en 3543 vr., tot 6785. Alhier geboren 80 m., *78 vr., totaal 158. Elders geboren 4 m. Verm. door ge boorte met 84 m., 78 vr., tot. 162. Inge komen personen 167 m., 211 vr., tot. 378. Totale vermeerdering 251 m., 289 vr., totaal 540. Alhier overleden 36 m., 31 vr., tot 67. Elders behoorend 1 jn. Elders overleden 5 m., 8 vr., tot 13. Vermindering dooi overlijden 40 m., 39 vr., totaal 79. Ver trokken pers. 146 m., 184 vr., tot. 3301 Totale vermindering 186 m., 223 vr.. 289 vr., totaal 540. Verschil 65 m., 66 vr. totaal 131. De bevolking op 31 December 1935 bedroeg 3301 m., 3609 vr., tot. 6916. Er werden in 1935 47 huwelijken vol*- trokken en 1 huwelijksontbinding inge schreven, terwijl 3 levenloozen werden aan gegeven. DE DIEFSTALLEN IN EN OM BOLSWARD. Dezer dagen zijn door de rijks- en ge meentepolitie alhier alsnog gearresteerd twee personen T. V. en H. A die na hun verhoor evenals het vorige viertal naar Leeuwarden zijn overgebracht, ter voor geleiding aan den Officier van Justitie, aldaar. Een dezer personen die in N.-Holland zwervende werd aangetroffen, was ook door de politie in een der Noord-Hol- landsche gemeenten gezocht. Met de arrestatie van het genoemde zestal heeft onze politie zeer waarschijn lijk de geheele bende te pakken, die niet alleen in den laatsten tijd, maar ook in voorgaande jaren onze stad en omgeving onveilig maakte. We denken hierbij aan de inbraak bij den heer Nawijn, bij de Coöperatie, bij den heer Hoekstra, enz. enz. Het onvermoeid en rusteloos door werken van de politie alhier, geduldig den tijd van toe te slaan afwachtende, heeft eindelijk dit resultaat weten te be reiken, waarvoor zeer zeker een woord van lof toekomt Hangende het onderzoek, kunnen er moeilijk meerdere bijzonderheden gepu bliceerd worden. HINDELOOPEN. VOETBAL, 4 Januari 1936. Hedenmiddag bracht H. V. V. II een tegenbezoek aan de Valken I van Warns Deze wedstrijd werd verloren door H. V. V. n met 3—0. LOOP DER BEVOLKING. De bevolking dezer gemeente bestond 31 December 1934 uit 495 mannen en 439 vrouwen, totaal 934. Zij vermeerderde door geboorte mei 7 mannen en 1 vrouw en door vestiging met 24 mannen en 32 vrouwen. Zij verminderde door overlijden met 2 mannen en 8 vrocwen en door vertrek met 44 mannen en 39 vrouwen. De bevolking bestond derhalve op 31 December 1935 uit 480 mannen en 425 vrouwen, totaal 905. Aantal voltrokken huwelijken 10. NED. FABRIKATENHUIS. Het Ned. Fabrikatenhuis te Utrecht is voor Bolsward geen onbekende, reeds meermalen -is hier ter stede propaganda gevoerd door deze ijverige vereeniging. Volgens een advertentie in dit nummer komt het Ned. Fabrikatenhuis Vrijdag a.s. in de Doele met een interessante geluidsfilm met 2 voorstellingen, 's nam. 2.30 en ’s avonds 8 uur. PINGJUM. AFSCHEID DS. S. ZEILSTRA 5 Januari 1936. Hedenmiddag deed Ds. S. Zeilstra van Pingjum als consulent zijnde van Arum HENNAARDERADEEL. De bevolking bestond op 1 Januari 1935 uit 2358 mannen en 2359 vrouwen, totaal 4717. Zij vermeerderde door ge boorte met 52 jongens en 46 meisjes, to taal 98. Door vestiging in de gemeente met 136 mannen en 142 vrouwen, totaal 278. Geheele vermeerdering alzoo 188 mannen en 188 vrouwen, totaal 376. De bevolking verminderde door over lijden met 18 mannen en 31 vrouwen, totaal 49, door vertrek uit de gemeente met 175 mannen en 185 vrouwen, totaal 360. Totale vermindering alzoo 193 man nen en 216 vrouwen, totaal 409, zoodat de geheele bevolking is verminderd met 5 mannen en 28 vrouwen, totaal 33. Op 1 Januari 1936 bestond de bevol king uit 2353 mannen en 2331 vrouwen, totaal 4684. Er werden 37 huwelijken voltrokken. WITMARSUM. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Het aantal bezoekers in de maand December was 34 dames en 161 heeren, totaal 195. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg 650 uit eigen bibliotheek en 25 uit die van Sneek, totaal 675. In het jaar 1935 werden uitgeleend 7870 boeken. De Leeszaal werd bezocht door 2306 personen. CORRESPONDENTIE R. te B. Uw ingezonden stuk ach ten wij van te weinig algemeen belang, om daarvoor plaatsruimte af te staan. Volkenbond dienen, zijn twee absoluut tegenstrijdige begrippen. Deze gedachte is men eindelijk in Frankrijk ook als de meest juiste gaan inzien en de eerste stap in deze richting is de overeenstem ming tusschen de marine-staven van Engeland en Frankrijk bij een eventu eel conflict in Europa. Ten slotte nog iets ove» de Jodenver volging in Duitschland. We hebben meermalen de gelegenheid gehad er op te wijzen, hoe de Nationaal Soc. regee- ring in Duitschland het Jodenvraagstuk behandelt. Van menschelijk standpunt bezien met een geraffineerde haat. Het laatste besluit nu ingaande op 1 Jan. j.l. treft nogmaals de Joodsche famine’s die nog in Duitschland woonachtig zijn. De Arische (dat zijn niet-Joodsche) dienstboden mogen vanaf 1 Januari niet meer in betrekking blijven bij Joden. Om eventueele besmetting van anderen te voorkomen, moeten deze dienstboden eerst in speciale „scholingskampen” worden ondergebracht, waarna ze ge zuiverd van mogelijke Joodsche smet in de samenleving terug kunnen keeren. Was de zaak niet zoo diep-treurig, men zou kunnen lachen om de verre gaande naïviteit van de leiders van het Arische Duitschland. NAAR VOETBAL. C. A B. I—FRISIA I 2—3. Wanneer we onze aanteekeningen over deze wedstrijd, die op een zeer zwaar terrein gespeeld werd, overlezen, tot. 409. Totale vermeerdering 251 mj 1 De oorlog in Abessinië. De Nieuwjaarsrede van President Roosevelt. Is er gevaar voor een Europeesehe oorlog? Het dienstbodenvraagstuk in Duitschland.- Wat elke oorlog in het oog van elk weldenkend mensch stemt tot een bar- baarschheid zonder weerga, is wel de cynische wijze waarop men tracht zoo veel mogelijk en met de meest onmen- schelijke dingen menschen te dooden. Onwillekeurig komt men bij de over denking van dit feit tot de vraag: Is het voor de Christenmensch ooit geoorloofd met voorbedachten rade zijn evenmensch te dooden? Deze vraag wordt door ver schillenden menschen en met verschil lende argumenten met ja en neen beant woord. Het zou ons te ver voeren de bei de kanten van deze medaille behoorlijk gedocumenteerd te bespreken zondet aan een bepaalde stelling de voorkeur te geven en aan partijdigheid zoowel naar de een of de andere kant kunnen we ons met het revue-werk niet wagen. Waarom? zoo zal de aandachtige lezer dan vragen, deze aanhef? Het is naar aanleiding van het bom bardement van de Zweedsche ambulan ce, dat deze ontboezeming ons onwille keurig uit de pen vloeit Gelukkig spre ken de laatste berichten over deze Ita- liaansche wandaad iets gunstiger. Van de Zweedsche ambulance zijn slechts 2 doktoren gewond. We kunnen ons in denken dat bij de eerste berichten over deze ramp een schok van verontwaardi ging door het Zweedsche volk ging. Im mers onze eigen ambulance kan hetzelf de lot treffen. De weinige sympathie waarop Italië nog in de beschaafde we reld mocht rekenen, heeft door deze schending van het oorlogsrecht een ge voelige klap gekregen. Het Ethiopisch avontuur dreigt voor Italië een groote strop te worden. Op het oorlogsterreirt veel tegenslag en in eigen land mede door de sancties een versobering en door de geweldig groote kosten een verar ming, die zijn weerga in de geschiedenis haast niet vindt. Men moet medelijden hebben met het Italiaansche volk, dat zich door zijn leiders in zoo’n erge mate laat misleiden. 6'Januari 1936. Op Maandag 6 Januari hield het Ned. Fabrikatenhuis afd. Propaganda-actie, 'n filmavond in het café Hofstra, De zaal was vol belangstellenden. Om acht uur opende (vanaf het witte doek) de heer Bom, directeur van de Propa ganda-actie van het Ned. Fabrikaat deze avond. Vele mooie films werden vertoond, al len in het belang van de Nederlandsche Industrie en het Nederl. Fabrikaat. Tot slot een prachtige bloemenfilm. De heer Born sprak daarna (weer vanaf het witte doek) een woord van dank en spoorde ieder aan om op Ned. Fabrikaat te letten en te koopen. De grootste verdienste van weldadig heid is, dat zij in het geheim wordt be oefend. Het is voor niemand aangenaam van de weldadigheid afhankelijk te zijn; en dit heeft men zoo goed begre pen, dat met dit begrijpelijke gevoel zoo veel mogelijk rekening wordt gehouden. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de lichamen, die weldadigheid beoefenen zich eveneens in geheimzinnigheid zou den moeten hullen. Vooral op dit gebied heeft het spreekwoord gelijk, dat zegt, dat vele handen licht werk maken. Wij hebben allen in ons hart een ge voelig plekje, dat op een beroep op onze weldadigheid in gunstigen zin reageert. Maar uit onszelf komen wij er vaak niet aan toe, aan dit gevoel toe te geven, als wij er niet toe worden opgewekt. Wij moeten er te gelegener tijd aan wor den herinnerd, dat onze hulp noodig is voor minder bedeelden. Deze herinnering wordt bereikt door ons het bestaan van liefdadige Instellin gen af en toe binnen te brengen, doordat deze lichamen een gepaste reclame voor hun werk van naastenliefde maken. Hel zou van een zeer verkeerd inzicht blijk geven, als zij dit versmaadden en hun licht onder een korenmaat zetten. Zij moeten er niet voor terugschrikken, om de reclame trom te roeren. Zij kunnen In dit opzicht een voor beeld nemen aan een bepaalde instel ling op dat gebied, van welker bestaan de meeste Nederlanders onkundig zou den zijn, als zij het niet verstond, op meesterlijke wijze reclame te maken voot haar doel. Hoewel zij zich beperkt tot het verleenen van steun aan een nauw pmschreven categorie van geloofsgenoo- ten, weet zij haar fondsen te betrekken ook uit wijde kringen van andersden kenden. Zij bereikt dit doel hoofdzakelijk doot het organiseeren van loterij ep; en de verkoop der loten wordt in sterke mate bevorderd door een grootscheeps opge zette reclame-campagne, door middel waarvan de vereeniging tot in het klein ste gehucht een bekenden klank heeft gekregen. Waarom wenden andere liefdadige in stellingen ook niet zulk een middel aan? Zij hebben het voorbeeld voor oogen, dat het een goed middel is, om de kas te stijven en niemand kan er, gezien het goede doel iets op tegen hebben. Hier betreft het immers geen speculatie op het sommige menschen ingeboren Instinct om te spelen, doch Is de loterij geheel bijzaak en staat het goede doel op den voorgrond, Crisis-Comité’s hebben er soms ook hun toevlucht toe genomen. Er kan toch niets op tegen zijn om Iemand In den zak te laten tasten voor een weldadig doel en hem tegelijkertijd een kans te bieden al is het maar een heel klein kansje om een prijs of een prijsje te winnen. Wenscht hij of zij dien prijs niet te aanvaarden, welnu, dan kan deze prijs immers opnieuw verloot ot verkocht worden en het bedrag gestort in de kas van de betreffende instelling? De armoede is groot in dezen crisis tijd en wij moeten alles doen, om den nood te lenigen zooveel in ons vermogen is. Dat willen wij ook wel; maar, wij herhalen het, het is maar al te vaak noodig, dat ons dit in herinnering wordt gebracht. De goede wil behoeft op zijn tijd een kleine aansporing. Als deze aan sporing geschiedt in den vorm, welken wij hierboven op het oog hadden, zal zij allicht niet zonder gevolg blijven. Het terrein is groot zoowel dat van hen, die helpen willen ook wel helpen kunnen, als van hen, die op hulp wach ten. Het Is de moeite waard om het te ontginnen. De congresrede van president Roose velt heeft de gemoederen in enkele sta ten van Europa een beetje In de war ge bracht en we mogen gerust zeggen, spe ciaal In de dictatuur-staten Duitsch land en Italië. Elk van deze twee lan den reageert natuurlijk op eigen manier. De Duitsche pers steekt een beetje de draak met de vaderlijke vermaning van Amerika’s president en wijst hem er op, dat hij eerst maar eens de erfenis van Wilson moet uitvoeren, inplaats van nu met een schoófmeelsteitgebaar de jjndere Staten op hun plicht te wijzen. Een blad als b.v. het „Berliner Tageblatt” meent, dat president Roosevelt zijn landgenooten het aangename bewustzijn heeft bijge bracht, dat ze brave kinderen zijn, maar dat daarbuiten heel wat ondeugende rakkers rondloopen. De Italiaansche pers reageert op een geheel andere manier. In de eerste plaats wil men de officieele tekst afwachten en in de tweede plaats legt men de na druk op de voor Italië buitengewoon be langrijke kwestie van het uitvoerverbod. Vooral wat betreft het petroleum-embar go is voor Italië de houding van Ame rika van buitengewoon groot belang. De vraag of er in de toekomst gevaar bestaat voor een oorlog in Europa, een overslaan van de brand in Oost-Afrika naar ons werelddeel, is nog zeer moei lijk be beantwoorden. Zoolang de oor log in Oost-Afrika duurt, blijft de alge- meene toestand vol gevaren, vooral wanneer de sancties, door den Vólkern bond tegen Italië ingesteld, in nog iets scherpere mate zullen worden opgelegd, waarbij we dan speciaal denken aan de mogelijkheid van een petroleum-embar go. Hoe de houding van Amerika zal we zen is uit de boven aangehaalde rede van Amerika’s president niet op te die pen. Engeland en Frankrijk houden ook zonder deze petroleumkwestie terdege rekening met een mogelijk conflict, dat zich dan rond de Middellandsche Zee zal afspelen. De mislukte Fransche vredesvoorstel len, het aftreden van den Engelschen Minister van buitenlandsche zaken Hoare heeft in Frankrijk deze reactie teweeg gebracht, dat men daar eindelijk inziet, dat niemand twee heeren kan dienen. Aan de eene kant Mussolini tot vriend houden en aan den anderen kant den 3 Januari 1935. Heden geraakte een vrachtatup van de fa. Huisman alhier in een sloot, doordat de bocht verkeerd genomen werd, De bestuurder S. B. bekwam geen letsel, doch was doornat en was hevig ge^ schrokken. Met een kraanwagen van de fa. Boomsma uit Franeker, werd de wagen die niet geladen was, weer op het droge gebracht. De auto was slechts weinig beschadigd en kon terstond weer wor den gebruikt Het laat zich begrijpen, dat het geval veel volk op de been bracht, daar hei in de onmiddellijke nabijheid van hei dorp was. verwondert ’t ons des te meer, dat deze wedstrijd door C. A B. verloren is. Wel was voor de rust het positiespel van Frisia stukken beter, maar door te veel combineeren werden er niet veel doel de bekende 14 punten I punten gemaakt. Tegenover dit goed af- gewerkte spel van Frisia neemt C. A. B. een verdedigende houding aan. Wanneet zoo nu en dan het spel verdeeld wordt en C. A. B. ten aanval trekt, zit onze middenlinie óf te kort achter de voor hoede waardoor zeer gevaarlijke situa ties voor ons doel ontstaan, óf de ah stand is te groot, waardoor van een zui ver plaatsen niets terecht komt. De linkerkant van onze voorhoede is uitstekend en doet haar uiterste best, evenals de geheele verdere linkerhelft. Aan den rechterkant is het dezen middag vooral wat betreft halflinie en back bijzonder slecht. Dit is dan ook oorzaak dat Frisia het eerste doelpunt maakt. Zooals meermalen is dit het sein voor de C. A. B.ers om nog eens extra hun best te doen en geen twee minuten later 14 de gelijkmaker er ook. 1-1. Na enkele aanvallen van weerskanten is het weer de linksbuiten van Frisia die door de verdediging glipt en er 2-1 van maakt. Gedurig blijft in de nu komende periode C. A. B. aanvallen en dit wer ken wordt met een fijne goal beloond. 2-2. Bravo links-buiten en l.-binnen, dat was mooi berekend spel. Direct na de aftrap is C. A. B. weet in den aanval, doch de Frisia-keeper is op zijn post, met gelijken stand gaat de rust in. Na de rust is C. A B. weer spoedig in den aanval, een goed schol tegen de paal, zoo verstrijkt de tweede helft, afgewisseld door een enkele aan val van Frisia. Ontegenzeggelijk is C. A B. na de rust iets sterker, terwijl de aanstaand vertrek uit Pingjum naar Gie- kerk-Oenkerk-Wïjns. Na gezongen te hebben van Ps. 68 vers 10 en nadat de gewone ceremoniën waren vervuld, zong de gemeente nog maals en wel van Gezang 4 1 en 7. Daarna werden opnieuw bevestigd de heer Tj. Kamminga als ouderling en de heer J. Yntema als diaken. Hierna kon Ds. Zeilstra overgaan toi de preek. Als tekst had hij gekozen Exodus 14 15: „Wat roept gij tot Mij? Zeg den kinderen Israëls dat zij voori- trekken”. Als tusschenzang werd gezon gen door de gemeente Gezang 194 1, 4 en 5; de slotzang was Gez. 274 5. Na het „Amen” speelde het orgel „Es ïst bestimmt in Gottes Rath” van F. Mendelssohn Bartholdy. Ds. Zeilstra richtte ook nog hartelijke woorden van dank aan verschillende kerkelijke colleges enz. Na het dankge bed verlieten de vele aanwezigen het kerkgebouw onder orgelspel van „U zeeg’ne God”. Aan de Ned. Herv. gemeente alhier zijn als ouderling en diaken herkozen de hee-> ren S. van den Berg en G. Gratama. De bevestiging had j.l. Zondag plaats door Ds. Zeilstra, OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 1 V. EINNENIANU/UI „V W NIEUW/ INBRAAK TE LAREN. In den Oudejaarsnacht is ingebroken in de villa „Hooger Engh” staande aan den Rijksweg Amsterdam—Amersfoort, nabij de Vredelaan onder de gemeente Laren (N.H.). De bewoner vertoeft mo menteel met zijn gezin in Zuid-Frankrijk. Ook hier hebben de inbrekers door ver breking van een ruitje zich toegang toi de villa weten te verschaffen. De kasten zijn op alle kamers doorzocht, terwijl het geheele huis aan een grondige in spectie is onderworpen, De inbraak werd op Nieuwjaarsdag door een dienstmeisje van een der buren dat de zijdeuren zag openstaan, ontdekt. Vermoedelijk hebben de daders door deze zijdeuren de villa weer verlaten. Of er wat wordt vermist, weet men nog niet, aangezien de familie nog niet van den inbraak op de hoogte is gesteld. l.-back zich ook goed herstelt. Bij een (schermutseling voor het C. A. B.-doel heeft een der spelers het on geluk in eigen doel te schoppen en dii ongelukje Is voor Frisla het winnende punt. Resumeerende een voor de rust span nende wedstrijd en over het algemeen wat C. A. B. betreft een zeer slechte wedstrijd voor rechtshalf en back en 9 1.- r> •4 r I Leesgeld fr. p, p. per halt jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i DE JONG s NIEUWSBLAD w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1