Buitenlandsche Revue. BLOK Denkt Belastingzaken Ï1T fl!/ Elken DONDERDAG HI I I K Zitting te BOLSWARD ULU1L Schildwijk 33 bij de Markt siei mei uinoi moroen De Bolswardsche Courant en Westergoo IM. U. U. UIERFF Reparatie aan alle merken Automobielen 32^12 Jaargang Woensdag 15 Januari 1936 No, 4 I Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Vergadering van de Friesche Agrarische Bond op DONDERDAG 23 JAN. as in De Doele. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 r on I Advortoritiön por regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt IdinsdagB- Vr^dagsavondö. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Speciale inrichting voor 15.800 - 14.640 - 16.570 - 16.980 - 14.400 - 14.600 - 13.950 - 14.130 - 15.918 - 12.290 - 15.988 - 14.300 - 16.100 - 14.869 - 13.678 - 14.980 - 13.760 - 13.700 - 14.400 - 14.814 - 13.910 - 16.840 - 17.800 - 13.378 - 13.980 - 14.000 HET 50-JARIG JUBILEUM VAN DE R.K. WERKLIEDENVEREEN. ALHIER. Zondagmorgen 12 uur had in de aar dig versierde zaal van het R.K. gebouw bieden aan de Vendee hebben veel van de overstroomingen te verduren en reeds heeft de minister-president opdracht ge geven een algemeene hulpactie in te stel len. Ten slotte willen we nog even ver melden, in welk geweldig tempo tegen woordig de bouw van vliegmachines wordt uitgevoerd. Een sprekend staaltje hiervan geeft Engeland, dat in het ver volg zijn luchtmacht met 12 vliegtuigen per week zal uitbreiden. Sedert de aan kondiging van het twee-jarige bewajïe- ningsprogram in Mei van het vorig jaar is de Engelsche luchtmacht met 285 ma chines uitgebreid. Vijf nieuwe scholen voor de opleiding van vliegers zijn reeds in gebruik genomen en van de 13 nieu we sportvliegscholen, die op het pro gramma staan voor de voorbereidende opleiding van militaire vliegers, zijn er reeds negen geopend. Voor zoover dit werkobject aan vele handen werk geeft kunnen we ons over deze opleving ver heugen, jammer, dat het doel niet wat sympathieker is. AANBESTEDING VAN DE AARDEBAAN NIEUWE RIJKSWEG AFSLUITDIJK—HARKEZIJL. Naar uit zeer betrouwbare bron ge meld wordt, zal Dinsdag 4 Februari te Den Haag de aanbesteding plaats heb ben van de aardebaan HarkezijlAf sluitdijk, gedeelte van rijksweg no. 43, Afsluitdijk-Heerenveen. In deze aanbesteding is niet begrepen de aanleg van de voor dit gedeelte noo- dige kunstwerken als bruggen, enz. EEN BINNENBRANDJE. J.l. Vrijdagavond was de heer P. R., wonepde aan het Laag Bolwerk met een brandende pijp op zolder geweest. De pijp was gevallen, dicht bij het op de zolder gelegen bedstroo. Eenigen tijd na dat de heer R. met zijn vrouw was uit gegaan werd onraad ontdekt. werd gewaarschuwd, van brand spoedig kon aan de belangrijke vergadering plaats. Verschillende Eerw. Heeren geestelij ken waren aanwezig, waaronder we op merkten de Z.E. Pastoor en Kapelaans, Pastoor Stulemeijer, Pater Müller en Pater Huissen, de leider van het Tridium. Bovendien de heeren Wethouders en Secretaris (de Burgemeester was we gens ziekte verhinderd), vertegenwoor digers van het Bondsbestuur en afge vaardigden en besturen van verschillen^ de,'.R.K. Vereenigingen ter plaatse. De heer Boekema, voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van wel kom tot alle genoodigden en belangstel lenden. De groote opkomst is een bewijs voor de sympathie die de R.K. Werklie den Vereen, hier in deze stad ondervindt. Spreker schetst hierna de moeilijke tij den, waarin de oprichters van deze ver- eeniging hebben moeten arbeiden en brengt aan die oprichters, de heeren C. Stienstra, Stef. Stienstra en J. Hoog- hiemstra een woord van grooten dank en hulde. Een krachtig en spontaan applaus vertolkte de gevoelens van de aanwezige leden. Er behoorde moed en durf toe om nu 50 jaar geleden tegen de sleur van den tijd in te gaan. Ten slotte brengt spre- De R.K. Werklieden vereeniging te Bolsward, vierde dezer dagen haar 50-jarig jubileum. Bovenstaande het bestuur, bestaande uit de heeren, zittend v.r.n.l.: J. Boekema, Voorz., H. F. N, Goozen, Geestel Adv., P. Bijvoets, Secr. Staande v.r.n.l. R Huisman, A. Andriesma, IJ. Kamsma, Th. Bouwmeester en A. Weitenberg om een voorstelling, die om 8 uur gean nonceerd staat om ruim half negen moet beginnen, wil er bij mij maar niet in. Behoudens een heel enkele die van zijn zaken niet eerder kan, behoeft op Zondagavond niemand te laat te komen en zeker niet nog de zaal in te tippelen wanneer het eerste bedrijf reeds aan den gang is. Ten slotte mogen we niet onvermeld laten de muziek, „de Harlingers” in hun nieuwe bezetting. Deze heeren hebben de pauze’s door hun pittige muziek uit stekend gevuld. Met veel virtuositeit werden de verschillende schlagers ge speeld. We kunnen ons indenken dat ’t na afloop gezellig dansen werd met zulk een band. DE STEENFABRIEK ALHIER. Voor enkele weken terug hebben we het vermoeden uitgesproken, dat de steenfabriek zou kunnen worden stop gezet. Blijkens het handelsregister van deze week is, door het vertrek van den eige naar, de heer J. B. Feenstra te Sneek de handel in bouwmaterialen en brandstof fen te Sneek door een vennootschap on der denzelfden firmanaam overgenomen, terwijl de steenfabriek alhier, door de oude eigenaar zal worden geliquideerd. Beteekent dat de algeheele verdwij ning ook van deze industrie te Bolsward? Naar wij van bevoegde zijde vernemen beantwoordt de oven niet meer aan de eischen van dezen tijd en een nieuwe oven kost een stevig kapitaaltje. De kans op behoud van deze industrie Is dus heel gering. De brandweer die het begin*, blusschen. ker ook dank aan God voor de zegen gedurende deze 50 jaren aan de Veree niging geschonken. Altijd is de geestelijke ontwikkeling van de leden een der eerste punten op het programma geweest. In dit verband brengt spreker hulde en dank aan de verschillende geestelijke adviseurs die hun beste krachten aan de bloei van deze vereeniging gegeven hebben. Met een beroep op allen om ook in deze moeilijke tijden met een onbegrensd Godsvertrouwen de toekomst tegemoet te gaan, besluit spreker zijn herhaaldelijlc "door applaus onderbroken rede. i Hierna gaf de secretaris, de heer Bij voets, een historisch overzicht over de afgeloopen 50 jaar. We hebben dit in ons Vrijdagnummei reeds opgenomen. Door verschillende sprekers werd hierna nog het woord gevoerd. Allen brengen woorden van hulde aan de op richters en het tegenwoordig bestuur. De ondertoon van deze gelukwensch is bewondering voor den arbeid in deze moeilijke tijden verricht en de ontwikke ling, die door de Vereen, aan hare leden is gegeven. Middags om 4 uur had in de St. Francsicuskerk een plechtig sluitingslof plaats en s avonds in het gebouw een feestelijke bijeenkomst. waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De vlootconferentie. Ja pan stelt eischen. De storm in het buitenland. VUegtuigenbouw. Over het algemeen wordt het Ethio- pisch conflict door de massa van zoo overwegend belang geacht, dat men geen oog en oor meer heeft voor de andere zeer belangrijke gebeurtenissen die zich in de wereld afspelen. Dat is een spe cifiek psychologisch verschijnsel uit on zen tijd, dat we graag een z.g. stok paardje hebben en voor onze gesprekken en voor het dagelijksche nieuws uit ons dagblad. Wanneer we even een bijzon der feit als een internationale voetbal wedstrijd, waarvoor je natuurlijk na een dag als gisteren, toen Han Hollander een paar uur lang via de radio onze huiska mer in voetbal-enthousiasme zette uitschakelen, dan is de eerste oogopslag van de meeste lezers naar de oorlog in Oost-Afrika. Zijn we al naar gelang van onze mentaliteit pro Italiaansch of pro Abessinië gestemd, dan verheugen we ons in de successen die van de een of andere kant gemeld worden. Het wordt weer een rubriek, waaraan we zoo langzamerhand gewoon raken en de heftige verontwaardiging die ons eerst bezield heeft over de onbillijkheid van dezen oorlog, maakt zoo zoetjes aan plaats voor een zekere onverschilligheid. Deelt de Volkenbond ook in die algemeene waardeering, we bedoelen gaat ook de Volkenbond weer indutten? Van een verbod van olieuitvoer naar Italië het eenige middel om Italië nu eens gevoelig te treffen hoort men niets meer.waarom? Daar zijn weer andere en meer direct belanghebbende kwesties, die momenteel de aandacht vragen, n.l. de vlootconferentie. We we ten allen zoo langzamerhand, dat het woord ontwapening uit het wereldwoor- denboek geschrapt is. Ontwapening, dat is immers onzin. O zeker, we verafschu wen de oorlog, we vinden die onmen- schelijk. Nooit meer oorlog! roepen we en met ons de diplomaten in wier han den het wel en wee van deze wereld ligt besloten, maar.we bouwen oorlog schepen en tanks en vliegmachines en kanonnen, allemaal om de vrede te handhaven. Maar ter zake, zooals U misschien zoo terloops gelezen heeft, wordt er te Londen een vlootconferentie gehouden met de bedoeling nu eens precies vast te stellen hoe groot en van welk materiaal de verschillende vloten mogen worden samengesteld. Op deze conferentie speelt Japan weer een eigenaardige rol. Dit betrekkelijk kleine land, klein in verhouding tot Amerika, Engeland met bezittingen, Rus land enz., stelt als eisch dat het een even groote vloot mag hebben als Engeland en Amerika. Bovendien ook de vrijheid die vloot te mogen samenstellen uit het meest geschikte materiaal. Dit zou zoo ongeveer neerkomen op een absolute overmacht in de Indische Zee. Het schijnt dat Europa en Amerika tegen dit sterk opkomende imperialisme stelling willen nemen en het denigste wat misschien Japan van al te groote voortvarendheid zou kunnen afhouden is het besef, dat het ’t met de Vereenigde Staten van Amerika en Engeland niet graag aan de stok zpu krijgen. De conferentie, die tot nu toe geen resultaat opleverde is uit gesteld tot vandaag; voorloopig althans. Is dus deze storm voorltoopig weer geluwd, een andere echte storm heeft dezer dagen heel wat slachtoffers ge maakt. In de Duitsche rijnprovincie, meer speciaal te Düsseldorf, Neuss en Hamm heeft de storm met ongekende hevigheid gewoed. Twee dooden, dertien .zwaar gewonden en talrijke licht gewonden vallen hier te betreuren. De storm in dit gedeelte van het land was eigenlijk een windhoos met een zoo geweldige kracht dat boomen van een meter doorsnede als lucifershoutjes werden afgeknapt. De fabriekshal en groote schoorsteen van de Chamotte fabriek Koppers te OberkSssel is omgewaaid. Ook in Essen Keulen, Dortmund en meerdere plaatsen heeft een orkaanachtige storm gewoed. In Engeland zijn eveneens slachtoffers van den storm te betreuren. In totaal werden 10 dooden genoemd. Door de kracht van den-storm begon het water in de overstroomde gebieden weer snel te stijgen. Ook de kustscheepvaart heeft veel van den storm te lijden gehad. De visschersvloot van Löwenstoft heeft de laatste 6 dagen 12 man verloren. In Frankrijk heeft men wel niet zoo veel te lijden gehad van den storm, maar hier is het hooge water een bijna on overkomelijke last. Het heeft er in de af geloopen week geregend en het blijft nog maar regenen. Vooral de lage ge- UITSLAG AANBESTEDING. Aardenbaan weg Bols ward-Wommels. Van het maken van de aardenbaan ter lengte van 769 meter als deel van den aan te leggen weg BolswardWom mels. Gegund door B. en W. van Bols ward behoudens goedkeuring van Ged. Staten aan B. Soolsma te Harlingen voor f 11.995. Begrooting architect J. P. Postma f 12.500. J. G. Dijkstra en S. Dijkstra Jzn., Wommels J. Kuipers te Zurich H. Jorritsma, Bolsward R. G. Visser, Workum A. de Boer, Bolsward H. Kuiper, Bolsward S. Schuitmaker, Leeuwarden A. J. Waterlander N.V. Basalt Mij., Zaandam H. R. Waterlander H. van Meekeren, Groningen E. Metz, Sneek G. Versteegh, Groningen N.V. N.-Ned. Wegenbbuw-Mij. Harlingen U. Krikke en J. Dikkerboom R. Feenstra, Bolsward P. Feenstra, Bolsward Y. en B. Elzinga, Arum W. Talhout te Hindeloopen U. v. Meekeren, Hindeloopen N.V. Aannemersbedrijf Rivaal te Sneek W. J. Boltje, Heerenveen E. Statema, Bolsward B. Bijlstra, Wartena A. v. Meekeren, Leeuwarden Johs. Rombout, Dongjum 9] I OPTIMIST MOET JE ZIJN. We mogen het als een gelukkig ver schijnsel begroeten, dat er in Bolsward en omgeving voor een tooneelgezelschap met een goede klank nog steeds een zeer bevredigende belangstelling is. Ook Zondagavond met de voorstelling door het gezelschap Pierre Molls met „Optimist moet je zijn”, was de Doele- zaal flink bezet. Wanneer u ons zult vra gen: wat strekking heeft dit blijspel? Ja, dan dienen we U het antwoord schuldig te blijven. Ons inziens is dat voor een blijspel ook niet een eerste vereischte. Hoofddoel is: hoe wordt er gespeeld, hoe worden de verschillende personen gety peerd. Laten we direct constateeren, dat dit gedeelte bij het gezelschap Pierre Molls uitstekend verzorgd is; typeering, gelaatsmimiek, vlot samenspel, het is zooals we dit van beroepsartisten mo gen verwachten. Deze gedachte, die we reeds direct bij het begin opperden, werd in de twee volgende bedrijven zoo mogelijk nog aan de Heeremastraat de herdenkings- overtroffen; zonder te overdrijven werd -j.,._ nog een c|jmax jn hef Spei bereikt, een vlotte stijl, die geen oogenblik door een dissonant verbroken werd. Alle hulde voor zulk tooneelspel, dat is een compliment waard. We kunnen het gezelschap Pierre Molls de verzeke ring geven, dat dit brillante spel door alle aanwezigen ten zeerste gewaar deerd is. Een paar opmerkingen moeten ons nog van het hart. In de eerste plaats de tooneelaankleeding. Die allerongelukkig ste uitgangsdeur voor op het tooneel, de wat al te primitieve trap, dat was toch zeker met heel eenvoudige middelen te verbeteren. Waarom bijv, dat eerste voor-coulis niet met een hoek geplaatst en die deur in het tweede vlak, en ook bij het derde bedrijf, dat overigens aar dig met die keuken was opgezet, had men weer enkele kleinigheden over het hoofd gezien. Waarom bijv, de verbin ding tusschen kamer en keuken niet van boven met een aardige draperie afge werkt. Nu staken de toren van een ach terdoek boven den muur van de keuken uit. Dat was van den tooneelverzorger verre van vakwerk. Een tweede opmerking betreft die las tige laatkomers onder het publiek. Waar- Wij behoeven niet te wijzen op den nood der tijden. Indien wij behooren tot de gelukkigen, die dezen nood nog niet aan den lijve voelen, dan hebben wij slechts om ons heen te zien, om er over al de sporen van te ontdekken. Weinigen ontkomen er geheel en al aan; de maat schappij in al haar lagen en geledingen wordt er door getroffen. Bij menschenheugenis is een wereld crisis van dien duur en omvang niet voorgekomen; in weerwil van de krach tigste maatregelen is men er niet in ge slaagd, ze tot staan te brengen of zelfs ook maar te beperken. Haar heillooze gevolgen spiegelen zich af in het schrik barend toenemende aantal werkloozen, in de enormebedragen die uitgekeerd worden in den vorm van steun aan da zwaarst getroffenen, in den berooiden toestand der openbare middelen. Dit alles geeft een zwart beeld van de huidige tijdsomstandigheden. Het beeld wordt evenwel nog zwarter door het gebrek aan inzicht, dat menigeen aan den dag legt en waardoor de geregelde gang van zaken nog meer wordt belem merd, de koopkracht verzwakt en de te rugkeer naar meer normale toestanden verzwaart. Hieorp wijst ook de Kamer van Koop handel en Fabrieken te ’s-Gravenhage in een dezer dagen door haar verspreide circulaire, waarin zij den nadruk legt op het overwegende belang van het feit, dat ieder onzer zich er bewust van dient te zijn, dat hij zijn deel heeft te dragen van de verantwoordelijkheid om mede te werken tot het gaande houden van ’t bedrijfsleven. Op grond hiervan richt bedoeld lichaam zich opnieuw tot de bevolking met een algemeene opwekking, om, waar zulks maar eenigszins mogelijk is, de werk zaamheden, welke men kan laten ver richten, niet noodeloos uit te stellen. De groote moeilijkheden, welke het bedrijfsleven sedert een reeks van jaren overstelpen, worden verergerd doordat het publiek zich meer en meer onthoudt van het doen van allerlei, zelfs noodza kelijke, uitgaven. Er is onnoemelijk veel werk, dat zon der voldoende reden uitgesteld wordt. In de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan onderhoudswerken aan huizen, enz., maar vrijwel op ieder gebied van het dagelijksche leven, woninginrichting, kantoorinstallatie, kleeding en bedrijf zijn werkzaamheden aan te wijzen, wel ke men beter doet niet achterwege te la ten, tenzij daarvoor een zeer geldige re den bestaat. Zij kan, zegt bedoelde Kamer van Koophandel, niet genoeg den nadruk leg gen op de noodzakelijkheid voor de burgerij, niet siechts de bestaande werkgelegenheid in stand te houden, maar ook om werkgelegenheid uit te breiden en nieuwe te scheppen, in het gemeenschappelijk belang van werkge vers en werknemers beiden. Daarbij ga men de gevestigde bedrij ven en voor onderhoudswerken de bur- gerpatroons, niet voorbij, opdat de nor male verhoudingen zooveel mogelijk in stand blijven. Ten slotte geve men er zich reken schap van, dat „kapitaal” niet alleen „geld” beteekent, maar ook „goederen” en dat door aankoop van goederen en het doen verrichten van arbeid, dikwijls het tienvoud van de waarde wordt om gezet van het geld, dat voor dit doel werd uitgegeven. Wij sluiten ons van ganscher harte aan bij deze opwekking, die vooral in den tegenwoordigen tijd niet overbodig lijkt. Wie krampachtig zijn geld vast houdt en er tegen op ziet, het te beste den aan dingen, die nuttig en noodig zijn, geeft daarmee blijk den onontbeer- lijken burgerzin te missen. Bovendien benadeelt hij zich zelf te vens, daar dingen, die men verwaarloost naderhand altijd nog meer geld kosten, als men ze in orde laat maken. Meer dan ooit moeten wij nu toonen, dat het „Helpt elkander” geen ijdele klank is, dat wij deze eenvoudige leuz^ in daden weten om te zetten. Het is een plicht tegenover ons zelf, tegenover on zen naaste, tegenover de geheele ge meenschap, die wij te vervullen hebben. En daarom: laten wij niet uitstellen tot morgen, wat toch eenmaal moet gebeu* ren; laten wij vandaag ons steentje ei toe bijdragen, om de ontwrichte maat schappij weder in haar voegen te bren gen l i t I 1 I DE JONG s NIEUWSBLAD I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1