monarchen en monarchen. Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo D. U. d. IIEUFF I Reparatie aan alle merken Automobielen H. VOLBEDA I i II Stadsnieuws. Uit den Omtrek 'i Woensdag 29 Januari 1936 Nq. 8 32^ Jaargjang Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 en A WITMARSUM. KIMSWERD. 1. A dve r t e n 11 e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. VcrHcb^nt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor GEVESTIGD Deurwaarder Nieuwmarkt 22, BOLSWARD Telefoon 164 dend, onbevreesd voor aanslagen! Zoo wordt een koning populair. George van Engeland en zijn familie: de prinses, de prinsessen.véél onder het volk, zich overal vertoonend, méér: steeds omge ven door een hofstoet, door pracht en pronk, steeds koninklijk gekleed.zoo- als het volk verwacht van een symbool. Zij wisten het: de monarchie moest er zijn, het volk moest iets hebben om te gen op te staren, om zich aan te verga pen, om omhoog te kunnen steken en zich rond te kunnen scharen. En dat symbool moest mooi zijn, moest verguld zijn, behoorde als een relikwie in een gouden schrijn. Misleiding zegt U? Misleidt men zich zelf dan, wanneer men zich schaart ach ter een vaandel, een vereenigingsbanier, een clubvlag, een regimentsdoek? Is die symbool óók misleiding? Is dan Alle sym boliek misleiding? Misschien.mis schien wel en toch is die misleiding onmisbaar voor den mensch! Ont neem een mensch zijn symbolen en ge maakt hem tot een automaat. Ontneem een volk haar symbool „het Koning schap” en het vermolmt. Zie Frank rijk, waar corruptie en schandalen aan de orde van den dag zijn; zie Oostenrijk waar met de grootste moeite het binnen- landsch evenwicht in stand gehouden wordt. Daar ontbreekt het Groote Sym bool, waaromheen het volk zich scharen kan en waaruit men sterkte kan put ten. Koning George is niet meer. Maar de monarchie! in Engeland staat er nog. Dót, daar in Engeland is de wAre monarchie! TOONEELAVOND. De afd. Makkum en Cornwerd der Ned. Ver. t. a. v. Ale. Dr. gaf alhier op de bovenzaal van „de Zwaan” haar jaar- lijksche uitvoering onder leiding en ge opend door den voorzitter, den heer T. Toomstra. Na de opening bracht het dameskoor onder leiding van mej. Posthuma de BoerDonkervoort eenige liederen ten gehoore, welke zeer verdienstelijk wer den uitgevoerd. Hierna kreeg de heer W. Th. Zwart van Leeuwarden gelegenheid een propa- gandawoordje te spreken. Hij begon met te zeggen, dat hij, om een nauwer con tact met de aanwezigen te krijgen, zich in plaats van de Hollandsche van de Friesche taal zou bedienen. Spreker wees op de gebiedende nood zakelijkheid van den drankstrijd in deze wereld van snelverkeer en gejaagdheid. Mocht men vroeger in den drankstrijd meest werken op het sentiment van dé menschen, nu is deze strijd voorbij en is er een nuchtere strijd begonnen, die met beide voeten staat in de werkelijkheid. De zware tijden die wij thans meemaken eischen onverbiddelijk nuchterheid, wil men den toestand helder en zuiver blij ven overzien. Hij eindigt met een op wekking aan allen, maar speciaal aan de jongeren, om mee te strijden voor een betere Maatschappij. Hierna trad het bekende tooneelgezek 25 Januari 1936. Hedenavond hield de afd. Witmarsum van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf haar jaarvergadering in de bewaarschool. De secretaris bracht verslag uit. Het ledental was iets dalende in het begin van 1935, thans is het verheugend ver schijnsel dat er weer vooruitgang is. Verslag penningmeester. Inkomsten met inbegrip van het saldo 1934 de som van f 1753.62, uitgaven f 1642.73. Op 1 Januari batig saldo van f 110.89. Bij monde van den heer K. Steinfort, lid der contróle commissie, deelde deze mede dat de boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. Bij periodieke aftreding van den secretaris, penningmeester en 2de secre taris, werden beide eerstgenoemden her kozen. De 2de secretaris A. Reinsma, die niet herkiesbaar was, werd vervangen door den heer W. Louwsma. Tevens werd besloten in Februari een filmavond te houden. Hierbij zal een spreker wor den uitgenoodigd. Daarna sluiting. 25 Januari 1936. Door Notaris Okkinga te Harlingen werd hier hedenavond provisioneel ver kocht: 1. Een woonhuis met schuur en erf op Dijksterburen onder Kimswerd. Gebo den f841. 2. Een perceel bouwland nabij den weg KimswerdHarlingen aan de Kims- werderlaan alhier, groot 6 pdm. Geveild in 2 perceelen, waarop geboden: Perc. A het westelijk gedeelte, f792.perc. B. f 788.per pdm. VERGADERING VAN DE RAAD, welke zal gehouden worden op Dins dag 28 Jan., ’s avonds 7 uur ten Stadhuize. Agenda: Voortzetting behandeling gem.-be- grooting, dienst 1936. 2. Benoeming lid van de gemeente lijke commissie voor de lichamelijke op voeding in verband met het bedanken van den heer J. Th. Prins. MAKKUM. De afd. Makkum van den Chr. Nat. Werkmansbond hield ’n feestelijke jaar vergadering in „Ons Gebouw”, onder leiding van haren voorzitter, den heer P. de Groot. Bij de opening werd gezongen Ps. 138 vers 1 en 4. De voorzitter ging voor in gebed en riep daarna de aanwezigen een hartelijk welkom toe. De voorzitter meent uit het groot aantal aanwezigen te mogen veronderstellen, dat men be- 26 Januari 1936. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat bij den gardenier H. van de Witte een koe drie kalveren ter wereld heeft gebracht. Moeder en kroost verkeeren in den besten welstand. Het Fransche Kabinet De begrafenis van den Engel- schen Koning. Het zigeu- nergevaar weer opgeheven. De val van het kabinet-Laval in Frank rijk (’t zooveelste in de laatste jaren) heeft <iiet alleen de binnenlandsche poli tiek weer op losse schroeven gezet en meer speciaal de kwestie van de munt eenheid opnieuw in de belangstelling ge plaatst. ook de buitenlandsche poli tiek zou met een eventueele verandering van het Kabinet-Laval wel eens een ge heel andere richting uit kunnen gaan. Het is bekend, dat Laval het vorige jaar in verschillende conferenties met Mussolini iets meer heeft toegegeven, dan met den Volkenbondspolitiek van de laatste maanden vereenigbaar bleef. Aan alles wat bijv, (betreffende de sancties tegen Italië) gepubliceerd werd, voelde men de tweeslachtigheid, waarop de houding van Frankrijk gebaseerd was. Aan den eenen kant de verplichtingen tegenover den Volkenbond en aan den anderen kant de vriendschap met Italië. Zoolang het kabinet Laval nog bestond, heeft de Italiaansche pers zich steeds onthouden van scherpe critiek. Het op treden van het nieuwe kabinet Sarraut met Flandin voor binnenlandsche zaken en Paul Boncour voor de meer speciale Volkenbondskwestie.heeft onmid dellijk een ander geluid gebracht De ondertoon van al de Italiaansche be schouwingen over dit nieuwe Fransche kabinet is er een van bezorgdheid. Wat zal de koers zijn? is de groote vraag en direct daarop komt dan nu ook heftige critiek los op de Engelsch-Fransche sa menwerking in de Middellandsche Zee. Wat heeft, zoo vraagt de Italiaansche pers, Frankrijk er toe bewogen in sa menwerking met Engeland oorlogssche pen te zenden naar de Middellandsche Zee? en men geeft onmiddellijk het ant woord: de zekerheid van Ehgelsche hulp bij een eventueele oorlog met Duitsch- land. Die revanche gedachte is als een nachtmerrie voor Frankrijk en beïnvloedt de geheele binnen- -en buitenlandsche politiek. Hoe dikwijls hebben in den loop der eeuwen deze volken elkaar kapot ge maakt en dacht U heusch, dat we in de twintigste eeuw ook maar iets wijzer geworden zijn? Geen sprake van. Da! oude gezegde: „die den vrede wil, berei de zich ten oorlog” is nog steeds een ge liefd stokpaardje voor hen die financieel bij deze industrie geïnteresseerd zijn, of door een overdreven nationalisme hun beter ik tot zwijgen brengen. Gij zult niet doodslaan is het groote gebod ons gegeven en daar staat niet bij, dat dit gebod opgeheven wordt, zoodra men ’n militair pakje aangetrokken heeft. Het is.maar opgepast ,revue-schrijver, dit is een veel te gevaarlijk onderwerp, daarover loopen de meeningen wel heel erg uitelkaar. Nemen we dus maar gauw een ander neutraal onderwerp. Met een buitenge wone voorbereiding zal Dinsdag de be grafenis van Koning George plaats vin den. Of beter gezegd, wanneer deze re vue onder de oogen van onze lezers komt, is dit grootsche schouwspel weer voorbij. De weg, die de stoet door de straten van Londen zal nemen, begint zich reeds af te teekenen. Hooge masten omhangen met rouwfloers, worden ge plaatst, de lantaarns worden met zwarte linten omhangen. Het is nu in Londen een komen en gaan van personen, die bij de begrafenis tegenwoordig zullen zijn. Behalve vijf koningen en de verte genwoordigers van bijna alle landen der wereld zullen ook de officieren van hei Engelsche leger, zoowel de zee- als de landmacht aan deze begrafenis deelne men. Her verkeer in Londen zal gedu rende eenige uren worden stopgezet. Het défilé langs de baar van den overleden vorst, die in Westminster Hall is opge- steld, is Vrijdagmiddag ingezet. Elk uur golven er 16 duizend menschen voorbij het overschot van dezen Koning. Ruim 100 duizend zijn er de eerste dag voorbij getrokken, zwijgend een eerbiedige groet brengend. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Alma werd Vrijdag finaal verkocht het café van Willem van der Meer aan het Hengste- pad. Kooper de heer D. Swart, slager al hier voor f2206. lang stelt in het doel en streven van den Bond. Ook de aanwezige vrouwen wer den met een welkom begroet en geluk gewenscht met het voorrecht, te mogen weten, dat hunne mannen lid zijn van den Chr. Nat. Werkmansbond. Sprekende over de slechte tijden, wijst de voorzitter er op dat God nog machtig is om Zijn schepselen van eten en drin ken te voorzien, even zooaljp we dat lezen in Genesis 14, maar op ons rust de plicht elkander te helpen en te steu nen. Spreker hoopt, dat God Zijn zegen zal geven op het werk van den Bond en ook op het werk van dezen avond. Hierna worden de notulen der laatst gehouden vergadering door den secreta ris, den heer D. Dijkstra, voorgelezen, waarin met eerbied en met weemoed werd herdacht het overleden lid Folbeda Door den heer S. Zoodsma werd nu een Bijbelinleiding gehouden over Gen. 12, waarin hij zijn gedachten uitsprak over een stuk levensgeschiedenis van den aartsvader Abraham. Hierna werd gezamenlijk gezongen ’t bekende lied: „Er ruischt langs de wol ken” enz. Ter afwisseling werd een voordracht gehouden door den heer R. Bokma, waarna de secretaris verslag uitbrengt, waarin werd medegedeeld, dat er een avond was gehouden met een spreker-propagandist. Dat er 34 leden waren en dat er op onderscheidene wij zen is getracht iets te bereiken in het belang van den werkman, wat niet al tijd even goed is gelukt. Er zijn ook enkele leden, welke tevens lid zijn van het fonds U. B. O. (Uitkeering bij Over lijden) terwijl in de vergaderingen ook steeds een busje aanwezig is voor het fonds „Hulp in nood”. Nu volgt een voordracht van den heer S. Rinia en daarna het verslag van den penningmeester, den heer Sj. de Boer. De inkomsten hadden f 232.09 en de uit gaven f210.53 bedragen, zoodat er een saldo van f21.56 stond geboekt. De heeren S. Soodsma en B. de Vries con- troleeren het boek, enz., waarna bij monde van laatstgenoemde werd mede gedeeld, dat men alles in orde had be vonden. Na het zingen van Ps. 43 3 en 4, werd door den heer C. Tijmstra ’n ver slag uitgebracht van L. T. V. Z. (Land bouw, Tuinbouw, Veen en Zuivelband) er waren momenteel 18 leden. De Ink. bedroegen f31.92 en de uitgaven f30.04. De kasuitkeering f 1163.40 en de steun gelden f2184.36. De controle werd uitge voerd door de heeren J. van der Koolj en J. Duiker, welke verklaarden dat er geen fouten of aanmerkingen waren te maken. Vervolgens deed de heer C. Tijmstra een voordracht, waarna de secretaris ’n vrij onderwerp behandelde over „Aan ’t begin van den nieuwen weg”, en nog een luimige voordracht hield. Na een voordracht, gehouden door den heer P. Jorritsma, bracht de heer Dijkstra nog een verslagje uit over het fonds „Hulp in nood”. De ontvangsten waren f 43.86, de uitgaven f 12.94, saldo f 30.92. Al de hier genoemde fondsen zijn onderdeelen van den Chr. Nat. Werk mansbond. Nadat er nog enkele Psalmverzen waren gezongen, bedankte de voorzitter de aanwezigen voor de belangstelling en ging Ds. Jansma voor in dankgebed. Uit al het gehoorde bleek ons, dat de Bond steeds zeer werkzaam is. Waarlijk het koningschap begon steeds minder te lijken op hetgeen wij in onze sprookjesdroomen als kind ervan maakten. Van oppermachtige heerschers werden het welhaast ledepoppen, die aan de touwtjes van hun volksvertegen woordiging liepen. Toen daalden zij nog dieper en het gevolg was: men wilde hen niet meer. Zij waren nutteloos ge worden. We willen hier niet rede twisten over een staatsvorm. Alleen willen we nagaan, hoe een en ander ont staan is en hoe de kansen nu staan. Zij waren er zelf schuldig aan, dat zij het onderspit moesten delven. Slapheid, hoofdzakelijk slapheid, maakte hen tot die marionetten, die wij de laatste jaren zagen verdwijnen. Er bleven maar wei nig koningen over: Wilhelmina, onz-j vorstin, stond onaangetast boven aan die lijst. Koning George was er voorts en Koning Victor Emanuel van Italië, Leo pold van België, had zijn troon nog be houden, Roemenië, Boelgarije, Joego slavië, en Albanië hadden nog gekroon de hoofden. En daarvan waren werkelijk populair: behalve onze Koningin, de Engelsche Koning, Leopold van België, Boris van Boelgarije en de man-op-den-achter- grond Victor Emanuel van Italië, geheel overschaduwd door zijn markanten pre mier Mqssolini, die in populariteit met eiken Koning zou kunnen wedijveren. Daarbij bleef het.en het werd niet erger! Een schrale, en bescheiden troost. Thans schijnt er weer een „hausse” in monarchen staat ontstaan te zijn. Griekenland riep zijn koning terug. Spanje vertoont den laatsten tijd ook weer sterke monarchistische neigingen. Oostenrijk reikhalst nog steeds naar Ot to von Habsburg en ook in Duitschland kan men zoo nu en dan een vlaag van verlangen naar het oude keizerschap constateeren.Koningen gaan weer opgeld doen. De Grieksche heerscher kwam zoo overhaast terug, dat men nog geen paleis voor hem ontruimd had. Al- fons draait om zijn land heen, maakt ’i zich vlak buiten de grenzen gemakkelijk, wacht slechts op de wenk: Kom! Otto von Habsburg heeft zijn heele opvoe ding gebaseerd op de verwachting, later nog eens een land te moeten regeeren. En zij, die nog stonden, waren in po pulariteit niet erop vooruitgegaan. Doch nu de „hausse” is ingetreden, straalt de luister daarvan ook op hen af. Koningen zijn weer „die grosse Mode”. Ze zijn noodzakelijk, koningen en ko ninginnen. In ieder mensch schuilt een vleug romantiek. Iedereen holt om de gouden koets te zien, iedereen vergast zich aan een parade..We zien graag de dingen, die zoo ver van ons en ons dagelijks leven afstaan! We streelen ons graag aan het exotische. We hebben een symbool noodig. Als het vaandel van ’t regiment. Dat vaan del symboliseert de Eenheid in het korps De koning symboliseert de Eenheid van het volk. Het volk is in hem belichaamd! - Dat hebben verschillende van die mo narchen, welke stand gehouden hebben, goed begrepen. Albert, de Belgische „soldatenkoning”, Leopold, zijn zoon, die na de kroning vrijwel zonder gevolg, te paard ’n rit door zijn residentie maakt, nauwd (straatjes en steegjes niet mij- VERGADERING VAN DE RAAD der gemeente Wonseradeel op Vrij dag 31 Jan. 1936, des namid dags 2.15 uur, ten stadhuize te Witmarsum. Agenda: 1. Notulen van de vergadering van 19 December 1935. 2. Ingekomen stukken. Weer is er een monarch bezweken. Zoo krijgt ieder land zijn beurt. Eerst de droeve dood van Koning Albert van Bel gië, daarna kort na elkaar onze Ko- ningin-Moeder en onze Prins der Neder landen, toen het vreeselijke: Koningin Astrid verongelukt. Nu is het Koning George V van Engeland, die ontsliep. In die dagen staan de kranten vol van mooie zinnen.over „het heele land, dat in diepen rouw gedompeld, zijn ge liefden vorst betreurt,” enz. .Frases zijn het.en de een ontroert het sterker dan de ander. Ach, ontroering bij den dood voelen we allemaal, Koningsver- eerders of koningshaters. Want tenslotte zij die haten, haten alleen het ambt, de tooi.maar de Mensch, die sterft, dwingt toch ons aller eerbied en droefe nis af. Hoeveel te meer zin krijgen die frases, hoe dieper is onze ontroering, hoe wel- gemeender onze droefenis, wanneer die vorst zoo populair was als koning Geor ge V in Albion. Onder den titel „het zigeunergevaar weer opgeheven”, heeft de vorige week een berichtje in de bladen gecirculeerd, waarin ons verteld wordt, dat de ver scherpte grensbewaking weer is opge heven. Beseft ge wel eens, geachte lezer wat een geweldige tragedie achter deze eenvoudige berichtgeving verborgen is? Ongewenschte gasten, opgejaagd van ’t eene land tot het andere, bijna nergens een rustpoos (om maar niet eens van een vaderland te spreken) kunnende vinden. Reeds eeuwen aaneen trekken deze opgejaagde menschen door Europa. Waarvan leven deze menschen? Eerlijke handel is hun vreemd, handenarbeid is niet de meest geliefde bezigheid, mu ziek maken, ja, en dikwijls met groote virtuositeit. Paardenhandelaars zijn het ook en wat ze dan ten slotte niet op de gewone manier kunnen krijgen, nu, dat nemen ze, een mensch moet toch leven. In den laatsten tijd gaan er stemmen op die pleiten voor een afdoende rege ling van de zigeunerkwestie, liefst on der auspiciën van den Volkenbond. Het lijkt ook een goede gedachte, maar zal alleen tot uitvoering kunnen komen, wanneer de Volkenbond eerst wat tijd vrij kan maken en niet door sancties en oorlog dermate in beslag genomen wordt dat er voor dit hoogst nuttige werk geen tijd beschikbaar blijft. waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 3. Mededelingen. 4. Benoeming van een hoofd der openbare lagere school te Burgwerd. 5. Idem van een lid van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager on derwijs. 6. Opmaking van een voordracht voor de benoeming van een lid van de raad van beheer der N.V. Intercommunale Waterleiding, gebied Leeuwarden. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van een subsidie aan het bestuur van het water schap „De Makkumer- en Parregaster- meerpolders” in de kosten wegens ar-1 beidslonen enz., verbonden aan het ver beteren van de oeverbescherming langs het Van Panhuyskanaal en het zoge naamde Bolswardergat in werkverschaf fing. 8. Idem tot vaststelling van het plan tot verbetering van de weg Bolsward HichtumSjungadijkPaaldijk met sub sidie uit het wegenfonds en van de pro vincie. 9. Idem tot verlaging van de huut van de gemeentewoning, plaatselijk ge merkt Pingjum, no. 241 d, bewoond doot J. J. Reitsma. 10. Idem tot het nemen van de nog vereiste besluiten inzake vaststelling van een nieuwe bouwverordening. 11. Idem tot wijziging van de veror- dening regelende de jaarwedden der ambtenaren ter secretariè. 12. Idem tot wijziging van de veror dening tot heffing van keurloon ingevol ge de vleeskeuringswet, 13. Idem tot wijziging van de ver ordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens ver richtingen van de ambtenaren van dé burgerlijke stand. 14. Voorstel van de commissie, belast met het onderzoek van de gemeentere- kening c.a. over 1934, tot voorlopige vaststelling van de rekening van het ge meentelijk woningbedrijf over 1934. 15. Alsvoren van de gemeentereke- ning over 1934, met antwoord van B. en W. 16. Behandeling van de gemeentebe groting c.a. voor het dienstjaar 1936. 17. Begrotingswijziging. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1