Buitenlandsche Revue. r Een prima bril? 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo IV. y. d. IIIEIFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Reparatie aan alle merken Automobielen I HOFSTEDE Stadsnieuws. Een gevaar voor onzen landbouw. De Rijksweg Afsiuitdijk-Heerenveen. No. 10 WliBBMBBIIBIIll111 I Groote voorraad Onderdeelen en Banden 1 6rooizandi8.snEEK.Tei.3C5a Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 .32— Jaargang Woensdag 5 Februari 1936 en A W nr soiiede reparatieihrichtihq c. I en Speciale inrichting voor b. Ad ver ten tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschynt Dinsdaga- Vrijdagsavonds. NAAR W Bollede REPARATIE-IRRICHTIRR ^11 Dlinilinmmnrnnnimnininnmimnnniiniiiiifflnnilllllllil’’^ Door het Propaganda-Comité Rijks- weg 43, werd j.l. Vrijdagavond in het Amicitia-theater te Sneek een bijeen komst gehouden, waarbij Ir. J. C. N. Rin geling een causerie heeft gehouden over de nieuwe weg Afsiuitdijk-Heerenveen. De voorzitter van het Comité, de heer J. Joh. Tromp, sprak een openingswoord Er waren zeer vele autoriteiten en belangstellenden uit de diverse gemeen ten aanwezig. Nadat de voorzitter een bijzonder woord van welkom had toege sproken tot den heer Ir. Ringeling, en aan mevr. Ringeling bloemen waren aangeboden, werd het woord verleend aan Ir. Ringeling. Spreker gaf een algemeen overzicht over de verschillende wegenplannen in verband met de afsluitdijk. Toen de afsluitdijk Noord-Holland Friesland gereed kwam, aldus spr., wa ren er reeds van verschillende zijden stemmen opgegaan, in het bijzonder uit den Z.W.-hoek van Friesland, om te ko men tot een behoorlijke verbindingsweg loopende vanaf den Afsluitdijk over Bolsward-Sneek-Joure naar Heerenveen. Toen nu de weg over den Afsluitdijk klaar was, bestond er wel een, zij het ook bescheiden verbinding, naar Leeu warden over Harlingen, die korten tijd daarna aanzienlijk werd verbeterd. Steeds werd meer aangedrongen op ver binding met den Z.W.-hoek en eindelijk met succes. Nu was het zaak, een oplossing te zoe ken, die zoo spoedig mogelijk in de meest dringende behoefte voorzag, d.w.z. Na alle bovengenoemde werkzaamhe den, aldus betoogde de heer Ringeling, moesten de plannen uitgewerkt en gede tailleerd worden, de bestekken opge maakt en deze naar het Werkfonds ge stuurd worden, wat door de noodzake- lijke onderhandelingen met verschillende vakbonden en andere corporaties vrij veel tijd in beslag nam, voor tot de aan besteding kan worden overgegaan. Spr. noemde dit alles zeer uitvoerig, teneinde eenigszins te kunnen bewijzen dat men, al wordt er gezegd: de voorbe reidingen voor het werk zijn met spoed ter hand genomen, men nog niet moei denken, dat men dan twee maanden la ter over den nieuwen weg kan rijden. Deze dienst werd ingesteld ongeveer 15 April 1935, zoodat ik hoop, aldus spr., ook naar aanleiding van de hier door mij gemaakte opmerkingen betreffende de naam: „Comité van Actie” wel te mogen beweren, dat het Comité vanavond ten minste: „Comité van tevredenen” kan worden genoemd. Spr. behandelde vervolgens nog eeni- ge details over verkanting, grootte stra len in bochten, goede drainage, verbree- de bermen, enz., terwijl hij in zijn slot woord opmerkte, dat hij deze causerie niet te technisch heeft gehouden, ten einde ook goede vrienden te blijven met de dames, wat z.i. toch wel belangrijk is. Tot besluit eindigde spreker met den wensch uit te spreken, dat het zal wor den een goede weg die ruimschoots zal voorzien in de behoeften en voldoen aan de verlangens, die men hieromtrent in de Z.W.-hoek van Friesland heeft gekoes terd, en zal mogen medewerken tot de bloei van deze streek. Spreker blijft hopen op de zoo goede medewerking van alle en in het bijzon der van de aanwezigen om te komen tot een snelle voortgang van de werken, daar alleen door hem niets gedaan kan worden, echter wel met medewerking van allen. Na afloop van deze interessante en met groote aandacht gevolgde rede werden verschillende vragen gesteld, die door den spreker afdoende werden be antwoord. De Voorzitter dankte in een kort slot woord den spreker voor zijn belangrijke causerie en de aanwezigen voor hunne belangstelling. De voorzitter hoopte, dat het Ir. Ringeling gegeven moge zijn de nu ontworpen plannen uit te voeren tot groei en bloei van een groot deel van Friesland. Het groote gezelschap vereenigde zich daarna in de bioscoopzaal, waar eenige korte films werden vertoond. holpen. Niet minder dan 29.108 Joden en 69.336 buitenlanders werden met even groote vanzelfsprekendheid geholpen als de overige behoeftigen. Ook bij het geven van bijzondere ondersteuningen, zooals bijv, ter gelegenheid van het Herfstfeest werden de Joden niet uitge schakeld. Houdt men rekening met het feit, dat in het jaar 1934 volgens de cij fers van de volkstelling ongeveer 33.500 Joden in Duitschland werkloos waren en dat in dien tusschentijd een aantal Joden geëmigreerd is, dan mag men daaruit de gevolgtrekking maken, dat met deze 29000 Joden ook alle behoeftige Joden omvat zijn. Het is geenszins onze bedoeling hier een verdediging te houden voor de Duitsche politiek ten aanzien van de Jo den. Wij willen er slechts op wijzen, op welke gevaarlijke manier het Comité voor bijzondere Joodsche belangen het Nederlandsche volk beweegt zijn werk te steunen. Het doel vinden wij zoo als reeds gezegd uitstekend, doch slechts tegen de methoden willen wij een waarschuwend woord laten hooren. primair was aanleg van de twee ontbre kende rechtstreeksche schakels in de verbinding AfsluitdijkHeerenveen. t.w. Afsluitdijk-Harkezijl en Joure-Sneek. Hiernaar werd dan ook in de eerste plaats gestreefd. Het belang hiervan was duidelijk, daar de bestaande verbinding Afsluitdijk- Harkezijl langs smalle kronkelende we gen, gedeeltelijk zelfs zonder afschei ding door weilanden met vee en met verschillende vrijwel permanent gesloten hekken, voor de opening waarvan dan nog vergoeding (tol) moest worden be taald, liep. De afstand AfsluitdijkHarkezijl is belangrijk verkort. De oude weg is 10.2 K.M. De nieuwe weg zal 5.5 K.M. lang zijn. JoureSneek over Spannenburg is een afstand van pl.m. 20 K.M., de nieu we weg wordt 11 K.M. Dus daar een bekorting van meer dan 9 K.M., terwijl ook de toestand van de wegen door te weinig breedte, scherpe bochten enz. snel rijden onmogelijk maakte. Op de nieuwe weg zal alleen snelverkeer wor den toegestaan, met een vrijliggend rij wielpad. Parallel met deze weg wordt een weg voor het landelijk verkeer aan gelegd. Onder het opschrift „merkwaardige ontmoetingen” mogen we deze week ook wel stellen het bezoek dat Litwinof, de Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft gebracht aan den nieuwen Eingelschen Koning. Daar is toch heel wat veranderd in de laatste dagen, ook in diplomatieken kring, maar niet alleen heeft Litwinof, de Communist, een bezoek gebracht aan ’t hoofd van een der meest conservatieve naties, ook Eden, de Engelsche Volken- bondsminister, en Cooper, de Minister van oorlog, hebben met den Rus gecon fereerd. Vooral in Duitschland heeft deze con ferentie bijzondere aandacht getrokken, temeer wanneer we letten op de geruch ten, dat Duitschland plannen koestert de demilitarisatie van de Rijnzöne op te heffen. Krachtens het verdrag van Ver sailles is elke militaire sterkte in deze Rijnzöne voor Duitschland verboden. Men kan zich indenken, dat deze toe stand voor het opnieuw bewapende Duitschland als een smaad beschouwd wordt, de tijd zal zeker komen, dat dit land in de overtuiging van eigen kracht, dat juk zal willen afschudden. Zal Europa zich hierbij moeten neer leggen? Och, waarom niet? Als het ge beurt, dan doet men zooiets op een mo ment, dat de belanghebbende mogendhe den de handen vol hebben aan andere kwesties. Voor Frankrijk zal dit feit evenwel worden een versterking van de revanche- idee, een niet denkbeeldige vrees, die gedurende de laatste jaren meer en meer veld wint en dit land noodzaakt, aan zijn Oostgrens nog meer versterkingen te bouwen. Onwillekeurig begint men bij de over denking van deze feiten te filosofeeren over de kringloop der wereldgeschiede nis die van het begin tot nu toe met de ze geesel der menschheid is saamgewe- ven. Niet tevergeefs bidden we: van pest, hongersnood, en oorlog, verlos ons Heer. DE FILM „HARTEDIEF”. De vorige week is in de Doele voor een talrijk publiek de bekende film „Hartedief” met ’t jeugdige filmsterretje Shorley Temple in de hoofdrol, ge draaid. De algemeene indruk van deze film is buitengewoon goed, een aardige vlotte, deels komische, deels ernstige dialoog. Uitstekende typeering van de hoofdper sonen, waartusschen de kleine Shirley als de clou van deze film genoemd mag worden. Het spel van deze kleine dreu mes is buitengewoon en is van een na tuurlijkheid die ons het tooneelspel doet vergeten. Ook het voor-programma was uitste kend verzorgd, waarbij natuurlijk het bekende teekenfilmpje niet ontbrak. Een geheel nieuwe vinding was het korte reclame-filmpje van de Karel I fa brieken. Deze in kleuren uitgevoerde re clame is werkelijk suggestief en de film biedt te dien opzichte nog groote moge lijkheden. Bespreking plannen. Hierna ging spreker over tot een be spreking van de thans in bewerking zijn de plannen, t.w.: dwarsprofiel; lengteprofiel, overgangsbogen bij bruggen met het oog op uitzicht; grondboringen en grondonder zoek; bruggen; verder de plannen Jour-Sneek. Een brochure van het Comité voor bijzondere Joodsche belangen. Van het Comité voor bijzondere Jood sche belangen ontvingen wij een bro chure „Stemmen van Nederlanders over de behandeling der Joden in Duitsch land” getiteld, met het verzoek hieraan een bespreking te willen wijden. Uit den naam van het geschriftje blijkt reeds met welke „bijzondere Joodsche belan gen” men hier te doen heeft, n.l. die der Joden uit Duitschland. Hoe denkt nu genoemd comité de be langen van deze groep van het Joodsche volk het best te kunnen behartigen? Het comité doet dit door Joden, die in ver band met den politieken toestand Duitschland verlaten hebben, op vreem den bodem, meestal in Palestina, Zuid- Amerika of Zuid-Afrika, doch ook wel in ons eigen door werkloosheid getrof fen land, een nieuwe bestaansmogelijk heid te verschaffen. Eén goed doel dus, wat dit comité voor bijzondere Joodsche belangen na streeft. Heel wat minder mooi is intus- schen iets anders, waar wij thans op willen wijzen. Het comité heeft voor haar werk geld noodig en liefst niet al te weinig. Tot dit doel richt het zich niet slechts tot de Joden in Nederland, doch tot ons geheele volk. En aan de heeren van het comité is niet onbekend, dat waar veel medelijden is, gemakkelijk ge geven wordt. Dus moet er medelijden opgewekt worden. En hiertoe dient nu de brochure „Stemmen van Nederlan ders over de behandeling der Joden in Duitschland”. Deze brochure bevat de meening van een aantal Nederlandsche hoogleeraren en andere personen, die met alle respect voor hun geleerdheid in het algemeen geenszins door eigen aanschouwing tot oordeelen bevoegd zijn (zooals bijv, professor Obbink zelf toegeeft) over de Duitsche Ariërpara grafen. Ondanks het feit, dat geen hun ner wat uit de verschillende opstel len duidelijk blijkt rechtstreeks met dat, waarover zij schrijven, in aanraking is geweest, ontzien zij zich niet tegen het Derde Rijk van leer te trekken op een wijze, die in vele gevallen ternauwernood door den beugel kan. Wij behoeven slechts een aantal opschriften uit deze brochure, als: „De Waan der Zwak heid”, „Eén logische Fout”, „Eén Tee- ken van Zedelijk Verval”, „Óntrechting”, „Für Jüdische kinder keine Milch” aan te halen, om te laten zien uit welken hoek de wind waait. Dat een dergelijk geschrijf er geenszins toe zal bijdragen om den toestand voor de Joden in Duitschland te verbeteren en er bovendien toe kan bijdragen, dat de vriendschappelijke betrekkingen, die Nederland met Duitschland onderhoudt, ernstig in gevaar worden gebracht, be hoeft wel geen betoog. Het ns er mee als met de boycot-actie, de slag komt op ons zelf neer. Koopen wij geen Duitsche machines meer dan zien onze Oosterbu ren van de Nederlandsche landbouw producten af, waarvan de toch al zoo zwaar beproefde Nederlandsche boeren en tuinders dan maar weer de dupe zijn. Maar dit alles raakt het comité, dat een comité voor Joodsche belangen, niet voor Nederlandsche belangen is, geens zins. Geld heeft het noodig en mede- ftjden. En dus schrijft prof. C. W. de Vries onder den titel „Für Jüdische Kin der keine milch”, o.a.: „Arme, veel ge tergde Duitsche Jood, uitgehongerd Jo denkind, in je bloeiende jeugd niet ge- eerd en niet ontzien Duitsch Joden meisje. Als dit de koorden van de Nederlandsche beurzen nog niet opent. Maar er is een „maar” aan verbonden. Is het waarheid, wat prof, de Vries schrijft? Kijken wij bijv, eens naar het verslag, waarin het „Winterhilfswerk” rekening en verantwoording over den winter 1934-1935 heeft afgelegd. Hieruit blijkt, dat deze organisatie alle noodlijdende menschen, onverschil lig van welke religie of stand, heeft ge- De oorlog in Oost-Afrika. De sancties. We hebben in den laatsten tijd in ons buitenlandsch overzicht slechts zelden een beschouwing gegeven over den oor log in O.-Afrika. De oorzaak hiervan moet men zoeken in de bijna steeds tegenstrijdige berichten die van het oor- logsterrein binnenkomen. Nu is dat voor wat betreft elke oorlog een gewoon ver schijnsel, dat elke partij wel hemelhoog opgeeft van de overwinningen die zij behaalt, maar o zoo graag de teleur stellingen zoo klein mogelijk houdt. Ge- ruimen tijd heeft men van Italiaansche kant het steriotype „van het Noordelijk en Zuidelijk front geen nieuws” de we reld ingezonden, terwijl daartegenover de Abessiniërs van overwinningen op ’t Noordelijk front melding maakten. De vorige week is daar plotseling ver andering in gekomen, door een succes van Italiaansche kant op het Zuidfront. Voorzoover men thans de berichten van weerskanten mag gelooven, dan staat de balans van deze oorlog momenteel zoo, dat aan het Zuidfront de Italianen wer kelijk succes gehad hebben. Maar daar tegenover aan het Noordelijk front met veel moeite tegenstand kunnen bieden kan de talrijke en succesvolle aanvallen der Abessiniërs. Alle teekenen wijzen er echter op, dat deze koloniale oorlog voor Italië een groote schadepost dreigt te worden. Onnoemelijke bedragen zijn er noodig om dit experiment te bekos tigen. Nog pas is een nieuwe lichting Alpenjagers naar de koloniën vertrok ken, zoodat thans met elkaar meer dan 50.000 Alpenjagers in Oost-Afrika zijn. De reserve-officieren van de luchtmacht van de lichting 1912 zijn weer voor on- bepaalden tijd onder de wapenen ge roepen met het oog op de „dringende toestand”. Onwillekeurig denken we .bij de be spreking van dit oorlogstooneel aan de door den Volkenbond ingestelde sanctie’s tegen Italië, en meer speciaal de moge lijkheid aan een embargo op petroleum. Van Italiaansche zijde wordt nu wel met veel nadruk betoogd, dat Italië over zul ke groote voorraden petroleum beschikt dat het trots verscherpte sanctie’s de oorlog tot een goed einde zal kunnen brengen. Maar deze bluf strookt in het geheel niet met het Italiaansche manifest, deze week tot de Europeesche studenten ge richt. Luister even. „Europa glijdt naar beneden langs ’t hellende vlak der sancties, aan het ein de waarvan onvermijdelijk zich de oorlog bevindt. Het is tijd, dat wij de op bloed beluste politicasters aan den muur hun ner verantwoordelijkheid spijkeren. Wij bereiden de vreeselijkste botsing der we reldgeschiedenis voor. Als de sancties worden uitgebreid, als men zich gewon nen geeft aan den satanischen druk, welke uitgeoefend wordt door imperia listen en door bloeddorstige secten, dan zal Europa onvermijdelijk oprukken naar den verschrikkelijksten en meest nufteloozen oorlog, welken de mensch heid ooit heeft gezien. Doch het zullen niet de politicasters zijn die dan ten strijde zullen trekken. Reeds meermalen heeft Italië verklaard een dergelijke oorlog niet te willen, maar is ook absoluut van meening, dat de sancties niet het middel kan zijn om tot de vrede te komen. We zullen deze kwestie voorloopig maar aan de hoogé diplomaten overlaten. Het oude spreek woord: „waar twee kijven hebben beide schuld”, zal ook hier wel een beetje van toepassing zijn. waarin opgenomen AANRIJDING OP DEN SNEEKERWEG. Maandagmiddag fietste de heer de H. op den Sneekerweg toen van weerskan ten een auto kwam aangereden. Vanuit de richting Bolsward een groote groentenauto uit Alkmaar en van af de Sneeker kant de auto van den heer Kloosterman. Toen deze laatste de fiet ser gepasseerd was en toevallig even omzag naar de andere wagen, ontdekte hij, dat de H. aan den kant van den weg geslingerd was. Vermoedelijk heeft de achterkant van de groote vrachtauto de H. bij het pas- seeren geraakt, waardoor hij met het hoofd tegen een langs den weg staande paal is gevallen. Vrijwat gewond werd de man opge nomen en naar huis vervoerd. Dr. An- dela verleende de eerste hulp. Naar we hedenmorgen vernemen, Is in de toestand van den patiënt nog niet veel verbetering gekomen. Het voorhoofd is nogal ernstig verwond en ook de borstkas moet iets beschadigd zijn. en Vervolgens stond spreker stil bij den stand van de werkzaamheden, waarbij hij betoogde dat deze zoodanig is, dat dit jaar het grondwerk en de kunstwer ken voor Afsluitdijk-Harkezijl worden aanbesteed en nagenoeg gereed zullen komen. Het volgend jaar zal de verhar ding worden tot stand gebracht. Ook worden dit jaar nog uitgevoerd de kunstwerken Joure-Sneek, en de 1ste helft van het grondwerk Joure-Sneek, daarna, in 1937 de 2de helft grondwerk Joure-Sneek en de verhardingen. Intusschen is Sneek-Harkezijl Joure-Heerenveen in studie genomen, maar een en ander zal ook afhankelijk zijn van de hoeveelheid beschikbare gelden. Aan het overzicht van de hoeveelheid werkzaamheden, verbonden aan de tot standkoming van de aanleg van een nieuw wegvak, ontleenen we het volgen de: Er was hier een groote moeilijkheid, daarin gelegen, dat het geheel nieuw te maken wegvak eerst kon worden ge maakt, nadat de grond hiertoe overal was aangekocht. Hiertoe moesten groote bedrijvenkaarten gemaakt worden, waarop alle perceelen met hunne eige naren, gebruikers, wijze van gebruik, de bestaande en te verleggen overwegen enz. moesten worden aangebracht. Daarna moest worden vastgesteld de grootte van de onteigening en moesten de verschillende bescheiden ter visie gelegd worden, wat zeer veel tijd kost. Dit werd echter gedaan, teneinde, indien aankoop in der minne niet gelukt, direct tot gerechteiijke onteigening over te kunnen gaan. Daarna het aanbieden, het onderhandelen hetgeen veel tijd in beslag neemt het opmaken der koop akten met alle daaraan verbonden narig heden als daar zijn: Als voorbeelden daarvan noemde spreker o.a.: menschen die zoek zijn, minderjarigen, krankzinni gen, diaconieën, kerkbesturen, Konink lijke Besluiten enz., terwijl ook nog aparte overeenkomsten moesten worden aangegaan voor het opheffen en weder vestigen van erfdienstbaarheden. Alvorens tot de prijsvaststelling kon worden gekomen werd een schattings- commissie benoemd, die aan de hand van door ons verstrekte gegevens alles uit zoeken om zoodoende tot een redelijke prijs te komen. De benoodigde gronden voor het weg vak Joure-Sneek werden in een record tijd gekocht, en het is hier op zijn plaats, aldus spreker, een woord van dank uit te spreken aan allen die hunne mede werking hiertoe hebben verleend. Verder zijn de onderhandelingen met Provincie, gemeentebesturen, Water schapsbesturen enz. enz. vrijwel overal zeer vlot verwloopen, wat het op zich zelf zoo langdurige en vervelende werk voor de onteigening bijzonder veel pret tiger maakte. Verder had spr. de beschikking over goed personeel, dat er van doordrongen was dat er hard moest worden gewerkt en dat dit dan ook deed met een Ijver en toewijding die werkelijk boven alle lof verheven was. I I I Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. d. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1