Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo III.IIIEIFf Belastingzaken I waar öiuuen onze goede voornemens? Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Uit den Omtrek Woensdag 12 Februari 1936 No. 12 2gl£ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en KIMSWERD. Advertontiön por rogol: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verechynt Dinsdags- Vrijdagsavonde. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. GYMNASTIEKUITVOERING. Zaterdagmiddag heeft de gymnastiek- vereen. „Lycurgus-Wilhelmina’’ een her haling gegeven van haar uitvoering, nu speciaal voor de jeugd. Niet alleen de dames en heeren hebben zich van hun beste zijde laten zien, maar niet minder de adspiranten-afdeelingen en de kinderklassen. Wat is er weer gerold, geklommen en gesprongen, en wat waren die meisjes in hun dansje fijn in actie. Ook de jon gens gaven aan paard en brug blijk van ernstige oefening. Netjes johgelui! De meisjes hebben met hun vrije oefe ning ook een complimentje verdiend. Die oefening is zeer goed bevallen. En jullie rekwerk, dat was bepaald niet gemak kelijk. Daar heb je zeker hard voor moe ten ploeteren om dat onder de knie te krijgen. Ga zoo voort, jongelui I Naar schatting waren ongeveer 200 kinderen aanwezig, die met groote be langstelling de verschillende verrichtin gen hebben gevolgd. IN MEMORIAM A. F. DE BOER. Maandagnacht is na een langdurige ziekte overleden de heer A. F. de Boer. De jongeren onder ons hebben hem waarschijnlijk niet anders gekend als een stille bescheiden figuur, maar wij, die in de jaren 1910 tot 1920 tot zijn per soonlijke vrienden mochten behooren, weten, dat onder deze oogenschijnlijk kalme en rustige natuur een werkzame geest schuilde: een man met een leven dig idealisme en veelzijdige ontwikke ling. Voor een eenvoudig kruidenier, neen, daarvoor was A. F. de Boer niet in de wieg gelegd. Zijn rustelooze geest zocht telkens naar meer afzetgebied. Dat heel veel van deze idealen door de plotseling opkomende wapenstilstand stuk gemaakt zijn, Is waarschijnlijk een der oorzaken geweest, dat zijn oude vi taliteit geknakt is geworden. De heer A. F. de Boer was lange jaren lid van het R.K. Armbestuur en vanai 1919 Weeshuisvoogd waarvoor hij in het laatst van 1935 wegens ziekte bedankte. Ook in deze beide functies heeft de heer de Boer zich steeds doen kennen als Speciale inrichting voor Het petroleum-embargo. De algemeene bewapening. Verbetering economische toe stand in België. Rusland en Japan. De vraag of de Volkenbond de sanc ties tegen Italië ook zal willen en kunnen uitbreiden met een uitvoerverbod op petroleum, heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht. Het schijnt een zeer ingewikkelde en ook moeilijk uit te voeren kwestie te zijn. Zoolang niet alle Staten zich bereid verklaren aan deze vorm van sanctie deel te nemen, heeft deze maatregel practisch geen nut, want er bestaat voor Italië dan altijd de kans langs zekere weg, aanvulling van de petroleumvoorraden te krijgen. Het Vol- covici met als solozanger, de heer M. Huizinga. Dit werk werd goed naar vo ren gebracht in zijn geheel. Machtig en jubelend klonk zang en muziek door de zaal. Hier kon men zich werkelijk heele- maal geven aan de fortissimo’s, waarin het koor zijn kracht zoekt. Nu was het op zijn plaats en gaf zich geheel. „Laat die bloemen voor mij spreken” van Lincke kon ook behagen, maar ja, weer de overgang naar pianissimo mis ten we. Het laatste nummer Gloeiwormpje" van Lincke, met als solozanger de heer M. Huizinga, die hierin heel wat te verwerken had bekoorde weer meer. De heer Rienks sloot deze avond met een kort maar gepast wcord en over handigde den heer Anema namens het koor een prachtige vulpen. Het was al laat in den avond, maar toch kon er nog ruim een uur worden gedanst. VOETBAL. 8 Februari 1936. Hedenmiddag speelde H. V. V. I van hier tegen Quick I van Stavoren te Sta voren. Deze wedstrijd werd gewonnen door onze plaatsgenooten met 2-0. IJSSPORT. Maandagavond was onze ijsbaan ge opend en natuurlijk ’n druk bezoek, zoo zelfs, dat de baan vroeger dan gewoon lijk gesloten moest worden. Het ijs was nog niet voldoende sterk, maarook de rijders kunnen hier veel aan doen, door allen op een troepje te blijven staan, dan gaat dat deel van de baan onherroepelijk stuk. Hedenmiddag en vanavond is de baan weer geopend. We hopen voor de schaatsliefhebbers, dat de winter nog maar een paar da gen blijft aanhouden. Volgens de weerkundige medewer ker van het Handelsblad is er omstreeks 10 Februari in meerdere voorgaande jaren een koudegolf geweest. Men her innert hierbij aan de strenge winter van 1929, maar de omstandigheden zijn nu gelukkig niet van dien aard dat we weer zoo’n strenge vorstperiode kunnen ver wachten. De hooge druk aan de noord kant is volgens deze weerkundige aan getast door een zeer actieve depressie, waardoor het Oostzeegebied weer war mer gaat worden. Waarschijnlijk is dus deze koude- periode niet van langen duur. BENOEMD. 7 Februari 1936. Benoemd tot hoofd der Chr. School alhier, behoudens goedkeuring van den Minister, den heer A. de Bruijn, thans wachtgelder-onderwijzer te Noordwijk aan Zee. GEMENGD ZANGKOOR. 7 Februari 1936. Het Gemengd Zangkoor alhier hield haar jaarlijksche uitvoering op de zaal van den heer Lukkes. De zaal was flink bezet. Het koor staat onder leiding van den heer D. Anema van Harlingen, eveneens de operette die door een 50-tal' kinderen werd opgevoerd. Begonnen werd door het koor met een 4-tal liederen. Aller eerst een compositie van den heer Ane ma zelf „In de rust van den nacht”. Het bleek een goede inzet te zijn dit nummer dat breed en massaal door de zaal klonk. Het 2de nummer was „Wiegeliedje” van Schubert. De z.g. bromstemmen deden het heel goed in dit lied. 3. „Door alle tijden” van Frieso Molenaar hadden we graag de piqpo’s en forto’s beter hooren uitkomen. De laatste regel werd echter zeer mooi uitgewerkt. 4. „Avondmijme ring.”, van Zeilen; hiervan werden de beide laatste verzen beter gezongen dan het eerste. We hadden zoo graag het koor eens in alle 4 liederen de zachtere gedeelten ook werkelijk zacht hooren willen zingen en vooral en alles wel in het Wiegelied. Dit deed veel afbreuk aan het geheel. Dat het koor er op vooruit gaat in andere opzichten is niet te be twijfelen; er wordt zuiver gezongen en het is een goed geheel, tevens wordt er uitstekend op de dirigent gelet. Nadat deze 4 liederen ten gehoore waren ge bracht werd door een 50-tal kinderen een operette opgevoerd. Deze operette bestond uit 2 bedrijven en was getiteld: „Witbaard”. De tekst is van H. Drost, muziek van K. D. Anema beiden te Harlingen. De opzet Is heel eenvoudig uitgedacht; de melodietjes liggen zeer in ’t gehoor. Deze operette is een groot succes ge weest. We denken zoo, dat alle kinde ren het beste beentje hebben voorgezet. De heer hl Huizinga gaf daarna eeni- ge zangnummers ten beste, n.l. „Witte Rozen’’ en „Werklooze handen”. Beide nummers werden gevoelvol gezongen. Twee dames lieten zich hooren in een SNEEK. VEEMARKT SNEEK. Veehandel en aanvoer over het jaar 1935. Door bemiddeling van de veehouderij- centrale en varkens-centrale werden het afgeloopen jaar c.a. 2961 koeien, 2443 kalveren, 11388 varkens en 758 biggen afgenomen, om afgeslacht te worden. Deze aanvoercijfers zijn in de totaal aanvoer begrepen. Wat de handel betreft is het geheele jaar een kalme stemming waargenomen welke in hét najaar iets opleefde. De meest slepende handel Is wel de schapen- en lammerenhandel; deze af- deeling was goed bezet, maar met trage handel. De handel In melk en kalfkoeien was, voor zoover de eerste soort aangaat, be hoorlijk, afwijkende soorten meest zeer traag, lage prijzen. Eerste soort vette koeien bleven wel op prijs, doch afwijkende soort bleven Februari is in ’t land gekomen. De tweede maand van het jaar 1936. Onwil lekeurig staan we daar even bij stil, het dringt opeens tot ons door, dat er wer kelijk al weer één maand van dit nieuwe jaar voorbij is. Wat is het nog maar kort geleden, dat we Oudejaarsavond vier den! Dat we de balans van het oude jaar opmaakten. Dat we vol vreugde en verwachting, met duizend nieuwe plan nen en nog veel meer goede voornemens het nieuwe jaar ingingen! En nu? Nu is het nieuwe jaar al lang niet nieuw meer. Doch thans, nu de eer ste maand al weer onherroepelijk achter ons ligt, valt het ons plotseling als een zware last op de ziel: hoe staat het eigenlijk met al die goede voornemens? Wat hebben wij daarvan ten uitvoer ge bracht? Vier weken zijn een heele tijd. Lang genoeg, om veel, wat wij op den laatsten dag des jaars als verkeerd in ons leven verwierpen, te hebben veran derd en verbeterd. Lang genoeg, om al thans een begin te maken met de uitvoe ring van onze plannen en goede voorne mens. Ja, en daar staan we nu. Wat hebben we gemaakt van deze eerste maand van het nieuwe jaar, wét is er dan anders, beter geworden? En beschaamd erkennen we: Niets hebben we gedaan! Totaal niets! Alles, waarvan we bij de jaar wisseling vervuld waren en dat ons tot het besluit bracht ons *leven geheel an ders in te richten, ons zelf te verande ren, te verbeteren in duizenderlei op zicht dat alles is vergeten! Zoo is de mensch: op een belangrijk keerpunt in ons leven, als een nieuw jaar komt oi gaat, als onze eigen levensjaren ons door een nieuw getal tot nadenken stemmen dan wordt er plotseling iets in ons wakker geschud. We komen tot bezinning, we erkennen onze dwalingen en gebreken en besluiten, dat alles an ders zal worden. Maar hoe snel ver vliegen deze goede voornemens in den sleurgang van het dagelijksche leven. En een jaar, dat een week lang nieuw lijkt, is in de tweede week al oud, na een maand is het niets bijzonders meer. En wij hebben al onze goede voorne mens al weer uit het oog verloren. Tot oudejaar 1936? Neen, dat liever niet, Het is zoo ter neerdrukkend, als men aan h|t eind van een jaar moet zeggen, dat de balans negatief uitvalt. Laat het dus ditmaal anders zijn. Er is nog slechts een maand ruim verstreken. Alles wat wij ons voor namen, een ander mensch worden, ver keerde gewoonten afleggen, wat het ook zij nóg kunnen we ’t! Doch laat ons dan niet te veel ineens willen, want daar in schuilt dikwijls de oorzaak van ons falen. Zijn wij niet als kleine kinderen, wier taak niet te zwaar mag zijn, willen wij niet ontmoedigd worden? Laten wij dus wat bescheidener zijn in onze voor nemens, maar ons daar dan ook met al onze energie en volharding aan wijden! Tien tegen één, dat we dan slagen. En de komende lente, het jaargetijde van nieuw leven en ontluiken zal ons daarbij behulpzaam zijn. Wij willen met klaren blik het leven en de taak die ons allen roept onder de oogen zien en ons be wust worden waarvoor wij leven: om ons den eerenaam van mensch waardig te maken! communiqué zullen deze besprekingen nog niet gepubliceerd worden. De com missie is van meening, dat het werk nog niet voldoende is opgeschoten om in lichtingen over den stand van zaken in haar geheel te rechtvaardigen en iedere voorbarige verklaring tot ongewenschte misverstanden zou kunnen leiden. Mocht het eventueel tot een uitvoer verbod van petroleum komen, dan is daar nog steeds de onopgeloste vraag: Wat zal Italië doen? In de eerste phase van deze bespre king is door Mussolini met duidelijke woorden gezegd: Een petroleumembargo beteekent een Europeesche oorlog. Dal was in die dagen toen Mussolini aan de naar Oost-Afrika vertrekkende soldaten de boodschap meegaf: Jullie vieren het Kerstfeest maar in Addis Abeba. Van die groote woorden is niet veel terecht gekomen. Thans worden ook van Italiaansche zijde de berichten, volgens welke ingeval van de afkondiging van een petroleumembargo c.a. 100.000 man gemobiliseerd zouden worden fantas tisch genoemd. Dat bewijst een klein beetje, dat het koloniale avontuur Italië niet meevalt en dus de risico van een Europeesche oor log er niet bij genomen kan worden. Gelukkig maar. De algemeene bewapening trekt bul ten dit nog genoeg de aandacht. Vooral de laatste dagen staat de Duitsche be wapening weer in 't teeken der belang stelling en speciaal naar aanleiding van een artikel van den Amerikaanschen publicist Mowrer over de militaire toe bereidselen aan onze Oostgrens. Het aantal werkkampen langs onze grens be draagt momenteel meer dan 60. Alle gegroepeerd aan de groote wegenstel sels. Typisch is het dat men deze werk kampen alleen aan de grens vindt en niet verder het binnenland in. Ze liggen langs de Fransche, de Nederlandsche en de Deensche grens. Waarom? zoo vraagt de N. R. C. zich af, deze kampen in het Noorden aan onze grens, waar toch geen aanval van een (dóórtrekkende t groote mogendheid te Verwachten is? Vreest men soms een inval van Groningers en Drentenaren? We kunnen ons levendig indenken, dat de fantasie van sommige dagbladschrijvers zelfs onze afsluitdijk in dit militaire net willen betrekken. We zullen op deze fantasie maar niet verder ingaan, bovendien dwalen we van ons onderwerp, een buitenlandsche re vue, af. Volledigheidshalve dienen we nog wel even te vermelden, dat de Duitsche bla den deze berichten kwalificeeren als be denkelijke stemmingmakerij. De rust en vrede worden niet door Duitschland in gevaar gebracht, maar door dergelijke practijken, die de waarborgen van den vrede willen dienen, maar in werkelijk heid er naar streven de onzekerheid en onrust te zaaien tusschen volken, die in de beste nabuurschap leven. De verbetering in den economischen toestanden België blijft aanhouden. In 1935 heeit België 100 millioen francs minder voor steun uitgegeven dan in 1934. Het werkloosheidscijfer is gedaald en men verwacht voor het loopende jaar een verdere verbetering als gevolg van de herleving van de economische be drijvigheid. Dat zijn positieve feiten, waartegen onze Nederlandsche anti-de- valuïsten niet veel hebben in te bren gen. Ook Rusland geeft een voorbeeld van economische verbetering. Terwijl al de landen zitten met een teveel aan werk krachten heeft de Sovjet-Unie aan Tsje- cho Slowakije voorgesteld 50.000 Tsje- cho Slowaaksche arbeiders te zenden, die in Siberië te werk gesteld kunnen worden. Deze massa emigratie zou dan over een periode van drie jaar kunnen worden verdeeld. Daarna zou de Sovjet Unie ook landbouwarbeiders kunnen ge bruiken. Wanneer we nu ten slotte nog even in Rusland blijven, trekt de aandacht de gespannen verhouding tusschen Rusland en Japan. Het betreft hier het grensge bied van Mantsjoekwo. Zooals men weet de bufferstaat door Japan van China af genomen. Het Russische buiten-Mongo- lië raakt met die Japansche overheer- sching een beetje in de verdrukking en grens-incidenten zijn er aan de orde van den dag. Een gevaar voor een oorlog is niet denkbeeldig. Langs de geheele grens van Mongolië en Mantsjoekwo worden zoowel door Japan als Rusland troepen gezonden en we weten uit voorgaande jaren veel te goed, hoe gevaarlijk een opeenhooping van strijdkrachten kan wezen. Een klein vonkje kan dit teveel aan buskruit doen ontbranden, met alle De heer Joh. van Zandbergen bracht naar voren „Laat de poppetjes dansen”. Dit was waarlijk een groot succesnum mer. De zangvoordracht „Het vroolijke Viertal” viel ook bij de aanwezigen in goede aarde. De heer Huizinga liet zich hierna nog hooren in de zangvoordracht „Bloemen”. Toen volgde nog een nastukje door een 6-tal personen „De weddenskip”. Uitbundig werd hierom gelachen! Het koor kwam vervolgens weer aan de beurt, nu met muziekbegeleiding. Ge- waarln opgenomen 8 Februari 1936. Heden werd hier finaal verkocht door notaris Okkinga te Harlingen: le. Een woonhuis met schuur te Dijksterburen onder Kimswerd, eigen aan den heer S. Couzijn. Kooper werd de heer S. S. Anema alhier voor f 942. 2e. Een perceel bouwland aan de Kimswerderlaan, groot 6 pdm. van wij len den heer S. Couzijn. Gekocht door den heer J. Zijlstra te Deinum voor de som van f 4871. In de Consistoriekamer der Herv. kerk alhier werd door de afd. Kimswerd der N.V. in samenwerking met de vrouwen club een vergadering gehouden. Hierbij was uitgenoodigd de heer J. v. Oostrum te Leeuwarden. Door deze werd o.m. behandeld het boekwerk: „Zathe Humalda” van den heer Brolsma. Daarna werden nog eenige liederen gezongen. De opkomst liet zeer te wen- schen over. ARUM, zongen werd „Donauzangen” van Ivan- VEREEN. VOOR ZIEKENHUISVERPLE- GING „WONSERADEEL”. De afd. „Arum” van bovengenoemde Vereeniging hield, onder leiding van den heer G. Hoitinga een ledenvergadering in het Dorpshuis. Aanwezig waren 33 leden. Na opening las de secretaris, de heer S. Rekker, de notulen voor en een goed verzorgd jaarverslag. Verder werd medegedeeld dat de ver eeniging bijna 10 jaar had bestaan en veel goeds had verricht. Het ledental is vooruitgaande en is al boven de 300 ge stegen, een bewijs, dat het werk op prijs wordt gesteld. De penningmeester, de heer G. An dringa, gaf rekening en verantwoording van het beheer der kas. De meeste in gekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Een punt betreffen de de vergoeding van den penningmees ter, den heer Stallinga te Witmarsum is besloten het salaris niet te verhoogen, maar het gelijk te laten blijven. Het af tredend bestuurslid de heer S. Rekker, werd bij acclamatie herkozen. Als afge vaardigde naar de algemeene vergade ring te Witmarsum is de heer J. Broer- sma gekozen; als reserve is aangewezen de heer D. van Gorkum. Van de rondvraag werd nogal gebruik gemaakt. De heer J. Belksma sprak over de omslag. De heer F. van Gorkum over reglementen en de heer H. de Jong over de klassen in het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Ook werd nog gesproken om een plaatselijke afdeeling er van te maken en zelf het risico te dragen en dan lid af te worden van „Wonseradeel”. Hier werd echter over het algemeen niet veel heil in gezien en alzoo niet ge accepteerd. De voorzitter beantwoordde de verschillende sprekers op voldoende wijze en sloot daarna met een gepast woord deze bijeenkomst en dankte de le den voor hunne opkomst en gezellige en zakelijke besprekingen. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 SCHAAKCRURSUS. Onder verwijzing naar een in dit blad voorkomende advertentie, vestigen wij de aandacht op een door de schaakclub „Westergoo” alhier te geven schaak- J cursus voor niet-schakers en beginners. „Matroosjes^. De belangstelling voor het schaakspel heeft in den laatsten tijd een zeer groote vlucht genomen, dank zij den wedstrijd om het wereld-kampioenschap tusschen Aljechin en Euwe. De schaakclub „Westergoo” heeft ge meend in dit verband met deze cursus in een behoefte te voorzien en vertrouwt dan ook op een genoegzame deelname om deze cursus mogelijk te maken. HINDELOOPEN. DIENSTPLICHT. Voor de lichting 1937, zijn in de ge meente Hindeloopen 9 personen voor de dienstplicht ingeschreven, waarvan 4 broederdienst hebben aangevraagd. FIT ni7 Eiken DONDERDAG K I I I K Zitting te BOLSWARD Schildwjjk 33 bij de Markt Varkens bleven vrijwel op prijs, hoe wel er soms van week tot week prijs- laatste weken deze kwestie meermalen besproken, maar volgens een officieel een groote liefde voor de armen en wee- zen. getracteerd op ranja en nog meer lekker nijen. overzeesche bezittingen. -(o>- DE JONG s NIEUWSBLAD I I I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1