Buitenlandsche Revue. THERMOMETERS I De Bolswardsche Courant en Westergoo III.d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE ^®lUiuiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiniiiioiniiiiniiiiiiiy Twintig jaar na Verdun. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden a Grootzanö 18 - SHEER, W TBI. 3058 Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 1 Woensdag 26 Februari 1936 No. 16 en O - A (ivo r t o n t i n por rcgol: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor 12 12 3 Hierna spreekt Ds. Schroten van Sua- woude over: NAAR in aanraking met Christus gekomen, als wij niet het Evangelie hadden? In één definitie van kerk kan spreker het Evan gelie niet zoo bij te pas brengen, dat is de z.g. kerk der vrije vroomheid. Dit is meteen een punt waarin de kerk veel te kort schiet. Helaas. Daarna tracht prof. H. deze stelling omgekeerd waar te maken. Spreker kan het Evangelie nooit an ders zien dan een schat, aan de Kerk toevertrouwd. Die boodschap zou ver schrompelen, zoodra ik die geheel los zou denken van de Kerk. Wie waarlijk het Evangelie van Chris tus wil verkondigen, zal steeds terecht moeten komen bij de Bijbel. En dan denk ik ook direct weer aan de Kerk. De boodschap van het Evangelie is een boodschap bij volmacht. Men is pas een goede Evangelieprediker als men voelt opdracht, volmacht van God gekregen te hebben. Evangelie en Kerk zijn onaf scheidelijk aan elkaar verbonden. Zoo dra tusschen Kerk en Evangelie een ge spannen verhouding bestaat, dan wordt ons wel heel duidelijk de zonde openbaar. God make u warm om te strijden voor het herstel der kerk. Spreker besluit met het laten zingen van Gez. 36 2. diker en gemeentelid, ja voor de geheele Kerk de grootste zegen. Ds. te Winkel laat dan zingen Gez. 3 1 en 2. Ds. van Deelen is de tolk van al de aanwezigen, wanneer hij dank zegt voor het gesprokene. Ds. Boerma sloot de bijeenkomst met dankgebed. met elkaar uit te staan. Doch vrijheid is niet ongebondenheid Vrij kan elk schepsel alleen zijn in zijn eigen element. Alleen wanneer zij is in Christus is de Kerk pas in haar element. Evenals een vogel en visch buiten zijn element vergaat het de Kerk, wanneer die buiten haar element gaat. Het revolutionaire is eigen aan de we reld, die buiten Christus leeft. De Kerk ontvliedt de wereld als zijnde niet haar element. Maar de wereld als revolutionair dringt wel buiten haar ele ment en in de kerk. Als de wereld doordringt in de kerk en daar niet vrij ademen kan openbaart zich het revolutionaire. Zij tracht dan die kerk wereldgelijk vormig te maken. Een belijdenis der kerk wordt dan op nonactief gesteld, omdat de wereld daarin niet haar element kan vinden. Dan ontbrandt de strijd om de vrijheid van de kerk. Zoo min de wereld in de kerk kan aarden, kan de kerk be hoefte gevoelen om te leven van den booze. De strijd van Kerkherstel is dus een strijd om de vrijheid der kerk. Spreker staat hierna nog stil bij de vraag: „Welke vrijheid hebben in de kerk haar leden en in het bijzonder haar dienaren?” Elk lid moet zijn vrijheid behouden om te leven in zijn element, maar daar aan is hij dan ook gebonden. Hij mag dus ook niet in de kerk buiten zijn ele ment, d.i. buiten Christus, leven. Wan neer aan predikanten de vrijheid wordt gegeven om te gaan buiten hun element, dan zullen zij geestelijk sterven, dan worden zij beroofd van ’t levenselement, Christus. De Kerk vraagt vrijheid om te zijn Kerk en niet wereld. Vrijheid om in al haar gemeenten weer te doen prediken Chrtistus’ Evangelie. Wij strefven naar vrijmaking van de Kerk van de haar in 1816 opgedrongen gebondenheid. Kerk en Vrijheid is gebondenheid in Christus. Zij zijn in beiden één. Spreker besluit met het laten zingen van Ps. 86 6. Na de pauze spreekt Ds. te Winkel van Groningen nog over: „Kerk en Gezag”. Gezag wordt tegenwoordig weer meer gevoeld als iets dat noodig is. Men roept thans om den sterken man. Vooral bij de jeugd wordt dit gevoeld. Op het gebied van Kerk en Gezag is veel mis verstand. Er moet overal orde zijn, in de kerk ook. Men wil gaarne zeggen, dat er in de kerk vrijheid moet zijn. Wij zijn niet zonder rede Hervormd, leve de vrijheid. In de praktijk valt het evenwel niet mee, want menf krijgt zoo in de kerk „Elk wat wils”. En daardoor heerschen helaas de partijen in de kerk. Christus is Koning der Kerk, en gezag kan niet anders dan van Zijn Woord uitgaan. Wij moeten ons geloovig buigen onder het gezag van Gods Woord. Wat Kerkherstel bedoelt, is niet anders dan het gezag van Gods Woord in eere te herstellen. Het weten dat het daarom gaat en niet om een bepaalde partij te sterken, maakt ons ootmoedig. Het maakt ons trouw. Dat gezag is voor pre- VERBOND TOT KERKHERSTEL. Vrijdagavond werd in „Ons Gebouw” een groote propaganda-avond voor het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel ge houden. Ds. van Deelen van Oosterend opent de flink bezochte bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 89 1 waarna hij voorlafs Nehemia 2 vanaf vers 11 en voorging in gebed. In zijn kort openingswoord vertelt de voorzitter iets van de oprichting, groei en doel van het Verbond. De Kerk schiet de laatste jaren in veel tekort, is mach teloos, omdat zij in verval is geraakt Wij zij vanavond bij elkaar om daarover na te denken. Na nog gezongen te hebben Gez. 36 vers 1 werd het woord verleend aan den eersten spreker, prof. Haitjema van Groningen, die tot onderwerp had „Kerk en Evangelie”. Spreker begint met de stelling te ver dedigen: Wie kerk zegt, zegt Evangelie. De kerk van Christus is met en uit het Evangelie geboren. Men noemt de kerk niet zelden de draagster van het Evan gelie. Ook als ik de kerk tracht te be schrijven als de gemeenschap der geloo- vigen, spreek ik weer van Evangelie. Wie zijn geloovigen en hoe komt men tot het geloof? Door de werking van den Heiligen Geest komt men tot het geloof en de Heilige Geest gebruikt daarvoor het Evangelie. Wij menschen van deze 20ste eeuw, hoe zijn wij anders waarin opgenomen CURSUSAVOND JONGEREIN. De 2de cursusavond j.l. Vrijdag was evenals de eerste goed bezocht. Nadat de voorzitter dtij verigadeiring geopend had met een woord van welkom vervolgde de heer H. R. Kingma zijn lezing over het geldwezen. Eerst voert spreker ons in gedachten wederom terug naar het Crusoe-eiland en toont aan de hand van overzichtelijke cijfers aan, hoe de eerste financieel ge zonde toestand op dat eiland door aller lei economische oorzaken allengs ver slechterden. Deze schets, geheel berus tende op fantasie, komt in de nuchtere praktijk wonderwel overeen met de cij fers die spreker geeft van de Duitsche Rijksbank in de jaren 1912-1920. Hierna behandelt spreker het vraag stuk der devaluatie. In Duitschland opgedrongen door de geallieerden noemde men dit inflatie, dat beteekent wat water door de wijn; devaluatie is een ander woord voor in flatie, maar beteekent hetzelfde. Munt verzwakking is niets anders dan inflatie en moet onvoorwaardelijk leiden tot een totale verarming. Het nieuwe woord devaluatie is ontwaarding; wel waarde- VOETBAL. C. A. B. I—ALCIDES I 4-3. We hebben dat Zondagmiddag nog juist getroffen met het weer. Het bezoek was zeer bevredigend. De opstelling van C. A. B. was als volgt: Twintig jaar geleden, op den 21 sten Februari, 's morgens om 8 uur open den bij Verdun de kanonnen hun stalen monden om vuur en verderf uit te bra ken over de bloedende menschheid Twintig jaar geleden had de bloedigste slag plaats van heel de wereldhistorie. Twintig jaar geleden vielen Europa’s vaders en zonen brulde het geschut en spoot de aarde omhoog tot fontei nen van zwarte modder en menschelijke flarden Zeker we kunnen de oogen slui ten en niet willen zien, doch daarmede vernietigen wij niet die laatste bewijzen van het vreeselijke, dat nauwelijks achttien jaar geleden een eind vond en steeds op nieuw weer dreigt dat zich thans in Oost-Afrika opnieuw weer afspeelt, dat China in z’n klauwen heeft gevangen Een kort persberichtje slechts: Reu ter meldt uit Weenen: „Een van de af grijselijkste nalatenschappen van den wereldoorlog is, na 18 jaren, aan het licht gekomen. Op een afgelegen deel der terreinen van het groote Weensche Franz Joseph ziekenhuis staat ’n klein gebouw. Vreemdelingen mogen het niet naderen, oud-verpleegden van het zie kenhuis, die het geheim weten, blijven vrijwillig uit de buurt. De eenigen, wien de toegang niet geweigerd wordt, zijn een zestal met zorg uitgekozen docto ren en ongeveer 25 verpleegsters. In dit gebouw leven 80 „doode mannen”, slachtoffers van den wereldoorlog. De wereld gelooft, dat zij dood zijn, zelfs hun familieleden is officieel mede gedeeld, dat zij gevallen zijn. Op de of- ficieele doodenlijsten komen zij voor onder de namen van hen, „die gevallen zijn op het veld van eer”. Maar zij leven nog steeds! De reden voor hun geheime afzon dering is hun afgrijselijk uiterlijk, en hun verminkingen, veroorzaakt door bommen en gifgassen. Ieder van deze 80 wrakken, die eens mannen waren, is nu geheel verlamd, blind, doof en stom. Het eenige wat zij volgens hun verzor gers kunnen doen, is ademhalen en eten. Niemand weet, en niemand zal ooit weten, wat zij denken, indien zij althans nog in staat zijn te denken en welke folteringen zij doorstaan. Want geen klank ontsnapt ooit aan hun lippen. Zij liggen in bedden, die den vorm hebben van waschmanden, waarin zij gemakkelijker verpleegd kunnen wor den dan in gewone bedden. Sommigen waren bijna nog jongens, toen de oor log uitbrak, die hen misvormde tot we zens, hulpeloozer dan een dier. AI deze 18 jaren hebben zij gelegen in hun „waschmanden” als stomme ge tuigen van den wereldoorlog. Een staf speciaal opgeleide doctoren waakt over hen, alles in het werk stellende om hun folteringen te verzachten. Deze blinde, doove, lamme creaturen die daar lig gen, „ademhalen en eten”, maar waar van niemand weet, wat zij lijden en óf zij lijden, levende dooden afge schreven van de lijst der levenden, ge doemd tot een lang leven misschien in het kleine gebouwtje van het Franz Jo- sephhuis Van het Frans Joseph- huis? Is het dan alleen in Weenen, dat die ongelukkigen nog leven? Heeft ook Berlijn misschien niet zoo’n „huis der levende dooden”? Heeft ook Parijs niet zoo’n ademend kerkhof? Hebben ook Brussel, Rome, Londen, Washing ton niet zulke oorden der verschrikking, waar de bloem van het vaderland, jon gens nog zelfs, liggen monsters zonder onder- of bovenkaak misschien. Zijn zij nog wel „menschen”? Mogen wij een schepsel zoo onbeschrijvelijk laten lijden? Ziet ge dat is het vreeselijke van oorlog! 20 jaar geleden was het, dat de we reld werd gedompeld in een poel van bloed: Verdun. Internationale politiek. De oorlog in Oost-Afrzka. Ja pan en Indië. De staking in Denemarken.- Er is sedert we de wereldoorlog van 19141918 achter den rug hebben geen tijdperk geweest, waarin de diplomatie zoo in het middelpunt der belangstelling staat als in onze dagen. Was het dat deze buitengewone acti viteit op rekening gesteld kon worden van de een of andere ondergeschikte zaak, dan zou men met heel veel genoe gen aan de diplomaten dit onschuldige buitenkansje gunnen. De zaak wordt evenwel bedenkelijker, wanneer we be seffen, dat die buitengewone actie alleen gericht is, op een tweeledig doel óf de voorbereiding tot een nieuwe oorlog, óf de samenwerking om dit gruwelijke monster van een Europeesche oorlog van ons af te wenden. Meer en meer be gint de gedachte post te vatten, dat een nieuwe Europeesche oorlog onvermijde lijk is. Het is net of men na al die mis lukte conferenties voor den vrede lang zaam is gaan berusten of men de moed verloren heeft nog werkelijk construc tieve politiek te voeren. We willen hopen dat deze inzinking van tijdelijken aard is en spoedig weer een geest van sa menwerking over Europa zal neerdalen. Buiten deze internationale kwesties is er momenteel voor elk land afzonderlijk nog genoeg werk wat de aandacht vraagt. Nemen we bijv, eerst eens Frankrijk. Wat is de oorzaak dat in de laatste dagen een verbond tusschen Frankrijk en Rusland weer telkens besproken wordt? Geloof maar niet dat Frankrijk dweept met de ideeën uit Sovjet Rusland. Die toenadering moet meer gezocht worden in een militair bondgenootschap. Rus land beschikt over een geweldige mili taire macht en zou, wanneer het tot een conflict met Duitschland zou komen, de sterkste hulp voor Frankrijk zijn. Zoo zoekt bijv. Duitschland toenadering tot Italië. Het oude bondgenootschap met Frankrijk is door Italië nu wel verspeeld. Bovendien is door de sancties van den Volkenbond de economische toenadering tot Duitschland grooter geworden. Het zal met dit bondgenootschap wel niet zoo’n vaart loopen, daarvoor zijn er in het fascistische en het Nationaal Socia listische stelsel te veel tegenstrijdighe den. Wanneer we over Italië spreken, den ken we onwillekeurig aan het kostbare experiment in Oost-Afrika, de oorlog met de Abessiniërs. We hebben geduren de verschillende weken deze kwestie niet in onze revue besproken, ook al om het weinige betrouwbare nieuws dat óf via Italië, óf via Addis Abeba tot ons komt. De laatste week heeft de toestand zich voor de Italianen gunstiger ontwikkeld. Men is een goed eind vooruitgeschoven en de Abessljnen hebben nieuwe stellin gen moeten betrekken. Volgens de laat ste berichten is de nu ingezette actie be doeld om het belangrijke spoorweg- knooppunt op de lijn Djiboeti-Addis Abeba meester te worden. Door dit succes van de Italianen is de vraag weer actueel: kunnen zij uit het Noorden de hoofdstad van Abessinië bereiken. De Belgische militaire raadsman van den Negus kolonel Reul, die voor een kleine En alsof het zoo moet zijn wéér vinden we een berichtje van dien oorlog een berichtje uit Engeland: „In het tehuis van blindgeworden sol daten, St. Dunstan te Londen, is tij dens het weekend een man opgenomen, die tijdens den veldslag van Atrecht in 1917 gegast was en die eerst nu daar door blind is geworden. Dit is het vijf tiende geval in de laatste twee jaar, dat iemand in het blindentehuis is opgeno men, die het gezichtsvermogen heeft verloren tengevolge van „vertraagde uitwerking” van mosterdgas”. „Vertraagde uitwerking” van mosterdgas. Vertraagd negentien jaar vertraagd! Langzaam, heel lang zaam kruipt de blindheid over het net vlies mannen met adelaarsoogen thans tastende blinden tengevolge van de „vertraagde uitwerking” van mosterdgas! In twee jaar reeds het vijftiende geval En hoevelen zullen nog volgen? Oorlog o, hoe moesten we die klank haten! Hoe moesten we bidden, bidden om voor dAt leed gespaard te blijven! Hoe moesten we alom de liefde kweeken, om ieder vleugje oorlogsge vaar den grond onder de voeten weg te nemen I Visser Wiersma Schuurmans Draaisma Huisman Brandenburg De Jong, Hoekstra, v. d. Hauw, v. Dalen W. Hoekstra. Het eerste kwartier gaat het spel re gelmatig op en neer. C. A. B. zit goed op de bal, maar het plaatsen van Alcides is beter. Langzaam weet Alcides eenig overwicht te verkrijgen en zeer gelukkig ontkomt een keer het C. A. B.-doel aan doorboring, even later weer eenzelfde situatie, een bijna zeker schijnend doel punt gaat nog juist naast. Dan is het C. A. B. die beter aanpakt en eenige goede aanvallen opzet, tot nu toe zon der resultaat. Aan beide kanten wordt goed werk geleverd, het is een goede wedsdtrijd met de beste kansen voor Alcides. Dit blijkt ten slotte ook uit het resultaat; wanneer de bal wat te lang voor den C. A. B.-doelman blijft zweven is het ten slotte een goal voor Alcides, die dubbel en dwars in deze periode verdiend was. Nogmaals komt Alcides opzetten en zeer fortuinlijk voor C. A. B. gaat de bal naast. Dan een vlugge doorbraak van de C. A. B.-voorhoede, de Alcides-back komt te vallen en de rechtsbuiten weet on houdbaar te doelpunten. 1-1. Dit doelpunt inspireert de C. A. B.ers. Ze zitten nu geregeld voor het A.-doel, het plaatsen wordt iets beter, maar tot „Kerk en Vrijheid”. Wat is vrijheid en welke vrijheid is in bovenstaand onderwerp bedoeld? Spre ker zal twee kanten bespreken. Als wij met vrijheid ongebondenheid bedoelen, hebben Kerk en vrijheid niets vermindering, maar niet zeggen hoeveel. Er is nog een ander woord in deze serie 1 en dat is deflatie, dat is het kwaad weer egaliseeren, dat middel is nog erger dan de kwaal. Uitvoerig staat spreker hier stil bij de Duitsche inflatie, een toestand, die geen enkele Duitscher terug verlangt. Ook Engeland heeft zijn devaluatie ge had, evenals België, dat ons nog al eens ten voorbeeld wordt gesteld. Wat zouden we in Nederland aan voordeel va devaluatie mogen boeken? zoo vraagt spreker. De openbare schuld zou verlaagd wor den, maar de belastingen omhoog. Hef vertrouwen in ons crediet geschokt, verhoogde prijs voor buitenlandsche grondstoffen en producten. Beter acht spreker het, dat we ons trachten aan te passen. Alle maatregelen om de wel vaart er kunstmatig in te pompen, ko men bedrogen uit. We moeten naar een veel eenvoudiger levensniveau en wan neer dan het buitenland weer in staat is onze producten af te nemen, zal er verbetering komen. Na afloop van deze lezing werden en kele vragen gesteld en beantwoord. De voorzitter van de Jongerein bracht ten slotte een hartelijk woord van dank aan den heer Kingma voor zijn bereidwillig heid en hoopte, dat verschillende aan wezigen dit streven van de Jongerein van ontwikkeling te brengen onder de jongeren zullen wilen steunen door do nateur van de vereeniging te worden. operatie in België vertoeft, verklaarde dezer dagen: Indien de 200.000 man van Badoglio zonder tegenstand konden oprukken en zonder in bun verbindingen te worden gehinderd, dan nog zouden zij van hon ger omkomen. De weg is zoo, dat indien deze niet wordt gemoderniseerd, de ra- vitailleering van een groot^re eenheid onmogelijk is. We hebben in de vorige revue wat uitvoeriger besproken de groeiende macht van het kleine Japan en het ge weldig groote militaire apparaat wat door dit land in stand wordt gehouden. Vandaag willen we even wijzen op een andere niet minder belangrijke factor in dat land en wel de economische zijde. Het is nog niet algemeen bekend dat de Japansche import in Ned. Indië over het jaar 1935 geweest is maal grooter dan in Siam. maal grooter dan in de Straits, maal grooter dan in Australië, maal grooter dan in de Filippij nen. maal grooter dan in Ceylon en i maal grooter dan In N.Zeeland. Het zal ieder duidelijk zijn, dat dit een onhoudbare nadeelige handelsbalans is. De onmogelijkheid voor onze Nederland- sche fabrikaten om tegen concurreeren- de prijzen te kunnen uitvoeren, geeft aan Japan een dergelijke voorsprong in ons Ned.-Indië met al de toekomstige kwade gevolgen. Ten slotte willen we nog even wijzen op de groote staking of uitsluiting in Denemarken. Vandaag zullen ongeveer 130000 werklieden! worden uitgesloten en de ver wachting is, dat dit aantal nog veel grooter zal worden. Het geschil is ontstaan doordat de vakbonden een verhooging verlangen in het bijzonder van de lagere loonen, ter wijl de werkgevers de bestaande over eenkomsten wenschen te verlengen. De uitsluiting omvat de meeste takken xan de Deensche industrie. De vereenigde vakbonden heben deze uitsluiting be antwoord met de sankondiging van een staking bij transport van en naar de be trokken industrie. DE JONG s NIEUWSBLAD I I Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 4/2 3/2 2 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1