Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo „FAVORIET”, Kleine Dijlakker 3, BOLSWARD Geen zichtzending NOG VELE ANDERE KOOPJES OP ALLE GEBIED! ZIE ETALAGE!! Alleen contante verkoop i ONZE DEFENSIE. j I Woensdag 4 Maart 1936 32g!2 Jaargang No, 18 cn A - cent ct. ct. t wel en de muiters hebben zich overge- Dames Kous, matzijde, moderne tinten Zuiver Wollen Dames Kous In Dames Handschoenen, nog vele extra koopjes Restanten Sjaals Dames Sjaals, moderne ruiten waarin opgenomen Officfëel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 25 54 Fantasie Sokken (zwart en grijs) Workmans Sokken 29 cent Fijne Wollen Sokken Sokkenhouders Restanten Overhemden (kleine maten) Slappe Witte Boorden 11 en 18 ct. Waschhandjes 4 en 9 ct. 49 ct. Witte Kleedjes 15 en 25 ct. 10 ct. Advortontlön por rcgol: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry's. Vcnwbijnt Dinsdage- Vrijdagsavonds. 59 69 ct. ct. H 25 Zwarte Klompsokken 45 79 12 en 15 98 10 inde ct. ct. Hoe fraai het positieve ontwapenings- standpunt, zooals de heer van Houten inneemt, ook klinkt, de practische zijde 1.00 cent Schooltruien, hand gebreid 1.50 Mooie Pullovers in groote meisjes* maten, met hooge boord 1.65 29 ct. 98 Restanten Wol, 3 knot 100 gram Bébé Wol op kluwens, thans Zwarte wol voor kousen en sokken. 1OO gram Gekleurde Wol voor Kinderkousen Extra groote knotten Lingeriewol Op alle Wolsoorten 10 pCt. korting De behandeling van het zoogenaamde „Defensiefonds” in de Staten-Generaal gaf aanleiding tot opmerkelijke conclu sies. Het is vanzelfsprekend, dat ieder land op geregelde tijden zijn bestaande be wapening moet moderniseeren, want niets is zoozeer onderhevig aan veran deringen en verbeteringen, als de mili taire wapenen. Van oudsher hebben tal van geleerden hun talenten verkeerd aan gewend en inplaats van aan de ver heffing der menschheid besteed aan de vernietiging van leven en goederen. Het behoeft ons daarom nog heele- maal niet te verontrusten, dat men nu eindelijk het initiatief heeft genomen met het verbeteren, aanvullen en mo derniseeren van ons defensief materiaal. En.zelfs van ons offensief materiaal, want nog steeds doet het spreekwoord opgeld, dat „de beste verdediging de aanval is!” Hoewel we natuurlijk niet mogen ont kennen dat de internationale toestand een en ander eenigszins bespoedigd heeft en dat misschien de Kamer-meer- derheid voor dit ontwerp niet te vinden ware geweest, als die internationale toe stand niet een duit in het zakje had ge daan, werd het buitendien toch reeds dringend tijd voor Nederland om eens het oude en veroude'rde materiaal te gaan nakijken en herzien; het luchtwa pen, het luchtafweerwapen, waarvan het laatste het belangrijkste voor ons is, waren nog maar in het geboortestadium terwijl deze wapenen in alle omringen de landen reeds vrijwel vervolmaakt waren. Tanks of tankafweergeschut (het zoogenaamde „infanteriegeschut”) hadden we nog steeds „pro memorie” in onze reglementen en voorschriften van den militairen dienst staan. Onze ver dedigingswerken hadden dringend ver betering en aanvulling noodig. Bij nieu we wapenen behoort nieuw personeel; dit moet eerst eenigen tijd opgeleid worden; zelfs bezitten we nog geen ka der ervoor! Geplatteerd Zijden Onderjurken 98 Zwarte Vrouwen Kousen, kortmodel 85 Sterke Dames Kous 39 voor oudere Dames 1.95 - 2,50 Camisoles 39 - 49 - 59 Interlock Dames Directoires extra groote maten 59 ct. Geplatteerd Zijden Onderjurken 98 lL 25 26 29 39 geven. De regeeringstroepen beheer- schen thans volkomen de toestand. Het blijkt nu ook dat de eerst als vermoord opgegeven minister-president Okada nog leeft en door de muiters als gijze laar werd vastgehouden. Weer een ander telegram spreekt er van, dat bij vergissing zijn zwager, die veel op hem gelijkt, is doodgeschoten, enfin, dan heeft de man die in leven bleef geboft. Het zal onze gewone lezers kring die niet zoo regelmatig de grootere bladen bestudeert, meer intereseeren, wanneer we een kleine bespreking wij den aan de oorzaken van deze staats greep. Een strijd tusschen links en rechts links de handwerksman en de arbei der, rechts de geheele militaire kaste. Bij de laatste verkiezingen heeft links, in dit geval de Meinseito-partij 87 zetels gewonnen en rechts, dat is de Seyoeksai er 93 verloren. Het was na deze verkie zingsuitslag te verwachten, dat de re- geering zich nu spoedig van die mili taire voogdij zou losmaken. De nu onderdrukte opstand, uitgelokt door de militaire partij en bedoeld als middel voor de dictatuur en de onder drukking van de burgerlijke partijen kan beschouwd worden als de uitbarsting van een reeds lang smeulende ontevre denheid. De militaire kaste had reeds in 1934 een oorlog met Rusland willen forceeren en van uit het gezichtspunt van deze ultra-nationalisten was de kans op een overwinning zeer groot geweest. Sinds dien is er evenwel heel wat veranderd. Het Russische roode leger is krachtig versterkt, bovendien is in den laatsten tijd een vermindering van de Japansche invloed in Mandsjoekwo merkbaar, dat zich hoe langer hoe meer zelfstandig maakt. Was dus volgens deze militairen een overwinning en daarmee gepaard gaande gebiedsuitbreiding zoo goed als zdker geweest, 'thans staah de zaken zoo, dat een groot vraagteeken achter een eventueel militair avontuur gezet moet worden. Wil men de diepere oor zaken van deze putsch opsporen, dan moeten we die terugvinden in de expan- sie-idee, met andere woorden in de eco nomische en sociale strijd van het leven. De oudere garde in Japan wil zich met deze sociale strijd niet bezig hou den, de jongere generatie en dan in de allereerste plaats in het leger, willen het Dames Pullovers en Vesten restanten 85 - 95 ct. Zwarte en gekleurde Vesten niet alleen daarvoor, maar evengoed voor het afweren van vliegtuigen. Zijn ook in de vroegere oorlogsjaren geen bommen op Zierikzee en andere plaatsen gevallen? Kunnen dergelijke voorvallen zich soms niet weer opnieuw voordoen? We hebben afweergeschut, ischijnwer- pers, infanteriegeschut, verdedigings werken, enz., hard noodig. Dat heeft de Kamer trouwens wel in gezien 1 En wat we ook hard noodig hebben.... dat is: een andere uniform voor onze soldaten! De dikke, altijd- benauwende, lompe uniformen, de vieze, veel te smalle, rafelende puttees.die zijn het, die de militaire dienst o.a. zoo gehaat maken bij veel jongens, die ge wend zijn zich goed te kleeden. Als ws daarbij vergelijken de Belgische sol datenuniform, waarin toch ook doodge wone jongens rondloopen, de uniformen met hun frissche kleur, niet al te dik, met keurige, langs broeken of keren kappen, met de vlotte mutsjes en kope ren knoopen.dan zien we, wat we hier in Nederland te kort komen, een troep Hollandsche soldaten, terugkeerend van een lange marsch, lijkt hier soms wel een troep in lompen gehulde bede laarsJarenlang is men hier reeds bezig met de uniformen-revisie. In alle andere landen is men daar reeds lang mee gereed! Engeland heeft het voor beeld gegeven met de gemakkelijke sol- datenkleeding alleen Nederland blijft halsstarrig vasthouden aan de oude ka- potjassen, de vieze veldjassen, de nauwe broeken en bloed-afsnoerende, onge makkelijke, onpractische puttees! Als we een klein stukje van dat nieuwe De fensiefonds ook eens hieraan besteed den. Groote Badhanddoeken Grijze Vaatdoek 9 ct. Tafelkleedjes, (waschecht) Ontbijtservetten 79 ct. Ecru Kleedjes, vierkant of rond groote probleem van de Japansche be volking oplossen door een gebiedsuit breiding, zoo spoedig mogelijk. Wanneer men deze toestand over denkt komt men uiteindelijk tot de slot som, dat het groote probleem niet opge lost is door een onderdrukking van deze opstand, maar dat we met zeer groote belangstelling de verdere ontwikkeling van den toestand in Japan moeten blij ven volgen. Het schijnt, dat die putschbeweging aanstekelijk werkt. In Chili heeft men het ook geprobeerd. Nu behoort een opstand in dit deeltje van de wereld tot de jaar- lijksch terugkeerende amusementen. Een kapitein buiten dienst had zich aan het hoofd van een troep officieren gesteld en getracht de chef van de gene rale staf gevangen te nemen. Dit mis lukte en daarmee was ook de geheele beweging in elkaar gedrukt, temeer nu geen enkel regiment zich achter de op roermakers schaarde. Een onschuldig gevalletje dus. Nu we toch met deze revue wat zeer ver van huis zijn, willen we ook een kijkje nemen in het land van den Negus en zoo mogelijk eens trachten een balans op te maken van de oorlogstoestand. Er zijn twee kanten aan de bericht geving, zooals dat met elke oorlog het geval is geweest. We herinneren ons nog uit den wereldoorlog dat er groote over winningen aan een van beide kanten ge meld werden en dat na enkele dagen bleek, dat alles nog precies gelijk was. Wanneer we de berichten uit Italiaan- sche bron moeten gelooven, dan is de oorlog met de bezetting van den berg rug Amba Alaghje door Italië gewonnen. Deze bergrug beheerscht de spoorweg verbinding Djiboeti-Addes Abeba. Een dergelijke optimistische stemming heb ben de Italianen hard noodig. Vooral wanneer we denken aan de geweldige financieele offers, die men zich getroos ten moet, dit avontuur tot het bittere einde vol te houden. 60 milliard heeft de oorlog nu reeds gekost, het is verschrik kelijk. Tegenover die hoera-berichten uit Italië staan verschillende brieven van oorlogscorrespondenten aan de groote Europeesche bladen, waarin er op ge wezen wordt dat een terreinwinst in dit onherbergzame land van een 200 K.M. niets te beteekenen heeft; meermalen worden Italiannsche vliegende colonne’» 4 Flanellen Werkboezeroens 49 ct. Tweed Overhemden 75 Mans Onderbroeken 75 en 95 Jaeger Onderbroeken 125 Extra zware Interlock 135 Hrn. Flanels 75c Hrn. Hemden 95 Restanten Slipovers voor Weggooiprijzen Jongens Pullovers vanaf 69 ct. Zwarte geribde Schoolkousen maat 4 49 van het leven eischt thans mejer dan ooit haar rechten op en die rechten om vatten o.a. de versterking van onze weermiddelen. Versterken we die mid delen niet, dan worden we onder de voet geloopen en we hebben den laatsten tijd genoeg gezien, hoe weinig consideratie men met de hulpeloosheid van een land heeft: hoe hulpeloozer, hoe beter.des te minder moeite kost het de een of an dere groote mogendheid om zich over ons te ontfermen”! Over ons, Hollanders over ons onafhankelijke landje, dat we eeuwen en eeuwen hebben weten te be houden! Of over ons Indië, waar ontel bare Nederlanders wonen en dat ons jaren heeft geschonken van een wel vaart, die we zonder die prachtige kolo niën nooit gekend zouden hebben! Opvallend is, hoe het buitenland rea geert op onze weermachtsversterking. Onmiddellijk voelt men zich getroffen door onze maatregelen. Duitschland richt verwijten tot ons. Doch al die verwijten en bedenkingen zijn volmaakt onge grond. In den aanvang van dit artikel heb ik het immers reeds gezegd: het Is een voudig slechts een periodieke verbetering en aanvulling van ons defensief en of fensief materiaal^ En dat de buitenland- jsche toestanden het raadzaam maken die aanvulling te verhaasten, is slechts de schuld van dat buitenland zelf, dus kan men ons niets verwijten! Duitsch land behoeft zich niet getroffen te ge voelen; de handelsbetrekkingen met dit land zijn uiterst goed; de andere be trekkingen laten evenmin te wenschen over. Wij zijn nooit ingegaan op Zuide lijke wenschen, die de fortengordel door Frankrijk en België wilden doortrekken tot het Noorden van Groningen toe. De weermachtsversterking is tegen geen enkel land in het bijzonder gericht En mocht de ramp Europa weer tref fen, dat de toestanden van 22 jaar ge leden zich herhalen, dan zullen we trachten onze neutraliteit wéér te hand haven, hoe moeilijk dat ook zal zijn, en zullen we de gevaarlijke punten van Limburg bezetten, om het doortrekken van troepen, van welk land ook te be letten. Maar daarvoor moeten we een pre ventieve macht hebben: daarvoor moe ten we afweermiddelen hebben. En De Staatsgreep in Japan. Onrust in Chili. De oorlog in Oost-Afrika. Zeer uitvoerige berichten hebben ons in de afgeloopen week verteld van de gedeeltelijk mislukte staatsgreep in Ja pan. We behoeven niet opnieuw al die tegenstrijdige berichten over deze op stand in onze revue te bespreken. We bepalen ons tot het feit, dat de opstand is mislukt, onderdrukt, zegt men ook Alpino's Wollen Pakjes Restanten gebreide Kinderjurkjes voor spotprijzen Bébémutsjes 25 en 39 ct. Gez. Luiers, extra zware kwaliteit 14 Op alle courante Artikelen 20 °/o korting I DE JONG s NIEUWSBLAD n n vv ir H ff f9 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Buitengewone Opruiming 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1