Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. UIERFF Belastingzaken THERfflOmETERS ■■mi REISBELASTING. Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE 1 No. 20 Woensdag 11 Maart 1936 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD IIIIIIIIIWIIIIIII Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws, INGEZONDEN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Alle soorten Grootzand 18 - SHEEK, Tel. 3054 eu dragen Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. Speciale inrichting voor verliezen moeten aan beide kanten ge weldig zijn. Dat het hoogte plateau Am- ba Aladje werkelijk door de Italianen veroverd is, kan men lezen uit een be richt uit diezelfde bron, dat de legers van de hierboven genoemde drie Rassen oprukken naar de Ama Aladje. We moeten noodgedwongen al de an dere onderwerpen, die nog op een be spreking wachten, ook deze week we gens plaatsgebrek laten rusten. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Vrijdagavond hield de afd. Bolsward van het Nederl. Bijbelgenootschap in de zaal aan de Oasthuissingel haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer M. Verhoeven, opent de bijeenkomst met het laten zin gen van Ps. 25 2, voorlezing van Ps. 103 en gebed. Na een kort openingswoord geeft de voorzitter gelegenheid aan de functiona rissen voor het voorlezen van hun ver slagen. Uit het jaarverslag van den Secretaris vermelden wij, dat de functies in het be stuur veranderd zijn. De heer W. Bok- ma is vanaf heden bibliothecaris, terwijl de heer O. Dijkstra secretaris is gewor den. Binnenkort zullen te Tjerkwerd en te Dedgum propaganda vergaderingen wor den gehouden, terwijl ook in de stad wel eenige propaganda gemaakt mag worden. De penningmeester deelde mede, dat de inkomsten f558.55 en de uitgaven f 234.32 bedroegen, zoodat er een batig saldo van f324.32 was, waarvan bereids f284.30 aan den Algem. penningmeester werd gezonden. Uit het overzicht van den bibliotheca ris vermelden wij, dat er in het afgeloo- pen jaar 61 Bijbels en enkele testamen tjes waren verkocht. Daarna spreekt Ds. P. Boerma over: „Iets over opgravingen". In een prettige causerie vertelt spr. heel wat wetenswaardigs over de be waarde schatten, die vooral de Egypte- naren ons hebben nagelaten. En op dui delijke wijze toont spr. aan de waarde van die opgravingen, vooral wat men be- i schreven vond op papyrusrollen en welk licht die op verschillende episoden van het N. T. hebben laten vallen. bla een korte pauze spreekt Ds. A, LEZING OVER DE OORSPRONG VAN HET GELDWEZEN. Op Initiatief van de gezamenlijke mid- denstandsvereenigingen hield de heer H. R. Kingma een tweetal lezingen in de bovenzaal van de Wijnberg over boven genoemd onderwerp. De opkomst was vooral de tweede avond ver beneden de verwachting. We hebben voor enkele weken van deze le zingen, die toen voor de Jongerein ge houden zijn, een uitvoerig verslag ge maakt, zoodat we nu kunnen volstaan met een korte vermelding. Ds. Kosters had de leiding van deze vergadering waarop we slechts twee bestuursleden van de hier bestaande middenstandsvereen. aantroffen. De causerie van den heer Kingma werd met belangstelling gevolgd. Na af loop werden enkele vragen gesteld en bij de beantwoording hiervan bleek, dat de spreker een groot voorstander is van den gouden standaard. Aan het slot van deze avond bracht de Voorzitter een hartelijk woord van dank aan den spreker voor zijn leerzaam betoog. Wanneer we het woord vredesgeruch- ten neerschrijven, dan denken we na tuurlijk in de eerste plaats aan den oor log In Oost-Afrika. De Commissie van Dertien uit den Volkenbond heeft nogmaals getracht een weg te vinden tot onderhandelingen. Volgens de laatste berichten zijn beide partijen bereid te onderhandelen. Het komt er nu maar op aan, zijn de voor waarden, die de Duce met het oog op de groote overwinningen die de Itali- aansch getinte bladen de Wfreld Instu ren, niet een beetje te veeleischend? Af wachten is ook hier de boodschap. Ondertusschen vergaderde weeir een andere commissie uit den Volkenbond over de aanvallende partij (in dit geval Italië) het beste economisch te treffen? Met ’n uitvoerverbod van petroleum; zoo is ons nu bijna een jaar lang voor ge houden. De vraag rijst dan onwillekeu rig: wanneer dit middel dan zoo bij uit stek geschikt kan wezen, deze oorlog te beëindigen, waarom dit dan niet toege past. Het antwoord op deze vraag is onwillekeurig iets sarcastisch, omdat de echte vredeswil nog niet bij de regeerin- gen aanwezig is.of heeft ze misschien te veel voordeel van deze veroverings oorlog die alleen aan Italië een millioen per dag kost. Hoe staat de zaak eigenlijk in Oost- Afrika? Wat is er nu waar van de uit voerige berichten, die van Italiaansche kant de wereld ingestuurd worden? Het leger van Ras Kassa verslagen, dat van Ras Seyoem op de vlucht en ten slotte de legermacht van Ras Moeloegeta irt een wanordelijke terugtocht, achtervolgd door Italiaansche vliegtuigen. Het is moeilijk te controleeren. Zeker is, dat de Abessijnen klop hebben gehad en een flinke terugtrekkende beweging ge maakt, maar dat al die legers nu zoo maar zijn weggevaagd, wil er bij ons niet in. Nog vandaag lezen we een tele gram uit Addis Abeba, waarin melding gemaakt wordt van nieuwe groote ge vechten op het Tigre-front, dat is dan het Noordllijk front Het resultaat van deze slag is nog niet bekend, maar de E. RUTTER, lid v.d. R.K. Staatspartij. Bfflsward, 7 Maart 1936. cent, 4 dagen later een gulden per dag. Neen, dét schepje kan er juist niet meer op. Zij staken hun reisjes, blijven thuis. Gevolg: minder inkomsten yoor de spoorwegen, enz. De terugslag zal groo- ter zijn dan de winst! Wij zien de zaak anders. Ons inziens had men er iets op moeten vinden, dat de lengte van de reis en niet de duur daarvan belast werd. Iemand, die naar de Rivièra, naar Biarritz of naar Sass nitz gaat, daarvan kan men veilig aan nemen, dat hij goed bij kas is en de belastingtoeslag gemakkelijk betalen kan. Een reis naar Weenen, Zürich, Bern Nice, Rome, Florence of Meran kan niet gelijk gesteld worden met een trip naar de Ardennen en de grot van Han, naar Brussel en „Manneke”, naar Königswin- ter en de Drachenfels.DAAr moet men het in zoeken en niet in den duur van die uitstapjes. Het is niet waar, dat een belasting van 50 cent per dag voor hen, die zich een buitenlandsch reisje veroorloven, niet fnuikend kan zijn: het is juist de druppel, die het vat doet overloopen er kunnen geen kosten meer bijkomen. De ontworpen wet heeft een geldig heidsduur van drie jaar, in verband met de onevenwichtige, economische om standigheden in het buitenland, waar van de reisbelasting een direct gevolg is. Voor grensbewoners en beroepsrei zigers is een speciale regeling getroffen, verband houdende met de belastbare som voor de gemeentefondsbelasting. Schoolreizen en kinderen onder de 17 jaar zijn vrijgesteld en daar een zee schip als grondgebied van het land, onder welks vlag het vaart, geldt, zijn buitenlandsche reizen onbelast, zoolang men op een „Nedprlaqdsch (zeeschip’l’ verblijft. Ook personeel op buitenlandsche trei nen, vreemde diplomaten eji consuls met hun gezinnen zijn vrijgesteld. Voor rei zen om gezondheidsredenen bijv, voor langdurig verblijf in Davos, heeft men een speciale regeling getroffen, maar en dat doet wel heel vreemd aan een reis naar onze overzeesche gewesten, valt onder de gewone wetsbepalingen! Over het geheel genomen vinden we, dat deze wet zooals de laatste jaren herhaaldelijk het geval is weer eens den kleinen man treft en de goedgesitu- eerden betrekkelijk koud kan laten! Daar spelen 25 gulden meer of minder gen rol bij! Men bedenke zich nog tijdig! Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U beleefd verzoeken om plaats ruimte van dit woord aan „Waarheids- J vriend” en Uwe lezers? ABNORMAAL IS HET ZEKER! Slechte lezers maken een verkeerde gevolgtrekking van ’t geschreven woord en dat komt veelvuldig voor bij het le zend publiek. Ik wil „Waarheidsvriend” daarover niet hard aanvallen. Hij heeft de motie van de R. K. Staatspartij, afd. Bolsward niet begrepen en hamert er maar op los. „Waarheidsvriend” leest slecht, bouwt daarop een verkeerde stel ling om dan een verkeerde conclusie te trekken. Hierop ga ik natuurlijk niet in en ik vermoed het afdeelingsbestuur ook niet. De motie behelsde de houding van den Voorzitter, zonder meer en de houding van de A.-R. fractie zonder meer in de geheele toedracht rondom kindertoeslag. De eene, een afkeuring als onpartijdig magistraat, de andere, een goedkeuring als eenig partij-orgaan. Had de inhoud der motie anders moeten luiden, dan had ze vrij zeker iaan het adres van den Vrijzinnig-Democraat bezorgd moeten worden, die met het voorstel kwam tot afschaffing. Tot verheldering van het principe kin dertoeslag wil ik U zeggen, dat dit niet een gewetenszaak is speciaal voor Ka tholieken, maar voor allen! Ook voor „Waarheidsvriend”. Een gewetenszaak direct van den individueelen mensch en indirect van de gemeenschap. Het groo te gezin is de bouwer en de instand- houder van de gemeenschap. Een land en een volk staat of valt daarmee. En nu is het onbegrijpelijk hoe de mensch de christelijke mensch zóó inconsequent kan zijn: door wèl op te eischen uit gemeenschapsbelang in tij den van vrede en oorlog van de moeders het afstaan van hare kinderen in de bloei van hun jaren; en toch vele, christelijke menschen, die deze gemeenschapstaak wel verstaan en in handen hebben. Niet zien de keerzijde van de medaille en schromelijk nalaten het gemeenschaps belang te dienen door diezelfde vaders en moeders in de moeilijke jaren van de opvoeding van het kind hun die gemeen schapstaak liever verzwaren dan ver lichten. In deze kwestie passief blijven toekijken, nadat de vader en de moeder al die jaren moeizaam gewerkt hebben aan de gemeenschapstaak. De gemeentetaak moet op de eerste plaats zijn de behartiging van het alge meen belang, d. 1. gemeenschapszaak en zoodoende is hier geen sprake van „rie men snijden uit andermans leer”. „Waarheidsvriend” spreekt van een „goedkoop principe”. Hiermede de monstreert hij het gemis aan kennis van de roeping van een Christenmensch in een christelijke maatschappij en niets begrijpt van de plichten van de men schen onderling, belichaamd in het voor naamste gebod: „Hebt elkander lief, ge lijk U zelve”. Ouders van een groot gezin hebben uit gemeenschapsoorzaak meer recht of in elk geval dezelfde rechten, hun kind een gelijkwaardige opvoeding te kunnen geven dan een eenlingskind. In een on christelijke samenleving, waarin men de ware, Christelijke gemeenschapstaak niet meer verstaat, wordt een eenlings kind bevoordeeld boven anderen en gaat langzaam maar zeker land en volk, gewest en stad ten onder. De egoïstische mensch, hij kent alléén zich zelf en zoekt zijn eigen recht op leven en hij lacht om gemeenschapszin en gemeenschapstaak. De godsdienstige, vaderlandslieven de mensch en der Christelijke gemeen-' schap getrouwe Vader en Moeder stich ten een gezin, een maatschappij en een volk, waarin binnenshuis en In de maat schappij plaats Is voor de Christelijke gedachte: „leven en laten leven”. Dit principe, „Waarheidsvriend”, kost groote offers aan rijke en arme ouders, en is geen „goedkoop principe”. Maar arme ouders, als vervuilers van hun roeping en eenige gemeenschapstaak, hebben juist daardoor recht op hulp i en vervulling van een taak, die van God i en de gemeenschap is en waaruit de i gemeenschap leeft en werkt en opbloeit, of in verval raakt, naarmate men dit principe verstaat. Dat door de crisis het even der menschen onderling en de maatschappij is ontwricht, doet aan deze waarheid en aan dit principe niets af en toe. De crisis zoude zeer zeker nog ern stiger zijn. Compromis zijn hierbij niet mogelijk en het is schande, dat deze worden ge vraagd en verwacht bij een gemeen schapsbelang voor ieder mensch, onver schillig van welke richting. Abnormaal is hei zeker! waarin opgenomen ring van dit Locamo-verdrag en is dit dan ook wel de grootste aanleiding ge weest, dat Duitschland gemeend heeft zich om dit verdrag ook niet meer te bekommeren. De militaire bezetting van de Rijnoever behoeft men nog niet te beschouwen als een daad, die het drei gende Europeesche oorlogsgevaar zoo veel dichter bij brengt. We zien daarin meer een bevrediging van een stukje Duitsch eergevoel. .De kern van de kwestie zit dieper. De nu reeds enkele jaren voortdurende onrust in de regee- ringen, die zich in de Fransche republiek als paddestoelen opwerpen en door de elkaar fel bestrijdende partijen weer om- vergegooid, heeft de grond vruchtbaar gemaakt voor een communistische sa menleving. Het nu gesloten verdrag met Rusland, dat parallel loopt met het Tsje- chisch-Russisch pact, geeft aan die slui merende communistische gedachte nieuw voedsel. Geen wonder dat Duitschland in de eerste plaats ter beveiliging van zijn grenzen, maar ook pm het groeiende bolsjewisme te keeren, alles in het werk stelt een nieuw Locamo-verdrag op te stellen. Duitschland is ten allen tijde bereid hierover onderhandelingen aan te knoopen, maar, alleen op de voet van gelijkgerechtigheid. Onder deze voor waarden zal Duitschland ook weer tot den Volkenbond willen toetreden en volgens de woorden van den Leider zijn beste krachten inspannen tot het behoud van den wereldvrede. De Duitsche vrees voor het Russische roode leger kunnen we ons indenken, wanneer we lezen, dat de vredessterkte van dit leger is 1.350.000 man, het re- serveleger 17J4 millioen en over de grootste luchtmacht beschikt. In de voorstellen, die nu door Duitsch land aan de onderteekenaars van het Locarno-verdrag gedaan, vonden we als no. 1 vermeld, dat de Duitsche regee- ring onmiddellijk bereid is, met Frank rijk en België in onderhandeling te tre den over een gedemilitariseerde zone. Par. 4 zegt: De Duitsche regeering is bereid, indien de Koninklijke Neder- landsche regeering dat wenscht en an dere verdragspartijen het gewenscht achten, Nederland in dit verdragsysteem te betrekken. De vraag, welke motieven de Duit sche regeering nog meer gehad heeft voor het stellen van deze oppositioneele daad, zou nog stof genoeg voor een ge heele revue kunnen opleveren. Eén ge dachte willen we wel lanceeren, kan 't ook een noodsprong zijn van een land dat bezig is zich economisch, militair en politiek vast te loopen? De tijd zal ook op deze vraag een antwoord geven. Die Wacht am Rhein. De vredesgeruchten. De stand aan het oorlogsfront. Als een donderslag bij heldere hemel verkondigden Zaterdagmorgen de tele grammen, dat het Duitsche leger de Rijn overgetrokken was. Verschillende commentaren deden naar aanleiding van dit bericht de ronde. Een beetje erg nerveuze menschen meen den reeds oorlog te bespeuren. Ja zelfs bracht men de luchtbeschermingsoefe- ningen met deze feiten in verband. Nu we evenwel een paar dagen verder zijn en de enkele telegrammen gevolgd zijn door kolommen nieuws, kan men de zaak iets beter en ook kalmer bekijken en blijkt voor een bepaalde oorlogson- gerustheid geen reden te bestaan. Wan neer we de feiten eens even in hun lo gische volgorde gaan rangschikken, dan beginnen we met het indertijd na den oorlog gesloten verdrag van Locarno. Dit verdrag heeft Duitschland bepaalde ver plichtingen opgelegd, maar in diezelfde mate ook aan Frankrijk, Polen, enz. Nu vormt het de vorige week door Frank rijk gesloten bondgenootschap met Rus land een niet te miskennen sabbottee- We moeten het bekennen, er is vlug gewerkt. Trouwens: haast is een ver- eischte, als men de reisbelasting nog dit reisseizoen wil invoeren. De Tweede Kamer heeft een wetsontwerp voor de heffing van een reisbelasting op de agenda geplaatst.en wij zien met spanning de dingen, die gaan komen, tegemoet! Het is een precair ding, die reisbelas ting. Nauwelijks was het bekend, dat ^r plannen in die richting bestonden, of reeds ging Zwitserland op z’n poot spelen.zag het toerisme bedreigd, waarvan dit land het hebben moet, was beducht voor navolging in andere lan den. Er werd per request aan de Zwitser- sche regeering het verzoek gedaan, te gen die landen, die de reislust van hun onderdanen belemmeren, represaille maatregelen te nemen. Als nu Duitsch land met zijn Rijngebied, met de Arden nen en de Vlaamsche stadjes, Engeland met zijn veelzijdig natuurschoon.alle represaillemaatregelen gaan nemen, dan zijn we met onze reisbelasting veel ver der van honk, dan we ooit vroeger wa ren! Het is nu eenmaal eigenaardig gesteld met de buitenlandsche reizen van tal van Nederlanders. Natuurlijk zijn er men schen en daarop is dit belastingont- werp ook gericht die zonder eenig bezwaar twee, drie, vier of meer weken in het buitenland verblijven liefst aan de Rivièra, de Italiaansche meren of een ander fraai oord. Maar ook zijn er zoovelen, die met moeite een reisje bijeen gespaard hebben, die een heel jaar of langer gezwoegd hebben, om ook eens een echt berglandschap te zien de sensatie van een buitenlandsch reisje te beleven, de grot van Han eens te be wonderen. Voor hen beteekent de belasting een verzwaring, die niet meer opgebracht kan worden. We moeten niet vergeten, dat we in de valutajaren verwend zijn geworden. Daar trok Jan en alleman naar Duitsch land om daar van de gelegenheid te profiteeren eens het buitenland gezien te hebben; iets, waarover zij nog tien en twintig jaar daarna spreken! Zoo her inner ik me nog duidelijk het enthousi aste verhaal van m’n loodgieter, die me, onder het repareeren van het fontein kraantje vefjhaaldq, dat hij in iBerlijin geweest was.Van Brandenburger Tor of Unter den Linden wist hij niets, zoomin als van de Tiergarten of de Un- tergrundbahn.maar hij was nog steeds een en al opwinding over de heerlijke leverworst, de hoogfijne „Ber liner”, die hij er gegeten had. Met dit grapje demonstreer ik" slechts even, hoe tal van menschen in die jaren het buitenland ingingen; en in daarop volgende jaren spaarden zij dan zooveel bijeen, dat zij wederom een, zij het dan ook bescheiden reisje naar die dreven konden maken, want nog steeds is het spreekwoord van kracht, dat „over smaak niet valt te twisten” en vele men schen voelen zich veel meer aangetrok ken tot het heerlijke berglandschap dan tot het overigens volkomen te waar- deeren Nederlandsche vlakke land. Waarlijk, velen van ons kennen dat vlak ke land reeds op en top. En de duinen en de Veluwe zijn ook al geen nieuwtje meer.sinds ze er als soldaat met pak en zak doorheen gezwoegd hebben, foe terend over het mulle zand.Het ver keer daarentegen heeft de wereld ge opend. In ruim 3 uurtjes zitten we in Brussel.in Aken, Keulen.binnen een dag zijn we in Londen. Trein of boot gepakt en.... naar buiten 1 Daar enboven is het daar over de grens in vele gevallen nog veel goedkooper.Wie zou dan nog aarzelen, om te gaan? Maar nu komt de reisbelasting: iederen dag 50 cent.na acht dagen zelfs 75 FIT flï/ Eiken DONDERDAG KI 11 K Zitting te BOLSWARD UWUll schildwijk 33 bij de Markt Mijnheer de Redacteur, Mogen wij „Waarheidsvriend” en kele voorname dingen opmerken? Ie. dat het zeer onbehoorlijk is en speciaal een waarheidsvriend onwaardig, om zich anoniem te bemoeien met par tijen die met open vizier voor hun mee- ning uitkomen. „Echte waarheidsvrienden geen maskersl" 2e. Dat het niet voldoende Is, zich vriend van de waarheid te noemen, maar dat allereerst het kennen der waarheid noodzakelijk is. „Onbekend is immers onbemind!” 3e. Dat hij, na ’t noodzakelijk dé masqué alle toelichting op het door ons ingenomen standpunt, met veel liefde kan krijgen. Het Bestuur van de afd. Bolsward van de R.-K. Staatspartij. Bolsward, 7 Maart 1936. NAAR - DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. u___ 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1