Onze Neutraliteit Kin BAZAR MUM 5 Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. U. d. IUERFF 8g Knip deze bon uit!! O Reparatie Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden No. 24 Woensdag 25 Maart 1936 32— Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD schuilplaatsen worden opge- 5© 3 r» 3 V A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. r i’ I Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. en en Speciale inrichting voor aan alle merken Auto m o bielen CD o C9 Q- PT O T3 <9 z uit het jaarverslag, ’t Ledental is gedaald wegens vertrek of overlijden tot 24. We willen bij dit punt even stilstaan. Het is misschien nog niet genoeg be kend dat juist dit ledental mede een sti mulans vormt in de finantieele opzet. Nu, door vertrek van verschillende bur gers, dit ledental gedaald is, mogen we er wel eens met nadruk op wijzen, dat we als Bolswarders alles in het werk moeten stellen dit onderwijs hier te be houden. Naar we vernemen overweegt het be stuur van deze school in de zomermaan den een kleine actie tot ledenwerving op touw te zetten. Moge deze opzet bij de Bolswarders een gunstig onthaal vinden. Deze moreele steun is voor het bestuur in dezen tijd dringend noodig. Bestuur. Wederom heeft de vereeniglng het verlies te boeken van 2 bestuursleden. De heer O. C. Eisma bedankte wegens vertrek uit onze gemeente. De heer S. J. de Boer, sedert 1922 lid van het bestuur, kwam te overlijden. Een groot verlies heeft onze vereeniging hierdoor geleden. Als hoofd van een groote fabriek, wist hij uit ervaring wat het beteekende goed onderlegde vaklieden te hebben, waar- 5 5* AMBACHTSTEEKENONDERWIJS. De tentoonstelling van teekeningen van de cursus 1935’36 Zaterdagmid dag in het Teekenlokaal van de Zuivel- school alhier gehouden, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Over het algemeen getuigden de werkstukjes van een degelijke, qorrecte voorstudie. De indeeling in de verschillende groepen vergemakkelijkte het overzicht ’s Mid- nog vele trokken. In dat verband trof ons een adverten tie in de „Amhemsche Crt.” waarin bouwers woningen aanboden met gas-, scherf- en invalvrije kelders, geconstru eerd volgens aanwijzingen van de mili taire gasschool te Utrecht. Zóó moet ’t. Maar dat kan natuurlijk alleen bij de nieuwe woningen in practijk worden ge bracht en déden alle bouwers dat maar doch in reeds bestaande wijken moet men het zoeken in het uitbreken van woningcomplexen en het daarvoor bouwen van gas- en bomvrije kelders voor grootere aantallen menschen. De stedenbouwkundigen hebben reeds lang met gas rekening gehouden door de moderne straten breeduit te bouwen, zoodat eventueele gaswolken spoediger door den wind uiteengedreven worden of beter gelegenheid hebben met de warmtegolven omhoog te zweven en de straten weer vrij te maken. Ook boom- aanplanting, die het zich concentreeren van gas in den weg staat, heeft veel vuldig plaats gehad. Er is nog veel te doen en.we heb ben haast. Als we zien, hoe alleen de vertaling van één woordje in een offi cieel telegram (het woord „alsbald” dat met „onmiddellijk” in plaats van met „zoo spoedig mogelijk” was vertaald) reeds een ongunstigen indruk vestigt, die de meest fatale gevolgen kan hebben, mogen we niet langer talmen en moe ten we met vereende krachten aan het werk tijgen! Wanneer krijgen we hier onze gasmaskers van 1 gulden, onze gasbrochures, onze gaskelder. dags ongeveer half zes was de uitdee- ling van de diploma s en rapportboek- jes, De voorzitter, Burgemeester Praam- sma, sprak hierbij een openingswoord. Deze dag, aldus onze Burgemeester, komt regelmatig elk jaar terug en het mag verheugend genoemd worden, dat de belangstelling voor dit onderwijs steeds stijgende is. Voor de jeugd wor den over het algemeen hooge eischen gesteld aan het onderwijs, maar niets komt onze jongens na de school zoo goed van pas, als het vervolg onderwijs. De Ambachtsteekenschool neemt in deze rubriek een zeer nuttige plaats in. Met dit onderwijs mee te werken is de plicht van iedere jongeman die deze school be zoekt. De lessen hier opgedaan zullen hem van veel nut kunnen zijn. Een woord van hulde brengt de Bur gemeester aan de leerlingen van de 4e klasse, die met zooveel ijver de lessen gevolgd hebben, waardoor aan 13 leer lingen het einddiploma kon worden uit gereikt. Tenslotte brengt spreker dank aan di recteur en leeraren voor hunne toewij ding, inzonder aan den heer Zwanen burg, die wegens vertrek onze stad gaat verlaten. Uit het jaarverslag over de afgeloopen cursus stippen we het volgende aan: Aantal leerlingen 51; Gedrag, over het algemeen goed; Schoolbezoek, goed. Wel is het hin derlijk dat sommige leerlingen wegens werkzaamheden dikwijls te laat op school komen. Bevorderingen. Van de eerste naar de tweede klasse: Arjen Roukema, Sjerp Praamsma, Wiepke Lycklama A Nijeholt, Haije Post- ma, Fetze Adema, Hein Prins, Douwe Lautenbach, Boet de Vries, Willem Het- tinga, Jacob Albada Jelgersma. Voor waardelijk Ulbe Rijpma, Arend Westra, Dirk Bouma en Jan Hobma. Van de tweede naar de derde klasse: Wouter Dijkstra, Gerben van der Wal, Zacharias van Bergen, Jan Visser, Al bert Bosma, Jan Hoogma, Freerk de Wit, Tjeerd Jager en Piet Elzinga. Voor waardelijk Hielke Eekma. Niet bevor derd: één. Van de derde naar de vierde klasse: Jacob Hogendorp, Douwe Baker en Nico van der Meer. Het einddiploma verwierven 13 van de 14 leerlingen uit de vierde klasse, n.l.: Auke Dalstra, Harmen Franzen, Piet de Vries, Andries Veenstra, Tjerk van der Hauw, Klaas van der Werf, Johan Ger- ritsma, Anske Hofstra, Ruurd Spoelstra, Jan de Jong, Sake Sijtsma, Wiebren Bootsma en Frederik TimmeNiet be vorderd: één. Van de 7 leerlingen der vervolgklas zijn ook zeer goede vorderingen te boe ken. Tenslotte nog enkele bijzonderheden Lunter Jr. hield de ZWEMSCHOOL BOLSWARD. Onder voorzitterschap van den heer S. zwemschool haar jaarvergadering in hotel de Wijnberg. Notulen werden gelezen en goedge keurd. Uit het jaarverslag stippen we aan: Het jaar 1935 is voor de vereeniging weer goed geweest, geen achteruitgang van leden. De zwemschool is geopend geweest van 10 Mei tot 15 September. Een woord van hulde wordt gebracht aan den badmeester voor zijn leiding, waardoor steeds de goede verstandhou ding bewaard bleef. De nieuwe glijbaan en springplank zijn in gebruik genomen. Het afstand- en diplomazwemmen werd goed bezocht. Met een woord van hulde aan den vertrokken voorzitter Dr. Beek huis sluit dit jaarverslag. De financieele resultaten zijn ondanks een klein nadeelig saldo bevredigend. In komsten bedroegen f 1534.01, de uitga ven f 1663.10, nadeelig saldo f 134.09. Deze rekening, nagezien door de hee- ren Brandenburg en Haitsma, werd on der dankzegging aan den penningmees ter goedgekeurd. De begrooting Is in inkomsten en uit gaven geraamd op f 1472. De aftredende bestuursleden Pc ma en Falkena werden met arges stemmen herbenoemd. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 RADION-DEMONSTRATIE IN DE DOELE. Maandagmiddag een goq)d bezochte bijeenkomst en ’s avonds de Doelezaal tjokvol.. Ja, dat trekt in onzen tijd nog altijd: toegang gratis, niets te koopen, niets te betalen en nog een kansje om iets te winnen. Men neemt dan graag de een of andere demonstratie op den koop toe. De bekende Radion-fabrikanten be nutten deze mentaliteit van het tegen woordige geslacht op zeer handige wijze en weet door deze demonstratie-avonden belangstelling voor hun producten te winnen. Een zeer varieerend programma werd telkens afgewerkt, een paar filmen en ’n goochelaar, en niet te vergeten de Radiondemonstratie met als slot de ver loting van huishoudelijke artikelen. Deze stijgende lijn in het programma hield tot het laatst de spanning er in. Hedenmiddag en -avond de tweede de monstratie. We zitten in een felle politieke stroo- ming en moeten maar zorgen ons met krachtige slagen er uit te werken. Rond om ons kookt en gist het en hoewel het er niet naar uitziet, dat een explosie zal plaats hebben, is het niettemin raad zaam niets af te wachten en maatregelen ie nemen. Nu zijn we een te gemoedelijk volk om zoomaar dadelijk aan oorlog en al die narigheid te denken en innerlijk ge- looven we niet, dat de menschen in de omringende landen weer zoo dwaas zul len zijn, om toch weer den strijd aan te binden! Maar, men kan nooit weten. Inmiddels staan we heelemaal niet meer zoo vrij, als in het jaar 1914. Toen was er nog geen Volkenbond, dus had den we nog niet meegedaan aan Saar- bezetting, hadden we nog niet deelgeno men aan sancties; kortom: we waren in alle opzichten wéérlijk neutraal. Nu is dat allemaal anders; we hebben ste viger wortel geschoten in internationalen grond, zitten met belangetjes hier vast en daar vast en hebben in den Volken bond meermalen een positieve meening verkondigd, waarmede we ons het on genoegen van een ander land op den hals konden halen. Nog zijn militaire deskundigen het er niet over eens, of het in 1914 een luim van von Moltke was, die op het laatste oogenblik zijn aanvalsplan op België met opmarsch door Limburg, verander de, om Nederland in geval van blokkade niet tot vijand te hebben, dan wel de Nederlandsche weermacht, die inderdaad volkomen paraat aan die grens stond opgesteld en de Duitschers, in ieder ge val zóóveel vertraging in hun opmarsch gegeven zou hebben, dat van „verras sing” der Belgen geen sprake meer zou zijn geweest. Zelfs de grootste weermacht-pessimist zal moeten toegeven, dat die grensbezet ting waarlijk wel een steentje zal heb ben bijgedragen tot dat besluit van den Duitschen veldheer, een besluit, waar door het ons mogelijk is geworden, on ze neutraliteit hoog te houden. Dat het ons ditmaal zal gelukken vooropgesteld, dat de wereld nog eens zoo dwaas zal zijn om weer den oorlog In te gaan wéér neutraal te blijven, is wel zeer twijfelachtig, gezien onze ligging in Europa. Onze politici zullen waarlijk evenals in 1914 al het hunne er toe moeten bijdragen, willen we weer buiten oorlogsgevaar blijven. En zouden we, onverhoopt, toch in zoo’n maalstroom worden meegesleurd, dan zou ons land zeer zeker gastgebied worden van ’n bondgenootenleger, dat ’t onze op de bedreigde punten kwam ver sterken; hetgeen tenslotte allemaal bui ten ons, burgers, omgaat en alleen onze strategen bezighoudt. Wat ons wel moet bezighouden is het probleem van de luchtbescherming. Zelfs in geval van strikte neutraliteit kan het voorkomen, dat vliegers, verdwaald zijn de en meenende boven vijandelijk ge bied te vliegen zie in de vroegere oorlogsjaren de bommen op Zierikzee in een tijd, waarin het luchtwapen nog lang niet die voorname plaats innam als thans in de verschillende legers bommen omlaag werpen en daar zal zoo nu en dan waarschijnlijk ook wel eens een gasbommetje bij zijn. Het wordt dus tijd, dat we onze lucht bescherming gaan perfectioneeren. Het begin van dat alles hebben we al gezien: luchtbeschermingsoefeningen in verschil lende groote steden en zelfs in verchil- lende streken; vereenigingen voor lucht bescherming zijn er opgericht, enz. enz. Maar toch is luchtbescherming nog geen volksplicht geworden. We moeten zoover zien te komen, als bijv, in Enge land, waar men tegen een bedrag van 2 shilling, dus ongeveer een gulden, een gasmasker kan koopen en waar op scho len en in de gezinnen brochures worden verspreid met bijzonderheden omtrent gassen, eventueele maatregelen, die men zonder veel kosten reeds kan nemen, in richting van gaskelders, enz. We moeten zoover zijn, dat vader, moeder, de kin deren en het dienstmeisje, allen hun eigen gasmasker hebben liggen, goed onder houden en goed gecontroleerd. Dén pas kunnen we gerust zijn. Dan komt nog het probleem van de gaskelders. Hier en daar heeft een groote stad als bijzon dere bezienswaardigheid een gaskelder, een pracht-ding met veel buizen en ge heimzinnige toestellen, waar mischien ’n flinke honderd menschen in kunnen. maar wat beteekenen honderd, of zelfs twee honderd menschen op al die ande ren, die géén plaatsje kunnen vinden? In onze steden moeten op iedere wijk twee, drie of vier gaskelders gebouwd worden en op het platteland moeten ook I de Von Ribbentrop vastgesteld, dat Duitschland het verdrag van Locarno geschonden had. Dit was de eerste zet. Indien nu door Duitschland wordt aan genomen de uitspraak van het Haagsche hof van arbitrage, dan wordt de geheele conferentie van Londen verplaatst naar Den Haag. Bij de beslissing van dit Hof moet Duitschland zich neerleggen en dan hopen de Franschen natuurlijk dat Duitschland verplicht zal zijn, zijn troe pen uit het Rijnland terug te trekken en de status quo ante, de toestand van voorheen, te herstellen. Dit is ons in ziens een grenzelooze naïviteit van de Franschen, niemand toch gelooft dat de Duitschers de oude toestand zullen her stellen dit kan niet voor het eigen prestige. Wanneer conferenties de wereld kun nen redden, nu, dan zijn we op de goede weg. Men heeft nog een groote confe rentie op het oog, waaraan de Ver. Sta ten, Japan en Duitschland zullen deel nemen, ten einde de economische, poli tieke en finantieele crisis in de wereld te regelen. Voor een dergelijke conferentie is er vruchtbaar werk. De overstroomingsramp in N.-Amerika neemt de laatste dagen onrustbarende afmetingen aan. Vooral in het district New-Engeland. 50 steden staan geheel blank Het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen bedraagt in 14 staten 240; het aantal dakloozen 300.000, ter wijl voor 400 millioen dollar materieels schade is aangericht. In Pennsylvania en het westen van Virginia bindt het Roode Kruis den strijd aan tegen diphterritis en typhus. In den staat Maine is de staat van beleg afgekondigd. President Roo sevelt heeft zijn jacht naar de kust van Florida laten terugkeeren, ten einde zich geheel met de hulpverleening aan de slachtoffers te kunnen bezighouden. De Daily Mail meldt, dat vrouwen en kinderen de markt te Pittsburg hebben geplunderd en zich wierpen op de be smette levensmiddelen, die met den stroom waren meegevoerd. 200 mili ciens voerden een charge uit, waarbij 12 personen gewond en talrijke anderen ge arresteerd werden. Tijdens een plunde ring van winkels te Leetsdate nabij Pittsburg werden 9 personen gearres teerd. Over het algemeen is het gevaar voor het uitbreken van epidemieën zeer groot. Vooral typhus, diphteritus en roodvonk worden gevreesd. De gouverneur van Pennsylvania heeft aan president Roose velt verzocht onmiddellijk een bedrag van 10 millioen dollar beschikbaar te stellen teneinde voorloopige maatrege len te nemen. In Buenos Aires heeft nog Vrijdag een hevig noodweer gewoed gepaard met wolkbreuken. Groote schade en verschei dene slachtoffers tot resultaat. In de staat Misione is een geweldige boschbrand uitgebroken, die ongeveer 2000 H.A. bosch verwoest heeft. De au toriteiten vermoeden dat kwaadwillig heid in het spel is, daar verscheidene brandhaarden ontdekt zijn. Naast de nog steeds voortdurende eco nomische crisis wordt Amerika nu ook bezocht door een, we zouden het haast willen noemen, natuurcrisis. Goud en petroleum. Het verdrag van Locarno. De overstroomingen in Amerika. Het doet misschien iets eigenaardig aan dat we in dezen tijd van internatio nale spanning, als eerste onderwerp voor deze revue nemen Goud en petroleum, en toch wie wijst er ons twee grond stoffen die zoozeer de internationale toe stand beheerschen als goud en petro leum. Belangrijk zijn ze beide, misschien te belangrijk en daardoor een voortdu rende bron van onrust en geweld. Goud en petroleum, een vaste vloeibare delfstof, speculatie object realiteit. Zullen we, zoo vragen de wereld spe culanten zich af, ook in de toekomst over voldoende goud kunnen beschikken. Zul len, zoo vragen aan de andere kant de belangstellenden, de boortorens voldoen de olie uit de aarde kunnen opzqigen om te voldoen aan de steeds grooter wor dende vraag? We gelooven niet dat het komende geslacht zich ook maar een oogenblik bezorgd behoeft te maken over de olierijkdom onder onze aard korst. Amerika bezit nog rijke oliegebie- den en in de laatste tijd is er een streven merkbaar om ook in andere landen naar olie te boren. Men schijnt op grond van zekere geologische ontdekkingen er van overtuigd, dat in de Engelsche bodem minstens zooveel olie te vinden is, dat men in een komende oorlog genoeg brandstof zou kunnen hebben om alle Engelsche tanks te voeden. Zie, daar zitten we weer direct in het groote probleem van onzen tijd, alles draait om een toekomstigen oorlog, daarvoor bouwt men tanks, vliegtuigen, onderzeeërs daarvoor mobiliseert men de geheele scheikundige weten schap. Goud en petroleum, om toch maar te kunnen voldoen aan een ver keerd geleid nationalisme, aan een ex pansie, die niet op vreedzame wijze te bereiken valt. We zijn door al die schat ten die onze aardbodem oplevert uit ons evenwicht geslagen. Daar is teveel goud en teveel petroleum in deze wereld. De stabiliteit is zoekgeraakt. Italië, dat te gen zijn Volkenbonds verplichtingen in Abessynië binnenrukt Duitschland, dat het verdrag van Locarno moedwil lig verscheurt Japan met zijn verove ring van Noord-China enz. enz. Ze had den nog teveel goud, teveel petroleum. Nu willen we niet graag beweren dat de finantieele toestand van bovenge noemde landen zoo schitterend is, maar des ondanks bekostigt Italië een dure koloniale oorlog, houdt Duitschland een groot leger op de been, is Japan de meest vermilitairde staat van de wereld. Maar laten we nu na deze lange voor beschouwing even een kijkje nemen in het wereldgebeuren van de laatste week. De conferentie in Londen tusschen de Locarno mogendheden Italië, Engeland, Frankrijk, België zijn het metelkaar eens geworden over de houding dien men zal aannemen tegenover Duitschland. De vier genoemde staten hebben, ondanks het protest van de Duitsche gedelegeer- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 door zijzelf en ook het bedrijf zal zijn gebaat. Zijn adviezen werden door de mede-bestuursleden in hoge mate ge waardeerd. Personeel. Hierin is verandering gekomen. De hr. J. van Dijk, die vanaf 1 Dec. 1930 de lessen heeft gegeven aan de metaalbe werkers, heeft 15 Maart eervol ontslag gekregen wegens zijn benoeming als leeraar voor de smeden aan de Am bachtsschool te Temeuzen. De heer C. J. Knook heeft eveneens eervol ontslag gekregen vóór de aan vang der nieuwe cursus, wegens drukke werkzaamheden. Deze laatste is opge volgd door den heer J. J. A. Roelants, die de lessen geeft in Wis- en Natuur kunde en Werktuigkunde. De heer Van Dijk is opgevolgd door den heer J. v. d. Weij van Sneek, welke les geeft aan de metaalbewerkers en le klas lijntekenen. De heer T. v. d. Meer geeft les aan alle leerlingen in het handteekenen en aan de schilders en aanverwante vakken in vakteekenen en materialenkennis. De directeur J. P. Postma geeft les in dezelfde vakken aan timmerlieden en aanverwante vakken in het vakteekenen en materialenkennis en aan de le klas lijnteekenen. De deelname aan de lessen, gegroe- peerd naar de verschillende vakken is als volgt: Timmeren 16, schilderen 11, meubel- maken 1, smeden 6, rijwielrep. 4, gasfit ter 1, electriciteit 2, kleermaken 2, tui nieren 2, banketbakker 2, etaleeren 2, steenhouwen 1, straatmaker 1, in totaal 51, waarvan 18 uit de omliggende ge meenten. i I i rytacRixqe DE JONG s NIEUWSBLAD 1 i i Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. n 9 9 o 5 ■9 0 1 -I m tD m u OÖ O 9 ■U- ene 5 l n s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1