Buitenlandsclie Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo I.UIEIFF Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Uit den Omtrek Landbouwsteun en distributiekosten. Woensdag 1 April 1936 No. 26 Jaargang Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 A A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschuilt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor t.w. één voor de beste individueele loo per en twee voor de beste ploegen, ter wijl daarnaast een aantal eervolle ver meldingen worden beschikbaar gesteld. De jury, bestaande uit de heeren J. H. O. van den Berg, commissaris van po litie, Dr. J. W. v. d. Zijpp en A. H Vis, voorzitter van de Gem. Commissie voor Lich. Opv., alleh te Sneek, die de wan delaars per auto volgde, kende de prij zen toe aan de vereenigingen D.O.S. te Lemmer en L.W.V. te Leeuwarden, ter wijl de vereen. Kracht en Vriendschap te Lemmer een eervolle vermelding ver wierf. De medaille voor de beste individueele looper werd gewonnen door den heer Van der Meulen te Sneek, terwijl de eer volle vermeldingen voor de individueele prestaties werden toegekend aan de da mes M. Groen, Oldeboorn en H. v. d. Horn, Huizum en de heeren A. C. Bijlin- ga, Leeuwarden en B. Wester, Oppen huizen. Verder kregen alle deelnemers, die den tocht hadden volbracht, een herin- neringsmedaille, aangeboden door de or- ganiseerende vereeniging. EEN GOEDE Z. Onder deze suggestieve titel zet de bekende Fa. J. Zijlstra met z’n 72 krui denierswinkels over geheel Nederland ’n reclame campagne in. Het aantrekkelijke spaarsysteem van deze firma heeft van vele huismoeders reeds trouwe bezoekers van deze win kels gemaakt. Dit pleit niet alleen voor de kwaliteit der winkelgoederen, maar ook voor de degelijke en practische waarde van de te geven geschenken. Het verspreidde drukwerkje en de ad vertenties in ons blad zullen zeker het hunne er toe bijdragen meerdere klan ten naar deze bekende zaak te trekken. KIMSWERD. DROEVIG. Maandagvoormiddag heeft mej. de W. alhier, zich door verdrinking van het le ven beroofd. Haar man, die om 12 uur van de fabriek Hollandla thuis kwam, vond de deur gesloten en is toen bij een der buren over het stek geklommen en zag toen waarschijnlijk direct dat de zware betonnen plaat van de regenbak gewenteld was. Een blik in deze put was voldoende om hem zekerheid te ver schaffen dat z’n vrouw verdronken was. Zonder er iemand kennis van te geven is de man toen stil het huis uitgegaan en pas 1 uur kreeg de politie kennis van dit droeve geval. Onmiddellijk werd door de politie het lichaam opgehaald, maar de levensgeesten bleken reeds geruimen tijd geweken te zijn. De oorzaak van dit droevig gebeuren is moeilijk na te gaan, daar volgens de buren de echtgenooten uitstekend met elkaar omgingen. Wel was de vrouw het laatste jaar wat zenuwziek en erg zwaar tillend. Naar alle waarschijnlijkheid een levensmoede daad dus wat, gezien de voorbeeldige orde en netheid, die er in dit huishouden heerschte, te meer on begrijpelijk is. en het geestige dankwoord van de voor zitter vertolkte juist de gevoelens van de aanwezige luisteraars. VOETBAL. CA.B I—L.S.C. I 3—2 Zooals we Vrijdag reeds melden be nutte C.A.B. I deze vrije Zondag voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen L.S.C. I te Sneek. De opstelling van het C-AB.-elftal was als volgt: H. Visser S. Frijling E. Brandenburg O. Draaisma - H. Huisman - A. Vlagsma J. de Jong A. Hoekstra P. de Vries - M. Roode - J. v. Dalen We hebben deze wedstrijd niet geheel tot het einde toe kunnen volgen, maar meenen uit het eerste gedeelte van deze wedstrijd en ook een kwartiertje na da rust een bescheiden oordeel over de nieuwe opstelling te mogen lancearen. Keeper als steeds prima in vorm, had wel niet druk werk, maar hield enkele gevaarlijke ballen zeer goed. Back’s goed, de rechterback hoede zich voor balbehandeling met de hand, dit is voor een back veel te gevaarlijk. Binnen- trio zeer goed, de nieuwe linkshalf kan een aanwinst worden. De voorhoede als geheel kon ons niet bevredigen. Links zoowel als rechtsbuiten zijn hun plaats volkomen waard, de linksbinnen hebben we wel eens actiever gezien. De beide andere invallers hebben wei nig gepresteerd. Dat is jammer, want juist van dit binnentrio moeten de doel punten komen. L.S.C. speelde een goede partij, een sportieve club, die we graag in Bols- ward zien. Ook bij dit elftal een voor hoede die vooral door te lang treuzelen goede kansen verliest. Onze totaal indruk is (gezien deze wedstrijd) dat C.A.B., mits de voorhoe de gewijzigd wordt, nog wel een p kans maakt de onderste plaats in de competitie te omzeilen. De verkiezingen in Duitsch- land. De Queen Mary. Oostersche belangen. I ’t Bekende oude rijmpje „de wereld is ’n schouwtooneel, elk krijgt z’n beurt, elk krijgt z’n deel is wel bijzonder van toepassing op het nieuwe Duitschland onder leiding van Hitler. Reeds meerma len hebben de Duitsche leiders bewijzen gegeven van goede regisseurs; maar vooral in de laatste maanden overtref fen ze zich zelf. De herbezetting van het Rijnland goed voorbereid is met de noodige reclame gemaakt tot een meer dan nationale zaak. Het buitenland loopt zich eenvoudig te pletter tegen die politieke tooneel speelkunst van de te genwoordige Duitsche machthebbers. We hebben hiervan in de laatste da gen sprekende staaltjes kunnen zien bij de voorbereidingen van de Duitsche ver kiezingen. In de groote locomotievenhal van de Fa. Krupp te Essen is Vrijdag de laatste acte van het nieuwste Duitsche tooneel- werk afgedraaid. Meer dan 100.000 men- schen stonden in deze reusachtigen hal bijeen om te luisteren naar een laatste aanmaning van de leider. Veel van het geen door de leider is gesproken zou ook in andere landen weerklank vinden, indien men over het algemeen niet zoo sceptisch stond tegenover de partij van Hitler. Wat denkt U b.v. van deze tirade: In het binnenland mag geen bour geoisie en internationaal proletariaat meer bestaan; zij mogen elkaar niet meer bestrijden, maar moeten samen werken aan hetzelfde doel, het Duitsche volk Alleen mijn volk is mijn rech ter en niet het een of ander internatio nale hof (daar gaat dus de met zooveel moeite in elkaar gezette internationale rechtspraak). Tegenover letters en paragrafen stel ik de eenige wet waarop ik mij beroep. Gij zult Uw naaste niet dooden noch on derdrukken, uitbuiten of plunderen Misschien dat enkele onder onze le zers zullen vragen, waarvoor zijn dan eigenlijk die verkiezingen in Duitsch land uitgeschreven? Hitler geeft zelf een duidelijk antwoord: Wanneer Zondag 't Duitsche volk mij opnieuw de volmacht geeft in zijn naam te spreken, dan zal ik mijn nieuwe voorstel kenbaar maken en dan moeten de andere staatslieden, wanneer zij meenen het weer te moeten afwijzen of met symbolische gestes en dergelijke te moeten aankomen, fatsoen lijk genoeg zijn om ook hunnerzijds hun eigen volken de vraag te stellen of zij over het voorstel van Duitschland willen onderhandelen of niet Men ziet het, duidelijk zijn deze woor den genoeg. Een tweede vraag is nu, hoe reageert ’t buitenland op deze woorden. Frankrijk is en blijft een en al be zorgdheid en vreest niet ten onrechte de geweldige Duitsche oorlogsindustrie. Engeland vat de zaak een beetje nuch terder op; kan dit ook doen door iets meer geïsoleerder ligging en toch geloo- ven we dat op den duur de Engelsche politiek is en blijft de toonaangevende in het Europeesche wereldgebeuren. We meenen deze stelling niet betet te kunnen demonstreeren dan door over name van een gedeelte uit de rede die minister Eden j.l. Donderdag in het En gelsche Lagerhuis heeft gehouden ter gelegenheid van het debat over de bul- tenlandsche politiek. Er zijn er, zeide Eden, die zeggen dat Engeland zich ge heel vrij moet houden van verplichtin gen en de rest van Europa aan zijn lot moet overlaten. Wie dat vindt, houdt geen rekening met de realiteit Het zou ons niet moeilijk vallen deze geheele revue te vullen met dit onder werp. We hebben evenwel meerdere onderwerpen te bespreken, zooals de Het is de landbouwcrisispolitiek, die de moeilijkheden der kleinere midden stander zoo hebben doen verscherpen. En aan hoeveel dreigingen hebben de middenstanders niet bloot gestaan. Ver schillende dreigingen zijn gelukkig af gewend, zooals het feit, dat de groote baconzouters ook nog zorgen mochten voor de binnenlandsche markt, op wélke markt zij door de groote ibaconwinsten een positie zouden kunnen innemen, welke veel op een monopolie-positie zou gaan lijken. Het is gemakkelijk te hakken op een stand, die zich niet goed kan verweren, dan is de tegenspraak het geringst. Maar de middenstand, hoe groot zijn eigen fouten ook moge zijn, zit in het hoekje waar handig de slagen vallen, die be stemd hadden moeten zijn op andere hoofden, maar die met het geringste ge vaar voor den toebrenger der slagen, op den middenstand terecht komen. Queen Mary, het nieuwe Engelsche luxe schip. We willen U eens enkele cijfers noemen waaruit U beter dan de meest enthousiaste beschrijving een indruk kunt krijgen van de geweldige omvang van dit zeekasteel. De linnenkamers van dit schip bevat ten 210.000 handdoeken, 31.000 kussen sloppen, 30.000 lakens, 2L000 tafella kens, 92.000 servetten, 5600 dekens enz. De wasch, die aan boord verwerkt wordt, beschikt over installaties waardoor 2000 zakken vuil linnengoed in enkele uren behandeld kunnen worden. De inrich ting is buitengewoon luxieus. Op het C.- dek is een complete winkelgalerij met modezaken, parfumerie, fotohandel, si garen enz. enz. Twee groote zwembas sins, verder gymnastiekzalen, een com pleet ziekenhuis met medisch personeel, een operatiezaal, salons, schrijfkamers, kinderspeelplaatsen enz. enz. De totale lengte van dit reuzenschip is 300 meter, de kosten bedroegen 6 millioèn pond sterling. Het personeel bestaat uit 1500 man. Wanneer al deze cijfers u nog niet voldoende indruk gegeven hebben van de reusachtige afmetingen van dit schip, ga dan eens de moeite doen 300 meter op de begane grond uit te meten, plaats bij de eerste meter een vlagje en overzie bij de 300ste de dan verkregen lengte. U zult verbaasd staan en onwillekeurig zeggen, maar dat is bijna niet mogelijk. Reeds gedurende enkele weken hebben wij de oorlog in Oost-Afrika niet als on derwerp van onze revue genomen, om de eenvoudige reden dat er zoo weinig nieuws was. Ook nu nog zijn de berich ten zeer tegenstrijdig. Maarschalk Ba- doglio seint: Van het noordelijk front geen nieuws. Men heeft dat wel aardig uit de wereldoorlog overgenomen. Meer belangstelling was er deze week voor de overval op onze Nederlandsche ambulance, waarbij twee doktoren ge wond werden. De schuld van deze over val ligt nu eens niet bij de Italianen. Wanneer we onzen wereldbol even verder doorkruisen en een oogenblik onze aandacht bepalen olj Japan, China en Rusland, dan blijkt het, dat regelma tige grensincidenten niet bevorderlijk zijn voor een goede verstandhouding van die grensbevolking. De mentaliteit van de Oostersche rassen in aanmerking nemende, is de toestand nog vrij onze ker. Met koortsachtigen haast wordt er zoowel door Rusland als Japan gewerkt aan uitbreiding en verbetering van de weermacht en het is misschien de on zekerheid over Ruslands bewapening die de Japansche militaire staf voorzichtig doet zijn in de te nemen maatregelen. Gevaarlijk „is en blijft de toestand zeker. OPERA LEZING ALT. We hebben wel eens een vollere zaal gezien bij de Opera lezingen van den heer Alt. Zeker ook weer een geval van de alles opslurpende crisis. Ds. Kosters opent deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan de spreker. De naam van de heer Alt is een waarborg voor» een genotvolle avond. Het onderwerp voor deze opera lezing is „De Meistersinger von Nürnberg” van Wagner. Deze componist, die als de af sluiter van de romantische richting moet worden beschouwd, streefde naar een zoo volkomen mogelijke vereeniging van poëzie en muziek. Op de muziek van de tweede helft der 19e eeuw heeft hij on? tegenzeggelijk zijn stempel gedrukt. Richard Wagner, geboren te Leipzig in het jaar 1813, begon op 16-jarige leef tijd zijn muzikale loopbaan. Zijn eerste opera is „Die Fee”, meer bekend zijn de „Fliegende Hollander”, Tannhaüser” en „Lohengrin”, om van een groot aantal niet minder mooie opera’s nog maar niet te spreken. De Meesterzanger van Neurenberg Is een ietwat komische opera, evenwel met sterke satirische inslag, de humor heeft een te ernstige achtergrond. Is het ons meermalen mogelijk van ’n uitvoering een goed overzicht te geven, zoo, dat de thuisblijvers zich een oordeel kunnen vellen over het gegevene, bij de opera lezingen van den heer Alt is dat zeer moeilijk. Zooiets moet men beleven om van het gebodene de volle waarde te genieten. De bloemrijke taal, waarin de heer Alt ons deze opera schildert, de vele tafereelen die voor onze oogen worden getooverd, ze zouden in een kort verslag worden verminkt en uit hun ver band gerukt. De aanwezigen hebben volop genoten 28 Maart 1936. Onder leiding van den heer M. P. van Straten, de voorzitter was door ziekte verhinderd, werd hedenavond de jaar vergadering gehouden van het zieken fonds „Nut en Voordeel” te Kimswerd. Aanwezig waren 20 leden. De nauwkeurige notuleering en het jaarverslag van de secretaris J. Visser, werden onveranderd vastgesteld. De boekhouding van de penningmees ter wees een voordeelig saldo aan, ooit diens bescheiden werden, nagezien door de raad van toezicht, in orde bevonden. De periodiek aftr. bestuursleden de heeren K. Okkinga, voorzitter; H. Kroon In voorloopig verslag der landbouw crisisbegrooting zegt de Minister onder meer, dat het betrekkelijk hooge peil, waarop de kosten van levensonderhoud zich nog immer bewegen, mede veroor zaakt door de hooge kosten van distri butie en verwerking, door hem wordt toegegeven. De minister is van meening, dat het nemen van ingrijpende maatre gelen op dit gebied bij de uitvoering der landbouwcrisiswetgeving niet tot vrucht bare resultaten kan leiden. Hierover willen wij iets in het midden brengen. Zeker, het is waar, door ver schillende omstandigheden is het ver schil tusschen groothandelsprijzen en de tailprijzen en van de laatsten han gen grootendeels de kosten van het le vensonderhoud af ongetwijfeld groot. In vele gevallen kan daarin door den distribueerenden middenstander eenige verandering worden gebracht. In andere gevallen zijn het de eischen der consu menten, die den middenstander voor on- noodige uitgaven zetten, maar die men nu eenmaal niet mag verwaarloozen, wil men zijn moeizaam verkregen debiet handhaven. Op dit tusschenterrein het verschil tusschen de groothandels en de detailprijzen werkt het grootwinkel bedrijf met vrucht, tenminste tot op ze kere hoogte. Want het grootwinkelbe drijf heeft een niveau vaste lasten, dat natuurlijk hooger ligt dan bij den klei neren middenstander. Wanneer zijn om zet te gering is om dat minimale (en hooger liggende) niveau te kunnen ha len, is de onafhankelijke middenstander in het voordeel. Weet de groot-winke- Her echter zijn omzet flink te vergroo- ten, hetgeen door lagere prijzen kan ge schieden dan heeft de kleine man een zeer moeilijk bestaan. Deze factoren, die dus niet bij de landbouwcrislssteun liggen, maar zuiver gevolg zijn van dingen, die alleen den middenstand raken worden echter door kruist door zeer belangrijke factoren, die WEL het gevolg zijn van de landbouw- crisissteun en welke nieuwe factoren door den Minister van Landbouw niet zoo maar mogen worden opzijde gezet. Want ook deze factoren, direct met de agrarische steun verband houdende, werken even funest op de positie van den kleineren winkelier. Immers de landbouwcrisis-politiek be ïnvloedt den middenstander in alle gele dingen. De tarwe-wet houdt het brood hoog in prijs; de afzet wordt er door ge ringer en de omzet bij de middenstands- bakkers daalt. Het broodverbruik neemt kleinere afmetingen aan; gevolg minder boterverbruik, minder jam, koek, kaas etc. De kruidenier voelt dit aan den lijve, gaat door de tarwewet achteruit. Impor teurs van granen, vervoersmaatschappij en komen in het gedrang, minder koop kracht, minder omzetten bij den midden stand. Wij kunnen op dit gebied honderden voorbeelden aanhalen. De steun aan de zuivelboeren verhoogt den boterprijs met meer dan f 1.per kilo, terugloopend verbruik. De crisis-afslachtingen van vee deed de crisis-accijns op rundvleesch ontstaan, minder vleeschgebruik, de var- kenscrisiswet verhoogde den prijs van het varkensvleesch, de crisisblikken, de groentendistributie etc. bracht het groo te leger der werkloozen buiten den dis tribueerenden middenstand. De geheele landbouwcrisispolitiek heeft diep in de positie van den midden stand ingegrepen, heeft de winstmarge verlaagd, den omzet doen dalen en dus den kostprijs doen stijgen, niettegen staande de boer in verhouding weinig ontving. Hetgeen door de bevolking wordt opgebracht door de heffingen -r- wat de kosten van levensonderhoud deed stijgen vloeide in verschillende on- noodige kanalen, nl. in die van het bui tenland (export tegen zwaar verliesge vende prijzen, zoodat de vreemdelingen in hun land onze boter, onze eieren etc. tegen spotprijzen konden bemachtigen) in die van de baconzouters, welke in hun handen wreven van genoegen, in de zak ken der margarine etc. Maar die heffingen, waarvan de boer relatief gesproken, veel te weinig ont ving, waren een direct ingrijpen in de belangen van den middenstand, in zijn debiet, in zijn winst, dus in zijn moei- zamen strijd om het bestaan. Is het dan billijk om te zeggen en nog wel van officieele zijde, dat het vraag stuk van het groote verschil tusschen groothandelsprijzen en detailnoteeringen niet door ingrijpende maatregelen op ’t gebied der landbouwcrisiswet kan wor den verbeterd, dat zulk een geste niet tot vruchtbare resultaten kan leiden 1 WANDELTOCHT. De wandeltocht SneekBolsward v.v., uitgeschreven door de wandelver. Sneek had bij aankomst in Bolsward niet over belangstelling te klagen. Ongeveer 270 deelnemers startten Za terdagmiddag te half drie in Sneek, waarna het in flink tempo langs de IJ1- sterweg over Folsgare, Nijland naar Bolsward ging. Ongeveer 5 uur arriveer de de eerste ploeg, waaronder we en kele Bolswarders opmerkten. In hotel De Wijnberg alhier was een half uur verplichte rust, wat oogen- schijnlijk verschillende dames en heeren goed van pas kwam. Voor niet-getrain- de deelnemers en deelneemsters lijkt het ons niet een gemakkelijke prestatie zoo ongeveer 28 K.M. op een middag. Over het algemeen is het tempo voot de dames iets te vlug, de pas iets te groot, vooral wanneer men loopt in club verband. Voor de beste prestaties in dezen tocht waren een aantal medailles uitgeloofd, HENNAARDERADEEL. WOMMELS, Maart 1936. In de heden gehouden voltallige ver gadering van den Raad dezer gemeente, werd medegedeeld, dat door de Kroon in beroep niet is goedgekeurd het raads besluit tot verlaging van het salaris van den Keuringsveearts, Hoofd van dienst met tien procent. In handen van B. en W. ter afdoening werd gesteld een ver zoek van de Afd. Kubaard van de Chr. Nationalen Werkmansbond om de be stratingen in het dorp aldaar te verbe teren. Afgewezen werd een verzoèk van IJ. de Jong te Kubaard om een schade vergoeding van f 20.daar hij door sa menloop van verschillende omstandig heden geen bermperceelen heeft kunnen pachten. Uitgeloot werden van de leening groot f37.000.— van 1912 de no.’s 2, 10, 38, 59 en 73 (stukken van f500) en van de leening groot f32.000.van 1934 de no.s 11 en 18 (stukken van f 1000. Aangevuld werd art. 26 van de Alge- meene Politieverordening om het moge lijk te maken dat ijscoventers niet zon der vergunning een standplaats in ne men. Aan de besturen der bijzondere scho len werden voorschotten verleend op de vergoeding bedoeld in art. 101 der L.O.- wet en wel voor de lagere scholen maar 80% van f 12.of f9.60 per leerling en voor de U.L.O. school maar f 11.97 per leerling. Voor ^extra hulp aan werkloozen (Steunverleening B) werd besciiikbaai goede r en R. Kuipers, commissarissen, werden in 'de wederom herkozen. In een buitengewone vacature in de raad van toezicht werd gekozen de heer J. D. Kamstra. Besloten werd jonge mannen gedu rende een zekere tijd in de gelegenheid te stellen om zonder voorafgaande keu ring tot het fonds toe te treden. Het aantal leden bedraagt thans 130* dat der begunstigers 11. waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 E JONG s NIEUWSBLAD 2 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 3 5 o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1