deze bon uit!! HAHIEHO BAZAR - m 5 Diplomalie vroeger en nu. Buitenlandsche Revue. Wn I I u 0 t 1 1 III. V. A. ÖIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Knip Belastingzaken Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE- Grootzand 18 - SN EEK Woensdag 22 April 1936 No. 31 Uit den Omtrek Groote voorraad Onderdeelen en Banden ijllllllffliO Jiiiiiim^ Stadsnieuws. 1 en A f Ad ver te n ti6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. der hooge diplomatie, een herstel der onderlinge verhouding steeds mogelijk. Wat wil dat eigenlijk zeggen, Vol kenbond? Een vereeniging van Volkeren met als doel, algemeene belangen te be vorderen. Een van die algemeene belan gen is, de als reactie op de groote we reldoorlog ontstane vredesgedachte. Stellen we de vraag, hoe heeft het Volkenbonds instituut aan dit onderdeel der algemeene belangen beantwoord, dan moet eerlijk en onomwonden het antwoord luiden, dat door de leidende staatslieden uit de tot die Volkenbond toegetreden landen deze vredesgedachte Speciale inrichting voor 17 18 18 18 17 18 13 10 8 8 7 7 6 6 5 2 2 4 6 6 7 8 8 1 M.S.C. F.V.C. een groot staatsman ook een bekend ju rist en rechtschapen burger was, een man van absoluut onbesproken gedrag. Het leven en vooral het staatkundig leven gaat z’n gang en zoo is dan ook in enkele dagen het roer van het schip van staat overgenomen door Metaxas. Naast het ministerschap van oorlog, ma rine en luchtvaart is nu ook buitenland- sche zaken onder zijn beheer gekomen. Dat begint bedenkelijk veel op een dictatuur te' gelijken, misschien voor Griekenland de eenige weg om nu eens en voor goed af te rekenen met alle par tij twisten en partij intriges, waarvan vooral in den tijd van Venizelos het Grieksche volk meermalen getuige ge weest is. 3 4 4 4 3 3 4 2 10 2 10 5 11 stelselmatig is gesaboteerd. Nog nooit heeft de bewapening een dergelijke hoogte bereikt, als in de jaren dat de Volkenbond moest trachten door onder linge verdragen en verdraagzaamheid de vrede te dienen. Maar hoe is het nog mogelijk over ver dragen te spreken, wanneer de onder- teekenaars, wanneer ’t hun te pas komt, een verdrag naar willekeur schenden. De feiten liggen voor het grijpen. We be hoeven ze niet meer te noemen. Boven dien, wat geeft een Volkenbond waarbij enkele groote mogendheden niet zijn aangesloten. Verschillende kritieke mo menten heeft dit instituut dan ook in den loop der jaren reeds ondergaan. Maar wat we nu in de laatste weken beleven is wel het meest funeste voor de levensduur van den Volkenbond. De opmarsch van de Italiaansche troepen in Oost-Afrika en de daardoor voor En geland lastige situatie in den Soedan heeft natuurlijk nogmaals geleid tot een bespreking te Genève. We zullen ons nog herinneren dat, niet lang geleden, door Engeland tegenover Italië gedreigd werd met verscherping der sanctie’s. Vooral het petroleum em bargo, zoo is ons meermalen door de kopstukken uit de Volkenbond voorge houden, zou voor Italië een dusdanige uitwerking hebben, dat daarmee de oor log gestaakt moest worden. Wie thans onbevooroordeeld de be sprekingen te Genève gehouden leest en daaruit zijn conclusie’s trekt, zal het met ons eens zijn, dat van een verscherping der sancties geen sprake meer is. Zou dus de oorlog in Oost-Afrika eindigen op ’n wijze niet in overeenstemming met de Volkenbondsidee, dan zijn we vast over tuigd dat daarmee onherroepelijk die Volkenbond vernietigd is. De houding van Italië wettigt het vermoeden dat dit land overtuigd is dat het lot van de Vol kenbond van deze laatste vuurproef zal afhangen. Italië, steeds het minst serieu ze Volkenbondslid, rekent alleen op eigen kracht en meent dat het ook in Europa tegen elke aanval bestand is. Onze tweede vraag: Is-er nog vrede mogelijk?, is niet minder belangrijk. In Engeland heeft Baldwin, een der invloedrijke leiders, deze week dit vraag stuk besproken. Woordelijk sprak deze Engelsche staatsman als volgt: Als Hitler wil, dan zal niets dat En geland kan doen ongedaan worden gelaten, en ik geloof dat als hij er Europa van kan overtuigen, dat hij de wil tot de vrede heeft, er geen volk in Europa is, dat niet met hem zou willen samenwerken. De harten van alle volkeren van Europa hunkeren naar de vrede (moeten we hierbij ook Italië en Rusland rekenen?). Over de sanctie’s zeide Baldwin dat de afzijdigheid van Amerika, Duitsch- land en Japan maakt, dat die oplegging veel van haar kracht verliest. De be schaving van Europa gaat met een vol gende oorlog geheel verloren. Als ooit, gelijk thans in Oost Afrika, in Europa gifgas zal worden gebruikt, dan zullen bij het einde van zulk een oorlog de ver bitterde volken door afschuw en harts tocht verteerd, elke regeering van Euro pa afmaken en dan zal allerwegen een toestand van anarchie ontstaan als pro test van de menschheid tegen hun lei ders. Wanneer we deze woorden diep in ons laten doordringen, beseffen we eenigszins de groote verantwoordelijk heid die thans rust op de schouders van de leidende staatslieden. We hebben voor vandaag wel wat lang bij dit eene onderwerp stilgestaan, maar de groote belangrijkheid wettigt een meer uitgebreide bespreking. Een onderwerp van geheel andere strekking is het gangsters bedrijf, zoo- als we dit speciaal vanuit Amerika ken nen, de New-Yorksche onderwereld is van internationale beruchtheid. Niet al leen Amerika heeft nu de primeur van het gangster bedrijf. Wat momenteel in de Fransche hoofdstad zich afspeelt, is een waardige reconstructie van het Ame- rikaansche systeem. Maurice Leroy, een Parijsche journalist, heeft een artikel ge wijd aan de ontwikkeling van deze naar K 32ste jaargang 29 47—23 24 39—22 20 52—42 20 45—39 17 32—32 17 44-55 16 48—48 14 33—47 12 28—43 9 28—45 Telefoon 3054 heeft ook steeds voor radig alle nummers Injectiespuiten en -Naalden Amerika? Nu ja, ze wisten wel, dat New-York de hoofdstad was, dat men daar rare, hooge huizen bouwde met een duizelingwekkend aantal verdiepingen, ze hadden wel eens gehoord van het Vrijheidsbeeld, ze wisten, dat velen emi greerden naar dat land, waar de dollars op straat moesten liggen voor een ener giek werker, ze hadden zich een voor stelling gevormd van den Amerikaan: vierkant, lomp, in een geruit pak met een pet op en een kort pijpje in den breeden mond.maar verder ging hun kennis niet Dat waren onze grootouders en ouders. Nu weet iedereen, wat het „Witte Huis” is, dat Washington de regeerings- zetel is, dat Californië zoo’n heerlijk land is en Chicago het lustoord der misda digers was; nu weet iedereen, wat een „gangster” is, wat „speak-easies” waren wat prohibitie beteekent, nu kent ieder een Al Capone en John Dillinger, nu zijn we bekend met New-York alsof we daar zelf woonden. Telefoon, telegraaf, vliegtuig, schip, radio, kabels, alles en alles werkt mee om den afstand, die ons van het voor malige Indianenland scheidt, te verklei nen. En zóó gaat het niet alleen meer ten opzichte van Amerika, zoo gaat het met heel de wereld. We behoeven niet meer te wachten, totdat avonturiers, terug- keerende uit verre landen, ons de nieuw tjes vertellen, die al lang oudbakken zijn geworden: we schakelen de radio in, nemen onze krant ter hand en ziet: we vinden er alles in, wat we van andere landen moeten weten, nog dienzelfden dag overgeseind. Geen wonder, dat grenzen voor ons geen grenzen meer zijn behalve na tuurlijk voor den fiscus, die op een reis- belasting broedt! dat we ons langza merhand wereldburger gaan voelen, dat we niet alleen belang stellen in de ge- zagshandhaving in eigen land, maar dat de regeering en de regeeringsdaden van andere landen evenzeer onze belangstel ling gaan wekken. Het gevolg was dan ook de zooge naamde „open diplomat!”, de diploma tie, dip sterk rekening moet houden met de internationale, zoowel als de natio nale meening. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat diplomatieke bijeen komsten van heden ten dage een zekere „enscenceering” moeten hebben, willen zij bij het publiek effect sorteeren. Con ferenties op een prachtig eiland, plech tige opening door den koning, buiten- landsche reizen van verschillende minis ters, die hun collega’s in andere landen wenschen te raadplegen, Volkenbonds- paleizen, ontvangsten, jachtpartijen, al les fraai in scène gezet voor het foto- of film-apparaat. Niet dat vroeger, bij de „geheime di plomatie”, geen jachtpartijen en ont vangsten plaats hadden; maar daar ging het ongedwongen toe, daar behoefde men niet te vreezen voor het filmtoestel en slechts uiterst zelden voor de fotogra fische lens. Daar behoefde men geen „Stresa” te zoeken, daar confereerde men niet in een paleis, daar reisde een minister slechts zelden naar een ander land. Daar had men de „diplomatieke koeriers”, de stille, maar nauwgezette werkers, daar werd geconfereerd in de woning van een hoogen ambtenaar, daar werd later niets van bekend gemaakt in de kranten, had het publiek geen gele genheid een oordeel te vellen over het geen gezegd werd en.had men ook geen fraaie redevoeringen noodig. Tegenwoordig kan Jan-Publiek zich aanmatigen een eigen meening te heb ben over de Locarnokwestie, over de sancties, enz., een eigen meening en. eigen critiek! Punt voor punt staat alles in de kranten met een verkort, doch vol- VOETBAL C.A.B. I—DE KOOI I Deze laatste competitie wedstrijd zoo wel voor C.A.B. als De Kooi kon nog alleen een verschuiving op de ranglijst tengevolge hebben en inderdaad is het onze C.A.B-ers gelukt deze competitie te besluiten met een zeer goede plaats. Met de zesde plaats mag men zeker dubbel tevreden zijn. De wedstrijd van Zondag werd on danks het slechte weer door een flink aantal bezoekers bijgewoond, die voor al in het eerste deel van goed voetbal spel genoten. De opstelling van ’t CAB- elftal was, door het niet meespelen van de keeper en Schuurmans, iets gewij zigd. Door de harde wind die dwars over het veld staat is er weinig balcon- tröle mogelijk. Overigens wegen in het eerste kwartier de ploegen volkomen te gen elkaar op. Langzamerhand begint er iets meer teekening te komen in het spel van C.A.B. We zien een goede, vlugge aanval, maar doelpunten blijven voorloopig uit. Toch doet het spel van C.A.B. een zekere meerderheid veron derstellen en op een onverwacht mo- VERGADERING van die raad der gemeente Won- seradeel op Woensdag 22 April 1936, des namiddags 4'4 uur, ten gemeentehuize te Witmarsum. 1. Notulen der vergaderingen van 31 Januari en 20 Februari 1936. 2. ^ Ingekomen stukken. 3. ' Mededeelingen. 4. Voorstel van burgemeester en wet houders tot verlaging van de ver goeding voor het schoonhouden van ’t gebouw der openbare school voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs te Witmarsum en voor de bediening der installatie voor cen trale verwarming in dat gebouw. (Bijlage no. 30). 5. Alsvoren tot wijziging van de „ver ordening veldwachters”. (Bijlage no. 31). doende, uittreksel der gehouden rede voeringen erbij. Ministers moeten op hun woorden passen, want heel het volk, neen: heel de wereld staat gereed om een verpletterende critiek naar hun schuldig hoofd te slingeren, als zij iets zouden beweren, dat niet naar den zin der menigte was. Zij kunnen, om zoo te zeggen, geen stap doen, zonder gesig naleerd te worden. Beide systemen hebben hun voordeel, beiden hebben ze hun nadeelen. Het is veelal niet van voordeel, als een diplo maat zich bij het bepalen van zijn werk programma moet spiegelen aan de mee ning van Jan-Rap-en-zijn-maat. Dikwijls bereikt de diplomatie het zich gestelde doel alleen langs omwegen, waarvan de menigte niets begrijpt, daar zij niet in gewijd is in alle factoren, die de handel wijze van den betrokken diplomaat be palen. Diplomatie is heden ten dage fei telijk geen diplomatie mee. Daarvoor is het te openlijk, te recht-door-zee gewor den. Men stelt elkaar ultimata en het eenige, dat den diplomaat van den krijgsman tegenwoordig nog onder scheidt, is de soepelheid waarmee men weer retireert, wanneer men in zijn eischen te ver blijkt te zijn gegaan. Hoe wel principieel genomen bijv, de schen ding van het Locarno-pact, die dan toch door de drie mogendheden, die daarbij betrokken zijn, officieel geconstateerd is, tot gevolg zou hebben, dat men had moeten zeggen: „trek de troepen uit het Rijnland terug of we verklaren den oorlog”, weet men aan alle kanten de mogelijkheid tot onderhandelen nog open te houden met een soepelheid, die in geen geval consequent is, maar die toch het karakter van de ware diplomatie nog even toont. Het gevaar van de geheime diploma tie is natuurlijk, dat een volk, zonder daarvan iets te beseffen, plotseling in een situatie kan worden meegesleept, waar van niemand vermoeden had en waarop het heelemaal niet ingesteld is, ja waartegen het zich zeer zeker indien men alles geweten had, verzet zou heb ben tot het uiterste. Zoo zijn de oorlogen vroeger ontstaan, zoo is ook de wereld oorlog tot stand gekomen: achtqr de schermen van de geheime diplomatie werd alles bedisseld, de wereld werd voor een fait-accompli gesteld en. men had slechts te volgen! Tegenwoordig wordt de volkswil dui delijk genoeg kenbaar gemaakt, hetzij door geschrift of radio, hetzij door pro- testvergadering, opstand of revolutie. Maar wij herhalen: de menigte, die de beweegredenen, die een diplomaat noop ten tot een bepaalden maatregel, niet kent, is meestal onbevoegd tot oor- deelen en dédrin schuilt het groote ge vaar van de open diplomatie: de diplo maten zien zich hun koers, hun werk programma, voorgeschreven. De open diplomatie is de steun van de fascistische landen van Italië en vooral van Duitschland. De „volkswil’’ is daar zoogenaamd alles. Ook Rusland heeft er veel gemak van, hoewel hier de Roode machthebbers in het Kremlin nog geenszins alles aan de groote klok han gen en alle berichten streng censu- reeren. In de meer liberale landen is er ook al geen sprake meer van geheime diplomatie. Alleen Japan heeft zich nog vrij behoorlijk weten te isoleeren tegen de belangstelling van de wereld. Veel berichten over Japansche regeerings- koers bereiken ons niet. Men kent, onge veer het streven van Japan, doch de wij ze, waarop men dit doel tracht te berei ken, is nog gehuld in duisternis. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ment laat de De Kooi-keeper een bal door z’n handen rollen. 10 voor C.A.B. Regelmatig is C.A.B. nu in de aanval. Wel forceert De Kooi een corner maar deze gaat ook al door de wind achter. Na de uittrap komt de bal bij de rechts buiten. Deze vlugge speler weet er wel raad mee, dribbelt alleen door de ver dediging en met een fijn gericht schot vergroot C.A.B. z’n voorsprong tot 2—0. Meerdere aanvallen volgen nu. Ook De Kooi krijgt nog een corner te nemen, maar de stand blijft voor de rust gelijk. Gedurende de rust draait de wind ge heel en staat nu van doel tot doel, in ’t voordeel van C.A.B. Eigenaardig zooals het spel na de rust in elkaar zakte. Geen enkel oogenblik, ondanks het windvoor- deel, een serieuze C.A.B.-aanval, bijna voortdurend zweeft de bal op de C.A.B.- helft. Het werken van De Kooi wordt ten slotte met ’n doelpunt beloond, 21. Hierna komt ook het einde van een door een veel te veel teruggetrokken middenlinie matige tweede speelhelft. D competitiestand is thans: H’renveen 18 18 18 Black-Boys 18 Alcides C.A.B. De Kooy Roodgeel Frisia Steen wyk Het bankroet van de Volken bond? Is er nog vrede mo- gelijk? De Parijsche on derwereld. Grieksche staatsmannen. Voorzichtigheidshalve plaatsen we dit eerste onderwerp voor onze revue met een vraagteeken. Hoewel onze persoon lijke meening reeds voor 90% overtuigd is van de mislukking van de Volken- bondsgedachte, maakt de laatste 10%, j bezien vanuit de onberekenbare kansen Amerikaansch model gevormde"bende. Hij kwam tot de conclusie dat er in Pa rijs in het geheel zes van deze groepen bestaan, die onder elkaar zekere regels in acht nemen en in het algemeen niet op eikaars terrein komen. Bij de diverse schietpartijen die als zuiveringsmaatre- gel onmisbaar schijnen, blijven de da ders meestal onbekend. Frappante staal tjes van de terreur van deze bende weet deze journalist te vertellen. Ten slotte nog even naar Griekenland waar men het laatste jaar niet gelukkig is met de verantwoordelijke staatslieden. Kort geleden eerst Kondilis, daarna Ve nizelos en nu weer Demerdzis, die naast Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 iectestb basta# SfooJamotiKe pan. TOM CEDOR EN Z’N BAND IN „DE DOELE”. De moeite, die de heer Galama, de exploitant van de Doele, zich getroost om ook in Bolsward de nieuwste snuf- jes op verschillend terrein te lanceeren, wordt door de Bolswarders niet vol doende gewaardeerd. We weten geen andere verklaring te vinden voor een half volle Doelezaal bij een uitvoering als gisteravond van Tom Cedor’s band. Het tooneel was voor deze gelegen heid zeer aardig ingericht en orkest zoowel als solo-nummers waren het be luisteren meer dan waard. Men mag al of niet een bewondesaar wezen van de Jasz-muziek, toegegeven moet worden, dat dit soort muziek met zijn sterk wis selende stemming, zijn scherpe con trasten, toch een bepaalde sfeer weet te scheppen. Wanneer men de stilte in de zaal gedurende de verschillende num mers als graadmeter mogen beschou wen voor de belangstelling, dan wint het melodieuze dit in veel grooter per centage. Met intense aandacht werd er dan ook geluisterd. De virtuositeit op de verschillende instrumenten kwam in die nummers goed tot hun recht. De groote verdienste van Tom Ce dor’s band is d<? rijke afwisseling in ’t programma, dat op zoo juiste manier de stemming weet op te kweeken en te be houden. WANDELSPORT. De eerste serie van een drietal toch ten, uitgeschreven door de wandelclub „Natuur en Sport”, alhier, is ondanks slechte weersomstandigheden, uitstekend geslaagd. Zaterdagmiddag kwamen er ruim 50 deelnemers aan de start. Het ging over Hartwerd, Burgwerd en Hichtum. De weg was op vele plaatsen slecht, maar allen kwamen toch in de beste conditie aan de finish. Zondagmorgen was de deelname grooter, meer dan 100 wandelaars lie pen dezelfde route als Zaterdag. Er werd goed geloopen, waaraan Klaas Brandenburg met zijn trom en enkele fluitvirtuozen een groot aandeel hadden. Na zeven kwartier was de heele groep binnen de St. Janspoort. Zondagmiddag liep nog een kleine groep dames, die ’s morgens verhinderd waren, dezelfde afstand. T|T 017 Elke" DONDERDAG n I 11K Zitting te bolsward 1 ifl Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I V. t. Gesp. Gew, Gel. Verl. pnt. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Schild wijk 33 bij de Markt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1