JBuitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. O. UIEXFF Reparatie aan alle merken Automobielen WERKELOOZE JEUGD. Uit den Omtrek H’ 1 Stadsnieuws. Woensdag 29 April 1936 32^2 Jaargang No. 33 Groote voorraad Onderdeelen en Banden INCEZIMEt /TUKKEN Mik I - Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 3-3. Advertentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. aan een Speciale inrichting voor 23 April. De collecte voor het Emmabloempje heeft alhier f28.22 opgebracht. Het bestuur v. d. afd. Bols- ward van het Groene Kruis. JONGE BOERENBOND. In café Teerenstra werd Vrijdagavond de laatste ledenvergadering van de afd. Bolsward gehouden. De opkomst der le den was goed. 22 April. Verkooping van de boerenhuizinge met weiland, eig. K. S. de Vries, door notaris J. H. Faoer te Makkum. Perceel I, kooper J. Hooghiemstra alhier f 1001. Perceel II, kooper A. J. Reitsma al hier, f 728 per pondemaat. WITMARSUM. O.m. werd besloten dezen zomer en kele excursies te organiseeren en zoo mogelijk enkele kaatspartijen onder de leden uit te schrijven. EMMABLOEM-COLLECTE. Donderdag 30 April zal in Bolsward de Emmabloem-collecte worden gehou den. De baten van deze collecte komen ten goede aan onze Nederlandsche tuber- culose-lijders van alle gezindten, voor 75 pet. aan de eigen afdeeling, ’t Is dus overbodig voor deze geldinzameling een bijzondere aanbeveling af te geven. Wij rekenen het ons tot een eereplicht om voor dit mooie werk van naastenliefde onzen steun te geven, onzen cijns te be talen. Wij tooien ons allen op 30 April met de Emmabloem en helpen daarmee de zon brengen in het leven van onze Ne derlandsche T.B.C.-patrienten. Spanning in Europia. De toestand in Palestina. Gif gas in Oost-Afrika. In onze vorige weekrevue hebben we onder den titel „het bankroet van den Volkenbond” trachten uiteen te zetten, de teleurstellingen die dit instituut aan de vredesvrienden gebracht heeft. Een Volkenbond, dat was het tooverwoord waaraan we na 1918 hebben geloofd, waarop we hebben gehoopt en ons ver trouwen ingesteld. Helaas, hoe bitter is deze illusie verstoord. Met koortsachtige haast is elk land er op uit zijn bewape ning op te voeren. Geheel Europa gelijkt één groot arsenaal, schijnt bezield met één gedachte: alle beschikbare en ook niet-beschikbare gelden te stellen in dienst van de oorlogsindustrie. In het 21 April. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Douwe Bakker, dienst plichtige van de lichting 1930 uit de Gem. Wonseradeel, wonende te Mak kum, uitstel van opkomst voor herha lingsoefeningen verleend tot een door den Korpscommandant te bepalen da tum in 1937. geest en op dezelfde stille wijze, waarop wij dat in 1934 en 1935 in Den Haag hebben gedaan. Vrouwen beseft uw vredestaak!” Een zeer groote oplage van het biljet waarop bovenstaande oproeping staat afgedrukt, wordt deze weken over ge heel Nederland verspreid. Het C. C. ontvangt talrijke brieven waaruit blijkt, dat algemeen wordt ge voeld, dat een betooging als de Vrou wen Vredesgang in dezen tijd nog groo- ter recht van bestaan heeft gekregen. In het Landelijk Comité van Aanbeve ling namen de volgende dames zitting: Mevr. Mr. B. Bakker-Nort, Den Haag; Mevr. H. van Bierma-Hijmans, Den Haag Mevr. F. de Boer-van Iterson, Laren (N.-H.); Mevr. Chr. J. Cohen,Tervaert- Koch, Óverveen; Mevr. M. v. d. Colk- Schmidt, Haarlem; Mevr. N. Dyserinck- van Gilse van der Pais, Aaerdenhout; Mej. L. C. A. van Eeghen, Doorn; Mevr. Suze Groeneweg, Barendrecht; Mevr. H. C. Haman, Leger des Heils, Amsterdam; P. Gravin van Heerdt tot Eversberg- Quarles van Ufford, Den Haag; Mevr. B. Langeveld-Hebbenaar, HaarlemMej. Rosa Manus, Amsterdam; Mej. EL H. Piepers, Bilthoven; Mevr. C. Ramondt- Hirschman, Hilversum; Mevr. H. Roland Holst-v. d. Schalk, Bloemendaal; Jonkvr. J. Repelaar van Driel, Scheveningen; Mevr. A. E. Talens-Ebbens, Apeldoorn; Mevr. C. de Vlugt-Flentrop, Amsterdam; Mevr. M. Wibaut-Berdenis van Berle- kom, Amsterdam; Mevr. M. Wijnaendts Francken-Dyserinck, Den Haag; Mej. E. M. van Wijngaarden, Amersfoort; Mevr. C. Wijsenbeek-Franken, Amsterdam. Ieder begrijpt, dat aan voorbereidin gen zeer belangrijke kosten verbonden zijn. Allen die een bijdrage voor dit doel willen afzonderen worden dan ook vrien delijk verzocht deze te zenden aan: Het Centraal Comité: Mevr. E. J. MIOLéE-Riem Vis, presidente Haarlem. Mevr. E. W. GROOT, secr.esse Stuverstr. 3, Haarlem. Mej. Dr. M. A. THIEL, Haarlem. Mevr. J. E. DE VRIES-Yperlaan, Amsterdam. Het plaatselijk comité: Mevr. R. TEN CATE-Beekhuis. Mevr. T. JORRITSMA-Steensma. Mevr. VISSER-Rusticus. Mevr. T. WIERSMA-Statema. VOETBAL. C. A. B. IIIRood Geel III Nu de competitie afgewerkt is, krijgen we de promotiewedstrijden. Rood Geel lil kwam hier Zondag een dergelijke wed strijd spelen tegen CAB III. Het is moei lijk om van een dergelijke wedstrijd een eenigszins objectief verslag weer te ge ven, daarvoor is de voetbalkennis bij heel wat spelers nog ver te zoeken. Het schijnt dat men in de lagere elftallen (enkele goede uitzonderingen daargela ten) niet voldoende beseft dat voetbal niet alleen is een schopprestatie. „Denk na voordat ge doet en doende denk dan nog”, is een spreuk die met groote let ters rondom een voetbalterrein moest staan. De uitslag van deze wedstrijd, 3-3, geeft ons inziens zuiver de krachtver- houding weer, hoewel voor de rust CAB meer aanvallend optrad. Het terrein was door den regen nog vrij goed, maar voor de goal was het verre van aangenaam. Voormiddags speelde CAB IV tegen Freno. Zoo langzamerhand traditioneel werd verloren met 10-0. Tink om >e opflering W fen POSTBOS 4 troch it Kritetoaniel op Woansdei 29 April Yntré fO.3O, troud pear f0.50 I WANDELSPORT. Voor de 2de wandeltocht j.l. Zaterdag en Zondag bestond groote animo. Zaterdagmiddag 75 deelnemers, mooi weer en een prettige stemming. De tocht ging over Tjerkwerd, Blauwhuis, Wol- sum, Nijland, tijd pl.m. 2\2 uur. De regen van Zondagmorgen was even spelbreker. Besloten werd ’s mid dags half vier te vertrekken. De opkomst was buitengewoon. 150 deelnemers. Het kostte eenige moeite wat orde in deze groote groep te krijgen. Opmerkelijk is het keurige loopen van de leden der Wandelsportvereen. alhier, die aan het hoofd van de stoet gingen. In de achter ste gelederen wordt te weinig beseft dat groepswandelen bepaalde eischen moet en kan stellen. Wat meer orde en vooral discipline dames en heeren wandelaars, is beslist noodig. Onder groote belangstelling kwam de stoet om 6 uur binnen. Aan dit mooie werk doen wij allen meel! DE NIEUWE WEG HARKEZIJL—AFSLUITDIJK. Een week of zeven is men nu bezig met de eerste werkzaamheden aan deze nieuwe weg. Ongeveer 70 menschen werken nu aan de voorbereiding van de aarden baan. Het graven van sloten is een der eerste werkzaamheden geweest. Even voorbij Harkezijl is men begon nen. Het zand, dat binnenkort noodig zal zijn voor het ophoogen van de weg, zal door baggermolens uit de Makku- mer waard worden gehaald en door de Goijumervaart gevoerd tot bij de Haju- mer tille, vanwaar het zand met kipkar- ren over de weg gebracht zal worden. Er komen ook, gelijk we reeds eerder schreven, verschillende kunstwerken. Vanaf de afsluitdijk een groot viaduct zoodat de weg HarlingenMakkum in tact kan blijven, dan komen er twee bruggen, een over de Hajumertille, die dus vervangen zal worden door een breede betonbrug en een over de Schraardervaart, zuidelijk de brug bij Harkezijl, waar de weg dan weer op de eerste scherpe bocht in de weg Harke zijl-—Bolsward aansluit. Voor het las tige wegkruisen heeft men een oplossing gevonden door het aanleggen van pa rallelwegen. We hopen na eenigen tijd, wanneer het werk iets meer gevorderd is, nog eens een kijkje bij deze nieuwe weg te nemen. 23 April. Op het bedrijf van den landbouwer Auke Kooistra alhier is dezer dagen een ploeg in werking, die veel belangstel ling trekt. Deze ploeg, de z.g. Klausing wentelploeg, is afkomstig uit Duitsch- land. Op verschillende plaatsen heeft men al gedemonstreerd, o.a. Franekera- deel, ’t Bildt en op zandgrond te Veen huizen. Deze ploeg is tevens onder- grondsploeg, waardoor het doel wordt bereikt, dat de diepste laag der bouw- voor wordt losgemaakt, doch niet naar bovengebracht en wel doordat tusschen de schaar en rister 10 c.M. ruimte is. De bouwgrond die wordt gekeerd wordt door het model der rister meer dan ge woon verkruimeld. De beoordeeling zoowel door practische landbouwers als door landbouwdeskundigen is naar DE CRISIS. Iedereen zal het met ons eens zijn, dat ’t groote probleem van de werkloosheid moet worden opgelost, wil het zich zelf niet oplossen. De eenige uitweg hiervoor zou zijn liquidatie der huidige crisis, die nu reeds zes jaar duurt, en die, indien wij haar als cyclische crisis mogen be schouwen, tenslotte haar eigen liquidatie in zich draagt. Dan zou er ook spoedig weer een economische welvaart merk baar zijn. Wij willen de zwartkijker^, die meenen dat de crisis onoplosbaar is, geen gelijk geven, maar evenmin kunnen wij heulen met de enthousiasten, die vreugdevol roepen, dat wij reeds het dieptepunt gepasseerd zijn. Wel is voor ons, evengoed als in andere landen (En geland en Amerika) een kleine verbe tering merkbaar, of te verwachten, zoo dat misschien spoedig onze nationale economie weer in staat zal zijn, op de zelfde of vernieuwde basis eenige wel vaart voor ons Nederlandsche volk te doen geboren worden. In een artikel als dit, zijn theoretische beschouwingen, dienaangaande niet doenlijk. Deze geweldige na-oorlogsche crisis is, zooals alle in de historie terug- keerende crisis, in hoofdzaak onderhe vig aan de volgende factoren, waarover wij hier niet in details willen treden: overproductie, onplanmatige productie en distribueering aan de consumenten, kartel- en trustvorming, opeenhooping van kapitaalbelangen, monopoliseering van groot-kapitaal, enz. De na-oorlogsche periode hield in zich inflatie en deflatie. Een nieuwe wereld- indeeling ontstond. Mechanisatie der in dustrieën werd steeds hooger opge voerd, een concurrentiestrijd ontpopte zich, waarbij de winst in kwaliteit of kwantiteit moest worden gezocht, m. a. w. er kwam een vermindering van di rect benoodigde menschelijke arbeids krachten, die naast de P.K.’s van de ma chine meegeholpen heeft ,in het wereld productie- en wereld distributie-systeem een bijna algeheele ontwrichting teweeg te brengen. Groenten, visch, vleesch, kortom alle levensmiddelen werden in het eene land verdelgd, terwijl er in het andere land vraag of tekort was. De overproductie in de wereld leidde al ras tot een onder- distributie. Het is in dit bestek niet mo gelijk ons oor te luister te leggen aan den hartslag van het economische we reldstelsel, om verder hieruit het verloop van de crisis af te leiden. Stellig evenwel zijn de voornaamste oorzaken van de werkloosheid in het al gemeen en in het bijzonder van die der nu voor het productieproces rijp zijnde jongeren, de in bovenstaande regels ge noemde ingrijpende veranderingen in de economische vehoudingen. Zeker is het, dat, waar geen welvaart heerscht, het gebruik door de consumenten tot een minimum beperkt wordt. Men schaft zich alleen de eerste en allernoodzakelijkste levensbehoeften aan en zelfs deze zijn over de geheele wereld voor een groot gedeelte van de bevolkingsgroep niet eens meer te bemachtigen. De vermin derde koopkracht en kooplust heeft een groot deel van de producenten afhanke lijk gemaakt van ondersteuning. De ouderen, die langzaam aan uit het pro ductieproces gelicht worden, verliezen ’t geloof en zijn niet in staat de jeugd, waarvan het grootste deel bij deze on planmatige productie buitengesloten wordt, een stimulans te geven. Niettegenstaande dit alles hebben wij vertrouwen in de noodzakelijkheid van ons bestaan en weten wij, dat ook deze jeugdige krachten wederom aan de beurt zullen komen, om mede te kunnen hel pen aan de groei en bloei van volk en natie. waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 afgeloopen jaar zijn er in Europa maar eventjes twee millioen mannen onder de wapenen gekomen. 400.000 Duitschers, 800.000 Italianen, 200.000 Franschen be nevens een half millioen Engelschen, Polen, Oostenrijkers en leden van klei nere landen, die ook maar al te gemak kelijk aan die wedloop willen meedoen, ’t Is als een koorts, die alle deelen van het organisme verslapt, maar ook een mentaliteit, die het geheel economische leven in een ijzeren greep omkneld houdt. We durven zonder de kans op te genspraak beweren, dat eerst de drei ging van een nieuwe oorlog moet op houden, voordat ons economisch leven een kans kan krijgen zich te ontplooien. Is er dan, zoo wordt er misschien ge vraagd, van den Volkenbond niets ten goede te verwachten? Dat tot nu toe Europa bewaard geble ven is voor een nieuwe wereldramp mo gen we eerlijkheidshalve ook voor een deel toeschrijven aan het werk van den Volkenbond, maar.de groote vraag blijft of bij het voortduren van de span ningen en de steeds scherper wordende tegenstellingen onder de leidende staats lieden de volkenbondsgedachte niet wordt weggevaagd door het brute eigen belang. Spanning in Europa? Ja zeker en vooral niet in mindere mate dan voor gaande jaren. Let eens op Oostenrijk. Van twee kanten bedreigd, aan de eene zijde de Italiaansche bajonetten en aan den andere kant het nationaal Socialis tische Duitschland. Hoe langer hoe meer gaat de sympathie van Oostenrijk naar de Duitsche Nazi’s, maar Italië ligt op de loer. Ziet eens naar Tsjecho Slowa kije, waar vlak bij de Duitsche grens drie millioen georiënteerde Tsjechen of Slo- waken wonen. Polen vraagt ook onze aandacht en dan: wat voert Engeland in het schild tegen Italië? Die Engelsche vloot in de Middelland- sche Zee vormt een accuut gevaar voor den vrede. En weet ge wat dan de situ atie zoo uiterst gevaarlijk maakt? Dat zijn die zoogenaamde bondgenootschap pen. Wanneer Oostenrijk zich óf naar Italië óf naar Duitschland oriënteert, vormt dit voor een van beide landen een voordeel of een bedreiging. Wanneer in Tsjecho Slowakije de daar wonende Na zi’s de drom van Hitler willen steunen, dat alle Duitsch sprekende volken weer één zullen worden, dan is het gevaar voor een conflict tusschen Berlijn en Parijs en Moskou zeer groot. Wanneer Engeland ten slotte de ver waandheid van den Duce te erg wordt en besluit Mussolini een flinke afstraffing te geven, voorloopig nog maar met ver scherping der sancties, is ook hier het gevaar voor een gewapend conflict zeer groot. En dan spreken we nog niet eens over Japan, dat hoewel niet direct be trokken bij de Europeesche verwikke lingen, door den toestand in Mongolië ’t met Rusland aan den stok kan krijgen, waarbij dan in Europa alweer Polen voor moeilijke situaties komt te staan. Spanning in Europa? de lucht is er vol van. Geve God wijsheid en kracht de leidende staatslieden ons voor nieuwe wereldoorlog te behoeden. In het oude Palestina heeft het de vorige week geducht gekraakt. De oude tegenstelling tusschen Joden en Arabie ren is weer eens in daden omgezet. Na tuurlijk hebben de communisten gretig gebruik gemaakt van deze agitatie om het smeulend vuurtje nieuwe brandstol in den vorm van een algemeene staking bij te brengen. Na een week van hoog spanning is de toestand thans heel wat overzichtelijker. De kalmte keert terug en de staking begint neiging te vertoo- nen te verloopen. Zoo bijv, de haven arbeiders in Haifa (meest Arabieren) hebben het werk niet gestaakt, zij besef ten zeer terecht, dat hun baantje door Joodsche werklieden die er voldoende beschikbaar zijn, zou worden overgeno men. Het is deze factor van de Joodsche concurrentie, die de staking voor de Arabieren zoo moeilijk vol te houden maakt. Nog een bericht uit Egypte vraagt onze aandacht. Koning Foead is ernstig ziek. Zooals het met berichten over vor stelijke personen gaat, worden de meest tegenstrijdige berichten de wereld inge zonden. Toestand ernstig. Rustige nacht gehad. Regentschapsraad ingesteld, enz. Ondertusschen is de troonopvolger nog in Engeland, waar hij zich voorbe reidt op toelating tot de militaire acade mie te Woolwich. De prins, die zich tele fonisch in verbinding had gesteld met het paleis te Cairo, ontving bericht, dat de toestand van den patiënt lichtelijk verbeterd is, doch dat de krachten afne men. We blijven nu tot slot ook maar even daar in de buurt. Abessinië ligt niet zoo ver en vanuit Egypte is Addis Abeba waarschijnlijk vlugger te bereiken dan vanuit de zee kant. Wanneer we de vraag zouden moeten beantwoorden, hoe staat het met den oorlog? dan geven ons de vele te genstrijdige berichten weinig houvast. De bedoeling der Italianen om op 21 April in de Abessinische hoofdstad thee te drinken, is een klein beetje mislukt. Het blijkt dat de Abessijnen met alle macht trachten de Italianen tegen te houden en dat hun dit gedeeltelijk ge lukt, bewijzen de schaarsche berichten uit italiaansche bron. Hoe dit primitieve volk van Oost-Afrika het nog zoo lang tegen de gemoderniseerde en gemotori seerde Italianen heeft kunnen uithouden is ons eens raadsel, waarbij Italië zich dan ook nog veroorlooft gifgas te ge bruiken. Dat is de gruwel van den modernen oorlog. De eerste proef in 1914 slaagde immers uitstekend, 90 van de aange tasten stierven met blauwe gezwollen gezichten, met bloedig schuim voor mond en neus. En toch, in 1925 hebben 38 staten elkander plechtig beloofd, dat tot een dergelijk vreeselijk wapen men nimmermeer zijn toevlucht zou nemen. Ook Italië behoorde tot deze groep, ook Engeland, Frankrijk en Nederland, waar toe dan die vervaardiging van gasmas kers bij zoo buitengewoon groote hoe veelheid? Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. VROUWEN VREDESGANG. Het Centraal Comité dat den Vrouwen Vredesgang, te houden op 18 Mei 1936 (Volkenbondsdag) te Amsterdam, orga niseert deelt ons mede, dat dank zij en kele maanden van grondige voorberei ding in geheel het land plaatselijke co- mité’s en werkgroepen zijn opgericht, die nog intensiever dan vorige jaren voor de voornoemde stille betooging propa ganda maken. Het Centraal Comité staat in voortdu rend contact met het buitenland en ont ving uit Tsjecho Slowakije o.a. reeds bericht, dat aldaar den Vrouwen Vre desgang per radio zal worden herdacht. Veelzijdig is de medewerking, zooals die van het Gemeentebestuur en de po litie te Amsterdam, van de Ned. Spoor wegen, bloemenwinkeliers e. a. die Vre- desetalages zullen inrichten enz. enz. Door het Centraal Comité wordt met medewerking van velen de volgende op roeping tot de Nederlandsche Vrouw gericht: „Aan alle Vrouwen en Moeders! Diep doordrongen van het besef harer mede verantwoordelijkheid voor de gees tesgesteldheid der volken, groeit bij de vrouwen over de geheele wereld het be wustzijn, dat juist zij, waar het den Vrede betreft, een taak hebben te ver vullen. Toch gaan nog al te velen daar aan achteloos voorbij. Wij allen zijn noodig voor het kwee- ken van een geest van verdraagzaamheid en liefde, waarop een betere wereld zal moeten worden gebouwd, e|en wereld waarin rechtspraak en bemiddeling het geweld en den oorlog zullen vervangen! Het is daarom, dat wij alle vrouwen en Moeders, zonder onderscheid, oproepen om op den 18den Mei, den dag van „Goeden Wil” in grooten getale te Am sterdam samen te komen teneinde op in drukwekkende wijze te getuigen van haren wil tot vrede. Wij zullen dit doen in denzelfden DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld Ir. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1