BLOEMDOLLEHUIEELDE. Buitenlandsche Revue. I De Bolswardsche Courant en Westergoo Dl. V. D. DIESFF 1 /hofstede” B Grootzand 18 - SNEEK L- Telefoon 3054 heeft ook steeds voor- |J radig alle nummers H Injectiespuiten W en -Naalden Stadsnieuws. Uit den Omtrek pVCITEAL r UITSLACIN 32^Ê Jaargjang Woensdag 6 Mei 1936 No. 35 Groote voorraad Onderdeelen en Banden waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en ARUM. KIMSWERD. Advcrtentlön per regel: Woeusdagsuummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. VeiHchflnt Dinsdags- Vr^jdagsavonds. Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen waarop de Keizer van Abessinië meende te mogen vertrouwen in naam van de gerechtigheid. Door Italië uitgejouwd en bespot, door Abessinië veracht, in het oog van duizenden kleurlingen verne derd, zal het de Engelsche diplomatie niet gemakkelijk vallen in dit eeuwigdu rend gemarchandeer nog een dragelijk figuur voor de volkerenopinie te slaan. Onder leiding van het Hoofd der O. L. School alhier werd een ouderavond gehouden. Als leden der oudercommissle moesten aftreden de heeren W. Smits en R. Hoogeveen. Voor hen in de plaats werden benoemd de heeren S. D. Boot- sma en M. M. van Straten. Aangezien het leerlingenaantal bene den 81 is, moet de derde leerkracht aan de koopprijs half in geld, half in goede ren gesteld. Een vierendeel Witte Kro nen (bollensoort) werd bijv, eens ver kocht voor f 525 met bijlevering van vier vette koeien. Twee pond Zwitsers voor f 1200 en „een quartael pruymen” en binnen 14 dagen nog f 1400. Een pond Gele( Kronen (Jing van de hand voor f 800 en laken voor een pak met mantel „waerlick naer alle kenders over de acht guldens de eile”; een pond Witte Kro nen bracht f3200 en f200 op, alsmede een zilveren schaal ter waarde van f60. Vijf pond Gele Kronen gingen weg voof f 375 per pond en een „paert met cales”, alsmede twee zilveren bekers en f 150. Aangeboden werden „sesthien morgen landts, waerdich naer taxatie van goede luyden 16000 guldens voor sooveel tulp bollen van dier waerde, mids dat de le- veraer van de tulpbollen alle jaren sal moeten aannemen de afzetten en de ver vallen daer af vijf jaer ghedurende, tot vijfde part van de capitaal Somma”; een Gouda van 111 azen bracht f 700 op, „als de leverantie gheschiet, nu ghereet voer roosenobels met een ijsslede, sadel ende tooms, hetgheen tot een paert behoeft”. Een verbeterde Spinnekop-bol van 400 azen ging van de hand voor f700. „midts hem vereerende hondert schep- pont Edamse kaese daedelyck”. Men ziet tot welke waanzinnige exes- sen een en ander aanleiding gaf. Natuur lijk kon een débacle niet uitblijven. Schulden werden gemaakt, het crediet- wezen raakte in het gedrang.De pa niek was algemeen. Den 24sten Februari 1637 vergaderden de Hollandsche bloemisten en troffen n accoord, waarbij werd bepaald, dat alle koopen van tulpen, vóór November 1636 gedaan, geldig zouden zijn, doch dat na dien datum de kooper de transactie zou mogen royeeren, mits hij 10 ten honderd aan den verkooper gaf voor rouwkoop en dezen de bollen liet. Nu was het spoedig met de excessen gedaan, som migen hadden er zich door verrijkt, an deren waren arm geworden en de mees ten, die er zich in gestoken hadden, her dachten met hartzeer hun vorige weelde en verlies van tijd. Gelukkig zijn die tijden thans veran derd en kunnen we gerust ons bloemetje koopen bij een tocht langs de bloeiende, schitterende velden, de oneindige kleur- vakken, die Holland zoo beroemd ge maakt hebben. Of langs de deur, waar weldra de manden der bloemverkoopers een weelde van prachtig-gétinte, lang- gesteelde tulpen zullen vertoonen. Nu kunnen we gerust een bloemetje koopen, zonder ons halve huishouden te moeten „bijleveren”..1 We behoeven de routes wel niet meer op te geven, die bekend staan om hun fraaie vergezichten over de bljoeiende velden. Wie per trein van Den Haag naar Amsterdam of omgekeerd reist, ziet reeds een pracht van kleuren langs den spoorbaan; autobussen rijden dagelijks door de allermooiste gedeelten van het bollenland. En de tulpen zijn niet een zaam: hyacinthen en narcissen houden hen gezelschap. De tulp, naar beweerd wordt, als wil de plant reeds aan de Grieken en Romei nen bekend, werd naar West-Europa ge bracht vanuit Turkije, alwaar men deze bloem den naam had gegeven van tuli- pend, dat „tulband” beteekent, omdat men er eenige overeenkomst in vond met het nationale hoofddeksel der Oos- tersche volken. Angerius Ghiolinius Busbeynius, die in 1554 te Constantinopel als afgezant van keizer Frederik I bij den sultan Soliman II optrad, was de eerste, die in een schrijven gewaagde van deze bloem, die zeer zijn bewondering opwekte. Toen de Zwitsersche geleerde Conrad Gesner in April 1559 te Augsburg kwam, trof hij daar een exemplaar van de tulp aan, ge kweekt uit een bol of uit zaad, dat uit Constantinopel kwam en in 1561 be schreef hij deze bloem, zoodat de aan dacht der deskundigen erop gevestigd werd. Uit erkentelijkheid heeft men aan de in die dagen het best bekende tulpen variëteit den naam gegeven van tulipa gesnaria of Gesner-tulp. In 1573 kwam de beroemde Fransche geleerde Charles de Lecluse of Cluvius, zooals hij op de toen gebruikelijke wijze in het Latijn werd genoemd, naar Weenen, waar hij bestuurder werd van de Koninklijke tui nen. In aanraking gekomen met hooger genoemde Busbeynius, hadden de twee geleerden het voorrecht in het bezit te komen van eenig tulpenzaad, insgelijks uit Turkije afkomstig en gezamenlijk begonnen ze naar deze bloem onderzoe kingen te doen. Nu wordt beweerd, dat Cluvius in 1575 op zijn beurt eenig zaad naar Holland zond, dat hier veel belang stelling ontmoette en waaraan geleerden groote aandacht schonken. Zoo is de bloem, die later bij uitstek de nationale zou worden, hier in ons land gekomen, naar men zegt. Er was heel wat op schudding te Amsterdam, toen aldaar bij den apotheker Walich Zieuwechtz de eerste tulp te zien was, waarvan be halve den bevalligen vorm vooral de schitterende kleur werd bewonderd. Voorloopig bleef het echter bij deze eer- stelinge, totdat Cluvius, in 1592 tot hoogleeraar in de plantkunde te Leiden benoemd, zich geheel overgaf aan het kweeken der tulpen en door goede ver zorging erin slaagde de variëteiten voor te brengen, zooals gepanacheerde of ge vlamde tulpen. Voor dien tijd had men nog slechts roode en gele tulpen. Cluvius vroeg grof geld voor zijn nog zeldzame bollen, zoodat slechts enkele ultra-millionairs zich de weelde van een tulp konden veroorloven, wat de oorzaak ervan was, dat men een complot smeed de om Cluvius’ kweekproducten te ste len. Cluvius was hierdoor zoo ontmoe digd, dat hij geen lust meer had opnieuw te beginnen. De roovers daarentegen de den hun uiterste best hun verzameling te vermenigvuldigen en enkele jaren later waren er dan ook over het geheele land tulpen te vinden. Wel is waar nog maar weinig in getal, maar daardoor werd juist het verlangen geprikkeld om tot ei ken prijs een exemplaar te bemachtigen. De dwaaste, de ongerijmdste en krank zinnigste verhalen zijn hieromtrent be kend. Tulpomanie werd de ziekte ge noemd. Van 2 tot 5000 gulden betaalde men voor één enkele bol. Een matroos, die lang op zn reeder wachtte, besloot om den tijd te dooden, maar vast zijn boter ham op te eten. Hij zag eenige uien lig gen en dat leek hem een goede toespijs. Hij nam er een en beet erin, vond hem te bitter en wierp hem weg. Hij herhaal de de proef tot elf maal toe, toen de reeder kwam die dadelijk bemerkte wat er aan de hand was. De matroos had zich vergast aan unicums en dat ontbijt kostte den reeder ruim f30.000.Men verkocht de bollen per „aas”, een oud gewicht van 4.8 cgr. Twee en dertig azen vormden een „engel”, en 20 engels had den het gewicht van een ons. Doch in die maten was nog wel eens verwarring. Later had een aas het gewicht van een pond! Niet altijd betaalde men de bollen uitsluitend met geld. Meer dan eens was HET KAATSSEIZOEN 1936. Onder de 18 spelers die dit jaar het eerst voor de uitnoodigingspartijen in aanmerking komen, treffen we dit jaar ook twee Bolswarders aan, n.l, K. Fal- kena en W. Bosma. BENOEMING. Wegens vertrek van den heer Y. J. Heeg, alhier, is benoemd tot mede- Di recteur van de Vereeniging „Spaarbank te Bolsward” de heer Johs. W. Bruin- sma. gasten handig weet te profiteeren en zijn club met een harde schuiver de leiding geeft. O-l. Hoewel „Vooruit” de wiind in haar voordeel heeft is het CAB die de meeste aanvallen onderneemt, welke echter zeer slordig worden afgewerkt. Ook is vrouwe Fortuna eenige malen op de hand van de gasten en tweemaal wordt een bijna zeker doelpunt nog op het laatste nippertje weggewerki. Na een half uur spelen weet de rechts buiten uit een voorzet van links de ge lijkmaker te scoren. 1-1. Even daarna krijgt de linksbuiten der gasten een kans van den dag, maar komt op het critieke moment te vallen. Met 1-1 gaat de rust in. Na de thee heeft CAB de wind mee, en onderneemt verschillende aanvallen, waarbij de keeper der gasten geen solie- de indruk maakt. Uit ’n goed doorgegeven bal weet de spil van CAB al spoedig de stand op 2-1 te brengen. De vreugde is echter van korten duur, als de rechtsback een der spelers van „Vooruit” in het strafschopgebied ruw ter zijde zet, wijst de scheidsrechter zeef terecht naar de bewuste stip, en onhoud baar wordt de stand weer gelijk. 2-2. Dan is het woord weer aan CAB en wordt de druk op het doel der gasten steeds grooter. Toch wordt nummer drie al Op een zeer gelukkige wijze in het net gedepo neerd. Door slecht uittrappen van den keeper weet de midvoor de bal direct te bemachtigen en verzuimt niet de bal in het verlaten doel te schieten. 3-2. Na verloop van enkele minuten be machtigt linksbuiten van Nus de bal en van groote afstand verdwijnt de bal in de linkerbovenhoek, 4-2. De gasten zet ten er thans alles op, doch de achterhoe de van CAB houdt stand en eenige malen weet de keeper keurig te redden. Als de scheidsrechter einde fluit, heeft CAB een zwaar bevochten zege behaald. De scheidsrechter en beide neutrale grensrechters hebben zich zeer goed van hun taak gekweten. Hier is een woord van lof wel op haar plaats. Van de spe lers van CAB noemen wij eerst de doel- verdediger, deze is zijn plaats onder de lat volkomen waard. Ook de linksback was als steeds zeef goed, wat ook van de spil gezegd kan worden. Van de voorhoede kunnen wij de linksbuiten van Nus en de midvoor Schukken noemen. De rechtsbuiten heb ben wij wel eens beter gezien. Ook staat deze speler geregeld buitenspel. De club uit Menaldum bestaat uit harde werkers, de beide backs, midvoor en linksbuiten waren goed te noemen. AANGENOMEN. 4 Mei 1936. Heden kwam bericht in van Ds. Ca- dée te Zweeloo (Dr.) dat hij het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aan neemt. 30 April 1936. Hedenavond werd alhier de jaarver* gadering gehouden van ingelanden, be trokken bij de bemalingen van het wa terschap Kimswerd en der bizondere lig gers. Herdacht werd het overlijden van het bestuurslid den heer Feikema. De heer W. K. Postma (aftr.) werd als bestuurslid herkozen. De rekeningen 1935- 1936 werden vastgesteld tot een to taal aan inkomsten en uitgaven van f4150.83 en f3953.41. Het uitgevoerde slatwerk in werkverschaffing werd goedgekeurd. De begrootingen 1936-’37 werden vastgesteld tot een totaal bedrag van f 4170.73. De omslag van de bema ling van Bierma’s opvaart, Postma’s opvaart werd verhoogd met f0.40 per geklassificeerde H.A. De Hoogewierster brug werd verlaagd tot f0.50. In de commissie tot nazien der rekeningen 19361937 werden benoemd de heeren S. Brunla, J. Ooinga en S. Sipma. ESPERANTO-CURSUS. Afgeloopen Dinsdag had de laatste bijeenkomst plaats van de door Volks onderwijs georganiseerde Esperanfo- cursus. Na behandeling van de nog res- teerende lessen hield de cursusleider, de heer S. de Vrij, een inleiding over het onderwerp: „Tot welke organisatie be- hooren wij?” Uitvoerig betoogde inleider allereerst de noodzakelijkheid van landelijke orga nisatie, omdat men als afzonderlijk staand individu, zonder landelijk ver band, practisch nooit iets tot stand kan brengen. Het is jammer dat we echter niet direct een keuze kunnen doen, niet omdat er geen keuze genoeg is. In het kleine Nederland alleen bestaan zooveel organisaties, dat men ze op de vingers van één hand niet kan tellen. Zoo zijn er katholieke <n protestantsche orga nisaties op religieus gebied en verschil lende arbeidersorganisaties op politiek gebied. Dezelfde „hokjesgeest” die er in Holland heerscht op godsdienstig en sociaal terrein weerspiegelt zich ook in de „eenheidbrengende” taal Esperanto. Als wij ons dus hier in Bolsward zouden organiseeren, volgens onze politieke of godsdieristige overtuiging, dan kregen we al dadelijk vier vijf afzonderlijke clubjes elk met twee of drie leden, juist omdat deze cursus bevat vogels van ver schillende pluimage. Volgt men eenmaal dat scheiding brengende beginsel, ook wat betreft Esperanto, dan moet men lo gischer wijze vervallen tot excessen. In Duitschland bijv, paste men de Ariërparagraaf toe op de Duitsche Espe- ranto-organisatie. De consequentie hier van was dat de uitvinder van Esperanto, of liever de samensteller, dr. Zamenhof, van zijn eigen taal in Duitschland geen aanhanger kon zijn, omdat hij... geen Ariër was, maar Jood. Wil men zulke excessen vermijden dan mag men niet doorgaan met Esperanto ondergeschikt te maken aan politiek of godsdienst. Daarvoor heeft men gele genheid te over om zich aan te sluiten bij partij of beweging. Esperanto is er om te vereenigen, niet om te scheiden! Derhalve hooren wij thuis in een neu trale Esperanto-organisatie, waarin zich een leder kan thuis voelen, zonder on derscheid. Waar men slechts het oog ge richt houdt op intensieve propaganda voor Esperanto om zoo de wereldorde te bevorderen. Na afloop van deze inleiding traden alle leden toe op twee na, die zich nog graag nader wilden oriënteeren. Het bestuur van de Bolsw. Esperanto- club „La Espero” is als volgt: J. Dijk stra, voorz.; Sj. Buwalda, penn., F. Mol secretaris. Namens Volksonderwijs en cursisten werd den heer de Vrij dank gezegd door den heer Van der Pol voor de prettige en leerzame lessen, die hij gedurende ’t winterhalfjaar had gegeven. VOETBAL. C. A. B. inVooruit 4-2. Het is CAB gelukt deze wedstrijd te winnen en het heeft daardoor de kleina kans om in de afdeeling te kunnen blij ven, behouden. Het elftal had dezelfde opstelling als vorige week, alleen werd thans de mid- voorplaats door Schukken bezet, wat ’n verbetering bleek te zijn. Na de aftrap ging CAB er direct van door, doch de achterhoede der gasten weet het spel te verplaatsen. Er is nauwelijks vijf minuten gespeeld of de rechtsback van CAB maakt een grove fout, waarvan de midvoor der De beteekenis van den 1 Mei dag. De oorlog die er is en die er komt De positie van Engeland. Dat is nog niet zooveel jaren geleden dat de 1 Mei-viering door de Sociaal Democratische volksgemeenschap uit verschillende landen als een algemeenen feestdag werd beschouwd en gevierd. Wat is er sindsdien geweldig veel ver anderd. Vertoonde die 1 Mei-viering voorheen een zekere eenheid in zijn doelstelling, nu is er niets anders dan hopelooze verwarring. In Duitschland heeft het Nat-Socialis- me deze dag tot een nationale feestdag gemaakt, waarbij natuurlijk bij deze ver woede vijanden van het oude socialisme niets is overgebleven van de oude sfeer, waarin die 1 Mei-dag voorheen gevierd werd. Ook in Rusland is de 1 Mei-dag een Staatsfeestdag geworden, maar ook hier is van de oude partijleuzen niets over gebleven. Nog nooit in de geschiedenis is deze dag onder ongunstiger perspectie ven voorbijgegaan. Duitschland viert op dezen dag de vernietiging van het Marxistisch socialisme en de grondves ting van de nationaal socialistische een heid. Rusland viert deze dag onder den druk van het opkomende Duitsche im perialisme, dat onder het mom van een streven naar den vrede zich tracht te bewapenen, zóó sterk, dat niet alleen Rusland met bezorgdheid deze toebe reidselen tegemoet ziet. Zelfs met ’t meest mogelijke optimis me is het ons niet mogelijk de geweldige dreiging van een komenden oorlog weg te cijferen. Laten we even in vogelvlucht (want voor elk land is een studie van enkele kolommen druks nog niet genoeg) de situatie, zooals deze zich thans aan ons oog voordoet, opnemen. De 1 Mei-dag in Duitschland, de dag van de jeugd. Wat bedoelde Hitler toen hij bij de groote jeugddemonstratie in het stadion zeide: Wat thans allereerst noodig is, zijn jongens en meisjes, die later sterke mannen en vrouwen kunnen zijn. Wat wil Duitschland met deze sterke mannen en vrouwen doen? Een antwoord geeft het Russische hoofdor gaan: Duitschland, aldus dit blad, tracht de grootste militaire staat in het leven te roepen, waardoor het Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije zal kunnen onderwer pen en een voortdurende bedreiging vormt voor Frankrijk en ook Rusland. De spanning in Oost-Azië neemt eveneens met den dag toe. Wie zal Japan een halt toeroepen in zijn veroverings zucht in China en dan ten slotte Italië, het gesprek van den dag. I oe lang nog zal Abessinië de motorisch kracht van het Fascisme kunnen weerstaan? Verra den door de wilde stammen rondom hen, maar ook verraden en verkocht door den Volkenbond doolt de keizer van Abes sinië hulpeloos rond en tracht nu mis schien op Fransch koloniaal gebied het leven te redden. Het is moeilijk uit de zoo geweldig tegenstrijdige berichten de juiste waar heid te distilleeren. Zal Abbis Abeba nog worden verdedigd? Zal het overgebleven Abbessijnsche leger zich terugtrekken in de bergen ten westen van de hoofdstad? Zal de Negus, ten einde raad, een ont- eerende vrede moeten sluiten? Het zijn allemaal vragen die aan de hand van de binnenkomende berichten niet met eeni ge zekerheid opgelost kunnen worden. In Italië maakt men zich reeds klaar tot een geweldige feestviering op den dag dat de Italiaansche troepen Addis Abeba bereikt zullen hebben. We hebben daarstraks enkele sterke woorden gebe zigd ten opzichte van den Volkenbond, maar toch niet te sterk. Wat is of was eigenlijk de Volkenbond ten opzichte van de kwestie ItaliëAbessinië? En geland en nog eens Engeland. Wie heeft de economische sancties doorgevoerd? Engeland. Wie heeft gedreigd met militaire sanctie? Engeland Wie (stuurde ee,n vloot v|an meer dan 150 schepen naar de Middellandsche Zee om, gelijk reeds zoo dikwijls gebeurd is, de betrokken mogendheid wat meer respect voor de Engelsche diplomatie in te boe zemen? Engeland. En wat is het re sultaat? In October 1935 beantwoordde Mus solini het zenden van de Engelsche vloot met het bombardement van Adoeaen nu in Mei 1936 is de positie, die die zelfde Engelsche vloot in de Middelland sche Zee inneemt, verre van rooskleurig. Velschillende kustplaatsen zijn door de Italianen belangrijk versterkt. Een vloot van 400 vliegtuigen ligt gereed Malta en Gibraltar te vernietigen. Binnen vier en twintig uur kan Italië een linie van 1000 mijnen uitstrooien, waardoor de Engelsche vloot als het ware ten on dergang gedoemd is. Wat zal Engeland tegen deze voortdurende bedreiging van zijn koloniaal bezit doen? Zal het de militaire sancties kiezen om alsnog zijn figuur te redden? Dan beteekent het on vermijdelijk oorlog. Mussolini zal nu in de overwinnings roes van het Abessijnsche conflict hun keren naar een nieuwe tegenstander, weer een veld van eer, waarop weer dui zenden en duizenden als slachtoffers van de hoogmoedswaanzin van Mussolini zullen vallen. Wat een droeve figuur slaat daarnaast Engeland, het machtige Albion, in het oog van millioenen kleurlingen, de machtige en onverwinlijke. Engeland, GESLAAGD. 2 Mei 1936. Aan de vakschool voor meisjes te: Fra- neker slaagde o.a. voor het diploma costuumnaaien mej. Tjitske Rienks al hier. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 I l Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1