Oosiersche opgraulnDenl Buitenlandsche Revue. Deurwaarder H. UOLBEDft is verplaatst naar: Kerkstraat 2 boven de fa. Zij Istra P.A.TEHTHIJE. ongans III. V. d. IIIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek Donderdag afwezig 32g!g Jaargang Woensdag 13 Mei 1936 No. 37 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officfëel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 5267.32 ARUM. HITZUM. Ad verten tie u por regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tussehen de tekst dubb. prijs. Speciale inrichting voor VOETBAL Hoewel het voetbalseizoen bijna is af- geloopen, begint nu het seizoen-voetbal op het Lange Land voor de jeugdige spelers. Zaterdagmiddag bekampten de Storm vogels en Be Quick elkander. De uitslag was 5-1 in het voordeel van de Stormvogels. 11 Mei 1936. De heer J. Jansma vond op zijn land een uitgeputte postduif. Door de goede zorgen van den heer J. is hef diertje weer geheel opgeknapt. Om de linkerpoot zat een gummiring 129 en een aluminiumrlng 35 A 2966, om de rechterpoot zat eveneens een alumi- nlumring, waarop stond Heerengracht 361, Amsterdam. VciHcbijnt DlnsdagH- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 11 Mei 1936. Ook ons dorp kan zich verheugen tn enkele bloembollenvelden. Het is een prachtig gezicht al die verschillende kleuren en nuances. Er zijn meer dan 30 soorten te bewonderen. Zondag j.l. stonden de meeste in volle bloei. Geen wonder, dat de velden veel belangstelling trokken. kantoor op 8159.98 13427.30 Het Kantoor van 1. 2. 3. 4. 5. INTREDE. 11 Mei 1936. Ds. G. Cadée te Zweeloo (Dr.), be roepen predikant bf de Ned. Herv. ge meente alhier, hoopt zijn intrede te doen in begin Juli. aster in het huis van zijn vader, Vistas pa, en de vereering van Ahuramazda en Arta over heel zijn regeeringsgebied ge lastte. De onderdrukte priesters en ver eerders van de oude góden, de Daiva’s, vonden geen gelegenheid hun religië tij dens Darius’ regeering te herstellen, maar maakten zijn dood tot een aanlei ding tot opstand. Dezen opstand sloeg Xerxes neer. WITMARSUM. BENOEMING WATERLEIDING. Tot directeur-administrateur van de drinkwaterleiding Zuid-Utrecht, stand plaats Jutfaas, is benoemd onze stadge noot den WelEd. Heer C. Rodenhuis, thans techn. ambtenaar bij de Intercom munale Waterleiding N.V. alhier. COLLECTE. Wij maken belangstellende lezers op merkzaam op de advertentie voor de collecte van Vrijdag 15 Mei ten bate van de Vereen, tot Verspreiding van de Hei lige Schrift. 12 Mei 1936. De wandelclub alhier maakte j.l. Zon dag deel uit van de 28 K.M. wandeltocht uitgeschreven door de Harlinger Wan- delvereeniging. Een 24-tal deelnemers namen er aan deel. De tocht ging via Sexbierum-Oosterbierum-Tzummarum- Dongjum-Franeker-Harlingen. Alle deelnemers ontvingen een me daille en een groepsmedaille. Tevens kwamen zij in het bezit van „de Beker”, die werd uitgeloofd voor het grootst aantal deelnemers van één vereeniging. POSTDUIVENNIEUWS. De 2de wedvlucht vanaf Boxmeer 160 K.M. heeft het buitengewoon slecht ge troffen. Van de 46 voor deelneming uit gezonden vogels, kwamen er Zondag slechts 6 binnen en Maandag nog een tiental. De uitslag is: D. Ruiter, 16.27.03. Th. de Jong, 16.30.13. D. Ruiter, 17.33.16. J. Gerritsma, 17.33.50. Th, de Jong, 17.49.29. Van de adspiranten: Ie. A. Wielinga, 16.30.46. Veel vogels zijn verloren gegaan. HïeT in Bolsward zijn reeds een 6-tal Hol- landsche vogels aangekomen. Het bestuur van de Postduivenvereen. alhier verzoekt dringend opgave van aangekomen vreemde vogels. U dient daarmee de Postduivensport. LEESZAAL Het aantal uitgeleende boeken in de maand April bedroeg uit Sneek 26, uit eigen bibliotheek 601, totaal 627, Het aantal bezoekers bestond uit 27 dames en 209 heeren, totaal 236. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 13. R.K. LAGERE LANDBOUWSCHOOL Bij de overgangsexamens aan de land bouwschool alhier zijn bevorderd: Van klas 3 naar Idas 4: Sjoerd Hoekstra te Bolsward, Jozef! Hettinga te Burgwerd, Frans Galama te Burgwerd, Sjoerd Jellesma te Heeg, Willem Huitemaf te Hornmerts; Hidde Galama te Nijhuizum, Bote Jorna te Cu- baard, Watte Osinga te Nijhuizum, Ferk Schakel te Tjerkwerd, Harmen de Jong te Ferwoude, Rein Hoekstra te Schame- goutum en voorwaardelijk Lucas Hui zinga te Greonterp. Van klas 2 naar klas 3: Folkert Huizinga te Greonterp, Lam- bertus Hijlkema te Koudum, Jacob de Jong te Scharnegoutum, Jozef Zonder land te Scharnegoutum, Lambertus Jel lesma te Workum; Bote Jorna te Bols ward; Gerben Yntema te Lutkewierum, Klaas Brandsma te Ugoklooster, Klaas Hettinga te Laard en Zaad, Auke Hoek stra te Greonterp, Arjen Jellesma te Heeg, Wijbe Wijbrandi te Bolsward, Eelke Kooistra te Nijland, Jolle Landman te Abbegasterketting, Anne Jellema te Hijdaard, Jan Bootsma te Half-Tjerk- werd, Wiebren Oppedijk te Westhem, Johs. van Abbema te Witmarsum, Jan Boschma te Oudega. Voorwaardelijk: Haye Galama te Blauwhuis en Eduard Witteveen te Roodhuis. Van klas 1 naar klas 2: Jan Buwalda te Wons, Jan Yntema te Bolsward, Jozef Miedema te Greonterp, Evert Kramer te Heidenschap, Herman Zonderland te Scharnegoutum, Bonte de Bruin te Almenum, Herman Witteveen te Harlingen, Tide Vellinga te Abbega, Jan Ybema te Schettens, Broer Tilstra te Wons, Petrus Kuipers te Workum, Sjoerd Westendorp te Heidenschap, Age Roorda te Wijtgaard, Sibe Ydema te Ab bega, Jacob Landman te Westhem, Har men Mulder te Bolsward, Siebren Wijnia te Wons, Ate Wiersma te Hartwerd, Epke Zijllstra te Bolsward, Harm Hoek stra te Scharnegoutum, Jelle Heeres te Marnesate bij Bolsward, Evert Yntema te Lutkewierum. Voorw.: Bauke Wij brandi te Bolsward. Toegelaten tot klas 1: Wiepke Bootsma te Parrega, Hielke Heers te Parrega, Yke Seekles te Donia- wier bij Wons, Sjoerd Hettinga te Tjal- huizum, Hieltje Brandsma te Roodhuis, Yme Poelsma te Lutkewierum, Paulus Andela te Cubaard, Sjoerd Landman te Westhem, Jitte Flapper te Abbega, Mi- chiel Huitema te Sienzerburen bij Roor- dahuizum, Willem Elgersma te Schraard, Folkert Hettinga te Burgwerd, Jopie en Bouke Roorda te Wijtgaard, Maije de Wolff te Flansum bij Rauwerd, Julius Galama te Friens, Wiebren Santema te Oosterend, Dirk Sjaarda te Oosterend, Klaas Timmerman te Ijlst, Feike Kramer te Draaisterhuizen bij Ijlst, Eile Hanne- ma te Dedgum, Homme Jansma te Ijlst, Jan de Bruin te Almenum bij Harlingen, Douwe Hettinga te Blauwhuis, Johs. de Jong en Klaas Huitema te Scharnegou tum. Nieuwestad 51, LEEUWARDEN BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DE HOLLAN DIA-FABRIEK. Een gezelschap Engelsche scheikun digen en andere belangstellenden bij de voedselvoorziening in Engeland, allen behoorende tot de z.g. „Food Group”, heeft Maandag een bezoek gebracht aan de Hollandiafabriek alhier. Deze groep bezoekt momenteel in Ne derland verschillende groote fabrieken (meel-, zuivel-, margarine-fabrieken, enz.). Het gezelschap werd hier aan de fa briek door den directeur, den heer Pop- ma, ontvangen, terwijl het muziekkorps het Engelsche volkslied „God save the King” speelde. Voordat de fabriek werd bezichtigd bood de Directie ten huize van den heer Popma het gezelschap een lunch aan, die verzorgd was door Hotel Gaarman. Daarna ging men over tot bezichtiging van de fabriek. Na afloop betuigden meerdere leden van het gezelschap den directeur harte lijk dank voor de wijze waarop ook in Bolsward het gezelschap is ontvangen en de bereidwilligheid hun studiereis te vergemakkelijken. Bij het vertrek van het gezelschap speelde de muziek het Wilhelmus. DOCUMENTEN UIT DE REGEERINGS- TIJD VAN XERXES. Zeven steenen tafels waarop Xerxes, de groote Perzische koning, voor het nageslacht een overzicht geeft van den toestand van zijn rijk 2420 jaren geleden, werden door opgravingen door het Oos- tersche instituut van de Universiteit te Chicago aan het licht gebracht. Men vond deze tafels opgesteld in een ver trek van Xerxes’ lijfwacht, ten Oosten gelegen van de groote paleisterrassen van Persepolis, het „Versailles” van het oude Perzië, dat nu blootgesteld wordt en in vroegeren luister hersteld door het Instituut. Drie van deze tafels bevatten inscrip ties, die tot dusver aan geschiedschrij vers onbekend waren. Het zijn lijsten van de provincies, die onder Xerxes be wind stonden, en daarbij, wat belang- rijker is, het relaas van het succes van den koning in het neerslaan van vijan den van Zoroaster’s religie, die een op stand tijdens zijn vroegere regeering had den ondernomen, waarvan men tot dus ver niets wist. Dr. Joh. A. Wilson, de onlangs be noemde directeur van de uitvoerende werken van het Instituut en opvolger van wijlen dr. James H. Breasted, heeft de opzienbarende vondst aangekondigd; dr. Erich F. Smidt, de leider van de ex peditie in Perzië, heeft haar geschreven. De tafels, die in spijkerschrift geschre ven zijn in het Elamitisch, Babylonisch en Oud-Perzisch, waren blijkbaar be stemd als „hoeksteenen” in de fundee- ringen. In de vertaling van prof. Ernst Herzfeld, luidt een deel van één der in scripties aldus: „Xerzes de koning zegt: Toen ik ko ning werd werden onder de landen hier boven opgesomd, enkele opstandige dee- len aangetroffen; dan, met Ahuramaz- da’s hulp en door zijn wil, onderwierp ik zulk een land en herstelde het in zijn plaats; en onder deze landen waren er enkele, waar eertijds de Daiva’s vereerd werden; dan, met Ahuramazda’s wil ver stoorde ik de grondslagen van hun Dai- va-tempels en ik liet bevel uitgaan: „De Daiva’s mogen niet aangebeden wor den!” Waar eertijds vereering van de Daiva’s plaats vond, daar verordende ik de aanbidding van Ahuramazda te zamen met R’tam de Verhevene!” Xerxes’ rijk, het grootste dat de we reld destijds gezien had, strekte zich uit in het Noord-Oosten tot de streek ten N.O. van het huidige Afghanistan, in het Zuid-Westen met inbegrip van het oude Kush tot de grenzen van het huidige Ethiopië in het Zuid-Oosten tot den In dus en Noord-West Indië en in het N.- Westen tot de grenzen van klein-Azië In de nieuw gevonden inscripties rekent Xerxes voor zich „de loniërs”, die wo nen in de zee en de bewoners aan gene zijde van de zee.” Deze vermelding bewijst, dat de tafels geschreven werden gedurende de vijf jaren tufschen Xerxes’ troonbestijging in 485 voor Chr. en den slag bij Salamis in 480, toen de aanval der Perzen op Griekenland met een volkomen nederlaag eindigde. De voornaamste beteekenis van de nieuwe teksten ligt in het licht, dat ze werpen op de religieuze wereld van hun tijd. Zij bewijzen, dat Xerxes zijn regee ring begon met de verdediging van Ahu ramazda, den „Wijze Heer” en Arta (R’tam) de „Goddelijke Wereldorde” te gen een opstand van de aanbidders van andere góden, de Daiva’s, en dat hij „de fundamenten van de tempels der Daiva’s verstoorde.” Ahfuramazda, dé Heef en Arta, hef wereldbeginsel, waren de centrale ele menten in het monotheïstisch geloof van Zoroaster. Ofschoon vele geleerden op geven, dat Zoroaster leefde omstreeks 900 vóór Chr., stelt de traditie zijn le vensperiode in den tijd van Xerxes’ grootvader. De nieuwe tafels zijn een bevestiging van deze traditie. „Wij mo gen op grond van deze teksten aanne men, dat Xerxes’ vader, Darius de Groo te, ingeleid werd in de leer van Zoro- De nieuwe keizer van Ethio pië. De sancties en den Volkenbond. Wat zal Duitschland doen? China en Japan. Zaterdag j.l. heeft Mussolini op de Piazza Venezia te Rome bekend ge maakt dat Koning Victor Emmanuel de titel van Keizer van Ethiopië voor zich en zijn opvolgers had aangenomen. Dit beteekent dus, volgens Italiaan- sche opvattingen, het einde van Abes- sinië, dat evenals Engelsch-Indië doof een vice-Koning zal worden geregeerd. Ja, dat doet ons er eigenlijk direct aan denken dat men in Engeland toch niet zoo verontwaardigd moest zijn, dat Italië nu Abessinië heeft ingepalm. Ze hebben toch niets anders gedaan dan het gege ven voorbeeld van Engeland gevolgd en zijn wij, Nederlanders, in dit opzicht ook maar iets beter? De een meer, de ander minder, maar alle koloniën bezittende mogendheden hebben dit bezit door machtsuiting verkregen. Dat is dan ook de eenlgste les die we uit het Abessijn- sche conflict weer moeten trekken.de brute kracht heeft het ook in onze door en door beschaafde wereld gewojnnen van het recht. Wat nu? is de vraag die overal gesteld wordt. Is de oorlog nu werkelijk over o! moeten we de Abessijnsche gezant te Londen, Dr. Martin, gelooven, die zegt, dat met de vlucht van den Negus de Platen met inscripties. Door het opgravingswerk van het In stituut werden ook twee platen van mas sief goud en zilver ontdekt, die neerge legd waren in de fundeeringen aan twee hoeken van de prachtige audiëntie-zaal van het paleis te Persepolis. Waarschijn lijk waren ze daar gedeponeerd in te genwoordigheid van Darius zelf, in 516 of 515 voor Chr. De bouw van het pa leis werd begonnen onder Darius en veertig jaar later voltooid onder Xer xes. De twee platen, met gelijke inschrif ten, waren geborgen in prachtig uitge sneden foudraals uit leem, het metaal even glanzend gepolijst als op den dag, waarop ze daar neergelegd werden. On der de platen lagen gouden en zilveren munten, blijkbaar van Griekschen oor sprong. De platen en munten werden vereerd aan de Shah van Perzië, Rita Kahn Pehlevi. De inscriptie op de platen luidt als volgt: „Koning Darius de Groote, koning der koningen, heer der landen, Vistaspa’s zoon, spreekt: Dit is het koninkrijk, dat ik bezit, van de Sacae voorbij Sogdia, tot aan Kush, van den Indus tot Oparda, dat Ahuramazda, de grootste onder de góden, mij schonk: moge Ahuramazda mij en mijn huis beschermen.” In 1922 legde de Persepolis-expeditie een dubbele trap bloot, die naar de audiënte-zaal voerde, met beeldwerk in relief, ter lengte van 300 voet, uitbeel dende gezanten van 23 naties, die ge schenken en cijnsgoederen aandragen. Verder werd in 1934 een schat van 29000 kleitafels met sijpkerschrift ontdekt waarschijnlijk protocollen van de leger leiding. Het Perzische gouvernement heeft al dit materiaal ter beStudeering en vertaling aan het Instituut geleend. VERKOOP COMPLEX GEBOUWEN. Naar wij vernemen zijn de gebouwen, waarin de heer Kroontje aan het Schild- wijk zijn brandstoffenhandel heeft, bij onderlinge verkoop overgegaan aan de Doopsgezinde instelling van Weldadig heid alhier. Voorloopig zullen deze pakhuizen door den vorigen eigenaar nog worden gebruikt. Wel bestaan er plannen in de toekomst hier een nieuw gebouw van weldadigheid te stichten, zooals thans aan de Gr. Dij lakker gevestigd is. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave treffende het kantoor der poste rijen te Bolsward. In dein loop der maand April 1936 werd aan bovengenoemd spaarbankboekjes ingelegd en terugbetaald strijd nog niet geëindigd is? Genoemde gezant deelt mede, dat in het westen van Abessinië nog steeds eenige minis ters het bestuur in handen hebben en in het bezit zijn van de archieven die uit Addis Abeba gered zijn. Zij zijn in wer kelijkheid meester over drie vijfde deel van het land, dat tot nu toe niet door de indringers is- bezet. Er schuilt een zekere kern van waarheid in deze woorden, vooral wanneer men de kaart van dit gedeelte van het Abessijnsche bergland beschouwt. De tijd zal ook hier moeten leeren in hoeverre de gemotoriseerde strijdmacht der Italianen in dit berg land kan opereeren. Een tweede groote vraag, die vooral in Engeland en Frankrijk interesse heeft is: hoe komt het nu met de sancties? U weet nietwaar die sancties, een ver bod van invoer en uitvoer van en naar Italië van verschillende producten, be halve natuurlijk het meest noodige arti kel ter oorlogvoering, n.l. de petroleum. Ze moeten nu, volgens de Italiaansche opvatting, nu de oorlog over is, ook maar eens uit zijn. In het Engelsche parlement is deze kwestie ook reeds besproken en de meerderheid gevoelt veel voor opheffing. Geheel anders is het gesteld met de pu blieke meening, die zich in groote ver gaderingen met klem uitspreekt voor ’t volhouden van de sanctie-politiek. On der de kringen der Engelsche Labour- partij en de liberalen is die strooming het sterkt. Zooals het in Engeland in parlement en onder het volk gesteld is, zoo is het ongeveer op het geheele vas teland. Wanneer we In dit verband nemen de Volkenbond als het samenwerkende in stituut van die Europeesche mogendhe den, dan geeft ons dit ’n hopeloos beeld van de verwarring die er alom heerscht. De eerste vergadering van den Volken bond is nu gister, Maandag, gehouden, maar veel van belang zal niet worden behandeld, de belangrijke punten zullen worden uitgesteld tot de volgende zit ting op 15 Juni a.s. Voor wat voldongen feiten de Volkenbond dan reeds zal ko men te staan, is nu moeilijk te zeggen, maar dat de Volkenbond achter de fei ten blijft aantippelen, is zeker.... Hoe reageert Duitschland op de Itali aansche overwinning? is een vraag die ook minstens eenige kolommen druks noodig zou hebben, om voldoende te beantwoorden, temeer nu juist dezer dagen de Engelsche vragen betreffende de Locamo-kwestie te Berlijn zijn bin nengekomen. We kunnen veilig aanne men, dat de overwinning van zijn collega dictator op Hitler een buitengewonen in druk gemaakt heeft. De gepantserde vuist (die ook Hitler zoo graag wil schudden) heeft voor Italië tastbare resultaten bereikt en wie geeft ons de zekerheid dat dit voorbeeld voor Duitschland niet voldoende is om bin nenkort nog meer en hooger eischen te stellen. De vrede in Europa is met het beëin digen van het Ethiopisch conflict nog lang niet geteekend. Bovendien rijzen er met den dag meer en grooter moeilijk heden. Zie eens naar Egypte. Waar zijn de aan Abessinië verkochte moderne wapens gebleven? Te Londen heeft men met zorg geconstateerd, dat stammen, die tot nu toe geen wapens bezaten, in ’t bezit zijn van machinegeweren, hand granaten, met het stempel van Vickers, Schneider, Creusot, Krupp, Skoda, enz. De opstootjes in Syrië en Palestina bewijzen dat de Mohammedaansche vol ken opstandig worden. Draagt de pan- Arabische beweging onder leiding van den Egyptischent koning Soead reeds zoo rijke vruchten, dat men in de toekomst met een groot Arabië rekening moet houden? De positie van Engeland, maar nu ook van Italië wordt dan verre van rooskleurig. Er is nog een probleem in dit wereldgebeuren, dat misschien door de vele berichten over Abessinië een beetje op den achtergrond geraakt is, maar daarom niet minder actueel. We bedoelen de kwestie China en Japan. De Chineesche maarschalk Feng Joen- hsiang heeft dezer dagen een opzienba rende verklaring afgelegd. Vrede met Japan is niet langer moge lijk en gewapend verzet tegen Japan’s economische en militaire druk is thans onvermijdelijk. Deze invloedrijke figuur in China bepleit een bewapening van de massa tegen Japan, een verbond met Rusland en een gezamentlijke actie van Engeland, Rusland en de Vereenigde Staten om verdere Japansche veroverin gen te voorkomen. Dat klinkt niet erg bemoedigend, wan neer we deze woorden moeten beschou wen als antwoord op de eischen, die door Japan aan China gesteld worden. De onrust in de wereld blijft maar steeds voortduren. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1