Buitenlandsche Revue. middensianiMiel en kleine unrderlngen. A. S. van de Moer De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken nj flI7 Eiken DONDERDAG n LI IK zitting te B0LSWARD ■■■■■■lil HOFSTEDE Woensdag 20 Mei 1936 No. 39 32gg Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD INGEZOMO - /TUKKEN Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en H. HUISMAN. en DE nu MIDDENSTANDER. die Advertentiüxi per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per hali jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. f het be- maar K dat de z.g. „voormalige rijkscursussen” nog steeds f 180.kosten, waartegen over slechts een inkomst van de leerlin gen staat van f25. Hierdoor wordt het budget van de commissie uitermate zwaar belast en de vraag komt op, of niet beter tot ophef fing kon worden besloten. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat de commissie voor haar vele, goede werk de steun van de gehele burgerij ver dient. VROUWEN VREDESGANG. Ach vrouwen van Bolsward. Gij hadt het mee moeten maken, lange, lange stoet van vrouwen (meer dan 16000) die bewust de vrede willen; het indrukwekkende van de stilte, die voor het vertrek twee minuten gehand haafd werd (’t verkeer werd stilgelegd) en tijdens de geheele optocht volgehou den. Overal die ernstige en bewogen ge zichten! Allen die ons financieel gesteund heb ben, onzen oprechten dank. Zij hebben het mogelijk gemaakt dat er vanuil Bolsward 25 vrouwen mee hebben kun nen doen aan de Vrouwen Vredesgang die aan duizenden vrouwen het geloof in de zachte krachten en het eigen kunnen heeft teruggegeven of versterkt. Met dank voor de plaatsing, DE DEELNEEMSTERS. Arts voor inwendige ziekten ZUIDERPLEIN 15 - LEEUWARDEN is vanaf MAANDAG 18 MEI tot nadere aankondiging afwezig. het bloemenplukken of spelen in zulke perceelen gevaar kunnen loopen, wordt aan ouders en belangstellenden ernstig aangeraden met het bovenstaande reke ning te houden. Het hoofd der landbouwschool: TJEBBE DE JONG. WANDELSPORT. De door de Wandelvereeniging „Na tuur en Sport” georganiseerde Wandel- dag op Hemelvaartsdag belooft zeer ze ker te zullen slagen. Het aantal inschrij vingen bedraagt reeds een vierhonderd en komen zelfs binnen uit veraf gelegen plaatsen. Een teeken dat Bolsward voor de wandelaars vele aantrekkelijkheden heeft. De deelnemers aan de 35 K.M.-marsch worden om 10.30 uur door het muziek korps rechtstreeks uit de stad geleid; de 25 K.M.-tippelaars maken om 11.30 uur een wandeling door de stad langs Nieuwmarkt, Gr. Dijlakker, Snorkstraat, Broerestraat, Jongemastraat, Markt straat, Dijkstraat en vervolgens de Blauwpoort uit. De volgende plaatsen zullen, naar uit de tot heden ontvangen inschrijvingen blijkt, in groepsverband deelnemen: Bolsward, Sneek, Leeuwarden, Harlin gen (7-tal groepen), Franeker, Wom- mels, Witmarjsum, Arum, Makkum en Lemmer. Inschrijving zoowel van groe-. pen als individueele deelnemers kan nog geschieden. Voor inschrijvingen op den startdag wordt de inleg met 10 cent ver hoogd. Tusschen 4 en half 6 kunnen de meests deelnemers terug verwacht worden. Aan belangstelling van de zijde der ingeze tenen zal het hen zeker niet ontbreken. In de groote Doelezaal zal de uitreiking der fraaie groeps- en herinneringsme- dailles plaats vinden. Men verzoekt ons in dit verband even mede te deelen dat het aangekondigde wandelbal los staat van deze wandeldag en geheel voor rekening van en door den heer Galama wordt georganiseerd. Heden (Dinsdagavond) zal in boven zaal van het Volskgebouw Kingma de uitreiking plaats vinden van de insignes en diploma’s van de yoor eenige weken door „Natuur en Sport” georganiseerde oefentochten. Aan meer dan 200 wan delaars en wandelaarsters zal het insigne en diploma uitgereikt kunnen worden. De Muziekvereen. „Andante” zal deze avond opluisteren en opvroolijken. Zeef zeker wordt dit dus een hoogst gezellige bijeenkomst en een waardig besluit van deze geslaagde oefentochten. ELFSTEDENRIJWIELTOCHT EN VAARDIGHEIDSRIT OP PINKSTER-MAANDAG. Evenals vorige jaren begint er weer wat schot te komen in de aangifte ivoor deze rit. Tot nu toe is het .aantal renners grooter dan de deelnemers aan de tocht, maar wanneer we de ondervin ding van vorige jaren toetsen, blijkt tel kens weer dat men zoo lang mogelijk uitstelt met zijn inschrijving. Eventueele deelnemers dienen er evenwel aan te denken, dat de commissie de vele aan een dergelijke tocht verbonden voorbe reidende werkzaamheden niet de laatste dag kan doen. Herinneringsmedailles moeten worden besteld, lijsten gedrukt en verzonden aan de verschillende con troleposten enz. enz. Zend dus indien mogelijk, nog deze week uw inschrijfformulier. De commissie heeft dit jaar getracht de kortste weg te moeten kiezen, waar aan dus ook streng de hand zal worden gehouden. We kunnen niet toestaan, dat door het gebruik maken van een mis schien wat korter^ landweg de veiligheid van fietser en mogelijke wandelaars in het gedrang komt. Van Bolsward gaat dus de tocht over Bozum, Weidum, Leeuwarden, Lekkum, Oenkerk, Rinsumageest naar Dokkum, 1ste controlepost. Terug dezelfde weg naar Leeuwarden, dan de hoofdweg naar Franeker, Harlingen over Arum, Witmarsum (en niet over Hichtum, wel ke weg in bewerking is) naar Bolsward, dan Sneek, Ylst en binnendoor over Hommerts naar de Lemmerstraatweg, dan Sloten en over Wijckel, Oude- en Nijemirdum naar Stavoren, Hindeloopen, Workum, Parrega, Bolsward. Op )de te Verstrekken confrölekaarï staat ook deze route aangegeven. eveneens bij de regeering op aan hand having en zoo mogelijk verscherping van de sanctie-politiek tegen Italië. Nu Mussolini voor Italië een streep gezet heeft onder het koloniale vraag stuk „we zijn voldaan en bevredigd”, zegt de Duce gaan onze goedachten onwillekeurig uit naar Duitschland, dat ook speculeert op terugwinning van zijn verloren koloniaal bezit. Duitsche Nazi’s en Italiaansche fascisten, zij mogen dan niet geheel doortrokken zijn van dezelf de geest, eenige sympathie voor eikaars levensopvatting bestaat er wel en men mag gerust veronderstellen, dat Duitsch land ihet nieuwe Keizerrijk onverwijld zal erkennen. Een klein beetje bereke ning zal hieraan wel tot grondslag lig gen. Heeft Mussolini niet sedert 1932 ver kondigd, dat Italië de Duitsche koloniale eischen niet actief en doeltreffend zal kunnen ondersteunen, zoolang het kolo niale onrecht in Italië niet is hersteld. Welnu, dat is thans in orde en dus mag men met reden verwachten, dat Italië deze Duitsche wenschen zal ondersteu nen. Naast deze koloniale expansiezucht van Duitschland trekt de laatste maan den de buitengewone versterking van ’t Rijnland de aandacht. Vestingwerken worden met koortsachtige haast opge bouwd, voorzien van de nieuwste hulp middelen der techniek. Wat wil Duitschland met dit alles? We wagen het niet onze gedachte over deze kwestie op papier te zetten. In Frankrijk en Oostenrijk hebben zich eenige politieke veranderingen voorge daan, die weer een bevestiging brengen van de politiek van onrust, waaronder Europa gedurende de laatste jaren ge bukt gaat. Een nieuwe regeering onder leiding van Leon Blum heeft in Frankrijk het schip van Staat in bezit genomen en tracht nu door de rotsen en klippen van het partijbelang heen te zeilen. We hebben een herstel van solidariteit in Europa noodig, aldus deze leider. Euro pa moet georganiseerd worden en be vrijd van de obcessie van een mogelijken oorlog. Dit verlamt elke energie en po ging tot economisch herstel. We kunnen deze woorden allen volko men onderstreepen en dan blijft er slechts één wensch over, dat nu eindelijk ook eens begonnen wordt met de daad te stellen. We noemden daar zoo juist naast Frankrijk, Oostenrijk. Dit land is voor ons nog grooter vraagteeken. Enkele ja ren geleden is dit land door den Volken bond opgekalefaterd. Men mocht dus verwachten, dat ook de buitenlandsche sympathie zich een beetje in Volken- bondsrichting ontwikkeld had. Het tegendeel is juist het geval en de erken ning van de annexatie van Abessjnië door Italië werpt wel een eigenaardig licht op deze mentaliteit. Trouwens er is meer in Oostenrijk wat onze belangstelling vraagt. Het aftreden van prins Starhenberg, de leider van het Vaderlandsche front of Heimatschutz, gepaard gaande met de opheffing van de Heimatschutz, de verandering in de lei ding door Bondskanselier Schuschnigg zelve, wijzen er op dat zich in de bin- nenlandsche zoowel als buitenlandsche politiek van Oostenrijk veranderingen voltrekken. Naar welke richting? RECTIFICATIE. In ons verslag van de eindles der cursus vdn „de Hanze” alhier is een kleine fout geslopen. Bij de bevordering van de eerste naar de tweede klasse zijn de letters v.w. per abuis geplaatst achter de namen van M. Dijkstra, Wommels en W. de Groes, Bolsward. waarin opgenomen van den steun, waarover de heer Koops in zijn rede te Echt gesproken heeft. Zeker, de middenstand MOET gehol pen worden. Het middenstandscrediet is daartoe niet voldoende.de borgstel- lingsfondsen kunnen ook slechts inciden teel helpen. Vragen aan de Regeering heeft weinig nut, wanneer niet eerst zeil de handen uit de mouwen wordt gesto ken. Geld zal niet bij elkander kunnen worden gebracht, maar wèl kan men een begin maken door de kleine vorderingen aan een speciaal daartoe op te richten instantie te geven, die zich zoo veel mo gelijk daartoe decentraliseert. Het gaat hier niet om details. Die kunnen worden uitgewerkt. Het gaat om het principe en .om de behoefte. Alom voelt de middenstand de behoefte aan steun, in welken vorm dan ook. Doch niet alleen de middenstand wordt er door geholpen. Men wijst zoo menig maal op de indirecte gevolgen, die de crisismaatregelen hebben op den mid denstander door de verhooging van koopkracht, welke daardoor ontstaat. Hetzelfde echter kan de middenstand ook zeggen. Want wanneer de midden stand rechtstreeks gesteund wordt, dan profiteeren ook de andere bevolkings groepen ervan. De wisselwerking gaat toch niet eenzijdig. Een gezonde mid denstand bevordert de werkverruiming, verhoogt de koopkracht en helpt daar door den handel, de industrie en den landbouw. Laat men dit toch niet vergeten. Het thema van ’t middenstandscrediet is weer eens aangesneden op de Centra le Voorjaarsvergadering van den R.-K. Middenstandsbond, ditmaal te Echt ge houden. De bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops hield een openingsrede en daarin zeide hij onder meer: „Wij zitten in nood. Diep in nood. Wij hebben gekregen ons crisis-crediet. En, het is reeds door anderen bij andere ge legenheden gezegd, dat crisiscrediet heeft maar enkelen kunnen helpen. Het is zuiver een crediet op zware conditie. Er zijn ook crisis-credieten in Limburg verleend. Ja, Limburg staat zelfjs met het aantal verleende credieten in het midden op de lijst der provincies. Voor welk bedrag in Lumburg credieten ver leend zijn, dat wenscht de minister niet te openbaren. Wij zullen thans spoedig de borgstellingsfondsen in werking zien. Doch oook hiervan moet men niet alle heil verwachten, want om voor crediet van zoo’n fonds in aanmerking te komen, moet het bedrijf nog zoo’n volwaardig karakter hebben, dat velen onzer in moeilijkheden geraakte middenstanders er niet mee kunnen worden geholpen. Met deze hulp zijn we er dus nog lang niet, want waar moet het heen met die groote groep middenstanders, die voor een crisiscrediet door bemiddeling van eên borgstellingsfonds niet meer in aan merking komen? Steun trekken kunnen zij niet, want zij hebben niet in loon dienst gewerkt. Andere steun is er voor hen niet, dan misschien een kleine mo gelijkheid middels het Crisis-Comité of Maatschappelijk Hulpbetoon.” Dan vaat de voorzitter op dit thema door. Hij wijst op het noodzakelijke, dat de middenstand steun krijgt, een aan vullende hulp, een bedrijfssteun voor die bedrijven, die wel een zeker inkomen opleveren, doch dat niet voldoende is om van te leven. Woorden, die juist zijn. Doch wanneer wij aan dien steun aan den middenstand denken, dan komen wij vanzelf op die kleine vorderingen, die de middenstanders zonder kapitaal naar den afgrond drijven. Die kleine vorderingen die men niet betaalt en die men uitstelt, juist omdat ze zoo klein zijn. Maar heeft een middenstander vijftig rekeningen beneden de f 10.dan beteekent de som daarvan meerdere honderden gul dens, die hij zoo goed zou kunnen ge bruiken. Want tegenover die talrijke kleine rekeningen staan slechts enkele grootere schulden. Maair die schulden zouden gedelgd kunnen worden, indien de kleine vorderingen binnen kwamen! Ligt hier niet een basis voor een ge zamenlijke actie. Zouden de midden standers niet kunnen beginnen met een centraal incasso- en trustkantoor? Een centrale, waarbij de middenstanders hun kleine onbetaalde rekeningen deponeeren desnoods cedeeren en welke centrale zich in verbinding zet met de crediteuren van dien middenstander. Een dergelijke centrale MOET niet alleen de sympathie hebben van den middenstand zelf, maar ook van de Regeering en van de credi teuren. Die centrale zou, wanneer zij werkelijk een centrale wordt van den middenstand, ongeacht politiek en reli gie, ook het centrum kunnen worden De sancties en de positie der Italianen. Koloniale wen schen. Bewapening van het Rijnland. Nieuwe Fransche regeering. Oos tenrijk en Italië. Hoewel de Italianen definitief Ethiopisch conflict als geëindigd schouwen en dit Oostersche rijk i vast in zijn geheel geannexeerd, de Ko- ning van Italië tot Keizer uitgeroepen en de legeraanvoerder Badoglio tot onder- Koning uitgeroepen heeft, toch moeten we ons niet ontveinzen, dat er voor Italië niog heel wat (tegenstand overwonnen moet worden voor aan een vreedzame ontwikkeling van dit uitgestrekte gebiec gedacht kan worden. Zoo blijft voor ons bijv, de eerste vraag: waar zitten momenteel die dui zenden Abessijnen, die behoorden tot de legermacht van den Negus en Ras Na- siboe. Die enkele duizenden, waarvan de Italiaa.nsche berichtgeving melding maakt, die zich hebben onderworpen, kunnen ook nog wel behooren tot de in die streek achtergebleven bevolking. Wat speelt zich in het westen van Abessinië, in het nog niet door Italië veroverde deel af? Betrouwbare berich ten zullen er de eerste tijd wel niet bin nenkomen, nu alles gaat over de sterke Italiaansche censuur. Dat ook Italië zich ejenigszins voorbereidt op eventueele verrassingen uit die hoek, bewijst ons inziens het feit, dat hoewel de oorlog officieel geëindigd is, nog niets van het geweldige militaire apparaat door Italië wordt teruggenomen; eerder het tegen deel. Nog steeds gaan nieuwe troepen naar Oost-Afrika. Dat Italië dat niet uit pure militaire liefhebberij, maar noodge dwongen doet, kunnen we weer afleiden uit de precaire toestand van de finan ciën in dit land. Gedeeltelijke opheffing en terugroe ping van het leger uit de geannexeerde staat zou een belangrijke besparing be- teekenen, iets wat Italië dan ook hard noodig heeft. Een tweede voor Italië onaangename kwestie is de invloed van de sancties. We mogen over de waarde van deze preventieve oorlogsbelemmering ver schillend denken, dat mag ons evenwel niet de oogen sluiten voor het niet te weerspreken feit, dat de invoer en de uitvoeren van Italië het laatste jaar ge weldig gedaald zijn en daardoor de grondreserve van dat land aanzienlijk is geslonken. We hadden die sancties graag scherper doorgevoerd gezien, vooral wat betreft de petroleum, maar daarvooi zaten er weer te veel lekken in dit Vol- kenbondsvat. Toch gaan er de laatste dagen stemmen op die alsnog pleiten voor verscherping van de sancties. Spe ciaal een blokkade aan den mond van het Suezkanaal wordt thans meermalen bepleit. Een dergelijk voorstel zou vol gens een der Engelsche bladen, gesteund worden door Frankrijk, Sovjet-Rusland, de Balkan-entente, Zweden, Denemarken en Finland. De houding van Nederland en Noorwegen is volgens dit blad niet bekend. De Labourpartij in Engeland dringt er MEER WERK. De geesel van de werkloosheid die nu reeds meerdere jaren het economisch leven van ons land in zijn ijzeren greep omkneld houdt, bekwame vakmenschen de hand ziet ophouden voor een onder steuning, nauwelijks toereikend voor da eerst noodzakelijke levensbehoeften, die vooral ook de jongeren onder ons tot leegloopers, arbeidsschuwe steuntrek kers maakt, die geesel in onze tegen woordige samenleving moet, willen we ooit weer tot betere economische toe standen komen, met andere dan tot nu toe gebruikte middelen worden bestre den. Voor elke plaats, groot of klein, is dit probleem van zoo verstrekkende be- teekenis, dat elke actie ten gunste van de vermeerdering van werkzaamheden, dankbaar moet worden aanvaard. Wanneer we ons een oogenblik gaan indenken de groote bedragen die bijv, in onze stad aan ondersteuning voor werkloozen worden uitgegeven, dan komt onwillekeurig de vraag naar boven Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Beleefd opname verzocht voor onder staande, waarvoor bij voorbaat vriende lijk dank. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De plaatselijke commissie voor de lichamelijke opvoeding vraagt in haar ingezonden stuk belangstelling voor haai werk. Zij wijst op financieele moeilijk heden en wekt de burgerij op om door een donatie van f 1.haar arbeid voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd te steunen. Een oproep, waaraan hopenlijk door velen wordt voldaan. De commissie geeft echter een reden aan voor de slechte financiële positie en wijst daarbij op de aanleg van het sport terrein aan de Sneekerweg. Door hierop te wijzen speelt de com missie geen fair play. Het moge dan waar zijn, dat in de beginjaren uitgaven zijn gedaan, waar voor geen dekking was, al redelijk gauw is de gehele exploitatie overgedragen aan de plaatselijke voetbalvereen. CAB, die op lofwaardige wijze zich van haat moeilijke taak kweet. Dan was het ridderlijker te zeggen, bestaat er nu toegenaamd geen kans, dat hierin op de een of andere manier ver betering gebracht wordt? Het is toch ook een middenstandsbelang van de eerste orde. Onze persoonlijke meening in dezen is dat door het uitvoeren van grootere werkobjecten, die zooals dat in meer dere plaatsen gebeurt, met steun uit het Werkfonds worden uitgevoerd, reeds heel wat verlichting in die drukkende werkloosheid gebracht kon worden. Afgezien van de vraag of de groote weg via de Afsluitdijk OM of DOOR de stad zal komen (reeds heel wat voor standers van het verkeer door de stad zijn door 't toenemend verkeer bekeerd) eischt de toestand aan de Blauwpoort dringend verbetering. Afsnijding van de voor de scheepvaart lastige bocht in het grootscheepsvaar- water, een nieuwe brug geschikt voor ’t moderne verkeer, verbetering van het travers door de stad, enz. enz., het zijn werkobjecten waarvan de grootste zeker in samenwerking tusschen Rijk, Provin cie en Gemeente uitvoerbaar zullen zijn. Maar er is meer, Amsterdam gaf de vorige week het voorbeeld. „Meer werk actie”. Hier moet de ge heele burgerij worden ingeschakeld. Hoeveel kleinere werkzaamheden blijven in onzen tijd achterwege onder dat ge vleugelde woord: ,,’t is crisis”. Werk zaamheden die toch de een of andere dag moeten gebeuren wil men niet bin nenkort voor nog grootere uitgaven ko men te staan. Is hier in Bolsward voor een speciale (niet te groote) commissie ook nuttig werk te verrichten? Zeer waarschijnlijk wil de Uitgever van dit blad wel eenige plaatsruimte voor de ontwikkeling van deze idee afstaan. Met dank voor de verleende plaats ruimte, J GLAZEN BRILLEN bLAZ/Ln DKll/LEn S LEESGLAZEN - KIJKERS BAROMETERS Een ruime keuze vindt U bij Grootzand 18 - SNEEK HET VERTROUWDE ADRES, jy EMELTENPLAAG. In de onmiddellijke omgeving der stad worden vele landerijen geteisterd door de emeltenplaag. Ter bestrijding daarvan zijn of worden deze stukken land bestrooid met Parijs’ groen. Dit is een zwaar maagvergift. Met het oog op de kinderen, die misschien toevallig bij ULJVll. schiidwijk 33 bij de Markt DE JONG s NIEUWSBLAD TF gs

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1