Buitenlandsclie Revue. 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo III. II. IIIERFF Reparatie aan alle merken Automobielen Pinksterbruiden en Pinksterblommen. Uit den Omtrek Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 32^ Jaargang Woensdag 27 Mei 1936 No. 41 I I en A I 1. iO r, •>- a Advert on tiöu per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prtfs. n :s Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. O, roep mij morgen, moederlief! bij d’eerste schemering op I O morgen is’t een blijde dag, dan stijgt m’n vreugd’ ten top, Geen schooner is er, moederlief! Geen schooner ooit geweest Want morgen ben ’k Pinksterbloem en Koningin van ’t feest! In den regel werden zij fraai versierd met bloemen en omdat het een onschul dig vermaak was met een diepe betee- kenis, hingen de vrouwen van het dorp hun schoonste gouden en zilveren, sie- „HAEGSCHE MEIDEN, HUN TRONY VOL MOUCHES”! „PINKSTERBLOMLOOPEN” IN AMSTERDAM! Speciale inrichting voor DE ELFSTEDEN RIJWIELTOCHT. Het loopt de laatste dagen druk met de aangifte voor onze Elfstedentocht en de verwachting is gewettigd dat het aan tal deelnemers dat van het vorig jaar zal evenaren. Bij de reeds toegezegde prijzen kwam dezer dagen een zilveren lauwerkrans, aangeboden door den heer A. J. Osinga. Als nieuwe attractie voor het publiek in Bolsward zullen de verschillende tij den van aankomst op de controleposten vanuit hotel de Wijnberg worden be kend gemaakt. Nadere bijzonderheden a.s. Zaterdag. 1. '8 15 o '0 O I- k •5 >0 KAATSEN. Het partuur door onze Kaatsvereen. Bolsward aangewezen voor de bonds- partij te Franeker, bestaat uit de h.h. K. Falkena, C. de Waij en W. Bosma. Berlijn bereid zijn, het verdeelen van ’t koloniale bezit der kleine landen onder de groote mogendheden, Duitschland inbegrepen, in de hand te werken. Ro- soni werd verzocht naderen uitleg te ge ven en hij aarzelde niet, de koloniale bezittingen van België, Nederland en Portugal te noemen. medewerking van den Bond voor Staats pensioen. Door Burgemeester en Wethouders is bereids toestemming verleend tot het houden van een collecte die dezer dagen zal gehouden worden. Terwilie van onze oudjes (die wanneer ze dit stukje lezen, zich weer zullen verheugen op een pret tige middag) hopen we dat deze collecte moge slagen. De te verwachten groote aangifte (waarvoor nadere datum en plaats zal worden medegedeeld) zal het noodig maken, naast de welwillend beschikbaai te stellen particuliere auto’s, verschillen de autobussen te huren, bovendien moe ten we de oudjes ook eens kunnen trac- teeren. Naast de giften, groot en klein, in geld worden giften in natura in den vorm van sigaren, koekjes, enz. dankbaar aan vaard. Een speeciaal beroep meenen we te mogen doen op de jongere menschen. Gij, die zoo dikwijls een gulden uitgeeft voor uw eigen genoegen, maak het nu eens mogelijk de ouden van dagen een onvergefelijke middag te bezorgen. We behoeven u niet te vertellen dat uwe gave ten hoogste gewaardeerd wordt. Een stille handdruk van een der oud jes, een spontaan briefje van een groep anderen, of de gelukkige glimlach op de gerimpelde gezichten, wanneer bij de thuiskomst vrienden en kennissen wor den toegewuifd zeggen ons meer dan woorden. De dank voor uwe milde gave. JUBILEUM SJERP VORMEER. Den 19den Mei was het 45 jaar gele den dat de heer Sjerp Vormeer als aan komend zetter in dienst trad «van de fa. B. Cuperus Azn., voorheen te Bols ward, sedert enkele jaren gevestigd te De Bilt. Des morgens vond in de werkplaats van de firma een kleine, maar treffende huldiging plaats, waarbij de heer Vor meer door de eigenaresse der firma, Me vrouw C. W. Hommes-Taconis werd toegesproken en een enveloppe werd overhandigd, terwijl ook namens het per soneel de heer Vormeer werd gehuldigd. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Het vorig jaar werd door het bestuur van den Bond van Staatspensioen aan de tweet commissieleden, dfie hier ter stede enkele autotochten voor ouden van dagen hebben georganiseerd, de vraag gericht of deze commissie ook dit jaar voor een dergelijke tocht zou willen zorgen. De zomer was toen reeds te ver ge vorderd om nog plannen uit te werken, bovendien moest naar het oordeel van deze commissie deze tocht in het ver volg ondernomen worden door een vaste reeds bestaande vereeniging. Na gehouden besprekingen bleek de Permanente Feestcommissie bereid deze tocht te organiseeren, met welwillende 24 Mei 1936. Ds. W. F. Golterman, Doopsgez. pre dikant bij de Doopsgez. gemeenten Wit- marsum-Pingjum en Makkum, hield he denmorgen voor de gem. Witmarsum- Pingjum een afscheidsdienst Tot overdenking had ZijnEerwaarde gekozen: de brief van Paulus aan de Ro meinen 16e vers: Het Evangelie is een kracht Gods, tot behoud voor een ieder die gelooft. Bij het afscheid is het een behoefte rekenschap te geven in den tijd die wij met elkander mochten doorbrengen. Bo venal het wezen van de eerediensten van het verkondigen van het Evangelie. Door en door is het mij duidelijker geworden dat ’t gaat om het Evangelie. Wij moe ten leeren naar God te luisteren, boven- VERGADERING van den Raad, die ge houden zal worden op Donderdag 28 Mei a.s. des avonds 7 uur ten Stadhuize. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verpachting van een perceel viswater aan Gebr. Frit- sma te Winsum. 2. Alsvoren tot het verlenen van eer vol ontslag aan IJ. Zwierstra als onder wijzer aan de openbare U. L. O.school. 3. Alsvoren tot overneming van en kele perceeltjes grond aan het Klein- zand. 4. Alsvoren tot verhoging van de ge raamde kosten van verbetering van de weg Bolsward-Hichtum, enz. 5. Alsvoren tot verbouwing van het Pasver. 6. Benoeming lid Adviescommissie vöc»r de Werkloosheidsverzekering. WITMARSUM. De internationale toestand nog onzeker. De Engel sche bewapening. Duitsch land en onze koloniën. We herinneren ons uit een der buiten- landsche overzichten van dit voorjaar de bewering, dat, hoe ook de oorlog in Abessinië zou eindigen of wel ten gun ste van Italië of wel voor Abessinië er steeds zou blijven dit rassenprobleem, die strijd tusschen blank en zwart. Was het Abessinië gelukt de Italiaan- sche troepen zoolang op te houden dat de financieele weermacht van Italië was uitgeput waardoor dat land was ge dwongen den oorlog onbevredigd te ein digen dan had men gekregen een op bloei van het zelfbewustzijn van deze zwarten en het gevaar dat men ook in andere streken de niet altijd prettige voogdij van de blanke wereld van zich zou afschudden. Nu deze berekening geheel is wegge vallen en Italië het geheele Abessinische rijk heeft geannexeerd, komt het andere verschijnsel naar boven. Het tweede deel van dit rassenpro bleem, n.l. de haat tegen alles wat blank is.In Ethiopië en zeker die gedeelten, welke nog niet door Italiaansche mitrail leurs verdedigd worden is het leven van de blanken niet erg veilig meer. De be zorgdheid voor het leven en de eigen dom van de vele in dat land wonende Europeanen vindt voor een deel zijn oor zaak in de groote onzekerheid waaron der men daar leeft. Is het Ethiopische rijk nu werkelijk gdjheety vervalleen en heeft de keizer met het natuurlijk in stinct van de ratten het zinkende schip verlaten? De wereldgeschiedenis van de laatste 20 jaar heeft ons meerdere voorbeelden DE BLAUWE WEEK. Gisteravond werd de Blauwe Week- actie alhier ingezet met een openlucht samenkomst op het Hengstepad en en kele andere punten van de stad. De heer Nawijn opende deze Blauwe Week met er op te wijzen, dat geduren de deze week de beginselen van de drankbestrijding zullen worden uitgedra gen en vraagt aller medewerking, inzon derheid door het koopen van het blauwe bloempje. De eerste spreker van dezen avond, Ds. Jansma van Makkum, is van meening dat het vraagstuk der geheelonthouding een zaak is die gaat buiten alle beginse len om. We zien allen de treurige gevol gen van het drankmisbruik en daardoor reeds zijn we verplicht de strijd tegen dit misbruik aan te binden. Een groot gevaar bedreigt in onze dagen deze strijd en wel de wetenschappelijke bestrijding door de tegenpartij. Spreker vergelijkt hier de drankbe strijding met een boom in volle bloei. Juist dan is het de tijd van vruchtzetting en in deze periode dreigen de grootste gevaren. Een goed geheelonthouder moet ook een groot idealist zijn en dit Is in onze samenleving zeer moeilijk. We zijn het er allen over eens dat de drank een groot maatschappelijk kwaad is, daarom moeten we ons met volle kracht geven aan het ideaal der drankbestrijding tot zegen van anderen en voor ons nage slacht. De tweede spreker, de heer Cor Hibma van Arum, wijst op enkele vooroordeelen die men nog dagelijksch ontmoet, vooral het woord vrijheid wordt nogal eens ge noemd. Maar we kunnen de 60.000 dronkaards in ons land toch niet onder de vrije men schen rekenen. Ook niet de talrijke groe pen die door het alcoholisme ten gronde gaan. De tuberculose, de gevangenissen, de gestichten voor zwakzinnigen geven ons geen hoogstaand beeld van die vrij heid. Alleen de daad van onthouding zal ons in werkelijken zin vrij maken. De zangvereen. „de Blauwe Vaan” zong vooraf enkele liederen. Woensdagavond optocht. Route als volgt: Afmarsch Hengstepad, De Dijk, Sneekerstraat, Gysbert Japiksstraat, Hid Herostraat, Hid Hero-plantsoen, Cnos- senlaan, geheele Turfkade, Harlinger- straat, 1ste Holl.straat, 2de Holl.straat, Verwerstraat, Harlingerstraat, Dijkstraat, Gr. Markt, Rijksstraat, Gr. Dijlakker, Ba- gijnestraat, Groot Kerkhof, Kerkstraat, Jongemastraat, Hengstepad, waar de ontbinding door Ds.'Zijlstra plaats vindt. raden aan het meisje, dat het fonkelde en de zonnestralen eraf spatten. Het spreekt vanzelf, dat dit feest nooit het onschuldige karakter zou blijven behou den. De ouderen maakten er een soort kermis van, waarbij zij terdege de blom metjes buiten zetten; weldra ontaardde het Pinksterbloemloopen in braspartijen; het jonge volk ging zich aan uitspattin gen te buiten en ook de vele vechtpar tijen moeten de reputatie van het feest hebben neergehaald. Van lieverlede werd ’t Pinksterbloem loopen verboden, daar de politie geen toezicht meer kon houden op alles wat er gebeurde en het feest ontaardde in een groote bedelpartij. Vroeger verza melde de Pinksterbloem giften en gaven, welke later werden verdeeld. Vele men schen die in het geheel niet met de ver wordenheid sympathiseerden gaven niets en hielden dochters en sieraden thuis, zoodat er van zelf het bedelen bij kwam, dat door de meisjes uit den armen stand werd verstaan. Ook werd er vaak mei oneerlijke middelen om gestreden, wie de Pinksterbloem zou mogen worden. De Haagsche Mercurius van 1698 verhaalt het volgende: „Wederom begint de Pinksterbloem zich met al hare uitbun digheid te vertoonen. Onder anderen ver nam men een groote meid, met haar tro- ny zoo vol met mouches, dat zij veel geleek op een opgesneden suster met krenten”. Zoo ziet men, dat dank zij poeder ook oudere dames voor de verkiezing van schoonheidskoningin in aanmerking kon den komen, hetgeen trouwens vandaag den dag nog mogelijk is.Maar laten wij bij het Pinksterfeest blijven: in 1612 werd te Amsterdam het „Pinksterblom- loopen” verboden en de schout en zijn makkers kregen opdracht, om als boete een der schoonste sieraden van de Pink sterbloem af te nemen. De menschen werden toen wel wijzer en gaven de Pinksterbloem nog slechts waardelooze voorwerpen en linten mede. De Haag sche Pinksterbloem was, volgens ten Gouw, altijd zeer „hoofdsch” opge tooid. Toenmaals werd de Haagsche Pink sterbloem afgebeeld „als gaande te voet en haar twee staatsiejuffers dragende een duif op een presenteerblad”. Langzamerhand werd het Pinksterloo- pen ook in andere steden verboden, meestal op straffe van flinke boete, en thans vindt men er vrijwel nergens meer iets van terug. Alleen in Schermerhorn is het feest nog lang bewaard gebleven. „Zij was behangen met twintig zilveren tuigen, tien zilveren beugeltasschen, drie beugeltasschen en vijfentwintig gebarn- steende als bloedkoralen kettingen. Zij had in de rechterhand een zilveren bel waar zij op fluite, wanneer de giften van de omstanders werden ingezameld.” Slechts in enkele steden gaan de ver sierde kinderen nog rond, maar dit heeft niets met het Pinksterloopen te maken. Het woord Pinksteren, velen zullen het wel weten, is een verbastering van het Grieksche Pentekoste, hetgeen vijftigste beteekent. Het oude woord Sinxen, dat onze voorouders nog wel bezigden, is een verbastering van het Fransche Cin- queme, hetgeen weer een verkorting is van het Latijnsche Quinquegesima, na men dus voor het door de Christenen vijftig dagen na Paschen te vieren Pink sterfeest. In de eerste eeuwen was de geheele periode tusschen Paschen en Pinksteren een vreugdefeest; eerst in de vierde eeuw werd Pinksteren een officieel kerk feest, waarmee tevens was bedoeld, een1 heidensch feest te bedekken. Reeds de Israëlieten kenden het Pinksterfeest, al was dit onder een anderen naam, want dan offerden zij aan Jahwe, de eerste winst van den nieuwen tarweoogst De bloemen zijn een grooten rol blij ven spelen in de feestvreugden en daar het in den regel mooi, warm weer was, waren deze feesten veel uitgebreider dan met Paschen, wanneer het weer nog vaak koud kon zijn. Daagsch voor Pinksteren werd in de kerken weer water gewijd, welk wij water een specialen kracht werd toege kend. Op het feest zelfs weerklonk in de kerken bazuingeschal, hetgeen het ge- druisch moet voorstellen, waargenomen door de Apostelen, toen zij in de zaal bijeen waren. Bovendien liet men bran dende papier- of andere snippers uit het kerkgewelf omlaag dwarrelen, welke de vurige tongen symboliseerden en enkele witte los rondfladderende duiven, den H. Geest. Daar de duiven in den regel na losge laten te zijn de kerk verlieten, of dat zij zich op een onbereikbare plaats neerzet7 ten, en tevens ook, omdat een witte duii maar een witte duif is, liet men in de middeleeuwen boven het priesterkoor een groote rijkversierde duif van hout zak ken, welke daar eenige dagen bleef han gen. Inplaats van de brandende snippers, dwarrelden rozenbladeren omlaag, wel ke door de kerkbezoekers werden opge vangen en bewaard. Later, toen de kerkboeken ingeburgerd begonnen te geraken, legde men deze bladeren in de kerkboeken, hetgeen in sommige streken nog wel geschiedt, ofschoon men er de beteekenis allang van is vergeten. Met deze schoone plechtigheden heeft men de kerk ’t oude, heidensche zomer feest toch niet geheel kunnen uitroeien. Want niet zoo lang geleden nog werd in verschillende steden en dorpen van ons land de z.g. Pinksterbloem rondge dragen, een meisje, „rijk” versierd met kleurige papieren en koperen ringen. Welnu, dit is een overblijfsel van de heidensche godin Flora, godin van den zomer en de vruchtbaarheid. De Germa nen droegen iemand, die de bijzondere aandacht van het volk verdiende, rond op een schild en vandaar, dat men de Pinksterbloem, welke vele ouden van dagen zelfs nog herinneren, op een burrie werd rondgevoerd. Zij was de personificatie van de vruchtbaarheid, welke zich overal zoo duidelijk in de natuur demonstreerde en ook van de schoonheid, waarvan de tal rijke bloemen en de bloeiende boomen getuigden. Het huis van de Pinksterbloem werd meestal met bloemen versierd, de deuropening werd met de schoonste bloemen afgezet en als alles gereed was zongen de speelkameraadjes een liedje, waarop het schoonste meisje van het dorp of de stad naar buiten kwam en zich op de burrie plaatste. Dat de meisjes niet bepaald ongevoe lig waren voor de verkiezing tot de schoonste van de stad, blijkt wel uit het volgend gedicht van Jacob van Lennep die het weer van den dichter Tennyson overnam: waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 daarvan gegeven. Wat moet het voor de getrouwe leiders en soldaten een bittere ontgoocheling geweest zijn, toen hun kei zer met medeneming van groote schatten uit ’t land vluchte en ’t volk overleve rende aan de woeste willekeur van een roovende en brandstichtende bende. We vragen ons af: Is het verzet nu werkelijk zoo definitief gebroken? Zijn alle weer bare mannen, die tot voor kort op het Zuidfront zoo moedig stand hielden in eens allen naar hun haardsteden terug gekeerd? of wordt vanuit ’t Westen van Abesslinië nog eejiigq tegenstand ver wacht? Wanneer we de laatste berichten uit Italië lezen dat er weer nieuwe troe pen naar Oost-Afrika onderweg zijn, beginnen we iets tot die laatste meening over te hellen. Die rassenhaat kweekt op meerdere deelen van onze aardbol moeilijke pro blemen. Wat gebeurt er bijv, in Pales tina? De tegenstelling tuscshen Jodert en Arabieren kan in Engeland niet zon der bezorgdheid worden gadegeslagen, juist omdat de Engelsche belangen zoo nauw verbonden zijn aan de verschillen de stroomingen in het groote Egyptische rijk. Wil Engeland zijn superioriteit te genover de Egyptische bevolking blij vend handhaven, dan moet nu met vaste hand de actie van de Arabieren worden geleid en zoo mogelijk vernietigd. Het schijnt, dat men in Engeland de toestand in Egypte wat ernstiger gaat in zien. Engelsche troepenversterkingen zijn of reeds aangekomen of onderweg. Vooral Jaffa schijnt een middelpunt van deze Arabierenactie te zijn. Deze onzekerheid in het Britsche ko loniale rijk komt momenteel in Engeland erg ongelegen en men zou haast tot de veronderstelling komen, dat Italiaansche agenten hier de hand in het spel hadden. De strategische positie van Engeland is door de verovering van Abessinië be langrijk ingekrompen en binnen afzien- baren tijd staat Engeland steeds bloot aan een bedreiging uit Libië of Abessinië. Die rivaliteit tusschen deze twee mo- gencBeden Italië en Engeland is voor- loopig het probleem waarom de geheele internationale toestand draait. Daarom wordt er in Engeland met koortsachtige haast gewerkt aan de ver sterking van de weermacht. De onlangs benoemde minister voor de coördinatie van de Engelsche defensie heeft dezer dagen in het Lagerhuis een rede gehou den, waarin hij wees op het verschil in opvatting tusschen de oppositie en de aanhangers der regeering. Eerstgenoemden meenen, aldus de mi nister, dat er iets onheilspellends zit in de voorbereidingen, die het land thans moet treffen, terwijl laatstgenoemden er van overtuigd zijn, dat de Britsche verdedigingsplannen geen enkel land ter wereld zullen verontrusten, doch inte gendeel de veiligheid in de wereld zullen vergrooten. De minister wees er verder op, dat aangezien de defensiediensten gereed moeten zijn om deel te nemen aan een collectieve actie volgens het Volken- bondspact, onder omstandigheden, wel ke zich geheel onvoorzien kunnen voor doen, een nieuwe factor is ontstaan bij de problemen, verband houdend met de eischen voor de voltooiing van het ver- dedigingsstelsel. Het oude stopwoord: „Wilt ge vrede, bereidt U ten oorlog”, wordt in onzen tijd weer van stal gehaald. In gelijke mate als Engeland werkt aan de nationale verdediging, zorgt ook Italië voor zijn versterking als groot- irogendheid. Het is hier de strijd tus schen twee Middellandsche Zee-mo- gendheden om de macht. Naast deze groote problemen is het andere nieuws uit Europa maar klein werk. De verkiezingen in Frankrijk, in België, zij trekken bij lange niet de aan dacht die in normale internationale ver houdingen hieraan geschonken zou wor den en toch kan vooral de veranderde politieke situatie in Frankrijk wel eens het begin zijn van een geheel andere richting en opvatting van verschillende Europeesche problemen. Ten slotte de besprekingen van de ge delegeerde van Mussolini een zekere Rossoni, te Berlijn gehouden. Een Bel gisch blad doet hieromtrent sensationee- le mededeelingen. Rossoni zou duidelijk te verstaan heb- gen gegeven aan de Duitsche onderhan delaars, dat de uitlating van Mussolini krachtens welke Italië zou zijn overge gaan tot het kamp der mogendheden, die voldaan zijn, slechts een list was om de Engelschen in slaap te wiegen. Hij zou er aan toegevoegd hebben, dat Mus solini trouw blijft aan zijn ouden eisch betreffende de herziening van alle ver dragen. De Italiaansche dictator zou in rui! voor zekeren diplomatieken steun van 19 BB I* I I I >n V i- i- I sn sn r i I I I I Leesgeld fr. p. p. per half jaar 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. d- r» 1» t- P- DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1