Buitenlands clie Revue. Stakingsgolf herelkl de üederlandsche grens. T andar ts M0UL1JN FRANEKER heeft de practijk HERVAT C. P. OE JAGER, Bolsward De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. O. HIER FF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Belastingzaken Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek Stadsnieuws. No. 46 Woensdag 17 Juni 1936 32??g Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Speciale inrichting voor DE EISMA-BANK. Nog onder het dekkleed verborgen staat in de linkerhoek van het park een nieuw gemetselde monumentale bank, die op 2 Juli a.s. aan de gemeente zal worden overgedragen. Deze bank opgemetseld van baksteen, is afgedekt met een granieten plaat voor zitvlak en bovenkant. In de achterwand is een eenvoudig relief aangebracht met opschrift. Deze bank waarvoor de kosten door vele kleine bijdragen zijn bijeenge bracht, is gesticht als een blijvend aan denken aan het vele werk door de heeren Eisma in het belang van Bolsward ver richt. De onthulling zal plaats vinden op 2 Juli ’s avonds in het park, waarbij hei muziekkorps een concert zal geven. P. V. DE LUCHTPOST. Zondag j.l. hield bovengenoemde ver- eeniging een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, 465 K.M. Om 6.30 uur werden de vogels gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 13.59.33, eigenaar D. Houben; 2de was Sj. Huisman om 14.05.10. Deze vogels hebben een zeer groote snelheid behaald. Pas om 17.40.57 kwam nog een vogel binnen eig. D. Houben en om 18.57.12 de laatste, eigenaar H. Veltman. Des Maandags is nog een vogel binnenge komen om 16.03158, eigenaar I. Gerrit- sma. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. 13 Juni 1936. Heden slaagde voor het eindexamen Gymnasium te Sneek, de heer D. de Jong alhier. 13 Juni 1936. Het perceel bouwland in eigen gebruik bij den heer K. J. de Vries op 29 Mei j.l. beschreven door den heer A. de Vries al hier op f369 p. p. is heden finaal ver kocht aan bovengenoemde na verhoo- gingen voor f 509 p. p. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ALGEMEEN CONGRES VAN DOOPS GEZINDEN. 14 Juni 1936. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 3 Juli de slotsamenkomst van genoemd congres des middags half drie alhier plaats vinden, welke zal bestaan uit een kranslegging bij het Menno Simons- WITMARSUM, REISJE. 14 Juni 1936. Het Gemengd Koor alhier maakte van daag per autobus een tocht naar Apel doorn. De leden hebben zich uitstekend geamuseerd en genoten van het natuur schoon. Het koor heeft de reisjes ge opend, weldra zullen er meerdere clubs volgen? SIMPLEX Rijwielen R.S. D.K.W. Motoren Beleefd aanbevelend heer Boermans, die de keurige zaal dis ponibel stelde, de politie voor haar me dewerking, kortom aan allen die hun krachten hebben gegeven tot het wel slagen van deze middag. monument en het zingen van het Frie- sche Doopsgez. Bounsliet door de Frie- sche jongeren. Daarna vindt een gods dienstoefening plaats in de Ned. Herv. kerk. Daar de Ned. Herv. kerk niet vol doende ruimte biedt voor alle belang stellenden (men verwacht 1000 per sonen) zullen ook andere kerken worden gebruikt. In de Ned. Herv. kerk zal een radio- Installatie ingesteld worden, waardoor ’t gesprokene in de andere kerkgebouwen kan worden gevolgd. De dienst zal wor den geleid door Ds. van Drooge, Doops gezind predikant te Deventer. Het orgel wordt bespeeld door den heer W. Zon derland te Leeuwarden. Het congres vangt aan 29 Juni te Am sterdam. Uit Amsterdam komen pl.m. 300 con gressisten via Elspeet naar hier, waar onder vele buitenlanders, o.a. Duitschers, Zwitsers en Amerikanen. HENNAARDERADEEL. WOMMELS, 13 Juni 1936. In de heden gehouden voltallige ver gadering van den Raad dezer gemeente werd medegedeeld, dat door Ged. Sta ten is goedgekeurd de verlaging van de jaarwedde van den Keuringsveearts, Hoofd van Dienst, met 5 en dat tot 1 Januari 1938 ontheffing is verleend van de verplichting tot invoering van het vak lichamelijke oefening op de o. 1. scholen In handen van B. en W. om advies werd gesteld een verzoek van het Be stuur der School voor Christelijk Natio naal onderwijs te Wommels om uitkee- ring van 80 der geschatte waarde van zijne sóhool. Besloten werd in een afzonderlijk adres adhaesie te betuigen aan dat van de gemeente Smallingerland, houdende aanvraag aan de Regeering om verbete ring der positie van de arbeiders door j vermeerdering van de werkgelegenheid en verhooging van de steunnormen. Aan den heer M. van der Kamp werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van een nader door B. en W. te bepalen tijdstip, uit zijn betrekking als hoofd der o. 1. school te Wommels, zulks in verband met zijn benoeming als zoo danig aan de o. 1. school te Smilde. Aangeboden werden de rekeningen der Armvoogdijen over 1935. Voor het onderzoek van deze rekeningen werden aangewezen de heeren Pagels, Dijkstra en Galema. Verder werden Burgemeester en Wet houders gemachtigd om met de gemeen te Franeker een regeling aan te gaan voor hulpverleening bij brand met in achtneming van de voorwaarden aange geven in concept overeenkomst, ontwor pen door den Frieschen Provincialen Brandweerbond. De overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van 5 jaren, terwijl door de gemeente jaarlijks een bijdrage van f 10 moet worden betaald. Besloten werd de legesverordening te wijzigen als volgt: Ter uitvoering van het besluit bevol kingsboekhouding 1936 werd voor het verstrekken van inlichtingen en opga ven uit het bevolkingsregister aan an dere openbare diensten dan die in het 2e lid van art. 104 dier boekhoud voor schriften genoemd, alsmede aan open bare instellingen en bedrijven het vol gend tarief vastgesteld: Telefoon 133 ARUM. JONGENSKAATSEN. 13 Juni 1936. Op het sportterrein had een jongens- potjeskaatspartij plaats. Er waren 8 deelnemende parturen. De parturen be stonden uit 2 jongens. De prijzen vielen ten deel aan Mein dert van der Weerd en Jan Hilverda; de 2e pr. aan Klaas Broersma en Jan Berg- sma, de 3de aan Jan Lukkes en Frans Hoitinga, terwijl de 4de prijs verwier ven Piet Huizinga en Jan Kooijenga. Het waren geldprijzen, n.l. f 1.50, f 1, f 0.50 en f 0.25. Sedert het beëindigen van den oorlog in Oost-Afrika, is de kwestie der sancties tegen Italië, vooral voor Engeland, een der moeilijkste problemen geworden. Zou men die sancties onverzwakt hand haven nu de opzet zoo schromelijk mis lukt is? De handel in Engeland zoowel als in de andere landen ondervindt na tuurlijk de schadelijke terugslag van deze handelsbeperking. De openbare meening in Engeland was tot nu toe voor onverzwakte handhaving van de sancties, terwijl een groot ge deelte van de Engelsche Ministers reeds vertrouwd geraakt is met het denkbeeld, dat de geheele sanctiepolitiek een groo te mislukking is geworden. Zelfs Eden van een ronselaar voor het leger van de wereldrevolutie. Daarom 'fijn voor de huidige stakingen de factoren, die tot de crisis hebben geleid, evenzeer verant woordelijk als Moskou, dat slechts in troebel water kan visschen en in een goeden tijd geen kans krijgt. Het communisme staat voor de Neder- landsche grens, heeft deze ten deele reeds weten te overschrijden. Een bange tijd staat ons wellicht te wachten. Maar nog hebben wij vertrouwen in Minister president Colijn, die zeer zeker alles in het werk zal stellen om den communistl- schen verleiders het handwerk onmoge lijk te maken. Dat wij niet teleurgesteld mogen worden. DE AUTO-TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Onder begunstiging van buitengewoon zomerweer is Zaterdag deze tocht in alle opzichten geslaagd. In totaal hebben 135 oudjes en wanneer we de chauffeurs en bestuursleden meerekenen 185 personen aan deze tocht deelgenomen. Zonder on gemak is de reis naar Gaasterland en terug volbracht. Precies 8 uur arriveer den de auto’s in Bolsward en met de muziek voorop ging het door de stad naar café Boermans waar allen nogmaals getracteerd werden. Hoogst voldaan gin gen de oudjes toen huiswaarts. Namens de commissie van voorberei ding heeft de heer H. R. Kingma in deze bijeenkomst dank gebracht aan allen die hadden meegewerkt tot het bereiken van deze mooie middag. De chauffeurs, die zoo bereidwillig hun wagens disponibel stelden, de goede gevers in geld en na ture, waardoor deze middag ook in dit opzicht een feestdag kon worden, het Stedelijk Muziekkorps, dat altijd bereid is onze oudjes een plezier te doen, de vanaf 37.00 31.50 205.00 De Chineesche burgeroorlog. De sancties tegen Italië. Stakingen in België en Frankrijk. We hebben in ons vorig buitenlandsch overzicht de binnenlandsche toestand in China toch even te scherp geteekend toen we de voorspelling waagden dat een burgeroorlog tusschen Noord en Zuid onvermijdelijk scheen. Afgaande op de toen binnenkomende telegrammen hebben dan ook meerdere couranten die mogelijkheid van een bur geroorlog laten dóórschemeren. We le ven echter in onze tijd zoo snel, dat de meest sensationeele berichten van de eene dag de volgende dag weer worden tegengesproken. Voor wie dagelijks een overzicht moet geven van den interna tionalen toestand heeft dat dit voordeel, dat er elke dag nieuwe stof is ter be spreking. Zoo waren in het laatst der vorige week de berichten uit China zeer ge ruststellend. De meeningsverschillen tusschen Kwangar en Nanking waren zoo goed mogelijk opgelost en.stop even hooren we daar een lezer opmerken. wat is dat, die meeningsverschillen tus schen Kwangar en Nanking? Willen we ons even een duidelijk beeld scheppen, dan moeten we een kaart van China raadplegen en vooral geen oude atlas, waarop de groote veranderingen in dat Chineesche rijk gedurende de laatste 20 jaren niet staan aangegeven. De tegenstelling tusschen Noord en Zuid China dateert niet uit den laatsten tijd maar is van oudsher gegroeid uit de ver schillende geestelijke en materieele cul tuur. Siberië en de Mfidden-Aziatische cultuur drukken hun stempel op de Noordelijke staten, terwijl het karakter van het Zuiden Óost-Aziatisch is, dat wil zeggen, het mysticisme, het geloof in geesten. Die tegenstelling in het geestelijke komt natuurlijk ook tot uitdrukking in de maatschappelijke verhoudingen en om U een duidelijk beeld van dezen zeer bij zonderen toestand te moeten geven, is, jammer genoeg in onze revue niet moge lijk. Een dergelijk groot probleem tot in de finesses uit te rafelen kost een reeks van speciale artikelen, maar laat ons te- rugkeeren tot de kaart van China. We zien dat de namen Nanking en Tsjang Hai liggen in ’t Noorden aan de Gele Zee en Kwangar en Kanton aan de Zuid-Chineesche zee. De eerstgenoemde plaatsen en meer speciaal Nanking, is tegenwoordig de zetel van de Chineesche regeering, die tegenover de steeds dries ter wordende Japansche eischen volgens de machthebbers in Kanton, niet streng genoeg partij stelt. Dit was dan ook de reden, dat een leger uit het Zuiden op rukte naar het Noorden om aan de Cen trale regeering duidelijk te maken dat het zoo niet langer gaat, wil China niet geheel onder de knoet van Japan gera ken. Dat is nu het rrfeeningsverschil tus schen Noord en Zuid, het gevaar van een burgeroorlog waaraan dan voorloopig geen gevolg zal worden gegeven. Niet temin moeten we met groote belangstel ling die ontwikkeling in China en de op leving van het nationaal bewustzijn te gen de Japansche overheersching blijven volgen. de door dik en dun enthousiaste Volken- bondsminister, beweert, dat samenwer king met Italië noodig is bij de toekom stige schikkingen voor de organisatie van de vrede in Europa. Natuurlijk wordt er ook met bittere ironie gesproken over de mislukte politiek van het Engelsche kabinet, o.a. majoor Attlee in een rede te Oxford gehouden. Het stelsel van collectieve veiligheid werd gesteund (aldus deze spreker) tot dat Mussolini door zijn gifgas Addis Abeba had veroverd. Zoodra dit gebeurd was hadden de sancties gefaald. Zoo kruipt men voor de dictator van het vasteland. Het heeft er veel van (zoo zeide hij) of de succesrijke inbreker bij de nieuwe politiemacht zal worden ver welkomd. Ons inziens moet ook deze uitlating beschouwd worden als een langzame voorbereiding van het Engelsche pu bliek, de openbare meening kan men ook zeggen, op de komende opheffing der sancties. Het is mis in het oude Europa. Ons werelddeel kraakt in al zijn voegen on der den druk van de koortsachtige be wapening gepaard aan een nog steeds voortdurende hevige economische crisis en een machtsstrijd met de geheele i wereld en menschheid als inzet, die in i de historie zonder precedent is. Zelfs voor den politiek ongeschoolde is het i niet moeilijk de beide kampen, waarin onze rampzalige wereld verdeeld is, te onderscheiden: natjionaalrsocialisten en fascisten eenerzijds, de communisten an derzijds. Tusschen deze beide uitersten speelt de democratische groep nauwlijks meer een rol van beteekenis, of ’t moest dan een verdedigende rol zijn, ondanks het feit, dat deze van rose tot zwart ge kleurde middenmoot in verreweg de meeste Europeesche landen nog flink in de meerderheid is. Dit is geen leege bewering: men bestudeere slechts de re sultaten van de verkiezingen in Spanje, Frankrijk en België, om de gestage af brokkeling naar links en rechts waar te nemen. Overal valt winst voor fascisten en communisten waar te nemen en men mag er de oogen niet voor sluiten, het zijn de volgelingen van Moskou, die in West-Europa met den buit gaan strijken en daar zonder eenige aarzeling de consequenties uit trekken. Nauwelijks had het volksfront in Spanje bij de verkiezingen de overwin ning behaald, of de communistische agi tatoren begonnen hun vernielende taak: kerken brandden, bommen exploideer- den, politieke tegenstanders werden neergeschoten. Daarna verkiezingen in Frankrijk. De gebeurtenissen nemen een zelfden loop. Het Volksfront, waarin de communisten op den wip zitten, overwint; stakings- onlusten breken uit, fabrieken worden bezet. De stakingsgolf kent geen grenzen. Thans is België aan de beurt, dat even eens bij de laatst gehouden verkiezingen een sterke verschuiving naar uiterst links en rechts te zien gaf. De Antwerp- sche havenarbeiders gaan in staking ook hier zijn de communisten de draad trekkers, wat wel het best blijkt uit het feit, dat het oorspronkelijk een wilde staking betrof en de vakvereenigings- leiders eerst mee gingen doen, toen zij zagen, dat de arbeiders zich toch niet aan hun verbod tot staking zouden sto ren. Van leiders werden zij hierdoor tot geleiden. En thans zal deze revolutionnaire koorts waarmede Moskou geheel Spanje geïnfecteerd heeft en die daarna via Frankrijk ook België heeft aangetast, aan onze zuidergrenzen halt houden. Zullen de Nederlandsche arbeiders voor deze besmettelijkste aller ziekten immuun blijken te zijn? Helaas, wij vreezen van niet. De com munistische bacillen vinden in den eco- nomlschen nood, die ten onzent wel het best tot uitdrukking komt in de 400.000 werkloozen, een veel te goede broed plaats. Ook in Nederland is de toestand van den arbeider in het algemeen en van den werklooze in het bijzonder op het oogenblik weinig rooskleurig. Zijn oude partijen hebben hem in de economische crisis gedreven; dat veronderstelt hij ten minste, wat al even erg is. Weliswaar blijft hij zijn leiders nog aanhangen, maar het minste of geringste zal hem naar de communisten drijven. Handige agitatoren, agenten van de wereldrevo lutie, zijn reeds lang doende, om hem in deze richting te beïnvloeden en helaas lang niet altijd zonder succes. Want de Europeesche arbeider is ontevreden en heeft zelfs redenen om ontevreden te zijn. Na de hoogconjunctuur, waarin hij nieuwe levensbehoeften leerde kennen, kwam de terugslag met groote loonsver laging en werkloosheid. Eerst dat maak te hem rijp voor het communisme. Wan neer het den arbeider goed gaat, blijft hij rustigjes in zijn moderne of confes- sioneele vakvereeniging, en komt niet in de verleiding, het slachtoffer te worden We komen nu nog even bij onze naaste buren, de Belgen. De stakings golf is vanuit Frankrijk overgewaaid en ook in een periode dat er een nieuwe regeering gevormd moest worden is er een groote staking in verschillende be drijven uitgebroken. De staking in de mijnbouw in het bek ken van Luik was Zaterdag j.l. vrij alge meen. Ook de Luiksche metaal-industrie heeft met deze beweging te kampen. De staking in de Antwerpsche haven neemt nog grootere verhoudingen aan nu de Belgische transportarbeidersbond besloten heeft het goederenvervoer per vrachtauto van en naar Antwerpen stop te zetten. De diamantbewerkers te Ant^ werpen zijn weer aan het werk gegaan, maar mocht de Woensdag te houden vergadering van de paritaire commissie geen voldoening geven, dan zal de sta king worden hervat. Daartegenover neemt de staking in de mijnen nog regelmatig toe. In Frankrijk is de toestand zoo lang zamerhand iets beter geworden. Te Pa rijs, Lion, Rijssel, Marseille, Nimes, bij verschillende groote bedrijven als Re nault, Citroën en meer andere wordt het werk hervat. In de kleedingindustrie is volkomen overeenstemming bereikt, evenals in de mijnindustrie. Vooral het stadsbeeld van Parijs is door de groo- tendeels opgeheven staking weer nor maal te noemen. Zelfs de slagersjongens hadden er gestaakt, maar ze zijn Vrijdag met hun patroons tot overeenstemming gekomen en toen Zaterdag maar met nieuwe moed aan het werk gegaan. N.V. ALGEMEENE VERZEKERINGS- MIJ. „DE PHILANTHROOP” TE BOLSWARD. (Ziekten- en Ongevallenverzekering). In de op 10 Juni gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd ’t jaarverslag over 1935 goedgekeurd. Wij ontleenen daaraan het volgende: Op 1 April 1935 werd het 50-jarig be staan van de Maatschappij op luisterrijke wijze herdacht. In een gedenkboek werd een overzicht gegeven van de ontwikke ling tot een bloeiende en krachtige in stelling. Ondanks de ibij voortduring slechte economische tijdsomstandigheden viel opnieuw vooruitgang te constateeren in het aantal verzekerden, het verzekerd kapitaal en de premieontvangsten. In de afdeeling Ongevallen bedroeg het aantal verzekerden 7283, in de af deeling piekten 1418, in de afdeeling Ziektekostenverzekering voor inwonend dienstpersoneel 2576. In de loop van 1935 werden, nadat van vele zijden verzocht was deze verzekering ook bij „De Phi- lanthroop” mogelijk te maken, tarieven ingevoerd voor verzekering tegen het risico van ziekenhuisverpleging en ope ratiekosten. Van de exploitatie van deze nieuwe branche, aan het einde van het jaar nog van zeer bescheiden omvang, viel uiteraard in dit verslag nog weinig te zeggen. In de branche „Besmettelijke Ziekten” liepen op ultimo December 1935 nog 16.863 verzekeringen. Aan premiën werden ontvangen f 215.552. (v. j. f 202.635). De uitkeerin- gen bedroegen f 113.564 (v. j. f 101.340). De gezamenlijke reserves ad f 133.193 zijn gedekt door f 144.843 rentegevende beleggingen. Het kantoorgebouw met bovenwoning aan de Broerestraat alhier, staat voor f 1 op de blans. De winst bedroeg f 6.785. Na af schrijvingen laat deze een dividend-uit- keering toe van 8 v. j. 10 UT Eiken DO|NDERDAO K LI I K Zitting te BOLSWARD schildw(jk 33 b(j de Markt V DE NG'S NIEUWSBLAD waarin opgenomen z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1