Buitenlandsche Revue. d. NIEMEIJERS III. II. II. IHERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen CAPITULANTEN. d 32?*g Jaargang Woensdag 24 Juni 1936 No. 48 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ril Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden e d Uit den Omtrek Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Ingezonden Mededeelingen KIMSWERD >r- HINDELOOPEN. 3 is 0 t. iBb oei re ler. 1 Advertentiën per regels Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. een een heeft verzameld en overzichtelijk ge rangschikt. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 22 graden. Speciale inrichting voor DENATURATIE AARDAPPELEN. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat een partij aardappelen, welke ter denaturatie wordt aangeboden, niet meer dan 5 stukken of aardappelen welke dermate beschadigd zijn dat zij practisch niet meer als consumptiewaar dig kunnen worden beschouwd, mag be vatten. DE ACTEUR LA ROCHE GEDOOD. Bij auto-ongeluk in de buurt van Osnabrück. Zondagochtend is, omstreeks elf uur, nabij Osnabrück een Nederlandsche auto verongelukt, waarbij een der inzitten den werd gedood. De heer J. Hamme uit Amsterdam keerde met zijn echtgenoote uit Bremen per auto naar Amsterdam terug. In de auto zaten verder de bekende acteur Flor La Roche uit Amsterdam en als tweede ire gf or ve SLIPPEN. 22 Juni 1936. Een echtpaar, wonende bij Heemstede, reed op de motor door ons dorp. Bij de brug slipte de motor door de nattigheid van den weg en oneffenheden. De be stuurder en duo-rijdster plus motor ge raakten tegen den grond. De dame werd bij den heer A. de Boer ingedragen. Het ongeluk gebeurde 1.30 uur. Om 4 uur zijn de motorrijders weer op reis gegaan. De duorijdster had schouder en been bezeerd. 21 Juni 1936. Aan de hede,n gehouden kaatspartij van jongens werd door acht parturen deelgenomen, waarvan de 1ste prijs be haald werd door het partuur J. v. d. Boom en M. Weidema. 2de prijs: P. v. d. Plaats en K. van der Leij. 3de prijs: E. Westra en J. v. d. Zee. 4de prijs: J. Takema en P. Jagersma. pd. P- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. - ARUM. TE SNEL GEREDEN. Zondag was een motorrijdersclub uit Eindhoven, die een bezoek gebracht had aan de Waalbrug te Nijmegen, op den terugweg, toen onder Velp bij. Grave de achterband van het motorrijwiel sprong, waarop de heer Huigervoort met zijn echtgenoote zaten. De motor, die met groote snelheid reed, sloeg eenige malen over den kop en werd geheel ver nield. De heer Huigervoort en zijn echt genoote werden bewusteloos naar het ziekenhuis te Grave overgebracht, waar bleek, dat de man een zware schedel- fractuur en inwendige kneuzingen had, aan de gevolgen waarvan hij Maandag morgen is overleden. Zijn vrouw, die verschillende schaaf wonden had bekomen, kon, na verbon den te zijn, het ziekenhuis weer verla ten. HET EERSTE VUURWERK OP SCHEVENINGEN. Het eerste vuurwerk in het seizoen ditmaal wat vroeger gekomen, dan andere jaren, ter eere van de congres sisten van 't Internationale electriciteits- congres. Intusschen begint de eigenlijke vuurwerkreeks pas op den eersten Don derdag van Juli. Hoe dit overigens zij, het was Zaterdagavond weer ouder- wetsch druk op Scheveningen, waartoe niet weinig het prachtige weer heeft bij gedragen. Het pyrotechnisch schouwspel genoot de belangstelling van vele dui zenden. ONTHOUDERS VISCHCLUB. De 2de wedstrijd werd j.l. Zondag gehouden in de Sneekervaart achter Ab- bega. De vangst was niet zoo goed als de vorige keer. Slechts 14 baarzen boven de wettelijke maat. De 1ste prijs verwierf J. van der Zee met een baars van 23 c.M. 2de prijs: A. Verkouteren. 3de prijs: B. Wolthuizen. 4de prijs: P. de Jong. 5de prijs: R. van der Schaaf. 6de prijs: A. Nieuwenhuis. 7de prijs: W. Leurink. dame mej. Broekman, eveneens uit Am sterdam. La Roche werd op slag gedood. De heer J. Hamme en zijn echtgenoote kre gen beenfracturen. Mej. Broekman bleef ongedeerd. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag hield de P.V. „de Luchtpost” alhier een wedvlucht vanaf Chateauronce 748 K.M. Te half acht werden de vogels ge lost. De eerste vogel en ook de eenigste die Zondag arriveerde, bereikte haar hok om 20.41. 06, eigenaar I. Gerritsma. De tweede kwam Maandagmorgen om 11.31.13 binnen, eigenaar D. Hou- ben. 20 Juni 1936. Op het gehouden festival en muziek concours in Artis te Amsterdam behaal de het Fanfaremuziekcorps „Vooruit” alhier, in de afdeeling uitmuntendheid een tweede prijs met 265 punten. :.5O huis onze aandacht te schenken aan de binnenlandsche toestand in België en Frankrijk. Allereerst zien we even naar Frankrijk dat onder de nieuwe regeering zoekt naar een zekere basis waarop het eco nomische en niet minder het financieele in de war gebrachte leven weer hersteld kan worden. De aandrang tot devaluatie wijst de nieuwe Minister van financiën beslist af, maar tegelijkertijd met nadruk verklaart dat de deflatiepolitiek van de vorige regeering absoluut mislukt is. Deze Minister zegt dit in bewoordin gen die ook voor ons land beteekenis hebben. Gedurende de laatste vier jaar is het herstel van het begrootingseven- wicht de voornaamste zorg geweest van diegenen die meenden dat de +erugkeer van de economische welvaart in de eer ste plaats afhankelijk is van een sanee- ring der staatsfinanciën, bij een gelijk tijdige aanpassing der binnenlandsche prijzen aan het wereldprijsniveau. Hier toe werden omvangrijke bezuinigings maatregelen genomen en werd alles in het werk gesteld om de kosten van le vensonderhoud naar beneden te drukken. Ondanks de groote offers door oud-strij- ders, ambtenaren en spaarders gebracht is het herstel niet bereikt. De valuta van het land aldus de minister kan gered worden, mits de bevolking in alle lagen daartoe medewerkt. Eenzelfde probleem beheerscht momenteel de Belgische bin nenlandsche politiek. We mogen zonder tegenspraak de stelling verkondigen dat de groote sta king in België in de allereerste plaats is ontstaan door de valuta. We hebben geen plaatsruimte genoeg om hierop iets uitvoeriger in te gaan. We willen dan voor vandaag eindigen met de mededee- ling, dat er groote kans bestaat dat de werkgevers en werknemers in België tot overeenstemming zullen komen. De eisch tot vermindering van de werktijd tot 40 uren per week met be houd van het minimumloon vormt tot nu toe een strijdpunt wat niet gemakkelijk op te lossen is. BEENDERENFABRIEK AFGEBRAND. Zaterdag is de beenderenfabriek, toe- behoorende aan de firma Holten en staande in den Sliedrechtschen polder, afgebrand. De motorspuit van Sliedrecht was spoedig ter plaatse, doch het ge bouw was niet meer te redden. Onge veer 6000 kg beenderen zijn verbrand, de machinerieën zijn onherstelbaar ver woest. De brand is vermoedelijk ont staan in de drooginrichting. De schade, welke op zevenduizend gulden wordt geschat, wordt niet door verzekering gedekt. ).2S ).2t 8f 8( !.3f lf hu' ink Igt )tul 22( 16( GESLAAGD. Aan de St. Ludgerus Kweekschool te Hilversum slaagde dezer dagen voor het onderwijs diploma, onze plaatsgenoot de heer G. Gerritsma. INBRAKEN TE BEDUM. Drie Groningers zijn in verband met verschillende inbraken, den laatsten tijd in Bedum gepleegd, waarbij vooral veel eetbare waar is gestolen, aangehouden. Ook te Bedum zijn twee verdachten ge arresteerd. Voorts is te Groningen gearresteerd een 17-jarige loopjongen, die met onge veer f 100 aan wisselgeld en geld van door hem geïnde valsche kwitanties naar Amsterdam was gegaan. Hij was zoo brutaal om, toen hij geldgebrek kreeg, een dag naar Groningen terug te keeren om nog meer kwitanties te innen. Toen hij later wederom geldgebrek kreeg kwam hij weer naar Groningen, waar hij is aangehouden. ERNSTIG MOTORONGELUK. Zondag omstreeks half vijf is op den rijksstraatweg te Mook een ernstig ver keersongeluk gebeurd. De .bestuurder van een personenauto uit Nijmegen wilde op genoemden weg lings de bocht van den weg naar Groes- beek inslaan, toen van de tegenoverge stelde richting drie motorrijders nader den. Een van de drie gelukte het, nog juist langs de auto te komen, de beide anderen echter reden in volle vaart tegen den wagen. Door d« botsing vloog een der motoren in brand. De bestuurder A Koot uit Amsterdam, werd zwaar ge wond. De bestuurder van het andere motorrijwiel, C. Draayer eveneens uit Amsterdam, keeg inwendige kneuzingen en lendenwerveifractuur. Zijn toestand is zorgwekkend. Beiden zijn naar het St. Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen vervoerd. Capitulanten-stelsel weer een van die geheimzinnige moderne woorden, die men tegenwoordig herhaaldelijk tegen komt, zonder precies te weten als men er zelf niet rechtstreeks mee te doen heeft gehad wat ermee bedoeld wordt. Wat is toch dat capitulanten-stelsel, waar men tegenwoordig zooveel over spreekt, heeft men ons al herhaaldelijk gevraagd. Met de plaatsruimte, waar over wij beschikken, is het niet doenlijk daarvan een volledig inzicht en over zicht te geven, doch wij kunnen vol staan met het aanstippen van enkele punten, waaruit blijken zal, hoeveel om vattend dit vraagstuk is en hoeveel vra gen op zichzelf door dit stelsel worden gesteld en aangeroerd. Toch zal deze korte bespreking den lezer een inzicht verschaffen in dit nieuwe instituut, het welk hem in staat stelt bij het ter sprake komen van het woord „capitulanten- stelsel” zijn meening over de onderdee len daarvan naar voren te brengen, in zooverre hij tot oordeelen bevoegd is natuurlijk. Naast de gewone dienstplichtigen en reservisten, telt ons leger ook beroeps- personeel. Dit beroepspersoneel nu ver vult een belangrijke taak bij de opleiding van de vrijwilligers en dienstplichtigen, bij de organisatie van oude en nieuwe legerondehdeelen, bij de administratie van zeer belangrijke takken van dienst, als b.v. de bewapening, enz. Nu is het eten feit, dat een groot aan tal der militaire functies beter geschikt zijn voor jongere, dan voor oudere man nen, vooral wat betreft de lagere ran gen. Bij het in dienst blijven tot den pen- sioengeechtigden leeftijd vindt eener- zijds een onvoldoende doorstrooming plaats (is het Nederlandsche spreek woord „de een zijn dood is den ander zijn brood” volmaakt van toepassing), terwijl anderzijds de bevorderingsmoge- lijkheden zeer gering zijn in dat geval, hetgeen weer tot groote ontevredenheid aanleiding geeft. Helaas is het hier en daar de laatste jaren heel erg geweest en zag men oude onderofficieren, die nog steeds b.v. sergeant waren, dienst doen, ontevreden natuurlijk, dat zij nooit eens de dubbele streep of het knoopje konden veroveren, hoewel zij hun examen voor de naasthoogere rang mis schien allang gedaan hadden, ontevre den ook, omdat hun de mogelijkheid tot het verhoogen van hun jaarwedde was ontnomen! Een en ander is slecht voor den dienst en natuurlijk voor de betrokke nen. In het capitulanten-reglement nu beschikt de regeering over een groot aantal betrekkingen in vaste openbaren en semi-openbaren dienst, welke worden gereserveerd voor bepaalde categoriën ex-militairen, capitulanten genaamd. Deze verdienen dus a. h. w. hun aan spraak op een dezer betrekkingen door een aantal jaren in de weermacht te die nen. Alle overheidsdiensten en bedrijven, van Rijk, provincie, gemeente, water staat, spoorwegen, enz. zijn bij de uit voering betrokken, voorzoover het plaat sen betreft, welke door gewezen militai ren beneden den rang van officier van land- of zeemacht vervuld kunnen wor den. Reeds vroeger heeft men getracht te komen tot een regeling van den over- gang van militairen in burgerlijken dienst, doch thans zijn voor het eerst bij de wet voorschriften daaromtrent ge geven! Het capitulanten-reglement vormt een onderdeel der wet tot verlaging van de openbare uitgaven en op den duur ver wacht men zelfs een jaarlijksche bezui niging van vijf millioen! Dit is mogelijk, omdat de aanspraak op een vaste be trekking met uitzicht op pensioen waarde vertegenwoordigt, welke lagere salarieering toestaat, terwijl te vens op „pensioenen” bezuinigd kan worden! Maar wij hooren al vragen: vormt dat voor de openbare diensten geen nadeel, dat inplaats van zelf uit vele sollicitanten te kunnen kiezen, voor sommige functies althans, een capitu- lant toegewezen krijgen? Men meent juist het tegendeel: men krijgt immers iemand, die gedurende een reeks van jaren zijn algemeene geschiktheid, ijver, toewijding, betrouwbaarheid, enz. be wezen heeft. Om capitulant te zijn, moet men behooren tot zekere categoriën mi litairen die van zes tot tien jaren dienst vervuld hebben. En.zij moeten natuurlijk in mili tairen dienst hebben voldaan! Zij, die zich voor deze kwestie interes- seeren kunnen een uitstekende bron vin den in de uitgave van de firma Samson: „Het Capitulantenwerk”, waarin de nieu we directeur van het capitulantenbureau alle gegevens omtrent dit onderwerp SNEEK. BETALING INKOMSTENBELASTING 1935-1936 en PERSONEELE BELASTING 1936. De Ontvanger der Directe Belastingen enz. te Sneek, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de aanslagen In komstenbelasting 1935-1936, waarvan de aanslagbiljetten zijn gedateerd in Jan. 1936, thans geheel moeten zijn voldaan, terwijl op de aanslagen, waarvan de bil jetten zijn gedateerd in April 1936 moet worden betaald. De aanslagen Personeele Belasting 1936, waarvan de aanslagbiljetten zijn gedateerd in April 1936 moeten thans voor >4 zijn voldaan. De aanslagen, waarop dit gedeelte nog niet is voldaan zullen binnenkort worden vervolgd. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ZEILWEDSTRIJD. 20 Juni 1936. Bij de gehouden zeilwedstrijd op de Morra, uitgaande van de Morra-com- missie, klasse Larken, won de lark van W. A. Bakker den eersten prijs, als schipper zeilde de heer J. D. Smit. S. Bulthuis won den vierden prijs. De opheffing der sancties. De burgeroorlog in China. Frankrijk en België. Voor wie regelmatig tracht op de hoogte te blijven van de buitenlandsche toestand was het geen verrassing meer dat in het Engelsche Lagerhuis door de bekende Volkenbondsminister Eden werd voorgesteld de sancties tegen Italië op te heffen. We hebben deze gedachte in onze vorige revue gekwalificeerd als de over winning van de macht over het recht. Aan de andere kant is dit besluit van de Engelsche regeering (dat zeker niet zon der innerlijke strijjd genomen is) ook weer een daad van.nu ja noodzaak. maar toch ook van koopmanschap. Een doorvoering van de sancties kan alleen succes hebben, wanneer men ook de gevolgen, daaruit voortvloeiende, in zijn volle omvang wil toepassen en juist hier is het zwakke punt in deze moeilijke zaak. Een verscherping van de sancties of zelfs een handhaving kan Italië in de verleiding brengen te zeggen: ik be schouw verdere verloop als een casus belli en we weten allen nog uit de we reldoorlog dat dit vreemde woord de beteekenis van een gewapend conflict zeer nabij komt. Voor Engeland bestaat dan bovendien het risico, dat bij een gewapend conflict dit land de grootste tegenweer moest stellen en daartoe is zelfs de groote voorstander van de sancties in Engeland niet bereid. Er is sedert September 1935 toen Hoare de thans weer teruggekeer de Minister, te Genève een verscherping der sancties bepleitten, heel wat veran derd. De verovering van Abessinië is in tusschen een feit geworden. De bezetting van de Duitsche Rijnoever heeft de situ atie in Europa danig in de war gestuurd. Daarbij komt die onzekere binnenland sche toestand in de diverse landen en zeker niet in de laatste plaats de ge spannen verhouding in het Verre Oosten, waarbij ook Rusland ten nauwste be trokken is. Al deze kwesties zullen moe ten worden opgelost voor dat betere onderlinge verhoudingen kunnen door breken. Nog even willen we wijzen op een andere schaduwzijde die de opheffing van de sancties met zich zullen brengen. Engeland was tot nu toe in de overzee- sche bezittingen de drager van de ge rechtigheid, de beschermer van de zwak kere onder de verschillende staten. Neemt men deze houding in het oude Europa gedurende de laatste jaren na den wereldoorlog met een zekere reserve aan, in de koloniale deelen van het En gelsche rijk zal deze concessie aan de macht boven het recht een onaangename indruk achterlaten.. Het oude vertrouwen in de kracht, de rechtvaardigheidszin van het beroemde Albion heeft tegenover de inlanders een gevoelige knak gekregen en we kunnen er van overtuigd zijn dat een zekere groep agitatoren van deze mentaliteit handig gebruik zullen maken. Met de Japansch-Chineesche situatie is het een tegenstrijdigheid in de bericht geving, waaruit moeilijk een concrete meening valt op te bouwen. De vorige week meenden we uit de toen gepubliceerde telegrammen den in druk te mogen vaststellen dat het gevaar voor een burgeroorlog geweken was. Sedert dien is die gedachte weer geheel gewijzigd. De laatste berichten spreken zelfs van een regelmatig oprukken van de troepen van Kwangsi naar het Noor den. De federale regeering in China ver liest hierdoor alle hoop, door een minne lijke schikking de onderlinge vrede te bevorderen. De bedoeling van het op standige Kwangsi-leger is een reddings- leger naar het Noorden te zenden tegen de overheersching van Japan. De sterkte van dit zoogenaamde reddingsleger be staat uit 6O.vOO man, waartegenover de Centrale regeering ongeveer 35000 man stelt. Men moet niet denken, dat alleen een zekere haat tegen de overheerscher deze groote troepen tegenover elkaar stelt, ook de volksaaard tusschen Noord en Zuid-China, het reeds eeuwenoude verschil in mystiek komt telkens weer onder de een of andere vorm boven. Weet ge wie als lachende derde deze ruzie staat te bezien? dat is Japan, die met een veel te groote belangstelling de ontwikkeling van de burgeroorlog gade slaat om op een gegeven moment toe te slaan en zich opnieuw een stuk van het groote Chineesche rijk toe te eigenen. Maar laten we nu uit die verre stre ken nog even terug komen om dicht bij STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de steunvergoe- ding voor groene erwten en schokker- erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 7 Juni tot en met 13 Juni 1936 voor de kwaliteitsklassen B, C en D respectieve lijk f4.20, f3.70 en f3.20 per 100 kg zal bedragen. o VVaf zou het alfabet zijn zonder T, zegt Dora. En wal zou Thee zijn zonder de naarnt DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1