1 Buitenlandsche Revue. NIEMEIJERS W.B.II.UIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo EERST BEZINNING. Kaffa on'Lfaa. Stadsnieuws. Uit den Onttrek 32gg Jaargang Woensdag 1 Juli 1936 No. 50 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ;n Groote voorraad Onderdeelen en Banden l\LEZL\IX\ /TUKKIN Tandarts MOULIJN FRANEKER Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 12 Ingezonden Mededeelingen en 5 LI PINGJUM. s- en HARTWERD. De itje we Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. hield de P.V. „de Lucht» post’ ’alhier een wedvlucht vanaf Creil, afstand 474 k.m. De vogels werden om 7.45 uur gelost met heldere lucht en Noordenwind. Het was prachtig vliegweer, alleen hadden de vogels tegenwind. De eerste vogel bereikte haar hok om 16.29.45 uur, eigenaar Gerritsma; 2e werd H. Foekema 16.37.56; 3e D. Hou- ben 16.49.25 4e D. Houben 16-50.57; 5e H. Foekema 18.06.23. GESLAAGD. Aan de St. Ludgerus kweekschool te Hilversum slaagde dezer dagen voor on derwijzer onze stadgenoot de heer U. J. Nota. naar, welke uit borstelhangers beston den. De vierde prijs kwam toe aan: W. Kuipers, S. P. Huizinga en R. M. Kooijenga, die ieder met een luxe pijp huiswaarts keerden. 29 Juni. 1936. Tijdens een kort, doch hevig onwe- der, dat hier hedenmiddag woedde, werd een koe van den veehouder S. Bakker getroffen en gedood. ike. kj( dv Te eu- Rondom Genève. De Ara bieren in Palestina. Albaneesche kwestie. Vandaag en morgen zullen er heel wat oogen gericht zijn naar Genève. Zeer waarschijnlijk zal daar over het lot van Abessinië worden beslist Het is moeilijk lan- 1 en um, en ok- :jen 15 95 40 55 6 37 16 21 9 35 10 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. VLAGGETJESDAQ van de afd. Bolsward van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstel- en Vacantie-kolonies. Woensdag 1 Juli houdt bovengenoem de vereniging haar jaarlijkse vlaggetjes dag. Gaarne wekken wij allen op een klein offertje te brengen ten bate van het zwakke kind. Wanneer feder een vlaggetje koopt, kunnen weer enige kin deren meer worden uitgezonden tot her stel van gezondheid naar de daarvoor bestemde koloniehuizen. Reeds meer dan 400 kinderen werden door de afdeling Bolsward uitgezonden, in de 25 jaren van haar bestaan. Steunt allen dit mooie werkl HET BESTUUR. 1ste prijs: W. Nota, A. Roukema en F. de Wit. 2de prijs: B. Rijpma, J. de Haan en S. Radelaar. EEN DUBBEL JUBILEUM. Twee jubilarissen In het R.K. Liefde gesticht, die beiden hun 25-jarig profes- siefeest vieren, de Eerw. Zuster Radigon- dls, die thans reeds 12 jaar staat aan het hoofd van de bewaarschool aan het Schildwijk en de Eerw. Zuster Blanca, die gedurende 8 jaar haar zorgen wijdt aan de penslonaires van het St. Martinus Gasthuis, alhier. Bescheiden en stil verrichten zij hun werk in dienst van de jongsten en oud sten onder ons, niet vragend naar uiter lijke belooning, maar toch mogen we deze twee jubilarissen de verzekering geven dat haar arbeid door zeer velen hoog gewaardeerd wordt. We mogen hieraan zeker de wensch toevoegen, dat deze onbaatzuchtige arbeid hun tot een zegen zal zijn. De traditie van de Orde getrouw, zal dit feest in zeer intiemen kring gevierd worden. i jr., Werf jr., Uit- 5 jr., :r te >cht- te i jr., ’est- Jr., jen- DE K. N. A. C.-TOCHT. J.l. Zaterdag hield de K. N. A. C. een propaganda-autotocht door Friesland. Ook Bolsward werd bezocht. Het niet tarlijke gezelschap werd hier door den Burgemeester ontvangen en toegespro ken. Midden in de wereldgang en wente ling van het heden staat met vlammende letters het woord „Crisis”. De mensch- heid wringt en' kringt zich om onder ’t zwaar drukkende juk van deze geesel te ontkomen, (die zich openbaart in den vorm van werkloosheid, oorlogsdreiging zedenverwildering, geestelijke achter stand, economisch^wantoestanden, e. a. Vrijwel op elk terrein heerscht onrust. Systemen, die het eeuwen gedaan heb ben worden op losse schroeven gezet. De voortgang der techniek doet de mensch in een waan leven alsof daar niets is dat boven het wereldgebeuren staat. Mannen als Prof. Huizinga, die een „diagnose van het geestelijk lijden van onzen tijd” aan het creatuur voor houden, bevinden dat hun werk door de massa gretig wordt ontvangen. Men leest dit boek van a tot z met instem ming. Maar wat bereikt deze man met zijn werk? Immers niet meer dan een: „hij heeft gelijk, groot gelijk, maar laat anderen mij maar voorgaan?” Bezinning? Och, daarvoor is het nu geen tijd. „De zaken gaan slecht en ik moet alle zeilen bijzetten om niet onder te gaan.” De mensch staart zich blind op de materie alsof alleen stoffelijke welvaart het hoogste is. Daar komt bij dat het in- dividueele vertrouwen onderling schier niet recht van bestaan heeft. Zoo ook met de Staten. De samenwerking in een Volkenbond wordt dusdanig geschaad door het wantrouwen van den een tot den ander eh het eigen belang zoeken ten koste van andere leden dat een goed resultaat vrijwel uitgesloten is. Neen, eerst onderling vertrouwen van individu tot individu, van staat tot staat, van volkenbondslid tot volkenbondslid kan een samenwerking mogelijk maken. Hoe moeilijk dit is in de huidige we- reld-situalie, waarin bijna alle landen een bewapening hebben die in veel ge vallen de voor-oorlogsche overtreft, en daardoor 'een |grimd v|an wantrouwen gelegd wordt begrijpt ieder. Wanneer in toonaangevende landen de bewapeningsmachine een groot ge deelte van de werkloozen heeft opge slokt en deze machine niet anders kan stop gezet worden, dan met schrikbaren de vergrooting van het werkloosheids cijfer, met alle gevolgen van dien, dan gevoelt ge dat men als het ware ge dwongen is voort te gaan op de inge slagen weg en dus een samenwerking binnen het kader van een bond bijna uit gesloten moet worden geacht. Een pessimist als Spengler die waar schuwend z’nwinger ophief en de onder gang van de Westersche cultuur voor spelde vond indertijd gretig onthaal met zijn boek „Untergang des Abendlandes”. Men leest het en gaat verder. Dat is ty- peerend voor onzen tijd, men leest, stemt in, maar leeft verder zijn eigen leven. Waar gaat Europa heen? Barbaarsche politiek wordt gevoerd en nog gevoelt men zich beleedigd wanneer hierop ge wezen wordt. Beschaving wordt ge bracht met tanks en gifgassen. Draait het U ook niet eens wanneer ge dit alles bedenkt? In vertrouwen mag men den vinger leggen op de wondeplek van het heden- daagsch gebeuren. „Overdreven natio nalisme en staatsverafgoding”. Klaar en helder staat voor onze oogen waarheen het gaat met de verschillende verschij ningsvormen hiervan. Geen critiek, geen vrijheid van woord en drukpers en het in het gareel gaan van hem die dicteert. Ik prijs mij gelukkig in het lage landje bij de zee, waar nog zooveel is, dat re den tot dankbaarheid geeft. Wanneer men verstond of beter wilde verstaan, dat bij het grootste gedeelte van de naties Nederland zóó’n uitzon derlijk gunstige positie inneemt, zou veel klagen en vele scherp gestelde epis tels en schreeuwende couranten-artikels achterwege blijven. Maar voor alles moet de wereld en vooral Europa tot bezinning komen. AdvertentlËn per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. tische macht, maar door de fascistische diplomatie. Toen In het afgeloopen jaar de finan ciën van Albanië zoover gezakt waren, dat buitenlandsche hulp onvermijdelijk was, heeft Italië zijn voogdij over dit kleine land zooveel verbeterd, dat alles wat momenteel in Albanië aan openbare werken wordt uitgevoerd, staat onder het toezicht van Italiaansche officieren. Voor de ontwikkeling van den akker bouw, de verkeerswegen ez., heeft Italië groote bedragen disponibel gesteld; eensdeels zonder rente en aan den ande ren kant met 1 rente. Het totale be drag van deze leeningen beloopt moment teel 30 millioen. Hiervoor zal de haven in Durazzo worden vernieuwd en geheel gemoderniseerd, het wegennet verbe terd, enz. enz. Dat hier gedacht wordt aan een stra tegische ondergrond, is zeer logisch. Vooral wat betreft de verbetering van de haven te Durazzo mag men van een versterkte militaire positie van Italië spreken. Tot deze verbetering behooren o.a. nieuwe opslagplaatsen, laadmachi- nes, scheepvaartssignalen, bruggen, pie ren, kaden, enz. Door militaire deskundigen wordt er op gewezen, dat een dergelijke verbete ring deze haven zeer geschikt zal maken voor troepentransporten en wanneer in deze opsomming de vraag gesteld wordt tegen welk land is deze afweer bedoeld? dan weten we hierop geen ander ant woord bij een eventueel conflict met Griekenland Zuid-Slavië. HET ONWEER VAN MAANDAG. Het was gistermiddag ongeveer 3 uur snikheet onder de lucht. De algemeene verwachting was dan ook, dat er wel onweer kon komen, maar dat het zoo hard zou losloopen, hadden we, eerlijk gezegd, niet verwacht. Het gebeurt niet dikwijls dat we boven onze stad een zoo hevig onweer hebben, een tweetal slagen waren zeer dicht bo ven de stad. Gelukkig hebben we geen ongelukken te betreuren. De regen viel eveneens bij stroomen neer en soms ge leek het net een gordijn van water. Ver schillende geruchten over inslag deden reeds spoedig de ronde, maar bij infor matie bleek, dat dit grootendeels op fantasie berust. Ongeveer 8 uur nog een kleine her haling van het onweer, nu niet zoo ern stig. Te ongeveer 10 uur scheen de maan weer helder aan de nog gedeeltelijk be wolkte hemel en mochten we met een gerust hart de nacht tegemoet gaan. PARREGA. Het zware onweer van Maandagmid dag heeft hier brand veroorzaakt in de boerderij, bewoond door den heer G. Jansen op Indijk onder Parrega. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat in een ommezien de boerderij één laaiende vuurzee was. Een tragische bijzonderheid is wel, dat de heer Jansen, die pas uit het zieken huis te Sneek ontslagen was, waar hij voor een hersenschudding, opgeloopen bij een val van het hooi, verpleegd werd, nu in allerijl in veiligheid gebracht moest worden. De boerderij is tot den grond toe af gebrand. heeft VRIJDAG 3 JULI geen spreekuur te Ulitmarsum. G. de Jong. P. de Boer. C. Ebbendorf. J. Adema. KI. Koopmans. J. Peters. P. S. de Wit J. Knier. R. van der Schaaf. extra prijzen behaalden St. MAKKUM. Een kort, maar hevig onweer woedde hier Maandagmiddag, zonder evenwel schade aan te richten. Ongeveer 8 uur begon de lucht in alle richtingen te wefken en ratelde alweer de donder. Ongeveer 9 uur sloeg de bliksem in de boerderij v,an W. Elgersma in de Weeren onder Makkum en naar we eerst per gerucht vernamen, was er daardoor binnenshuis heel wat vernield aan de haardstede en de keuken. Efenigen tijd later sloegen de vlammen echter op ver schillende plaatsen uit het dak en stond de heele boerderij in lichte laaie. De brandspuiten van Makkum en Witmar- sum waren spoedig ter plaats aanwezig en begonnen het water in deze vuurzee te spuiten, doch hebben niet kunnen ver hinderen dat de boerderij tot den grond toe is afgebrand. We hoorden vertellen, dat de boerderij was verzekerd bij de assurantie Maat schappij Achlum, doch dat het hooi, het welk pas binnen was, nog niet in de ver zekering was opgenomen. Een ontzaglijk aantal auto’s, fietsen en menschen, die er heen waren gewan deld, omringde de brandende boerderij, doch werden door politie en marechaus see op een behoorlijken afstand gehou den. vooraf met eenige zekerheid te zeggen in welken vorm deze beslissing zal uit- loopen. De belangen van de bij dit con flict betrokken staten zijn daarvoor te veel verschillend. Nemen we bijv. Enge land, de (op papier) beschermer van de minder krachtige staten.dat getracht heeft door middel van de sancties, Italië economisch klein te krijgen.dat door een vlootdemonstratie in de Middelland- sche Zee dacht Italië vrees aan te ja gen. Engeland dat vooral in de oogen van de onder Engelsch protectoraat staande inlandsche bevolking, de beli chaming was van het recht en de recht vaardigheid. heeft nu zelf het voor stel ingediend die sancties op te heffen. Verder komt dan de groote vraag: Is Abessinië werkelijk door Italië veroverd? of bestaat er nog een regeerings-appa- raat, dat voor de gevluchte Negus de touwtjes in handen heeft en misschien gebruik makende van den regentijd, zal trachten voor de Septembervergadering van den Volkenbond nog eenig succes te boeken. Wanneer de Volkenbondsvergadering nog iets gevoelt voor recht en billijkheid, dan is het ondenkbaar, dat men beslui ten kan tot de conclusies, dat de oo’rlog geëindigd is, het land veroverd en Abes sinië als zelfstandige staat opgehouden heeft te staan. Als de rechten van de kleinere en zwakkere broeders onder de Volken bondsleden op een dergelijke wijze zul len worden vertrapt, is daarmee het lot van den geheelen Volkenbond ook voor de toekomst beslist. Dat de Negus in dit geval aan de belangen der groote mogendheden wordt opgeofferd, is een bijkomstige zaak, die blijkbaar in die hooge politiek van minder belang geacht wordt. Men weet, wordt in September bij de tweede Volkenbondsvergadering de geheele Abessinische kwestie van het program en de staat zelve van de leden lijst geschrapt, dan zit de Negus zonder land en naar er uit vertrouwbare bron gemeld wordt, ook zonder geld. Een tweede kwestie, die in belangrijk heid voor het bovenstaande niet behoeft onder te doen, is de gisting onder de Arabieren in Palestina. Het is U mis schien bekend, dat het begin van deze actie gezocht moet worden in een tegen stelling tusschen Joden en Arabieren, een staking was hiervan het geval, maar over deze staking heen komt langzamerhand de zuivere bedoeling van die actie in ’t zicht. De Pan Arabische beweging, of met andere woorden de tegenstand tegen de Joden-emigratie. Bleef die gisting zich den laatsten tijd bepalen tot Palestina, een bericht uit Jeruzalem meldt nu, dat de beweging ook overslaat naar Trans-Jordanië. In een vergadering van 200 Sheiks te Amman (de hoofdstad van Trans-Jor danië) zou het besluit zijn gevallen aan Sir Arthur Wauchope, de Engelsche hoo ge commissaris in Palestina, een ultima tum te stellen van de volgende inhoud: „Indien de Palestijnsche Arabieren niet binnen tien dagen voldoening krijgen en de Joden-emigratie niet wordt stopgezet en de verdere verkoop van grond ge staakt, zullen de Arabieren van Trans- Jördanië openlijk in opstand komen.” Dit beteekent dat de Sheiks maar één woord hebben te spreken en 60.000 met dolk, geweer of revolver gewapende Be- douïnen zijn bereid, via de Jordaan, Pa lestina binnen te vallen om hun geloofs- genooten hulp te bieden. Geen wonder dat dergelijke berichten in Engelsche regeeringskringen met be zorgdheid gelezen worden en deze auto riteiten op alles zijn voorbereid. De Pan-Arabische beweging is een uitvloeisel van de onrust, die zich in de Arabische wereld vertoont over de toe nemende economische invloed van de Joden in Palestina. Wanneer het vuurtje, •in Palestina gestookt, overslaat op Transjordanië, is het gevaar niet denk beeldig, dat in meerdere streken in Z.- Afrika en Azië het rassenverschil tot uiting zal komen en dat is vooral voor Engeland eer. groot gevaar. Tusschen de groote bedrijven die op het wereldtooneel worden afgespeeld, loopt ook wel eens wat klein goed, dat toch ook onze belangstelling waard is. Iets van dat kleingoed is bijv, de steeds verder doorgevoerde Italiaansche inmenging in de staat Albanië. Niet be kend, zegt U? Maar u heeft toch zeker wel eens gehoord van onze Nederland- sche majoor Thomson, die nog de vorige week in geheel Albanië is herdacht als de nobele strijder voor recht en vooruit gang. Albanië is thans zoowat met handen en voeten overgeleverd aan Italië. En dit succes is nu niet bereikt door de fascis- ARUM. LEDENKAATSPARTIJ. 28 Juni. Begunstigd door prachtig zomerweer had heden op het Sportterrein een le denwedstrijd plaats uitgaande van de K.V. „Willem Westra”. Aan deze partij namen 13 parturen van drie personen deel. Na menig spannende en mooie partij traden als le prijswinnaars uit het strijdperk: D. L. Kuipers, Joh. Brunia, S. Auke- ma die ieder een mooi schilderij wisten te oemachtigen. De tweede prijzen waren Hangbloem- potten, welke ten deel vielen aan: J. O. v. d. Schel, H. de Boer en H. K. Westra. De derde prijzen kwamen in handen van G. Kuipers, T. Hidma en A Mole- VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Onder begunstiging van fraai zomer weer hield bovengenoemde vischclub haar 2de wedstrijd, wederom achter Parrega. De vangst was nog goed, n.l 31 baarzen boven de wettelijke maat Het mocht den voorzitter, den heer P. de Wit Fzn., gelukken met een baars van 28 c.M. den eersten prijs te behalen. Verder was de uitslag als volgt: 2de prijs: 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de De twee Ruiter en Sj. Kooopmans. 25 Juli 1936. Heden slaagde te Den Haag voor het diploma gemeente-administratie, uit gaande van de Nederlandsche Vereeni- ging van Gemeentebelangen onze oud- plaatsgenoot, da heer S. Knol. GYMNASTIEK. 28 Juni. Vandaag trok de G. V. „Sparta” naar de turndag te Dronrijp. 2 prijzen wer den buitgemaakt. De heeren wonnen de 2e prijs in de driekamp. De adspiranten (meisjes) eveneens een 2e prijs in de tweekamp. LEDENKAATSEN. KAATSVEREEN. BOLSWARD. Begunstigd door mooi zomerweer is er Zondag met groote animo gekaatst. De uitslag is als volgt: Ouderen, 8 parturen. le prijs: I. Roukema, B. Wolthuizen en P. Hibma. 2de prijs: A. Reitsma, S. Visser en U. Wassenaar. Middelklasse, 16 parturen. 1ste prijs: B. Adema, T. Hiemstra H. Visser. 2de prijs: D. IJkema, J. Vellinga en J. Eerdmans. 3de prijs: M. Bijlsma, R. van Buren en F. Hoitinga. 4de prijs: K. Falkena, A Vallinga en H. de Bruin. Jongens, 5 parturen. J oo- )G K 99 99 99 99 99 99 99 V’ Zegt U dat «wH aagt Dora, betere bestaal nfet voor <2e pd&. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1