Lage prijzen GEBRS. WOLKE Niemeijers JOHS. HOOISIM AFWEZIG van 4 tot 13 JULI Deurwaarder H. uolbeda is tot nadere aankondiging afwezig Tandarts N1JK D. s. KEIZER-landarls BOLSWARD Polstraat 10, t.o. Stadhuis Bolsward Telefoon 154. Tandarts GEES1NK HARLINGEN Spreekuur: 1042.30 uur. Te Franeker: Dinsdag en Donderdag van 2-4.30 Dr.J.ïh.R. Schreuder te Sneek De Bolswardsche Courant en Westergoo „DE DOELE” I advertentiën TO M. KINGMA TANDARTS SNEEK Spreekuur Wommels Dinsdagavonds 5‘/s 8 uur bij BELKSMA. uur 14ct 8 58ct 95ct- A. J. OSINGA, Marktstraat 13 Bolsward 47‘L 97*|2 58ct P. B. VAN HAM Tandarts, SNEEK, is eiken DONDERDAG te consulteeren. Tandarts MOULIJN 47'|2 32?*g Jaargang Zaterdag 4 Juli 1936 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD 36 11 13 14 24ot 15 15 17 36ct 85ot 79 Voor heren en jongens JAN HOOGMA 97'|2 Hotel GflflRiïian uan nx-i 'Koffis erilhoe. Stadnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 51 INGEZONDEN MEDEDEELINOEN ct. ct. ct. ct. ct. Ct. ct. ct. ct. ct. Ct. i. MOOIER DAN ATI DEPÉJ Prima dames Directoires Prima Heeren Hemdrokken Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Lapmiddelen verkorten, een afdoende vakkundige operatie verlengt de levens duur van uw horloge. Verlang daarom prima werk en ga naar Horlogerie F. REPKO Bolsward Marktstraat. Sneek, Oosterdijk naast C. A. Sterke Jongens Sportkousen Heeren Sportkousen Solide Dames Kousen Fraaie matzyde Dames Kousen Sterke matïjjde Dames Kousen Gekl. Dames Nachtjaponnen Matzijde Dames Onderjurken Sterke Kinder Directoires Sterke Heeren Pantalons Lakens 2 pers. Hospitaal- linnen Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Wij belasten plaatsen van in alle bladen Verkrijgbaar bij Kerkstraat, BOLSWARD Gedipt. Voetspecialist Dijk 29 - BOLSWARD Deurw. WIERSTR A houdt elke Donderdag zitting van 10—12 uur ten kantore Kerkstraat 2 BOLSWARD pen fest. overslag Prachtige Kussen- Wanneer we de stichting van deze Eisma-Bank even losmaken van het persoonlijk element dan spreekt hieruit een daad van bestaansrecht voor de kleinere plaatsen. Daarvoor heb ik al die jaren getracht te werken. Alleen door een groote onderlinge saamhoorigheid kan Bols ward die concentratie op de groote plaatsen keeren, dat moet over deze stichting heen als de grondgedachte worden aanvaard. De waardeerende woorden der leiding van de belde he ren zien uitbreiden tot een eerste klas maatschappij, welke hoe langer hoe meer van zich doet spreken. Vorig jaar bij het 50-jarig bestaan hebben wij nog kun nen constateeren de grootte van dat bedrijf en haar prachtige resultaten, èn voor de aandeelhouders, èn voor de verzekerden, maar niet minder ten bate van de ge meenschap. De zegen over haar was groot. Bolsward en de Phi- lanthroop horen bij elkander en blijven bij elkaar, dank zij de medewerking van de beide, afgetreden Directeuren die de zaak voor Bolsward wisten te behouden. Dat zij verder groeie en bloeie. In de Raadszaal was de heer Eisma op zijn plaats; een waardig vertegenwoor diger van de Raad in het College van Burgemeester en Wethouders. 20 jaren was hij raadslid en 12 jaren wethouder. Met den heer S. E. Lunter hebben wij al die jaren mogen sa menwerken met den heer G. C. Eisma. Wij wisten elkan der te vinden om bij de Raad bijna altijd eenparige advie zen te kunnen aanbieden. Wij hebben veel kunnen doen in het belang van de gemeente. De adviezen van den heer Eisma waren van grote waarde, niet het minst op fi nancieel gebied. Bolsward is financieel nog vrij; ook het dienstjaar dat wij dezer da gen afsloten, geeft een slui tende balans met een batig saldo. 50 jaren lang heeft altijd de stem van een heer Eisma moegesproken in de Raad. Op verdienstelijke wijze heeft ook deze heer Elsma al de jaren de belangen van de ge meente gediend en niet al leen daar, maar ook op ve lerlei ander terrein. Wonse- radeels Zuiderzeedijken, de Spaarbank, het Groene Kruis en niet het minst de Kerk hebben van zijn gedegen be- stuursgaven nut getrokken. Vele jaren was deze heer President-Kerkvoogd en ik meen 10 jaar lang president van het Groene Kruis. Deze en meer andere zaken had den ten algemene nutte steeds zijn volte sympathy en belangeloze toewijding. Uit deze historische uit eenzetting zal U duidelijk blijken M. de V., dat dit trio steeds veel deed voor Bols ward en daarom is het mij thans aangenaam te kunnen verklaren, dat wij gaarne van U aanvaarden de daargestel- de Eisma-Bank. Wil de omhulsels wegne men, opdat aanschouwd kan worden wat door U is aan geboden en door ons, na mens de gemeente dankbaar Is aanvaard. Vervolgens sprak eerst de heer H. Eisma: zekere verlegenheid. Wan neer men een opsomming geeft van al het werk hier verricht, dan lijkt dat oogen- schijnlijk veel, maar dat was niet mogelijk geweest, wan neer In Bolsward niet die ruime mate van medewerking geweest was In tal van ver- eenigingen en corporaties. We werden hier door een groote saamhoorigheid ge dragen. M’n aandeel in het werk kon daarom steunen op het werk van anderen. Dat dit bescheiden werk door Bolsward wordt gewaar deerd, stemt tot groote dank. Het is een blijk van buiten gewone eer dat deze stich ting hier in het schoone Juli- ana-park is gekomen. Daar om zijn we met onze familie naar hier gekomen en deze 2de Juli zal blijven een der schoonste momenten uit ons leven. hem hun volledige opleiding ontvangen. Religieus aangelegd dien de hij in verschillende func ties het kerkelijk leven en werd ten slotte lid van de Generale Synode. 1913. De plaats waarop wij thans staan, was nog weiland. Gast- en Weeshuis beslo ten om als blijvend aanden ken aan de onafhankelijk- heidsherdenking aan Bols ward een park aan te bieden. Toen het feest daar was zijn wij hier bijeen gekomen en hebt U, mijnheer H. Eisma, als voorzitter van de feest commissie ’t woord gevoerd, het te maken park aangebo den en als symbool voor de toekomst de eerste boom, de linde daar, aangeboden. Deze linde, in dank aan vaard, is toen zelfstandig door den toenmaligen Burge meester Obermann, geplant. Deze hooggeachte heer is reeds enige jaren ter ziele: de planter dood en de boom groot. De ontwikkeling van het toen geplante en gepote heeft ons gebracht onder Gods ze gen een park, het Juliana- park, een van de schoonste in het gehele Noorden. De laatste feesten, waar onder grote, denk .aan 1923 en de Nebat, brachten Bols ward door het gehete land op veler lippen en stonden on der het presidium van den heer H. Eisma en waren ook in hun gevolgen een zegen voor stad en inwoners. Zijn rede voor de radio ,,’n grote tentoonstelling in een kleine stad” heeft veel' tot het succes bijgedragen. Veel zou ik hieraan nog kunnen toevoegen, maar 11: meen thans nog een enkel woord te moeten spreken over de jongste van de heren n.l. de oud-Wethouder, de heer G. C. Eisma. Dames en Heren, toen deze heer het vorig jaar afscheid nam van de Raad, heb ik o.a. reeds tot U over hem ge sproken, wat U kan zijn ge bleken uit het officieel raads- verslag. Toen in 1915 door ’t over lijden van den heer C. W. Eisma, een vacature in de gemeenteraad kwam, hebben de kiezers de heer G. C. Eis ma aangewezen als zijn op volger. Vete jaren eerder was hij reeds zijn opvolger geworden als mede-directeur van de Philanthroop. Deze maatschappij heeft zich on- nek Spreekuur tw> de, uuruuerkdokeep genante taak zijn als hoofd van de gemeente Bolsward, publiek te kunnen spreken over wat noopte om te ko men tot een daad als deze „een gedenkteken ontvangen in de vorm van een bank” die als herinnering aan een familie haar naam zal dra gen. Deze bank zal blijven ge tuigen van veel en velerlei gedaan en beleefd in Bols ward met de familie Eisma. Zij zal heten „Eisma-Bank” Zij is een geschenk van de in woners en corporaties uit de gemeente Bolsward. Juist daarom is de waarde groot. Juist daarom heb ik voor gesteld die aanbieding en aanvaarding publiek te doen; voor dit bijzondere geval geen entree te heffen, en alle Bolswarders gelegenheid te geven, dit schone feit te kun nen meemaken. Het verheugt mij, dat gij, medeburgers, in zo grote getale zijt opgekomen, en nu verwacht gij zeker van mij enige nadere bijzonderheden, die te samen de grondslag legden voor de daarstelling van deze bank. Wie de historie van Bols ward de laatste 50 jaren na gaat, zal bij alle bijzonderhe den in het wel en wee van onze oude veste, dikwerf ontmoeten de naam Eisma, soms C. W., soms H. of ook G. C. Nader behoef ik ze U voor lopig niet aan te duiden. De meesten onder U hebben wij len den heer C. W. Eisma nog gekend, als een man van Initiatief en grote werkkracht op meer dan één terrein. Hij was een man van aanpakken, van durven, van kunnen en doen. Een harde werker voor zijn ambt, maar ook voor veel in het belang van de ge meente. Jarenlang was hij lid van de Raad, vele jaren Wethou der, Voorzitter van HandeJ en Nijverheid, Voogd van het Weeshuis, Steenfabrikant, Volmacht van Wonseradeels Zuiderzeedijken, enz. enz. Dit alles en nog veel meer deed hij boven zijn eigenlijk werk als mede-directeur van de Philanthroop, de Stichting welke nog heden ten dage hier is gevestigd, groeit en bloeit. Het zou mij te ver voeren als ik U een volkomen beeld zou geven voor het vele werk door hem gedaan, in het be lang van Bolsward. Enkele dingen moet ik nog even aanstippen en wel, dat hij meerdere malen voorzitter was van tentoonstellingen hier gehouden; denk maar aan de grote schildersten- toonstelling in 1901. Zijn medepleiten in Den Haag voor de vestiging van de Rijkszuivelschool in 1902, met het bekende gevolg, dat zij in 1904 in gebruik kon worden genomen. Wie presideerde het grote feest van Hid Hero? Alweer de heer C. W. Eisma. Was ook hij niet één van die drie heren, die door de Raad wer den aangewezen om te trach ten Bolsward uit zijn isole ment te verlossen, naar ginds en elders togen om het goed recht voor deze gemeente te bepleiten, om ons aan het groot verkeer aan te sluiten? Ja. Dames en Heren, ook die moeiten, waarin ik toen als jongste met hem mocht sa menwerken, de derde was de heer A. van der Meer, heb ben succes gehad en sedert de uitvoering is het dagelijks mogelijk wagons tot Bols ward te laten lopen, en vrachten te besparen tot voordeel van handel en nij verheid. Het Kroningsjaar 1898 bracht wederom binnen onze veste de heer H. Eisma. Deze heer had zijn studiën vol bracht en werd mede-direc teur van de Philanthroop. Dit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland ct. Buitenland 2^ ct. BOLSWARD Spreekuur: 10—2 Zaterdags tot 12 uur. TE W0RKUM ’s VRIJDAGS 10—12X Te WOMMELS Donderdag 6H—8* ten huize van Dr. NAMMENSMA. Spreekuren: 10—14X5% Vrijdag en Zaterdag 10— 1 en verder volgens afspraak Spreekuur te Makkum iederen Vrijdag van 2—3 uur in hotel „De Prins” Te BOLSWARD: FRANEKER houdt iederen Vrijdag spreek uur te Witmarsum, in hotel HOFSTRA van 2—3 uur. Met groote aandacht, aldus deze spreker, heb ik geluis terd naar de woorden hier gesproken door de heeren Kingma en de Burgemeester. Het ligt voor de hand dat die woorden een zekere ontroe ring teweegbrengen, wan neer men op zulk een gun stige wijze hoort spreken over een familie, waarvan men deel uitmaakt. Daar naast is er echter ook een sloopen met ajour Imm. linnen Lakens 2 pers. Prima graslinnen 97L DE ONTHULLING VAN DE EISMA-BANK IN HET JULIAN APARK. Een groot aantal genoo- digden en zeer vele belang stellenden waren Donderdag avond in het park bijeenge komen om getuige te zijn van de officieele overdracht van de Eisma-Bank aan de gemeente. De families H. en O. C. Eisma waren eveneens uit Velp overgekomen. Te ruim 8 uur opende de heer H. R. Kingma deze of ficieele bijeenkomst met de volgende rede: Dames en Heeren Eisma, Edelachtbare Heeren Burge meester en Wethouders en Leden van den Raad, Heeren leden van de park-commis- sie, Heeren Bestuurderen van de Bolswardsche Stich tingen, Instellingen en Veree- nigingen, Dames en Heeren belangstellenden. Namens het comité wensch ik U hierbij hartelijk welkom. In het bijzonder stellen wij ’t op hoogen prijs, dat U, hee ren Eisma, de reis hebt wil len maken om hier tegen woordig te zijn bij deze een voudige, maar voor ons Bols warders toch zeer bijzondere plechtigheid. Immers het Bolswardsche Stadsbestuur, de Voogden van alle Bols wardsche stichtingen, de be stuurders van alle instellin gen en Vereenigingen hier, de gansche burgerij en vele oud-Bolswarders hebben be hoefte gevoeld om in het openbaar uiting te geven aan hun gevoel van groote dank baarheid voor het zeer vele, dat U, heeren Eisma, gedu rende Uw zoo werkzame le ven voor Bolsward en de Provincie Friesland hebt wil len verrichten. Het comité wist hieraan geen betere vorm te geven dan door het stichten van ’n eenvoudig, doch fraai monu ment in het Juliana-Park, in het Park, waarvan de tot standkoming voor een zeer groot deel te danken is aan Uwen vader wijlen de heer C. W. Eisma, wiens vele goede werken de ouderen onder ons eveneens met dankbaar heid herinneren. Het comité had betrekke lijk een lichte taak, want door de sympathie, die aller wegen voor U, heeren Eisma, bestaat, ondervond het me dewerking van alle kanten; wij zijn erkentelijk voor de medewerking van de heeren Burgemeester en Wethou ders voor ’t ambitieuse werk van den heer gem.-architect, van den uitvoerder en van den heer Hazenberg, voor de assistentie van de jonge da mes en voor den steun van U allen. Wij prijzen ons gelukkig, dat U, Mijnheer de Burge meester, U bereid hebt ver klaard om straks de tolk te willen zijn van ons allen om hier te getuigen van onze groote dankbaarheid en waardeering voor de zegen rijke arbeid van de Drie Hee ren Eisma gedurende hun verblijf te Bolsward. Ik verzoek U, mijnheer de Burgemeester, het teeken te willen geven dat het kleed zal worden weggenomen en wij de Eisma-Bank zulten mogen aanschouwen, voort, noodig ik U uit deze daarna namens de gemeente in eigendom te aanvaarden als een stille getuige voor nu en voor later van de hulde van de Bolswarders aan de hee ren Eisma. Mag ik u verzoeken? Hierna sprak onze Burge meester als volgt: M. de V., Volgaarne ben ik bereid om thans aan Uw verschillen de wensen te voldoen. Het zal mij een hoogst aan- Flinke Theedoeken Mooie 1 g Badhanddoeken 1 Pyama Flanel waschecht Mooie witte Flanel Prima 5/4 Wit Katoen Gekl. Lingerie Katoen Prima Oogjes voor Luiers Pyamastof voor Zomer Pyama’s Witte Kussensloo- 26 UW VRIENDEN EN KENNISSEN TREFT U 'S AVONDS ZEKER IN DUS OOK UW STAM CAFÉ. IJSKOUDE DRANKEN Dat met zijn komst, een zoon van Bolsward, zulk een eminent heer en geleerde, zulk een leider voortaan in ons midden zou zijn, hadden wij toen niet durven vermoe den. Spoedig zou het blijken. De Kroningsfeesten waren in zicht, de voorbereidingen in volle gang, veel was reeds geregeld en daar kwam de eerste pennevrucht van den heer H. Eisma In de Bols wardsche Courant, later door zo vele gevolgd. Dank zij zijn initiatief kre gen wij herauten bij de te houden optocht en zelfs was hij een van degenen, die zich dagen aanéén oefende in de rijkunst; dit deed met hem, M. de V., Uw neef, de heer Lucas Kingma. Ter comple tering van het geheel heeft hun optreden goed gedaan. Bij dat feest, of liever in die feestdagen is reeds de heer H. Eisma op de voor grond getreden als een toe komstig leider. De laatste dag van de toen zeer geslaagde feesten, waar aan verschillende personen 'n werkzaam aandeel hadden, is hen de dank van Bolsward gebracht, door een daartoe aangewezen 6-tal jonge man nen. De heer Eisma was er één van. Zelf had ik de eer er ook bij te behoren, maar zonder enige afspraak meen den wij goed te doen de heer Eisma als onze voorman aan te wijzen. Op schitterende wijze heeft hij zijn taak volbracht. Die optocht en avond, hoogge achte heer en vriend H. Eis ma, vergeet ik nooit. Dames en Heren, de jaren die nu volgden hebben steeds voor een deel beslag gelegd op de werkkracht en werk lust van bovengenoemden heer. Al spoedig werd hij opvol ger van zijn vader, ook als voorzitter van Handel en Nij verheid, welke functie hij in het belang van onze stad tot voor korte tijd vervulde. Voor veel gaf hij zich, voor de algemene en bijzondere noden van stad en inwoners had hij een open oog. Zijn grote algemene ont wikkeling kwam hem daarbij te stade. Jaren was hij lid van de Staten van Friesland, zeljfys enige jaren lid van Gedepu teerde Staten. Van zijn gede gen kennis hebben velen vol op genoten, zelfs verschillen de notarissen hebben hier bij ons met het 6 CONSULT l I uoel-Pedicure Ze geurt /e tegemoet zegt Dora, enzeimaakt naar meet. Talzano Q ruara *2 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1