Buitenlandsclie Revue. HEI HUT UAH PR0PA6AHDA III HEI BIHIEULAUB. Reparatie aan alle merken Automobielen E. H. DE JONG, Arts NIEMEIJER'I UI. I), d. UIEBFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo 32?!g Jaargang Woensdag 8 Juli 1936 No. 52 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ;n Groote voorraad Onderdeelen en Banden IXCEZlXLfX /TUKKIN Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 van Ingezonden Mededeelingen Itje ixDffia 1 en LI )l 1 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. uke etjc Speciale inrichting voor II lioen is afwijzend beschikt. De tweede vraag om de annexatie van Abessinië niet te erkennen, is niet in stemming ge bracht, daar deze reeds door de resolu tie van het bureau der Assemblée ge dekt werd. Het wil met de oplossing van het sta- kingsprobleem in België niet recht vlot ten. In Antwerpen heeft zich Zaterdag de staking weer uitgebreid. Reeds Don derdagavond was er een staking uitge broken in de Grand Bazar en deze is Vrijdag overgeslagen naar de andere warenhuizen en eenheidsprijs magazij nen. Daarna gingen ook de arbeiders in de montage fabrieken van de General motors Corporation in staking en dit voorbeeld vindt navolging in de andere automobiel fabrieken. Dan is er nog een staking uitgebroken onder het personeel van de petroleum inrichtingen aan de ha ven. Het eigenaardige in deze staking is, dat men niet te doen heeft met een loon- actie, doch dat dit geheele conflict een politiek karakter draagt. Dit is ook van toepassing op de staking in de scheeps- bouwnijverheid. De pogingen van Ant- werpensch burgemeester om het tram personeel te bewegen weer aan het werk te gaan, zijn mislukt. Daar staat tegenover dat in de mijn industrie de staking vrijwel is opgehe ven. In de Borinage werken thans de mijnbouw en metaalindustrie weer nor maal. Ook in de textiel en cementindu- strie is men tot overeenstemming geko men, zoodat in deze bedrijven het werk is hervat. De glasblazerijen staken nu nog, maar men vertrouwt dat ook hier weldra de arbeid hervat zal worden. Duitschland maakt zich op voor de Olympische Spelen en dat daarbij de niet altijd Arische vreemdeling een welkome gast is, bewijst de oproep die door de propaganda-minister, Dr. Goebbels, tot het Duitsche volk gericht is: Volgens den wensch van den Führer heeft Duitschland voor de Olympische Spelen 1936 voorbereidingen getroffen, zooals nauwelijks ooit door een ander land zijn gemaakt. De honderdduizenden buitenlandsche gasten zullen op waardi ge wijze moeten worden ontvangen, waarmede zij dus een bijzonder staaltje van Duitsche gastvrijheid zullen onder vinden. Ik ben er van overtuigd, dat iede re Duitscher het zich tot een eer zal re kenen, de buitenlandsche bezoekers, die allen onder bescherming van het Duit sche rijk staan, voorkomend te behande len, en indien zij hulp noodig hebben, met raad en daad terzijde te staan. [an- en mes im, zan im, zan Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. dv van zv tra. on- os- |tse 1936. Val- dze- Sijke dv Sara dv Ve- Flo- :oba n n P n en jou- 15 95 5C DE ORGELCONCERTEN. Vanaf a.s. Maandag zullen de Orgel bespelingen in de Martinikerk weer een aanvang nemen, eiken Maandagavond van 8.15 tot 9.00. Evenals ’t vorige sei zoen, hebben eenige solisten, zoowel uit onze stadgenooten als daarbuiten, hun medewerking toegezegd. Op het gebied van den zang zullen we hooren de dames Doe Haasdijk, Jeanne Tuyten (Zwolle), Trude Westerouen van Meeteren, J. Vonk, P. Steensma, het da- meskwartet Vonk-v. d. Mei-Hoitsma-de Jong, en het Vrijz. Kerkkoor. Op instrumentaal gebied werken me de de heeren Salv. Sterck (viool), Piet Molenaar (cello), Henk Bakker (fluit) en tot ons groot genoegen ook nog een maal het prachtige strijkorkest der Sted. Muziekschool te Leeuwarden onder Salv. Sterck. De entrée zal weer bedragen f0.10 met inbegrip van programma. Dit sei zoen belooft dus weer eenige mooie oogenblikken te zullen schenken. Naar het einde van de crisis in Amerika. De werkloosheid in Europa. De Volkenbond. De staking in België. Het welkom vreemdeling in Duitsch land. Er komen hoopvolle klanken tot ons uit Amerika. Een regelmatige opleving is er in het zakenleven te bespeuren. De economische graadmeter van Amerika, de National City Bank deelt mee, dat de winsten van de industrieele ondernemin gen in het tweede kwartaal van 1936 de beste waren sedert de intrede van de crisis in 1929. Het gaat in Amerika, al dus dit bankbericht, weer goed. De con junctuur in het bouwbedrijf vertoont een opwaartsche richting, de vraag naar bankcrediet begint op te leven en de in dustrie biedt beter weerstand tegen de seizoen invloeden. Bij de bespreking van de toestand op de geldmarkt meent de National City Bank, dat de beleggers zich klaarblijkelijk verzoenen met de la ge rente vergoedingen en hun afkeerig- heid om het geld voor langere tijd vast te leggen, is overwonnen. Amerika is dus optimistisch gestemd en we zijn haast geneigd in het nog al tijd in crisiszorg levende Europa een beetje jaloersch te worden. Maar laten we ons troosten met deze gedachte, dat we de crisis, die in Amerika begon, ook een jaar later gekregen hebben. Mis schien krijgen we de opleving ook in dat zelfde tempo. In enkele gedeelten van Europa is de werkloosheid reeds aan het afnemen. Sinds drie jaren wijzen de drie- maandelijksche statistieken van het In ternationale Arbeidsbureau regelmatig een afneming aan van de werkloosheid in het meerendeel der landen over welker gegevens men beschikt. Ook de cijfers van Juni 1936 toonen aan dat deze ver betering stand houdt. Het eigenaardige en voor ons land zeer funeste feit doet zich voor dat in Nederland, Roemenië enl Zwitserland de werkloosheid toeneemt.! Zou hier de devaluatie ook een rol ge speeld hebben? Na het kabaal dat de Itallaansche journalisten in Genève hebben gemaakt toen de Negus in de vergadering van den Volkenbond een beroep deed op het rechtvaardigheidsgevoel van de z.g.n. beschaafde volken, zijn de werkzaamhe den in het voorgestelde schema afge werkt. De Negus had aan de Volken bond gevraagd een leening van 20 mil- lioen pond ten behoeve van Abessinië. Hij schijnt het plan te hebben naar zijn land terug te keeren en daar verder de tegenstand der Abessijnen te willen lei den. Een nieuwe regeering is in het wes ten van Abessinië gevormd door Ras Im- roe. Zonder de hulp van Engeland zal de Negus niet kunnen terugkeeren en dat Engeland hiertoe zal medewerken is zeer onwaarschijnlijk. Wat is er nu te Genève in die Volken bondsvergadering besloten? We nemen hiervoor art. 3 en 5 uit de tekst der resolutie, zooals deze in de Volkenbondsvergadering is aangenomen. Art 3 luidt: Constateerende dat ver schillende omstandigheden de integrale toepassing van het Volkenbondsverdrag hebben belet en Art. 5: Verlangende het gezag van de Volkenbond te versterken door de toepassing van deze beginselen aan te passen aan de lessen der onder vinding spreekt de wensch uit dat de regee- ringen voor 1 September nieuwe voor stellen zullen indienen met het doel de inwerkstelling van de beginselen van het Volkenbondsverdrag te vervolmaken in de geest en met de beperkingen als bo ven aangeduid. Vragen we ons hierna af wat de Vol kenbond nu rechtstreeks gedaan heeft in de Italiaansch-Abessinische kwestie, dan is dit in enkele woorden samengevat spoedig te zeggen: Een mooi gebaar veel woorden, maar geen daden. Op het verzoek van den Negus om een leening van 20 mil- Vestigt zich 20 JULI a.s. te WITMARSUM in de woning van wijlen Dr. KREMER bollenuitvoer van 40 millioen kg. moge lijk maakt, een juist begrip te geven. Overigens laat men deze gelegenheid niet voorbijgaan, om op onze vreedzame landsverovering te wijzen: de droogleg ging van de Zuiderzee. Eén schitterende propaganda voor de Nederlandsche aan nemers van waterbouwkundige werken. Tevens is op deze tentoonstelling een groote plaats ingeruimd aan het Neder- landsch-Indische kunstvoorwerp. Hier wordt voor den inlander een kans ge schapen, ruimer afzet voor de door hem vervaardigde kunstvoorwerpen te vinden. Zooals men ziet, is men in ons land zeer wel overtuigd van het nut van ex- poseeren en streeft men er dan ook naar, waardig voor den dag te komen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. BOLSWARD, Juli 1936. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij U dit ingezon den stuk te willen plaatsen in Uw blad. In een der onlangs gehouden raads vergaderingen van de Gemeente Bols- ward, werd een opmerking gemaakt bij de Rondvraag over het gras laten groeien in de plantsoenen te Bolsward, wat het vreemdelingenverkeer niet be vorderde. B. en W. gaven hier een ant woord op dat niet zeer ad rem was. Het ligt niet in onze bedoeling over deze gras-episode verder uit te wijden, doch wij zijn van meening, dat ons ge acht gemeentebestuur veel te veel gras laat groeien over zaken welke direct of indirect belang bij een bloeiend vreem delingenverkeer hebben. Herhaalde malen is door de PI. Ver. van Hotel-, Café- en Rest, houders aan den raad verzocht, de moordende lasten welke hier te Bolsward op hun bedrijf rusten, op te heffen, of soepeler te ma- POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. hield de P.V. „De Lucht post” te Bolsward haar eerste wed vlucht voor jonge vogels vanaf Meppel, afstand 60 K.M. Om 8 uur werden de vogels losgela ten. Deze eerste wedvlucht mag als ge slaagd worden genoemd, daar alle vo gels uit elkaar zijn geraakt, hetgeen de jonge beestjes voor de verdere vluchten zeer ten goede zal komen, daar nu ieder voor zich de weg naar zijn hok moest terug vinden. Er is echter geen snelheid gemaakt, hetwelk met jonge vogels wel eens het geval is, en wel om bovenge noemde redenen. De eerste vogel welke haar hok bereikte was eigendom van Gerritsma. De uitslag luidt als volgt: Gerritsma, no. 3 17, 19, 47, 49. D. Houben, no. 2, 15, 16, 18, 32, 35, 45. Sj. Huisman, no. 4, 9, 26, 31, 33, 37, 40, 56. H. Veldman, no. 5, 6, 13, 20, 28. D. Duiker, no. 7, 12, 14, 21, 22, 25, 30, 53. A. Wielinga, no. 8, 41. Th. de Jong, no. 10, 23, 24, 43, 46. U. Rijpma, no. 11, 29, 41, 54. H. Foekema, no. 27, 34, 55. A. Langenberg, no 36, 38, 50, 51,52. H. Postma, no. 39, 42, 57. Deelname 70 vogek ken, doch steeds zonder succes. Het ligt nu eens niet in onze bedoeling er op te wijzen dat omliggende plaatsen als Leeuwarden, Sneek en Harlingen hier dankbaar van profiteeren! met deze ar gumenten zijn wij reeds dikwijls^aan- gekomen, en hielpen deze ons niet. Wij hebben echter den indruk gekre gen dat ons bedrijf niet het algemeen belang dient, dus kortom, ons bedrijf vaU niet onder de categorie zaken welke recht hebben op een redelijk bestaan. In vele groote plaatsen en ook klei nere van ons land, in het buitenland hebben Hotels, Café Restaurants de volle medewerking van de Regeering of Overheid. Reisbureaux, Spoorwegmaat schappijen, Touringcarsondernemers, zien terdege in, dat het in het algemeen belang is met onze zaken samen te wer ken. Nu kan men wel meenen, dat b.v. Hotels of Café’s in de grootere steden recht hebben op soepeler bepalingen omtrent sluitingsuur enz., men mag niet vergeten, dat het ook voor kleinere ge meenten van belang is, goede hotels en café’s te bezitten. Wanneer een vreemdeling een plaats bezoekt, neemt hij zijn intrek in een hotel, of verpoost eenige tijd in een café-restaurant. Hij stelt zijn eischen, en gelukkig kunnen de hotels en café’s’ in Bolsward alle aan deze eischen vol doen, zij hebben zich geen kosten of moeite bespaard om hunne zaken zoo in te richten, dat deze alle comfort bie den. Maar zij hebben allemaal groote zorgen om het hoofd boven water te houden, er moet hard gewerkt worden om hun gezin een behoorlijk stuk brood te verschaffen. Het is voldoende bekend dat vooral onze bedrijven het meeste onder de lasten en de slechte tijdsom standigheden zuchten. Bolsward is de laatste jaren hard achteruitgegaan; van de industrie, welke hier vroeger bestond is niet veel meer overgebleven, en nog steeds wordt een bedrijf wat in andere plaatsen erkend wordt, hier hard tegengewerkt. A.s. Zondag 12 Juli organiseert de Kaatsvereeniging Bolsward een groote Kaatspartij; de boeken van deze Ver- eeniging hebben uitgewezen, dat een dergelijke onderneming alleen nog in Bolsward op een Zondag kan slagen; werd een vergunning voor deze partij niet op Zondag verleend, dan zou deze jaren oude Vereeniging geen reden van bestaan meer hebben in de toekomst. Dit argument scheen zwaarder te wegen dart een verzoek van de Plaatse lijke Vereeniging van Hotel- Café- en Restauranthouders te Bolsward, om deze kaatsdag hunne zaken langer te mogen open houden en aan die dag en kele attracties, te mogen verbinden. De boeken van de leden van laatstgenoem de Vereeniging wijzen reeds lange jaren uit, dat de café-sluitingsbepaling in Bolsward voor hunne zaken zeer funest is geweest. Doch dit schijnt niet van algemeen belang te zijn. Bij opening van verschillende hotels of café’s hier ter stede, is reeds dikwijls in openingsredes opgemerkt, dat derge lijke bedrijven er voor het algemeen belang zijn- Woorden hielpen ons bis dato niets. Wij wachten nu op daden. Onze bedrijven verschaffen ook aan vele menschen werk, dus dienen daar door het algemeen belang. Wij willen daarom eindigen met de wensch, dat de Raad over de zoo nood zakelijke opheffing van de huidige ge meenteverordening, betreffende onze bedrijven geen gras laat groeien, anders bestaat er kans dat vele collega’s met tertijd hierin verstikken. Met dank voor de plaatsing De Vereeniging van Bols- wardsche Café, Hotel- en Restauranthouders. BUURT-KAATSPARTIJEN. De kaatscommissie uit het nieuwe stadsgedeelte was vorige week reeds druk in de weer om bij haar buurtbe woners de financieele hulp in te roepen voor het houden van hare traditioneele kaatspartijen. Misschien ook mede door het feit, dat dit nu het tiende jaar was, werd er ruimschoots op de lijst getee- kend. En zoo konden wij j.l. Zaterdag beginnen met onze partij van jongens tot en met 13 jaar. Met ambitie werd door de 20 deelne mers, verdeeld in 1Ó parturen, gekaatst. Het was een lust om te zien. Na me nige spannende partij werd de prijs be haald door Simon Bangma .en Jan Adema, de premie door Hotze Zijsling en Herman Langenberg, terwijl Piet Kramer en Jan Beswerda de 3e prijs behaalden. Tevens werd aan Piet Kra mer een cadeau uitgereikt voor de meeste bovenslagen. Des Zondags was het een pracht- kaatsdag. Schitterend weer, mooie par turen en mooie prijzen. 13 parturen na men deel. Na menig spannende partij waar bijna alles aan de denkbeeldige telegraaf hing, werd de le prijs gewon nen door K. Feenstra, KI. A. Nieuwen huis en Sj. Draaisma. De 2e prijs be haalde het partuur D. Hoitsma, S. Ra- delaar en J. Oosterbaan, terwijl de 3e prijs behaalde het partuur Jan van Da len, A. Adema en C. Witteveen. Ko- ning werd K. Feenstra. Door den heer Jac. van Dalen werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt, terwijl tevens aan de deelnemers een herinneringscadeau werd aangeboden. Aan allen werd dank gebracht, die had den meegewerkt aan het welslagen de zer mooie dagen, in ’t bijzonder de in- teekenaars. Het is ongetwijfeld een crisisverschijn sel dat de laatste jaren het aantal ten toonstellingen op onrustbarende wijze is toegenomen. Wij kunnen gerust vast stellen, dat het tentoonstellingswezen, de goede uitzonderingen niet te na ge sproken, grondig is verworden. Wan neer een tentoonstelling is opgezet, om er een slaatje uit te slaan, en zonder ideëel doel, is zij al bij voorbaat te ver- oordeelen. Want dan is zij niet voortge sproten uit een waarachtige behoefte, maar een opgedrongen onderneming. Een goede tentoonstelling moet dus voorzien in een waarachtige behoefte en bovendien een ideëel doel bezitten. Nie mand zal ontkennen, dat het op zoo’n tentoonstelling voor den ondernemer nuttig kan zijn, zijn producten te expo- seeren. Vooral in den laatsten tijd heeft zich nu een behoefte kenbaar gemaakt naar gemeenschappelijke propaganda, om het publiek opmerkzaam te maken op een bepaald product. Wij herinneren hier b.v. aan de zuivelactie, die in ons land reeds tot groote successen leidde. Maar niet alleen in eigen land moet propaganda gemaakt worden. In dezen tijd van verwoeden strijd om de buiten landsche afzetgebieden is het van groot belang, de buitenwereld kennis te doen maken met Nederlandsche producten. Het beste middel daartoe is ongetwijfeld de wereldtentoonstelling, die door haar ge- heelen opzet de feiten hebben zulks bewezen steeds honderdduizenden toeschouwers weet te trekken. De groote aantrekkelijkheid van een wereldten toonstelling zit bovendien steeds in het ideëele doel. Zoo b.v. de wereldtentoon stelling te Parijs, die voor een groot deel gewijd is aan het handwerk en dan spe ciaal aan het handwerk, dat een zekere kunstzinnige waarde bezit. Wereldtentoonstellingen bezitten te vens het voordeel, dat zij slechts om een bepaald aantal jaren gehouden mogen worden. Men maakt onderscheid tus schen wereldtentoonstelling A en B. A- tentoonstellingen mogen slechts eens in de vier jaren gehouden worden, B-ten- toonstellingen daarentegen eens in de twee jaren. De Parijsche tentoonstelling is bijv, een B- tentoonstelling. Hier be staat dus nimmer het gevaar, dat men teveel van het goede krijgt. Het is dan ook zeer juist van de Ne derlandsche regeering gezien, ook ons land in 1937 te Parijs te doen vertegen woordigen. Want belangstelling voof Nederland opwekken, sluit in zich een propaganda voor de Nederlandsche voortbrengselen. Wat zal Nederland den bezoeker van de Parijsche wereldtentoonstelling 1937 nu laten zien? Gezien het doel van deze onderneming in de eerste plaats natuur lijk producten van onze handwerkslie den. Op dit gebied is de Nederlandsche pottenbakkerskunsl nog steeds van groote beteekenis. Weliswaar ligt de roem van Delft al ietwat in het verleden, doch andere steden, zooals b.v. Gouda, hebben op dit terrein eveneens een goe de oude naam, en zullen deze te Parijs zeer zeker weten hoog te houden. Niet algemeen bekend is, dat de Ne derlandsche kleederdrachten b.v. in Vo lendam en Marken nog steeds bepaalde takken van handwerk beïnvloeden. Zoo worden in ons land nog steeds een groot aantal zilveren sieraden ver vaardigd, die bij voldoende bekend heid ook in het buitenland een afzet gebied zouden kunnen vinden. Op *t ge bied van de goud- en zilverstikkerij wordt ten onzent bijv, bijzonder veel gepresteerd. Het is dan ook een goed idee, op dit alles op de Parijsche we reldtentoonstelling de aandacht te vesti gen. Maar ook met andere dingen zal Ne derland natuurlijk op de tentoonstelling verschijnen. Daar is in de eerste plaats onze kaasbereiding. Hier strekt dus de zuivelactie zich ook tot het buitenland uit. Ook de Nederl. bloembollenkwee kers gaan naar Parijs om hier het pu bliek met hun producten bekend te ma ken. Helaas zal de tijd van de tentoon stelling niet zeer gunstig zijn om van de bloemenpracht, die in de lente 8000 hectaren van ons land bedekt en een I I i is Waf ma»/ Zt om 't malen. reg< Dora. Ik genfet al van de geur i 5i r-.r DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1