Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo heeft de practijk hervat UI.U.Ö.UIEIIFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 DE 0DGE2IEHE IM. Reparatie aan alle merken Automobielen M. VROMEN Uit den Omtrek. Woensdag 12 Augustus 1936 32?*? Jaargang No. 62 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Groote voorraad Onderdeelen en Banden Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. r t V GESLAAGD. 7 Aug. KAATSPARTIJ. I -(o>- Speciale inrichting voor BEROEPEN. Ds. G. M. Kosters, zoon van onzen Bolswardschen Doopsgezinden predikant is dezer dagen beroepen bij de Doops gezinde gemeente te West-Terschelling. I 3 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 21 graden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward: In den loop der maand Juli 1936 wend aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd ƒ11637.32 en terugbetaald - 14603.98 0 EEN PRIESTERJUBILEA TE BAKHUIZEN. „Maar ook de parochie van den H. Odulphus, die het zeldzaam voorrecht heeft haar eersten pastoor tot patroon te mogen hebben, maakt zich op om dank baar en blijde te gedenken het feit dat vóór 300 jaar het Katholiek leven we derom is begonnen te ontluiken door da komst van heldhaftige priesters, die zich hier blijvend kwamen vestigen en aldus den grondslag gelegd hebben voor wat nu een bloeiende parochie in de Zuid westhoek van Friesland is geworden”. Aldus schreef pastoor F. G. Wartna te Bakhui^n in een voorrede van het Jubi leumboekje uitgegeven in het jaar 1933, en dan lezen we aan het slot: „moge het lezen van dit boekje vooral mijn paro chianen opwekken in vervulling te bren gen de vermaning van den Apostel Pau lus: Gedenkt uwe leidslieden die u hei Woord Gods hebben verkondigd”. Voorzeker zullen deze woorden weer klank vinden wanneer nu 15 Augustus Pastoor Wartna zijn 25-jarig priester feest herdenkt. Fredericus Gerben Wartna werd 3 No vember 1886 te Bolsward geboren. Na volbrachte studie’s aan het seminarie te Culemborg en Rijzenburg was hij achter eenvolgens kapelaan te Loenersloot, Bussum, Enschede en Zeist. In al deze plaatsen werd zijn ijver voor het kerke lijk- en vereenigingswerk hoog geroemd. In October 1928 volgde de benoeming tof Pastoor te Bakhuizen. Het 300-jarig be staan van de parochie werd, zooals we boven aanhaalden, met gepaste luister gevierd. Bijzondere zorg besteedde pastoor Wartna aan het werkelijk mooie Gods huis. Het priesterkoor is door een der jonge Friesche kunstenaars beschilderd., De parochianen hebben een stoffelijk blijk van medeleven met dit jubileum willen geven door een milde bijdrage in de kosten van een nieuwe communie bank, die is uitgevoerd in grijs marmer en cuivre poli. Dit geschenk zal ook in de toekomst spreken van de groote ge hechtheid van de Bakhuizer parochianen aan hun gemoedelijken en jovialen pas toor. .Ons ware leven is dat Inner lijke leven. Daar, beschermd te gen alle indringing, hebben onze hoogere vermogens hun kans om te groeien, en heeft de mensch, in de woorden van James Russell Lowell, de gelegenheid „innerlijk, in het geheim groot te zijn.” ABBOT PETERSON. De heer St. Veenstra alhier slaagde voor het examen hoofdacte. zicht hierover werd de heer G. Klom aangesteld. Nadat de heer H. de Vries een aardig opwekkend woord in poëzie naar voren heeft gebracht, sluit de voorzitter met eenige hartelijke woorden van dank deze druk bezochte vergadering. De Olympische Spelen. De Burgeroorlog in Spanje. „Hier, Berlijn, Olympisch Stadion”, zoo klinkt nu regelmatig de stem van den radio-reporter door onze luidspreker. We luisteren eerst een beetje onwillig; die opdrijving van de sport, nietwaar, dat is niets voor ons. Maar dan.onze zwemsters, estafetteloopers, wielrenners, ze komen in de deml-finale en plots gaat onze belangstelling vermeerderen „tot straks dames en heeren”, klinkt het ons uit het radiokastje tegemoet en we vragen onmiddellijk aan onze mede- luisteraars: hoe laat komt ie terug? Zie, dat is de suggestie die uitgaat van een goede sportreportage. Is het wonder, dat het Olympisch Stadion dag in dag uit vol is, ook met honderden Nederlanders, die hun vacantie voor deze keer in Ber lijn gaan doorbrengen. De prestaties van onze deelnemers zijn over het algemeen uitstekend en wanneer zooals Zondagmiddag de Nederlandsche vlag aan de officieele mast geheschen wordt en ons Volkslied (wel wat al te vlug naar onze opvatting) gespeeld wordt, dan voel je toch iets van dat enthousiasme, dat die groote massa toe schouwers kan bezielen. Dat is nu eens echte sport, beweert men over het alge meen. Het gaat alleen om de eer en een medaille, met geld heeft een Olympische strijd niets te maken. Is er niet op den eersten Olympischen dag met een plech tige eed gezworen, namens alle deelne mers, dat deze spelen staan in de oude Olympische gedachte, sportief, eerlijk en loyaal? Jammer dat juist Nederland moest on dervinden, dat deze geest door een ver tegenwoordiger van het zich noemende meest beschaafde land, de Duitscher Merkens, tegen alle Olympische regels in onze landgenoot Arie van Vliet de gouden medaille afsnoept. Het was in den strijd om ’t kampioen schap tusschen deze twee, dat beide in de laatste bocht in volle spurt naast el kaar lagen. Van Vliet boven en Merkens onderaan. In het midden van de laatste bocht liep de Duitscher plotseling naar boven en hinderde daardoor van Vliet, die onmiddellijk zijn hand als teeken van protest opstak. De reglementen van deze spelen zeggen, dat een renner in de laat ste tweehonderd meter niet meer van lijn mag veranderen. De jury verklaarde na zeer lange beraadslaging, dat de Duit scher gewonnen had, maar dat hem we gens hinderen een boete van 100 francs was opgelegd. Dat laatste Is het waar we vooral de aandacht op willen vestigen. De jury erkent de overtreding door het opleggen van een boete, maar kent niettemin de prijs aan dezen overtreder toe. Dat is een geweldige inconsequentie en wanneer op deze manier een Olym pische medaille gekocht kan worden met 100 franc, och, dan begint men zoo wei nig waarde te hechten aan de op den eersten dag met veel bombarie gezwo ren eed. We hebben dat de vorige week en ook nu weer kunnen constateeren, dat de sport een magneet is met een groote aantrekkingskracht, zoo zelfs dat de bur geroorlog in Spanje er iets door uit de belangstelling valt en toch van hoe bui tengewoon groote invloed is het verloop van deze krijg op het staatkundig leven van Europa. In onze vorige revue hebben we de mentaliteit van de Europeesche oorlogs industrie geschetst, die niet vraagt naar het doel waarvoor de door hun vervaar digde moordwerktuigen worden gebruikt, maar alleen ziet naar de winst die elke leverantie kan opleveren. Het is nu langzamerhand voor ieder duidelijk, dat de vliegtuighulp die aan de opstandelin gen verstrekt is, een beslissende factor in deze worsteling zal worden. Eerst hebben deze vliegtuigen meege holpen de overbrenging van troepen uit Marokko mogelijk te maken, en nu dit gelukt is en eenige duizenden soldaten in Zuid-Spanje gearriveerd zijn, trekken de vliegtuigen naar Noord-Spanje om daar op de verbindingswegen naar de hoofd stad de regeeringstroepen te bestoken. Tot dusverre beschikten de regeerings troepen alleen over vliegtuigen en maak ten daardoor de opmarsch van het op standelingenleger bijna onmogelijk. De nieuwe vliegtuigen van de opstandelin gen hebben de andere vliegtuigen ver dreven en bestoken nu op hun beurt de regeeringstroepen. Wanneer men alle berichten naast elkaar vergelijkt, dan ge- looven we vast en zeker, dat de opstan delingen het in dit geval zullen winnen. Is dat nu gunstig of niet voor het Spaansche volk? Om U hierover een concreet antwoord te kunnen geven, indien we de histori sche ontwikkeling van dit land eerst eens nader te beschouwen, waartoe we even wel heel wat meer ruimte dan een revue noodig hebben. Het Spanje van weleer, eens een cul tuurland van groote beteekenis, is reeds in de 18de eeuw de broeihaard geworden van onderlinge twisten en partijschappen Conflicten tusschen Kerk en Staat waren aan de orde van den dag. In 1836 wer den zelfs de religieuze congregaties ver bannen maar in 1851 weer toegestaan. De geografische ligging van Spanje be lemmeren de vorming van een nationale eenheid, het locale gevoel overheerscht het nationale. Het was of elk afzonderlijk gebiedsdeel zijn eigen sociale en juridi sche systemen ontwikkelde en de groote mannen die bekwaam genoeg waren deze verscheidenheid saam te binden, heeft Spanje de laatste tijden niet ge kend. Verschillende schrijvers die zich thans met dit probleem bezighouden ver klaren, dat ook de armoede een rol van beteekenis heeft gespeeld. Door de bo ven aangehaalde afzonderlijke belangen gemeenschap is aan het ontwikkelen van de bodemcultuur niet genoeg aandacht geschonken Moet de oorzaak hiervan ge zocht worden in de emigratie, die Spanje van zijn beste denkers heeft beroofd, of door de militaire expedities, waardoor de opleiding verwaarloosd is.of door de verdrijving van ondernemende lieden, die niet tot de geestesgesteldheid van dien tijd behoorden? Het zijn allemaal vragen waarop alleen na gedegen studie en het verwerken van veel vijfermateriaal een afdoend antwoord te geven valt Vragen we ons ten slotte af, welke terugslag die Spaansche burgeroorlog kan hebben op het Europeesch interna tionale leven, dan moeten we eerlijk er kennen, dat is nu nog niet te zeggen. De geheime diplomatie heeft misschien nog zooveel troeven in de hand, dat plots de nu donkere toekomst verlicht kan worden. We hebben in de laatste jaren reeds meermalen gestaan voor een bijna on overkomelijke berg van moeilijkheden, waar we toch zij het met eenige moeite doorheen kwamen, dat we ons niet direct bezorgd behoeven te maken, dat via de Spaansche burgeroorlog de toestand in Europa naar een nieuwe oorlog zal lel den. waarin opgenomen Velen zijn er, die weinig of geen aan dacht besteden aan die vluchtige, on grijpbare, ongeziene dingen, die men „gedachten” noemt Die slechts waarde hechten aan de tastbare, stoffelijke din gen, de zichtbare materieele verschijnse len. Zij meenen, dat slechts de zichtbare dingen tellen in het leven, en dat ge dachten met dat alles niets te maken hebben. Zij meenen succes in het leven te kunnen behalen, wanneer zij hun ge dachten maar zorgvuldig onder een glimlachend masker weten te verbergen en de wereld niet toonen, hoe weinig liefde, hoe weinig vriendelijkheid, hoe veel geveinsdheid, hoeveel egoïsme en haat er in hun gedachten, in den „onge- zienen mensch” aanwezig is. Want hoe m ener ook over moge denken, een feit blijft, dat de mensch, die niet gezien wordt in de stof, doch die leeft in de gedachten, de eigenlijke mensch is. En het is daarom van zoo groot be lang, de kwaliteit van onze gedachten zoo hoog mogelijk op te voeren. Omdat alles’wat wij doen, ja, alles wat er ge beurt, overal, niets anders is dan de uit komst van onze en ons aller gedachten. Er gebeurt niets, zelfs niet de kleinste daad of de oogenschijnlijk onbeduidend ste stap, die niet eerst door iemand „ge dacht” is. Wat er ook plaats vindt, de „gedachte” is vooraf gegaan, al was het ook nog zoo kort. Onze gedachten zijn voortdurend actief en onze daden zijn er slechts de uitkomst van. We leven dus feitelijk in en voor de stoffelijke zintuigen niet waarneembare, ongeziene gedach tenwereld en het is dus duidelijk, dat het er inderdaad heel veel toedoet, hoe we denken. U en ik en allemaal. Want al onze daden zijn de resultaten van al onze gedachten, de veruiterlijking van het geen in ons hart opkwam en uitgevoerd werd. Het is dus heel noodig, om „goed” te denken, en te pogen, voortdurend te po gen, al wat boos is en verkeerd en ver nietigend en oneerlijk buiten onze ge dachten te houden. En zoo het er al in kwam, het onmiddellijk eruit te werpen, zoodra we het verkeerde onderkennen en ontdekken. Want zoo goed er in de stof een wet erkend wordt van adhaesie en cohaesie, zoo goed iis er een dergelijke wet in de ongeziene wereld der gedach ten. Goede gedachten trekken positief goede gedachten aan. slechte gedachten komen op dezelfde wijze niet alleen maar brengen met zich een stroom van even ongewenschte gasten in ons rijk der gedachten. Evenzeer trekken vriendelijke liefdevolle gedachten dezelfde ideeën aan en omgekeerd. Het is, alsof men voor een spiegel stond. Het beeld in den spie gel kan nooit iets anders toonen dan de persoon of het voorwerp, dat vóór den spiegel staat. En zoo is de wereld, zijn de menschen om ons heen, in onzen da- gelijkschen omgang, voor ons.een spiegel. Zooals wij ervoor gaan staan, zóó zal de spiegel het beeld terugkaat sen. Wanneer wij dus in ons leven goede dingen tot ontwikkeling willen zien ko men, is het noodig, dat wij onze ge- dachten zorgvuldig bewaken en zorgen, dat er niets binnendringt, dat niet goed is. Dit pogen zou echter dikwijls tot mis lukkingen aanleiding geven, indien we erkenden, dat het goed en het kwaad in deze wereld met gelijke macht bedeeld zijn. Doch we kunnen weten, dat al wat „goed” is niet machteloos staat tegen de aanvallen van het kwaad, aangezien al wat goed is, een weerkaatsing is van en de allesoverheerschende macht bezit van den kosmischen geest van het goe de, welke het heelal beheerscht. En waartegen het kwaad ten slotte niets vermag, dan slechts te verdwijnen en te versmelten als sneeuw voor de zon. F. C En de ernstige, stoere slotvariatie op het „Gebed des Heeren” uit Mendels sohn’s 6e, die de gebedswoorden van den man van Nazareth op zoo ontzag lijke wijze belicht, is meer dan ooit in staat ons te bewaren voor gedachtenloos naprevelen daarvan; „Want Uw is het Koninkrijk en de kracht, en de heerlijk heid, tot in Eeuwigheid, Amen. Wellicht verdient het overweging, de dikke 16 voets tongwerken op de klavie ren bij de vlugge figuraties weg te la ten, want het wordt al spoedig iets te onduidelijk. Mevr. Jeanne Tuyten, sopraanzange- res te Zwolle, deed zich hooren in een tweetal „Biblische Lieder” van Dvorak, waarmede zij ons ten zeerste boeide in „Singei ein neues Lied”, een prachtig en interessant zangnummer met een brillante begeleidingspartij, waarin de soliste ons in de breede ff gedeelten een proeve gaf van haar vol en machtig orgaan, alsmede van hare sublieme voordracht. Ditzelfde merken we op aangaande de mooie vertolking van „Hoe schoon de morgendauw” van v. d. Horst, waarvan we eveneens zeer heb ben genoten. 9 Aug. Op het sportterrein had een door el kaar loten kaatspartij plaats waaraan niet minder dan 65 parturen deelnamen. Ten slotte werden winnaar der 1ste prijs (fietsen)Y. Kuperus te Wijnal- dum, H. P. Kooijenga te Arum en Joh. Tolsma te Harlingen. De 2e prijs (fiets- lamp) wonnen Sipke Helfrich te Har lingen, Jan Althof te Franeker en J. Brandsma te Makkum. De 3e prijs (electrische verwarmer) vielen ten deel aan Ids Roukema te Bolsward, Lammert de Jong te Bols- ward en R. Visser te Arum. Vele mooie partijen waren bij deze kaatswedstrijd te zien. Ook het prachtige zomerweer deed er het zijne toe om deze dag te doen slagen. 5e ORGELCONCERT „Am Waserflüssen Babylon” van de vele Choralvorspiele die de groote Cantor-organist geschreven heeft, is dit wel een van de allerschoonsten; welk een klagen ligt er in dat tegenmotief, welk een leedverstarring in die harmo- niën. Dit stukje, geschreven in drie verschil lende sleutels, is zeer moeilijk te spelen, veel moeilijker zelfs dan Bach’s groote „Fantasia” in G. Moll, al lijkt deze met haar snelle passages voor het volle werk ook heel wat zwaarder dan het zacht voor zich heen weenende koraalvoor- spel. De heer Alt liet ditmaal niet de geweldige „Fuga” op de „Fantasie” volgen, zooals anders. Waarom niet? Wij vonden dit erg jammer en hadden gehoopt, dat de „Fuga” alleen maar op het programma vergeten was. Een stuk van bijzondere bekoring was Stojowski’s „Liebesgesang”; de karak teristiek welke de musicoloog Herzog hiervan gaf en welke op het program ma stond vermeld, is al zeer juist ge troffen; het is eigenlijk te betreuren, dat zulke oogenblikken van dichterlijke ro mantiek zoo snel voorbijgaan; als het uit is, hoort men het stuk in geen jaren meer en men zou er zoo gaarne nog eens even bij verwijlen. ALGEM. LEDENVERGADERING VOETBALVEREEN. C A. B. Maandagavond hield de voetbalver- eeniging C. A. B. in de bovenzaal van De Doele haar jaarlijksche algem- le denvergadering. De heer R. v. d. Meulen opent als waarnemend voorzitter de vergadering, en roept allen een hartelijk welkom toe. De vereeniging heeft een moeilijk jaar achter den rug en het leek er niet op, dat het eerste elftal nog zoo’n goede plaats in de ranglijst zou veroveren. Ook het tweede elftal wist als steeds haar oude plaats te handhaven. De re sultaten van het derde en vierde elftal waren al zeer slecht. Ook de twee adspirant-elftallen kun nen het beter doen. De financiëele zijde is niet rooskleurig en wat nog nooit is voorgekomen, is thans het geval, er is een nadeelig saldo. Spreker vertrouwt, dat door toetreding van nieuwe donateurs dit tekort spoe dig zal verdwijnen. Als oud-voorzitter meent spreker zich gerechtigd een woord van dank aan de bestuursleden te zeggen. Zoo ook een woord van dank aan onzen terrein-op- zichter, de heer R. Meijer. Vooral aan de af getreden voorzitter, de heer W. Ph. Hendriks is een bijzon der woord van dank voor de toewijding en vele werkzaamheden, die hij voor C. A. B. heeft gedaan, zeer zeker op zijn plaats. (Applaus). Daarna leest de secretaris, de heer H. Huisman de notulen en een keurig verzorgd jaarverslag voor, die onveran derd worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester, de heer Joh. v. d. Oever, blijkt, dat er een klein nadeelig saldo is. Bij monde van den heer S. Boschma brengt de kascommissie haar rapport uit. Alle boeken en bescheiden werden keurig in orde bevonden; spreker hoopt dat de heer v. d. Oever nog vele jaren als pen ningmeester voor C.A.B. mag fungee- ren. Bij de schriftelijke bestuursverkiezing werden met bijna algemeene stemmen gekozen de heeren R. v. d. Meulen, voorzitter, H. Huisman, secretaris, Joh. v. d- Oever, penningmeester, J. v. Da len, G. Dijkstra, R. Haitsma en G. Schuurmans. Tot leden der elftal-commissie wer den benoemd de heeren A. Adema, S. Boschma, P. Brandenburg, G. Dijkstra, Tj. v. d. Houw, J. Postuma en IJ. da Vries. Tot kascommissie werden benoemd de heeren S. Boschma en S. Terbraak. Bij acclamatie werd de heer J. Postu ma opnieuw benoemd tot commissaris van materiaal. Met het oog op de ervaring van het vorige seizoen, zullen thans vier elftal len spelen, t.w., C. A. B. I, II, III en een adspirant elftal. De secretaris hoopt, dat nog tot het vormen van een tweede adspiranten-elftal kan worden overge gaan. Op voorstel van de heer W. Ph. Hen driks zal het bestuur een schrijven aan de werkende leden doen toekomen, waarin gevraagd zal worden of de ver eeniging voor de volle honderd procent op hen kan rekenen. Het voorstel van het bestuur om tot royement van een viertal leden over te gaan, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter hoopt dat een dergelijk punt niet weer op de agen da zal voorkomen. Tot controleurs bij de toegang gaven zich op Sj. Taekema, J. Feenstra, L. de Jong en B. Adema. Tot algemeen toe- VROUWENARTS LEEUWARDEN Prins Hendrikstraat 10 VOLKSSPELEN. 10 Aug. De volksvermaken,'die voor een veer tien dagen geleden op de 3e kermisdag Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 2966.66 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 11. ARUM. DE JONG s NIEUWSBLAD 5 i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1