Buitenlandsche Revue. Reparatie aan alle merken Automobielen H. L. STRAAT Tandarts MOULIJN De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. 0. I1IEIFF Belastingzaken «T (117 Eiken DO|NDERDAG K I I I K Zitting te BOLSWARD OLYMPISCHE UERBROEHERIHO. Woensdag 19 Augustus 1936 322^ Jaargang No. 64 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD n Groote voorraad Onderdeelen en Banden Advertentlën per regeli Woensdagsnuinmer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Chirurg LEEUWARDEN heeft de practijk hervat FRANEKER heeft de practijk hervat Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. Uit den Omtrek. m 2 0 BURGWERD. :rd te na Speciale inrichting voor vooral in de Fuga bij lange na niet zulk een frisch, sterk aansprekend thema be zit en zoo boeiend is gevarieerd als deze. Daarom zeer gaarne een herhaling a.s. Maandag. De heer H. J. Bakker, solo-fluitist te Leeuwarden, heeft ons in zijn eerste nummer: „Andante in C Dur” van Mo zart het best voldaan. De „Sarabande” (was die ook van Mozart?) slaagde min der goed, doordat het samenspel van de heeren niet geheel vlekkeloos was. De beide laatste nummers verkregen een te vlug tempo, zoodat b.v. Bach’s „Sicili ano” daardoor te lijden had in voor dracht en cadans. De heer Bakker ont wikkelt vooral in de lagere tonen een mooi en nobel geluid; in hoog register hoorden we nog te veel het eigenaardig ruischend geluid van het inblazen, wat aan den klank van het fluitspel geen goed doet. De heer Alt werd bovendien zeer gehandicapt door het blijven -hangen van een toets, een defect, vermoedelijk ontstaan door de warmte. UIT DE DIERENWERELD. Als een zeldzaamheid uit de dieren wereld werd ons medegedeeld dat een kuiken van 4 maanden oud, eigen aan den heer G. v. d. Zee Johz., reeds heden haar eerste ei legde. 15 Augustus 1936. Den geheelen dag zweefden hoofdza kelijk langs de zuidkant van Makkum, groote zwermen muggen, welke in zulke dichte drommen zich voortbewogen, .lat het op eenigen afstand scheen of het zware rookpluimen uit een fabrieks schoorsteen of onweerswolken waren. Des avonds tegen zonsondergang, ter wijl het aan de westerkimmen zeer helder en zichtbaar was, zag men, wel tot aan Komwerderzand, de muggenwolken in stijgende of dalende beweging, boven de uitgestrekte Makkumer Waard, met de wind meedrijven. Als een eentonige mu ziek hoorde men overal het muggenge- gons en kon men waarnemen dat er on derscheidene soorten van deze tweevleu- gelige insecten vertegenwoordigd waren. De entomologie beweert, dat er wel dui zend soorten langbeenige muggen in Europa zijn en dat er meer dan 15000 soorten van insecten bekend zijn, het geen wij niet kunnen bevestigen of be twisten: wel weten we dat we voor de afsluiting van de Zuiderzee nog nimmer zulke muggenzwermen hebben kunnen waarnemen. te r te )ng ser t MAKKUM. Toeren, toeren. Ook op de Herv. Vrouwenvereeniging ,,’t Mosterdzaadje’’ alhier, is de latijnsche uitdrukking „To- tus in Illis” (zij denken aan niets anders) blijkbaar van toepassing totdat op 13 Aug. j.l. de dag was aangebroken, dat ze per autobus van Makkum even een kijkje zouden nemen te Apeldoorn en Omstreken. Zelfs vrouwen van tusschen 60 en 70 jaar waren van de partij. Ze wisten dat het eindpunt van de reis niet om de hoek van de deur lag en daarom vertrokken ze ’s morgens ongeveer 6 uur, benijd en beklaagd door velen van hun seksegenooten. ’s Avonds elf uur toen sommige van hun respectieve mannen reeds alng op de uitkijk hadden gestaan, kwam men wel voidaan terug van de lange tocht. Vol lof over het mooie reisje en over de tactvolle chauffeur de heer Tj. de Vries, lag men spoedig in Morpheus ar men te droomen van wat men op die dag had beleefd. 30 te rre kje te it- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p.. kwartaal. de Olympische kampioenen te huldigen. Ook weer iemand, 'die aangestoken is door de Olympische koorts, hooren we een der lezers zeggen. Neen, geachte vriend, zoo is het niet. Elke overdrijving is schadelijk en incidenten zooals zich bij deze Olympische Spelen met de voet balsport hebben voorgedaan, brengen de goede sportgedachte niet vooruit, maar we moeten en mogen niet generaliseeren. Onze tijd is nu eenmaal anders. Door deze mooie Olympische overwinningen wordt weer eens de aandacht op ons kleine landje gevestigd en die reclame is nooit schadelijk. Vermelden we ten slotte nog iets over de sluitingsplechtigheid die j.l. Zondag te 19.20 uur gehouden is. Veel muziek, veel vlagvertoon, toe spraken, klokgelui, saluutschoten, enz. enz. Wanneer deze sluitingsplechtigheid evenredig is aan de opening van de Olympische Spelen is het ongetwijfeld ’n imposant gezicht, geworden. Zoo is dan deze Olympiade weer geëindigd, over 4 jaar wacht ons een nieuwe in Japan. Geheel tegenovergesteld aan de druk te die van een Olympiade uitgaat, is de rust die er heerscht rondom het groote schaaktoumooi te Nottingham. Bijna alle grootmeesters ter wereld zijn hier ver- eenigd. Namen als Botwinnik, Aljechin, Florr Fine en meer anderen zeggen U reeds, dat hier een buitengewoon inter nationaal gezelschap bijeen is. Onze landgenoot Dr. Euwe is natuurlijk ook van de partij en tot nu toe, dat is de 5de partij, zijn ze allen nog door hem ge wonnen. Dat geeft dus een zeer goede kans dat onze wereldkampioen schaken op dit internationaal toumooi niet alleen een goed figuur zal slaan, maar de mo gelijkheid geenszins uitgesloten is, dat de hoogste onderscheiding naast het we reldkampioenschap behaald kan worden. Misschien een beetje minder luidruchtig, maar daarom niet minder hartelijk ge meend, zullen we ons over dit eventueel succes verheugen. dv ng dv a. er is. de ik. 48 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 15 10 0 >6 7 15 6 2 1 0 0 zéker weten wij, dat menigeen, dat zéér - velen zelfs uit die 50 landen een beetje, weemoedig terugdenken aan de jaren dat Olympische Spelen nog géén mon stermeeting was met propaganda doel einden, maar een sportfeest, waar niet misplaatst chauvinisme, maar de ware verbroedering hoogtij vierde. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer D. Huisman slaagde te ’s-Gravenhage voor de acte midd. nijv. onderwijs N. E. (schilderen). De internationale toestand. Spanje op den tweesprong. De Olympische Spelen. Het schaaldotirnooi te Notting ham. Een nieuwe puzzle voor de internatio nale politiek is het non-interventie-voor- stel inzake levering van oorlogsmateriaal aan de zich uitmoordende Spanjaarden. Non interventie beteekent, vrij vertaald, zich met die toestand in Spanje niet te bemoeien, wat dan ook gezien de twee spalt onder de Spanjaarden zelve de meest practische politiek is, maar daar staat aan den anderen kant in de ver schillende Europeesche Staten de mach tige industrie van vernielings-werktui- gen, die in de burgeroorlog in Spanje een handelsobject ziet, waaraan te ver dienen valt. Italië en Duitschland hadden reeds eenige weken geleden aan de opstande lingen in Spanje vliegtuigen geleverd en nu heeft ook Engeland gezorgd voor een aandeel in deze leverantie. Voor hen, die mochten veronderstellen dat er dus alleen sympathie bestaat voor de opstandelin gen in Spanje die met deze Italiaansche, Duitsche en Engelsche hulp in staat ge steld worden heel wat meer langenooten te vermoorden, kunnen we de geruststel lende mededeeling neerschrijven, dat Frankrijk en Rusland weer zorgen voor bewapening van de andere groep. Zoo is rond -deze Spaansche burger oorlog een zeer gevaarlijke internationale sfeer geschapen, die werkelijk ernstige bezorgdheid wekt. Dat de Europeesche vrede in ernstig gevaar verkeert, mogen we concludeeren uit enkele redevoeringen van terzake kundige mannen. In een rede tot de afgevaardigden der Katholieke actie heeft de Paus gezegd: „God alleen, die alles ziet en aan alles denkt, kan iets goed doen voortkomen uit den chaos van menschelijke en dik wijls zelfs onmenschelijke ideeën, woor den en zaken”, en hij voegde hieraan toe, dat hij nog nooit zulke droevige me- dedeelingen had ontvangen als de laatste tijden over hetgeen gebeurt en dreigt te gebeuren in verschillende deelen der we reld. Nog nooit heeft hij zoozeer de be hoefte gehad aan den bijstand der gebe den als in deze dagen. En de tweede meening van President Roosevelt. De Europeesche vrede is een belang rijke aangelegenheid. Ons volk kan zich niet afzijdig houden van de problemen en quaesties, welke, ofschoon zij aan de andere zijde der grenzen bestaan, in de toekomst op de Vereenigde Staten een invloed van vitaal belang kunnen oefenen en waarschijnlijk zullen oefenen. Ik ben meer ongerust ten aanzien van de internationale situatie, dan ten op zichte van onzen binnenlandschen toe stand. Als tweede onderwerp staat genoteerd „Spanje op den tweesprong”. We bedoelen daarmee: wie zal het uit eindelijk winnen? de opstandigen, de z.g. witte, of de bestaande regeering, de laat ste in meer socialistische geest begon nen, maar langzamerhand overhellende naar het anarchisme, of de eerste meer monarchistisch aangelegd, bijna zouden we willen zeggen: wat meer conserva tief. Hoe de uitslag van deze burgerkrijg zal worden? Het is moeilijk daarover ’n oordeel te geven. Voorzoover evenwel uit de zeer tegenstrijdige berichten valt op te maken, stijgen de kansen voor de opstandelingen, niet het minst door de vliegtuig- en ook wel andere hulp door de bovengenoemde mogendheden aan deze groep verleend. De belangstelling voor deze binnen- landsche Spaansche kwestie is in de laatste weken heel wat getemperd door de Olympische Spelen in Berlijn. Nu, we kunnen voor wat Nederland betreft, tevreden zijn. Zes gouden me dailles is zeker meer dan we ooit gehoopt hadden en is hoofdzakelijk te danken, aan het kranige werk van onze zwemsters. Dat zal me een spontane huldiging worden, wanneer deze zwemsters weer te Rotterdam zullen arriveeren. Dan zal weer voor een oogenblik die nationale schuchterheid terzijde worden geschoven om een spontane uiting van geestdrift 15 Augustus 1930. Hedenmorgen geraakte het zoontje Theo van den heer M. Gerritsma alhier in het diepe scheepsvaarwater. De heer B. Bouma, die gekleed te wa ter sprong, wist de kleine drenkeling zoo lang boven water te houden, totdat de heer Boorsma met een bootje hulp kwam verleenen, en alles weer op het droge bracht. De kleine, die al reeds bewusteloos was, kon worden bijgebracht en maakt het thans goed. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. hield de P. V. „De Lucht post” alhier haar laatste wedvlucht van jonge vogels vanuit Maastricht, afstand 246 K.M. Om 7 uur werden de vogels gelost met Zuidoosten wind en heldere lucht Daar de wind te Bolsward meer Noor delijk was, zelfs soms eenlg westelijk en de lucht nogal scherp, werden de vogels dan ook niet vroeg verwacht. De eerste vogel bereikte haar hok 11.50.59 eigenaar Th. de Jong. De eer ste 6 7 vogels vielen nogal snel opel- kaar doch later vielen ze niet zoo vlug achter elkaar. De uitslag is als volgt: Th. de Jong 1, 2, 11 en 21. D. Ruiter 3, 12 en 15. H. Veltman 4, 5, 9 en 20. D. Houben 6 en 14. Gerritsma 7, 13, 16 en 17. H. Postma 8 en 10. H. Foekema 18 en 19. Het navlucht programma oud en jong is uitgesteld tot 13 Sept. a.s. PROGRAMMA van het PARKCONCERT op aa. Donderdagavond van 8-9 uur, te geven door de Chr. Zangvereen. „De Lofstem” (dir. Tjitte Faber). Aanbidding. Door heel den nacht Lofzang. Achter Hem aan. Dankbaarheid. Zonsondergang. Avondstemming. Vesperkoor. 5 waarin opgenomen HARLINGEN. BIJZONDERHEDEN OVER DE V. V. V.-WEEK. In stad en omgeving begint thans de belangstelling voor de V. V. V.-Week van 31 Augustus tot en met 5 Sept, te leven. Voor bijna ieder winkelraam hangt wel een plaat hetzij van het Openlucht spel, van de V. V. V.-week of van de Ballonwedstrijd. Ook platen van de Paar denrennen en van de Wandeltochten van „De Harl. Tippelaars” worden op ruime schaal verspreid. Verder heeft de V. V. V. op de drukste punten van de stad recla- me-zuilen laten plaatsen, die een fleurige en feestelijke indruk geven. Met de op bouw van het Openluchttheater op het Kaatsterrein is reeds een aanvang ge maakt, terwijl men ook reeds bezig is met de feestverlichting van de Kleine Voorstraat. Zoo komt er dus langzamer hand reeds eenige teekening in de voor bereidingen. Over de diverse festiviteiten komen ook zoo voor en na meerdere bijzonder heden los. Het programma, dat de Leeu warder zwemclub „De Groote Wielen” in de Nieuwe Willemshaven zal demon- streeren bestaat bijv, uit diverse zwem slagen, trickwimming, estafettes, schoon- sp ringen en zoo mogelijk een demonstra tie waterpolo. De flarlinger Watersport- vereeniging zal dienzelfden middag wedstrijden voor opduwers en kano’s organiseeren. De windhondenrennen zullen des Vrij dags plaats hebben, evenals de paarden rennen vermoedelijk op de Noorderzee- dijk. Men krijgt vlakke-baan-rennen te zien en rennen met hindernissen. Voorts bevat het programma een ren voor af gevallen honden en een ren voor de fa vorieten. De eigenaars van de deelne mende honden moeten lid zijn van de N- Nederl. Windhondenrenvereeniging. Er zijn voor deze rennen reeds ongeveer 30 honden ingeschreven. Het bestuur van het Openluchtspel In Peru’s hoofdstad worden de ruiten van het Duitsche gezantschap ingegooid omdat Peru een gewonnen wedstrijd moet overspelen.in Berlijn trapt een Italiaansch voetballer ten overstaan van 40.000 toeschouwers een Amerikaan in de buik en Holland’s kranten staan vol over een wielrenner die zich voor 50 gul den de gouden medaille en lauwerkrans kocht. Nog geen twee weken geleden zwoe ren de deelnemers van vijftig landen plechtig den Olympischen eed. Met den vlag van hun vaderland in de hand zwoeren zij ten overstaan van de geheele wereld te zullen strijden als eerlijke lie den voor de eer van de sport en hun vaderland. Plechtig klonken toen de woorden van de Coubertin: De Olympi sche Spelen zijn er om aan deel te nemen, niet om te overwinnen alleen. De droevige gevallen, die wij boven noemden, staan niet alleen. Het zijn slechts incidenten, zal men zeggen, zij bewijzen niets. Inderdaad: bewijzen doen zij niets, maar het zijn symptonen. Symptonen van een mentaliteit, die lang zamerhand de overhand krijgt in de Olympische Spelen en.in de wereld. Een mentaliteit, die het schoone ideaal van het hoogtepunt van elke Olympiade: de eerlijke strijd, de broederschap tus schen de Volkeren, neutraliseert. Over vleugelt zelfs. Dat is de mentaliteit van het valsche chauvinisme, van het opge- zwieptë nationalisme, waarbij de waar- deering voor de andere natie plaats maakt voor het tegendeel. Men begrijpe ons goed. Dat wij allen ons oprecht verheugen over de presta ties van Osendarp of Rie Mastenbroek, is niet af te keuren. Stellig niet. En dat wij allen het moment mee doorleven als on ze nationale vlag omhoog gaat aan de middelste mast en ons mooie volkslied plechtig over het stadion daalt.dAt is normaal. Wie dót niet meevoelt mist iets heel belangrijks. Maar nemen wij het Owens kwalijk, dat hij sneller was dan Osendarp, en dat, ondanks het feit, dat hij „maar een neger’’ is? Of zijn wij boos, dat Brasser in de tienkamp vijfde werd en er niet voor zorgde, dat onze driekleur een extra keertje aan de mast wapperde? Néén, en wie wel zoo denkt, die mist iets nog belangrijkers. Die mist sportiviteit, die mist wAre va-i derlandsliefde. En toch zijn er in Berlijn die zoo den-l ken. En steeds meer overvleugelthun geest de ware Olympische gedachte. Op dit punt zijn de Olympische spelen een degeneratieproces aangevangen. „Wie der zwei Goldmedaillen” is de haedling waarmede de Duitsche kranten over de geheele breedte van hun voorpagina, ver schijnen. Maar moest er eigenlijk in die zelfde reuzenletters niet staan: „Weet een dag van schoone sport en broeder lijke strijd”? Het Duitsche Rijk beoogde met de reusachtige organisatie van de Xle Olympische Spelen drie dingen. Ten eer ste het binnenvloeien van buitenlandsche deviezen ten gevolge van het groote aan tal vreemdelingen uit de geheele wereld die naar Duitschland zijn gekomen om het grootsch gebeuren te aanschouwen. Ten tweede een versterking van macht en aanzien tegenover ’t buitenland: t.o.v. den Duitscher zelf. Deze twee punten zijn geslaagd! Maar of het derde punt: de versterking van aanzien en macht, de propaganda voor de nieuwe geest In het Derde Rijk ten opzichte van de bezoekers uit Vijftig landen, t.o.v. de rest van de wereld, o! dAt punt voor honderd procent is ge slaagd? Wij durven het niet volmondig te beamen. Zeker, de organisatie is grootsch is „tadellos, Is fabelhaft”. De treinen loopen op tijd en iedereen is be leefd. Maar of die mentaliteit van „wie der zwei Goldmedaillen” door ieder is gewaardeerd, dat gelooven wij niet En OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 22 graden. 6e ORGELCONCERT. Na een indrukwekkende opening met ’t machtige koraal „Wachet auf”( wat ’n stoere, geweldige melodiel) volgde de inderdaad hoogst interessante bewerking van Bach, die de meester ook in zijn 140ste Cantate heeft aangewend. In de Peters-editie staan de' drie no tenbalken genoteerd in respectievelijk Alt-, Tenor- en Bassleutel; voor den leek onuitvoerbaar, en we vragen ons af, waarom deze prachtige Choralvor- spiele niet in een thans meer gangbaar notenschrift konden worden overgezet, zoodat ook dilettanten er zich eens aan kunnen wagen. Of is het misschien juist dAArom maar liever onveranderd gelaten. Mendelssohn’s 3e Orgelsonate, waar van de uitvoerige toelichting op het programma stellig zeer velen aan zich verplicht heeft, trof in uitvoering en klankschakeering bijzonderlijk in het Andante, met zijn troostvolle, zangrijke melodie. Maar het meest werden wij toch geboeid door Bach’s fonkelende „Tocca ta e Fuga a-moll” aan het slot van het programma; dit stuk éénmaal te hooren, is echter niet genoeg; het is ons bekend, dat van verschillende zijden bij den heef Alt op een herhaling zal worden aange drongen; welnu, mag zulks dan den eerstvolgenden keer op de a.s. Maandag tegemoet gezien worden? Het stuk is waarlijk grandioos en daarbij van een geluidsvolume, die het voor den hoorder raadzaam maakt, zijn plaats op eenigen Afstand van het orgel te kiezen. Naar ons gevoelen, wint deze „Toccata in a-moll” het verreweg in schoonheid van Bach’s beroemde „Toccata in d-moll”, die WITMARSUM. 17 Augustus 1936. Verleden Zaterdag vierde de Zeer Eerw. Pater L. H. Borst Pauwels, Prior van het Augustijnen klooster alhier, Zijn zilveren priesterfeest Om 11 uur droeg de jubilaris in de Parochiekerk een plechtige H. Mis op, met assistentie van zijn broer Pater H. Borst Pauwels S- J. uit Groningen, 'die de feestpreek hield en de Pastoor der Parochie Pater M. Agasi O. E. S. A De Gregoriaansche zang werd ver zorgd door ’t Fraterskoor. Daarna werd in het Vereen.gebouw der Parochie ge legenheid gegeven tot gelukwenschen, Hiervan werd druk gebruik gemaakt Als hoofdgeschenk werd een altaar- kruis aangeboden van brons voor de kloosterkapel. Door de Fraters werd een cantate van J. A S. van Schaick uitge voerd, waarna een van hen een keurige toespraak hield. Vervolgens bracht de H. J. V. enkele liederen ten gehoore; na de receptie werd de feestdag in besloten kring voortgezet. Van hun belangstelling gaven blijk o.a. de HoogEerw. Heer Deken van Galkom uit Sneek, de WelEd. Oestr. Heer Bur gemeester van Wonseradeel en meerdere geestelijken en officieele persoonlijkhe den. Schildwijk 33 bij de Markt DE JONG s NIEUWSBLAD i ♦-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1