Buitenlandsehe Revue. Ouders, bezorgt lil. 0. d. UIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen VOORBEELD. Woensdag 26 Augustus 1936 No. 66 32^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD en Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Uit den Onttrek. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 •en ARUM. 12 L20 Jg- KIMSWERD. ■en MAKKUM. !3G na- an- ine >er, nd. lijk .05 .70 u— .50 de )ge AdvertentJBn per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. .32 .30 20 5 .35 6 lan ian de )ge de )ge 235 220 270 58 8 70 16 23 12 L10 40 regeerende heerschers Stalin en consor ten, en zich daarna met geweld van de macht meester te maken was het doel. De moord op den partijsecretaris Kirof was het begin, maar veel verder is men niet gekomen. Kamenef en Zinofjef, de twee voor naamste medewerkers van Trotsky, die nog in Rusland gebleven waren en door hun betuigingen van trouw aan het be staande regiem een dubbele rol speelden, werden gearresteerd efi met hen een 10-tal anderen, die ook tot de groep samenzweerders behoorden. Dit nu is het monsterproces, wat mo menteel de geheele openbare meening in Rusland beïnvloedt en ons, buitenstaan ders, een duidelijk beeld geeft hoe in een dictatoraal land men niet kieskeu rig is met de middelen om aan de macht te komen, maar ook hoe elke tegenstand in de kiem wordt onderdrukt Allerlei onthullingen worden nu gedaan en dit gaat des te gemakkelijker nu de beschul digden zoowat alles bekennen. Of hun dit voor de strop zal vrijwaren, durven we niet met zekerheid beweren. Een typische rol heeft de Duitsche Staatspolitie In deze kwestie gespeeld. Deze toch zou behulpzaam zijn om de vijanden van het Sovjetbewind Rusland binnen te smokkelen. Over deze houding moet U zich niet zoo erg verwonderen. Immers in de groote oorlog heeft de Kei zerlijke regeering in Duitschland de groote revolutionnair Lenin in een wa gon Rusland binnengebracht met het vooropgezette plan daar een revolutie te ontketenen en zoodoende Rusland als oorlogstegenstander uit te schakelen. We weten hoe goed deze zet van Duitschland is gelukt, maar ook hoe het tegenwoordige fascistische Duitschland met groote zorg vervuld. Laten we ten slotte deze revue beslui ten met de vermelding van een vreed zame strijd, n.l. de verovering van de blauwe wimpel van den Oceaan, die tot nu toe in het bezit was van het reuzen schip „Normandië”, maar thans ernstig bedreigd wordt door het nieuwe zee kasteel de „Queen Mary”. De „Norman dië” heeft die wimpel indertijd veroverd met een gemiddelde snelheid van 29.4 knoopen, terwijl de „Queen Mary” thans een gemiddelde snelheid maakt van 30.05 Veel kans bestaat er dus, dat de blauwe wimpel dit jaar weer aan Engeland komt. Speciale inrichting voor 23 Augustus 1936. Benoemd tot onderwijzer aan de u.1.0 school te Wassenaar, de heer H. W. Rouwé in gelijke betrekking alhier. IETS OVER BLOEMEN. 21 Augustus 1936. Dezer dagen vervoegde zich aan de deuren een koopman die een kaart bij zich had, waarop een prachtig bloeiende bloem voorkwam, welke hij toonde om te laten zien hoe de bloem, die hij wilde verkoopen, bloeide. Verschillende inwo ners offerden een kwartje voor de schoo- ne flora. Later bleek, dat men onkruid „duivelsdrek” had gekocht. 23 Augustus 1936. Aan de heden hier gehouden kaats- partij van leden in één klasse werd door 15 parturen deelngenomen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: K. D. Anema, O. Dijkstra en H. H. Postma. 2de prijs: G. Stellingwerf, J. D. Anema en Joh. Sj. Brunia. 3de prijs: M. D. Anema, J. H. Postma en J. J. Brunia. 4de prijs: J Zijlstra, R. Volbeda en Tj. Halbertsma. ige dv an- EEN NIET ALLEDAAGSCH ONGELUK. Hedenmorgen ongeveer 11 uur komt een mannelijke bezoeker de portiek varf de fa. P. Lunter binnenstappen en stapt blijkbaar gedachtenloos, pardoes door ’t spiegelruit in de etalage. Gelukkig had deze verstrooidheid voor den man geen nadeelige gevolgen. Dat van het spiegelruit niet veel meer over bleef is logisch. ONGELUK. 21 Augustus 1936. Een kindje van den heer J. O. T., wo nende te Pingjum, zat bij zijn moeder achter op de fiets. Plotseling geraakte de kleine met een voetje tusschen het achterwiel. Bij den heer L. J. Hilarides werd het kind binnen gebracht. Dr. Da nes verleende geneeskundige hulp. De heer H. bracht het kind per auto bij de hier in Arum wonende grootvader, 't Is te hopen dat het ongeval, dat zich nogal ernstig liet aanzien, goed afloopt. HENNAARDERADEEL. WOMMELS, 20 Aug. 1936. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd bij den aanvang het overlijden van den heer L. Peitsma, lid van den raad dezer gemeente door den Voorzitter herdacht Hierbij wees spreker op den eenvoud die hem 205 rer Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer C. Versluis, onderwijzer aan de O. L. School alhier, slaagde dezer dagen voor de hoofdakte. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. es- iij- ;uk !7( !3f itra 55 i te van yan van end 11e- te lief te hebben; en omdat dieren zoo af hankelijk zijn van menschen wat vrien delijkheid betreft, is het een heel hoog soort van liefde, om voor ze te zorgen. F. C. 7e ORGELCONCERT. Het Koraal „Liebster Jesu, wir sind hier” is wat anders dan we bij den inzet gewoon zijn; inplaats van het indruk wekkende!, majesteitelijke, hoorden we nu de ontroerende, intieme fluistering van Gezang 93: „Lieve Jezus zie ons saam.hier in Uwen naam vergaderd” Waarlijk, van welken aard een koraal ook zij, aangrijpend is het steeds, boeien doet het altijd en de beide koraalbewer- kingen van Bach welke de woorden zoo heerlijk illustreeren, aarzelen we niet tot ’s meesters allerschoonste te rekenen. Al evenmin vermochten we ons te ont trekken aan den ban van Schubert’s „Unvollendete”. Welk een sfeer van tra giek omhult deze muziek, hoe toovert de orgeltoon ons hier een wereld van verstorven leed nabij! Wie denkt er bij zooveel diepe, droeve ernst nog aan een transcriptie, laat zich niet gaarne om vangen door de meeslepende romantiek van deze klanken? Voor de herhaling van Bach’s A moll- Toccata brengen wij concertgever onzen dank, wij vonden het werk nu haast nóg mooier dan vorige keer; het kwam ons voor, dat de heer Alt zijn tempo thans iets minder snel had gekozen zoodat de virtuoze passages, die toen door de kerk- PAARDENMARKT. Aan de gisteren, -Maandag, gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 105 paarden. De handel was over het alge meen zeer levendig, terwijl ook de prij zen bevredigend waren. ONTHOUDERS VISCHCLUB. De 5de vischwedstrijd werd Zondag j.I. gehouden in de Makkumervaart ach ter Exmorrazijl. De vangst was slecht. Toch kwamen de uitgeloofde prijzen in het bezit van de volgende winnaars: 1ste prijs: G. v. d. Zee, baars 22^ c.m. 2de prijs: P. de Jong. 3de prijs: J. van der Zee. 4de prijs: D. Kamstra. 5de prijs: R. Nieuwenhuis. 6de prijs: A Nieuwenhuls. 7de prijs: L. Noordbruis. galm ietwat doorelkaar liepen nu veel duidelijker tot ons óverkwamen. De cellist Piet Molenaar heeft ons oogenblikken van pure genieting ge schonken. Zijn toon is vol en schoon, en zijn voordracht week en diep. Van het viertal klassieke nummers dat hij ten ge hoore bracht, troffen ons het meest no. 2b Grave en 4b Grave van Handel. Doch ook Fortini’s Largo werd heerlijk uitge voerd. Een in alle deelen bijzonder geslaagd concert. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Voor de 4de maal in dit seizoen ver trok bovengenoemde vischclub voor een te houden wedstrijd achter Parrega. De vangst was ook ditmaal niet bij zonder groot, n.l. 24 baarzen boven de wettelijke maat, waarvan de grootste baars, 28 cJVL, werd gevangen door A. Venema, die hiermee den Isten prijs be haalde. De verdere uitslag is: 2de prijs: G. de Jong. 3de prijs: Ki. Koopmans. 4de prijs: B. de Jong. 5de prijs: C. Ebbendorf. 6de prijs: P. de Boer. 7de prijs: H. Nauta. 8ste prijs: Sj. Koopmans. 9de prijs: N. Ebbendorf. 10de prijs: P. Brakels. 2de prijs: A. Wijbenga, H. Stelling werf en R. de Boer. 3de prijs: J. Tolsma, R. Yntema en P. Obbema. OPENING NIEUW VERBOUWDE ZAAK. Het mag als een gelukkig verschijnsel worden beschouwd dat de middenstand in Bolsward, ondanks de dikwerf moei lijke tijden op tijd de bakens weet te ver zetten en wanneer noodig blijkt vernieu wingen aan te brengen. Een dergelijk bewijs van gezond op timisme levert de rijwielzaak van den heer H. van der Meulen, Groote Dijlakket Dit pand is geheel nieuw opgetrokken en maakt thans een keurigen indruk. De winkel is ruim en met veel licht, waar door het overzicht op de vele nieuwe rij wielen en onderdeelen vergemakkelijkt wordt. We wenschen den heer van der Meu len gaarne veel succes toe. 24 Augustus 1936. Onlangs hebben we mededeeling ge daan, dat er in de ijscotent aan de Af sluitdijk was ingebroken, doch hebben we niet gehoord dat er van de aanwe zige goederen iets werd vermist. Gisteren is er echter in dezelfde tent weer ingebroken, doch meteen ook dief stal gepleegd. Er is voor ongeveer f 15 aan consumptiegoederen weggenomen, o.a. een partijtje cake, pepermunt, enz. alsmede een verrekijker. Bij de marechaussee te Makkum is hiervan aangifte gedaan, waardoor een streng onderzoek zal worden ingesteld. In het belang van den tenthouder, den heer F. Faber te Makkum en in het be lang van de veiligheid van goederen, welke aan den openbaren weg goed ach ter slot waren geborgen, is het te wen schen dat de daders worden opgespoord. TJERKWERD. Zaterdag j.I. werd alhier een onder linge kaatspartij gehouden. Er namen 11 parturen van twee personen aan deel. Na veel spannende partijen werd de 1ste prijs behaald door O. Schukken en E. Witteveen, de 2de prijs door KI. Schukken en Feite Reitsma en de derde prijs door H. Schukken en I. Oosterveld. Berouw zonder verbetering is precies hetzelfde als doorgaan met een schip leeg te pompen, zonder de lekken te stoppen. PALMER. In oude tijden zochten de men schen naar den steen der wijzen, die, naar zij meenden, alles wat hij zou aanraken, in goud zou veranderen. Hier is de steen der wijzen: Raak elke daad of woord met liefde aan, en het wordt on- middellijk iets kostbaars. GEORGE HODGES. Sommigen van ons hebben wel een zeker vaag begrip ervan, dat op hen de plicht rust, het kind, met opkomend ge slacht goed op te voeden, zoodanig, dat de maatschappij, die door dat nieuwe geslacht gevormd zal worden te zijner tijd, weer beter en rechtvaardiger zal zijn, dan de onze kon zijn. Zij weten ook wel, dat zij daartoe het kind de diverse goede begrippen als naasten liefde, verdraagzaamheid, voorkomend heid, hulpvaardigheid en samenwerking hebben bij te brengen en goed daarvan te doordringen. Maar zij zoeken dat nog dikwijls vrij wel uitsluitend te bereiken met. woorden, zonder zelf het voorbeeld bij alle voorkomende gelegenheden in de naaste omgeving van het kind: het gezin, te geven. En dat, terwijl het kind in de eerste plaats juist zoo gevoelig is doordat het kind scherp opmerkt voor daden en voorbeeld en in de laat ste plaats pas voor woorden. Maar dat is voor sommigen te lastig. Zij willen met rust gelaten worden met hun oude manier van zijn en doen, en willen niet meewerken aan de verbetering van het eigen ik, tot voorbeeld van het op groeiende kind. Vooral voor de wat rij per wordende jeugd is dit voorbeeld van zoo buitengewoon groot belang. Omdat het hun leven voor zeer langen tijd rich ting kan geven. Het kan moeilijk schijnen in dezen tijd van haasten en jachten, om in het gezin een atmosfeer te bewaren, die een ster kende kracht in het leven der opgroeien de kinderen kan zijn. En toch is, zooals Charlotte Hunt Gaylord het onlangs stel de, geen invloed tegelijkertijd zoo teer en zoo machtig, als de geest van een mooi gezinsleven. Indien daar ware, on zelfzuchtige liefde is, vertrouwen en hoop voor de toekomst indien er sereen vertrouwen in de macht van het goede is, indien er de bedoeling heerscht aan het werk van de wereld deel te nemen dan is dat de goede uitrusting, waarmee onze kinderen het leven zullen tegemoet treden. Dit mooie gezinsleven is niet af hankelijk van veel gemak, noch van weelde of rijkdom; het komt voort uit de gedachten der menschen, die binnen de muren van het huis wonen. Niets is ster ker prikkelend voor het ontwikkelen van karakter, dan de noodzakelijkheid, om met de kinderen te groeien. Dag in dag uit moeten we in praktijk brengen al de leeringen, die we aan onze kinderen bij brengen. Dag in dag uit zullen we dan ondervinden, dat we inderdaad in elk op zicht beter worden. We zeggen tegen de kinderen „vreest niet, want vrees verlamt alle kracht” en we moeten dan dadelijk uit onze levens al die kleine soorten van vrees bannen, die ons vrije handelen belemmeren. We zeggen hen ook „Liefde is de sleutel, die de schatten des levens ontsluit”, maar dan moeten ook meteen alle harde oor- deelen. alle llefdelooze houdingen uit on ze gedachten verbannen worden. We kunnen niet afwijkend spreken van het geen we zijn.En dat schept de at mosfeer van kracht. Zonder deze staan onze kinderen verbijsterd en twijfelend te midden van een onzekere, weifelende wereld. Maar met deze atmosfeer kun nen ze alle dingen overwinnen.die op hun weg komen. Dit alles komt dus neer op het geven van het goede, juiste voorbeeld, bij al wat we doen, ten einde met de daad te illustreeren, wat we met woorden zeg gen. En dat vereischt dus van ons groots waakzaamheid en ook toewijding en liefde. Ook en vooral: liefde tot den naaste. Want, zooals Norah Sterry zegt, slechts wanneer we onze medemenschen leeren lief te hebben, kunnen we werke lijk de waarde en het geluk van het le ven kennen. Slechts als we in liefde ge ven, kunnen we iets van werkelijke waarde bijdragen aan de gemeenschap. En liefde heeft geen einde.We kun nen geen scheidingslijn trekken om eenig levend wezen kind of hond, man of paard uit te sluiten en dan nog met recht zeggen, dat we onze naasten lief hebben. De kinderen te leeren de dieren lief te hebben is een onafscheidelijk deel van het leeren om hun medemenschen De toestand in Spanje. Het proces in Rusland. De blauwe wimpel Van het Spaansche front geen nieuws. Zoo lezen wij de laatste dagen in de berichten over de burgeroorlog in Spanje De allures van de wereldoorlog begin nen ook over deze nieuwe broedermoord vaardig te worden. „Van het oorlogsfront geen nieuws”. Is het niet een groote bespotting, nu dagelijks honderden worden gefusileerd, kerken en kloosters en alles wat maaf ©enigszins met godsdienst te maken heeft wordt verwoest. „Geen nieuws” nu duizenden jonge mannen worden verminkt en de haat tus schen de bewoners van hetzelfde land in ongekende mate wordt opgevoerd. Waar blijven we toch, menschen van deze negentiende eeuw, met onze hoog geroemde beschaving? Is er sedert het Romeinsche tijdperk innerlijk veel aan de menschen veranderd? We beleven ook nu de triomph van de brute kracht de sportvergoding. We hebben in zekeren zin ook nu nog de patriciërs en de lijf eigenen Caesars in moderne stijl een verfijnde weelde, naast de schrij nendste armoede een jacht naar het goud en de genietingen van deze wereld en dat alles overgoten met het moderne vernis van de zoogenaamde beschaving. Zie naar Spanje met zijn burgeroorlog, naar Duitschland met z’n modem hei- deze erfenis uit de Keizerlijke diplomatie dendom, naar Rusland met z’n godloo- zenleger, naar de toenemende invloed van den Islam, naar. Och, laten we verder zwijgen, het is met deze voorbeelden al erg genoeg. Voor wat de internationale toestand betreft, hebben we in de afgeloopen 1 weken heel dicht bij een nieuw wereld conflict gestaan. Wanneer we de alge- meene circuleerende berichten mochten gelooven, hadden Duitschland en Italië aan de opstandelingen vliegtuigen gele verd .zorgden Rusland en Frankrijk er voor dat de regeeringstroepen over vol doende munitie beschikten en werden met deze internationale strijdmiddelen dui zenden Spanjaarden gedood. Een klein misverstand een verdwaalde granaat, een niet goed berichte bom en Duitsche burgers worden door de uit het vader land aangevoerde munitie gedood en een Italiaansche bom verminkt tientallen Italianen. Dat is de risico van de hand te steken in een wespennest.maar ook het ge vaar van verstrekkende gevolgen. Wanneer we dan nog even de alge- meene toestand zooals die zich thans in Spanje voordoet, zouden willen schetsen, dan kunnen we dit niet beter doen dan nogmaals de stereotype woorden uit den wereldoorlog herhalen „van het front geen nieuws”. Weet ge wat dit beteekent? dat er een lange en bittere strijd te wachten is. We zullen voor vandaag dit onderwerp laten rusten. Het tweede onderwerp, dat we willen bespreken, gaven we als titel: „Het pro ces in Rusland”. Deze aanhef doet ver moeden, dat er eigenlijk maar één proces in Rusland is, dat momenteel de aan dacht trekt en dat is ook werkelijk zoo. Het proces tegen Trotsky, Zinofjef, Ka menef en meer anderen brengt opnieuw de communistische staat in het teeken der belangstelling. Waarom, zoo vraagt de lezer zich misschien af, gaat het in dit proces? In het kort gezegd, worden man nen, waarvan we enkele vooraanstaan de personen noemden, beschuldigd van een samenzwering tegen den thans be- staanden staatsvorm. Er is een tijd ge weest (het jaar 1918 en daarna) dat naast Lenin, de gevierde held van het Russische communisme, ook Trotsky stond als de machtige figuur, een man i met een geweldige energie, die van de havelooze benden, waarop de Russische strijdmacht in die tijd steunde, gemaakt heeft het machtige roode leger, waarover zelfs een maarschalk Foch zijn groote bewondering heeft uitgedrukt. Zelfs Le nin heeft erkend dat zonder deze geni ale organisator de Sovjetmacht zou zijn verdwenen onder de binnenlandsche vijanden. Het behoeft ons niet te verwon deren, dat tusschen deze twee machtige figuren een strijd ontstond om de abso lute macht. Deze is gewonnen door Le nin en beslecht met de verbanning van Trotsky. Deze was er echter de man niet naar in het buitenlnd rustig (voor zoover dat mogelijk was) te leven. Een samen zwering tegen het leven van de thans Uwe kinderen een prettige Kermismiddag I WOENSDAG 2 SEPT. a.s. ’s midd. 3 uur In De Doeie Groot Kinder-Matinée Kntrée 25 cent CORNWERD. KAATSWEDSTRIJD CORNWERD. Aan deze wedstrijd namen 32 parturen deel. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: no. 19. K. Laagland, Sneek (koningsprijs), B. Visser, Bolsward en W. Zaagmans, Witmarsum. 2de prijs: no. 5. H. Molenaar en J. van der Meer, Sneek en W. van der Weerdt, Makkum. 3de prijs: no. 26. H. Karsten, Zurich, M. v. d. Weerdt, Makkum en Tj. Röe- dema, Cornwerd. 4de prijs: no. 15. Murk v. d..Molen, Makkum, J. Nadema, Zurich en A. Osin- ga, Cornwerd. Meeste bovenslagen In een partij H. Karsten van Zurich met 12 bovenslagen. De prijzen waren 3 zilveren horloges, 3 nikkelen horloges en 2 maal 3 zilveren horloge kettingen. Een apart Konings- horloge. De meeste bovenslagen een wekker. Er werd kranig werk geleverd en met alle inspanning gekaatst. WITMARSUM. 23 Augustus 1936. Door het slechte weer op 4 Aug. werd de ledenpartij voor de oudste klasse uit gesteld tot heden, deelname 18 parturen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: J. Reitsma, R. Zaagmans en C. Lemstra. lel. .50 ooi DE JONG s NIEU WSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1