Biiitenlandsclie Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo IV. U. 0. IVERFF Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. 32^ Jaargang Woensdag 2 September 1936 No. 68 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden /TEKEIN Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 190. 190. 17. Speciale inrichting voor 86. 115. 60. 75. 170. 205. 214. 11. 211. 128. 166. 174. 194. 234. 21. 45. 49. 88. 3. 19. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. O. D. Mol. Hielke Postma. Veltman. L. Bleeker. J. Molenaar. S. Kingma. 4de prijzen: O. van der Zee. P. Vos. LEDENKAATSPARTIJ KAATSVER „BOLSWARD”. De uitslag van de j.l. Zondag gehou den ledenkaatspartij is als volgt Ouderen 8 parturen. 1ste prijs: P. Hib- ma, I. Roukema en J. van Spanning; 2e B. Wolthuizen, F. van den Berg en S. Visser. Middenklasse, 18 parturen: le prijs, C. de Way, S. Bosma en K. Feenstra; 2e Sj. Nota, M. Bijlsma en H. Visser; 3e A. Nieuwenhuis, J. de Jong en J. Eekma. Jongens, 7 parturen: le prijs A. Zoet hout, W. Nota en J. -Stormer; 2e B. Rijpma, K. Nieuwenhuis en F. de Wit 135. 161. 250. 44. 103. 22. 145. 175. 179. 183. 215. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. CRISISCOMITé BOLSWARD en COM MISSIE „VOOR BIJZONDERE NOODEN.” Nu het Nationaal Crisis-Comité over het geheele land werd opgeheven, is ook het Plaatselijk Crisis-Comité Bolsward in de maand Juli, officieel ten Stadhuize door den heer Burgemeester ontbonden. Zijn Edelachtb. bracht hartelijk dank aan alle leden voor de loewijding, waarmede het vele werk dooi het Comité werd ver richt. Om eenig inzicht te geven van de werkzaamheden in 1935, volgen hieron der enkele cijfers. Zooals men weet, bestond het comité uit 2 afdeelingen, n.l. le Comité B. voor aanvullende steun in natura aan werke- loozen en 2e Comité A voor steunverle ning aan noodlijdende middenstanders. Voor Comité B werd in 1935 aan sub sidie ontvangen van de gemeente Bols ward f 277.20. Het Rijk stelde f 1042.80 beschikbaar. In totaal bedroegen de ont vangsten van Comité B f 1320. Er kwamen 320 aanvragen binnen, waarvan er 227 werden geholpen. In de stad werd voor ongeveer f 1320 aan goe- BALDADIGHEID IN DE ZWEMSCHOOL Wij waren Zondagmiddag getuige van ergerlijke baldadigheid in de Zwem school. Op een verschrikkelijke wijze viert daar de jeugd haar vernielzucht. Het gaas van de demonstratieauto was stuk getrapt, een plank van de bank bleek losgerukt, zoo ook ’t prikkeldraad van de schuttingen. Herhaaldelijk wordt op het dak heen en weer gehold, terwijl wij van de erger lijke vervuiling maar zullen zwijgen. Om de kroon op hun werk te zetten werd ten slotte nog een koe van den heer de Jong door een der sloten ge jaagd. Van bevoegde zijde werd ons verteld, dat dit bijna elke Zondagmiddag ge schiedt. Het is te hopen, dat de politie door streng optreden aan dit vandalisme spoedig een einde maakt. Advertentlön per regels Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ZWEMSCHOOL BOLSWARD. Zeer tot tevredenheid van het bestuur van de zwemschool over de groote be langstelling van de zijde der ouders, fa milie en kennissen had j.l. Zaterdagmid dag 3 en 5 uur weder het diploma- zwemmen van heeren en dames, leden van onze Bad- en Zweminrichting plaats, waaraan in geheel 64 personen deelna men. Onze inrichting staat dan ook vooraan wat aangaat het aantal candidaten dat jaarlijks onder de bekwame leiding van onzen badmeester voor de eischen van het diploma-zwemmen worden opgeleid. Een overzicht geeft aan, dat nu tij dens het 13-jarig bestaan onzer inrich ting meer dan aan 1000 leden het zwem diploma is uitgereikt. Van de heeren slaagden met lof: Tho mas Hendrik van der Meulen, Otto Her manns Zelle, Jan Jacob Leendertse, Sie- bren van der Veen, Hans Alma en Frede- rik de Wit, verder Hotse Zijsling, Albert Foekema, Koendert Eekma, Johan Mul der, Ruurd Adema, Baend van Dalen, Willem Brandenburg, Elbertus Meinen, Piet Kramer, Keimpe van Wieren, Theo Laagland, Hubertus Zijlstra, Wiebren Bootsma, Douwe van der Zee, Henki Gaarman en Otto Gaarman. Van de dames ontvingen het diploma met lof: Jantje Draaisma, Aukje Knorr, Martha Westerbrink, Geertje Visser, Jan- nie Haitsma, Jessie Haitsma, Akke de Boer, Hinke Idsinga, Grietje Zelle, Mien- tje Hazenberg, Antje Burghgraef, Feikje de Vries, Geertje Lammertsma, Annie Bakker, Henny Laagland, Hetty Alma, Wilhelmina Wouters, Annie Velllenga, Mej. F. Nettinga en Mej. J. Jorritsma- Couperus; tevens: Gerrie van der Pol 7 j., Tinie Klom, Willemke Sitenga, Botje Breeuws.ma, Sjaantje den Teuling, Geesje Ypenga, Julia Gerritsma, Lucia Foekema, Janna Huitema, Sissie van der Meer, Hilly Kuperus, Alie Keilman, An nie de Groot, Jeltje Wiersma, Nelly Leen dertse, Sientje Timmer, Annie Dekker en de dames G. Zantman, G. Zantman, S. Dijkstra, S. Noordhuis en A Bijlsma-de Jong. Aan de prachtige zwembewegingen der dames was het te zien dat deze de ontvangen lessen zeer ter harte hadden genomen, waardoor velen dezer ook aan spraak konden maken op het diploma met lof. Doordat de heeren minder aan goede lessen gevolg geven en meer een eigen zwemslag aanwenden, blijkt hun zwem men steeds ten achter te staan bij dat der dames. K. de Wit. Theod. Kuipers. D. Rienstra. Johs. van der Schaaf. A Heslinga. A. Postma. Wed. Adema. J. Clifford. J. van der Schaaf. S. Hofstra. J. van der Schaaf. Publieksprijs: J. de Vries. Bouquetprijs: Mevr, van Gosliga-Faber. Prijs, uitgeloofd door de fa. de Bruin voor de mooiste Begonia (geen prijswinnaar) 201. Wed. A. Adema. Prijs, voor de mooiste Fuchsia (geen prijswinnaar) uitgeloofd door den heer Hazenberg: 210. Wed. Tijnsma. kelijke Fransche poëzie; wat zit er in deze muziek toch een stemming, een bijzondere sfeer 1 Het machtig en diep orgaan van Doe Haasdij k vertolkte ons een 4-tal liede ren, die bij deze gelegenheid al bij uit stek pasten. Dat we bij dit omvangrijk stemmateriaal het meest genoten heb ben van HSndel’s beroemde Arioso: „Dank sei dir Herr” ligt voor de hand. Als er één muziekstuk bestaat, dat wel haast voor Doe Haasdijk’s geluid ge schreven schijnt, dan is het wel dit. Het was overweldigend mooi; we hoorden het orgel daarbij begeleiden met volle bezetting der grondstemmen, zoodat daaruit is af te leiden welk ’n kracht deze schoone stem ontwikkelen kan. Na dit Arioso trofons „Der Vaadren land” van Paardekoper en „Vrouwe van Nederland” van Arn. Spoel. Daarente gen viel ons Paardekoper’s compositie „Vrede” niet mee. We hadden dit lied nooit eerder gehoord en konden aan deze muziek niet zoo ineens houvast krijgen. Laten we hopen het nog eens weer te mogen hooren. De Fantasie-variatie’s op het „Wien Neerlandsch bloed” van Sam. de Lange (zeker een van diens jeugdwerken) konden als compositie maar juist door den beugel voor slotnummer van een gelegenheidsconcert; veel zaaks was het niet. DE FLORALIADAG. Het bezoek aan de bloemententoon stelling op Vrijdag was weer bijzonder groot. Verschillende aardige bloemstuk ken, bouquetten waren ingezonden, waarbij ons opviel het bloemstuk, inge zonden door bloemisterij Brinksma al hier, een keurig stukje werk. De feestavond was, zooals we dat ge woon zijn, gezellig en amusant. Het Ste delijk Muziekkorps verleende zijn ge waardeerde medewerking, terwijl enkele andere attracties ten zeerste gewaar deerd werden. In dit verband mogen we niet onver meld laten de leuke interessante filmpjes opgenomen en verzorgd door de heeren Directeuren van de Philanthroop. Dat deze filmpjes van het echte Bols- wardsche stadsleven zeer in den smaak vielen, bewees het spontane applaus. Een woord van hartelijken dank hier voor en tevens aan de muziek gebracht, was zeer zeker verdiend. De prijzen werden meestal op humo ristische wijze uitgereikt. Het Floraliabe- stuur kan met genoegen op deze feest dag terugzien. De toekenning der prijzen is als volgt: 1ste prijzen. J. de Vries, Eerebeker, met de meeste punten, n.l. 28. R. Piekema. W. Muizelaar. J. Dijkstra. L. Mol. J. Kijlman. G. Stellingwerf. J. Draaisma. 52. S. Bangma. A van Kouteren. 2de prijzen: A. de Jong. Idsinga. A. Frankena. W. Adema. H. Runia. R. Nieuwenhuis. Jan Peters. 3de prijlen: W. de Jong. B. de Jong. O. Dijkstra. J. van Dalen. 26. Joh. Conradi. 138. 167. 192. 207. 15. 79. deren (alleen voor comité B) gekocht, zooals, lakens, sloopen, werkjassen, fla nel, schoenen, kinderkleeren enz., in to taal 1201 stuks. Voor Comité A werden er 254 aanvra gen ingediend, waarvan er 228 werden gesteund. In de Stad werd voor f420.37 aan goederen gekocht, in totaal 254. st. Het N.C.C. te Den Haag zond nog voor f 355.77 aan goederen, welke ook werden uitgedeeljd. In totaal werd ej door Comité A aan 149 personen goede- den verstrekt voor de som van f 776.14. Financieele steun werd verleend voor een totaal bedrag van f 3845.25. Hiervan stelde het N.C.C. f 1677.50 beschikbaar; in Bolsward werd f 2167.73 bijeenge bracht door collectes, bazar, concert, speldjesverkoop, enz. en voorts nog door giften van particuliere zijde. Totaal werd door Comité A aan goederen en finan- ciaele steun uitgekeerd de som van f4621.39. Hieronder volgt nog een korte samen vatting van de door beide comité’s ver leende steun: In totaal werden er 455 aanvragen geaccepteerd tot ’n gezamen lijk bedrag van f5941.39. Wat de steun- verleening van Comité A betreft, was hef verschaffen van geldmiddelen alleen niet voldoende; in vele gevallen moest er ad vies worden gegeven en met raad en daad worden bijgestaan. Vaak moest er reorganisatie of saneering plaats hebben ter voorkoming van faillissement of moesten er mogelijkheden gezocht wor den tot instandhouding van het bedrijf. Wanneer men in aanmerking neemt, dat er meerendeels slechts kleine geldsom men ter beschikking waren, kan men zich eenigszins een voorstelling maken van het vele werk verbonden aan admi nistratie en onderzoek. De burgemeester was dan ook van meening, als blijk van waardeering, niet beter te kunnen doen, dan alle leden van het Comité te verzoeken zitting te willen nemen in de nieuwe op te richten com missie resorteerende onder het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Het Voorloopig Comité Bolsward. scheepsche nationaal politieke uitgave” die het levensrecht van de natie eisdht, vergen aanzienlijke bedragen. Dit kan slechts door belastingverhooging worden bereikt. Er is vooral naar gestreefd, nieuwe lasten zoodanig op te leggen, dat zij sociaal gerechtvaardigd en econo misch doelmatig zouden zijn. We hebben boven met enkele woorden gesproken over het communisme in Rus land. In verband met het groote proces in Moskou waar Zinovjef en zijn vijftien bondgenooten ter dood veroordeeld zijn, heeft men van verschillende zijden de vraag opgeworpen: Wat is er van hei Communisme van Lenin overgebleven? De leuze: dood aan de moordenaars van Kirov, is niets anders dan een afrekening met de leden van de oudere garde. De directe en indirecte medewerkers van Lenin. Voor wie regelmatig de ontwikke ling van de Russische toestanden volgt, was het zichtbaar, dat zich onder leiding van Stalin een geheel ander systeem naar voren schuift. Het uitblijven van de langverwachte wereldrevolutie heeft Sta lin geleerd, dat er andere wegen bewan deld moeten worden om het Russische volk een zeker houvast te geven. Gods dienst, voorheen met alle kracht bestre den, wordt meer en meer met rust gela ten. Getracht wordt het volk bij te bren gen een sterk gevoel voor de Russische bodem, een soort vaderlandsliefde dus, een socialistische opbouw, die hoewel geheel anders van structuur, sterk doet denken aan het Duitsche Nationaal So cialisme. Stalin is ook dictator evenals Hitler en Mussolini, wat deze dictators in den weg staat wordt eenvoudig opgeruimd óf door de kogel óf door een concentratie kamp. Ten slotte willen we nog even vermel den de vreedzame strijd die bij het schaaktournooi te Nottingham beslecht is met de overwinning van Botwinnik en Capablanca op de eerste en tweede plaats elk met 10 punten, terwijl onze landgenoot Dr. Euwe de zeer eervolle plaats inneemt met 9y2 punt, tezamen met Fine en Rerhevsky. Van de 14 ge speelde partijen heeft Botwinnik gewon nen zes en remise 8, terwijl Euwe er 7 gewonnen heeft, 5 remise gespeeld en 2 verloren. Capablanca 7 gewonnen, 6 remise en 1 verloren. Fine 5 gewonnen 9 remise. Rreshevsky 7 gewonnen, 5 re mise en 2 verloren. 8e ORGELBESPELING. Alvorens no. 1 van het programma aan te vangen, zette het orgel in met het Wilhelmus, dat door het publiek staande werd medegezongen. Een curiositeit voor ons publiek was heden het oeuvre van den Bolswarder Eelke Mobach, (1836—1898) de blin de organist van de Oude kerk te Am sterdam (de kerk van Sweelinck). Zij die met het gespeelde „Preludium” d moll bekend zijn, weten heel goed, dat het werkje een bijzonder mooi fugatisch motief bezit, dat echter in de veel te stijve ultra-degelijke doorwerking (het groote gebrek van verreweg de meeste Nederlandsche muziekproducenten eenige ietwt saaie momenten laat be leven. De heer Alt wist ons over die zwakke punten heen te helpen door het tempo daar ter plaatse wat te versnel len en tegelijk er een voordracht in te leggen van sterk sprekende, bijna de monische expressiviteit. Onder Alt’s handen werd zoodoende het werk nu boeiend en grootsch maar zou dat alles Eelke’s goedkeuring wel heb ben kunnen wegdragen? De „Berceuse” en de Rêverie” van Saint Saëns (vooral de eerste) schon ken ons weer oogenblikken van verruk- waarin opgenomen DE KERMIS TE BOLSWARD. Zooals alle jaren was de eerste ker misdag niet buitengewoon druk. Het ge heel ontbreken van eenige feestviering op de Koninginnedag bracht ook minder volk op de been, wat wel bijzonder op viel bij de rondgang die door het Sted. Muziekkorps des avonds door de stad gemaakt werd. Het spelen van ons Volkslied voor een geheel in duisternis gehuld stadhuis en zonder publiek, om en bij de muziek, werd nu een slappe vertooning. De diverse muziek- en dansgelegen heden hadden over het algemeen bevre digend bezoek. De bioscoop van Welte eveneens. Voor deze avond werd ver toond: „De Diesel Express” een sugges tieve film, die de aandacht voldoende gespannen hield. De Doele was zeer goed bezet. Het tooneelstuk „Polly Perkins” door het N.- Ned. Tooneelgezelschap, onder leiding van Ko van Sprinkhuizen, gaf een zeef succesvolle vertolking van dit aardige blijspel, leuke tooneelaankleeding, maar vooral vlot spel. We willen niet enkele personen speci aal noemen, vooral niet nu het geheele gezelschap zich inspande alles zoo goed mogelijk te doen verloopen en daardoor ook in de minder beteekenende rollen voor goede krachten zorgt. Dit komt het geheel ten goede en ver dient aller waardeering. De eerste indruk van dit tooneelgezelschap is zeer goed geweest. Plaatsgebrek noodzaakt ons deze keer erg kort te moeten zijn. Denkelijk ko men we Vrijdag op de tweede uitvoering terug. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De internationale toestand. Belastingverhooging in Duitsch land. Het Communisme in Rusland. Een vreedzame strijd. Het zou vrij eentonig worden elke week onze buitenlandsche beschouwing te beginnen met een opsomming van de niet altijd betrouwbare berichten over de burgeroorlog in Spanje. We willen van daag eens onze gedachten verder rich ten en enkele veronderstellingen maken waaruit dan natuurlijk ook conclusies moeten worden getrokken. Wanneer we het Spaansche conflict eens even terugbrengen in de sfeer van de Volkenbondsbemoeiïngen, dan mogen we toch zeker onze groote verwondering uitspreken over de machteloosheid van deze organisatie. Wanneer hier bij deze nationale broedermoord, de internatio nale samenwerking zoo hopeloos zoek is, dat men geen weg wil aan wij zen om aan dit onnoodig bloedvergieten een ein de te maken.dan geeft dit de positie van den Volkenbond weer een gevoelige knak. Och, wat is er eigenlijk van die hoog geroemde Volkenbond overgebleven. Het recht wordt gediend, o zeker, maar dan alleen het recht van den sterkste. De Spaansche burgeroorlog en de Volken bond, dat doet ons denken aan een brandweer die, hoewel in staat de brand te blusschen, kalm de zaak laat uitbran den en onderwijl het advies geeft de omliggende panden maar een beetje nat te houden. Dat is de moraal van onze overbe schaafde 20ste eeuw. Misschien dat deze slappe houding ons nog kan vrijwaren voor een overslaan van die brand in het verdere deel van Europa. Een vonkje zou voldoende kunnen zijn de met oorlogsdreiging zwangere atmos feer te doen ontploffen. Hebben we ons als Nederlanders wel eens de vraag ge steld: welke houding zullen we moeten aannemen in ’n dergelijk wereldconilict? Zooals de verhoudingen zich nu in het oude Europa toespitsen, zal het uiteinde lijk moeten komen tot een uitbarsting tusschen twee wereldbeschouwingen. Het Fascisme en het Communisme. Wanneer we maar eens twee landen tegenover elkaar stellen; het op revan che wachtende Duitschland met zijn eventueele bondgenoot Italië, 't bolwerk van het Fascisme en daartegenover Frankrijk met als bondgenoot het com munistische Rusland. Zal bij een conflict tusschen deze grootmachten Nederland zijn neutraliteit, evenals in den grooten oorlog kunnen handhaven? We betwij felen dat ten zeerste. Wanneer we de geweldige bewapening van het Duitsche leger beschouwen, maar ook de kramp achtige poging van Frankrijk het oor- logsapparaat hiermee in overeenstem ming te brengen, dan weten we, dat we tusschen de grijpers van een resuachtige kraan bekneld kunnen geraken en dan geldt voor ons deze groote vraag: niet of we eventueel bij Duitschland of bij Frankrijk zullen worden ingelijfd, maar welke wereldbeschouwing zal ons wor den opgelegd. Maak elke veronderstel ling die U wilt, steeds weer zult ge voor deze groote vraag gesteld worden: wat richting wilt ge, het communisme of het fascisme? en juist hierin zit het groote gevaar voor onze neutraliteit. De nieuwste bewapeningsvoorstellen van de Duitsche regeering n.l. de verlen- ging van den diensttijd tot twee jaar, geeft het Duitsche leger een vredessterk- te van ongeveer 800.000 man. Geen wonder dat Frankrijk zich be zorgd maakt en de geruststellende ver zekering van Dr. Schacht, dat deze ver sterking van de Duitsche weermacht al leen bedoeld is tegen het communistische Rusland, niet al te veel indruk schijnt te maken. Dat met name voor Duitschland die opvoering van het oorlogsapparaaf ontzaggelijke financieele offers vraagt, kunnen we afleiden aan de groote uit breiding die dezer dagen weer aan een der belastingen is gegeven. De vennootschapsbelasting is ver hoogd met 50 Deze belasting wordt voor het jaar 1936 met één vierde en over 1937 met de helft verhoogd, maar nu we van 1936 de eerste helft reeds achter den rug hebben, is dit natuurlijk ook voor dit jaar een verhooging van 50 Deze maatregel aldus de Duitsche regeering, is uit politiek oogpunt nood zakelijk en uit fiscaal oogpunt volkomen gerechtvaardigd. De uitgave van het Rijk tot dekking van tekorten van vroegere jaren in ver band met de toekomstige werkverschaf- fingsmaatregelen en voor de groot- DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1