DE JEUGD EK WIJ OUDERED. Buiteniandsche Revue. Reparatie De Bolswardsche Courant en Westergoo UI. V. UJE3FF 32?!g Jaargang Woensdag 9 September 1936 No. 70 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Uit den Omtrek. Groote voorraad Onderdeelen en Banden I Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. in 12 i5 r. Zanglust: STORM. dv >er. ak- ird, itje te te Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l1/, ct. Buitenland 2^ ct. en het is waar, dat de Overheid ten de zen veel heeft gewrocht en bewaard, heeft niet de oudere generatie daarvan het meeste profijt gehad en staat de in goed en kwaad veel belovende jongere generatie dan niet te veel en te lang aan den buitenkant? Laten wij daarover eens nadenken, niet alleen critisch maar ook opbouwend. Onze oprechte belangstelling en onze dadendrang alleen reeds, zou stimu- leerend kunen werken. Voor de overheid, want van Haar moeten komen: het initiatief en de da den; de toegangswegen en de midde len. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen Ruiter Brandenburg Huisman Lin- te 'de- te ine- te Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. GESLAAGD. Heden slaagde onze plaatsgenoot, de heer P. Grunstra, voor het diploma: Wa terbouwkundige. PROGRAMMA PARKCONCERT 11 Sept, te geven door het „Chr. Gemengd Koor” te Bolsward en „Zang lust’ te Exmorra. Chr. Gemengd Koor: Maannach’t. O God, hoe moest ik dankbaar wezen. Zanglust: 3C 21 70 60 10 75 15 22 12 10 40 :t. :t. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. lum :ske ak stra Bondslied. Wandellied. Lenteboden. Chr. Gemengd Koor: Levensvernieuwing. Op ’t KlokhÜs. Zanglust: O Jezus, mijn troost. Klokkenboodschap. Chr. Gemengd Koor: O, weldoend avondduister. Paaschhymne. Zanglust: Feest in ’t Woud. Des zomers, als het regent. Chr. Gemengd Koor: ’t Zwijgend orgel. Herfstgoud. worden. Daarom zoekt Japan meer toe nadering tot Engeland. We zullen in dit overzicht de burgeroorlog in Spanje (een overigens dankbaar object ter bespre king) eens niet memoreeren, maar even dichter bij huis, n.l. Duitschland onder de loupe nemen. Wat is in het fascistisch Duitschland momenteel het meest actueele punt? Voor de een zal dat kunnen zijn de ver- hooging van de weermacht, voor een an der de Jodenvervolging, maar voor ons gaat vandaag de interesse uit naar het anti-bolsjewistisch front wat men bezig is te vormen, en waarvoor zelfs belang rijke concessies gedaan worden aan de R.-K. partij. Hitler heeft moeten ervaren, dat de kerkelijke organisatie, zoowel sociaal als geestelijk veel dieper in de volksziel wor telt dan hij zich had gerealiseerd en dat de tegenstand die hij snel dacht te bre ken, veel taaier was nu de gezamenlijke Duitsche bisschoppen hebben aangebo den een vereenigd front te vormen tegen het bolsjewisme, heeft Hitler zijn poging tot onderwerping van de kerk moeten opgeven. In geheel midden-Europa is thans een streven merkbaar een anti-bolsjewistisch front in het leven te roepen. Ten slotte nog iets over de Fransche strafkolonie het bagna. Een wetsontwerp is ingediend, deze gevangenis-kolonie in Nieuw-Guyana op te heffen. Het was nog uit den tijd van de geruchtmakende Dreyfus-zaak dat het Duivelseiland aan ernstige critiek was blootgesteld. Meer malen werden voorstellen gedaan tot opheffing. In 1931 is er ernstig sprake geweest van opheffing, maar tot een be sluit is men niet gekomen. Thans worden wederom nieuwe voorstellen bij de Fran sche kamer ingediend en het is zeer wel mogelijk, -dat bij de tegenwoordige sa menstelling van het Fransche Kabinet er heel veel kans bestaat, dat deze voor stellen zullen worden aangenomen. verheid viel op te merken. Doch zeer mooi vertolkte de solist het „Andante” van Louis Sterck (vermoedelijk de va der van den speler) een onbeschrijfelijke charme ging er uit van deze fijngevoelde teere muziek, en wij vonden het jammer toen het uit was. Ondanks het stormachtige weer met striemende regenvlagen was het kerkge bouw toch zeer goed bezet, al zullen de fietsende bezoekers van buiten wel ont broken hebben. EDDY WALIS EN ZIJN ENSEMBLE. De Doele zorgt voor het uitgaande pu bliek in Bolsward voor afwisseling. Nu Woensdagavond komt het gezelschap Eddy Walis een uitvoering geven. Velen zullen zich afvragen: Wat is dit? too- neel, muziek, dans? en Niet wanneer u een van deze drie din gen afzonderlijk neemt, maar wel een combinatie van muziek, tooneel. Origineele Hongaarsche muziek naast Chansqns met pianobegeleiding. Cym- baal en viool-solo’s naast komische schetsen. Russische muziek en Krontjong liedjes. Kortom een programma met een ver scheidenheid die elke bezoeker kan be vredigen. De plaatsbespreking voor deze avond is reeds in volle gang en we ver wachten dat velen naar de Doele zullen trekken om een werkelijk leuke en pret tige avond. phonie, waarvan vooral het midden stuk „Andante Cantabile” met zijn droom van stil geluk, ten zeerste insloeg. Het doet goed weer eens een groot Fransch orgelstuk te hooren; het wekt herinneringen aan voorheen, toen de heer Alt alle symphoniën van Widor, alle Sonaten van Guilmant, alle orgelwerken van Franck langs de rij af deed hooren. Hoevele honderden hebben zich toen steeds weer opgemaakt om te luisteren. Zou het publiek nu zoo veranderd zijn? Veel genoegen deed ons de medewer king van den Leeuwarder violist Salva tore Sterck. Men hoort hem niet vaak als violist en dat is te betreuren (welke re den hij daarvoor ook hebben moge) want zijn spel geeft veel voortreffelijks te genieten. Voor het eerste nummer (Tartini) ging (ook bij ons) de aandacht eenigszins verloren door het noodweer daarbuiten, waarvan het felle weerlicht te zeer af leidde. Pas in Beethoven’s „Liebesliei” oefende de eminente voordracht en de soepele toon van den violist zijn beko ring uit. Ook in de „Meditation” van Ne- merowsky was dit het geval, ofschoon er in de kwintpositie’s een enkele onzui- kant staande boom het te kwaad en nam bij zijn buiging over het water een stuk van den steenen walbeschoeiïng mee. Het circus Strassburger dat Maandag avond de eerste openingsvoorstelling te Sneek zou geven, en waarvoor reeds alle plaatsen waren uitverkocht, had een vrij wat grootere strop. Doordat het groote tentzeil door de stormwind gescheurd was, kon de voorstelling niet doorgaan. Het is te hopen dat de wind deze groote inrichting de komende dagen wat gunsti ger gezind is. OPENB. LEESZAAL en BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over de maanden Juli en Aug. (va- cantiemaand) bedroeg het aantal uitge leende boeken 806, t.w. 782 uit de eigen bibliotheek en 24 uit die van Sneek; ter wijl de| leeszaal over dat tijdsverloop door 162 personen t.w. 23 dames en 139 heeren werd bezocht. VOETBAL. Met een vriendschappelijke wedstrijd werd j.l. Zondag het voetbalseizoen door C. A. B. geopend. Als gast fungeer de Friesland I. De opstelling van het C. A. B.-elftal is als volgt: Breidsje. De spijskaart. Chr. Gemengd Koor: Spinliedje. ’t Geuzenvendel. Ho_uben Draaisma Huisman Vlagsma de Jong, de Vries, Zijfstra, van Dalen A. Hoekstra. Wanneer we deze oefenwedstrijd als een graadmeter voor de komende com petitie mogen beschouwen, dan kunnen we over veel in deze ploeg tevreden zijn. Het bleek toch dat over het algemeen C. A. B. veel sterker was dan Friesland en het combineeren veel beter. De telkens herhaalde aanvallen op de Friesland doelverdediger waren prettig te zien en het was alleen maar jammer, dat in de voorhoede een goede schuttel ontbreekt. Dat gemis schijnen ook de buitenspelers te voelen, waardoor zij trachtten vanaf de vleugels het doel te vinden. De reservekeeper van C. A. B. is nog wat bang en ook nog niet ingesteld op dit genre wedstrijden. De voorsprong van 2-0 in het eerste kwartier van den wedstrijd was dan ook niet noodig ge weest. We noteerden in de eerste helft maar even ’n 10-tal corners voor C.A.B. Ook in de tweede helft is C. A. B. regelmatig in den aanval, evenwel zonder resultaat. Een mooi schot van den rechtsbuiten juist tegen de lat, had beter verdiend. Evenals voor de rust probeeren de rechts- en linksbuiten het met verre schoten. Hierin dient de ploeg zich te verbeteren, een wat beter afwerken van de aanvallen, wat meer productie van het binnentrio en een betrouwbare kee- De wereldconjunctuur. Engeland en Palestina. Japansche politiek. Het Fransche bagno. Wanneer we aan het begin van deze revue een korte bespreking willen wijden aan de algemeene wereldconjunctuur cn de beteekenis daarvan voor ons land, dan behandelen we daarmee niet een speciaal buitenlandsch probleem. Niette min is deze kwestie voor ons van over wegend belang, omdat elke conjunctuur verbetering in het buitenland vroeg ol laat zijn terugslag in ons land zal doen gevoelen. De Voorzitter van het Verbond voot Nederlandsche Werkgevers heeft in een de vorige week gehouden vergadering van genoemd verbond gewezen op en kele lichtpunten. De algemeene wereldconjunctuur ver toont ontegenzeggelijk een verbetering die uit verschillende gegevens is af te leiden. Zoo is het indexcijfer van de in- dustrieele wereldproductie weer op het niveau van 1929 aangeland. Hierbij moet men echter terdege in aanmerking nemen de geweldige uitbreiding der bewape- ningsindustrie in vele landen. Verder zijn de prijzen van grondstof fen, speciaal voor landbouwproducten, geleidelijk gestegen, ofschoon .in vele landen de "dispariteit tusschen de prijzen van landbouwproducten en fabrikaten nog lang niet verdwenen is. Ook is de werkloosheid van die landen, die gege vens verstrekken, in 1935 met 15 af genomen, hetgeen een totale verminde ring sedert 1932 beteekent van 37 Ten slotte zijn de valuta’s in het afge- loopen jaar ook aan minder schommelin gen onderhevig geweest dan gedurende de vorige jaren. Merkwaardig is tevens, dat het volume van den wereldhandel, dat in 1932 vergeleken met 1929 op cir ca 70 was gedaald, inmiddels weer tot 77 is gestegen, ondanks het feit, dat de handelspolitieke maatregelen als con- tingenteeringen en invoerrechten gedu rende het afgeloopen jaar zeer zeker niet zijn verminderd. Hoewel in ons land enkele bedrijfs takken misschien eenige teekenen van verbetering yertoonen, kan van een al gemeene opleving zeker niet gesproken worden. In Indië, waar men den lijdensweg der aanpassing reeds goeddeels heeft afge legd, is de toestand over het geheel ge nomen veel beter. De algemeene toestand in ons koloni aal bezit kan dus zeer bevredigend ge noemd worden in tegenstelling met an dere landen die te dien opzichte met groote moeilijkheden te kampen hebben. We denken hier allereerst aan Enge land en Palestina. Met de opstandige Arabieren hebben de Engelschen handen vol werk. Er is dan ook reeds besloten een grootere Engelsche troepenmacht naar Palestina te zenden, zoodat waar schijnlijk het aantal Britsche troepen ge bracht zal worden op 17000 man. Voor het Engelsche prestige in Pales tina is deze legermacht van overwegend belajng om de binnenlandsche rust te verzekeren, maar aan de andere kant zal Engeland ook wel een oogje in het zeil willen houden op de veroveringsplannen van Japan. Of deze expansiezucht zich alleen zal bepalen tot China, valt te be twijfelen. Een blik op de eilandengroep in de Stille Zee is voldoende om ons tot nadenken te brengen. De geweldige mi litaire macht van Japan vormt een voortdurende bedreiging van de andere koloniale mogendheden, maar z^al o.i. ook noodwendig moeten leiden tot een zekere tweespalt in het eigen land. Wanneer alleen de marlnebegrooting een bedrag van 770 tot 800 millioen vraagt, dan kunnen we ons indenken, dat er voor economische verbeteringen niet veel geld beschikbaar blijft. Een lichtbaken in de gespannen atmos feer is de erkenning van Japan, dat het tot nu toe gevoerde buiteniandsche iso lement een al te zware last begint te 7 Sept. De hevige stormwind welke hier he denmiddag heerschte, berokkende nog al vrij wat schade aan verschillende panden. Bij een ingezetene waaide het ge- heele zink van een platdak af, plus een schoorsteen met bord. Bij een ander moest de schoorsteen het ook ontgelden en eveneens de dakpannen en een bo- zum. Voorts sneuvelden nog vele pan nen van andere woningen. Ook werden ruiten ingedrukt door de felle wind. STORMWEER. We hopen niet, dat de September maand met het weer zoo blijft doorgaan als de laatste dagen. We zitten dan wel heel vroeg midden in den herfst. De bui tengewone regenval die eigenlijk alleen "■oor de hooger gelegen landerijen wel kom was, is daarentegen voor de bouw bedrijven erg lastig. Ook hebben verschillende festiviteiten door dit minder gunstige weer een strop. Het bezoek wordt er onmiddellijk door beïnvloed. Wanneer men dan bovendien te kampen heeft met een stormwind, zooals we die de afgeloopen dagen ge had hebben, wordt er aan uitgaan niet gedacht, maar blijft men zooveel moge lijk thuis. Die stormwind brengt telken jare nog al wat schade teweeg. Dakpannen en schoorsteenborden voor zoover ze nog als versiering op de oudere huizen staan moeten het ontgelden. Ergens op de Kade woei een schoorsteen om en na tuurlijk gedeeltelijk door het dak. Op hei Grootzand kreeg een daar aan de wal- Vergissen wij ons niet, dan luidde voor eenige jaren ongeveer aldus, een der on derwerpen voor het eindexamen aan het gymnasium, waarover de candidaten een opstel moesten maken. Het is niet onze bedoeling verschillen de schema’s van opstellen over dat on derwerp ten beste te geven, maar wel om eenige opmerkingen te maken mei betrekking tot maatschappelijke positie en verhouding. In een politiek weekblad lazen wij on langs van een jongen man een ingezon den stuk, waarin hij wees op het beden kelijk verschijnsel, dat er tal van jeug dige personen wegens misdrijven in de gevangenis zitten; zóóveel, dat er ern stig over nagedacht wordt deze jeugdige misdadigers in een concentratiekamp op te sluiten en aan den arbeid te zetten. Gebrek aan werk heeft de gevallen van misdrijven bedenkelijk doen toene men. Verschaffing van geschikte en pas sende arbeid in bedoelde kampen zou het geestelijk evenwicht weer kunnen herstellen of liever de remmen, welke verantwoordelijkheidbewuste menschen b.v. bezitten, weer kunnen doen werken. Inderdaad zou dat heel goed mogelijk zijn, indien dat soort arbeid zou kunnen worden opgelegd, welke beloften zou hebben voor het leven in de vrije maat schappij, waarin de misdadigers na vol brachten straftijd eenmaal moeten terug- keeren. Wij bedoelen deze belofte, dat zij door gezondheid en levenskracht, door kennis en bedrevenheid, in de vrije maatschappij weer arbeid zullen beko men en daarmede hun dagelijksch brood weer zullen kunnen verdienen. Het gevang zal wel nooit de beste plaats zijn voor het bekomen van ge zondheid en levenskracht en voor het verwerven van kennis van en bedreven heid in productieven arbeid. Deze arbeidstherapie moge voor de menschen in de gevangenis gewenscht zijn en mogelijk eenig resultaat kunnen hebben, er zou meer kans op succes zijn, indien de markt van vraag en aanbod voor allen, maar in het bijzonder voot onze jonge menschen gunstiger ware. Die markt is voor de jongeren dermate ongunstig, de werkloosheid onder hen zóó groot, dat wij ons met angst moe ten afvragen, wat zal hiervan het einde zijn? Toeneming van het getal mislukte le vens? van het getal misdaden? van ra deloosheid? van verzet tegen de bestaan de orde? van gewelddaden? van onzede lijkheid? Wij vreezen met groote vreeze, want de boog kan niet steeds gespannen blij ven. Er moet onder de jongeren ontspan ning komen, t.w. minder spanning voor de toekomst en meer hoop op het be reiken van een staat, van leven, waarin zij zich als mensch kunnen ontplooien. Het is niet ’n vraagstuk voor onze jonge mannen alleen; het is ook een vraagstuk voor onze jonge meisjes. En daarom is het zulk een geweldig en gewichtig vraagstuk. Als wij denken aan onze jonge meisjes aan hunne eigenschappen krachtens God delijke scheppingsordinantie, als wij ons indenken welk een geestelijk, zedelijk en maatschappelijk kapitaal verloren gaat, doordat velen hunner hunne bestemming niet kunnen bereiken, dan wordt het ons droef te moede. Het is geen zaak van leed alleen, maar ook een zaak van zorg voor de toe komst. Al deze jonge menschen, jonge man nen en jonge dochters, bekomen straks het stembiljet, waarmede zij de richting en orde in staat en maatschapppij mede zullen aangeven. Er wordt gesproken over het gevaar van een generatiestrijd. Begrijpen wij de beteekenis van dat woord goed, dan beteekent het dat die jonge menschen tegenover de oudere menschen meer hun natuurrecht willen doen gelden; dat er spanning en strijd zal komen tusschen de jongere en de oudere generatie. Het zou ons niet verwonderen. Theoretiseeren en moraliseeren kan den drang naar daden, naar veranderin gen, naar ingrijpende veranderingen, niet voortdurend tegenhouden. De overheid mag het zich voor gezegd houden, omdat de overheid moet leiden steunen en sterken ten goede. Voor de oudere generatie heeft de overheid reeds veel gedaan. Men roemt de veelszins betere toestanden op maat schappelijk gebied ten onzent, indien men ze vergelijkt met die in andere landen. Toegegeven, méér, indien het waar is, waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 9e ORGELCONCERT. Na het koraal: „Ruwe stormen” en de teere polyfonische bewerking van Bach over dezelfde melodie, kwam het „Largo” van Handel als verzoeknummer. Nu kunnen verzoeknummers, al zijn ze ook nog zoo mooi, een programma terdege in de war te sturen. Wat zegt men bijv, van een Héndel ingedrukt tusschen de vioolnummers van een evel het stuk deed het weer goed en dit is toch de hoofdzaak. Doch in één woord prachtig was Widor’s 4e Sym- per, dan kan C. A. B. met gerustheid de competitie in dezen winter tegemoet zien. ZWEMDEMONSTRATIE. De Vereen. Zwemschool Bolsward or ganiseerde j.l. Zaterdag de jaarlijksche zwemwedstrijden. De uitslag is als volgt: Jongens tot 12 jaar: le prijs: Jitse Kramer; 2e Theo Laagland. Jongens van 12 tot 14 jaar: le prijs Douwe Lau- tenbach, 2e Jacob Galerna. Meisjes tot 12 jaar: le prijs Wietske Hoitsma; 2e Greta van der Weide; 3e Feikje de Jong. Meisjes van 12 tot 14 jaar: le prijs: Uilkje Stellingwerf; 2e Ali Gosliga en 3e Ali Hazenberg. Wedstrijden in hardzwemmen over 100 meter om den wisselbeker. Dames: eerst- aankomende was mej. Hillie Haagsma in 1 minuut 30 sec.; 2e mej. Jeltje de Wit in 1 min. 34 sec.; 3e was mej. Jannie Frijling in 1 min. 36.9 sec. Winnaar van den wisselbeker voor heeren werd Bokke Nijdam in 1 min. 20 sec.; 2e was Jan Idzinga in 1 min. 25 sec., 3e was Hidde Bijlsma in 1 min. 33.2 sec. Op de wedstrijden volgde een demon stratie in het redden van drenkelingen, uitgevoerd door leden van de Bolsward sche Reddingsbrigade. ARUM. MOTORONGELUK. 4 Sept. Gisterenavond om pl.m. 12 uur pas seerde hier een motor die uit de richting Bolsward kwam. Op genoemde motor zaten drie personen plus een hond, die in een houten bak medegevoerd werd. Toen men in de buurt de rails overstak slipte de motor en kwamen allen on zacht op de straat terecht. Gelukkig kwamen de reizigers van deze val er nog goed af. De motor was eenigszins defect, maar was spoedig weer klaar en konden zij de reis weer voortzetten naar Harlingen, waar de de motorrijders woonachtig zijn. DE JONG s NIEUWSBLAD ei i i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1