DE TROONREDE Buitenlandsche Revue. J.L DE BOS KUIL III. V. O. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken r|ï niZ E*ken DONDERDAG K I I I K Zitting te BOLSWARD BROOD EN SPELEN. Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden uitgesproken door H.M. DE KONINGIN op Dinsdag 15 September 1936. J'.. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Leden der Staten-Generaal, - I Spreekuren voortaan 11 12 v.m, (Donderdags 1012) 71% n.m. (Zaterdags niet) Telefoon blijft 131 (dag en nacht) Advertentifin per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Trouwens dat gevaar komt niet voort uit de mentaliteit van een bepaald dorp of een bepaalde gemeente. De meeste dorpen kunnen zich slechts de weelde van één feest per jaar permitteeren. De groote steden, waar bevolking en cul tuur een groote verscheidenheid toont, waar de behoefte aan spelen veel groo- ter is, kunnen zich meer dan één volks feest in het jaar veroorloven. Het ge vaar van te veel van het goede te krij gen, schuilt nu in rijwiel, auto en auto bus en in het bodemlooze meer, de zucht om hoe langer hoe meer feesten bij te wonen. Zelftucht en zelfcontrole moet ons dus beperking opleggen, maar behoeft niet te leiden tot critiek op de feestelijkheden, welke allerwege worden gehouden. En wanneer de Pers ons later verslag geeft van den uitslag of ons de lange lijsten vertoont, waarop vermeld staan zij die lauweren behaalden, och dan kunnen wij niet toestemmen, dat daarmede de eer zucht te sterk geprikkeld wordt. Indien wel, men zou hetzelfde kunnen aanvoe ren tegen de lange lijsten van geslaag den voor dit of dat examen. De vele lauweren werken tegelijk nlvelleerend. Feestelijkheden waarvan opvoedende kracht uitgaat, omdat zij wortelen in na tionale en historische waarden en in zuivere menschelijkheid, zijn ons het meest sympathiek. Daarbij mag onze nationale driekleur zich ontplooien met verheven symboliek. Dat zijn feestelijk heden met een inhoud, waaraan onze vlag luister schenkt en luister ontleent. Die feestelijkheden kan elk dorp, hoe klein ook, voor zich en zijne bevolking houden, omdat zij verheffend werken. Niet het minst in de herinneringen daar aan, welke bij jong en oud blijven voort leven. Juist dat „blijven voortleven” is van groote waarde en beteekenls. Eigenaar dig toch dat dit te onzent het meest het geval is met die feesten, welke Neder land en Oranje tot Inhoud hebben. Hebben wij in bovenstaande regelen het meest gedacht aan spelen voor de massa, laten wij het „brood” der massa nu niet uit het oog verliezen. Communisme en Facsisme. Wanneer we even uit de sfeer van het nationalisme in ons land (zich spon taan gevend naar aanleiding van de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana) tre den en onze aandacht weer bepalen tot het meest op den voorgrond tredende nieuws in het buitenland, dan is zeer zeker de strijd tusschen Communisme en Fascisme een der meest op den voor grond komende kwesties. Die strooming heeft in Spanje geleid tot een ontzettende burgeroorlog.doet in Frankrijk 't bedrijfsleven ontwrichten, zorgt er voor dat Duitschland en Rus land, Italië en Polen, kortom onze ge- heele Europeesche vasteland voortdurend in spanning wordt gehouden en de be wapening tot onzinnige hoogte is opge voerd. Maar laten we de verschillende onderwerpen die we in verband met deze twee groote tegenstellingen willen be spreken, even rustig sorteeren. Daar is allereerst de partijdag te Neu renberg in Duitschland. Met welk een ontzaggelijke reclame wordt deze partij dag voorbereid en uitgevoerd. Artistieke effecten worden gezocht, maar ook ge vonden. Wanneer het aankomt op goede regie, dan verstaan de Duitsche fascisten hun vak. Op de groote Zeppelin-weide te Neu renberg werpen 30 tot 100 zoeklichten hun lichtbundels over de honderdveertig duizend mannen, die in een groot vier kant staan opgesteld. Op de tribunes Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De toestand der openbare geldmid delen is nog altijd zorgelijk. Zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten moet daarom de grootste voorzichtig heid het financieele beleid blijven be- heerschen. Aan de verdere doorwer king van de aanpassing en een daaruit voortvloeiende opleving van het be drijfsleven mag de hoop verbonden worden, dat zij ook een gunstigen in vloed op den stand der openbare geld middelen zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten langzamer hand minder donker zullen worden. ARTS GASTHUISSINGEL DE FEESTVIERING IN BOLSWARD. We hebben in ons Vrijdagnummer nog kunnen opemen de groote optocht van schoolkinderen, die Vrijdagmiddag gehouden werd, ’s Avonds ongeveer 8 uur werd deze optocht herhaald, nu gevolgd door afgevaar digden van verschillende vereenigingen. De talrijke lampions, de vele fakkels en het hier en daar oplichtende bengaalsch vuur, gaf aan deze optocht een aardig effect. De belang stelling van het publiek was buitengewoon groot; dichte drommen menschen stonden langs de te nemen route geschaard. Omstreeks 9 uur werd door de beide mu ziekkorpsen alhier, de een op een speciaal voor deze gelegenheid gemaakte brug over het water van de Groote Markt, de ander op het Marktplein een concert gegeven. Het was er zwart van de menschen en wanneer zoo nu en dan de muziek een rond gang maakte steeg de feestvreugde ten top. Hossende en zingende ging het dan achter de muziek aan. Tot iaat in den avond werd de goede stemming bewaard. Zaterdag stond in het teeken van de Natio nale feestdag. Er werd over het algemeen druk gevlagd. ’s Middags hadden er op het Sportterrein onder leiding van het onderwijzend perso neel kinderspelen plaats, die vlot verliepen en waarbij ook weer veel belangstelling was. Verschillende prijsjes zijn er na afloop doot den Voorzitter van de Commissie, den heer D. B. Eerdmans, uigereikt, zooals onder staande lijst aangeeft: Meisjes 6 jaar: Vlagjesteken. 1. Rika Kramer; 2. Ike Nieuwland; 3 Thea Kingma; 4. Sj. Bosma; 5. F. Gerritsma; 6. A. Zuiderhof; 7. D. van Abbema; 8. Griel Bekema; 9. Jeltje de Vries; 10. Wiep Ooster- baan. ten beschijnen de felroode vlaggen met I het Hakenkruis. Het is een tafereel, zoo I massief als misschien nog nergens is ver toond. Dat is de sfeer waarin Hitler zijn redevoeringen afsteekt. Het Duitsche volk (aldus Hitler) is weer trotsch en mannelijk geworden. Al len die meenen dat men deze staat nog maals omver kan loopen, vergissen zich. We hebben evenwel in onze generatie zooveel strijd beleefd, dat wij begrijpelij ker wijze naar vrede verlangen.. Wij wil len werken en willen ons rijk inrichten zooals wij willen en niet zooals de bol sjewistische Joden dit wenschen. Daar hebben we de kern van deze ge- heele partijdag te Neurenberg te pakken. Anti-semitisme gekoppeld aan het Bol sjewisme, dat is de groote strijd die nu weer in Duitschland na de Olympische spelen gaat beginnen. Is deze strijd be doeld innerlijk? Wel een beetje en het liefst zouden de Duitsche fascisten eike Joodsche lei ding in het zakenleven willen vernieti gen, maar dit is vooralsnog om economi sche redenen niet mogelijk en daarom doet voorloopig Moskou als bliksemaf leider dienst. De Russische leiders worden voor 98 procent Joden genoemd, wat natuurlijk uit den mond van Hitler niet als een compliment kan worden opgevat. Dat in deze sfeer van de met zooveel ophef aan- gekondigde Locarno-conferentie niet veel terecht komt, laat zich licht begrijpen. Hoe kunnen nu Rusland en Duitschland de twee groote tegenstellingen in Euro pa, broederlijk aan één tafel de algemee- ne Europeesche belangen bespreken? Maar er is meer dat de Europeesche vrede bedreigt. Nog steeds is de Spaan- sche burgeroorlog een onberekenbare factor en weet niemand met zekerheid te zeggen of deze brand ook op andere staten kan overslaan. Men praat druk over non-interventie, maar dat is dan ook alles. Van een ernstige wil om door onderling overleg aan deze mensch-ont- eerende burgerkrijg een einde te maken, merkt men niet veel. Mag men een der laatste berichten ge- looven, dan is door de aankomst van vijf tig buitenlandsche vliegtuigen voor de regeeringstroepen, de positie dezer troe pen aanmerkelijk verbeterd. Van deze 50 vliegtuigen zijn er drie Engelsche en meer dan 20 Fransche. Dat is de non-interventie zooals deze door sommige mogendheden wordt toegepast. Vandaag (Maandag) zal ook de Paus in een rede de algemeene toestand in Europa bespreken en we mogen gerust de veronderstelling maken dat deze Kerkvorst de groote tegenstellingen en tekortkomingen in de Europeesche Staatkunde zal aanwijzen, en zeer zeker met klem zal aandringen op een staken der vijandelijkheden. Mogelijk dat ook de Fransche toestanden een onderdeel van deze bespreking zullen vormen. Wat is dat? zoo zullen misschien en kele niet regelmatig de buitenlandsche berichten volgende lezers vragen. In het kort dit. Reeds geruimen tijd worden en kele Fransche districten verontrust door stakingen, maar vooral in de laatste maand neemt dit kwaad hand over hand toe. Over de mentaliteit en den aard van deze stakingen geeft het conflict bij de Michelin-fabrieken een juist beeld. Deze staking, die negenduizend per sonen omvatte, was veroorzaakt doordat de directie een persoon, die zich onbe tamelijk tegenover een meesterknecht gedragen had, ontsloeg. De negen duizend arbeiders eischten volkomen ge- noegdóening en die is hun in dit geval gegeven. Men begrijpt dat het prestige van een dergelijke fabrieksleiding onher roepelijk verloren is. In Rijssel staken momenteel 30 duizend textielarbeiders en het gevaar bestaat, dat d<Tt zal wordqn uitgebreid tot de zware metaalindustrie. De Renaultfabrieken worden bedreigd met een Sovjet-experiment. Dit is, dat men aan de gemeenschap het bewijs wil leveren dat ook zonder de patroons de fabrieken kunnen blijven doorwerken. Op een kwade dag zal het werk plotseling worden stil gelegd om direct daarna te worden hervat onder leiding van de ar beiders. Gedurende vijf dagen zou dit expe riment worden voortgezet. Een vijfdui- zendtal arbeiders, die zich niet met deze nieuwe koers kunnen vereenigen hebben aan de regeering krachtige maatregelen gevraagd. Maar hoe wil men van een regeering die voor een groot deel bestaat uit Communistische elementen een krach tige bescherming verwachten. We hebben voor deze revue maar één opschrift gekozen: Communisme en Fas cisme en meenen hiermee de situatie in het meest op den voorgrond tredende buienlandsche nieuws voldoende ge schetst te hebben. tionale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bij zondere voldoening. Aan de gedrags lijn, die de Regeering bij het bestuur der buitenlandsche betrekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden. De betrekkingen met andere Mo gendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier dan daar de interna- Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot zoomede de ambtenaren in bur gerlijken dienst van elke geleding in het geheele Koninkrijk hun taak blij ven vervullen. Het komende zittingjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Regee ring, steunend op een eensgezinden volksgeest, zal ons, onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schenken, het vol brengen der taak, die voor ons ligt, mogelijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Ook in het komende zittingjaar zal de bestrijding van de werkloosheid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doelmatig mogelijke aanwending van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blij ven. De bestrijding van de werkloos heid onder de jeugd zal met onvermin derde kracht worden voortgezet. Meisjes 7 jaar: Knotsenwedloop. 1. Agatha Jorna; 2. Femie Veltman; 3. Jul. Bouwmeester; 4. lepie Fransen; 5. Marie Brouwer; 6. Dinie Mobach; 7. Alie de Boer; 8. Ici Velting; 9. Tr. Stellingwerf; 10. S. de '“fees 8 jaar: Wasch ophangen. 1. Ellie Visser; 2. Okje van Dalen; 3. H. Nawijn; 4. J. v. d. Zee; 5. Annie Melchers; 6. Trees Wolke; 7. Ver. Hoogma; 8. Trees van der Meer; 9. Ver. Hoogma; 10. Cor. Eek- ma; 11. Hillie Molenaar; 12. S. Dijkstra. Meisjes 9 jaar: Landmeten. 1. Liesbeth Jorna; 2. Agie van der Klei. 3. Greta van der Zee; 4. Siep Galama; 5. Marie Draaisma; 6. Theresia Draaisma; 7. Tjitske Dijkstra; 8. Lieuwkje Tjalsma; 9. Jeltje Nieuwland; 10. Annie de Vries; 11 Jansien Haitsma; 12. T. Volbeda. Meisjes 10 jaar: Bal over een lijn. 1. Joke Koóistra; 2. Jansje van der Veer; 3. Tinie van der Goot; 4. Antje Burghgraef; 5. Annie de Groot; 6. Co van der Wal; 7. T. Sittema; 8. Neel Zelle; 9. J. Beswerda; 10. Greha de Jong; 11. Hillie Kuperus; 12. Koba Visser. Meisjes 11 jaar: Loop met ballen op lei. 1. Linie Huisman; 2. Agatha Hendriks; 3. Hielkje Brouwer; 4. Annie Teernstra; 5. Fi- neke Bosma; 6. letje Buwalda; 7. Janke Zwaagstra; 8. Lena de Groes; 9. Wieke Hoitsma; 10. Appie Postma; 11. Ali Offrin- ga; 12. Hiske de Boer. Meisjes 12 jaar: Bal over twee lijnen. 1. B. Jonkmans; 2. Ali Gosliga; 3. Geertje van Dalen; 4. Veronica Nota; 5. Annie Dek ker; 6. Marietje Mulder; 7. Ploni van dei Meer; 8. M. Vellinga; 9. Jantje Lammertsma; 10. Sieb Foekema. Meisjes 13-16 jaar: Stoelendans. 1. F. Gerritsma; 2. B. de Vries; 3. C. Stienstra; 4. Hillie Boekema; 5. Hannie Ham- stra; 6. Janke de Boer; 7. Corrie Kijl; 8. Fol- kje Zandstra; 9. Tineke Klom; 10. Mattie de Jong; 11 Hittie Bijlsma; 12. Jo Nawijn. Vanaf Vrijdag 18 September is het adres van Naast de behandeling van de reeds aanhangige ontwerpen van wet zal Uwe medewerking worden gevraagd voor de totstandkoming van wetten strekkende tot het openen van de mo gelijkheid tot het verbindend en onver bindend verklaren van bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten, tot herziening van het burgerlijk kinder recht en tot het geven van eenige voor schriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ontwer pen tot wijziging van eenige bepalin gen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de Dienstplichtwet: tot bestrij ding van de lintbebouwing; tot verbe tering der tertiaire wegen; tot overne ming van een bedrag van 25 millioen aan Nederlandsch-Indische schuld, zoomede een ontwerp inzake de elec- triciteitsvoorziening. Met uitzondering van Curasao, waar de toestand bevredigend is te achten, vordert de economische en fi nancieele toestand in de overzeesche gewesten nog de voortdurende zorg der Regeering. Bij sommige Europee sche bedrijven in Nederlandsch-Indië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de inheem- sche bevolking van Java zijn, ondanks alle inspanning der Indische Regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economische samenwerking tusschen de verschil lende deelen van het Koninkrijk te be vorderen. De begrootingstoestand in Neder- landsch-Indië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. Ons motto heeft voor sommigen een bijsmaak, omdat vaak de behoefte aan brood en spelen, welke onloochenbaar leeft in elk menschenkind, critisch wordt besproken en bedild. Dat komt mee van de historische herinneringen aan de Grieken en Romeinen, volgens welke „brood en spelen” aan de massa wer den geschonken voor tijdverdrijf, doch ook om ze gunstig te stemmen. De volken rondom de oude Wereldzee leefde van de hand in de tand. Van ont plooiing der economische krachten en ethische functies, was geen sprake. Men wist met den tijd geen raad en maakte zich op naar bepaalde plaatsen, eenig en alleen om wat nieuws te hooren. Men ziet heden ten dage nog het zelfde ver schijnsel. Elke stad, elk dorp, heeft zijn pleisterplaatsen onder den blooten hemel, waar jong en oud, indien zij geen arbeid hebben, samenkomen om de dingen van den dag met elkander te bespreken. 01 die pleisterplaatsen cultuur-centra zijn, wagen wij te betwijfelen. Volksgerichten werden vroeger daar voorbereid. Wij hebben er nooit van gehoord, dat be doelde samensprekingen voor de samen leving iets goeds hebben opgeleverd ol mannen van beteekenis hebben voortge- bracht, behoudens dan in een enkele ge meente de verkiezing van een lid van den gemeenteraad. Intusschen, wij zouden het hebben over brood en spelen. Zij zijn vodt mensch en maatschappij bepaald onont beerlijk. Wat den mensch aangaat, op dat hij eenige oogenblikken zal vergeten dat deze aarde een tranendal is, maar ook om het gevoel van saamhoorigheid te versterken en de aantrekkelijkheid van dorp of stad te verhoogen. Ter wille van het goede, dat meestal onze feestelijkheden aankleeft, riskeert men dan ook enkele kwade kansen. Tot het goede behoort ook, dat tal van menschen gelegenheid ontvangen om wat te verdienen. Onze geldstukken zijn rond, behalve het stuiverstuk. Ligt daarin niet deze symboliek, deze verbogen zin, dat het geld moet rollen? Er zullen er wel zijn die hun geld de vrucht van hun arbeid, beter, althans meer spaarzamelijk, kunnen besteden, maar dat ligt voor ieder persoonlijk. Men koopt zich voor geld allerlei genot en genotmiddelen en wij zijn in den Zuid westhoek dank zij de drankbestrij ding zoo ver gevorderd, dat men wei nig meer besteedt voor bedwelmende dranken. Uit maatschappelijk oogpunt zijn „brood en spelen” zonder bedwelming ook te waardeeren, ondanks de verach ting waarmede men ze in sommige krin gen zoogenaamd prijs geeft. Zoogenaamd, want wij hebben gele genheid genoeg op te merken, dat het bloed spelen en feesteleijkheden zit ten ons inderdaad in het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Men heeft slechts noodig een vlag, welke de lading kan dekken en zulk een vlag wordt altijd gevonden. Wij zullen al die vlaggen, welke bij de verschillende feestelijkheden worden uit gehangen, noemen noch becritiseeren. Er gaat steeds bekoring van uit. er ligt al tijd wel eenige moraal in, en indien zij in strijd zou zijn met de openbare orde, de zedelijkheid, burgerlijk fatsoen, wel nu de overheid is waakzaam om ze te verhinderen. Natuurlijk staan wij vooral die spelen en die feestelijkheden voor, waarvan opvoedende kracht uitgaat; welke samen binden, in plaats van ontbinden. Er is wel een gevaar bij, n.l. dat wij te veel van het goede krijgen., Altijd genot is geen genot. Wij spreken slechts van gevaar, zonder daarmee te willen zeggen, dat dit reeds rondom dit veld zitten nog minstens hon- evident is. derdduizend menschen. Andere zoeklich- Gelukkig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere doorwerking, de on dervonden druk allengs zal afnemen. Zoolang de economische omstandig heden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusschen de bemoeie nis der Overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig ge bied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfsleven onnoodig knellende banden zullen worden verwijderd. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Mij wederom in Uw midden bevin dend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn innige vreug de over het voorgenomen huwelijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzake lijke ontwerpen van wet zullen U bin nenkort worden voorgelegd. De overstelpende bewijzen van be langstelling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd heb ben Mij met wanne erkentelijkheid ver vuld. Nog altijd levend in een zorgelijken tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te be houden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te overwinnen. Jaargang Woensdag 16 September 1936 No. 72 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Schildwijk 33 btf de Markt 1 I V DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1