Buitenlandsche Revue. III. U. d. UI ER F F De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING. Stadsnieuws. Uit den Onttrek. Groote voorraad Onderdeelen en Banden INGEZOMO /TUKKEN Woensdag 23 September 1936 32^2 Jaargang No. 74 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1. 4. ie niet te verkrijgen met eenige repetities Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland V/a ct. Buitenland 2^4 ct. Speciale inrichting voor Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. lie ORGELCONCERT. De koraalbewerking van Ps. 84 2 (Zelfs vindt de musch een huis, o Heer) bestond als compositie uit niet veel meer dan het koraal, omlijst door vogelge- tsjlp. Dit zou op zich zelf een zeer goed effect kunnen sorteeren, ware er nu ook maar iets van een thematisch tegenmo- tief in te beluisteren geweest. Nu dit evenwel ontbrak, bleef het „wildzang” zonder muzikalen zin en klonk alzoo ’n tikje dillettanterig. - Bijzonder mooi daarentegen was het „Wiegenlied”, dat door den heer Alt zeer verzorgd en met suggestieve accen ten werd voorgedragen. Het stuk voldeed ons veel beter dan Bach’s veelgespeelde Toccata und Fuga d moll, die we schreven het reeds vroeger, n. o. m. achterstaat bij de fonkelende pracht van de Toccata und Fuga a moll, (Boek IX) een werk dat we (behalve dan te Bols- ward) tot onze verbazing nog nimmei elders hebben hooren uitvoeren. Het vrouwenkwartet van de dames J. Vonk, S. v. d. Mei, Tj. Hoitsma-Mulder en D. de Jong had het zich niet gemak kelijk gemaakkt met Palestrina’s „Pueri Hebraeorum”. Een goede inval was het, om dit motet, dat Jezus’ intocht op Palmzondag tot onderwerp heeft, te laten voorafgaan door de instrumentaal marsch van Han del’s „Seht er kommt mit Preis gekrönt”. Het moeilijke polyphone werk werd door de vier dames knap gezongen, evenals Schubert’s 23e Psalm, die tech nisch wel niet zulke eischen stelt als het andere nummer, maar hierin toch geens zins onderschat mag worden. Het klonk alles heel aardig, in aanmerking geno men dat er in de geluidskleur van deze 4 stemmen niet de geringste verwant schap aanwezig is. Vooral de beide bin nenstemmen (2e en 3e) loopen in klank te ver uiteen. Beter passen de buiten stemmen (le en 4e) bij elkaar. De dames zouden echter naar onze meening hierin al veel kunnen bereiken, als zij zich geregeld in kwartet bleven oefenen. Immers, kwartetzang vereischi voor een bepaalde gelegenheid, zooals van zelf spreekt We verheugen ons reeds op het con cert van a.s. Maandag met medewerking van de Orkestklasse uit Leeuwarden on der Salv. Sterck. 2e prijs: 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e de miljoenennota. Zelden is onze vreugde onvermengd. Min of meer tragisch was het samentref fen van de verslechtering van de steun regeling voor de werkeloozen in de groote centra voor het platteland be vat de wijziging een verhooging van steun en de feestvreugde wegens de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Dit samentreffen was vooruit niet te voorzien en niet te ontgaan. De wijzi ging van de steunregeling zou, als er niet zulke overwegende bezwaren tegen ingebracht waren, twee weken eertier zijn ingegaan. De Minister-president adviseerde haar op te schorten, totdat Minister Slingen- berg na terugkomst van vacantie de be handeling van deze aangelegenheid zelf weer ter hand zou kunnen nemen. Middelerwijl werd de verloving open baar gemaakt en volgde de jubelweek. In die week kwam de Eerste Kamer bij een om niet vóór de stemming, maar daarna mededeeling te doen van het voornemen van de Regeering om f2.50 als feestgave uit hoofde van de verloving aan eiken werkelooze, vallende onder de steunregeling of geplaatst bij de werkverschaffing, uit te keeren. Deze feestgave staat op zich zelf. Het is een daad van zuivere menschelijkheid. Wij hadden haar gaarne een gelukkig gesternte gegund, wat thans niet het ge val is. Niemand, die dit redelijkerwijs kon verhinderen. Intusschen is ook een inter pellatie over de wijziging van de steun regeling in de Tweede Kamer aange vraagd. Het lijdt geen twijfel of de Tweede Ka mer zal eventueel het beleid van den Minister van Sociale Zaken ten dezen evenzeer afkeuren. Intusschen zuullen de werkloozen ten plattelande de verhoo ging van f0.50 per week reeds genieten en het is niet aannemelijk, dat hun die direct weer zal worden afgenomen. Voorts zien wij er van komen, dat de Minister van Sociale Zaken een verhoo ging van steun voor de werkloozen in de steden alsnog in ernstige overweging zal moeten nemen. Indien niet, de positie van het Kabinet zal er niet sterker op worden, te minder nu het naar de ver kiezingen gaat. Het is voor de andere Ministers ont zettend pijnlijk, nu reeds de kwade gees ten te zien ronddwalen. Wij denken hier in het bijzonder aan den Minister van Financiën, wiens mil- lioenennota den indruk maakt, van kloekheid en verstandig beleid, speciaal ten aanzien van de aangekondigde nieu we banen voor de gemeentebesturen. Tal van gemeenten zijn min of meer noodlij dend. Tot op zekere hoogte door den wetgever noodlijdend gemaakt, doordat hun een deel van hunne belastingen af handig zijn gemaakt, welke naar het Werkloosheidssubsidiefonds zijn overge heveld. Uit dat fonds ontvangen de gemeenten een normale bijdrage. Was die ontoerei kend om de begrooting sluitend te ma ken, dan volgde nog een bijzondere bij drage. Konden de gemeenten er dan nog niet komen, dan was er nog kans op een belastingbijdrage en waren de eindjes dan nog niet aan elkaar te knoopen, dan volgde onderstand aan z.g.n. gesaneerde gemeenten. Hoe het precies met die onderstands- bijdragen zat, was nooit helder. Naar verluidde, was het een voorschot van het Rijk, waarop jaarlijks 10 moet worden afgelost. Natuurlijk werd de be grooting weer met die 10 bezwaard en moesten de noodlijdende gemeenten ook voor de restitutie van die 10 on derstand van het Rijk hebben. Wij hebben ons wel eens laten vertel len, dat die gesaneeerde gemeenten niet zuiniger leefden dan de andere gemeen ten; integendeel dat zij zich meer weelde permitteerden. De sluitpost van de be grooting was toch de onderstand van het Rijk en het voorschot mocht jaarlijks klimmen, welnu er zou een tijd komen dat de Regeering eenmaal het verlossen de woord van „vergeten en vergeven” zou spreken. Indien niet, die gemeenten zouden fi nancieel erfelijk belast blijven, waardoor zij bij andere gemeenten ten achter ston den. De Millioenennota van Minister Oud heeft een wijziging in het beleid aange- kondigd. Heel duidelijk is de zaak nog niet. maar dit lijkt wel zeker: de bijzondere te verkoopen. De schade die reeds thans aldaar ooit gevoeld is" Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. BLOEMPJESDAG VOOR „HET HOOGELAND”. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie in dit nummer betreffende den a.s. bloempjesdag voor de welbe kende vereeniging „Het Hoogeland”. In hare kolonies „Het Hoogeland” te Beekbergen, „Filadelfia” te Vries en „Wilhelminahoeve” te Op-ende worden opgenomen ontslagen gevangenen, voor waardelijk veroordeelden, voorwaardelijk invrijheidgestelden, zwervers, bedelaars, drankzuchtigen en ouden van dagen. In hare tehuizen „Ons Thuis” en „Klein Bouwzicht” te Beekbergen ver blijven lichamelijk en geestelijk onvol- waardigen en geheel alleenstaande per sonen. In hare kolonies en tehuizen worden personen uit alle standen, van alle ge zindten van ons volk en uit alle deelen van ons land verpleegd. Getracht wordt hen te reclasseerejn, dat wil zeggen hen weer geschikt te ma ken voor de maatschappij of, indien noo- dig, hun een blijvende plaats onder hei veilige dak der stichtingen te geven. Over 1935 bedroeg 't aantal verpleeg- dagen 63543. 329 personen van alle ge zindten werden in de kolonies ver pleegd. Het aantal nieuw opgenomenen was 188. Buiten de kolonie-gevallen werd aan 1025 doortrekkende personen een warme maaltijd of brood met koffie verstrekt. Aan 3z5 personen werd nacht- logies met ontbijt verstrekt. Het aantal aanvragen om opname in de kolonies, dat helaas wegens plaats- en geldgebrek moest worden afgewezen, bedroeg niet minder dan 130. Wij vertrouwen, dat deze mooie en noodzakelijke arbeid, welke in dezen tijd vele financieele offers vraagt, graag door allen zal worden gesteund. Dringend wekken wij allen op om hef mooie metalen bloempje van „Het Hoo geland” te koopen op Donderdag 24 September a.s. De collectantes reiken aan allen, die een bloempje koopen een volledig jaar overzicht uit van den arbeid der Vereeni ging over 1935, dat men rustig kan lezen. Daaruit ziet men, waairvoor men zijn bijdrage geeft. Het plaatselijk Comité. bijdrage en de belastingbijdrage gaan naar beneden, dientengevolge de onder- standsbijdrage naar boven tenzij er extra bezuinigd kan worden en deze onderstandsbijdrage wordt bij wijze van leening tegen 3 rente beschikbaar ge steld. Dus de druk wegens de 10 aflos sing wordt met 3 rente vermeerderd en deze uitgaven zullen de onderstands bijdrage van het Rijk weer stimuleeren. De geschiedenis van de sneeuwbal dus. Ook zegt de Minister van Financiën, dat hij voor 1937 niet meer dan f3.500.000 aan onderstandsbijdrage aan noodlijden de gemeenten kan uittrekken, d.i. onge veer de helft van hetgeen over 1936 noo- dig was. Gesteld dat hetdubbele van het bedrag van f3.500.000 noodig is, zullen de ge meenten dan particulier moeten leenen en hebben de uitgaven werkelijk betrek king op leeningsobjecten? Het behoeft nauwelijks betoog, dat ’t leeaen van geld van particulieren, door dat het duurder is en terug betaald moet worden, meer benauwt, dan het leenen bij het Rijk. Dat het dien weg op moet, stond voor de laatste jaren vast. De steun van Rijkswege had funeste gevolgen. Het gevoel van eigen verantwoordelijkheid verslapte niet weinig. Men ergerde zich over de inmenging door de Regeering in zaken, waarover de gemeenteraden vroe ger het recht van zelfbeschikking hadden maar had er geen notie van, dat dit een gevolg was van den kennelijken staat van onvermogen, waarin de gemeente verkeerde. Men spreekt wel eens van medicinee- ren tegen de oorzaak en niet tegen de gevolgen der kwaal. Welnu, Minister Oud is geen kwakzal ver. Wij zullen spoedig weer van dezen specialist hooren. Alleen, het is jammer, dat diens recep ten zoo laat komen. Evenals verleden jaar, zullen tal van gemeentbesturen hunne begrooting voor het volgende jaar moeten omwerken. door deze bloedige burgeroorlog in Spanje geleden is, valt moeilijk te schat ten en vooral het verlies aan kunstschat ten is nooit weer te herstellen. Zooals de toestand zich momenteel laat aanzien nemen de witten (dit zijn de opstandelingen) op alle fronten het ini tiatief tot den aanval. Vooral aan het noordelijk front kunnen de witten succes boeken. Het bekende Alcazar, de on noemlijk sterke vesting bij Toledo, is nu reeds gedurende het geheele verloop van deze opstand het tooneel van een ver woeden strijd. De bezetting van deze oude burcht met vrouwen en kinderen, in totaal een 1800 menschen hebben heel wat moeilijke tijden meegemaakt. Dezer dagen hebben echter de regee- ringstroepen hun bedreiging om deze oude vesting in de lucht te laten vliegen, uitgevoerd, door de eerste der drie mij nen die waren aangebracht tot ontplof fing te brengen. De uitwerking moet ver schrikkelijk geweest zijn, maar ondanks deze barbaarsche wijze van oorlogvoe ren, blijft de bezetting in de ruïne van deze burcht stand houden. Een droevig beeld van de verbittering waarmee het Spaansche volk bezig is zich uit te moor den Naast de burgeroorlog in Spanje trekt momenteel de aandacht van de wereld ook naar Rusland, Duitschland en Frank rijk. We herinneren ons de brallende re devoering van Hitler, die sprak over het nieuwe Duitsche leger dat gereed staat tegen de stormloopen van het bolsjewis me. Bovendien strekt Hitler begeerig z’n handen uit naar een andermans bezit, met de woorden: Met de opbrengst van de Oekraine en andere rijke Russische gebieden zou het Duitsche volk zich in overvloed kunnen baden. Dat is niets meer of minder als spelen met vuur in een zwaar met ontplofbare stof geladen atmosfeer. Wat antwoord geeft Rusland hierop? Bij monde van de Volkscommissaris van oorlog, Worosji- loff, aldus: Als ooit een vijand zou trach ten Rusland of de Oekraine binnen te vallen, dan zal hij ons roode leger ge reed vinden niet alleen om zijn aanval af te slaan, maar ook om de strijd naar zijn eigen gebied over te brengen. Wij zijn een volk van 170 miUIoen dat de vrede liefheeft maar niet bereid is voor het ge ringste dreigement op zij te gaan. Ook de Fransche eerste minister, Leon Blum, heeft op de schampere rede van Hitler (speciaal voor Frankrijk zoo min achtend door de manier waarop gespro ken werd over de democratie) geant woord met een verdediging van die de mocratie. Zonder de burgerlijke vrijheid, welke de Fransche revolutie heeft uitge roepen, zouden de Europeesche macht- staten op dit oogenblik geen mannen aan het hoofd hebben, die gesproten zijn uit het volk en die in deze afkomst een re den vinden tot trots. Frankrijk wil de wederzijdsche bijstand organiseeren, hei wil de wedloop in bewapening tegen houden en het wil telkens zijn beroep op de wereld hernieuwen totdat het aller wegen verstaan is. Groote tegenstel lingen dus die overbrugd moeten wor den voordat Europa internationaal weer een beeld van inwendige vrede kan ver- toonen. Voor wie een oogenblik gedacht mocht hebben dat de stakingen in Frankrijk tot ernstige binnenlandsche botsingen zou den uitgroeien is het laatste bericht ge ruststellend, n.l. dat de textielstaking te Rijssel is geëindigd. Een loonsverlaging van 6 procent is toegestaan en de bezet ting van de fabrieken is onmiddellijk in getrokken en zal in de toekomst ook niet meer kunnen plaats hebben. Aan weers kanten, zoowel van werkgevers als werk nemers zijde is instemming betuigd mei het bereikte resultaat. Beter kan het al niet. Wel lijkt ons het spreekwoord, be ter te voorkomen dan te genezen, hier op z’n plaats. Laten we tenslotte U nog iets vertel len (na al die politieke of economische stormen) over een echte storm gepaard met aardschokken waarmee de kust van Noord- en Zuid Amerika en een groot gedeelte van Malakka en Sumatra be zocht is. De orkaan langs de Atlantische kust was van een ongekende hevigheid. Langs de geheele kust is de oogst ver nield. Te New York zijn tal van schoor steenen omgewaaid en wordt het aantal dooden geschat op 46. Een visschersboot is vergaan waarbij 42 leden van de be manning zijn omgekomen. Op Sumatra is een hevige aardschok gevoeld. Sterke bevingen worden gemeld van Medan, Padang, Singapore enz. Na bij de krater van de Sibajak heeft een aardschuiving plaats gehad. Gelukkig zijn bij deze natuurramp geen dooden te betreuren, alleen materieele schade. Vol- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 VOETBAL Onder zeer groote belangstelling speelde C. A. B. I haar eerste thuiswed strijd tegen F. V. C. De opstelling van het C. A. B.-elftal hebben we in ons Zaterdagnummer reeds gegeven. Direct na de aftrap ontwikkelt C. A. B. een enthousiast spel. Goed combinee- rend wordt de bal opgebracht, maar in de voorhoede lukt het niet al te best. Wel is C. A. B. voortdurend in den aan val en weet F. V. C. hiertegen weinig spel te ontplooien, maar tot doelpunten komt men niet. De kans voor 1 of 2 doelpunten is er voor de rust zeker ge weest. De eene keer een pracht kans die juist naast geschoten wordt en de tweede keer uit een vrije schop die door den F. V. C. keeper schitterend gestopt wordt. Even later een mooi gericht schot van v. Dalen juist tegen de lat. Dan neemt F. V. C. het spel een wei nig over en zien we verschillende cor ners op het C. A. B.-doel. Uit een scrimmage als gevolg van een corner maakt F. V. C. de eerste goal. Het is en blijft voor de rust verder 'n aantrekke lijke wedstrijd met aan weerskanten een hoog tempo. Onze totaal-indruk over de eerste helft is: twee geheel gelijkwaardige ploegen. Bij C. A. B. is de rechtsbuiten i niet zoo goed als we dit van deze speler gewoon zijn. De keeper, die niet zwaar werk heeft, is goed, vooral het uitschop- pen is tactisch. Aan beide kanten ont- breekt het aan de goede schutters. De rust gaat in met 10 voor F. V. C. Na de rust een kort moment op en neer gaand spel, maar dan neemt vrij I spoedig F. V. C. de leiding. Een schit- terende omhaal uit een corner wordt de 2e goal. Nu is F. V. C. veel sterker ea I weet dan ook nog 2 goals te maken. Het verband in onze voorhoede is totaal I zoek. Het spel na de rust van onze C. A. B.-ers is wel een klasse minder dan i er voor en toch lijkt ons dit elftal niet zoo zwak als deze twee nu verloren wedstrijden doet vermoeden. Nog een schepje enthousiasme er bovenop, hee- ren en vooral niet kankeren wanneer het soms wat tegenloopt. C. A. B. II speelde in Harlingen en moest ook met een 26 nederlaag naar huistoe. C. A. B. Ill deed het thuis heel wat beter en maakte L. S. C. V in met even tjes 120. Er zitten heel goede voet ballers onder dit derde elftal van C.A.B. De adspiranten speelden tegen Harlin gen en verloren met 30. De R.-K. voetbalver. D.E.S. hield on derlinge wedstrijden teneinde definitief de eerste en tweede elftallen vast te stel len. De burgeroorlog in Spanje. Het Europeesche drieman schap. Het verloop der stakingen in Frankrijk. Storm aan de kust van Amerika. In tegenstelling met andere weken, wan neer we het nieuws over de burgeroor log in Spanje maar onder de gemengde berichten plaatsen, meenen we voor deze keer over dit punt een korte beschouwing in onze buitenlandsche revue te mogen wijden. Het lijkt ons toe dat er een zekei keerpunt komt in den strijd. De tegen stand van de regeeringstroepen is op enkele plaatsen gebroken en men kan zeer spoedig een aanval op Madrid ver wachten. Langs twee wegen rukken de opstandelingen op en reeds hebben ze zich meester gemaakt van de groote re servoirs van de stad. De watervoorzie ning komt hierdoor in de knel, wat na tuurlijk een strop voor de verdedigers kan worden. Stel eens het geval dat de opstandelin gen er in zouden slagen Madrid te ver overen, is dan de burgeroorlog geëin digd, zult ge misschien vragen? Verre van dat groote provincies als Bar celona en Valencia bevinden zich nog steeds in handen van de regeering. Aan oorlogsmateriaal is tot nog toe geen ge brek, de geheele beschaafde? wereld zit vol oorlogsmateriaal en elk land tracht een extraatje te verdienen door aan een der beide partijen wat moordwerktuigen gens outsiders is dit de ergste beving die welhaast een volmaakte dispositie en die VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. De 5de wedstrijd van bovengenoemde vischclub, welke Zondag j.l. werd ge houden is in alle opzichten goed ge slaagd. Voor ditmaal ging men eens op de fiets en wel naar Gaast. De vangst was goed, n.l. 25 baarzen boven de wet telijke maat, waarvan de grootste baars 29 c.M. werd gevangen door C. Ebben- dorf, waarmede deze de eerste prijs won. De verdere uitslag was als volgt: W. de Wit. D. Adema. B. de Jong. Sj. Koopmans. K. Zoethout. F. Walstra. P. Brakels. H. Nauta. G. de Jong. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ZWEMSCHOOL De temperatuur van het water is he den 17 graden. WONSERADEEL. VERGADERING van den raad der gem. Wonseradeel op Maandag 28 September 1936, nam. 30 uur off. tijd ten gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen van de vergaderingen van 24 Juni en 11 Juli 1936. 2. Ingekomen stukken- 3. Mededeelingen. Benoeming van raadscommissies voor het zittingsjaar 1936-1937. 5. Verdeeling van den raad in afdee- lingen volgens artikel 22 van het regie- I ff ff ff ff ff ff ff ff DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1