Buitenlandsche Revue. III. U. UIE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie DE BURGEROORLOG. Stadsnieuws. Dr. R. A. HOEKSTRA LEEUWARDEN heeft de praktijk hervat Uit den Onttrek. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 322*5 Jaargang Woensdag 30 September 1936 No. 76 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. BURGWERD. Advertentifin per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1’/2 ct. Buitenland 2^ ct. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen denken, voordat zij haar hand uitsteekt naar dit groote wespennest, of het moest zijn dat beide partijen eens duchtig af gerost werden, maar daartoe is, jammer genoeg, de Volkenbond ook niet in staat. INGEZOMO /TUKKEN Arts voor Hart* en Bloedvaatziekten POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. hield de P.V. „De Lucht post” alhier haar 3e wedvlucht van de navluchtén en wel vanaf Dieren-Does- burg, 119 K.M. Door de regen zijn de vogels om 10.30 uur gelost met zuiden wind en donkere lucht. De eerste vogel bereikte haar hok om 12.51.03 uur, eigenaar U. Rijpma en be haalde een snelheid van 866 meter per minuut De uitslag is als volgt: U. Rijpma 1 en 5. H. Veltman 2, 4, 11, 16 en 18. A. Langenberg, 3, 8, 22 en 25. Sj. Huisman 6, 9, 10, 14, 17 en 21. G. Ligthart 7 en 19. Gerritsma 12 en 13. J. Beswerda 15. D. Ruiter 20, 23 en 24. ARUM. NOG EENS OVER DE KAFHOOP. 27 September 1936. De kafhoop die zich op het erf van den heer Heslinga bevindt, werd zooals we verleden Maandag al schreven in brand gestoken, om er zich van te ontdoen. Door de aanwakkerende wind brandde het zoo fel dat ze gebluscht moest wor den. En nu nog steeds is men ’s avonds met dat blusschingswerk bezig en wordt 's nachts de wacht gehouden. Het lijkt er op, dat het nog zoo een heele tijd kan doorgaan. Jammer voor de omwonenden die gra tis profiteeren van de sterke rooklucht! Er wordt gehoopt dat de wind zich zal omleggen, zoodat de rook het land in gaat. HENNAARDERADEEL. WOMMELS, 26 Sept. 1936. In de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, waarin aan wezig waren acht leden (één vacature), werd door den Voorzitter, terstond na de opening der vergadering stil gestaan bij het heugelijk feit van de verloving van de Prinses en uiting gegeven aan de al- lerwege levende blijdschap en dankbaar heid met deze gebeurtenis en stelde daarna voor om als bewijs, dat ook de Raad daarin meeleeft een telegram van gelukwensch te zenden aan H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana. Hier toe werd met algemeene stemmen beslo ten. Hierna werd beëedigd het nieuw ge kozen lid de heer S. T. Joustra van Oos- terend, die daarna zitting nam, na door den Voorzitter te zijn verwelkomd. Een aanvraag van het Hoofbestuur van het Friesch Volkssanatorium om subsidie werd aangehouden om te behandelen bij de gemeentebegrooting voor 1937. Een verzoek van P. H. Terpstra te Welsrijp om vrijstelling van het betalen van schoolgeld, werd gerenvoyeerd naar B. en W. Behandeld werd de missive van Ged. Staten omtrent de verlaging van jaar wedden van Burg., Secr. en Ontvangers, welke voor deze gemeente neerkomt op een verlaging alleen van de ontvangcrs- jaarwedde met 5 Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten met het voorstel van Ged. Staten accoord te gaan, omdat toch dit voorstel het resultaat Is geweest van herhaald overleg met de Regeering. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ONGEVAL. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur reed een motorfiets uit Holland met zijspan juist voorbij de watertoren pardoes in de bermsloot. De bestuurder en zijn vrouw kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Doordat het den geheelen middag ge regend had, meent de bestuurder dat 't ongeluk te wijten is aan de gladheid van den weg, waardoor hij slipte. Er werd slechts met ’n matig gangetje van ongeveer 30 K.M. gereden en daar aan is het wellicht te danken, dat er geen ernstige persoonlijke ongelukken voorkwamen. 25 September 1936. Wegens ziekte van den onderwijzer is aan de Chr. School tot tijdelijk onder wijzer benoemd de heer Tj. Peenstra al hier. neraal Franco en de zijnen revolutionai ren zijn. Ware het leger zijn eed niet on trouw geworden, voor die Regeering zou er geen aanleiding geweest zijn op het grauw een beroep te doen. De Regeering had na de ontrouw van een groot deel van het leger, behoefte aan nieuwe krachten, om hare macht te behouden en d^t onder die nieuwe krachten ontbin dende revolutionaire krachten zijn, dat is middellijkerwijs de schuld van de op standelingen. Nu doet zich het eigenaardige voor, dat regeeringsgetrouwe Nederlanders in den grond van hun hart sympathiseeren met de revolutionairen, omdat zij van hunne overwinning voor Spanje en W.- Europa meer heil verwachten, dan van de wettige regeering. Je reinste opportu nisme, staatkundig nooit goed te keuren, tenzij men erkennen mocht, dat sommi ge revoluties uit een oogpunt van alge meen belang gerechtvaarigd zijn. Een Nederlandsche Regeering, welke het godsdienstig geweten zou willen ver krachten, zou hier misschien ook een re volutie ontketenen. Een revolutie-regee- ring, welke onze Grondwet en het par lementaire stelsel zou willen uitschake len, zou vermoedelijk een tegenrevolutie verwekken. Groot gevaar bestaat daarvoor in af- zienbaren tijd niet. Het Huis van Oranje is ons een waarborg voor de rechten en vrijheden des Volks, ook voor het stel sel der volksvertegenwoordiging. Nochtans, als er in West-Europa nog eenmaal een oorlog tusschen de groote mogendheden ontbrandt, dan, zoo profe- teeren groote Staatslieden, Is het gedaan met onze democratische instellingen, om plaats te maken voor de dictatoriale macht van communisme of fascisme. Laten wij hopen, voor die nieuwen wereldbrand bewaard te blijven; even zeer voor den ontzetténden geesel van den burgeroorlog. Ons leger is ongetwijfeld betrouw baar. Indien niet, de wetgever zou het kader, niet een recht op benoeming in allerlei burgerlijke betrekkingen hebben toegekend. Wij denken hier aan het ca- pitulantenstelsel. Laten wij dan ook alle verdenkingen tegen ons leger laten varen. WITMARSUM. 28 September 1936. Prop. H. P. Tuiner te Akkrum, hoopt niet op 1 November maar op Zondag 8 November te Witmarsum zijn intrede te doen bij de Doopsgez. gemeenten Mak- kum-Witmarsum-Pingjum, na bevestigd te zijn door Ds. van der Meulen te Ak krum. met 20 of misschien zelfs 30 Morgen- thau hield gisteravond een geheime con ferentie, welke hedenmorgen wederom is voortgezet. Zaterdagavondblad: De Fransche Ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp van wet, die ten doel heeft de waarde van de franc aan te passen aan de te genwoordige economische situatie. De devaluatie zal ongeveer liggen tusschen 25 en 34 Van de in 1933 tot het goudblok toegetreden landen bleven er nu slechts 2 over en wel Zwitserland en Nederland. De maatregel van Frankrijk is echter niet genomen geheel alleen staand, zooals indertijd in Engeland en België, maar in overkg met Amerika, Engeland en later ook België. Reeds 3 maanden lang is door Frank rijk onderhandeld met Amerika en Enge land over een wereldprijsniveau. De al les beheerschende vraag kwam nu na tuurlijk naar voren: wat zullen Zwitser land en Nederland, de twee eenigste overgebleven goudlanden, doen? en weer constateeren we de razende snelheid waarmede we door dit leven gaan. Na het bekend worden van de Fransche de valuatie heeft de Zwitsersche Bondsraad een verklaring afgegeven dat dit land de gouden standaard onverzwakt zal hand haven, evenals ook in Nederland deze verklaring niet officieel werd gegeven. Echter, Zaterdagavond komt het voor velen ontstellende bericht, dat ook Zwit serland de gouden standaard prijs geeft. Daar stond Nederland dus alleen in die zware strijd en moest hierdoor noodwen dig ook volgen. Elders in dit nummer komen wij hierop nog nader terug. We hebben Maandagmorgen via de radio kunnen beluisteren de meening van onzen Minister-President Dr. Colijn over de Nederlandsche monetaire poli tiek. Wat kan nu, zoo zullen niet-inge- wijden in de buitenlandsche monetaire politiek vragen, in deze valuta schom melingen voor Frankrijk als een voordeel worden aangemerkt? Zoo gemakkelijk is deze vraag niet op te lossen en zeker niet in het korte be stek van deze revue,maar bovendien men moet deze kwestie niet alleen zien voor Frankrijk maar in het algemeen wereldgebeuren. Het besluit van Frankrijk is genomen in gemeen overleg met de Vereen. Staten en Engeland, het is het begin van een internationale entente, de eerste practi- sche bevestiging van de noodzaak van een economische vrede. Uitvoeriger kunnen we niet meer op dit onderwerp ingaan, willen we niet de geheele revue hieraan besteden. De Volkenbondsvergadering is door dit groote gebeuren een beetje op den achtergrond geraakt. Over de al of niet toelating van de Abessinische delegatie is heel wat te doen geweest en heeft zelfs tot minder vriendelijk commentaar in de Italiaansche bladen aan het Ne derlandsche adres geleid. Het schijnt, dat die Italianen niet kunnen begrijpen dat het Nederlandsche standpunt alleen be- heerscht wordt door de vraag: wat is recht? Tot deze nobele en hoogetaande houding weten de Italianen zich niet op te werken. Trouwens, ook in ons land zijn de meeningen over de Italiaansche annexatie niet eensluidend. Nog een dezer dagen lazen we in de Telegraaf van een beschouwing over onze houding in den Volkenbond deze merkwaardige woorden: .„Nederland dient te beseffen, dat er een krachtige strooming in de wereld is voor het fas cisme en het gaat niet aan als kleine mogendheid zich daar ongestraft tegen te verzetten”. Deze verklaring wijst ons Inziens be denkelijk in de richting van sympathie. Dat er een algemeene strooming in de wereld is, die het fascisme als de red dingsplank in onze woelige economische wereldzee beschouwt, we willen het niet ontkennen, maar daartegenover staat ook die andere strooming: het commu nisme, dat op juist tegenovergestelde gronden de wereldverbetering wil bren gen. Dat is volgens het oordeel van meer dere deskundigen ook de strijd in Spanje. Communisme tegen fascisme, men zou het ook kunnen noemen fascisme tegen democratie en van dit standpunt be schouwd, kan het voor de democratie noodlottig worden, wanneer het fascisme en we mogen dan ook wel zeggen, dé opstandelingen, het in Spanje zullen win nen. Maar aan den anderen kant zal de democratie zeker niet vereenzelvigd wil len worden met de anarchistische groep, die thans de z.g. Spaansche wettige re geering uitmaakt. De kwestie is ook dezer dagen bij den Volkenbond aanhangig gemaakt, maar deze bond zal zich zeker tweemaal be- Aan Bolsward’s Vrouwen! Door Mevrouw van Harinxma thoe Slooten-Snouck Hurgronje, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in deze provincie is tot de echtgenooten der Friesche burgemeesters het verzoek gericht te willen medewerken tot het doel, alle Friesche vrouwen in de gele genheid te stellen, door het offeien van één dubbeltje, Prinses Juliana bij haaf a.s. huwelijk een huldeblijk der Friesche vrouwen aan te bieden, waarschijnlijk een stuk Friesch zilversmeedwerk. Voor dit doel hebben zich eenige da mes welwillend beschikbaar gesteld tot het houden van een buscollecte op Don derdag en Vrijdag 1 en 2 October a.s. Wij bevelen deze collecte ten zeerste bij U allen aan. B. PRAAMSMA-Wielinga. 12e ORGELCONCERT. Met medewerking van de Strijkorkest- klasse onder Salvatore Sterck. Een prachtig en ongewoon concert. Reeds het eerste nummer was anders dan anders, want nadat het orgel hel „koraal van den avond” had laten hooren ,0, Mensch, bewein dein Sünde grosz” (hoe aangrijpend klonk dit voor wie de Duitsche woorden kent), volgde Max Reger’s kóraalbewerking, echter nu eens niet gespeeld door het orgel, maar door het strijkorkest. Zeer mooi was het en voortreffelijk vertolkt, al hooren we een kóraalbewerking in de kerk toch nog liever van het orgel; in den klank van een strijk-ensemble missen we voorals nog te zeer die diepe, gewijde ernst van den orgeltoon. De nummers voor orgel alleen, zooals Bach’s imposante „Fantasia g moll” (dit maal helaas zonder de fuga) en Bossi’s stemmingsvolle „Chant du soir” waren maar kort, doch zeker met opzet zoo gekozen om het orkest meer tijdruimte te laten. De prestaties van Sterck’s strijkklasse hebben weer onze volle bewondering ge wekt en onze verbazing tevens. Deze jonge menschen toch zijn van meet ai aan door Sterck opgeleid; d.w.z. toen hij met hen begon, konden ze nog geen van allen een stok behoorlijk op de snaren zetten en nu.heeft men van ama teurs ooit zulk een ge-acheveerd spel gehoord, ooit zulk een gedisciplineerde stokvoering gezien, zulk een zuivere toon zelfs in de kwintposities? En dan die unieke samenwerking met het orgel In Hündel’s 4e Concerto, of daarna met het Kerkkoor, nog wel onder leiding van den heer Alt, aan wiens directie de jongelui immers niet gewoon waren. Het scheen allemaal te gaan als behoorde het zoo, al blijft het bijna onbegrijpelijk. Want we zagen de autobus der Leeuwarder gasten arriveeren tegen zeven uur; voor een repetitie ter verkrijging van het noo- dige contact was dus niet meer dan een half uur beschikbaar. Men moet wel erg zeker van zijn zaak zijn, om dit aan te durven. Dat van de orkeststukken Grieg’s Noorsche muziek het meest insloeg, laat zich denken! Zoowel „Herzwunden” als „(Letzter Frühling” pakten het publiek zichtbaar. Maar de glanspunten waren voor ons toch ongetwijfeld het 4e. Concert van Hëndel voor Orgel en Orkest en het heerlijk Feestkoor uit Gluck’s „Iphige nia” waarbij het Vrijz. Kerkkoor op uit nemende wijze met het orkest samen werkte. Welk een prachtklank ontwik kelde deze koorzang met het orkest. De heer Sterck biedt aan, ook te Bols- ward zulk een orkestklasse te vormen. Op grond van het groote belang hiervan voor het cultureele leven van deze plaats en voor de vele muziekbeoefenaars te dezer stede, willen wij hier nog even bij stilstaan. Want als er maar een klein ge tal ernstige deelnemers zijn, zou de zaak al voor elkaar wezen. DS heer Sterck Is een hoogst bekwaam, serieus leeraar, die naast een onuitputtelijk geduld, steeds weet wat hij wil en voor wien de leer lingen veel, zéér veel over hebben. Moge zich dan op zijn oproep vele jeugdige stadgenooten bij den heer Alt aanmel den. Het verschrikkelijkste dat een volk kan overkómen, is de burgeroorlog. De geschiedenis bewijst dat niets zoo zeer een volk materieel en geestelijk uit put als een burgeroorlog van langen duur. Zelden eindigt hij met „overwin naars”, maar doorgaans met „overwon nenen”. De macht van de bovendrijvende partij moge gevestigd zijn, het is vaak met die macht, gelijk eens een van Is- raëls Koningen sprak: die zich losmaakt is machtiger dan die zich opmaakt. Om slechts één voorbeeld uit de oude geschiedenis te noemen. Na den dertig- jarigen oorlog in Duitschland (1618 1648) niet alleen een worsteling tus schen twee godsdiensten, maar ook een strijd tusschen twee politieke beginselen was niet alleen het land, maar ook het volk dermate uitgeput, dat de biga mie (het dubbel huwelijk) in het alge meen belang het belang van snelle bevolking werd toegestaan. Intus- schen was na de vrede in 1648 de een- hekTvan het Duitsche rijk verdwenen. De verschillende vorsten deden alsof er geen Rijk meer bestond. Wat daar in Spanje geschiedt, hebben Hitler en de zijnen in Duitschland voor komen, beweert men. Spanje is voor ons besef en naar on zen maatstaf steeds een ongelukkig land geweest. Maar thans is het er wel zeei ongelukkig aan toe. De photo’s van krijgsgevanenen waaronder jonge mannen die feitelijk nog kinderen zijn de berichten over ijzingwekkende executies van onschuldi ge burgers, de heldenmoed der toewij ding en der vertwijfeling, waaronder we derzijds gevochten wordt, het is in één woord vreeselijk. Dit drama is een gevolg van den strijd om de heerschappij in het Staatsbestuur, Men denke daarover niet licht. Als het goed gaat, dan zijn er velen wien het niets kan schelen, wie regeert. Maar als het niet goed gaat, als het leven, de hoogste beginselen, de hoogste waarden en de levensvaarwaarden in het ge drang komen, dan kan men zich voorstel len, dat een eervollen dood verkieslijker is dan een ondragelijk leven. Elk land heeft zijn burgeroorlog ge had en in den loop der eeuwen hebben millioenen in dien strijd het leven moe ten laten. De offers in den burgeroorlog zijn hierom zoo pijnlijk, omdat de zonen van hetzelfde volk elkander als het ware naar het leven staan. De kans op genade is grooter indien men de gevangene is van een buitenlandsche vijand behalve dan van Abessinië en dergelijke dan van den binnenlandschen vijand, die, omdat hij niet of niet voldoende over plaats, tijd of levensmiddelen beschikt, tot bar- baarsche methoden zijn toevlucht neemt om zijne gevangenen te evacueeren, ge lijk het dan in militairen stijl heet. In een burgeroorlog, welke een poli tieke strijd is, is men er niet mee klaar de gevangenen op te sluiten. Het blijven politieke tegenstanders, die zich later weer kunnen laten gelden. Vandaar dat vroeger in Frankrijk en later in Rusland, zulke groote slachtingen onder de zonen van hetzelfde volk plaats hebben. De burgeroorlog in Spanje schijnt wel heel bloedig te zullen Verloopen. Het Nieuws van den Dag bevatte een opsom ming van al de gewelddaden der kleine wijkcomité’s der anarchisten, die uit wraak vooral ’s nachts massamoorden plegen op de geestelijken en burgerlijken. Het artikel was blijkbaar afkomstig van een professor en droeg het misleidende opschrift: „Duistere machten der revo lutie.” Is het niet het aan zijn eed ontrouw geworden leger, hetwelk revolutie maak te? Wij kunnen niet beoordeelen of en in welke mate de wettige Regeering aan spraak op waardeering heeft, nochtans zeker wel op erkenning en getrouwheid harer onderdanen. Zelfs al is deze Re geering op slinksche wijze aan het be wind gekomen, gelijk elders meer ge schiedt, de Volkenbond aanvaardt toch ’t lid der tegenwoordige Regeering als de wettige vertegenwoordiger van Spanje. Daarbij hebben wij ons „rechtens” neer te leggen en daaruit volgt dat ge- De gouden standaard. De Volkenbond. Italia en Spanje. Het alles beheerschende probleem van de laatste twee dagen is zoowel in binnenland als in het buitenland: de op heffing van den gouden standaard. Dit probleem leert ons in deze dagen ook weer hoe snel we eigenlijk leven. In het avondblad van het Handelsblad van Vrijdagavond lezen we onder de laatste berichten: Niettegenstaande"de veranderingen in de leiding van de Bank van Frankrijk blijft het bestuur nog altijd de gouden standaard-politiek volgen. Men moet af wachten, of de verhooging van het dis conto in staat is den gouduitvoer te be lemmeren en de buitenlandsche wissel markt weer onder contröle te brengen. De geheel onverwachte discontoverhoo- ging toont echter aan, dat de bank vast besloten is ernst te maken met de verde diging van den goudfranc, zelfs indien dat moet gaan met vernietiging van alle pogingen van de regeering van het front populaire, om den rentevoet te verlagen. Zaterdagochtendblad De Franschen hebben klaarblijkelijk te Washington en Londen om advies ge vraagd en men heeft hen aangeraden, dat het het beste zou zijn de devaluatie zoo spoedig mogelijk te doen plaats vin den. Men rekent hier op een devaluatie OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenoxnen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1