Buitenlandsclie Revue. I SIR HERRV OETERDIUG AAR HET WOORD. Reparatie aan alle merken Automobielen De Bolswardsche Courant en Westergoo III. II. d. UIEHFF id Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Woensdag 7 October 1936 32gig Jaargang No. 78 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 2. a :n ie m ACHLUM. Advertentlën per regel: Woensdagsnummcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. n. gonnen, laten wij ons van die weg niet meer afdringen, zelfs niet als de landen wier houding ons op dezen weg heeft gebracht, thans van koers zouden willen veranderen.’’ Eerst wanneer Engeland naar ’t eigen oordeel zoover gereed is, dat het met vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien, zal men bereid zijn ernstig over het beperken van bewapening te splreken. Wat voor zin heeft het dan, zoo vragen we ons af, de derde ontwapeningsconfe rentie bijeen te roepen, er wordt immers verder bewapend door allen zonder on derscheid. Speciale inrichting voor 3 October 1936. Hedenavond vergaderde de afdeeling Achlum-Hitzum van Volksonderwijs bij G. Feenstra. De opkomst was zeer slecht. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Ruiter, die eveneens tot afgevaardigde OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het cadeau voor Prin ses Juliana heeft hier opgebracht de somma van f 86.73. WONSERADEEL. 5 October 1936. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Sijtze Couperus en Ulbe van der Veen, ingeschrevenen voor de dienstplicht, lichting 1937 uit deze ge meente uitstel van de eerste oefening verleend voor den tijd van één jaar en aan Pieter Miedema van dezelfde lich ting en ook uit deze gemeente met in gang van 1 Oct. voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinner schap. 1—5 f- m ie le ot k, m is In m EER en alt len jd. en nis ed. U m ie :d P> sr w r- m ie ig it ie ie fe st De toestand in Spanje. Japan en China. Engeland en de ontwapening. Wanneer we ons eens een oogenblik losmaken van alle goud en devaluatie- gedachten en we weer eenige belangstel ling over hebben voor het groote wereld gebeuren, dan valt het ons op, dat de burgeroorlog in Spanje in een geheel ander stadium is gekomen. Burgos, de zetel van de Spaansche regeering is door de opstandelingen ingenomen. Op plech tige wijze is generaal Franco tot staats hoofd uitgeroepen en direct daarop heeft hij reeds een politiek program ont wikkeld. Zooals de toestand zich thans laat aanzien, zullen de regeeringstroepen het in midden-Spanje niet lang meer kunnen uithouden. Na de val van Toledo is de DE ST. MAARTEN OPTOCHT. Het groote succes dat de Permanente Feestcommissie het vorig jaar mocht ondervinden met de organisatie van de St. Maarten Optocht op 11 November, deed haar besluiten ook dit jaar die re geling weer op zich te nemen. De 11e November valt dit jaar op een Woens dag en is dus een zeer geschikte dag voor de deelnemende schooljeugd. Evenals het vorig jaar zullen ook nu weer prijzen beschikbaar worden ge steld voor de mooiste, leukste origineel ste groep of enkeling. De reeds zoo dik wijls in Bolsward tot uiting gekomen vindingrijkheid wat betreft de kinder- optocht zal ook dit jaar wel weer ver schillende nieuwe gedachten in beeld brengen. De Permanente feestcommis sie geeft daarom reeds vroegtijdig ken nis van deze St. Maarten optocht, ten einde de moeders, tantes en zusters de gelegenheid te geven nieuwe en leuke ontwerpen klaar te kunnen maken. Binnenkort zal de Commissie nadere gegevens publiceeren omtrent tijd en plaats van aangifte en eventueele in lichtingen. VOETBAL. Een kat en muis wedstrijd speelde C. A. B. III Zondagmorgen tegen Oos- terlittens 2. Met 180 werd deze club naar huis gestuurd. Het derde elftal heeft nu in de gespeelde wedstrijden 42 tegen 1 goal. C. A. B. II speelde Zondagmiddag te gen Friesland 3. Scheidsrechter W. van Winden van Sneek. Met 31 was C. A. B. in de meerderheid, toen de wedstrijd enkele minuten voor het einde gestaakt werd. Over het algemeen een vrij forsch ge speelde wedstrijd, waarbij de meeste aanvallen toch wel van de C. A. B. ploeg kwamen. De aanvalslinies zijn bij beide partijen goed, maar de achterhoede met de keeper waren bij C. A. B. stukken beter. De eerste goal voor C.A.B. is een goede combinatie van midvoor en links binnen. Direct daarop een schitterende kans voor C. A. B. gaat hoog over. Een volgende aanval redt de Friesland-kee- per op het nippertje. Dan een korte op leving in de Friesland-ploeg, maar het schot is te onzeker. Een tactisch door- loopen van de midvoor geeft C. A. B. de 2e goal. Bij de een gevaarlijke aan val van Friesland redt de keeper zeer goed. Verschillende goede kansen nog voor C. A. B. die slecht worden afge werkt en ook brengt de lat een keer redding. Dan een corner voor Friesland, uitstekend voorgezet en na een kleine schermutseling met keeper en al over de doellijn. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Fries land iets meer in de aanval dan voor de rust, maar backs en keeper zijn goed op hun post. Toch weet C. A. B. in deze periode de derde goal te maken. Een handsgeval geeft aan Friesland een strafschop, die precies tegen de keeper aan geschoten wordt en nog kan worden weggewerkt. Het spel wordt wel iets ru wer en de scheidsrechter heeft alle moeite de touwtjes strak te houden. Bij een aanval op het middenveld, trapt de Friesland speler Willemse over de bal, valt en breekt z’n onderarm. De wed strijd werd gestaakt. De patiënt werd door Dr. v. Geuns voorloopig verbon den, teneinde zich te Leeuwarden onder behandeling van een specialist te stel len. Het eerste elftal van C. A. B. heeft nu ook weer in Steenwij k verloren met 04. Dat gaat zoo niet goed, heeren. In de komende wedstrijd zal nog eens alles moeten worden gegeven om te winnen, dat sterkt ook het moreel van de troep. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. en men behoeft zich geen illusies te ma ken over de uitslag van dezen strijd. Wat is, zoo vraagt men zich onwillekeurig af, de oorzaak dat de Spaansche regeering hoewel nummeriek in de meerderheid, toch deze strijd moet verliezen. Het is met enkele woorden te zeggen. Gebrek aan bekwaamheid en eenheid in de lei ding. De militairen, dat zijn dan de op standelingen, beschikten over geschoolde leiders, die van oorlogvoeren verstand hebben en de discipline in hun gelederen onverzwakt kunnen handhaven. Een sprekend voorbeeld hiervan geeft de Spaansche vloot, die voor het groot ste gedeelte de regeering wilde steunen, maar toch niet in staat bleek, de bevoor rading en versterking voor de opstande lingen uit Marokko te beletten. Juist dat gebrek aan leiding en ook niet te vergeten het betere oorlogsmate riaal dat de opstandelingen nog regel matig wordt toegestuurd, zal uiteindelijk deze burgerkrijg in het voordeel van de opstandelingen doen beslissen. Een eigenaardige mentaliteit houden die Spanjaarden er op na. Wanneer we de berichten moeten gelooven, dan is ’n menschenleven daar niets meer waard. Deze geheele burgeroorlog lijkt een zelf moordpoging van het Spaansche volk. Maar ondanks die gruwelijke toestand gaan de stierengevechten en voetbalwed strijden onverminderd door. In de nog altijd met bommen bestookte stad Bil bao werd een wedstrijd gespeeld waar bij 25000 toeschouwers gebruld en ge jubeld hebben, wanneer een doelpunt ge maakt werd. Ook dit feit is een teeken van een ontstellende geestesverwildering die nog alleen bevrediging kan vinden in excessen. Over de van weerskanten gepubliceerde verhalen van wreedheden zullen we maar niet een bloemlezing aanleggen. De feiten zijn al treurig ge noeg. Van de R.K. voetbalclub R. E. S. ont vingen we de volgende uitslagen: BlauwhuisR.E.S. adspiranten Joure Friso IR.E.S. I Joure Friso IIR.E.S. II C. Ebbendorf. D. van der Eems. N. Ebbendorf. K. Zoethout. J. Knier. B. de Jong. R. van der Schaaf. W. de Wit. J. Zoethout. KIMSWERD Een koe van den landbouwer W. Bier- ma alhier, bracht voor den eigenaar in 361 dagen het hoog getal van 409 K.G. aan boter op. ONTHOUDERS VISCHCLUB. Begunstigd door fraai herfstweer werd de 7e en laatste vischwedstrijd ge houden en wel in de omtrek van Wons. Deze laatste tocht ging per fiets. Dat het een succes is geworden blijkt uit de 48 baarzen die gevangen zijn boven de wettelijk maat. Aan het einde der wed strijd bleek, dat niet alleen de eerste prijs, maar tevens tot kampioen werd uitgeroepen A. Nieuwenhuis. De eerste prijs werd behaald met de grootste baars van 31 /2 c.M. De kampioensme- daille werd behaald met het meeste aan tal punten over dit seizoen 397. Tevens werd A. Nieuwenhuis bezitter van een lauwertak voor de meest gevangen maatsbaarzen over 1936 en wel 19 stuks. De wissel-medaille kwam in be zit van G. D. v. d. Zee voor de grootste baars 32 c.M. over ’t geheele seizoen; Verder werden de prijzen als volgt ge wonnen: 2e prijs: A. de Vries. 3e prijs: G. D. v. d. Zee. 4e prijs: P. de Jong. 5e prijs: K. Nieuwenhuis. 6e prijs: L. Noordbruis. 7e prijs: H. Dekker.. 8e prijs: R. Nieuwenhuis. LAATSTE ORGELCONCERT. De serie der Orgelbespelingen van den heer A. Alt, welke reeks met dit concert helaas werd afgesloten, heeft ons een seizoen gebracht van rijk en heerlijk musiceeren. In vocale medewerking hoorden we de dames Trude Wester- onen van Meeteren, J. Vonk, Jelly Wier sma, Nan Sijbenga Jeanne Tuyten, Doe Haasdijk, P. Steensma een Dameskwar- tet en het Vrijz. Kerkkoor, terwijl instru mentale medewerking werd verleend door de heeren H. J. Bakker (fluitist), Piet Molenaar (cellist), Salvatore Sterck (violist) en last not least de strijk- orkestklasse eveneens onder Salv. Sterck. De zéér groote belangstelling van het publiek moge den heer Alt op overtui gende wijze de voldoening schenken, hoezeer men hem en zijn werk hier in alle kringen der bevolking waardeert. Want inderdaad, voor hen die wel eens de orgelconcerten in andere plaatsen be zoeken, hetzij te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht of te Leeuwarden, Enkhuizen, Sneek voor de zulken is dit talrijke bezoek te Bolsward niets minder dan verbazend. De orgelnummers op dit laatste pro gramma waren, zooals steeds, met zorg gekozen en van artistieke hoedanigheid. Niettemin zouden wij en velen met ons het toch zeer op prijs stellen, wanneer wij bij leven en welzijn in het volgend seizoen weer eens de groote orgelwerken van Reger, Franck, Widor en Guilmant mochten beluisteren. De zang van het Vrijz. Kerkkoor, dat heden zijn 10-jarig bestaan herdacht, heeft ons zeer geboeid. Alt’s koraalbe- werking van Psalm 65 met de in onze dagen zoo treffende woorden ,,’t Rumoet der volken als der baren Betoomt Gij waar Gij ’t wilt”, maakte een diepen in druk, waarbij wij in het bijzonder het fraaie geluid der alten konden bewonde ren. Prachtige trekken (nu van de Sopraan) waren op te merken in ’t ver re van gemakkelijk „Sanctus” van Pa lestrina en in „Wachet auf” van Bach. Daarentegen viel het fragment uit Haydn’s „Schöpfung” dat (terecht) met begeleiding werd gezongen, ons niet mee; dat lag voornamelijk aan het kleine overlijden van den dictator Stalin, doen het vermoeden wettigen, dat er nog heel wat aan de normale toestand ontbreekt. De algemeene vervolging van Trotski is hiervan een sprekend bewijs. Ten slotte komen we via de Volken- bondsbesprekingen over bewapening enz. in Engeland. We nemen juist dit land omdat Engeland in de afgeloopen jaren, dat er geconfereerd en onderhan deld is over ontwapening, zich steeds op het standpunt gesteld heeft indien mogelijk aan de ontwapening te kunnen meedoen. Toen evenwel andere landen zich ondanks de besprekingen krachtiger gingen bewapenen, is ook Engeland er toe overgegaan, zijn weermacht opnieuw te versterken. Minister Hoare heeft nog dezer dagen verklaard: Nu wij eenmaal door de omstandigheden gedwongen, weer met krachtige toerustingen zijn be- koor te beluisteren geeft, blijft een (zoo mogelijk) nóg meer evenwichtige stem menverhouding en ’n (óók zoo mogelijk) meer veredelde uitspraak dus aanbevo len. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 onmachtige harmonium dat hierbij werd gebruikt. Wellicht waren we nog onder den indruk van het vorige concert, toen het kerkkoor met begeleiding van orkest zong. Toch vragen we ons af, waarom dit nu niet op het groote orgel kon ge schieden; de begeleidingsmuziek zou vandaar heel wat imposanter hebben ge klonken. Het Vrijz. Kerkkoor beschikt over heel mooi stemmenmateriaal, vooral bij de Sopraan en Alt. De Tenor (die te zwak bezet is) kan het bij de ff in hoog regis ter niet altijd zonder eenigd ruwheid stellen, terwijl de Bas (die daarentegen zéér goed bezet is) te weinig toon ont wikkelt. Het koor zou echter nog veel kunnen winnen bij een meer verfijnden uitspraak. Bij het vele'goede dat het Vrijz. kerk- De Chineesch-Japansche kwestie is er in de afgeloopen week ook niet beter op geworden. Telkens weer duiken er ge ruchten op, dat Japan dreigt met geweld. De vraag mag daarom wel eens gesteld: is die oorlogsdreiging in het verre Oos ten werkelijk zoo groot dat men zich daarover in de andere werelddeelen eenigszins ongerust over moet maken. In de allereerste plaats zou de Pan Aziati sche politiek van Japan er ’n groot nadeel van ondervinden en de verhouding ten opzichte van de andere mogendheden die belangen in het Verre Oosten hebben zouden er door beïnvloed kunnen wor den. Voor Japan zou de oorlog mobilisa tie en het gebruik van groote marine- en legerstrijdkrachten beteekenen. Deze zouden de voornaamste Chineesche kust plaatsen kunnen bezeten en de voor naamste plaatsen aan de rivieren. Het eerste resultaat van wapengeweld zou echter het stopzetten van den handel tusschen de beide landen beteekenen. De Japansche fabrieken in China zouden dan niet kunnen werken en het Japansche zakenleven in China zou stil komen te liggen, zooals in 1932 ook al ife gebeurd. Het ergste gevolg zou echter zijn, dat de anti-Japansche stemming in China sterk aangewakkerd zou worden, waar door elke bezetting door Japan van Chi- neesch grondgebied vrijwel waardeloos zou worden. Het industrieele Japan zal daarom niet bereid zijn een oorlog met zijn beste klant te beginnen. Onwillekeurig denken we bij de bespreking van de Japansche toestand aan Rusland dat aan de grens van Mandsjoekwo met zijn roode leger de wacht houdt en niet zonder meer een verdere expansie van Japan in China zou dulden. Ook de toestand in het eigen Russische land is, afgaande op de spaar zaam binnenkomende berichten niet ge heel zuiver. De geruchten, die er langs omwegen verspreid worden over het OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Hij complimenteert onze re- feering. Gunstiger toekomst voor ons land. Zooals men weet behoorde Sir Henry Deterding, de directeur-generaal van de Koninklijke Shellgroep, sedert Septem ber 1931 tot de voorstanders van deva luatie van den Nederlandschen gulden en aanpassing van den gulden bij het En- gelsche pond sterling, waardoor Neder land gelijk Zweden, Noorwegen en, Dene marken, deel zou hebben uitgemaakt van het Sterling-bloc. Wij vroegen Dinsdagmorgen belet bij1 omsingeling van Madrid bijna volkomen den heer Deterding, belovend niet over de valuatie of devalutie te spreken, doch alleen zijn oordeel te geven over de toe komst van Nederland, die hem zoo ter harte gaat. Dat kan al dadelijk verklaard worden, dat de heer Deterding vol be wondering is voor de forschheid van dé beslissing, waarmede de Nederlandsche regeerig het goud heeft laten schieten, toen dit nog mogelijk was, nadat Frank rijk eerst, Zwitserland later, het voor beeld hadden gegeven. Zonder dat de in ternationale speculatie kans gegeven werd zich op den gulden te werpen, is in den historischen nacht van Zaterdag op Zondag, 27 September 1936, het roer omgegooid en is Nederland nog juist bij tijds gaan zeilen in het kielzog van het Sterling-bloc. Dat de beslissing aan Colijn en de andere ministers moeite heeft gekost, besefte de heer Deterding volkomen, doch er was geen andere uitweg moge lijk, omdat Nederland, als eenig tot op het laatste oogenblik overgebleven land van het oude goudbloc nooit anders dan ten prooi had kunnen vallen aan de rest van de wereld, waardoor de goudvoor raad van de Nederlandsche Bank wel dra zou zijn uitgeput geweest. Nu kon Nederland, met een kleine 700 millioen gulden goud, opgeslagen te Amsterdam, nog op het nippertje rechts- omkeerd maken, terwijl een vertraging van één of twee dagen voor ons land de meest funeste gevolgen zou hebben ge had. Waardeerende, dat dr. H. Colijn, staande in een hoogst verantwoordelijke positie, op het allerlaatste daartoe ge- eigende oogenblik nog tot devaluatie van den Nederlandschen gulden wist te be sluiten, bleek de heer Deterding van oordeel, dat voor Nederland in de meer nabije toekomst gunstiger economische verhoudingen voor verschillende takken van het vaderlandsche bedrijfsleven zul len aanbreken. Met name verwaht de heer Deterding een opleving van beteekenis voor den Nederlandschen handel, de Nederland sche nijverheid, de Nederlandsche scheepvaart, die alle weer „konkurren- zfShig” zullen zijn. Doch ook vooral de vaderlandsche landbouw, de'tuinbouw, de teelt van fijne zaden en granen, de teelt van bloemen, bloembollen, heesters, die alle met lamheid waren geslagen, zullen de gunstige gevolgen van de de valuatie van den Nederlandschen gulden ondervinden. Immers, al die grootere en kleinere land- en tuinbouwondernemin gen konden door de hooge goudwaarde van den gulden vrijwel niets meer naat het buitenland exporteeren. Die moge lijkheid staat thans weer open. Men ver- gete niet, dat ons land veel meer land bouwproducten produceert dan het zelf kan consumeeren, terwijl het ook in an der opzicht groote industrieën heeft, (o.m. Philips-producten, kunstzijde- en scheepvaartbelangen) die voor meer dan de helft moeten bestaan van de buiten landsche markten. Natuurlijk zullen nog tal van moeilijk heden blijven te overwinnen, maar nu de eerste groote stap gezet is, komt Ne derland die bezwaren van seccndairen aard wel vanzelf te boven. De blijdere toekomst, die Nederland tegemoet zal gaan, heeft weliswaar heel lang op zich laten wachten, doch het is beter een dergelijk hoopvolstemmend vooruitzicht te hebben, dan uiteindelijk bij een stapel goud in de kelders van de Nederlandsche Bank, een langzamen economischen hongerdood tegemoet te moeten gaan, zonder dat er nog ergens ’n greintje uitkomst uit de allerbenardste omstandigheden valt te bespeuren. Kortweg samengevat: „Het daghet in het Oosten!” Aldus het waardevolle oordeel van de zen grooten Nederlander met wereldre- putatie. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. De 6de wedstrijd van bovengenoemde vischclub, welke Zondag j.l. werd ge houden, is in alle opzichten goed ge slaagd. Wederom ging men op de fiets naar Gaast en de vangst was wel de grootste van het geheele seizoen. Niet minder dan 49 baarzen boven de wette lijke maat, waarvan de grootste (29 cm.) werd gevangen door D. Adema, waar mee hij de 1ste prijs behaalde. De verdere uitslag is als volgt: 2e prijs: G. de Jong. 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e He ARUM. AUTO IN BRAND. 4 October 1936. Hedenmiddag moest de auto-verhuur- der A. Elgejrsma eenige personen per auto naar Achlum brengen. Toen hij bezig was om de auto aan te slaan in zijn garage, ontstond plot seling brand in de carburator. Door een paar passeerende wandelaars werd on middellijk hulp verleend. Nadat men de brandende auto gezamenlijk uit de ga rage had gereden, trachtte men de brand te blusschen door er een deken over te gooien. Toen dat niet lukte, begon men het met emmers water te probeeren. Na eenigen tijd was men het vuur meester. Vermoedelijk is de brand ontstaan doof kortsluiting. Het is voor de betrokkenen te hopen, dat verzekering de schade dekt. De passagiers zijn met een andere auto naar de plaats hunner bestemming vervoerd. DE JONG s NIEUWSBLAD JÏG 1 Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/j ct. Buitenland 2^ ct. Q. ff ff ff ff ff ff ff la ï- 1- 1- 5- n Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1