GEUItllGO BPIlffllSfflf. Buitenlandsché Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. O. WERFF Reparatie aan alle merken Automobielen JACOB II. HEEIÏISKERCK J Woensdag 14 October 1936 No. 80 32g*g Jaargang Uitgever A. J. OSINöA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 4 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 J .1 4 0-4. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland V/a ct. Buitenland 2^ ct. Rusland en Duitschland. Wat gebeurt er in Oostenrijk? Vliegers van thans en voor 35 jaar terug. Wanneer we bij de aanhef van deze revue twee groote wereldmachten Rus land en Duitschland in één adem noemen dan leggen we daarbij ook direct de na druk op twee wereldstroomingen, die de oorzaak kunnen worden van de nieuwe wereldoorlog die algemeen gevreesd wordt. Wanneer we in dit opzicht even onze gedachten bepalen bij de gebeurte nissen in Spanje, dan beginnen we zoo langzamerhand te beseffen, dat daar niet gestreden wordt een burgeroorlog tus schen twee deelen van hetzelfde volk, maar dat de inzet van die strijd is: voor of tegen het fascisme voor of tegen het communisme. Wie hieraan nog mocht twijfelen, heeft geen open oog voor de feiten van den dag. Reeds weken geleden heeft Sovjet Rusland in Barcelona een consulaat-ge- neraal gevestigd met het uitsluitende doel oorlogsmateriaal te leveren aan de regeeringstroepen. Men weet, nietwaar, dat door verschillende mogendheden een z.g. non-interventie overéénkomst was gesloten. Dit beteekent een niet inmen ging in den burgeroorlog, maar onder de hand leverden Duitschland en Italië en ook andere landen oorlogsmateriaal aan de opstandige groepen, de z.g. fas cisten en zorgden Rusland en Frankrijk voor hulp aan de regeeringstroepen, die we de communisten kunnen noemen. Zie, dat is met weinig woorden de situatie in Spanje, zuiver geteekend. Nu protesteert Rusland tegen de wa- penleveringen door Duitschland en idem dit land tegen Rusland. De openlijke sympathie van de Duitschers voor de op standelingen staat precies tegen diezelf de mentaliteit in Rusland voor de regee ringstroepen. Logisch geredeneerd zal dus een overwinning van een van beide partijen een zekere ontstemming teweeg brengen en dit juist achten we het groo te gevaar voor den wereldvrede. Bovendien moeten we niet vergeten, dat ook Italië met raad en daad de op standelingen steunt. Het is een heksen ketel daar in Spanje en de meest opti mistische kijk op dit wereldgebeuren is niet in staat een enkel lichtpuntje aan te wijzen. Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. vattende kwestie nader uiteen te zetten, daar de oplossing niet slechts op econo misch, maar misschien meer nog op po litiek terrein gezocht moet worden. Ge noeg zij te zeggen, dat hiertoe noodig is, dat het inzicht van de wereld, waar aan in de laatste jaren nogal iets schijnt te mankeeren, weer helder wordt. Er zijn reeds teekenen, die er op wijzen, dat dit min of meer het geval is. Frankrijk, Zwitserland, Italië en Ne derland zijn overgegaan tot de afschaf fing van eenige contingenteeringsmaat- regelen, terwijl onze regeering bovendien nog een verlaging van invoerrechten in het vooruitzicht heeft gesteld. Maar dit is eerst een kleine stap in de goede rich ting, ondernomen door nog slechts wei nige naties. In haar geheel kan de kwes tie slechts worden opgelost door een in ternationale economische en monetaire conferentie, waar goede wil gepaard zal gaan met een helder inzicht. Tot zoo lang en niets wijst er op dat dit bin nenkort het geval zal zijn mag men optimistisch zijn, maar dan slechts in ge matigden vorm. De prijsstijging, die men spoedig aan den lijve zal ondervinden, zal daar intusschen wel het hare toe bij dragen. Het conflict Starenbergh-Feij in Oos tenrijk vraagt ook even onze bijzondere aandacht. We moeten even duidelijker worden en U eerst vertellen wie Sta- renbergh en Feij zijn en welke positie zij in Oostenrijk innemen. Beiden zijn ze commandant en leiders van de burgerwacht en Heimwehr, die ontstaan zijn na de wapenstilstand van 1918. Beiden ook bezield met de idee de eigen organisatie zoo groot en breed mogelijk uit te werken, waardoor na tuurlijk telkens conflicten ontstonden. Voor het jonge Oostenrijk waren deze conflicten een belemmering voor een rustige uitbouw van het regeeringspro- granj en heeft ten slotte Schuschnigg, de bondskanselier handig gebruik makende van de ruzie tusschen deze twee heeren de knoop radicaal doorgehakt, dóór ont binding zoowel van Heimwehr als bur gerwacht. De Ministers, die bij de ontbonden para-militaire formaties zijn aangesloten, blijven allen in functie. In het Kabinet wordt derhalve geen enkele wijziging HAVANA’S 10 in kistjes 60 en 80 ct. LOODVERPAKKING 6 en 8 ct. ROOKERS VAN „IETS APARTS", WORDEN DEZE MERKEN TEN ZEERSTE AANBEVOLEN. VOOR WEDERVERKOOPERS HET ADRES: CORNEL’S SIGARENRANDEL water gereden auto’s te bevrijden. Met de meeste nadruk waarschuwt spreker de nog veel te dikwijls voorkomende methode van een onder water geraakte auto de kap open te snijden; dit is ab soluut verkeerd. Verschillende proeven hebben aangetoond, dat onder water de hoeveelheid lucht in de auto zeker 5 tot 7 minuten beschikbaar blijft en dat even eens de portieren onder water zijn te openen wanneer de evenwichtstoestand in druk na enkele minuten is ingetreden. Met verschillende zeer duidelijke licht beelden werd dit feit aangetoond. Een interessante lezing, die hoogst gewaar deerd werd. In de pauze werd aan den heer Bang- ma, die het vorig jaar een jongetje, die door het ijs gezakt was, van den ver drinkingsdood redde, namens den bond een diploma overhandigd. Ook spreekt de heer Burgemeester en kele woorden van dank aan den spreker en aan de Bolswardsche reddingsbrigade voor haar menschlievend werk. Hierna gaf de heer Smit een serie aar dige films, die duidelijk het groote en goede werk van de diverse reddingsbri gades aantoonden. Met zeer groote aan dacht werden deze films en explicatie van den heer Smit gevolgd. Over het geheel genomen een uitste kend geslaagde propaganda-avond. gebracht. Bepaald is trouwens, dat de leden van het kabinet door geen enkele andere verplichting gebonden zijn dan door hun grondwettigen eed. Hierover wordt nog nader gemeld, dat Schusch nigg zou hebben besloten, dat de leden van het kabinet de eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Daarmee is dan ook de Oostenrijksche bondspre sident dictator van Oostenrijk geworden met onbeperkte bevoegdheid. Dat is dus dictator no. 3 en daarmee stappen we van onze ruzie makende pla neet af om eens in wat rustiger en hoo- ger sferen te vertoeven. U begrijpt zeker wel dat we enkele woorden willen wijden aan de luchtrace om de wereld. Na de mislukte wedvlucht naar Johan nesburg, waarbij weer heel wat onge lukken zijn gebeurd, staat deze luchtrace in het middelpunt der belangstelling. De inzet van deze luchtreis door een drietal Amerikaansche journalisten is, wie het vlugste de aardbodem rond kan reizen. Tot nu toe heeft de heer Ekins de leiding Deze voorsprong heeft de heer Ekins, naar hij zelf verklaart, te danken aan de voortreffelijke dienst van de K. L. M. Deze en de K. N. I. L. M. hebben een buitengewoon aandeel gehad in de snelle verbinding rondom de aardbol. Dat de Amerikanen dit erkennen is een groote propaganda voor onze luchtvaart. Er is, aldus genoemde journalist, in de Vereen. Staten geen enkele luchtvaartmaatschap pij, welke met de K. L. M. in efficiency en service kan wedijveren. Wanneer de laatste etappe van deze reis met de China Clipper vanaf Manilla volbracht kan worden heeft deze reis om de aardbol in totaal 19 dagen geduurd, waarbij deze journalist nog vijf dagen heeft kunnen uitrusten op het strand van Manilla. Onwillekeurig denkt men bij een der gelijke snelheidsprestatie terug aan de pioniers van de luchtvaart, waaronder zeker de Franschman Dumont niet ver geten mag worden. Het wordt nu 19 Oc tober 35 jaar geleden, dat Santos Du mont met een bestuurbaar luchtschip rond de Eifeltoren vloog. Het heeft heel wat moeite en doorzettingsvermogen ge kost voordat Santos Dumont er in slaag de de tocht rond de Eifeltoren te vol brengen. Niet minder dan zes maal is ei een nieuwe ballon gebouwd. De eerste brak bij de landing in tweeën. De tweede kwam in de boomen terecht. De derde bleek niet voldoende bestuurbaar, eveneens mislukte nummer 5. De zesde doet het beter en hiermee maakt Dumont verschillende gjoed ge slaagde vluchten. Pas echter met de ze vende die weer van een zwaardere motor voorzien was, gelukte het vanaf Sant Cloud rond de Eifeltoren binnen het half uur weer aan het uitgangspunt te arri- veeren. De prijs, die Santos Dumont hier voor ontving, een bedrag van 120000 franc, heeft hij in zijn geheel wegge schonken. Een groot gedeelte aan zijn meccano’s en de werklieden, die de bal lon gebouwd hadden en de rest aan de armen van Parijs. Na dien tijd heeft Santos Dumont zich bezig gehouden met het systeem zwaar der dan de lucht en is ook hierdoor een der pioniers op het gebied van de lucht vaart geworden. wil hij kunnen blijven concurreeren, zijn prijzen onmogelijk met 25 in Neder- landsch geld gaan verhoogen. En zoo is het ook met vele andere goederen. Maar dat er in ieder geval een zekere prijs- verhooging komt, is vast. Papier, ijzer waren, stoffen enz. zijn reeds in prijs verhoogd, of zullen in prijs verhoogd worden, zoodra de oude voorraden uit geput zijn, tenzij.alle handelsbelem- meringen worden afgebroken, want eerst in dit geval zullen alle bevolkingsgroe pen internationaal gezien de vruch ten van de aanpassing van gulden, franc enz. aan dollar en pond kunnen plukken. Het zou te ver voeren, deze veelom- uiterst chique zaken. Maar ook Bolsward heeft deze week haar modeshow gehad. Op de vriende lijke uitnoodiging van den heer B. J. Zantman hebben ook wij even een kijkje genomen op de door het Bolswardsche MODESHOW. Als men dit woord hoort dan denkt men al spoedig aan groove steden met Confectiehuis georganiseerde modeshow. De belangstelling hiervoor, ook van buiten de stad, bleek zoo groot te zijn, dat men nauwelijks kans zag alle dames een behoorlijke plaats te geven, doch met wat schikking ging het toch. Met Steeds groeiende interesse werden de tallooze snufjes uit Parijs en andere modegebieden bekeken. Wij hadden niet kunnen denken, dat op dit gebied zoo veel in Bolsward gedemonstreerd kon worden. Vooral na de pauze, waarin een kopje thee gepresenteerd werd, werden beste methode om passagiers uit in hel veel elegante avond- en baljaponnen ge demonstreerd. Aan de dames, welke aan de uitnoo diging gevolg hadden gegeven, was het te merken, dat zij geen spijt hadden deze show te hebben bezocht. De groote winkelruimte, geheel leeg gemaakt voor deze show, leent zich mede door haar warme bekleeding, heel goed voor dit doel. Deze eerste modeshow in het Bols wardsche Confectiehuis mag gerust als geslaagd genoemd worden. waarin opgenomen VOETBAL. C. A. B. IAlcides Onder groote belangstelling heeft C. A. B. Zondagmiddag haar tweede BEVESTIGING EN INTREDE Ds. G. KOSTERS. De beroepen Doopsgezinde predikant te Wdsi-Tërschelljing, Ds. G. Koster^, werd Zondag door zijn vader, Ds. M. Kosters van Bolsward, bevestigd. Als tekst was gekozen Efeze 4 12: „En hij heeft anderen tot evangelisten, herders en leeraars aangesteld, om de heiligen volkomen geschikt te maken voor hun dienstbetoon, tot opbouwing van Christus’ lichaam”. Den nieuwen predikant werd gewezen op het hooge, het heilige en de verplich tingen van zijn gekozen ambt; de ge meente op haar houding tegenover den nieuwen leeraar en op diens toekomstig herderlijk leven, waarna de officieele be vestiging volgde. Vervolgens sprak de nieuwe leeraar naar Mare. 5:17 „De gezonden behoe ven geen geneesheer, maar de zieken; Ik ben niet gekomen om rechtschapenen, maar om zondaren te roepen.” Die ziek zijn, dat zijn zij, die, hoewel ze zich van hun kracht bewust zijn, klein weten tel zijn tegenover den Meester, die ons de weg wijst naar het Licht. Daarom is de opdracht aan ons „ge meente en leeraar” te gelooven in Jezus Christus als de Weg, de Waarheid, hef Licht en het Leven. Jezus wijst ons de weg tot God. Ik wil trachten in uw mid den te getuigen van dien God, doch ik voel tevens ook den Medicijnmeester van noode te hebben. Daarna werd de nieuwe leeraar toe gesproken door de heeren D. van der Werf, Hallum, namens de F. D. S. en als vriend ds. Broer, Harlingen, namens den ring Bolsward en de zustergemeente Harlingen, ds. Fleischer, Balk, als vriend, ds. Hoekema, Hallum, namens de gem. Hallum (geboorteplaats van den nieu wen predikant) en fam. Wartena, Sikma, Gouda namens de Kampvrienden; v. Drooge, namens het studentengenoot schap,; v. d. Meulen, Bolsward, namens de zustergem. Bolsward; M. Jensma, na mens de gemeente St. Anna Par.; ds. Hazeloop, Ned. Herv. pred. op Terschel ling namens de collega’s van het eiland. De kerk was geheel bezet. thuiswedstrijd gespeeld en weer is het een nederlaag voor de roodwitten ge worden. We willen voor vandaag onze nabe schouwing niet beginnen met een op somming van de op en neergaande aan vallen en de vele mislukkingen, maar trachten uit deze wedstrijd de oorzaken van het nu telkens falen van onze C. A. B. ploeg op te sporen. De opmerking, die men zoo langs de lijn hoort: „Ze kunnen niet meer voetballen” is er vier kant naast”. Elke onbevooroordeelde toeschouwer heeft Zondagmiddag kun nen constateeren dat voor de rust de C. A. B.-ploeg sterker was dan het Al- cides-elfstal. De aanvallen waren goed opgezet en waren dikwijls veel gevaar lijker dan die van de tegenpartij. Het laatste moment echter mist telkens die correcte afwerking, noodig om goals te maken. Dat is natuurlijk geen compli mentje aan de voorhoede. Meerdere malen staan de spelers bij een goede voorzet verkeerd opgesteld en hoewel het geluk een beetje mee kan spreken, dient men hierop niet te veel te vertrou wen. Men zal ons misschien toevoegen, wat dient er dan in deze voorhoede ver anderd te worden? Dat is natuurlijk het terrein van de elftalcommissie, die zeer zeker de fouten gezien heeft, maar wat wel als algemeene indruk mag worden vastgelegd is, dat deze voorhoede veel meer op het doel moet schieten en voor al het binnentrio eens een kansje moet wagen met door te loopen. De midden- linie is voor wat de twee kantspelers be treft zeer goed, minder kunnen wij te vreden zijn over onze backs. Dat nood gedwongen experimenteeren met telkens nieuwe spelers is natuurlijk niet bevor derlijk voor goed samenspel. De nieuwe keeper begint zich aardig in te spelen, is in hoogere ballen wat onzeker, maar had bij deze elkaar niet altijd even goed begrijpende backs geen gemakkelijke taak. Staat ons eerste elftal er in deze com petitie, afgaande op reeds gespeelde wedstrijden zoo slecht voor, is een vraag, die we ons gesteld hebben. Geen kwestie van; de eerste helft van de Zondag gespeelde wedstrijd heeft ge toond, dat C. A. B. gelijkwaardig is aan die andere ploegen. Daarom heeren, on danks enkele tekortkomingen, ondanks ook wat veel pech, de moed er in hou den. De volgende wedstrijd nog eens met hetzelfde elftal ten strijde getrok ken. Het kan nog en het moet. C. A. B. II speelde tegen Arestides met een gelijk spel 11. De adspiranten verloren van Sneek met 0—3. Hoe denkt het Nederlandsche volk in doorsnee over de devaluatie van den gul- den? Beter dan onmiddellijk na de deva luatie, is het thans mogelijk, op deze vraag een antwoord te geven. Indien men zijn oor eens te luisteren legt en verschillende uitlatingen van bekende persoonlijkheden in de dagbladen er op naslaat, komt men tot deze conclusie, de geldontwaarding is aanleiding ge weest tot een golf van optimisme, die weldadig aandoet in deze nog altijd som bere tijden. Maar is dit optimisme ook in alle opzichten gerechtvaardigd? Laat ons op den voorgrond stellen, dat het begrijpelijk is; indien een man als Dr. Deterding, sinds 1931 voorstander van devaluatie, zich in enthousiaste be woordingen over de toekomstmogelijk heden welke zich thans bieden, uit,i indien men leest, dat de Nederlandsche aandeel houders op de beurs 600 millioen gulden „verdiend” hebben en indien men dan ten slotte in verschillende couranten-ar- tikelen de voordeelen van den nieuwen toestand voor scheepvaart, landbouw en industrie ziet opgesomd, is het geen wonder, dat ook hij (of zij) die zoo van economische dingen geen weet heeft, de toekomst zonder meer rooskleurig gaat inzien en zich hoogstens afvraagt, waar om men ’n maatregel, die zooveel goeds brengt, dan toch niet eerder heeft geno men. Maar toch, toch zal men goed doen, zijn optimisme eenigszins te matigen. Ze ker, de devaluatie is voor de gelukkige bezitters van een paket aandeelen een niet te onderschatten voordeeltje geweest ook stelt zij landbouw en industrie weer ten deele in staat, op de wereldmarkt met het buitenland in concurrentie te treden en wellicht het exportkwantum te verhoogen, en ten slotte kan zij verlich ting brengen in den slechten toestand waarin onze scheepvaart verkeerde ook al mag men zulks naar de heer Zaal berg, directeur van de Mij. tot Beharti ging van de Nationale Scheepvaart-Be- langen, dezer dagen in de Telegraaf uit eenzette, niet overschatten maar an derzijds blijft er een groote groep Ne derlanders over, die voorhands slechts de lasten en niet de lusten van een klein vast inkomen dat zeker voorloopig niet zal worden verhoogd en ook niet kan worden verhoogd, omdat anders alle ge- noémde’ voordeelen van de devaluatie weer voor een groot deel teniet zouden worden gedaan. Wat echter wel zal stij gen, men kan bijna zeggen onontkoom baar, dat zijn de prijzen. Niet zoozeer die van zuivere Nederlandsche producten als groente, fruit, zuivelproducten, enz., ook al zullen deze zich ten slotte meer naar de algemeene tendenz richten, maar wel de prijzen van de goederen, die uit het buitenland, voor zoover dit thans niet gedevalueerd heeft (Engeland, Ame rika, enz.) zijn geïmporteerd, of goede ren, waarin buitenlandsche grondstoffen zijn verwerkt en dat zijn er vele. Het ge volg daarvan is dat de trekker van een vast inkomen, dat niet stijgt, reeds bin nen korten tijd minder zal kunnen koo- pen, dan voorheen het geval was. Van deze vaststelling behoeft men ook nu al weer niet te veel te schrikken. Naar alle waarschijnlijkheid zal het percentage der prijsstijging aanzienlijk minder zijn, dan dat van de devaluatie van den gulden. Om dit aan de hand van een eenigs zins „luxe’’ voorbeeld toe te lichten. De valueert de gulden ten slotte 25 dan zou de prijs van een Engelsche, Duitsche of Amerikaansche automobiel, die voor heen 1000 gulden kostte, 1250 gulden moeten gaan bedragen, indien de tus- schenhandelaar zijn winstmarge niet drukt. In de praktijk zal dit evenwel niet gebeuren, want wagens van Fransch en Italiaansch fabrikaat (landen die nu ook hebben gedevalueerd) zullen in prijs on geveer hetzelfde blijven en dus kan de Amerikaansche of Engelsche fabrikant, jare zoovele ongelukken voor. Het zwemmen leeren is niets anders dan het zich veilig stellen tegen verdrinking. In de Ned. reddingsbrigades staan 15000 mannen en vrouwen gereed bij eventu- eele gevallen hulp te bieden. De laatste jaren is er een nieuw ge vaar bijgekomen en wel het auto-ongeval te water. In 1934 reden er 85 auto’s te water, gered werden 246 personen, ver dronken 43. Op verschillende manieren is men aan het zoeken gegaan naar de OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 FILMAVOND BOLSWARDSCHE REDDINGSBRIGADE Voor een goed bezette zaal hield de Reddingsbrigade, afd. Bolsward een zeer geslaagde demonstratie-avond in hotel Boermans. De heer Van der Pol opende deze bij eenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid de heer Burgemeester en Secretaris en het corps marechaussee en politie. De heer Meijering, propagandist van den Bond, leest een brief voor van Dr. Beekhuis met de beste wenschen voor de Bolswardsche reddingsbrigade. Daarna hield deze spreker een cause rie met lichtbeelden verduidelijkt over ’t redden van drenkelingen. Nederland, al dus deze spreker, is een waterland. van ons volk leeft en werkt aan het wa ter en daardoor komen er ook telken DE JONG s NIEU BLAD f I 1 WIJ ETALEEREN DEZE WEEK DE SIGAAR MET DE VOLGEURIGE HAVANA EN BRAZIELMELANGE 4-5-6-8-10-12 cent ALLEENVERKOOP BJJ ONS GOOLMY BAAR’s SNEEKERPOORT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1