UIIJ BEULIEGEH DE OCEANEN. Buitenlandsche Revue. Reparatie aan alle merken Automobielen heerlijk I. III. V. d. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo |1 mi I LU r UTHAEENzS Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 32**g Jaargang Woensdag 21 October 1936 No. 82 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 2W Groote voorraad Onderdeelen en Banden r VAN HOUTENS CACAO Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN in 1 - KIMSWERD MAKKUM. Advertentlën per regel; Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/a ct. Buitenland 2^ ct. Speciale inrichting voor Zaterdagmiddag speelde R. E. S. te gen Oranje Nassau te Sneek en won met 32. 18 Oct. ’t Was stormachtig en koud, zoodat 16 October 1936. Door notaris Faber te Makkum werd hier hedenavond finaal verkocht een win- kelhuizing met woning, in eigen gebruik bij den heer P. U. van der Weide. Koo- per werd de heer Heeres te Bolsward voor f2510. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. EEN AAL MET TWEE KOPPEN. De heer Wielinga, vischhandelaar al hier, ving hedenmorgen in de Makku- mervaart een aal met twee koppen. Beide koppen waren geheel compleet. Voorzeker een niet dikwijls voorko mend verschijnsel. 16 October 1936. Onder voorzitterschap van den heer R. Hoogeveen, kwam de muziekvereeni- ging „Oefening kweekt Kunst” alhier, in jaarvergadering bijeen. De notulen en het jaarverslag werden onveranderd vastgesteld. De inkomsten, met inbegrip saldo vorig jaar waren ge weest f642.46, uitgaven f431.20, in kas f211.26. De boekhouding, nagezien door de heeren W. K. Postma en Th. Weide- ma werd in orde bevonden. Daar de vereen, eerstdaags weer voor groote kosten staat en de penningmees ter geen kans zag tot de volgende con- tributie-inning rond te komen, werd be sloten een bazar te organiseeren, alsme de een verloting. De heer J. de Boer werd met algemee- na stemmen als Bestuurslid herkozen. Met een woord van opwekking werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. GOUDETIKET: pittig en krachtig 'I beide even van smaak i 1 kregen, zoodat nu de regeering in Ma nilla in deze kwestie de competentie heeft overgenomen. De K. N. I. L. M. is evenwel niet bij de pakken blijven neerzitten; met Mr. Ekins is ook haar vertegenwoordiger de heer Nieuwenhuis naar Manilla gevlogen om daar persoonlijk met de vice-presi dent van de Philippijnen te onderhande len. De proef van haar kunnen, die de K. N. I. L. M. zoo juist heeft afgelegd, zal daarvan is men overtuigd er veel toe bijdragen, deze onderhandelin- gen te bespoedigen. En wanneer dan onder den indruk, die de Nederlandsche luchtvaart in het bui tenland heeft weten te maken, de zoo lang verbeide vergunning is verstrekt, zullen wij na den Indischen ook den Stillen Oceaan bevliegen. E straks wel licht ook den Atlantischen. Uitslagen R.-K. voetbalclub: R. E. S. II speelde te Leeuwarden tegen M. K. V. III en verloor met 04. R. E. S. I idem tegen M. K. V. I met gelijk spel 44. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Voor de laatste maal in het vischsei- zoen vertrok de vischclub j.l. Zondag om achter Burgwerd nog 1 wedstrijd te hou den. Ditmaal ging men loopende. Men trof het slecht met het weer en de vangst was ook niet groot, n.l. maar 17 baarzen boven de wettelijke maat, waarvan de grootste, 28 c.m., werd gevangen door Dj. van der Eems, waarmee deze de 1ste prijs behaalde. De verdere uitslag is als volgt: 2de prijs: 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de D. Adema. G. de Jong. A. Venema. D. de Jong. R. van der Schaaf. St. Ruiter. J. Peters. KI. Koopmans. COLLECTE BLINDEN. De collecte ten bate van de stichting voor alleenstaande blinden te Wolf- heze heeft f 59.65 opgebracht. f O. en landarbeiders. De aftr. bestuurs leden O. Kooijenga, P. Reinsma en mej. A. Sinnema werden herkozen. Voor een bijdrage zorgden Mej. H. v. d. Schel met „Blommen” en de heer O. Kooijen ga droeg voor ,,Liebestraum” of liefde- droomen. België en de bewapening. Frankrijk op de tweesprong. De ondergang van Abessinië. Het Communisme in Rusland. De jongste rede van den Belgischen Koning heeft heel wat pennen in binnen- en buitenland in beweging gebracht. De in deze rede verwerkte problemen zijn van zoo vitaal belang, ook voor de rondom België levende mogendheden, dat voor een oogenblik de aandacht van de gebeurtenissen in Spanje wordt afge leid en aller gedachte zich concentreert om deze nieuwe situatie. Maar laten we eerst even voor onze lezers, die mogelijk de vorige week niet met voldoende aandacht de buitenland sche berichten gevolgd hebben, de kern van dit probleem uiteenzetten. Het in de jaren na den wereldoorlog gesloten ver drag van Locarno, had ook aan België zekere verplichtingen opgelegd, waaraan dit land zich tot nu toe trouw gehouden heeft. De opzegging van dit verdrag door Duitschland, de versterking van de Rijngrens, de onzekere toestand op veler lei gebied in Europa en misschien ook de politieke verwarring in dit land zelve hebben voor België de noodzakelijkheid van een nieuwe koers geschapen en deze is volgens den Koning, gelegen in een opzegging van de diverse bedragen en het streven naar een zelfstandig België. Zeer terecht wenscht België niet weer vastgeklonken aan diverse bondge nootschappen het tweede Europeesche slagveld te worden. Wanneer de Koning in zijn rede her innert aan de zelfstandigheidspolitiek van Nederland en Zwitserland, dan ligt daar naast een waardeering voor het Nederlandsche en Zwitsersche standpunt, ook een erkenning in, dat dit voor een kleine staat het meest juiste is. We kun nen ons als Nederlanders over deze ont wikkeling van de Belgische gedachte verheugen. Onze zuidgrens wordt hier mee een neutrale grens en het gevaar, dat ons land aan alle kanten door oor- logsgolven zal worden bespoeld, is weer iets minder geworden. Bovendien heeft Engeland herhaalde lijk te kennen gegeven dat de onafhan kelijkheid van de lage landen aan de zee ook een vitaal Britsch belang is. Daar mee willen we niet beweren, dat Enge land en ook Frankrijk zoo buitengewoon ingenomen zijn met de jcngste verklaring van koning Leopold. Neen, vooral in Frankrijk ziet men in de rede van den Belgische Koning een losmaking van oude militaire overeenkomsten. Men mag zich in dit verband de vraag stellen, wat is de oorzaak dat België zich die vroe- geren Fransche vriendschap van den hals schuift en dan gelooven we, is er maar één radicaal antwoord: het steeds meer en meer voortwoekerende communisme. De groote tegenstelling, waardoor het Europeesch wereldgebeuren beheerscht wordt, het fascisme en het communisme de ondergrond van de bloedige bur gerkrijg in Spanje maakte het voor België noodzakelijk zich te bezinnen over de te volgen politiek. Doordat België zich nu losmaakt van de militaire verdragen met Frankrijk en zich op neutraliteitsstandpunt gaat stel len, is daarmee ons inziens ook veroor deeld de communistisch getinte politiek van het Fransche kabinet-Blum. De anti these fascismebolsjewisme teekent zich ook in Frankrijk reeds scherper af en plaatst dit land voor een buitenge wone crisis. Een groeiende oppositie tegen de re geering is er merkbaar. In duizenden exemplaren is er dezer dagen een mani fest verspreid, waarin het volk gewaar schuwd wordt voor de dreigende gevaren die het communisme met zich kan bren gen. Geen wonder dat Hitler met groot welgevallen kennis neemt van dit mani fest dat een bevestiging is van zijn we- reldoproep tegen het communisme op de partijdag te Neurenberg. Het is met de zelfstandigheid van Abessinië afgeloopen. De autonome re geering te Gore bestaat niet meer. De na de vlucht van den Negus benoemde minister-president Walde Sadik en de opperbevelhebber van alle militaire strijdkrachten in Abessinië, Ras Imroe, hebben hun toevlucht gezocht in Olgan- da. Dat is het einde van het oeroude zelfstandige rijk. Over de oorzaken van deze debacle is reeds zooveel geschreven dat daarover niet veel nieuws meer te vermelden valt. Een pas in Italië uitgegeven boekwerk geschreven door generaal de Bono, de vorige opperbevelhebber van de Itali- aansche strijdkrachten in Abessinië, geeft een typisch beeld over de manier, waar op deze oorlog door de Italianen gewon nen is. Zeker, de techniek spreekt hier een woordje mee bij de verovering van dat land, maar de stoot tot deze overwinning is geweest, de voorbereiding tot het ver raad. Met ontzaglijk veel geld zijn de Abessijnsche rassen omgekocht, de een na den ander is naar Italiaansche zijde overgeloopen, waardoor de tegenstand van de nog overblijvende troepen finaal gebroken werd. Welk inheemsch rijkt komt nu aan de beurt om ten offer te vallen aaan de landhonger van een dei Europeesche staten? We hebben slechts met enkele woor den gesproken over het voortwoekeren de communisme en onwillekeurig gaan onze gedachten dan naar Rusland. Dat dit land de communistische we reldrevolutie voorbereidt is genoegzaam bekend en ook dat de communisten in Spanje alle mogelijke hulp geboden wordt. Moskou heeft, zooals we reeds eerder verteld hebben, aan de non-inter- ventie-commissie een verzoek gericht on middellijk de bespreking te openen over het Russische voorstel dat Frankrijk en Engeland oorlogsschepen ter beschikking stellen om de kust van Portugal te be waken. Wat voor belang kan, zoo vra gen we ons af, Rusland hebben bij een bewaking van de Portugeesche kust? Een blik op de wereldkaart doet ons on middellijk zien, dat de verbinding van Marokko, het brandpunt van de opstan dige beweging in Spanje en de kust van Portugal onontbeerlijk is voor de aan voer van de noodige manschappen en ook van de munitie die bij elke oorlog voering verbruikt wordt en waaraan de diverse fabrieken, ook in neutrale landen, graag wat willen verdienen. Het zijn niet altijd ideëele beginselen, die ons doen en laten kenmerken. Drie Amerikaansche journalisten Ekins Kieran en Miss Kilgallen, racen met zijn drieën om de wereld heen en het gaat er maar om, wie van hen weer het eerste het land van de sterren en de strepen betreedt. Het geheel is niet zeer belang rijk, echt Amerikaansch en misschien ook wat zot. Want ten slotte is het een vrij kostbare onderneming, die buiten eenige reclame voor de betreffende personen en de door hen vertegenwoordigende dag bladconcerns de wereld weinig nut ople vert. Evenmin belangrijk zou het voor ons zijn, dat Mr. Ekins zijn beide con currenten ver en ver vooruit was, ware het niet, dat hij dit te danken had aan onze K. L. M. en haar dochtermaatschap pij de K. N. I. L. M. met wier toestellen hij groote afstanden heeft afgelegd, ter wijl Miss Kilgallen en Kieran aan de vliegtuigen van de Imperial Airways de voorkeur hebben gegeven niet tot hun voordeel overigens want toen Ekins reeds in Manilla zat, bevonden zijn te genstanders zich eerst in Britsch-Indië. Daardoor is deze wedstrijd, waaraan door de geheele wereld groote publici teit is gegeven, een waar propaganda object voor onze luchtvaartmaatschap pijen in eigen land en in Nederlandsch- Indië geweest en dit was slechts moge lijk, doordat de betrouwbaarheid, stipt heid, goede organisatie en kundigheid van de Nederlandsche luchtvaart nu een maal voorbeeldig zijn. Van verreweg het grootste belang was echter iets anders en dat was het feit, dat de directie van de K. N. I. L. M., die sinds lang een open oog had voor de mogelijkheden van het luchtverkeer in 'het Verre Oosten, door dezen wedstrijd tusschen de drie Amerikanen, een schit terende gelegenheid kreeg, om een proef vlucht naar de Philippijnen, een z.g. goodwill-vlucht om de mogelijkheden voor het luchtverkeer daar te verkennen, te maken. Nog voor dat de „Kwak” met Ekins aan boord te Batavia was geland, had de K. N. I. L. M. den Amerikaan reeds telegrafisch aangeboden hem per Douglas naar Manilla te brengen. De heer Ekins hapte toe, was zelfs bereid het grootste gedeelte van de onkosten te dragen en een half uur nadat de „Kwak” in Batavia was gearriveerd, vertrok de Douglas PK-AFL van de K. N. I. L. M. met den wereldreiziger naar Manilla. Dat is een kenmerkend staaltje van Nederlandsche doortastendheid en zakengeest. Voor de K. N. I. L. M. stond hierbij intusschen veel meer op het spel, dan slechts het overbrengen van een Ameri kaan, die snelheidsrecords wil slaan. Dit was n.l. de eerste tocht van den aan onze voortvarende Indische luchtvaartmij. be- hoorend toestel naar Manilla en naar de directie hoopt, zal het niet haar laatste zijn. Jhr. Randorp, de directeur van de K. N. I. L. M. heeft dezer dagen reeds de groote beteekenis van deze eerste vlucht voor de verdere ontwikkeling van de Ne derlandsche luchtvaart in het Verre Oos ten uiteengezet. Reeds geruimen tijd ge leden zag men de beteekenis in van een luchtverbinding tusschen Nederlandsch- Indië en de Philippijnen. Los van alle bij komstigheden, biedt deze verbinding n.l. in normale tijden tal van commercieele mogelijkheden. Twee jaar geleden stelde de K. N. I. L. M. zich dan ook reeds in verbinding met Washington om door bemiddelingen van de Nederlandsche re geering vergunning te krijgen voor het openen van een wekelijkschen lucht dienst op de Philippijnen. Deze verbinding is overigens in den laatsten tijd wel zeer actueel geworden, daar de Amerikanen met hun postvluch- ten over den Stillen Oceaan zoodanige resultaten hebben bereikt, dat zij hebben besloten met ingang van deze maand, ook passagiers van San Francisco naar Ma nilla te vervoeren. De opening van dezen nieuwen vliegdienst geeft een luchtver binding JavaManilla een geheel ander aspect, want niet alleen, dat de Ameri kaansche reizigers daardoor de mogelijk heid krijgen in zeer korten tijd behalve de Philippijnen ook Nederlandsch-Indië te bereiken, zij zouden dan bovendien in korten tijd ook de Strais-Settlements, Zuid-China en Britsch-Indië kunnen be reiken. Voor de K. N. I. L. M. openen zich dus groote vooruitzichten en met spanning wacht men dan ook op het resultaat van de onderhandelingeïi met Washington, die min of meer zijn vertraagd door het feit, dat de Philippijnen zooals bekend een zekere onafhankelijkheid hebben ver- ARUM. DRANKBESTRIJDING. 16 Oct. In het Dorpshuis werd een huishou delijke vergadering gehouden van de N. V. tot afsch. van ale. dr. onder lei ding van den voorz. de heer Joh. van Zandbergen. Na opening en notulen werd medegedeeld dat er bij overschrij ving 2 nieuwe leden waren en één be dankje. Met de Kantekleerkalender zal worden gewerkt. 150 Goede Raadge vers zullen worden besteld. Besloten is tot deelname a.s. Zondag tot Kernverg. te Franeker. Er zal verder getracht wor den een propaganda-avond te organi seeren met eigen krachten. Ook zal men probeeren van Oostrum te krijgen met „Humalda state”, in de maand Nov. in gecombineerde vergadering van de J. V. VOLKSONDERWIJS. 17 Oct. In ’t’ Dorpshuis vergaderde de ver- eeniging Volksonderwijs onder leiding van den heer J. Broersma. In z’n ope ningswoord betreurde de voorzitter, dat er niet meer dan 15 leden waren opge komen van de pl.m. 60. De secr.(esse) Mej. M. Kerkhoven las het jaarverslag voor wat ongewijzigd werd, goedge keurd. De vele ingekomen stukken werden verder behandeld. Besloten werd om een collecte voor Volksonder wijs te houden met gesloten bussen. Eenige dames gaven ter vergadering hunne medewerking tot het collecteeren. De penningmeester, de heer H. de Jong gaf verslag van de financiën. Ontvang sten f 84.41 ^2, uitgaven f 82.55^. Ba tig saldo f 1.86. De heeren G. Epema en M. Holtrop werden aangewezen om de rekeningen na te zien. Bij monde van laatstgenoemde werd voorgseteld de penningmeester décharge te verleenen. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Wilkeshuis, die inmiddels is vertrokken, werd dank gebracht voor hetgeen hij voor Volksonderwijs heeft gedaan. Er werd overeengekomen om te wachten tot er een nieuw hoofd der O. L. Sch. is, zoodat die dan zitting kan nemen in de ontstane vacature Wilkeshuis. De heer G. Andringa bracht verslag uit van de algemeene vergadering. Toen werd de beschrijvingsbrief be handeld van de op 7 en 8 Nov. te hou den jaarvergadering te Rotterdam. Be noemd werd tot afgevaardigde de heer W. Rienks, plaatsvervanger Dr. D. Da nes. De wintercampagne werd aan het bestuur overgelaten. Van de rondvraag maakten gebruik de heeren G. Epema en R. F. Bruin- sma. De voorzitter sloot daarna de zeer goede vergadering na dank te hebben gebracht voor de opkomst. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 C. A. B. Hl—Sneek VI 2-0. Dat er door de lagere C. A. B.-elftal- len een goede partij voetbal gespeeld wordt, bewijst de steeds grooter wor dende belangstelling van het publiek. In een zeer enthousiast gespeelde wed strijd wist ons derde elftal met 29 te winnen. Ook C. A. B. II boekte weer een overwinning tegen Black Boys, n.l. 93. Dat gaat de goede weg op, hee ren. Met het eerste elftal, dat Zondagmid dag speelde tegen ’t Meppeler M. S. C. is het nog niet geheel in orde. De op stelling van de ploeg was thans: D. Keizer. Schuurmans Houben. Draaisma Roorda de Vries de Jong, A. Hoekstra, Apeldoorn, v. Da len, W. Hoekstra. De krachtige wind is oorzaak, dat er van balcontröle weinig sprake is, vooral wanneer de bal hoog gespeeld wordt, is er geen berekening mogelijk. Gedurende een kwartier is het een op- en neergaand spel zonder spanning. De eerste goal Voor M. S. C. is mede aan de sterke wind te danken, waardoor de keeper de bal verkeerd beoordeelt. M. S. C. is iets in de meerderheid en- met een ver schot, dat onze keper had kunnen houden komt het tweede doelpunt. Dit inspireert de C. A. B.-ers tot beter aanpakken. Een prachtschot gaat juist naast, een corner geeft eveneens een goede kans. Voor de rust weet Meppel nog no. 3 te maken door een fout van een onzer backs die te weinig de midvoor afhield. Na de rust hetzelfde spelbeeld; aan weerskanten worden aanvallen onder nomen, waarbij tenslotte C. A. B. met een doorbraak succes heeft. 31. Di rect hierna weet Meppel met een scherp schot het vierde doelpunt te maken. Nog geeft C, A. B. niet op en speelt aange- moedigd door het publiek verder. Door goed samenspel komt dan de tweede goal, waarna spoedig het eindsignaal klinkt. Vermelden we nog, dat een penalty keurig door de keeper van C. A. B. ge houden werd. Wat is na deze wedstrijd de totaal indruk? Behoudens het zwakke punt, de achterhoede, heeft het spel van voorhoe de en middenlinie ons wel bevredigd. De linkshalf de Vries vervulde ons in ziens eeen wel wat te veel zwevende rol, waardoor de rechtervleugel van de gas ten dikwijls gevaarlijk ver kon opdrij- gen. Dat er door de voorhoede meer op doel geschoten werd, is een verbetering indien de middenspelers hier rekening mee houden. Ondanks deze kleine ne derlaag tegen ’t sterke M.S.C. zien we de komende wedstrijden zonder zorg te gemoet. Het zelfvertrouwen moet be waard blijven. Het kan nog en daarom het moet. t i n 99 99 99 i t. DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1