Buitenlandsclie Revue. Brillen Breukbanden Buikgordels is en blijft IV. U. IUERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. TER OVERPEINZING Uit den Omtrek. Woensdag 4 November 1936 No. 86 32?lg Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I I Groote voorraad Onderdeelen en Banden VAN HOUTENS CACAO SHEER - Grootzand 16 - Telef. 3054 Aan het smaakvolle uiterlijk herkent gij den smakelijken inhoud Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 X I o VERGADERING van de Raad, die 1. Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor Nu ook in zakjes van 1 ons! SCHAAK- EN DAMCLUB. 31 October 1936. De schaak- en damclub was in verga dering bijeen ter bespreking van het nieuwe speelseizoen. Ingekomen was een schrijven van de F. D. B. voor deelname in de districts- wedstrijden. Er is besloten dit jaar nog maar niet mee te doen. Tevens werd medegedeeld dat de Bondsafdracht 15 cent per lid en per jaar bedraagt. Ook was er ingekomen een schrijven van den F. S. B. tot aansluiting bij dien bond. Besloten werd af te wachten of de schaakclub levensvatbaarheid heeft Bij de rondvraag werd gevraagd competitie wedstrijden te organiseeren. De contri butie werd bepaald op 5 cent per week. Op deze vergadering waren 10 gasten aanwezig. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. door Dr. TH. KEMPENAAR.. HET BESTE Adres voor 1 I Omstreeks 10 uur verzamelden alle deelnemers aan de oefening zich in het Volksgebouw, waar naast enkele techni sche uiteenzettingen de Burgemeester ’n woord van dank sprak tot allen die me degewerkt hadden aan het welslagen van deze proef. gunste van de opstandelingen, durven we nic beweren. De zucht tot zelfbehoud zal d regeeringsgetrouwen aansppren tot en uiterste krachtsinspanning. Er is imrrtfs maar één perspectief, vechten tot bet uiterste of een moordpartij op grote schaal. Mag men slechts een deel vn de berichten gelooven, dan moeten te tot de middeleeuwen teruggaan om .en dergelijke barbaarschheid en nutte- ooze massamoord te vinden. De groote vraag rest nu nog: kan het Spaansche volk genoeg oorlogsmateriaal bezetten om deze broederkrijg voort te zetten? En jammer genoeg moet hier ’f antwoord luiden: ja. Italië en Duitsch- land zorgen voor de opstandelingen en Rusland en Frankrijk voor de regeerings- troepen. Lees de proclamatie van den Spaan- schen regeeringsleider Cabalerro en ge zult beseffen wat een ontzettend bloed bad het Spaansche volk te wachten staat. „Luistert, kameraden. Vandaag, 29 Oc tober, bij het aanbreken van den dag, zullen onze artillerie en pantsertreinen het vuur op den vijand openen. Onmid dellijk daarop zullen onze luchtstrijd krachten verschijnen, bommen werpend en den vijand met mitrailleurvuur verja gend. Na den luchtaanval zullen tanks zich op den vijand werpen aan zijn meest kwetsbare zijde en paniek zaaien in zijn gelederen. Dan zal het uur komen voor alle strijders om van hun commandanten het bevel tot het offensief te ontvangen, zich vurig in den strijd te werpen, den vijand aan te vallen en hem te vernietigen. Onze vrouwen, onze zusters en onze kinderen, die hun slachtoffers zouden zijn geweest, zullen spoedig gered worden, dank zij de kracht onzer wapenen. Voor waarts kinderen van het volk, arbeiders. Er is geen andere keus dan sterven of overwinnen.” onder leiding van Salaima ingesteld. Et heerscht volgens de laatste berichten overal in het land rust. We hebben in onze vorige revue met enkele woorden gewezen op de on rust die momenteel in Rusland heerscht. Een zuivering van de communistische partij op groote schaal brengt een groeiende onzekerheid over het land. Meer dan 65000 leden zijn thans uit de communistische partij gezet, waarvan er 12000 naar Siberische gevangenissen zullen worden overgebracht en nog is de zuivering niet afgeloopen. Wat een heerlijk beeld van communistische ver broedering. De volkscommissaris van binnenlandsche zaken, Jesjov, heeft bij voorbaat de bouw van vijf gevangenis sen gelast en bovendien de uitbreiding van de centrale gevangenis te Tobolsk. Het Duitsche fascisme brr.het Rus sische communisme brrr.Dan leven we gelukkig vrij en blij op Neerland’s dierbren grond. Ten slofte nog enkele woorden gewijd aan een feit op luchtvaartgebied. De mis lukte record-vlucht Parijs-Saigon ligt nog versch in ons geheugen en zie, daar komt al weer een nieuwe sensatie ons denken in beslag nemen. De Engelsche vlieger Jim Mollison die j.l. Woensdag uit New York startte, heeft na 13 uur onafgebroken vliegen de sprong over de oceaan volbracht en is behouden te Har bour Grace geland. Volgens verklaringen van dezen vlie ger is het grootste gevaar bij deze tocht over de Oceaan, de ijsvorming op de vleugels. Meer dan een uur lang heeft Mollison boven de Oceaan gecirkeld om dit ijs kwijt te raken. Geheel zonder risico verloopt dus een dergelijke vlieg tocht niet en het is, zooals terecht op gemerkt wordt, een waagstuk, een dub beltje op zijn kant. De toestand in Spanje. De Staatsgreep in Irak. Ruslands gevangenissen. Oceaanvlucht geslaagd. Wanneer we elke week onze ouiten- landsche beschouwing aanvingen met ’n overzicht van de burgeroorlog ir Spanje, dan bleven we ongetwijfeld in let meest actueele nieuws, en ook in het grootste probleem dat op dit oogenblik het vaste land van Europa bezig houdt We hebben in dit verbsnd in onze vorige revue duidelijk uiteengezet, dat de diepere oorzaak van deze burgerkrijg niet is de strijd tusschen twee deelen van eenzelfde volk, maar ove' dit drama heen verschijnt op den achtergrond de strijd van het Communisme sn Fascisme. Waarom we vandajg nogmaals hierop de aandacht vestigen komt door de ons inziens beslissende wending, die men thans verwachten nag. Wanneer we de toestand in Spané geheel onpartijdig beoordeelen, dan moeten we erkennen dat de opstandingen in technisch op zicht heel wat serker waren dan de re- geeringstroeper. Bovendien was de op stand zeer zoigvuldig voorbereid, terwijl de regeering plotseling voor het feit ge plaatst werd de beste technische advi seurs verlof en bovenal de steun van het leger. We beh>even ons over het succes van de opstapelingen niet te verwonderen. Nu evenwel de hoofdstad bedreigd wordt gaat he-om de beslissing en dat hierbij JAARVERGADERING. 31 October 1936. Het Chr. Muziekkorps „Wubbenus Ja cobs” hield haar jaarvergadering, na eerst de gewone wekelijksche repetitie- avond te hebben gehad. De voorzitter, de heer R. Poortstra, opende met een opwekkend woord. De secretaris, de heer H. Wijngaard, las de notulen en jaarverslag voor, die onge wijzigd werden geaccepteerd. Het korps telt thans 21 leden en een vaandeldrager. De penningm., de heer M. F. van Gor- kum, gaf verslag van het financieele ge deelte. In kas van 1935 f 107.54. De in komsten over 1936 waren f397.85, de uitgaven f 308.21 in kas dus f89.63>^. Het reservefonds moest aangesproken worden omdat er een tekort was van f49.10. De heeren D. Lemstra en J. van der Schaaf werden aangewezen de boeken na te zien en bevonden die in goede orde. -Dit jaar heeft het korps zich bij den bond aangesloten. Verder kwam bestuursverkiezing aan de orde. De heeren' B. Brouwer en R. Feenstra waren aftredend, de laatste stelde zich niet weer herkiesbaar. De heer Brouwer werd herkozen en in de plaats van den heer Feenstra werd de heer O. Anema benoemd. Bij de rondvraag werd besloten dat een uitvoering vermoedelijk Nieuwjaars dag zal plaats vinden. Voorts werd be.- sloten om zonder zang deze uitvoering te geven, maar met kwartet en solo’s te werken. Tevens zal door den directeur (den n DE LUCHTBESCHERMINGS- OEFENING. Een dikke motregen was wel een zeer gunstige factor om de luchtbeschermings- oefening op Vrijdag j.l. te doen slagen. Het aantal nieuwsgierigen was lang niet zoo groot als een vorige keer, waardoor een mogelijke opstopping van het ver keer voorkomen kon worden. De oefening voor wat de verduistering betreft, schijnt goed geslaagd te zijn. Behoudens wat heel dunne gordijnen doet elk zijn best zoo weinig mogelijk licht naar buiten uit te stralen. Voor de posten was er weinig werk. De auto’s en de heel enkele fietsers hadden, doordat het bij helder weer lichte maan zou zijn, geen moeite om zelfs zonder licht hun weg te vinden. Een telefoontje had de autoriteiten er van in kennis gesteld, dat de vliegtuigen, die de schijnaanval op Friesland wilden uitvoeren, door de slechte weersomstandigheden niet kon den komen. Er moest dus genoegen ge nomen worden met de veronderstelling en met een beetje fantasie gaat dat ook best. Voor het publiek was de attractie er nu wel een beetje af. Wat is eigenlijk de bedoeling van deze oefening? In oorlogstijd, bij luchtgevaar, worden op verschillende plaatsen uitkijk posten opgesteld, die bij nadering der vliegmachines zulks rapporteeren. Naast de algemeene rapportendienst heeft men hier in Friesland een eigen provinciale dienst. De uitkijkposten beschikken over telefoon en geven hun berichten door naar de hoofden van de luchtbescher mingsdienst op plaatsen, die 25 K.M. van de uitkijk zijn gelegen. De middagoefening nu bestond hoofd zakelijk hierin om de telefoondienst bij dit systeem te controleeren. Over het ah gemeen schijnt deze proef goed ge slaagd. morgen, Woensdagmiddag, na 4 uur bij den heer Osinga, Marktstraat. De Commissie wil gaarne aan het leukste of mooiste costuum of groep een prijsje uitreiken en wijst in dit verband nogmaals op een circulaire die vandaag is verzonden. Van verschillende zijden werd al iets ontvangen. Betreffende tijd en plaats van opstel ling, route, enz. enz. hopen we in ons volgend nummer nadere mededeelingen te doen. Aanvrage voor bengaalsch vuur te ont steken gedurende het voorbijtrekken van den stoet, gelieve men vroegtijdig te richten tot den secretaris, den heer J. D. Osinga. Tegen kostprijs kan dit wor den geleverd. AFLOOP VERKOOPING. Uitslag verkooping op Vrijdag 30 Oct. j.l. van twee perceelen weiland aan de vaart Makkum-Bolsward onder Lon- gerhouw in den Hof van Holland. Perceell, 2.13.40 ha. of 5.8 pdm. Ge boden f 589 per pdm. en gekocht voor die prijs door W. S. Buwalda, veehou der te Bolsward. Perceel 2, 3.92.60 ha. of 10.7 pdm. voor de geboden prijs van f 601 gekocht door C. A. Dijkstra te Workum en F. de Zwart te Sneek. DE ST. MAARTEN-OPTOCHT. De aangifte voor deze optocht is Za terdagmiddag vlot verloopen, maar nog altijd blijken er nakomertjes te zijn die het vergeten hebben. Voor dezen is er nog gelegenheid zich aan te geven op ARUM DORPSHUISWERK. 30 October 1936. In een vergadering bestaande uit het Dorpshuisbestuur en een afgevaardigde van de Landarbeiders, werd besloten, dat de werkloozen zooals vorige jaren, het Dorpshuis 's middags, behalve Woensdags weer tot hunne beschikking zullen hebben voor ontspanningsmidda- gen. Ook was een flink aantal leidsters en leiders van het clubwerk gekomen, waaronder vele nieuwe beschikbare krachten, om het clubwerk en de uit te zetten uren voor dezen winter te bepalen. Een 60-tal kinderen hebben zich aan gemeld om de clubs weer te bezoeken dezen winter. De vrouwenclub is deze week begonnen. De periodiek aftredende bestuursleden, de dames M. Visser-Faber en H. Gros-Havinga, werden opnieuw herkozen. Het andere clubwerk, zooals de kin derclubs en timmerclub waaronder be grepen tevens leiders(sters)-cursus zal in de tweede week van November een aanvang nemen. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 EVANGELIEVERKONDIGING. In het Volksgebouw werd Zondag avond een druk bezochte bijeenkomst gehouden waar de heer Rozendal van Den Haag het onderwerp behandelde: „Wat dunkt U van den Christus?” Nadat de heer Vos verschillende ge zangen uit de Neerboschbundel had laten zingen en was voorgegaan in gebed, be handelde de heer Rozendal het bovenge noemde onderwerp. Het is een ernstige vraag, die we tol elk menschenkind kunnen richten. Ieder mensch zal zich rekenschap moeten ge ven, wat hij denkt van den Christus. Voor verschillende menschen zal dit antwoord anders zijn maar ons antwoord kan niet bepaald worden door het men- schelijk denken alleen. Hierbij is noodig de waarachtige getuigenis van Christus. Het godsdienstig milieu waarin wij le ven geeft alleen de vorm. In de brieven van de Apostelen lezen we herhaaldelijk dat Christus de macht en het middelpunt is van al het gescha pene. Het verlossingswerk is van den Zoon Gods, die alleen het moreele recht had dit aan te nemen. God is de Al machtige, de Alpha en de Omega, het begin en het einde. De oplossing van ’t Verlossingswerk vinden we in de woorden: Hij heeft niet volgehouden in den vorm Gode gelijk te zijn, maar de vorm van een dienstknecht aangenomen. Ons menschelijk lichaam is geschapen naar Gods beeld en gelijkenis en bestaat uit drie deelen, lichaam, ziel en geest; die ziel en geest gaan bij ons sterven naar den God van hemel en aar de. De komst van Jezus op aarde is onze verlossing geweest en daarom is de vraag: wat dunkt U van den Christus? zoo ernstig. We moeten de hand in eigen boezem steken en in een ootmoedige geest kan de boodschap van den Verlosser: Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt, vruchtbaar zijn. Dan rijst voor ons oog op het beeld van den Gekruisigde, die ons, menschen, zoo onnoemelijk heeft liefgehad. De genade van God komt tot alle menschen. Het is nu nog tijd het Evan gelie van God te belijden en vergeving van zijn zonden’te verkrijgen. Wie Zijn Woord belijdt heeft het eeuwige leven en kan niet verloren gaan. Na nog uit de Neerboschbundel gezon gen te hebben, sluit de heer de Jong met gebed. gehouden zal worden ten Stad- huize op Woensdag 4 Nov. a.s. Punten van behandeling: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van grond in verband met uitgevoerde straatverbe- teringen. 2. Wijziging gemeentebegroting ’36. 3. Aanbieding gemeente-rekening ’35. De onbloedige staatsgreep in Irak is volkomen gelukt, dat is het tweede on derwerp voor deze revue. Misschien, dat enkele lezers zich zullen afvragen, waar ligt dit zoowat, wat voor soort land is dit, enz. enz. Heel in het kort willen we U even weg wijs maken. Irak is een koninkrijk in het Z.W. van Azië met een inwonertal van ongeveer 3.5 millioen. Voorheen een provincie van ‘t Turksche rijk, maar tijdens de wereld oorlog door Engeland bezet en in 1921 onder Britsch mandaat gesteld. In 1932 hield dit mandaat op en trad Irak als lid tot den Volkenbond toe. De Engel- sche invloed bleef. De contröle over de rijke petroleumvelden van Mesopotamië bleef aan Engeland. Het behoeft ons dus niet te verwonderen, dat Engeland met zeer groote belangstelling de ontwikke ling van dit vroegere mandaatgebied volgt. Het verloop van de staatsgreep is uit de binnen gekomen berichten als volgt te construeeren. Het leger oefende pressie uit op de premier Jassim om hem tot aftreden te dwingen. Ten einde bloedvergieten te voorkomen trad Jas sim af en reeds dienzelfden middag werd door koning Ghazi een nieuw kabinet Natalie Curtis vertelt in haar „Book of Indians” een fabel, die door haar uit den mond van een ouden Indiaan werd opgeteekend. Deze luidde in het kort al dus: „Er waren eens een paar muizen, die onder een kromme boomstronk zaten en die geloofden, dat zij de eenigste we zens in de heele wereld waren. Een van hen stond op, strekte zijn kleine pootjes uit en kon net de onderkant van den gebogen boomstronk aanraken. Toen dacht hij, dat hij erg groot was en dat hij den hemel aanraakte. Daarom danste q__ hij en zong: Wie is er in de heele wereld schril zeer spoedig zal overslaan ten gelijk als ik? Wie is er gelijk aan mij? Ik kan den hemel aanraken, ja, zeker, ik raak den hemel aan. Als men zoo eens nadenkt over dat kinderlijke fabeltje van een naief India nenvolk, dan dringt zich onwillekeurig een vergelijking aan ons op. Warempel, er zijn nog wel menschen, die net zoo kortzichtig en trotsch zijn als dat zelf voldane muisje onder dien krommen boomstronk. Die meenen, dat hun eigen kromme denkbeelden en inzichten om trent den mensch, waarboven ze niet m kunnen zien, den hemel vormen. Die zi»1 van de overige wereld afsluiten in duister van hun eigen hooghartige zlf- voldaanheid, die zich zelf de eenjste menschen in de heele wereld voeler die zich zelf het voornaamste, het grofste, het beste, het belangrijkste acht1- En die daarom, bij al hetgeen zij d<=n> het eigen-ik, het eigen voordeel, he eigen belang op den voorgrond steller En dan meenen, den hemel te bereiker den he mel aan te raken. Dat wil zégen, hei toppunt van voldoening te ebben be reikt. Ja, warempel, zoo zij er. O, na tuurlijk niet U of ik, maar jmmige van de anderen. En wat lijke ze sterk op dat opgeblazen muisje. Maar: de dwaze mui leefde in een waan, een toestand van elfmisleiding en zelfbegoocheling. En zJ doen die zon derlinge menschen ooT waarvan ik zoo juist sprak. Want de f reld is veel groo- ter en de menschen Ün ongeteld en de hemel is veel ho^er- En we kunnen ons niet, zonder g>ote moreele schade voor ons zelf, van*e anderen afscheiden in zelfgenoegzaa^id jen egoïsme. Er moet samenwerng zÜn- We kunnen ons geen moeiker en onaangenamer toestand in de lenschelijke samenleving indenken, die et gemakkelijker en beter oplosbaar w<A als de betrokken par tijen slechts -11 edelmoedigen en welle vende gees blijven bewaren. In den strijd om b bestaan waar de eene wil zich tegeri’61' dè andere stelt en het eene belaf tegenover het andere, over tuigen w ons maar al te gemakkelijk dat de schikkelijke en verdraagzame geest z^kheid en nederlaag tot nood- zakelijjgev°lg heeft. Maar dat is een van d’dwaze en ongerijmde opvattin gen, ,i zich soms van ons meester ma ken. Zfjr, het is waar dat het doordrijven vannze plannen, met zoo min moge- lijfcjnsideratie voor den ander, dikwijls slat. Maar die overwinning is meestal oruchtbaar en geeft geen satisfactie. Orwinning door verdraagzaamheid en yzoening is meestal de moedigste en (fijnste overwinning. Het leven is geen 'ijd van vernuft of- een conflict van dangen: Uw belangen tegen die van e heele wereld. Het leven is een groote .oöperatieve onderneming in een wereld rol menschen, elk met zijn rechten, zijn meeningen, waarmee hij soms Wel wat te ingenomen wil zijn, met zijn ambities die wel eens de neiging hebben met hem op den loop te gaan soms. En hij leeft het beste, die dit alles bedenkt en zich zelf aanpast aan het groote plan der f dingen, met een vriendelijken, edelmoe- digen en welwillenden geest. INGEZONDEN MEDEDEEL1NOEN k VAN HOUTENS CACAO k GOÜDETIKET EN BRUINETIKET Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. i HOFSTEDE b i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen i V1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1