s Bu itenlandsche Revue. P. LUNTER ia Groeiende belanoriikheld uan de nederlandsche industrie. ■r r I W.ILlWERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo J Reparatie aan alle merken Automobielen r nd E/TEN Costuumrokken ©VER/. Woensdag 11 November 1936 32g!g Jaargang No. 88 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden lek M I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 :en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN R ien d 7 ’t V en en n e tot stempelen gedwongen zouden zijn, krijgen hierdoor werkgelegenheid. Spe ciaal ook voor het aanvullen van het ka der vakarbeiders, die voor een land van zoo groot belang zijn, zijn dergelijke op drachten van de allergrootste beteeke- nis. En ten slotte stemt het tot blijdschap dat dit alles bereikt is zonder speciale staatsmaatregelen. Nederland heeft zijn ondernemingsgeest, ijver en initiatief nog niet verloren. aan. Daar schijnen dus nog andere pijlen op de Engelsche boog te zitten. We heb ben in het begin met een paar woorden aangeroerd de geweldige bewapening van het Russische volk. Een klein, maar niettemin ontstellend beeld is daarvan dezer dagen gegeven bij een parade in Moskou. Een millioen-optocht van arbei ders trok over het roode ‘plein. Tot laat in den avond duurde deze demonstratie Een bewijs van eenheid voor een be paald beginsel. Daartegenover geeft datzelfde Rus land een diep treurig beeld van het gees telijk leven. Priesters en predikanten worden stelselmatig vervolgd. Kerken omgebouwd tot bioscopen. Van de 230 predikanten die voor de revolutie in Le ningrad werkzaam waren, zijn er nog maar drie of vier op hun post. Met da R.K. geestelijken is het even treurig ge steld en de Grieksch-orthodoxe kerk, de eigenlijke staatskerk in Rusland, is et even slecht aan toe. Ten slotte nog enkele woorden over de Spaansche burgeroorlog. Gedurende zestien weken woedt nu die strijd, die volgens officieele gegevens nu reeds 200.000 menschenlevens gekost heeft. De materieele schade wordt geschat op 20 milliard peseta. Het verbijsterende van deze menschenslachting is wel, dat van die 200000 menschen er slechts 50.000 op het eigenlijke oorlogstoonee) zijn gevallen, de overige 150.000 zijn aan weerskanten zonder vorm van proces vermoord. Laten we nog enkele cijfers noemen die beter dan lange redeneerin- gen een indruk vestigen van de enorme schade die deze burgeroorlog aan het land berokkent. Bijna vier maanden zijn industrie, han del en bankwezen volkomen verlamd, alleen de oorlogsfabrieken werken nog, Het verlies aan buitenlandschen handel wordt op 220 millioen peseta’s geschat, bijna de helft der landerijen ligt onbe werkt, zoodat de oogst zeer gering zal zijn, 900 schepen van totaal 1.200.000 ton zijn opgelegd, de steenkoolproductie is gedaald van 500.000 ton tot eenige duizenden tonnen per maand. lekant. De gecostumeerden eveneens maar aan de andere kant voor d egarage van den heer Blauw. De nummers (het be wijs van deelname) moeten zichtbaar worden gedragen, omdat na afloop van deze optocht alléén na afgifte van dit Speciale inrichting voor 7 6 5 8 8 6 7 6 0 1 0 3 3 3 4 3 2 7 12 10 8 8 8 6 6 4 2 0 3.75 4.00 4.50 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 5 5 3 3 3 3 3 1 0 0 DE KINDERTOESLAG TE BOLSWARD. De Raad aangemaand besluit in te trekken. Bij Kon. Besluit is de raad der ge meente Bolsward aangemaand, binnen een termijn van drie maanden zijn besluit van 23 Jan. 1936, waarbij de voor de werklieden d%r gemeente bestaande kin dertoelage werd afgeschaft, gerekend van de datum van inwerkingtreding van dat besluit, in te trekken. n n P P DE FRIESCHE BANK. Naar gemeld wordt, bestaat het voor nemen van 15 November a.s. af op de dandeelen „A” van de Friesche Bank N.V. 18 van het oorspronkelijke nomi nale bedrag (dus f 180 per aandeel) te rug te betalen en houders van aandeelen „B” voor 18 van hun stortingsplicht te ontslaan. De eerste uitkeering, per 1 Januari 1934, bedroeg 50 en de tweede uitkee ring, per 15 November 1935, is 15 DIRECTEUR VAN HET POSTKANTOOR OVERGEPLAATST. Bij beschikking van den directeur-ge- neraal der P. T. T. Is met ingang van 1 Januari 1937 aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Tiel, de referendaris der P. T. T., N. Oostingh, thans directeur van het post en telegraafkantoor alhier. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Alma werd Zaterdag j.l. finaal verkocht het Burger huis aan de Kleine Dijlakker, eigen aan den heer A. Tolstra. Koopers werden de heeren E. en E. P. de Jong, bakkers te Bolsward voor f 1968.—. UITVOERING. De R. K. Gymnastiekvereenigingen Onda en Dio gaven Zondagavond een goed geslaagde uitvoering in de Doele. d s nd IA er D. e g n e e N I- - n '5 '5 ak ït. ït. R i Dezer dagen organiseerde de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat” te ’s- Gravenhage haar vierde tentoonstelling in den loop van dit jaar. Men kon zich ervan overtuigen, dat vele Nederlandsche producten evengoed en zeker niet duur der dan de buitenlandsche voortbrengse len zijn. Het behoeft geen betoog, dat de Nederlander aan de artikelen, die aan deze voorwaarde voldoen, de voorkeur moet geven boven buitenlandsch fabri kaat. Het koopen van Nederlandsche ar tikelen verschaft ook aan Nederlandsche handen werk en dat is zeker in deze tij den van immer nog groote werkloosheid van zeer veel belang. Verkeerd zou het echter zijn en ook genoemde vereeniging stelt zich op dit standpunt te streven naar een soort autarchie, waarbij men zou wor den gedwongen Nederlandsche produc ten te koopen, ook indien deze inferieur aan de buitenlandsche en bovendien nog duurder zouden zijn. Nog geheel afgezien van het feit, dat een dergelijke, zelfs be perkte autarchie voor het grondstof-arme Nederland welhaast een onmogelijkheid beteekent, zouden wij onzen export daar mede den das omdoen. Want in den in ternationalen handel is het zoo gesteld, dat slechts een kooper met succes als verkooper kan optreden. Bovendien mag men niet uit het oog verliezen, dat de oude stelregel, welke zegt, dat voor de menschheid in haar geheel die artikelen, die met de minste moeite en kosten wor den vervaardigd, het voordeeligst zijn, waarheid bevat. Wij brengen heel goed koop zuivelproducten voort en daar kun nen wij dus rustig mee voortgaan, maar het zou dwaasheid zijn met enorme kos ten kunstmatige wol te gaan vervaardi gen, als het natuurlijk product zonder eenig bezwaar op de wereldmarkt kan worden gekocht. In normale toestanden Is een industrie slechts gezond te noemen indien zij in staat is op de wereldmarkt te concurreeren. Kan zij dit niet, dan voorziet zij niet in een behoefte. Het is een verheugend feit, dat de juistheid van deze stelling speciaal' in Nederland, dat steeds een voorstander van den vrijhandel geweest is, wordt in gezien en dat men zich daarnaar ook richt. En nog verheugender is het, dat de Nederlandsche industrie er meer en meer in slaagt, zich een plaats op de we reldmarkt te veroveren, daarbij voor hei grootste deel niet gesteund door hooge subsidies van den staat, maar werkend op eigen krachten. In het bijzonder geldt dit voor de Ne derlandsche scheepsbouwers, die tegen concurreerende prijzen tegenwoordig in staat zijn eerste klas producten te ver- koopen. Zoo is het een bekend feit, dat de Nederlandsche duikbooten, vooral na de reis van de K XVIII een zeer goeden naam in de wereld hebben weten te ver overen. Een vergelijking met het bui tenlandsch fabrikaat toont namelijk aan, dat bijv, bij een gelijke en zelfs zwaar dere bewapening en overeenkomstige overige eigenschappen, de Nederland sche onderzeeërs eenige honderden ton nen kleiner zijn. Bovendien is door de ervaring bewezen, dat de Nederlandsche duikbooten een groote betrouwbaarheid bezitten. Dat de goede prestaties van de Ne derlandsche industrie niet onbeloond blijven, moge blijken uit het.feit, dat er thans ook opdrachten tot den bouw van duikbooten uit het buitenland komen en dat er zich op het oogenblik b.v. bij de Maatschappij „De Schelde” eenige van deze eenheden voor Poolsche rekening in aanbouw bevinden. Op het gebied van den bouw van tank schepen hebben wij intusschen reeds eer der naam gemaakt door de goede hoe danigheden van onze producten. Tank schepen hebben wij reeds in grooten ge-. tale voor het buitenland gebouwd en ’1 bericht, dat de Koninklijke Shell thans wederom een opdracht voor den bouw van tien dergelijke schepen in ons land heeft geplaatst, kan dan ook geen ver wondering meer verwekken, wel moet ei echter hierbij gewezen worden op het feit, dat de Koninklijke deze opdracht aan Nederlandsche ondernemingen niet heeft gegund, wijl zij zelve voor hal grootste deel een Nederlandsche Maat schappij is, maar omdat zij ervan over tuigd is, dat het Nederlandsche product in elk opzicht goed te noemen is. Welk ’n grooten dienst de Nederland sche industrie door dermate goede pro ducten te vervaardigen, dat zoowel bin nen- als buitenland in vol vertrouwen haar opdrachten geven, bewijst, behoeft wel niet nader te worden uiteengezet. Talrijke arbeiders, die anders wellicht Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 3 schlagers Wollen Bouclé Rok Wollen Tweed Rok Wollen Camgaren Rok F.V.C. H’renveen M.S.C. Steen wijk De Kooy Frisia Alcides Roodgeel Black-Boys 4 C A.B. y.'unff Een uitgebreide collectie Zeer aparte modellen en kleuren Uitsluitend het beter genre 2.55 - 2.90 3.25 tot 5.75 16— 6 17— 5 16—9 18— 16 19— 20 19—15 15-19 15—15 8—12 8-33 INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. COLLECTE HUWELIJKSGESCHENK PRINSES JULIANA en PRINS BERNHARD. Namens het hier ter stede gevormde comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, deel ik aan de inge zetenen mede, onder dankzegging voor de van hen ontvangen bijdragen, dat de collecte heeft opgebracht een bedrag van f 157.801/2- Zij, die tengevolge afwezigheid niet in de gelegenheid waren hun bijdrage te offeren en alsnog bereid zijn zulks te doen, worden verzocht de bijdrage deze week of uiterlijk in de loop van de vol gende week af te dragen aan Kingma’s Bank alhier. 1 De Burgemeester, Voorzitter van het Comité: S. J. PRAAMSMA. DE ST. MAARTEN-OPTOCHT. De commissie voor deze optocht ver zoekt ons het volgende mede te deelen. Woensdagmiddag halfzes begin van deze lichtoptocht. De deelnemende kin deren moeten kwartier over 5 op de t nummer aan elk deelnemend kind een verrassing wordt uitgereikt. De route is als volgt: Opstelling Nieuwmarkt, Gr. Dijlakker, Snorkstraat, Broerestraat, Jongemastraat, Markt- strat, Schildwijk, Achter de Smeden, Appelmarkt, Rijkstraat, Nieuwmarkt tot voor de Doele. De prijzen voor de gecostumeerden worden denzelfden dag niet uitgereikt, maar de volgende dag bekend gemaakt. Het publiek wordt verzocht niet met den stoet mee te loopen. Bij vroegtijdige bestelling is Ben- gaalsch vuur verkrijgbaar bij den secre taris van de P. F. C. de heer J. D. Osin- ga, Marktstraat. Mocht onverhoopt het weer te ongun stig worden dan zal de optocht worden uitgesteld tot Donderdagmiddag. Dit wordt eventueel Woensdagmiddag vóór 4 uur bekend gemaakt door een kennis geving op verschillende winkelruiten. Verschillende aardige prijzen mocht de commissie reeds ontvangen. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Jeugdige boefjes hebben vorige week de aardigheid gehad van verschillende fietsen de celluloid sturen in .brand te steken. De politie heeft aan dit spelletje spoedig een einde gemaakt door de be wuste jongens geruimen tijd in de wacht in de gelegenheid te stellen over deze ergerlijke baldadigheid te memoreeren. De algemeen® Europeesche toestand. Engeland en Italië. De geloofsvervolging in Rusland. Hoewel het nieuws uit Spanje belang rijk genoeg is om dit aan het hoofd van deze revue te plaatsen, willen we toch eerst een voor de algemeene toestand Europa nog belangrijker feit bespreken, n.l. de steeds dreigender wordende oor- logsuitrusting in de verschillende landen. De hoogdravende verzekering van Mussolini, dat de vrede ontspruiten zal op een veld van 8 millioen bajonetten, moet ieder weldenkend mensch met de grootste zorg vervullen. Niet minder agressief is de Duitscher Goering, die wat humbug en eigenwaan betreft, voor zijn Italiaansche collega niet behoeft on der te doen. Naast deze twee groot machten vinden we twee andere mo gendheden geheel verschillend in leiding en mentaliteit. We bedoelen Engeland en Rusland. Wanneer we aan Rusland denken gaan onze gedachten natuurlijk direct terug naar het roode leger, dat geweldig machtsapparaat, de kurk, waarop de ge- heele Russische samenleving drijft. Dit .apparaat, aldus Worislof, de oorlogs- dictator, is noodig om een aanval op de Russische democratie met succes te kun nen afweren. Men behoeft in dit geval niet te vragen, van welke kant die aan val verwacht wordt. Maar ook dit groote probleem laten we rusten. Van veel en grooter belang is de vraag: hoe reageert Engeland op al dia kwesties. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Anthony Eden laat daarover in zijn jongste redevoering de wereld niet onkundig. In duidelijke, scherp omlijnde taal heeft hij het Engel sche standpunt uiteengezet. Tegenover de bewering van Mussolini: weg met de Volkenbond, zeigt Eden: Hier imet de Volkenbond. Het is heel gemakkelijk om heden ten dage op den Volkenbond te smalen, maar dat neemt niet weg dat die beginselen ook thans nog de beste waarborg bieden om de moeilijkheden, waarin Europa verkeert, op te lossen. Eden heeft dus zijn vertrouwen op den Volkenbond gesteld, maar, zoo vragen we ons af, hoe zal ooit dit instrument krachtig kunnen werkerr, wanneer meer dere staten niet geneigd zijn de grond beginselen van dien bond te aanvaarden. Dat de algemeene toestand niet geheel zonder gevaar is, bewijst ons inziens de volgende passage in deze rede van Eden: Persoonlijk geloof ik niet, dat een ca tastrophe onvermijdelijk is. Ik geloof, dat de toekomstige vrede van Europa voor een groot deel afhankelijk zal zijn van de rol, die wij zullen spelen. Wij wenschen de leiding te nemen van de beweging ter verzekering van een krachtige en stabiele Europeesche rege ling, maar wij zullen een dergelijke re geling niet tot stand brengen, noch zul len wij aan den Volkenbond het gezag kunnen hergeven, dat wij besloten heb ben hem te geven, tenzij wij vastberaden staan tegenover onze doeleinden en over wapenen beschikken. Er kan geen duurzame vrede bestaan zonder een accoord over de bewapenin gen en de volken zullen nooit de be staansvoorwaarden genieten, waarop zij recht hebben, tenzij ’n dergelijk accoord tot stand komt. De drie voornaamste punten van het Britsche program zijn: ten eerste versterking van het gezag van I den Volkenbond, ten tweede onderhan- delingen over een Europeesche regeling 1 en ten derde heruitrusting der Britsche strijdkrachten.” I Welke indruk en welke reactie heeft deze rede in Italië gewekt? Gelukkig mag men constateeren, dat de nuchtere zake lijkheid waarmee de Engelsche minister de kwestie uiteenzette, ook ietwat is I overgeslagen op de gewoonlijk wat heet- gebakerde Italianen. Zelfs is de reactie Jsfieuwmarkt aanwezig zijn aan de Doe- wat onverwacht. Wanneer men nu uit Italiaansche hoek gaat beweren, dat uit de rede van Eden geconcludeerd mag i worden dat het geheele verschil tusschen I Engeland en Italië tot het verleden be hoort, doet die koersverandering op zijn 1 zachtst uitgedrukt, eenigszins onwennig OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 EEN 25-JARIG JUBILEUM. De R.K. Middenstandsvereen. de Han- ze alhier, herdenkt volgende week haat 25-jarig bestaan. Dit feit zal kerkelijk worden herdacht met een Tridium op 15, 16 en 17 November a.s. en een feestelijke bijeenkomst op Donderdag 19 November Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren: H. Wierema, voorzitter; F. van der Meer, 2e voorz.; Th. Mulder, penningm.; A. de Jong, seer., W. Fran zen, Jac. van Hettema en Ign. Wolke. VOETBAL. C. A. B. IHeerenveen 1-4. Ondanks regen en wind was toch een bevredigend aantal bezoekers op het voetbalveld aanwezig. Heerenveen wint de toss en speelt de eerste helft met de straffe wind mee. Het is een zwaar veld en verschillende glij- partijtjes bemoeilijken een goede balcon- tróle. Door den wind mee is Heerenveen iets meer in den aanval, maar onze ver dediging is in goede vorm. Ook de C. A. B.-keper verricht heel goed werk. De aanvallen door C. A. B. opgezet, le veren nog niet direct resultaat, maar ge ven hoop op een goede wedstrijd. Bij ’n dergelijk goed gecombineerde aanval zet van Dalen scherp voor en weet onze voorhoede met een zeer juist gekopte bal de leiding te nemen. Dit was een uit? stekend staaltje van voetbalspel. Met wisselende kansen verstrijkt de tijd voor de eerste helft. In de laatste mi nuut weet Heerenveen nog gelijk te maken, nadat men tweemaal door zeer slecht schieten een opgelegde kans ge mist had. Na de rust is het spelbeeld iets gewij zigd. Bij sommige spelers van C. A. B. be gint eenige vermoeidheid merkbaar te worden, waartegenover Heerenveen wel wat te forsch spel demonstreert. Dit be zorgde verschillende Heerenveen-spelers een terechtwijzing en verdiend ook. Dat een dergelijke club met kampioens- allures zijn kracht begint te zoeken in ruw spel, is niet sportief. In dit geval noemen we ook even het onbesuisd uit- loopen van den H.-keeper, die zich niet ontzag de linksbuiten op unfaire wijze tegen den grond te werken. Dat Heerenveen ten slotte deze wed strijd gewonnen heeft, is, gezien het on vermoeid werken na de rust, verklaar baar en ook verdiend, maar we geven sommige spelers de welgemeende raad zich in het vervolg iets meer te beheer- schen. Over het spel van onze C. A. B.-ploeg kunnen we tevreden zijn. Op een minder zwaar te bespelen terrein was ongetwij feld de uitslag anders geweest. Het te ver opdringen van onze achterhoede kostte ons deze keer een A twee doel punten. De competitiestand is thans: Qesp. Oew. Gel. verl. pnt. 2 0 2 2 2 0 0 2 2 0 I i i. I i Q s i- n I- n e y a co. V. t. r 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen 5 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1