De fijnproever gebruikt ga P. LUNTER STOFFEN W.U.1I.WERFF Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo VAN HOUTENS CACAO Reparatie aan alle merken Automobielen r r •3 1 t. Afdeling HOFSTEDE, Sneek TER OVERPEINZING IG 32^? Jaargang Woensdag 18 November 1936 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Boomschors impr. Brillen Breukbanden Buikgordels Elastieken Kousen enz. enz. d Uit den Omtrek. Crêpe Satin impr. Flamisal imprimé Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 I T No. 90 I: f 7789.78 75 ct. f 1.05 f 1.40 n i i 90 cM. breed Voor Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. U Speciale inrichting voor Met de speciale Oranje-lichtlampen is een zeer mooie versiering aan te bren gen, vooral voot openbare gebouwen, buurtversieringen, enz. Er waren er heel wat leerzame teekeningen. Ook ver schillende emblemen met de letters J. B. In kleine oranjelampjes doen het sugges tief. Voor etalage-doeleinden is met deze verlichting heel mooi effect bereikbaar. GESLAAGD. Geslaagd te Leiden voor het candi- daats-examen theologie de heer S. Post- ma alhier. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. LICHTDEMONSTRATIE PHILIPS- LAMPEN. In het kleine zaaltje van hotel dé Wijnberg werd Maandag door de be kende fa. Philips uit Eindhoven voor in stallateurs en belangstellenden een de monstratie van verschillende verlich- tingsmogelijkheden bij feestvieringen ter gelegenheid van het aanstaande vorste lijk huwelijk gegeven. ST. NICOLAAS-ACTIE. De op de winkeliersvergadering inge stelde commissie werkt, naar wij verne men, rustig doot aan de plannen om met de St. Nicolaasweek ook iets voor de Bolswardsche winkeliers te doen. Deze week zal een vergadering wor den gehouden, waarin voor de aangeslo ten winkeliers de plannen zullen worden besproken. De groote attractie, speciaal voor de omliggende dorpen zal in de week van 30 Nov. tot en met 5 Dec. ge houden worden. We hopen in ons Zaterdagnupimer nadere gegevens te kunnen verstrekken. BENOEMING. Benoemd (tot assistent-directeur aan de Coöp. stoomzuivelfabriek „Harich” te Balk, de heer B. van der Meer alhielr. kantoor op f 8321.68 f 16111.46 naar GBOOTZAND 18 Het oude vertrouwde adres door Dr, TH. KEMPENAAR. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 VOETBAL. C. A. B. Ill—Harlingen IH. Er was Zondagmiddag buitengewone belangstelling voor deze wedstrijd van ons derde elftal. Door het slechte veld was goed voet balspel niet mogelijk. Wel werd enthou siast gespeeld, maar het plaatsen van de bal was door het drassige veld niet mo gelijk. Met blanken stand werd gedraaid en het is Harlingen dat na de rust het eerste doelpunt maakt. Dit inspireert C. A. B. tot iets beter spel en spoedig is de gelijkmaker in het net. C. A. B. is nu voortdurend op de Harlinger helft, maar de roodbaatjes verdedigen stug en weten zoo dikwijls het gevaar te bezweren. Toch weet C. A. B. nog een doelpunt te maken, waar door ze nu de bovenste plaats op de ranglijst inneemt. - C.A.B. II zette haar overwlnningreeks eveneens voort door Frisia op eigen ter rein met 8-3 te verslaan. Goed zoo, hee- ren, daar hangt voor een van beide clubs een kampioenspl^ats in de lucht. ARUM. GEBEDSWEEK WERELDBONDEN C. J. M. V. en C. M. V. Vrijdag werd in de Broerekerk bo vengenoemde bijeenkomst belegd. Ds. Boerma opende met gebed en ps.- gezang, waarna mevr. Verhoeven-v. d. Hoek de aanwezigen vergastte op solo zang met begeleiding van het orgel. De eerste spreker voor dezen avond was Ds. Wumkes van Burgwerd, met ’t onderwerp: „Gods wil en wij”. Onze houding tegenover den wil van God moet de gebedshouding zijn. De mensch is nooit ernstiger dan wanneer hij bidt en wanneer we in deze gestelte nis den wil van God onderkennen, dan kunnen we ook de twee andere onder werpen van dezen avond in ons opne men. Het gaat bij het goede gebed niet om het persoonlijk leven alleen, maar ook om de kerk. Wanneer wij de goede gebedshouding hebben, dan zeggen wij ook: Gods wil geschiede. Er is een onderscheid tus schen Gods verborgen wil en de geopen baarde wil van God. De verborgen wil van God is het wereldprogram, dat door God in Zijn almacht wordt uitgevoerd. De geopenbaarde wil van God vinden we terug in den Bijbel. De verborgen wil van God is de weg, die God gaat, de geopenbaarde wil de weg, die we als mensch moeten gaan. We beseffen niet altijd de beteekenis van het woord dat we bidden: Uw wil geschiede. De zonde heeft een breuk geslagen tusschen de wil van God en onze wil en de oude natuurwet komt 90 cM. breed Bij aankoop van f4.00 een ASTRID-Maatpatroon voor half geld. Bovendien 10°/o by contant Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 13. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Bolsward. In den loop der maand October 1936 werd aan bovengenoemd spaarbankboekjes ingelegd en terugbetaald Wij brengen een zeer aparte en uitgebreide sortering GEBLOEMDE ZIJDE voor CASAQUE’S 90 cM. breed N. V. 14e fen Slachtmoanne. De öfdieling fen ’e N. V. tot afsch. v. alc. dranken kaem yn it Doarpshüs byien. De foarsitter, de*hear Joh. van Zandbergen, iepene de gearkomste mei in koart wird weryn hy sei, det wy dizze joun net byinoar kaemen om ütslutend oer ’e drankbistriding to praeten, mar det ït mear as in „algemeene ontwikke ling” bisköge wirde moast. Der wieme ütnoege de organisaesje fen lênarbeiders, de J. V. O. en gasten. Fen 'e earstneamde groep wiemen spitich net folie opkommen. Dernei kaem de hear J. van Oostrum fen Ljouwerl oan It wird. It doel wier om in lêzing to hSlden oer it boek „Saté Humalda” fen R. Brolsma. Het is aan Julia A. Fletcher Camey, dat wij de bekende regels danken (in haar gedicht ,>Little Things”): Kleine drup pels water, kleine korrels zand, vormen saam de groote zee en het schoone land. Ini deze eenvoudige woorden ligt een waarlijk diepe en precieuse gedachte. Er spreekt uit, dat het kleine niet waarde loos is, omdat het klein is, dat al die oogenschijnlijk zoo kleine, nietige din gen, samen de grootste en machtigste zaken vormen. Zoo is het ook met de ervaringen in ons dagelijksch leven. Eigenlijk zou men kunnen zeggen, dat ons geheele dage- lijksche leven is samengesteld uit „klei ne waterdroppels en kleine korrels zand” uit een oneindig aantal kleine gebeurte nissen, kleine gedachten, maar die teza men het patroon van ons leven vormen. Om het nog nauwkeuriger te zeggen, de manier waarop we de oogenschijnlijk onbelangrijke, de „kleine” dingen doen, hoe we kleine en onbelangrijke vraag stukken oplossen in ons leven, dat be paalt, hoe we inderdaad zijn en hoe we, als er zich naar onze meening „groote” problemen aan ons voordoen deze zullen aanvatten. Er zal misschien iemand zijn, die zegt: wat praat ge toch van vraag stukken, van problemen, wat bedoelt ge toch daarmee? Maar in trouwe, doen zich den gan- schen dag geen vraagstukken aan ons voor? Wordt er niet den ganschen dag aan ons gevraagd, hoe we over deze zaak denken en hoe we die kwestie zul len oplossen? Elk oogenblik van den dag doen zich, onder allerlei vorm, vraag stukjes voor, wordt er van ons een be slissing gevraagd, in groote en kleine dingen, in ons werk, in ons particuliere leven, overal. Kleinigheden.Jawel, maar van zoo genaamde kleinigheden is ons heele le ven vervuld en opgebouwd. Dat leert on§ zien, dat het van hoogste belang is, ook in schijnbare kleinigheden, ons steeds op een zuiver, eerlijk standpunt té stellen. Er is maar één juiste manier, om groote en kleine dingen te doen en dat is.... ze goed te doen. Een klein voorbeeld: de leuze van „waarheid in adverteeren”, die in de laatste jaren zulk een algemeene instem ming en toepassing heeft gevonden. De kwestie is, dat de menschen zijn gaan in zien dat het per slot van rekening toch maar het voordeeligst is, eerlijk ,te zijn. Geen belegging werpt hoogere dividen den af, dan eerlijkheid. Niets leidt ster ker naar geluk en lang leven dan een zuiver geweten; en een zuiver geweten is de belooning van eerlijk leven. Om den grondslag te leggen van werkelijk eerlijk leven, moeten we beginnen mei eerlijk te zijn in kleine, onbeduidende, oogenschijnlijk onbeteekenende dingen. Wie oneerlijk Is in kleine dingen, zal op grooter schaal oneerlijk zijn in groote dingen. De beste poltiiek is dus, eerlijk te zijn in a 11 e dingen. Natuurlijk hebben niet alle kleine din gen in ons dagelijksch leven betrekking op eerlijkheid. Er doen zich zoo duizen derlei „kleine” dingen voor, „kleine” gelegenheden om iemand beleefd te be handelen, een vriendelijkheid te bewijzen een prettig woord te zeggen. O, heel on beduidende dingen, die ons niets kosten, maar die een ander zoo dikwijls als eeti zonnestraal van achter een donker wol kengordijn kunnen zijn.Zeker, alle maal heel „kleine” dingen, maar die te zamen vormen.ons groote levensge luk. De algemeene bewapening. Duitschland en het verdrag van Versailles. Strijd in China. Strijd rondom Madrid. Het is niet de eerste keer in de afge- loopen maanden, dat we onze weekrevue inzetten met een bespreking óver de al gemeene bewapening. Dit is een pro bleem van zoo verstrekkende beteekenis, zoowel voor het staatkundig als econo misch leven der verschillende Europee- sche staten, dat we .gerust mogen aan nemen, dit als het meest actueele punt in het buitenlandsch nieuws te mogen beschouwen. Geen enkele staat in Euro pa ontkomt aan deze wedloop der bewa pening. Het is als een besmettelijke ziekte, die alle leden van dat groote ge zin aantast. Onze vloot is onvoldoende, zegt onze Nederlandsche vice-admiraal Quant, en dan vestigt deze deskundige speciaal de aandacht op Indië. Wij hebben den plicht, zoo vervolgde spreker, zoowel als Volkenbondslid als uit een moreel oogpunt, tegenover de in- heemsche bevolking In Indië te zorgen, dat wij, in eerste instantie zelf, gedaan hebben, wat mogelijk was en uit een militair-strategisch oogpunt als mini mum noodig om een rechtstreeks ingrij pen van Japan in ons Indië een vraagstuk voor den Japanschen Marine-staf van groote beteekenis te maken, zoodat dit niet met verouderd materieel of geringe offers kan worden ingezet. Maar niet alleen onze vloot moet vol gens deze militaire deskundige, krachtig en spoedig versterkt, ook onze andere weermacht is zeer onvoldoende. De gep. generaal Snijders verklaarde nog deze week op een vergadering van het Verbond voor Nationaal herstel: „Ik beschuldig de Ned. Regeering, dat zij er zich toe heeft geleend de instand houding van onze ongerepte weermacht aan bezuinigingsdrang ten offer te bren gen en verzuimd hebben leger en vloot tijdig te voorzien van de moderne krijgs- middelen en technische uitrustingen, wel ke in den legenwoordigen oorlog vap zoo overwegende beteekenis zijn.” De vraag mag gesteld worden waar om we in een buitenlandsch overzicht deze speciale Nederlandsche belangen naar voren brengen en dan is het ant woord heel eenvoudig, omdat de bewa? pening van ons land een overbrekelijke .schakel vormt in de algemeene drang of noodzakelijkheid van bewapening. Wij drijven elkaar naar de oorlog heeft de Engelsche premier Baldwin de vorige week gezegd, maar we kunnen en mogen niet anders terwille van de veiligheid van Engeland en de vrede in het algemeen. Ter wille van de vrede bewapent men met koortsachtigen haast, terwille van de vrede, zegt Mussolini, die vrede die ontspruiten zal uit een veld van 8 mil- lioen bajonetten. Naar dit voorbeeld van Italië en Duitschland is de wereld bezig alles op te offeren voor leger en vloot. Wie durft er in onzen tijd nog spreken over ont wapening? Maar genoeg hierover; er zijn meer kwesties op het internationale schaakbord, waarop we onze aandacht moeten concentreeren. Als een Zaterdagsche verrassing kwam de vorige week het bericht, dat Duitschland de bepaling van het verdrag van Versailles betreffende de Interna tionalisatie van rivieren heeft opgezegd. Door deze eenzijdige daad heeft Duitschland zich bevrijd van de laatste banden die door het verdrag van Ver sailles waren opgelegd. Dat dit bericht in Frankrijk met eenige bevreemding werd ontvangen, kunnen we ons inden ken, hoewel ook bij deze nieuwe toe stand Frankrijk zich weer zal moetefi neerleggen zooals dit in de afgeloopen jaren zoo dikwijls gebeurd is. Een be roep op den Volkenbond heeft geen zin meer nu dit instituut onmachtig blijkt om ook maar iets in de internationale toestanden te regelen. Dat juist deze pessimistische beschou wingen ons vandaag uit de pen vloeien vindt zijn oorzaak in de dezer dagen gehouden herdenkingsdag van de wa penstilstand, n.l. den 11 den November. Wat is overgebleven van de na den we reldoorlog gepropageerde leuze „nooit meer oorlog”? Worosjilov de Russische volkscom missaris zetgt: Ieder die ’t zou wagen ons aan te vallen, zouden wij een doo- delijken slag toebrengen. Mussolini’s woord is bekend, evenals dat van Hitler en het standpunt van Frankrijk ten opzichte van de bewapen ning. In Engeland zal de jeugd een nieuw militaire opleiding gegeven wor den. In Tsjecho Slowakije zal niet alleen de mannelijke jeugd van 8 tot 18 jaar gedrild worden, maar ook de meisjes zullen in den wapenhandel bekwaamd worden. Wat hebben we na 18 jaar toch bitter weinig geleerd. Geheel in het ka der van deze beschouwingen past een bericht uit China. Op de grens van de provincie Soei Joean en Tsjahar hebben Mongoolsche en Mandsjoekwosche troepen ten getale van 30.000 man een inval gedaan. Aan- bij de menschen steeds weer boven. Wat wij biddend vragen, Uw wil geschiede, moeten wij ook wenschen te ontvangen. Wij bidden te dikwijls om dingen die niet met Gods wil overeenstemmen. We zullen daarom dikwijls bidden om te leurstellingen. Wanneer evenwel het ge bed ons veredelt, ligt in de gemeen schap van God ook onze zaligheid en onze hoop. Spreker besluit met de bede: Heere, leer ons bidden. De tweede spreker, Ds. Boerma, be handelde het onderwerp: „Gods wil en de jeugd”. De jeugd is de tijd van ’f vooruitzien. Zij staat aan den ingang van het leven, vol idealen. In dezen tijd van voorberei ding tot het werkelijke leven komt God bovenal tot ons, beslag leggend op on zen geest. Het recht van God om ons Zijn wil op te leggen, bezit God, omdat hij is onze Schepper, daarom is er nie mand in ons midden die niet al zijn liefde zou moeten geven aan Hem. God heeft recht op onze dankbaarheid. Hij komt tot ons geheel beslagleggend op ons, maar ook vragend algeheele gehoor zaamheid. Wanneer wij onze Schepper gedenken in de dagen van onze jeugd, zullen we Hem kennen in de ure der verdrukking. Die God in zijn jeugd niet gekend heeft, komt er zoo moeilijk toe in zijn later leven God te zoeken en te dienen. De derde spreker Ds. Sijbrandij van Exmorra behandelde het onderwerp: „Gods wil en de wereld”. Wij kunnen niet van een band tus schen God en de wereld spreken, wan neer we niet beseffen dat deze band een gebroken band is. De wereld die zoo dikwijls genoemd wordt datgene wat boos en slecht is, die door de zonde van den mensch opnieuw is geworden een chaos. Door deze zonde breekt de band tusschen God en den mensch. In deze wereld is geen normale verhouding tot God, maar het terrein van den vijand, aan wien wij ons dikwijls hebben onder worpen. Deze wereld gaat in tegen den wil van God. Als God zijn wil aan de wereld open-; baart dan openbaart Hij de mensch, zooals hij is, geneigd tot alle kwaad. Onder deze wereld moeten wij ons scha ren maar met het oo,g op God gericht De openbaring van Gods majesteit en heiligheid spreekt zich uit over onze zondeschuld. Wij kunnen God en de wereld niet in één adem noemen, omdat er een onover brugbare kloof ligt tusschen deze twee krachten. De barmhartigheid en de liefde van God wordt voor ons de openbaring in deze wtreld. Want alzoo heeft God de wereld liefgehad, staat er geschreven. We moeten in alle ootmoed de bood schap meenemen, dat al wie belast en beladen is, in Hem de rust zullen vin den. I vankelijk werden deze troepen terugge slagen, doch thans schijnt de strijd op nieuw begonnen ie zijn. Allereerst dienen we hier de vraag te beantwoorden: wie zijn dat, die Mongoolsche en andere troepen? De annexatie van Mandsjoekwo door Japan gaf natuurlijk aan dit land de ge legenheid een grootere troepenmacht op het vroegere Chineesche grondgebied té concentreeren. Deze troepen vormen na tuurlijk een voortdurende bedreiging voor de rustige ontwikkeling van den ouderlingen toestand tusschen Japan en China. Vooral in den laatsten tijd is in China een krachtige beweging te onder kennen, die zich tegenover de Japansche eischen krachtiger gaat verzetten. Mis schien om eenige druk op die Chinee sche regeering uit te oefenen gaat Japan het nu eens met een zijdelingsche actie probeeren. Ten slotte nog even de laatste berich ten over den oorlog in Spanje. Langzaam, heel langzaam zelfs, ma ken de opstandelingen vorderingen bij den laatsten strijd om Madrid. Vooral het afweergeschut van de tanks, wat door de regeeringstroepen gebruikt wordt, heeft het voor de opstandelingen onmogelijk gemaakt verder in Madrid door te dringen. We behoeven ons niet af te vragen, uit welke bron de onver wachte zeer moderne hulp komt. Men steekt in Rusland zijn sympathie met de regeeringstroepen van Spanje niet on der stoelen en banken. Het nieuwe tank- afweergeschut, dat in korten tijd honr derden tanks van de opstandelingen aan flarden schoot zal dan ook wel een nieu we Russische vinding zijn. INGEZONDEN MEDEDEEL1NOEN 4 - 1 ii i I V DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenoman H i 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1