Buitenlandsche Revue. Ontbijtlakens P. LUNTER uuiiiwuiiiiuwuiiiiiiiiiiin A Tafellakens lï I.I.IIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Belastingzaken ]-»fl IZ Eiken DONDERDAG KI 11 K Zitting te BOLSWARD U14U1L Schildwijk 33 bij de Markt Reparatie aan alle merken Automobielen I HET GROOTE AANTAL WERKLOOZEN. Jaargang No- 92 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Woensdag 25 November 1936 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 8. 9. 10. 11. i. en 5. een 6. 7. bruari-vergadering verslag uitbrengen. Ook is een lid van deze afdeeling be noemd in de commissie voor het ar beidsvraagstuk. De agenda van de ver gadering in Leeuwarden wordt gelezen en de afgevaardigde vrij mandaat ver leend. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Y. Wiersma te Hartwerd. De bekroningen van de laatste fokvee- keuring werden uitgereikt. Daarna volg de een gezellige bespreking over het pachtvraagstuk en rondvraag. 2. 3. 4. in gebloemde damast. Vooral in de half-linnen soorten brengen we iets moois Speciale inrichting voor Een nuttig en altijd welkom ST. NICOLAAS GESCHENK: Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. een zeer aparte collectie de betere soorten met b(j- passende Vingerdoekjes Jitta, dat er thans na de vrijwel alge- meene devaluatie en het verwijderen van verschillende handelsbelemmeringen een herstel van welvaart op een aanzienlijk hooger peil, dan wij in het verleden ge kend hebben, verwacht mag worden. In dit verband wijst hij erop, dat er reeds eenige verbetering te bespeuren valt en dat er bijv, in Tilburg 60 van het aantal werkloozen na het prijsgeven van den gouden standaard aan het werk kon den tijgen. In afwachting en ter bevordering van een spoedige verwezenlijking van die toekomst is het intusschen noodzakelijk het evenwicht in de maatschappij te her stellen. En daartoe zullen zeer beslist nog offers moeten worden gebracht en geduld worden geoefend. Dit moet men bedenken, indien men critiek op de overheid ten aanzien van dit probleem' wenscht uit te oefenen. ten behoeve van bijzondere scho len over 1933. Alsvoren tot vermindering van de aan besturen van bijzondere lagere scholen toegekende vergoeding van instandhoudingskosten over 1931 1932 en 1933 tot het bedrag van de over dat tijdvak werkelijk gemaak te kosten (driejaarlijkse verreke ning ex artikel 101, 8e lid, der la ger onderwijswet. Alsvoren tot vaststelling van een nieuwe verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. Behandeling van de gemeentebe groting c.a. voor het dienstjaar ’37. Begrotingswijziging. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct. en oorlogsdreiging. Het oog van ieder, die de vrede lief heeft is thans gericht op Engeland, als het eenigste land dat in deze chaos nog eenige leiding zal kunnen geven. We willen ten slotte nog een geheel ander onderwerp behandelen; iets van meer vredelievenden aard. Alfred Nobel, de beroemde uitvinder, die bepaalde dat uit de middelen van zijn groot vermogen, jaarlijksch vijf no- belprijzen beschikbaar moesten worden gesteld. Nobel was een afstammeling uit een oude boerenfamilie in Zweden en nadat hij in 1864 zijn eerste patent ver worven had, heeft hij dit gedurende zijn leven tot het respectabele aantal van 355 patenten weten op te voeren. Hij is in zijn werkzaam leven een eenzaam man gebleven, die evenwel steeds tot hulp bereid was en een groot deel van zijn vermogen aan liefdadige doeleinden be steed heeft. Zijn talrijke uitvindingen leverden hem een vermogen op van 31 millioen Zweedsche kronen. Hij bepaalde in zijn testament, dat uit die middelen, waar van hij in 1895 een fonds gesticht had, jaarlijksch een rente van 500.000 kronen voor vijf prijzen beschikbaar zouden worden gesteld, n.l. 1 voor natuurkunde; 1 voor scheikunde; 1 voor geneeskunde of psy^iologie; 1 voor letterkunde en voor den vrede, welke laatste prijs moest worden uitbetaald aan diegenen die b.v. door werken ter bevordering van den wereldvrede de vredesgedachte onder de menschen wisten te doen groeien. Een prijs kan ook in tweeën worden gedeeld. Behalve het bedrag ontvangt de bekroonde ook nog een gouden medail le en een diploma. Degene, dien een Nobelprijs is toegekend, is verplicht een lezing over zijn arbeid te houden, welke lezing moet plaats vinden te Stockholm of in Oslo. Ook in Nederland zijn verschillende geleerden vereerd met de toekenning van een Nobelprijs. De 10e December zal het juist 40 jaar geleden zijn, dat Alfred Nobel te San Remo in Zweden overleed. In Zweden en ook in het buitenland zal dit feit op toepasselijke wijze herdacht worden. DE ST. NICOLAAS-ACTIE. Ongeveer 60 winkeliers doen mee aan de St. Nicolaas-actie, die speciaal be oogt de dorpsgenooten uit onze omge ving naar Bolsward te trekken. Dat onze Bolswardsche zakenmen- schen tot deze daad van saamhoorigheid kunnen komen is een verheugend feit en zal misschien in de toekomst kunnen lei den tot een meerdere activiteit wat be treft de algemeene winkeliers-belangen. We hopen van harte dat deze actie aan al de winkeliers die resultaten mag opleveren, welke men ervan verwacht. Niet alleen in de St. Nicolaasweken, maar ook op andere momenten in het jaar kan het oude spreekwoord: „Een dracht maakt macht” voordeel opleve ren. FILMVOORSTELLING. In de groote zaal naast de Geref. Kerk werd gisteravond een zeer goed bezoch te filmavond gegeven. De hoofdschotel was de Palestina-film en verder enkele humoristische en na tuurfilms. Een zeer goed geslaagde avond, die door de aanwezigen ten zeer ste gewaardeerd werd. HET HERTENKAMP IN HET JULIANA PARK. Het heeft mogelijk voor enkele bezoe kers een teleurstelling gebracht, dat het park enkele dagen gesloten is. We kunnen mededeelen, dat tof Woensdagmdidag de sluiting nog gef- handhaafd blijft. Dat is hoofdzakelijk ge beurd om de herten, die uit een natuur reservaat naar hier zijn overgebracht, ’n weinig aan de omgeving te doen wennen Woensdagmiddag is het park weder geopend. Eerst Vrijdagavond 6 uur zijn de die ren aangekomen, doordat met het van gen veel meer tijd dan verwacht werd, verloren ging. Er zijn thans 3 stuks, 2 twee-jarige en 1 één-jarige, de andere één-jarige is bij het vangen gewond en moest ter plaatse worden afgemaakt. Zoo spoedig mogelijk zal nu ook no. 4 arriveeren. Bij ons bezoek hedenmorgen consta teerden we dat de ergste schuwheid reeds begint te wijken. In het voor de dieren afgesloten grasperk is men nu bezig een groote zandheuvel op te rich ten, waarin ze door den dag kunnen ra votten. Men verzoekt ons er speciaal op te wijzen, dat er geen honden in het park mogen worden toegelaten, ook niet aan een lijn. Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Herstel van evenwicht primair. De Rijksbemiddelaar Prof. A. C. José-1 phus Jitta heeft dezer dagen een be schouwing gehouden over ’t onderwerp „werkloosheid”, waarin hij eenige stel lingen ontwikkelde, die zeker niet van belang ontbloot zijn. Ons land telt ongeveer 400.000 werk loozen, wat dus wil zeggen, dat 5 van het Nederlandsche volk zonder werk is. Dit cijfer toont reeds aan, dat men hier met een zeer ernstig vraagstuk te doen heeft en het is dan ook begrijpelijk dat van vele zijden een oplossing van dit nog altijd brandende probleem ge zocht is. Overigens is het probleem niet specifiek Nederlandsch, maar zuiver in ternationaal. Desondanks is het onjuist, onze toestanden met die uit het buiten land te vergelijken, omdat die vaak ge heel verschillend zijn. Toch wordt dit maar al te dikwijls gedaan en meestal valt de vergelijking dan in het nadeel van ons volk uit. Vooral Zweden is het, dat ons dikwijls ten voorbeeld gehouden wordt; vergeten wordt daarbij, dat Zwe den twee producten exporteert (ijzer en hout), waar op het oqgenblik een groote vraag naar bestaat, niet in de laatste plaats in verband met den huidigen be- wapeningswedstrijd. Bovendien heeft Zweden, hoewel veel grooter dan Neder land, slechts zes millioen inwoners en deze bevolking neemt slechts met 20.000 zielen per jaar toe. De bevolkingstoena me bedraagt echter in ons land onge veer 100.000 zielen, tegenover slechts 30.000 in België met een bijna even groote bevolking. Men ziet het, de om standigheden zijn niet overal dezelfde. Bovendien is nog een feit, dat men bij het werkloozenvraagstuk niet uit hei oog mag verliezen. Een economische toestand zonder werkloozen is onbe staanbaar. Wil men een voldoend aan tal eerste rangs arbeidskrachten verkrij gen, dan is het zaak, meer personen op te leiden dan noodig is. Een werkloo- zenaantal van 100.000 behoeft in ons land dan ook geenszins onrustbarend te zijn. Hoe kan men nu de werkloosheid doelmatig bestrijden? Sommigen willen dit doen door kunstmatige middelen, zooals b.v. een crediet-expansie, waar van nog Dr. Colijn dezer dagen tegen over een correspondent van de „Times” moest getuigen, dat daarmede zeer ze ker het werkloozencijfer omlaag gedrukt zou kunnen worden. Maar al evenmin als onze Minister-president blijft Pro fessor Josephus Jitta een liefhebber te zijn van dergelijke middelen, waarvooi later toch weer de onaangename reke ning zou worden gepresenteerd. Het „Plan van den Arbeid” kan dan ook in de oogen van dezen hooggeleerden heer geen genade vinden, nog afgezien daar van, dat hij de kosten daarvan eerder op 300 millioen dan op 200 millioen taxeert. Wil men de werkloosheid opheffen, zoo meent prof. Josephus Jitta, dan moe! men de oorzaken wegnemen. Welke zijn nu de oorzaken van de werkloosheid? Eerstens een belemmering van het vrije handelsverkeer en tweedens diverse structueele veranderingen in het be drijfsleven. Men zou het ook anders kunnen zeggen: de werkloosheid is een gevolg van de slechte organisatie van de maatschappij, waarin wij leven. Tot het wegnemen van de oorzaken van de werkloosheid kunnen overheids maatregelen helaas slechts betrekkelijk weinig bijdragen. Deze maatregelen hebben in den regel meestal een negatief karakter. Zij komen volgens Prof. Josephus Jitta neer op beperken en verbieden. Slechts zelden hebben zij tot strekking, de pro ductie positief te bevorderen. Men kan dan ook niet de oplossing van het werk loozenvraagstuk bevorderen, zonder zich rekenschap te geven van de meest ge- wenschte economische politiek, handels politiek, sociale politiek, financieele politiek, muntpolitiek en zelfs militaire politiek. Bovendien is het steeds noodig, te overwegen, of de noodzakelijke maat regelen tot leniging van den nood, niet de oorzaken van het euvel zelf verster ken. Intusschen meent Professor Josephus De Spaansche burgeroorlog. China en Japan. De Nobelprijzen. Ontegenzeggelijk vormt de ontwikke ling van 't Spaansche conflict het meest belangrijke nieuws, dat we uit de vele buitenlandsche berichten kunnen opdie pen. Niet zoozeer om de vorderingen, die de troepen der opstandelingen de vorige week gemaakt hebben, maar wel de consequenties die we moeten trekken uit de daden der mogendheden, die met dit conflict ten nauwste verbonden zijn. We hebben reeds eerder betoogd, dat de burgeroorlog in Spanje niet alleen is de strijd tusschen burgers van eenzelfde land, maar dat over deze strijd hangt de sfeer van het Communisme en Fascis me. Door dc erkenning van de regeering- Franco door de fascistische staten Italië en Duitschland, waarbij we waarschijn lijk deze week ook nog Japan kunnen voegen, is het non-interventie-probleem dat is de niet inmenging van de Euro- peesche staten in deze burgerkrijg, op nieuw in de belangstelling geplaatst. Deze niet inmenging was trouwens de laatste tijd een paskwil geworden, nu Rusland in het geheim de regeerings- troepen in Spanje van munitie, tanks en ander oorlogstuig, voorzag. Zal nu, zoo vragen velen zich met be zorgdheid af, de erkenning van de re- geering Franco de inleiding vormen voor een meer openlijke hulp aan deze op standelingen? Werkelijk, we moeten het oordeel over de gebeurtenissen in en om Spanje geheel anders bezien dan uit een zuiver rechtvaardigheids oordeel. Volgens ons gevoel gebeurt hier het schreeuwendste onrecht, maar daarnaast komt direct oe practische vraag: welke der twee wereldbeschouwingen, die mo menteel in Spanje tegenover elkaar staan, zal uiteindelijk aan onze samen leving de zoo hoog noodige eendracht en vrede geven? Aan beide systemen ontdekken we groote gebreken, maar.een verder oordeel mogen we ons in deze revue niet veroorloven. We zullen het er allen over eens zijn, dat de oorlogsdreiging voor Europa weer naderbij komt. Stel het geval, dat generaal Franco de haven van Barce lona bombardeert om daarmee te belet ten, dat Russisch oorlogsmateriaal in Spanje gesmokkeld wordt.dat de Duitsche zendingen tanks, enz. niet meer in het geheim, maar openlijk naar Spanje gedirigeerd worden, zullen dan Frankrijk en Engeland lijdelijk kunnen toezien? Het is een beangstigende vraag ■die we ons stellen en waarop we maar liever het antwoord voorloopig schuldig blijven. De Chineesch-Japansche verwikkelin gen vragen ook nog telkens onze be langstelling. De Chineesche regeering is Vastbesloten de onschendbaarheid van Binnen-Mongolië te handhaven. De in vasie van Japansche troepen in Bin nen-Mongolië is een toestand, die door China onmogelijk geduld kan worden. Een zeer moderne luchtmacht wordt door China in gereedheid gebracht ten einde de Japansche hulptroepen uit de provincie Soei-joean te verjagen. Daar tegenover staat een telegram uit Japan sche bron, dat Japan de onafhankelijk heid van Binnen-Mongolië heeft gepro clameerd. Ook in deze kwestie hebben we steeds gezien de strijd. Fascisme en Communisme. Het Fascistische Japan dat nu reeds openlijk door de eventueele erkenning van de Spaansche opstande lingen tegelijk met Duitschland en Italië partij trekt voor het Fascisme en het Communistische Rusland, dat in China tracht de gedachte van een wereldrevo lutie ingang te doen vinden en steunt op het machtige roode leger. Overal onrust I' 23 November 1936. Het comité van voorbereiding voor Nationale feestdagen organiseerde he- VERGADERING FRIESCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Maandagmorgen werd in café de Groene Weide een vergadering gehou den van de Friesche Mij. van Landbouw afd. Bolsward. Voorzitter A. L. de Vries opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en memoreert in zijn openingswoord ’n tweetal zeer bijzondere kwesties die zich den laatsten tijd hebben voorgedaan. Allereerst de val van den gulden, dit zal voor de landbouwbedrijven geen verbetering brengen nu de regeering de prijzen van levensmiddelen niet wil ver- hoogen. De boerenstand zal ook in dit geval wel weer het loodje leggen. Het tweede belangrijke punt is de pachtwet, waarover nu de spreker van dezen morgen. Ir. Zijlstra, niet aanwezig kan zijn, door den Voorzitter een inlei ding zal worden gehouden. Notulen worden gelezen en goedge keurd. De landbouwcursus is weer goed be zocht met 17 leden. De secretaris de heer N. P. de Boer wordt een hartelijk woord van dank gebracht voor het vele werk in dezen. Binnenkort zullen verschillende lezin gen worden gehouden door den bond van Coöperatieve zuivelfabrieken. De Voorzitter wekt allen op aan dezen cur sus deel te nemen. Commissies voor de vraagstukken worden genoemd, deze zullen in de Fe- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 VERGADERING van de raad der gemeente Wonseradeel op Don derdag 26 November 1936, des nam. 2.15 uur, ten gemeente- huize te Witmarsum. Agenda: Notulen van de vergadering van 29 October 1936. Ingekomen stukken. Mededelingen. Voorstel van Burgemeester Wethouders tot het nemen van een besluit, waarbij wordt verklaard, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor een gedeelte van het dorp Makkum en voor stroken grond langs de weg Afsluitdijk Bolsward en de weg Bolsward- Workum, beide voorzover in Won seradeel gelegen, wordt voorbe reid. Alsvoren tot vaststelling van „capitulantenverordening voor de gemeente Wonseradeel 1936”. Alsvojren tot vpriagihg van dig vergoeding voor het schoonhouden van het gebouw der openbare school voor gewoon lager en uit gebreid lager onderwijs te Witmar sum en voor de bediening der in stallatie voor centrale verwarming in dat gebouw. Alsvoren tot vaststelling van de vergoeding van instandhoudings kosten en voor gegeven vakonder wijs, bedoeld in artikel 101, le en 9e lid, der lager onderwijswet 1920 23 November 1936. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. alhier werd benoemd de heer J. A. Kooi- stra (aftr.). Tot notabelen de heeren J. van der Meulen, Tj. Jellema en H. v. d. Witte. WITMARSUM. 21 November 1936. De ijsclub „Witmarsum” hield een al gemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer P. Hibma op de bo venzaal van den heer J. Hardenbe^g, Aanwezig 19 leden. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd. De penningmeester boek te aan ontvangsten f306.81, uitgaven f46.45, batig saldo f260.36. Op verzoek werden de bescheiden nagezien door de heeren E. Hoekstra en R. Rienstra. Laatstgenoemde bracht een gunstig rapport uit. De voorzitter, die periodiek aftrad, werd bij acclamatie herkozen. Verder werd het bestuur met twee commissaris sen aangevuld n.l. de heeren Anne Bier- ma en Jac. de Groot. Verkiezing keurmeesters. Voor den heer Jac. de Groot werd gekozen de heer Klaas de Vries, de heer J. Reitsma werd bij acclamatie herkozen, de heer H. Reit sma, die bedankte, werd vervangen door den heer Sije Bos. Bespreking hardrijde rijen. Dit werd aan het bestuur overge laten. Een kistje sigaren, aangeboden door den heer J. Hardenberg, werd gewonnen door den heer Jac. de Groot en een paar schaatsen, aangeboden door het bestuur, van de ijsclub, de heer J. Reitsma. 22 November 1936. Te Amsterdam werd bevorderd tot Doctor in de Godgeleerdheid Ds. Alb. Vis, Doopsgez. predikant te Texel, op een in het Engelsch geschreven proef schrift over de Chr. Testimonia in het Oude Testament, speciaal in de Psalmen Messianic Psalm-Quotations in the New- Testament, A Critical study on the Chris tian Testimonies in the Old Testament. Doctor Vis diende de Doopsgezinde gemeente Witmarsum-Pingjum van 1 November 1919 tot 14 November 1922. DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1