Buitenlandsche Revue. P. LUNTER Speelgoederen HAWEKO De Bolswardsche Courant en Westergoo VAN 1 HOUTENS CACAO Iets over ons Leger. Het Eerste Bolswardsche Kinderparadijs eo eo Zeer geschikt voor St. Nicolaas Geschenk Stadsnieuws. FEESTPLANNEN 32gg Jaargang Woensdag 2 December 1936 No. 94 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD APPELMARKT 5 'h en daarnaast een keurcollectie Luxe en Nuttige ST. NICOLAAS CADEAUXÜ Zie onze Speciale St. Nicolaascourant Wij brengen U een schitterende collectie 1 a ww fc. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Oe VtV'9 m de t INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN I I 1 4.00 2.35 cent r yet is &e1 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. I Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. staat de geheele week van 'smorg, 8 tot 's avonds 10 uur voor U open oorlogssterkte te brengen, terstond alle 15 lichtingen onder de wapenen worden geroepen. Dat beteekent dus, dat te genwoordig bij het ontstaan van oorlog dadelijk ook de mannen van 3035 jaar, hoofden van gezinnen en van za ken opgeroepen worden en direct tegen over de vijand worden gesteld, terwijl der jongeren geen enkele verplichting hebben en kalm thuis kunnen blijven toezien hoe hunne leeftijdgenooten en ouderen hun plichten vervullen voor land en volk. Deze onzedelijkheid en wreedheid kan slechts voorkomen worden door de jaar- lijksche contingenten uit te breiden. Al wat men verder moge voorstellen: vèrdragende artillerie; uitbreiding van de vliegdienst; bewapeningsfonds; als mede zij het dan ook de bizondere nut tige permanente grensbezettingen enz., het zijn alle zaken van hoogstens secun dair belang. Primair is contingentsver- meerdering. Doch bovenal de bedoeling van dit artikel is het inzicht betreffende ons legervraagstuk iets te verruimen, zóó dat men begrijpe de uitdrukking van Minister Colijn, gedaan in de Ka mer: „Wij hebben eigenlijk geen leger.’’ digen met 300 is toegenomen. Het aantal stukken verdragend geschut voor de kustverdediging steeg met 75 De totale marine-strijdkrachten zijn thans 510 grooter dan in 1933. Naast deze machtige vloot staat die van Italië. Nog dezer dagen heeft de Hongaar- sche president Horthy bij een dronk, uit gebracht op den Italiaanschen Koning, gezegd: „De strijd ter zee is als een edele sportieve wedkamp, die geen rancpne achterlaat. Van de Adriatische zee, waarom wij ridderlijk hebben gestreden hebben de Italiaansche schepen hun ste ven gewend naar nieuwe plaatsen in uit- gestrekter zeeën. Deze schepen verte genwoordigen een der machtigste vloten ter wereld”. Wanneer we aan het slot van deze revue nog in het kort een ander onder werp, een beetje vallende buiten deze lijn, willen bespreken, dan valt ons oog op de toekenning van de Nobelprijzen, waarover dit jaar heel wat pennen in be weging zijn gebracht. Speciaal betreft dit de toegekende vredesprijs aan de Duitsche pacifist Ossietsky. Deze man heeft om zijn publicaties tot bevordering van de wereldvrede enkele jaren in een Duitsch concentratiekamp doorgebracht en het behoeft ons niet te verwonderen dat het Nationaal Socialis tische Duitschland in deze benoeming ziet een zeker partijkiezen van het Noor- sche parlement, dat telken jare deze prijzen moet toekennen. Verschillende geruchten omtrent te nemen maatregelen door Berlijn doen reeds de ronde, maar officieel is nog geen enkele beslissing genomen. Een wondere wereld toch, waarin we leven, nu over de toekenning van een vredesprijs reeds kwist kan ont staan. IBM en bovendien Vereenigingen en School-Commissie EXTRA KORTING Hartmans, J. L. de Bos Kuil, H. A. J. Alma, J. Heeres, M. ten Cate en K. Nauta. Muziek. A. H. van der Ven, A. Alt, F. J. Bruin- sma, L. L. van Geuns, N. J. Popma, H. Haitsma. Lampion optocht voor volwassenen. E. Statema, bestuur van „Ons Zuivel- belang”, en de comm, van de gehouden collecte voor het Nat. huwelijksgeschenk. IJsfeesten. Bestuur ijsclub „Bolsward”, „Ons Zul- velbelang”, Perm. Feestcommissie en den heer W. Ph. ’Hendriks, Avondfeest in de Doele met film voorstelling. Bestuur der Oranjevereen., W. Ph. Hendriks, T. Schrader, H. R. Kingma, S. Andela en eventueel het bestuur van de ijsclub. Het voorloopig programma, dat reeds is opgemaakt, ziet er als volgt uit: Vm. 88.30 uur: Luiden van alle klokken. 910 uur: Plechtige dienst In alle kerken. 10.3012 uur: Filmvoorstelling in de Doele 500 kinderen. 1112 uur: Rondgang van de muziek door de stad. 12 uur: Ontvangst van de commissie op het stadhuis. Nam. 23.30 uur: Filmvoorstelling In de Doele, 500 kinderen. - Rondgang van de muziek door de stad. Bij ijs muziek op de ijsbaan en wedstrijden. 5 uur: Lamplonoptocht van de school kinderen. Vereenigingen, corporaties, en clubs kunnen bij deze optocht aan sluiten, evenals particuliere personen. Hierbij /medewerking van de beide mu ziekcorpsen. 8 uur: Feestavond in de Doele met filmvoorstelling. Muziek van belde corp sen in de stad. Bij Ijs gecostumeerd ijs- feest op de ijsbaan met muziek. U ziet, lezers, dat er wel voor variatie gezorgd is, niettegenstaande het jaarge tijde zich niet bij uitstek‘leent om zulke feesten te organiseeren. Een en ander moet natuurlijk geld kosten. Alleen de tractatie en de filmvoorstellingen van de kinderen vorderen reeds een groot be drag en daarom zal er ook van ieder ge vraagd worden om naar vermogen bij te dragen om dit feest te Bolsward waar dig te kunnen vieren. In de loop van deze en de volgende week zullen aan de bur- Heren Pyama’s effen en gestreept 2.35 2.75 - Dames Pyama’s effen gekleurd 1.95 - Meisjes Pyama’s leuke garnering vanaf 85 Jongens Pyama’s in prima gekl. flanel vanaf 1.00 Een zeer uitgebreide collectie De gevaarlijke bewapenings wedloop en het verdrag DuitschlandJapan. Een dl vorige week verspreid gerucht betreffende een doo|r Duitschland aan Rusland gericht ultimatum is door de later bekend geworden feiten achter haald en kon -gelukkig toegeschreven worden aan een te veel fantasie. De oorzaak van dit gerucht ligt waar schijnlijk irt het tusschen Duitschland en Japan gesloten verdrag, waarbij een nieuw bolwerk wordt opgetrokken tegen het communisme. We mogen ons zeker, wanneer we verschillende beschouwin gen over dit verdrag bestudeeren, afvra gen, leven we dan zoo snel, dat we de tijd van den wereldoorlog reeds geheel vergeten zijn? Bondgenootschap tusschen Japan en Duitschland, hoe is het mogelijk. Heeft de Duitsche Keizer enkele jaren voor den wereldoorlog niet met kracht de be schaafde^) volkeren gewaarschuwd te gen het gele gevaar en speciaal tegen Japan? Toen kwam de groote strijd en werden de gekleurde troepen, zwart, geel of bruin door deze Europeesche be- schavers gebruikt om de ergste klappen op te vangen. In de na-oorlogsche jaren is er toen veel veranderd. Japan heeft zich over de Duitsche koloniën ontfermd en met deze in Duitsche oogen dus ge vaarlijke gele en roovende bevolking sluit het tegenwoordige Duitschland een verbond. De geheele strekking van dit verdrag is gericht tegen ’t Communisme. Wist U, dat wij niet alleen de grootste sorteering, niet alleen steeds ’t nieuwste, maar wat meer zegt het laagst in prijs zijn alléén bij Steeds weer is er een zekere onrust in ons land waarneembaar, zich uitend in grootere belangstelling voor onze weer macht. Bekend is o.a. het manifest van vele burgemeesters in de Zuidelijke Provin ciën, alsook de resolutie, aangenomen op het partijcongres van de S. D. A. P. in 1934, waarbij vast staat dat de eisch tot eenzijdige (nationale) ontwapening is losgelaten. Wanneer dit alles mag leiden tot een frisch, groeiend, nationaal bewustzijn, een werkelijk nationaal Réveil en nie mand zal zulks ontkennen dan moet een en ander tot hoop en vreugde stem men. Bovenbedoelde activiteit en interesse spruit voort uit de vrees, dat onze weer macht thans in aard en samenstelling niet aan den eisch van preventieve wer king voldoet. Het grootste nadeel is, dat het leger thans minder paraat is dan vóór 1914, na de bekende militiewet van den minis ter van oorlog H. Colijn in 1912. Volgens de legerorganisatie, die hier uit voortvloeide waren de brigades, re gimenten en bataljons in vredestijd reeds in zekeren zin aanwezig; n.l. de kern van het beroepskader, bij sommige wapens nog met eenige beroepssoldaten alsmede de manschappen, die voor eer ste oefening onder de wapenen waren. Een zéér snelle mobilisatie werd door bovengenoemde organisatie verzekerd. Nadat de bevelschriften waren uitge vaardigd van „Opkomst met* Spoed”, waren binnen twee maal vier en twintig uren alle regimenten compleet. Wanneer dan ook op 1914 en de mo- bilisatiejaren wordt teruggezien, dan kan men alleszins tevreden zijn. In het algemeen heeft onze weer macht toen aan haar doelstelling beant woord. Nadien kwam echter de teruggang. Het was Minister van Dijk, die, al licht onder de drang van het destijds heerschend défaitisme en pacifisme, na eenige niet-aangenomen wetsontwerpen o.a. van Minister Pop in 1923 de grond slag legde van ons huidig legerstelsel, ten koste van „paraatheid”. Deze bezuiniging, welke uitsluitend de vredessterkte betrof, verbrak ten eenenmale de zoo zeer vereischte sa menhang tusschen de vredes- en oor- logsorganisatie. Er zijn thans in vredestijd de helft minder regimenten. Komt er dus mobilisatie, dan moet de andere helft nog gevormd worden. De evenwel in vredestijd steeds aan wezige regimenten zijn nog geen volle dige, doch slechts brokstukjes. Een regiment infanterie b.v. omvat in vredestijd niet meer dan 2 schoolcom- pagnieën, waaryif dan het regiment op oorlogsvoet van 3 bataljons A 4 com pagnieën, totaal *12 compagnieën (elke comp. 150 man) en voorts de nog vele bijzondere afdeelingen moeten wor den geformeerd. M.a.w. in geval van nood zou elk re giment inplaats van 2 op 12 compag nieën moeten moeten worden gebracht en bovendien naast elk bestaand nóg een geheel nieuw regiment. Dit alles moet dan in enkele uren, na een eventu- eele mobilisatie worden opgebouwd, waarbij de mogelijkheid echter niet uit gesloten blijft, dat in dien korten tijd, een vijand onze grenzen reeds zou kun nen overschrijden. Er is echter meer. De nieuwe dienstplichtwet van 1923 stelde het jaarlijksche. contingent dienst plichtigen vast op ten hoogste 19.500. Het totaal aantal ingeschrevenen be draagt jaarlijks 70.000, waarvan na strenge medische keuring er ongeveer 40 pet. afvalt. Verder zij van de vele re denen tot vrijstelling enkel dien wegens „broederdienst” genoemd. Onafhankelijk van de grootte van het gezin hoeft slechts één zoon te dienen. De eerste oefeningstijd bedraagt voor de cavalerie 15 maanden, voor de bere- denen der artillerie 12 maanden, voor de onberedenen van alle wapens 5^ maand. De totale diensttijd bedraagt 15 jaar. In zijn uitwerking voert dit*stelsel zeer bedenkelijke gevolgen in zich mee. De lasten worden zeer ongelijk en on billijk over de Nederlandsche jongeling schap verdeeld. Slechts één derde van het geheele aantal beschikbare jonge mannen behoeft te dienen, voorts moe ten om bij mobilisatie het leger op Minister Goebbels verklaarde in zijn toelichting: le. Het Duitsch-Japansche verdrag tegen de Communistische Internationale is tegen niemand gericht, maar wil uit sluitend een halt toeroepen aan de po gingen der Komintern om in de geheele wereld revoluties tot stand te brengen, de bevolkingen op te hitsen, de cultuur te vernietigen, bloedbaden uit te lokken, enz. enz. 2. Het Duitsch-Japansche verdrag heeft een zuiver defensief karakter. De twee groote mogendheden die het heb ben gesloten, willen niet provoceeren, maar zich ook niet meer laten provo ceeren. 3e. Beide staten spreken de hoop uit dat dit verdrag het sein moge worden voor alle andere door het Communisme bedreigde staten om zich aan te sluiten bij de verdediging van de geheele menschheid en den door de Communisti sche Internationale bedreigden wereld vrede. Het spreekt haast van zelf dat de pers uit verschillende landen op een eigen wijze op dit verdrag leageert. In Rusland is men van oordeel, dat dit geheime verdrag niets anders is dan een dekmantel voor een militair verdrag. Men verdenkt in deze kringen Japan van agressieve doeleinden in de Stille Oceaan en aan de andere kant Duitsch- lands honger naar koloniën. Eigenaardig dat in dit verband telkens de geruchten opleven, die spreken van een annexatie van ons Nederlandsch overzeesch ge bied. Zooals reeds in 1926 door Italië. Engeland en Frankrijk het Abbesynische rijk is verdeeld, zoo zullen ook volgens deze gerujchtejn iDuitsqhland en Japan onze kolinïën Java en Sumatra in onder linge belangensfeer verdeelen. De in de genoemde landen koortsachtig ogevoer- de bewapening is zeker niet bevorderlijk een sfeer van onderling vertrouwen te kweeken. De begrooting voor defensie in Japan is dermate opgevoerd, dat men alle middelen te baat neemt deze gewel dige uitgaven te motiveeren. Het leger heeft, ten einde de publieke meening te beïnvloeden, in drie honderd duizend exemplaren een geschrift verspreid, dat deze enorme militaire uitgaven verde digt. We weten uit Duitschland dat daar ook nog in het geheim met alle beschik bare middelen gewerkt wordt aan de oorlogsindustrie. Niet minder is Rusland actief. De vloot „van Rusland is, ondanks de gewel dige aanbouw van vliegtuigen, niet ver waarloosd. Orlow, de commandant van de Rus sische zeestrijdkrachten, heeft nog on langs verklaard, dat van 1933 tot en met 1936 de duikbootvloot was gestegen met 715 terwijl het aantal der andere kleine gevechtsschepen die tezamen met de duikbooten de kusten moeten verde- VOOR 7 JANUARI 1937. Op uitnoodiging van den burgemees ter hebben zich Maandagavond vele stadgenooten van allerlei richtingen en corporaties ten gemeentehuize verza meld ter bespreking van de feestplan- nen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en prins Bernhard. Vanaf het begin heerschte er een pret tige stemming in onze oude raadszaal. Het was te voelerl* dat er iets gedaan zou worden om zoo algemeen en eens gezind mogelijk, samen te werken. Na een korte inleiding stelt de Bur gemeester voor om als uitvoerings-com- missie te benoemen dezelfde heeren, die ook tijdens de verlovingsdagen in korten tijd eenige festiviteiten wisten te orga niseeren, n.l. de heeren D. B. Eerdmans H. R. Kingma en H. Haitsma. De vergadering ging hier onmiddellijk mee accoord, waarop de voorzitter dier commissie het woord kreeg en de ver gadering voorstelde om den burgemees ter als Eere-voorzitter en de wethouders, stichtingbestuurders en geestelijken als eereleden van de commissie te benoemen Dit werd aldus besloten. De commissie had haar voorbereidend werk voor elkaar en kon daardoor direct de diverse sub-commissies benoemen, die ais volgt zijn gekozen. Financiën. H. R. Kingma, A. H. van der Ven, U. van der Zee, J. Heeres, J. de Haan en de leerlingen van de Rijks Zuivelschool, die zich bereid hebben verklaard de burgerij de inschrijvingslijsten aan te bieden. Kinderoptocht en filmvoorstelling. U. de Boer, A. H. van der Ven, W. Vlietstra, M. Verhoeven, D. B. Eerdmans, J. Knook, J. J. Roelants, G. Postma, F. Bakker, mej. J. Zijsling, mej. G. Postma en mej. C. Brems. Tractatie-commissie voor een te houden tractatie op al de scholen voor L. O. en de bewaarschool, de dames mevr. Vlietstra, mevr. Verhoe ven, mevr. Paap, mevr. Vink, mevr. v. d. Oever-v. d. Werf, mêvr. Nijk, mej. Dij ken, mej. Postma, mej. Zijsling, mej. Praamsma en mej. Brems. Versiering en verlichting. Het Permanent Feestcomité, aangevuld met de heeren J. Theunissen, J. P. Post ma, G. van der Zee, Tj. de Jong, H. Haweko Bazar H DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1