Buitenlandsche Revue. Belastingzaken Ft T nÏZ Eiken DONDERDAG KI II K Zitting te BOLSWARD U Mvl» Schildwijk 33 bij de Markt De Bolswardsche Courant en Westergoo Robbedoes De Lippe Detmold Stube in „Den Hof van Holland” ’s Avonds vanaf 7 uur MUZIEK „DIE LUSTIGE DREI” DL DETERDIHG S IfllLLIOEDED VOOR DED LANDBOUW. Uit den Omtrek. Bezoekt DONDERDAG 7 JANUARI a.s. Stadsnieuws. DANCING BOERMANS! P. B. VAN HAM Tandarts, SN EEK, is eiken DONDERDAG te consulteeren. Hotel GAftRiïiAH van 9X-l uur op DONDERDAG 7 JANUARI GEEN SPREEKUUR 33?1£ Jaargang No. 1 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD STI M M U N G EEN INTERVIEW MET Ir. WIGERSMA. ZONDAG a.s. allen naar DE DOELE Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. VAN VERSTREKKENDE BETEEKENIS VOOR HET GEHEELE VOLK. REEDS 15 MILUOEN K.G. AARD APPELMEEL GEKOCHT. even dankbaar als voor groote bedra gen. Eenige «ren, nadat de eerste opwek king was gepubliceerd, stroomden reeds bedragen binnen en zoo moet het gaan, wil het plan blijvende beteekenis hebben. Opheffing landbouw-crisis wetten? Want de draagkracht voor den Neder- landschen landbouw van deze massa- inkoopen moet men niet onderschatten. Dezer dagen werden bereids 30.000 var- maals opwekken het voorbeeld van de reeds versierde buurten te volgen. Ook kunnen er nog veel meer vlaggen komen, dat kost ten minste geen geld en weinig moeite. opstellen; bij ’t Stadhuis voegt zich ’t feestcomité in de stoet Dan langs Jon- gemastn, de Dijk, Turfkade, Witheeren- straat, Gr. Markt, Dijkstraat, Schild- wijk, Nieuwmarkt, Gr. Dijlakker, Kerk straat, Broerestraat, Dijlakker, Rijks- vertoeven. Een aardig strijkje zorgt voor de gezelligheid. EEN LIPPE DETMOLD STUBE. De heer GALAMA, „Hof van Hol land” kwam op de origineele gedachte op 7 Januari het café om te bouwen tot een echte Duitsche Stube. Speciale de cors zullen de bezoekers de gedachte surrogeeren van een echt Duitsch café. We veronderstellen, dat zeer velen op deze feestdag eens een oogenblikje in POSTKANTOOR BOLSWARD. De Directeur van het P. T. T. Kantoor vestigt er de aandacht op dat op 7 Jan. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. landsch gebeuren gememoreerd hebben, willen we ook thans in ons buitenlandsch overzicht enkele punten uit dat groote wereldgebeuren aanstippen. Bij het zoe ken en schiften van de groote hoeveel heid vermeldingswaardige feiten, grijpen we natuurlijk allereerst naar de moge lijke lichtpuntjes die er in 1936 te ont dekken vielen. Tot een van deze meest op den voorgrond tredende optimistische verschijnselen mogen we zeker rekenen de algemeene economische opleving in de langzaam zich verbeterende werke loosheid. Het is jammer, dat aan deze laatste verbetering een heel groote scha duwzijde zit, n.l. de bewapeningswed- strijd. De monetaire toestand in de goud landen is door de devaluatie wat meer stabiel geworden en de handelsbelemme- ringen zijn daardoor iets minder gewor den. De door president Roosevelt met zooveel succes doorgevoerde reorganisa tie van het economische léven in Amerika is natuurlijk ook van invloed op het al gemeen herstel. Mogen we de berichten uit Amerika gelooven, dan is daar reeds weer een periode van hoog conjunctuur ingeluid. De zaken omzet stijgt belang rijk en het nationaal inkomen is in dit afgeloopen jaar belangrijk gestegen. Dat ondanks deze opleving ’t werkloosheid cijfer in Amerika nog steeds hoog is, moet op rekening gesteld worden van de steeds nog toenemende rationalisatie in de bedrijven. Dezer dagen ontmoetten we nog een bericht uit Amerika, dat in lijnrechte strijd schijnt te gaan met de voorgaan de optimistische berichten. De bekende General Motors fabrieken te Detroit, met hun meer dan 200.000 werklieden zou den genoodzaakt zijn het bedrijf stil te leggen. Afwachten is dus ook voor wat de Amerikaansche toestand betreft, de boodschap. De oorlog in Abessinië heeft dit jaar zijn beslag gekregen. Italië eerst schoor voetend, door de andere mogendheden erkend, kan vooral In het laatst van het jaar over de houding van diverse mo gendheden tevreden zijn. De met veel ophef aangekondigde sancties zijn een jammerlijke mislukking geworden en ’t prestige van den Volkenbond kreeg hier door een gevoelige klap. De taktiek van den Volkenbond, om, zooals wij dat noemen, de kool en de geit te sparen, heeft misschien een alge meene wereldoorlog voor eenigen tijd uitgesteld, maar aan het vertrouwen in het recht en dan eens niet dat van de sterkste is heel veel afbreuk gedaan. Van al die tegenstrijdigheden heeft één voerd als op Zondag. Het kantoor is der halve open van 8 tot 9 en van 13 tot 14 alleen voor zegelverkoop, telegraaf en telefoon en afgfite. Er zal niet worden besteld. Verder wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat de Ouderdomsrente, die anders op Donder dag a.s. zou worden uitbetaald, nu op Vrijdag 8 Januari zal worden uitbetaald. WONSERADEEL. Bij beschikking van den commissaris der Koningin in de provincie Friesland is aan de navolgende ingeschrevenen voor de dienstplicht lichting 1938 uit de gemeente Wonseradeel, voorgoed vrijstelling wegens broederdienst ver leend: van maatregelen den versnellenden invloed uitoefenen op de opheffing van de tal rijke restrictie-maatregelen die de land bouw knellen. Inderdaad is een liquidatie van ’t duizenden ambtenaren omvattende landbouw-crisis-apparaat voor de regee- ring zeer moeilijk, maar juist nu wordt de gelegenheid daartoe gunstig. En de Nederlandsche regeering heeft uiteraard veel belangstelling voor onze plannen. Daarenboven gaat de beteekenis van Dr. Deterding’s plannen niet uit van van landbouwbelangen uitsluitend, want ook de Clearing positie van Nederland ten opzichte van het Duitschland zal er door verbeteren. De export van de door ons gekochte goederen gaat buiten de clearing om, maar Duitschland zal nu ’t geld dat hel anders voor agrarische producten be steed zou hebben in ons land besteden aan andere artikelen bijvoorbeeld in dustrieproducten en ook deze takken van de Nederlandsche nijverheid ondervinden er dus indirect de voordeelen van.” DECORS MAX DE VRIES denkingsbijeenkomsten, uitvoeringen enz. Ook Bolsward steekt zich in een feest kleed. In de verschillende straat- en ge- velversiering begint zoo langzamerhand wat meer teekening te komen. De Witheerenstraat, de Marktstraat en Appelmarkt, Polstraat, Jongemastraat, traat, Stadhuis, de Dijk, Broerestraat geven aan de stad een recht feestelijk karakter. Het stadhuis doet het vooral ’s avonds wel aardig. Verschillende gevels worden alsnog versierd en in meerdere etalages is het oranje, rood-wit-blauw verwerkt. Het St. Anthony Gasthuis op de Nieuw markt is bijzonder aardig en stijlvol ver sierd, alsook het imposante gebouw van het Weeshuis in de Kerkstraat, vooral bij avond loont het de moeite deze verlich ting eens te bewonderen. De Kade is met honderden kleine vlagjes versierd en verschillende straten overwegen alsnog een versiering aan te brengen. Vanmorgen werd naast de officieele gebouwen ook van verschillende parti culiere huizen de vlag uitgestoken, wat direct een veel fleuriger aanblik biedt. Wanneer het weer nu niet al te veel te genwerkt, kunnen de feestdagen in Bols- ward schitterend slagen. Enkele straten welke tot nu toe niet aan een versiering gedacht hebben, mogen we zeker nog- DE FEESTVIERING OP 7 JANUARI. Het Is niet mogelijk ook maar in het kort een overzicht te geven van de festi viteiten, die in het geheele land ter ge legenheid van het huwelijk van onze Prinses Juliana gehouden worden. Zoo wel in de groote plaatsen als in de klein ste dorpjes maakt men zich op dit feest op waardige wijze te vieren. Van ver schillende dorpen uit onze omgeving hoorden we van feestvergaderingen, her- Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert be smettingsgevaar in tijden van griep en ver koudheden. Schitterende versiering, 1ste klas Dansband. Spiegelgladde vloer. Bolswardsch modernste Dancing *^M| EEN TERUGBLIK OVER 1936. Zooals we in onze weekrevue in het heel wat afgespeeld. De herbewapening, Nieuwjaarsnummer de meest bekende de verbetering van de toestand in Pales feiten in 1936 betreffende het binnen- tina en niet in het minst de wisseling DAMMEN. De uitslag der bij den heer L. Ham burg, Café „Voorwaarts” alhier gehou den Damwedstrijd van 4 Januari is als volgt: Wij hadden een onderhoud met Ir. Wigersma, de voorzitter van de stichting waaraan Dr. Deterding de uitvoering heeft opgedragen van zijn plan om het teveel aan voe dingsmiddelen in Nederland op te koopen en dit ter beschikking van het noodlijdende Duitschland te i stellen. In dit onderhoud vertelt Ir. Wigersma enkele interessante bij- zonderheden over de maatregelen, die voor den massa-inkoop reeds genomen zijn. Het millioenenplan van Dr. Deterding, een daad van een groot Nederlander, die de harten van tienduizenden sneller deed kloppen! Het principe is zoo ontzettend eenvoudig: twee landen, in het eene land wordt de overvloed aan eten vernietigd, in ’t andere heerscht gebrek en honger. Wat is dan eenvoudiger- om aan deze zijde van de grens het teveel op te koo pen om het aan de andere zijde te geven aan hen, die het noodig hebben? En binnen enkele weken is er een or ganisatie gemaakt van inkoopcentrales, die geheel Nederland bestrijkt en zooals men reeds weet is de uitvoering opge dragen aan enkele leden van de eveneens met behulp van Dr. Deterding opgerichte stichting „De Waag”, waarvan de ide- eele doeleinden nog verre uitgaan bui ten het sensationeele welvaartsplan. Met Ir. Wigersma, die de uitvoering van Dr. Deterding’s voorstellen leidt, hadden wij heden een onderhoud. „Wij waren reeds eenigen tijd met de uitvoering van het plan bezig,” vertelde Ir. Wigersma, „voordat in het begin van deze week de eerste publicaties kwamen en het geheele Nederlandsche volk er kennis van kon nemen. Tot dat moment konden wij rustig onzen gang gaan, maar sedert eenige dagen staan onze telefoons niet meer stil. Men komt bij ons met de', meest wonderlijke voorstellen en aanbie dingen. Honderden vaten jam, pakhui zen vol spek, wagonladingen kool wil men ons verkoopen, soms zelfs schenken, maar hoe goed ook bedoeld, wij kunnen er niet op ingaan. Onze inkoopplannen staan reeds vast en daarenboven treden wij, om de prijzen niet los te maken van de marktnoteeringen, slechts via tus- schenpersonen en nooit onder eigen naam bij onze inkoopers op. De irikoopen zijn geheim. Men kan deze wijze van werken eenigszins vergelijken met de transacties van het egalisatiefonds. Ook daarbij treedt men steeds in het geheim onder anderen naam en op andere markten op. En dat is logisch, want onze bedoeling is juist, niet het opzetten van de prijzen, maar het verhinderen van de prijsdalin gen, die voor de landbouwproducten juist zoo funest zijn. Dat onze werkwijze de juiste is, is dezer dagen overduidelijk gebleken, want enkele handelaars, wier winststre ven blijkbaar belangrijk grooter is dan hun inzicht in sociale verhoudingen, bel den ontstemd op, met de mededeeling, dat, wanneer zij geweten hadden, dat wij het waren, die hun producten kochten, hun prijzen wel hooger hadden gesteld. Deze opvatting over het schitterend Deterdingsplan is natuurlijk onjuist. Want enkele guldens meer te onzer be schikking beteekent meer hulp van beide landen! Daarom juist heeft Dr. Deterding iedereen, die sympathie voelt voor zijn streven, opgewekt om giften te storten bij de Amsterdamsche Kasvereeniging. En voor de allerkleinste giften zijn wij RECITEERWEDSTRIJD. Bij de op 1 Januari te Joure gehouden Reciteerwedstrijd behaalde in de afd. Ernst mej. H. G. Zelle alhier de eerste prijs. 4. Donderdagmiddag 2 uur. Beide korpsen Muziekschool Kerkstr., Groot Kerkhof, KI. Dijlakker, Veenbrug, Gr. Dijlakker, Rijkstraat, Witheeren straat, Hid Herostraat, Hid Heroplant- soen„ Cnossenlaan, Sneekerstraat, Broerestraat, Muziekschool. 5. Lampionoptocht. Donderdagavond 5 uur. Opstellen Nieuwmarkt, Gr. Dijlakker, Broerestraat, De Dijk, Turfkade, Gast- luisbrug en Singel, Sneekerpoort, Gys- bert Japiksstr., v. Munnickhuizenstr., did Herostr., Witheerenstr., Gr. Markt, Gr. Zand, Stoombootkade, Blauwpoort, Dijkstraat, Marktstraat, Polstraat, Jon- gemastr., Hengstepad. ’s Avonds worden door de korpsen om de beurt muzikale wandelingen gemaakt door de stad. In het belang van de goede orde wordt het publiek beleefd maar drin gend verzocht vóór of achter de optocht mee te loopen, doch niet er naast. De Muziekcommissie. Hoofdklas: C. Posthumus, Wolsum, le prijs. J. Hokwerda, Wirdum, 2e prijs. A. F. de Boer, Tjerkwerd, 3e prijs. Eerste klas: Moet nog gespeeld worden. Tweede klas: J. Hiemstra, Bolsward, le prijs. J. Heeg, Bolsward, 2e prijs. K. Jansen, Wirdum, 3e prijs. Derde klas: S. Haringa, Nijland, le prijs. W. Westra, Wirdum, 2e prijs. J. Couperus, Cubaard, 3e prijs. land in nationaal opzicht geprofiteerd, n.l. Duitschland. Het verdrag van Locarno is in Maart opgezegd en het Rijnland is weer voor het eerst na 1918 door Duitschers bezet. Het protest van de regeeringen te Lon den, Parijs en Brussel is een papieren protest gebleven. Over de vele mislukte internationale conferenties zullen we vandaag maar niet spreken. Een nieuwe oorlog, waaraan voor Europa zeer groote gevaren verbonden kens gekocht, millioenen kg spek en niet liggen, is de Spaansche burgerkrijg, die minder dan 15 millioen kg aardappelmeel in Juli uibrak. Reeds spoedig ontaarde wat ontlasting beteekent voor een gebied deze strijd in een bloedige oorlog tus- duizenden H.A. Stellig zullen al deze schen twee wereldbeschouwingen: fas cisme en communisme. Europa koos wat al te heftig partij, zoodat we een oogenblik ernstig gevaar signaleerden voor een Europeeschen oorlog. Het initiatief van Blum de Fran- sche minister-president, tot niet inmen ging heeft deze ramp gekeerd. Ondanks dat we weten dat deze nietinmenging ’n groote comedie is. Ook buiten Europa vraagt de gespan nen toestand tusschen China, Japan en Rusland nog steeds de volle aandacht. De spanning concentreert zich ons in ziens zeer duidelijk in ’t anti-communis- tisch verdrag dat Japan met Duitschland gesloten heeft. Ook hier vinden we terug diezelfde twee wereldbeschouwin gen, beide tot aan de tanden gewapend wachtende op het gunstige oogenblik toe te kunnen slaan. Japan stelt steeds groo ter eischen aan China en in den laatsten tijd misschien wel met Rusland op den achtergrond begint het verzet van de Chineezen wat duidelijker afgebakend te worden. We denken in dit verband aan den jongen generaal Tsjang Sjoe Liang, die als een vertegenwoordiger van de jon gere generatie beschouwd mag worden. Wanneer we dan aan het slot van ons overzicht in zeer korte trekken enkele nog niet genoemde landen de revue laten passeeren, dan komen we allereerst in Engeland, dat een buitengewoon moei lijk jaar achter den rug heeft. In economisch-, politiek- en nationaal opzicht heeft zich in Engeland dit jaar van den Koningskroon. In Januari stierf Koning George V. Hij werd opgevolgd door Edward VIII, die na de affaire met Mrs. Simpson afstand deed en opgevolgd werd door z’n broer. Frankrijk heeft de traditie getrouw, weer heel wat ministercrisissen beleefd. De stakingen en ’t bezetten van fabrieken brachten het economisch leven danig in de war. Italië heeft zich na de verovering van Abessinië rustig gehouden. Het eco nomische leven is In dit jaar geheel on der de invloed van den Staat gekomen. Duitschland is en blijft nog steeds de open vraag: In politiek opzicht is de po sitie veel versterkt, maar innerlijk lijkt de bouw niet zoo hecht als men het wil doen voorkomen. Speciaal wat betreft de financieele toestand en de voedselvoor ziening schijnt er nogal iets te haperen. In hoeverre Duitschland er in zal sla gen zich economisch onafhankelijk te maken, blijft natuurlijk afwachten. De Olympische Spelen zijn dit Jaar te Ber lijn uitstekend verloopen. Ten slotte Rusland. De binnenlandsche toestand, speciaal voor de arbeiders is daar ook nog niet geheel in orde. Ver schillende monsterprocessen geven een kijk op de verwording ook bij de leiden de organen. Militair maakt het land zich enorm sterk. De nieuwe democratische grondwet, die o.a. godsdienstvrijheid be loofde, blijkt maar weinig verbetering in den strijd tegen de kerk gebracht te heb- gen. Resumeerende blijkt ons, dat na het ©ogenschijnlijke optimistische begin er nog heel veel donkere wolken aan den Europeeschen hemel voorbij drijven en dat er meer dan ooit aanleiding bestaat te blijven bidden en werken voor het be- houd van den wereldvrede. Te BOLSWARD: DE LAATSTE RONDE. In het feestprogramma, dat wij in ons vorig nummer opnamen is nog eenige wijziging gekomen. De officieele ontvangst van het feest- comité ten Stadhuize, zal niet om 12, ^it zeer toepasselijk amusement zullen doch om 11 uur plaats hebben. Vooraf - om half elf maakt dit comité met de mu ziek een rondwandeling door de ver sierde stad. Ook ’s middags 2 uur gaat de mu ziek nog eens door de stad. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat heden (Dinsdag) en Woensdag avond, telkens om 8 uur muziek door de stad zal gaan. De verschillende rou tes en voor al de optochten vindt U hier onder. Het wordt dus niet een feestdag, maar een feestweek. De feestavonden zullen worden opge luisterd met populaire muziek in De Doele van Trio Negenman, in Ons Ge bouw van „The Harmonica Jims”. Voor de feestavond van 7 Januari is plaatsbespreking nog mogelijk op Don derdag 7 Januari van 11 tot 12 uur in „De Doele” en in „Ons Gebouw”. Voor de feestavond voor werkeloozen en daarmee gelijkgestelden op Vrijdag zijn nog een klein aantal kaarten be schikbaar. Voor het afhalen hiervan is alsnog gelegenheid op Woensdagmid dag van 56 uur in Ons Gebouw. Omdat ook op dien dag nog een feest avond is georganiseerd, verzoekt de commissie langs dezen weg de versie ringen en verlichtingen ook op Vrijdag nog intact te houden. a.s. p. T. en T.-dienst wordt uitge- DONDERDAG 7 JANUARI wegens Nationale feestdag GEEN Zitting Woensdag 6 Januari 1937 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ROUTEN voor de verschillende optochten, die onze muziekkorpsen bij de aanstaande fees telijkheden zullen houden. 1. Dinsdagavond, 8 uur. Muziekschool, Polstraat, Groote Markt, Dijkstraat, Harlingerstraat, Hol- landiastraten, Blauwpoort, Stoomboot kade, Turfkade, De Dijk, Jongema straat. 2. Woensdagavond 8 uur. Muziekschool, Kerkstraat, Om de Groote kerk, Gr. Dijlakker, Nieuwmarkt, Schildwijk, Achter de Smeden, Gr. Markt, Polstr. Jongemastr., Sneeker poort, Gysbert Japiksstr., Van Munnick huizenstr., Hid Herostr., Witheerenstr., Stadhuis. 3. Donderdagmorgen 10y2 uur. Beide korpsen bij de Muziekschoo' 4 Donderdag 1 Jan. orooi Oraniebal

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1