Ons uierem-schiingeluk. Buitenlandsche Revue. koor^ ASPIRIN UI. V. 0. lilEBFF De Bolswardsche Courant en Westergoo r Reparatie aan alle merken Automobielen Vorstelijk Bruidspaar zijn verkrijgbaar bij r Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. I 33glg Jaargang Woensdag 13 Januari 1937 No 3 4 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Ingezonden Mededeelingen 9 9 I Lat op oranje band en Bayerkrula buisjes can 20 tabl. 70 cent zakjes can 2 tabL - 10 cent Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor logvoeren als een geliefd handwerk be schouwt. Dat was volgens de oude ge- schiedboeken zoo, maar wanneer we de Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De officieele Foto’s van het A. J. OSINGA, Bolsward helpt snel en zeker DE FEESTEN TE BOLSWARD TER EERE VAN HET VORSTELIJK BRUIDSPAAR. Ook de Vrijdag stond nog een beetje in het teeken van een na-feestviering. De straatversleringen waren allen nog intact gebleven en zelfs verschillende vlaggen, die de vorige dag flink nat ge regend waren, werden uitgestoken om ze zoodoende op een gemakkelijke ma nier te laten drogen. Het weer was buitengewoon mooi. Het groote gasornament aan de zijkant van het Stadhuis kon nu nog eens in vollen luister branden. De harde wind had dit op den feestdag zelve en ook enkele da gen daarvoor onmogelijk gemaakt. Het geheel kwam nu zeer goed tot zijn recht. Wat was dit nu een mooi gezicht, die steeds bewegelijke verlichting, van de kroon en J. B. met omlijsting. Deze avond was een goede belooning voor het vele werk dat aan deze verlichting was besteed. Ook de verlichting van de stichtingen hebben we nog even bewonderd, het Gasthuis op de Nieuwmarkt en ’t Wees huis in de Kerkstraat, die het beide schitterend deden. Voor de gevelversiering was alsnog een jury ter beoordeeling samengesteld, die de volgende uitslag publiceerde: 1ste prijs: L. J. Timmer. 2de prijs: Fa. Heeres. 3de prijs: Schilstra. 4de prijs: A. J. Osinga, De feestavond in de Doeie, gegeven voor werkloozen en daarmee gelijk ge stelden, was zeer druk bezocht. De leiding berustte hier bij den heer E. Westerhof. De Burgemeester hield dezelfde toe spraak, die we reeds in ons vorig num mer hebben opgenomen. De heer Eerd- mans, voorzitter van het comité, memo reerde het verheugende feit, dat ook voor de werkloozen een feestavond ge geven kon worden. Ook zij mogen wel eens een oogenblik getrokken worden uit de dagelijksche en dikwijls moeilijke sleur. Wanneer een bewoner van een andere planeet op een mooien zomerdag arge loos ons tranendal kwam binnenwande len, zou zeer waarschijnlijk binnen kor ten tijd het betrenrenswaardig plan in zqn verraste ziel rijpen om zich hier metterwoon te vestigen. 01 stel u voor, dat het één onzer voor ouders, met zijn herinnering aan trek schuit en snuitlampje gegeven ware op de wereld terug te keeren. De eene ver bazing zou de andere verdringen en vol ontzag zou hij staren naar het werk, dat zijn nazaten hadden gewrocht. Iedere vreemdeling in ons modern Jeruzalem zou zich in een rijke, vroo- lijke, gelukkige wereld wanen. Over schitterend geplaveide wegen suizen ieder jaar meerderen mooier luxe wa gens. Breede bruggen, wonderen van schoonheid en techniek, overspannen de grootste rivieren, waar de pontjes en antieke schipbrugjes welhaast tot 't ver leden behooren. Daverende Dieseltreinen denderen door de landen en verbinden in no-time de millioensteden van het continent Luxueuse oceaanreuzen, drij vende droomsteden, voeren in 4 dagen duizenden zorgelooze menschen naar de Nieuwe Wereld. Hoog door de lucht ron ken de motoren van schitterende metalen vogels, die de grenzen van landen, van tijd, snelheid en zwaartekracht uitwis- 1 schen in hun glorieuse verhevenheid. Donker en somber liggen daar nog'de cities der groote steden met hun hooge, lichtlooze woningen, hun walmende schoorsteenen, hun gesloten pakhuizen en magazijnen, als symbolen van een voorbije, zonlooze, onschoone eeuw. De moderne mensch trok naar buiten en bouwde zijn geriefelijke woning in grootsch aangelegde parken en lachende tuindorpen. Als machtige kransen van groen en bloemen schikken zich de stille woonwijken om de dreunende rookende werksteden. En in deze stilte draagt de radio, zoo wij dat wenschen, de geheele wereld in onze woonkamer binnen. Een handbewe ging en het concert uit Warschau, dat u verveelt, verstomt. Wat wenscht ge? Lichte muziek uit Luxemburg of klassie ke uit Londen? In één oogwenk schakelt ge over. De advertentie-pagina’s onzer groote bladtn prijzen in aantrekkelijke annon ces alle soort amusement bij u aan! Gij behoeft u geen oogenblik te vervelen! Voor het oor, nooit verzadigd van hoo- ren, voor het oog, nimmer verzadigd van zien, bieden theaters, bioscopen, stadions en renbanen u overvloed van keus. Nooit te voren was de wereld mooier dan thans; het is een lust om te leven. Het wereldbrandpunt Turkije en Frankrijk. Optimisme In Amerika. Nog altijd is de Spaansche burger oorlog de belangrijke factor in het inter nationaal gebeuren. Telkens weer herin neren ons de berichten die over dezen burgerkrijg tot ons komen aan het niet te ontkennen feit, dat in Spanje een internationale oorlog in het klein wordt uitgevochten, maar ook kunnen we daar constateeren, de aloude wet dat een zeker deel van het menschdom het oor- 5 De stemming in del zaal was uitstekend. Dezelfde muzikanten die tot het welsla gen van den feestavond in Ons Gebouw hadden meegewerkt, zorgden nu ook in de Doeie voor deze goede stemming. Ook de vele commissieleden deden hun best de algemeene feestvreugde te dienen. Het Chr. gemengd koor onder leiding van den heer H. Haitsma, evenals het R.K. Kerkkoor onder leiding van den heer F. J. Bruinsma, hadden met de uit gevoerde zangnummers veel succes. Door welwillende medewerking van den heer Henstra uit Sneek kon de verlo- vingsfilm nog vertoond worden.. Het Kritetooneel voerde de één-acter „Estafette” op, wat ook door de tal rijke aanwezigen zeer gewaardeerd werd. En toen kregen we na het zingen van veel vaderlandsche liederen de sluiting van het feest. De Burgemeester sprak een woord van dank tot allen, die hun krachten aan de voorbereiding hadden gegeven en ook aan de burgerij van Bolsward, die op zoo spontane wijze deze nationale feest dag heeft gevierd. Verschillende sprekers hebben nadien nog het woord gevoerd. De grondtoon van al deze besprekingen was vreugde over het feit van den dag en dankbaarheid voor de samenwerking die op zoo buitengewone wijze weer in Bolsward gevonden werd. Deze laatste feestavond was een goed geslaagd slot. zijn knellend zorgenleven te vergeten door een vlucht in de wereld der on werkelijkheid, de wereld van den schijn. Men zoekt het vermaak niet uit weelde, maar uit nood! Even lachen, even grie zelen, even toejuichen. Even de illusie, dat er nog zon en blijdschap, dat er nog rijkdom, onbezorgdheid en avontuur is; even door de grijze muren der dagelijk sche eenzaamheid een uitkijk naar een lichtende, lokkende horizon. „Ik wil gelukkig zijn,” jankt een juf frouw door de radio. Ja, dat is het; de mensch, tot geluk geschapen, zoekt in verbeten hartstocht vanuit de teleurstel ling een uitweg naar de zon. Daar telt hij zijn laatste armoe-centjes voor neer, hoewel hij van te voren weet, dat hij straks, na de korte zinnenprikkeling zijn leegte en gemis des te intenser zal ge voelen. De geestelijke groei van den mensch is stukken ac|hteijgeblev,en bij hetgeen zijn verstand en handen presteerden. Wij kunnen alles uitdenken en alles maken, maar we zijn den weg tot het geluk bijs ter geraakt. Wij varen en vliegen de we reld rond, maar kunnen nog steeds Gods goede gaven niet zóó onder elkaar ver deden dat ieder voldoende krijgt. En het ergste is, dat dit ons zoo weinig deert. Wij willen de kankerplekken, die het leven der maatschappij sloopend be dreigen, niet onderkennen. Wij willen de handen niet Ineenslaan tot saneering van zooveel dat niet ziek behoefde te zijn, wanneer wij Christelijker, dat is ook: met meer liefde jegens elkander bezield, in dit leven wilden staan. O, we weten het wel, diep In ons hart, dat onze mooie wereld zoo mooi niet isl We weten het wel, dat haar koorts blos geen blakenden welstand, maar ge vaarlijke ziekte markeert. Dat geeft wel eens even onrust en onzekerheid. Dit doet wel eens twijfelen aan onze, vaste principes en welgefundeerde overtuigin gen. Maar wie wil met deze sombere ge dachten zijn leven vergallen? Wie wil zich zelf en de wereld stellen onder deze lastige critiek? „De hemel is zoo wijd en licht: het leven is zoo schoon I” De we reld is vol remedies tegen alle gepieker en overal geeft ze ons stof te over om ons op de borst te slaan en met trots vooruitgang en welstand te constateeren. Dan vergapen we ons maar weer aan den schijn en vleien ons met de hoop, dat eenmaal beter dagen zullen aanlich ten, hoewel we heel goed weten, dat op de bestaande fundamenten nooit een so lide bovenbouw te construeeren is. Als menschen van den schijn leven we in een wereld van den schijn; in schijn welvaart en schijngeluk. En met blijkbaar welbehagen beluiste ren we de schoone wereldsymphonie, ter wijl we de ooren sluiten voor de aan zwellende cacofonle van dreigende ge luiden, die alle zuiverheid en harmonie overstemt. slacht ernstig besfudeeren is het werke lijk geen haar beter. Van hooger hand (we bedoelen hier mee de leidende regeeringen) wordt de bewapening bevorderd en gepropageerd en de gewone massa menschen voor wie de oorlog veel te lang wegblijft, neemt dienst in een vreemdelingenlegioen in Spanje om toch maar zoo spoedig mo gelijk zijn verkeerde neigingen te kun nen botvieren. Dat is de zonde in den mensch, zegt de eene groep, of zooals een andere groep beweert: het beest in den mensch. We zullen ons over de waarde van deze twee uitlatingen niet verdiepen; een dergelijke principieele kwestie is niet in de eerste plaats geschikt voor een revue bespreking. Terugkeerende tot de Spaansche oor log mogen we als eerste belangrijk punt zeker noemen de hernieuwde activiteit van de Duitschers in Marokko. Men weet nietwaar, dat de Duitschers, wier koloniën na den wereldoorlog ver deeld zijn geworden, er In de laatste jaren steeds weer op uit zijn geweest, zoo mogelijk, ook deze behoefte aan koloniën te bevredigen. Het valt evenwel de Duitschers niet gemakkelijk nog een stukje van het be woonde werelddeel te ontdekken, dat nog niet de zegenrijke beschaving van het Europeesche land heeft ondergaan. Bovendien moet een dergelijk grondge bied ook de moeite van het veroveren waard zijn. Reeds voor de wereldoorlog is Marokko een twistappel geweest tus schen de verschillende mogendheden. De Fransche, Engelsche en Italiaan- sche belangen bij een vrije doortocht door de Straat van Gibraltar naar de Middellandsche Zee zijn voldoende be kend. We behoeven hierop niet nogmaals te wijzen. Nu is Marokko reeds verdeeld in een Spaansch- en Fransch Marokko. Het Spaansche gedeelte heeft de groote ha venstad Ceuta die gelegen is aan de Straat van Gibraltar als steunpunt. De burgeroorlog nu in Spanje die vooral Zuid-Spanje in het teeken der belang stelling zette, maakte natuurlijk ook, dat aan het Spaansche Marokko niet minder aandacht geschonken werd. Het leger van de Spaansche nationalisten, dat zijn dan de opstandelingen, steunt voor een groot deel op de deelneming van de Spaansche Marokkaansche soldaten. Oi neen, we moeten dit even anders voor stellen steunde in de eerste phase van dezen oorlog daarop. De situatie is in het laatst van 1936 geheel veranderd. Groote troepenzendingen uit Italië en Duitschland hebben in die vechtende partijen groote veranderingen gebracht. Het is nu een internationaal legertje dat Franco de overwinning moet brengen. Speelt Duitschland nu in deze kwestie een dubbel spel? Aan de eene kant steun aan de opstandelingen, onder leiding van Franco met misschien de heimelijke hoop, dat hij het uiteindelijk niet zal winnen. Dan immers zal de Spaansche regeering genoeg werk hebben met het herstel van de binnenlandsche toestand en geen tijd en ook geen krachten over houden om het Spaansche Marokko weer te heroveren. Daarom brengt Duitsch land reeds thans groote groepen mili tairen naar Ceuta, worden kazernes en groote opslagplaatsen gebouwd. Reeds zijn drie Duitsche torpedojagers en vele onderzeebooten in de haven van Ceuta voor anker gegaan. Een dergelijke in trige is natuurlijk voor Frankrijk niet aanvaardbaar en evenmin zal Engeland zich zonder protest bij deze verandering kunnen neerleggen. De evolutie van dezen toestand zal dus geheel afhangen van den uitslag van den burgeroorlog. Daar is in dit zuidelijk wereldeel nog een andere kwestie, die de volle aan dacht verdient, n.l. Alexandrette. In het kort gezegd, komt deze kwestie hierop neer, dat in een deel van Syrië en meer speciaal in de stad Alexandrette en daaromheen ongeveer 80.000 Turken leven. Er schijnt in den laatsten tijd eeni- ge wrijving te zijn ontstaan tusschen Frankrijk, dat zooals men weet, nogal geïnteresseerd is bij Syrië en Turkije. Dit heeft tengevolge gehad dat de Turksche pers zeer opgewonden artikelen publi ceerde en er zelfs gedreigd werd met militaire maatregelen. Zoover behoeft ’t evenwel niet te komen, gezien de bereid heid van de Fransche regeering tot een minnelijke schikking. Vanuit Amerika komen telkens weer optimistische klanken. Het principe van Roosevelt dat het noodig is, wanneer men een Staat uit zijn financieele onmacht ROBBEDOES IN DE DOELE. „What is a name”, hoort men wel eens beweren, en dan bedoelen we nu eens niet de naam van bovengenoemd tooneelstuk, maar meer de vereeniging die komt spelen. De Rederijkerskamer ten Kate uit Leeuwarden, een der oudste en meest bekende tooneelgezelschappen uit Fries land heeft het niet klaar kunnen spelen een goed bezette Doelezaal te trekken. In dit opzicht is dus de naam niet voldoende en hebben waarschijnlijk an dere factoren samengewerkt tot het be zoek aan deze tooneelavond. Niet alleen dat de Bolswardsche tooneelliefhebbers ontbreken, maar ook de omgeving was zeer slecht vertegenwoordigd. Gelukkig hebben de tooneelisten zich niet laten ontmoedigen maar met bril- lant spel de aanwezigen een mooie avond bezorgd. Wat is,'zoo zullen de afwezigen vra gen, de inhoud van Robbedoes. In het kort verteld dit: Een oude voogd over een jong meisje heeft bij testament be paald, dat zijn zoon deze voogdij moet overnemen. Wanneer nu na het eind examen der school dit jonge meisje in het huis van de jonge voogd is opgeno men, ontstaan verschillende verwikke lingen, maar bovenal het aloude pro bleem, een beetje liefde. Een vlot geschreven blijspel, vooral in de ejerste twee bedrijven. De ont- knooping in het derde bedrijf is ons in ziens wat erg gezocht en geeft ook geen gelegenheid tot sterk spel. Een tweede vraag is natuurlijk, hoe heeft de rederijkerskamer ten Kate dit overigens aardige blijspel opgevoerd? Uitstekend! Dames en heeren, ons com pliment voor dergelijk dilletantenspel. Robbedoes is buitengewoon charmant en pittig en toch ook weer beheerscht spel; gelaatsmimiek en timbre van stem wil opheffen, allereerst de individueels burger uit de schuld moet helpen. In Amerika heeft men dit paarden middel toegepast en met succes. Levens middelen en kleeding ging met 15 tot 20 naar boven. Natuurlijk niet prettig maar men kocht voorloopig wat minder dure dingen en doordat er met die ver- hooging wat meer verdiend werd, her stelde zich de koopkracht. Vooral de ge wone werkman beschikte over iets meer geld en kocht weer datgene wat zooveel jaren was ontbeerd. Deze nieuwe vraag was de juiste schakel in de stukgemaakte economische cirkel. De winkelier ver kocht weer, moest nieuwe goederen be stellen, de fabrikant kreeg meer orders, kon daardoor meer arbeiders gebruiken en zoo daaide in zeer korten tijd de eco- nomisce machine weer op zijn oude toe- renkracht Uit een brief afgedrukt in een onzet groote bladen knippen we onderstaand stukje dat een zeer optimistisch beeld geeft van den toestand zooals men die tegenwoordig in het Westen aantreft. De groot-industriëen moeten een groot deel van hun reserves 'onder aandeel houders verdeelen om aan een scherpe surplusbelasting te ontkomen, dus nog meer koopkracht. En koopen Is zoo noo dig, waar in de laatste vijf jaar alles zoo oud en versleten geraakt was. Hui zen, auto’s, kleeren, huisraad, letterlijk alles. Men reist veel en men staat ver stomd over de keurige nette nieuwe ba gage die in en uit de treinen gedragen wordt. Ik heb hier menschen zien reizen met oude versleten suitcases, soms met touwen aaneengehouden. Dat is thans alles vervangen door keurige nette valie zen van het beste leder, laatste model, naar goeden Amerikaanschen smaak. Ik spreek graag met hen, die direct bij die dingen betrokken zijn. De manager In de bagage-afdeeling van een onzer groote depaïtment-stores vertelt mij, dat hij ge middeld 45 taschjes, koffers en valiezen verkoopt, per dag, tegen een gemiddelde van ,5 of 6, drie jaar geleden. Wat de automobielfabrieken afleveren, de radio’s en andere min of meer luxe artikelen die verkocht worden, behoef ik niet te vermelden, men kan het in de Neder- landsche couranten even goed lezen. Is het tijdelijk? Dat dachten wij eerst, maar het gaat geregeld door. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 We zouden den zoo juist overgewaai- den Venus-bewoner of onzen zoo pas herleefden overgrootvader huq vroolij- lijken kijk op onze wereld van den schoonen schijn eerlijk moeten vergeven. Oppervlakkige kennismaking met onze moderne samenleving kan slechts een enthousiast optimisme wakker roepen. Maar hoe staan wij er tegenover!? Wij, die niet bij Moeder Aarde te logee- ren zijn, maar wier lot onlosmakelijk aan het wereldleven van nu verbonden 18? Dezelfde couranten waarvan de advertentie-pagina’s ons zouden doen gelooven, dat wij voor ons genoegen ge boren zijn, leggen door hun nieuwsbe richten en overzichten ons denken onder loodzwaren druk. Wat heeft de mensch feitelijk bereikt met zijn scheppen van een mooie, com fortabele wereld, zoo lang hij niet in staat is zijn wil op te leggen aan de booze machten, die steeds beklemmender dit schoone bouwwerk met algeheele vernietiging bedreigen? Wij bouwen wegen en bruggen, wij brengen woeste gronden in cultuur, wij graven breede kanalen en leggen moe rassen droog. Maar hoevele hiervan wa ren „objecten van werkverruiming”, uit „het Werkfonds” gefinancierd? Lezen we daar overheen of treft ons hierin het schrijnend contrast? Is de wereld niet als een ongeneeselijke ziekte, die haar wa ren toestand verbergt onder een schoon kleed? Een vroolijke wereld waarin we leven! In dit verband krijgt ook het gretig ge zochte amusement een navranten zin. Dalende loonen, drukkende belastingen, klimmende zorgen. Maar niettemin brengt deze arme wereld nog geheel vrijwillig de mlllioenen bijeen, waaruit de filmhelden en -heldinnen hun fabel achtige Inkomsten putten. Nimmer trok een „big match” meer bezoekers dan thans en honderdduizend kijkers tellen hun geld neer om het „criterium van Scheveningen” van nabij te kannen zien. Natuurlijk dit alle» i» psychologisch te verklaren. De mensch heeft behoefte' mentaliteit van ons tegenwoordig ge- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1