Buiteniandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen 1 grijf Laat het geld rollen. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. genot Stadsnieuws. 33?!g Jaargang Woensdag 20 Januari 1937 No. 5 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD WITMARSUM. ge zorgt, dat een man weer een dag aan J ee' v-oc* A d ver ten tl ën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. geproduceerd wordt dan er verbruikt wordt. Omdat het voortbrengingsvermo- gen der maatschappij veel sneller is toe genomen dan het consumptievermogen, hoewel het laatste veel gemakkelijkei schijnt. We hebben het klaar gespeeld binnen enkele tientallen jaren het productiever mogen, de voortbrengingskracht van de maatschappij op het gebied van tal van levensmiddelen met 30 en 40 op te voeren, op sommig gebied zelfs met honderden procenten,- terwijl tezelfder tijd het verbruiksvermogen der men- schen slechts met eenheden van percen ten toenam, of in elk geval niet ver boven de 10 uitging. We verteren dus te weinig, we geven te weinig uit aan kleeren, aan voedsel, aan huisvesting, aan comfort, aan luxe, kortom aan alles wat het leven mogelijk en aangenaam maakt. Dat geldt natuur- llijk niet voor elk individu, doch over de geheele linie van het maatschappelijk leven zoo universeel mogelijk gezien. Millioenen menschen zijn tot de harde straf der werkloosheid veroordeeld, om dat hetgeen zij zou kunnen produceeren geen afzet vindt, omdat er al te veel van is, omdat de geproduceerde goederen niet snel genoeg gebruikt worden en hoog opgetast liggen. En nu komt Keynes met zijn zoo voor de hand liggende raad: mensch, ruimt den boel op, gebruikt meer, geeft uw geld uit, meer dan ooit te voren, sparen is in dezen tijd verderfelijk, want het werkt de werkloosheid in de hand, het geneesmiddel voor de huidige vreeselijke crisis, die heel de wereld teistert, ligt niet in het sparen, doch in het zooveel mo gelijk uitgeven van geld. Niet in het wil de weg, maar voor nuttige en productie ve doeleinden, b.v. door bouwwerken op overheidslichamen, maar dat geldt ook voor elk particulier. Deze raad van een zoo nuchter en verstandig man als Keynes, een econoom van onloochenbaar gezag, lijkt op de prediking van een economische revolutie want hij werpt muurvaste economische theoriën omver. Speciale inrichting voor BENOEMING. Benoemd als directeur van de pas op gerichte Christelijke Muziekvereniging „Oranje” alhier, de heer C. Kaspersma te Heeg. het aantal vrouwl. pers 12, bevolking 31 December 1936 6693 m. en 6338 vr,, in totaal 13031 inwoners. Voltrokken huwelijken 81 Ingeschreven echtscheidingen: 3. Levenloos aangege ven 7, n.l. 2 m. en 5 vr. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. BENOEMD. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school no. 2 alhier, met ingang van 4 Januari, de heer P. Stil alhier. 18 Januari 1937. Op Zondagmiddag 17 Januari werd ’t Eerste Lustrum van het Gewest N.W. Friesland der Rijzende Kerk op de zaal Hardenberg te Witmarsum herdacht. Aanwezig waren pl.m. 80 leden van verschillende afdeelingen uit het gewest. De voorzitter, Ds. C. J. van Royen, te Witmarsum liet deze middag openen met het zingen van het Bondslied der R. K. Vele felicitaties waren binnengekomen. De voorzitter gaf vervolgens een nauw keurige uiteenzetting van het ontstaan der Rijzende Kerk in het algemeen en in het bijzonder over de vijf afgetoopen jaren. Hieruit memoreeren wij het vol gende: In November 1931 kreeg Friesland be zoek van twee secretarissen, die conclu deerden, dat het gewest Friesland, dat toen bestond, te groot bleek om een goede eenheid te vormen. In Januari 1932 werd besloten Friesland in verschillende gewesten te verdeelen, waar al zoo het gewest N.W. Friesland uit ontstond. Wat het werk betreft kunnen wij zeer tevre den zijn. Steeds meer afdeelingen treden toe, en het ledenaantal is steeds groeien- Er werden 10 landdagen gehouden. De belangstelling was steeds groot. Wij gaan rustig en kalm verder. Wij zijn doordrongen van hetgeen wij hebben te doen. Aan den penningm., den heer D. EI- zinga te Franeker, die onafgebroken als penningm. in het D. B. van het Gewest zitting had gehad, werd hulde gebracht. Na de pauze sprak de heer Tj. van de Witte te Witmarsum over de Colportage in onze Vrijz. Chr.-Jeugdbeweging. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de Rij zende Kerk zich ook op dat gebied moest inwerken. De jongeren, in het bijzonder die, welke nog niet bij de Vrijz. Chr. Jeugdbeweging zijn aangesloten, moeten weten welk doel wij hebben en wel ide aal wij voor oogen hebben en dit trach ten te verkrijgen door colportage o.a. door brochures en krantjes. Spreker sprak tot slot de hoop uit, dat de Rijz. Kerk in de naaste toekomst veel succes mocht hebben. Na zang van een paar leden der afd. Franeker gaf de heer Roel Hoekstra te Tzummarum op mooie en eenvoudige wijze een getuigenis van wat de Rijzen de kerk hem in zijn leven gaf. Dit werd me|t gnoote aandacht aangehoord. Hij eindigde met de leus: Duizende jonge menschen, door kameraadschap verbon den in den strijd voor een waarachtig Christelijk leven in gezin, volk en kerk. Mej. R. Molenaar feliciteerde het ge west namens vroegere bestuursleden. Te pl.m. 5 uur werd deze bijeenkomst na gezongen te hebben „Tot de taak van hoofd en handen” door Ds. C. J. van Royen gesloten. WONSERADEEL. LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1936. Bevolking 31 December 1935 6687 m. en 6350 vr., tot. 13037 inwoners. Vermeerderd door geboorte 171 m. en 139 vr., door vestiging met 303 m. en 278 vr., tot. 474 m. en 417 vr. Verminderd door overlijden met 65 m. en 63 vr., door vertrek met 403 m. en 366 vr., tot. 468 m. en 429 vr. De vermeerdering van het aantal manl. pers, bedraagt 6 de vermindering van De Spaansche kwestie. Frankrijk’s houding. De automobielstaking in Amerika. De burgeroorlog hl China. Nog steeds vormt de Spaansche bur geroorlog het belangrijkste punt in de buiteniandsche berichten. Misschien niet zoozeer om de belangrijkheid van deze burgerkrijg zelve, als wel om de vele verwikkelingen die zich door de meer of mindere belangstelling van de Europee- sche mogendheden,, telkens weer voor doen. We hebben er reeds meermalen op gewezen, welke grondoorzaak deze al- gemeene belangstelling heeft en behoe ven dit dus niet telkens te herhalen. De vorige week meenden we een nieu we phase in dezen strijd te zien en wel de groote belangenstrijd tusschen Frank rijk en Duitschland in Marokko. Van al die fantastische berichten over Duitsche troepenzendingen is gelukkig niet veel waar gebleken, wat tot een aanmerke lijke ontspanning in de algemeene we- reldtoestand geleid heeft. Het was dan ook* voor Engeland en Frankrijk onduldbaar dat het Marok- kaansche tractaat ,op deze manier ge schonden zou worden. Blijkbaar heeft Duitschland juist op tijd begrepen dat deze zet op ’t internationale schaakbord ernstige gevolgen kon hebben. Over de reis van Goering naar Rome is heel wat geschreven en allerlei veron- Ons derde punt, wat we vandaag wil len bespreken, is de automobielstaking in Amerika. Zooals U allicht uit de ver schillende nieuwsberichten bekend was, is er een arbeidsconflict bij de General Motors fabrieken. De arbeiders hebben de fabrieken bezet. Het conflict omvat natuurlijk een belangrijk groot getal ar beiders, maar heeft gelukkig haar hoog tepunt bereikt. De onderhandelingen verkeeren thans in een gunstig stadium. Niet alleen de staking in de auto-industrie zelve maakt deze economische strijd zoo belangrijk, meer nog het feit, dat aanverwante fa brieken, zooals de staal- en vensterglas industrie en ook fabrieken als de Fisher Body Comp. en de' Chevrolet Motor Company, waar ongeveer 4 A 5000 man werken, deze week gesloten moeten worden, aangezien door de staking ge- Het verdere van den avond werd ge vuld met enkele besprekingen. JAN MUSCH IN DE DOELE. De belangstelling voor de tooneeivoor- stelling van het gezelschap onder lei ding van Jan Musch, a.s. Vrijdag in De Doele, is reeds buitengewoon groot. Meer dan de helft van de beschikbare plaatsen zijn reeds besproken. Een opwekking om (teneinde teleur stelling te voorkomen) niet te lang te wachten, lijkt ons in de gegeven om standigheden overbodig. 18 Januari 1937. Hedenavond hield de Gymnastiekver- een. „V. en O.” haar jaarvergadering op de zaal van den heer J. Hardenberg, on der voorzitterschap van den heer S. Alt- hof. Een pl.m. 40 leden waren aanwezig. Na een hartelijk woord van welkom werd de secretaris de heer P. van de Witte verzocht het jaarverslag uit te brengen, waaruit bleek dat er thans 149 leden zijn ingeschreven. Tevens was In het verslag opgenomen dat de heer F. van der Vliet tot Leeraar was benoemd. De boeken van de penningm.esse, mej. H. de Jong, sloten met een klein batig saldo. De bescheiden zullen door de fi- nancieele comm., n.l. mej. T. Althof en den heer M. de Groot worden nagezien, waarvan later rapport wordt uitgebracht. De aftredende bestuursleden, mej. A. Bosch en de heer P. van de Witte, wer den herkozen. Bespreking uitvoeringen volgde. Het bestuur kwam met een voorstel om in tegen de communisten in Sjensi en Kan- soe op te treden. Te Sjanghai meent men, dat de cen trale regeering toch binnenkort met be hulp van haar troepen aan den commu- nistischen invloed in Sjensi een einde zal maken. JAARVERGADERLNG KATH. JONGE BOERENBOND. J.l. Vrijdagavond hield deze organi satie haar jaarvergadering bij Teernstra. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling bestaat uit 48 leden. Er was een klein voordeelig saldo. De technische adviseur, de heer Tj. de Jong reciteerde enkele gedichten van Fedde Schurer. Inplaats van den heer H. Galema werd gekozen de heer H. A. Galama. brek aan materiaal is ontstaan. De vakvereenigingsleiders hebben be sloten met ingang van vandaag de be zette fabrieken te doen ontruimen. Ten slotte willen we nog enkele woor den wijden aan de kwestie in het Verre Oosten, speciaal de communistische actie in China. Reeds in het midden der vorige week lanceerde een bericht, dat Sianfoe door de roode troepen was ingenomen. Van daag lezen we, dat twee legercorpsen ter sterkte van 20.000 man onder leiding van generaal Mao Tse toeng, deze hoofdstad van de provincie Sjensi is bin nengetrokken. Gevreesd wordt volgens een bericht uit Peking,Mat de rooden zich zoowel in de provincie Kansoe, als in de provincie Sjensi stevig zullen nestelen en zullen trachten, vandaar uit hun invloed verder over China uit te breiden. Chineesche waarnemers te Peking gelooven niet, dat Nanking bereid is, gewapenderhand VOETBAL. C. A. B. I-Black Boys I 1-6. Bij het neerschrijven van bovenstaand kopje bekruipt ons wel een beetje de lust het bij deze vermelding alleen te laten. Om uit een dergelijke wedstrijd nu ook maar iets ten voordeele van C. A. B. te vermelden, is heel moeilijk. We kun nen het best zien, dat een tegenpartij met goed spel de wedstrijd wint en heb ben dan ook graag waardeering voor dit spelstaan hierbij dikwijls lijnrecht tegenover de meening van een deel van het publiek, dat alleen maar de eigen club wil laten winnen. Maar wanneer onze C. A. B-ers tegen een zoo zwak snel als dat van B. B. slechts sporadisch een aanval weet op te zetten, dan is de speelkwaliteit van deze club ons inziens wel bedroevend laag. Een telkens weer- aan optreden van een clubje spelers, dat de eerste beginselen van voetbalspel (zooals j.l. Zondag) niet weet te benut ten, heeft geen doel. Daar is een ernstig tekort of aan kunnen of aan willen. We houden het met dit laatste. Onze C. A. B.-ers kunnen zich nu wel klaar de; maken voor de degradatie-wedstrijden, evenals L. S. C. van Sneek het vorig jaar. Misschien, dat men voordat het te laat is, van L. S. C. wil leeren, dat het met ernstige wil toch ook wel anders kam Moet deze club ten koste van onze roodbroeken weer in de 2e klas K. N, V. B. terugkeeren? Moet dat C. A. B.ers? Het antwoord is alsnog aan ons eerste elftal. De Engelsche econoom Keynes heeft voor enkele jaren gezegd: Laat het geld rollen. Wie thans zooveel mogelijk spaart, bevordert de crisis, die draagt mede schuld, dat de toestanden niet ver beteren. Geeft zooveel mogelijk geld uit, wie drie gulden opspaart is daardoor de oorzaak, dat een man een dag werkloos ie. Het is niets bijzonders, wat Keynes zegt. Er zijn altijd menschen geweest, die beweerd hebben, dat het geld opzet telijk rond gemaakt was om het gemak kelijker te kunnen Jaten rollen en die volhielden, dat geld uitgeven beteekende, leven en laten leven en oppotten niet in het belang der maatschappij was. Zij werden in de kringen der geleerden niet voor vol aangezien en hun raad werd zeer gevaarlijk geacht. De spaarders waren de redders der maatschappij, zij zorgden dat nieuwe credieten gekweekt werden, dat nieuw kapitaal gevormd werd, waarmee nieuwe groote en kleine werken ondernomen konden worden en dat reserves gevormd werden, die een bolwerk waren tegen risico’s. Kortom, de spaarders waren de weldoeners der maatschappij, die individueel en urtiver- seel de maatschappelijke rijkdommen vermeerderden en de grondleggers wa ren van nieuwe welvaart. Deze theoriën waren zeer schoon en zij vonden bij een groot deel der mensch- heid gretig instemming. Zooveel instem ming, dat er een internationale spaar- bond werd gesticht, waarbij ook Neder- landsche spaarbanken aangesloten zijn, die jaarlijks een internationale spaardag organiseert en altijd opwekt steeds mee: te sparen, als maar te sparen. Sparen is zeer nuttig en zeer goed. Het groote schaal. Besteedt drie gulden en is heel verstandig als het kan een ap- Se zorgt, dat een. man weer een dag aan peltje voor de dorst klaar te leggen, iets het we.r^kan blijven. Dat^geldt yoor de weg te leggen voor de booze dagen, die in ieders leven kunnen komen en meestal komen ook. Het is niet tegen te spreken dat de man, die iets weglegt als het even kan voor den kwaden dag, ver standiger is dan de man, die alles op maakt, ofschoon de meeste menschen nog altijd minder op te maken hebben, dan zij met goed fatsoen zouden mogen hebben. Wij zullen het dus niet wagen iets kwaads te zeggen van de goede gewoon te van verstandig sparen. Maar de meeste economen hadden van het sparen een dogma gemaakt, dat pre cies paste in ’t raam van hun welvaarts theorieën. Op de beteekenis van het spa ren was een heele sociologie gebouwd, waarvan het korte begrip was, dat de bespaarde kapitalen opgespaarden arbeid vertegenwoordigden, onverbruikte pro ductie, die elk oogenblik gereed lag, om weer aangewend te worden in het pro ductieproces als factor voor nieuwe wel- vaartsvorming. De spaarders waren de scheppers van liquide welvaartsbronnen, die altijd klaar waren om aangeboord te worden als dit noodig was. Maar nu komt een econoom van on betwist gezag en zegt: Schei uit met sparen, sparen kan vreeselijk nuttig en noodig zijn in normale tijden, maar in deze tijden is het een ramp voor de maatschappij. Hij, die in deze tijden van massale werkloosheid zooveel mogelijk geld uit geeft is een weldoener, want hij zorgt voor nieuwen arbeid, hij is de man van de natuurlijke en normale werkverschaf fing. Keynes preciseert, hij berekent, dat wie drie gulden per dag of meer uit geeft dan gewoonlijk, daardoor bewerkt dat een werklooze weer een dag werk heeft. Wij herhalen, het is niets bijzonders wat de Engelsche econoom zegt. Maar omdat een man als professor Keynes het zegt, wordt het de moeite waard geacht het aan de heele wereld bekend te ma ken. En het zou ons niets verwonderen als binnenkort de theorie van Keynes over het heele aardrond nagepraat wordt en maar dat is misschien te veel ge hoopt ook voor een deel toegepast wordt. Want de leus van Keynes: laat het geld rollen, geeft uw geld met ruime hand uit, is zoo eenvoudig als het ei van Columbus, maar niettemin van geweldi ge beteekenis. Het moet eigenlijk ver wondering wekken, dat nog niemand an ders, die gezag van spreken op econo*- misch gebied heeft, op dit idee gekomen is, hoewel men van economen, die zwe ren bij de grauwe theorie, toch ook weer niet anders verwachten kon. Want de raad van den Engelschman lijkt de meest logische remedie voor de maatschappelijke kwalen van dezen tijd. Waarom zijn er meer werkloozen dan ooit op de wereld, met al de ellendige gevolgen van dien? Omdat er zooge naamd overproductie is, omdat er meer OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel M Telefoon No. 12 derstellingen worden gemaakt. We zul len o.i. niet ver van de waarheid afblijr ven wanneer we zeggen, dat in deze conferentie tusschen Mussolini en Goe ring in de allereerste plaats het fascisme besproken is. Tot nu toe trekt dit fas cisme een stevige streep door Midden- Europa en het kan deze twee propagan disten niet onwelkom zijn, dat de bewa ker van de Middellandsche Zee ook tot deze richting bekeerd kon worden. Zoo lang Spanje neutraal zou staan tegen over het fascisme, maar ook tegen het communisme, zullen deze twee landen alles rustig op zijn beloop laten. Draait de schijf evenwel om naar de commu nistische kant, dan moeten Italië en Duitschland ter wille van het behoud van Europa daadwerkelijk ingrijpen. Deze woorden kan men zoowel in de Duitsche als Italiaansche corresponden tie beluisteren. Welke positie neemt in den laatsten tijd Frankrijk in ten opzichte van deze kwestie? Niet gemakkeiijk is dat stand punt te achterhalen. We zijn er vast van overtuigd, dat de regeering Blum al ’t mogelijke doet de vrede in Europa te blijven verzekeren, maar of deze regee ring het schip van staat kan blijven be sturen is een vraag die niemand beves tigend kan beantwoorden. In de Fransche (pers vindt men de laatste weken telkens onthullingen om trent communistische instructies voor ’n omwenteling. Natuurlijk worden deze door de desbetreffende bladen krachtig weersproken, maar dat neemt niet weg, dat een dergelijke pennestrijd door de Duitsche pers gretig wordt overgenomen. De Berlijnsche bladen verschenen de zer dagen met sensationeele koppen, als: De Sovjet is meester in Frankrijk of: Per pignan een garnizoensplaats voor het roode Spanje. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft o.a., dat de Fransche kust zich kan ontwikkelen tot een invoergebied voor het roode Spanje. Men heeft den in druk aldus het blad dat het Fran sche gezag daar niet meer bestaat. Zelfs zou gezegd kunnen worden dat van een Fransch-Spaansche grens geen sprake meer is. Volgens de „Berliner Boersen- zeitung” heeft het officieele Frankrijk thans te kiezen: het kan met alle midde len trachten het smeulende vuur te blus- schen of het kan den gebeurtenissen haar loop laten, waardoor het land gevaar zou loopen op zijn beurt door de roode vlammen verteerd te worden. Het Duit sche Nieuwsbureau heeft geen melding gemaakt van de tegenspraak dezer be richten door den burgemeester van Per- nignan. De laster ligt er dus wel duimen dik op, maar dat hindert deze van hooger- hand geïnspireerde pers niet. Hoofdzaak is dat de volken tegen elkaar worden opgejaagd. INGEZONDEN MEDEDEELINOEN (i t I m. v. d. uiesff DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1