Buitenlandsclie Revue. I KEDERLflUDSCHE HIIHISÏERS OP REIS. n I UI. V. UIEUFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo VAN 1 HOUTENS CACAO Reparatie aan alle merken Automobielen h lU Groote voorraad Onderdeelen en Banden 5. Tandarts MOULIJN FRANEKER houdt Vrijdag 5 Februari geen spreekuur te Witmarsum ZATERDAG AFWEZIG Uit den Omtrek. Stadsnieuws. I j I I I Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD INGEZONDEN MEDEDEELINOEN Welk een tijd is sedert dien verstre ken Een zeer lange tijd, om daarin cacaosoor- vervaar- aan E7 ies* I ten, welke heden ten dage digd worden, de eerste plaats toe onze cacao gewerkt Niet voor niets komt dan ook onder de ial, age Advcrtcntlün per regel Wocnsdagsnummcr 1U cent. Zaterdagsnummer 12 cent! Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. de nij Ier de Speciale inrichting voor JAARVERGADERING R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Vorige week werd bovengenoemde jaarvergadering gehouden. Verschillende verslagen van onder-afd. werden uitge bracht. De afd. telt thans 256 leden. Het kassaldo bedraagt ruim f490. Ook de eindsaldo’s van steunpenning- en ziekenfonds waren gunstig. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen.* JAARVERGADERING R.K. VROUWENBOND. Deze jaarvergadering was goed be zocht. De verschillende jaarverslagen ge tuigden van een opgewekt vereenigings- leven. Ook de financieele toestand is gezond. De aftr. bestuursleden werden herko zen. De dames gymn. vereen. „Onda”, on der leiding van den heer Statema, gaf enkele rythmische oefeningen en enkele reidansen. Een verloting en een paar tooneel- stukjes vulden het verdere deel van den avond. 2. Het huis a. h. Nannenhof, laatst bewoond door den heer P. Haarsma. Kooper de heer Willem de Koning al hier voor f420. PROPAGANDA-AVOND VOLKSONDERWIJS. De op j.l. Zaterdag aangekondigde propaganda-avond voor Volksonderwijs kon wegens te weinig belangstelling niet doorgaan. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg- p. looper 40 ct. p. kwartaal. ine INE )en :at eis ng [n- m- iie nu nd ele elt iar :e- ijn en, jn, m-* al- Hg im en an ies en en. •or •e- >er /el ij’ b- er :r- :n. ag •e- ct, ct. ct. ct. ct. ct. ct, ct. ct. ct. voorrechte positie te handhaven, worden alle middelen te baat genomen. We begrijpen nu misschien iets beter de woorden van den bezadigden gene- raai Oegaki, wanneer hij zegt: Ik zie de toekomst van mijn land met groote zorg tegemoet. Hoe de tostand zich zal ontwikkelen, is absoluut niet te voorspellen. Jongens van 8 en 9 jaar: 1. Kees Brandsma; 2. Jan Noordbruis; 3. Corne lls Ebbendorf en 4. Klaas Radelaar. Jongens 10 en 11 jaar. 1. Theo Laag land; 2. Jan van der Eems; 3. Rinkie Veltink; 4. Woutie Zijlstra. Jongens van 12, 13 en 14 jaar. 1. Ger rit de Jong; 2. Janse Visser; 3. Antoon Bijlsma; 4. Piet Bruggenkamp. Meisjes van 6 en 7 jaar. 1. Sippie de Vries; 2. Jettie Reitsma; 3. Vronie Ade- ma. Meisjes 8 en 9 jaar. 1. Annie Bangma; 2. Hilly Molenaar; 3. Gerrie van der Pol. Meisjes 10 en 11 jaar. 1. Neeltje Zelle; 2. Hilly Kuperus en 3. Pietje Bergsma. Meisjes 12, 13 en 14 jaar. 1. Aaltje Postma; 2. Grietje van der Veen en 3. Tine Klom. De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgedeeld in de openbare school in de Kerkstraat, door den heer Schra der. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan van den notaris H. A. J. Alma te Bolsward werden Vrijdag j.l. finaal verkocht: 1. Het Heerenhuis a. d. Sneekerweg in eigen gebruik bij den heer J. P. Ub- bens. Kooper de heer G. H. van der Werf alhier voor f3503.plus f 100. overname. De tijd ligt nog niet zoo heel ver ach ter ons, dat de Nederlandsche ministers, in tegenstelling met velen hunner colle ga’s, betrekkelijk „hokvast" waren. Het maken van buitenlandsche reizen was zoo’n beetje privilege van den Minister van Buitenlandsche Zaken, die tweemaal per jaar een uitstapje naar Genève mocht maken. Hoe geheel anders is dit tegenwoordig Onze Ministers reizen en deze reizen beperken zich werkelijk niet tot een xi r_«-*--i. Ja uaaIJk^ tie met de beroemde Wassenaarsche tram, waarin men eiken morgen Minister Slotemaker de Bruine op weg naar zijn departement kan aantreffen. Neen, onze Mitlsters overstroomen tegenwoordig gelee! Europa. De heeren Gelissen en Dickers hebben met hun actetasschen order den arm geheel Scandinavië afge- resd, Minister de Graeff verbleef eenige dgen in Brussel en onze Minister-Pre- sdent Dr. Colijn, die de laatste reizen an zijn kabinetsleden min of meer op ijn geweten heeft, zoekt te Parijs wat ust en ontspanning na maanden van rermoeienden en verantwoordelijken ar- 3eid. Voor wien onzen Minister-Presi dent kent, is het overigens duidelijk, dat Dr. Colijn in de lichtstad niet enkel en alleen van zijn vacantie zal genieten, maar tevens informatorisch werk zal verrichten. Zooals men ziet, Nederland’s belangen worden niet slechts van moeders pappot af behandeld. Met groote ondernemings lust trekken de kabinetsleden er op uit, om zaken in geheel Europa te doen en het dient gezegd te worden, zij kwijten zich daarbij opperbest van hun taak. Bekijken wij nu eens het resultaat van dé Scandnavische reis, die het directe gevolg was van het plan-Colijn, om met de Scandinavische staten en België tot een nauwere economische samenwerking te geraken door het over en weer afbre ken van tariefmuren, om op deze wijze tevens de groote mogendheden een goed voorbeeld te geven. Zooals bekend zijn de minister Gelissen en Deckers niet naar Scandinavië getrokken, om daar reeds officleele onderhandellngen over ’t plan-Colijn te beginnen. De onderneming had veeleer het karakter van een studie reis, die het in leder geval mogelijk maakte, informeele besprekingen te hou den met de gedelegeerden van de landen die lid van zijn de zoogenaamde Oslo- conventie. Hoewel het nog wel eenigen tijd zal duren, voordat een officieele ver klaring over het resultaat van deze reis zal worden afgelegd, is er reeds thans alle reden om te gelooven, dat er zeer ARUM. DRANKBESTRIJDING. 29 Januari 1937. De afd. der N.V. tot afsch. van Alc. dr. alhier, hield een feestavond in het Dorps huis. De vice-voorzitter, de heer O. Kooijen- ga, opende de bijeenkomst. Daarna werd opgevoerd „Slomjende Krêften”, toaniel- stik yn trije bidriuwen fen A. Brouwer. Over het algemeen vond men het een mooi stuk, hoewel er een beetje een on waarschijnlijke rol in voorkwam. Het spel van de dilettanten was te roemen. Hindrik Rypma, oannimmer, speelde zijn rol heel goed. Anne, syn frou, ver vulde haar rol op een goede manier. Je- hannes, hjarren soan, voldeed wel eens minder op het tooneel dan deze keer. Sieger Jepma, skoansoan, automan, was niet te overtreffen. Bouk, syn frou, doch ter fen Rypma en Willem Idsardi, frjeon fen Rypma, vervulden hun kleine rollen naar behooren. Sjouk, dochter fen Idsardi gaf deze keer ook goed spel. Jelle, feint fen Sieger, hebben we wel eens in beter conditie gezien. De zeggingskracht van bijna allen was te roemen, de mimiek kon men bij het kleinste gedeelte der spelers(sters) waarnemen. Na de pauze sprak Ds. G. Cadée een propagandistische rede, die wel op prijs werd gesteld. Een zangvoordracht voor 1 dame en 1 heer volgde toen nog. Ver der nog 2 declamatie en 2 zangnummers door een N.V.-lid. vruchtbare besprekingen zijn gevoerd. Zoo wordt op het oogenblik de mogelijk heid bestudeerd, om den handel tusschen Nederland en Zweden, voor wat een ze ker aantal goederen betreft, te vergroo- ten. Ook al blijft een direct resultaat voorlooplg nog uit, toch valt niet te ont kennen, dat het bezoek aan Zweden en Noorwegen een zeer goed effect heeft gehad en dat het terrein thans goed is voorbereid voor constructieven arbeid. ■Iet voornaamste resultaat van de reis is misschien wel, dat men heeft bereikt, da zoowel de Zweedsche als ook de Norsche en Deensche regeeringen hun irtemming met het plan-Dr. Colijn heb- bn betuigd en dat men van deze zijden tins alles in het werk zal stellen om bnenkort door middel van onderhande- Igen tot succes te geraken. Zooals uit n Interview, dat het Deensche blad .olltiken” dezer, dagen met Minister jnch had, blijkt, dat het volgens dezen liticus mogelijk moet zijn, de tegen- jordige systemen van quota’s en ver- mningen buigzamer en rationeeler te aken en dat de handel als gevolg van n conferentie gestimuleerd kan worden i de Noorsche Minister-President, Koht, id zich reeds eerder in dezen zin uit- elaten. Hoewel men over het algemeen den jd nog niet rijp acht voor gemeen- chappelijke onderhandellngen tusschen e staten over een zoo goed als algehee- en afbraak van de handelsbelemmerin- jen, mag men dus toch aannemen, dat ie collectieve aanval op de hindernissen, üe den handel nog in den weg staan, thans in den door Dr. Colijn gewenschten zin zal worden georganiseerd. Een tweede belangrijk feit willen we vandaag ook even memoreeren en wel het bijna afgeloopen monsterproces in Moskou. We veronderstellen, dat voor de meesten onzer lezers de namen Trotsky, Lenin, Stalin en meer Russische namen geen onbekende klanken zullen zijn. Vooral de naam Trotsky is meermalen genoemd in zaken die beoogden het be staande regiem in Rusland ten onder te brengen. Uit dit monsterproces nu van Moskou, waarbij verschillende vooraan staande Sovjetleiders betrokken zijn. Uit de bijzonderheden rondom dit pro ces is duidelijk gebleken, dat de banne ling Trotsky over een groote aanhang in Rusland beschikte en het dus voor de tegenwoordige Jeldejrs, Stalin en con-1 sorten van het grootste belang was deze Innerlijke bedreiging geheel uit te roeien. Een typisch verschijnsel In dit be ruchte proces is nu, dat alle beklaagden na aanvankelijk alles ontkend te hebben plotseling van taktiek zijn veranderd en zich in de laatste étappe van dit politiek bedrijf uitputten in zelfbeschuldigingen. Voor de rechters werd nu de taak wel heel gemakkelijk gemaakt en het ver wondert ons dan ook niet, dat tegen alle 17 beklaagden de doodstraf wordt ge- vraagd. HARDRIJDERIJ. De oudercommissie van de openbare scholen hield Vrijdag een wedstrijd in ’t hardrijden voor de kinderen op de stads gracht langs het Lage Bolwerk. Hoewel de banen niet van gemeentewege werden uitgezet, gaf de poliite toestemming voor het maken van eenige banen. De uitslag luidt: Jongens 6 en 7 jaar: 1. Jan Ebbendorf; 2. Corrie Jong en 3. Johan Kijl. De toestand in het Verre Oosten. Het monsterproces te Moskou Dultsche binnen- en buiten landsche politiek. We hebben in ons voirg weekover zicht een korte beschouwing gewijd aan de binnenlandsche toestand in Japan en daarbij belicht de verscherpte situatie tusschen de burgerlijke en militaire par tijen. Sedert dien is Generaal Oegadi be last met de vorming van een nieuwe re- geerlng, maar alle moeite door deze kabinetsformateur aangewend, voor de post minister van oorlog, iemand uit de militaire partij te vinden Is mislukt. Als een bewijs van de minder scrupuleuze wijze van tegenwerking mogen we zeker memoreeren, dat in de afgeloopen week op generaal Oegadi niet minder dan drie aanslagen zijn gepleegd. Blijkbaar hul digt men In Japansche militaire kringen de meenlng, wat niet naar den zin is, ruim dat op, op welke manier, dat komt er niet op aan. Ten einde raad heeft dan ook deze generaal zijn opdracht aan den Mikado terug moeten geven. Wat nu? Zal nu de militaire partij met de buit gaan strijken? Wat is, zoo zullen velen zich afvragen, de oorzaak van die steeds groeiende te genstelling? Het zou in het kader van dit overzicht te ver voeren, daarop iets dieper in te gaan. Allereerst daarvoor noodig is een zuiver begrip van de eco nomische ontwikkeling in dit land. Wel kunnen we in korte trekken de vraag beantwoorden: hoe de huidige crisis is ontstaan. De verschrikkelijke armoede van de Japansche boeren maakt het de Staat onmogelijk door voldoende belasting-in- komsten de noodzakelijke sociale her vormingen door te voeren; bovendien verslindt het leger jaarlijks ettelijke milliarden. Het gevolg is sociale span ning. De begrooting van 1937 (de di- recten oorzaak van deze crisis) is inge steld op een uitgaafcijfer van 42 millioen Engelsche ponden, 48 van deze be grooting is gereserveerd voor bewape- ningsdoeleinden, daartegenover staan 0.2 voor onderwijs en 1.5 voor werkloozensteun en de volksgezondheid. Onnoodig dunkt ons dan nog te ver tellen dat Japan het meest onsociale land van de wereld is. Alleen het leger Is te vreden en geen wonder. Om nu deze be- Eenzelfde doel als de reis van de mi nisters Gelissen en Deckers naar Scan-* dinavië had in zekeren zin ook het be zoek van minister de Graeff aan Brussel. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Belgische ministers Van Zeeland en Spaak op de hoogte gebracht van de stappen, welke Dr. Colijn heeft gedaan bij de regeeringen, welke de conventie van Oslo hebben onderteekend, teneinde de grondbeginselen daarvan te doen her leven. Dat men daarbij op de medewer king van België kan rekenen, blijkt wel uit de Belgische perscommentaren. Wij willen hier nog even wijzen op de steeds grooter wordende vrlendchap, die zich tusschen België en ons land ont wikkelt, een vriendschap, die wei het best tot uitdrukking komt in het bezoek, waarmede niemand minder dan de Bel gische Koning den door onzen Brussel- schen gezant, Mr. Patijn, georganiseer- den Indischen dansavond vereerde. Het doet goed in deze dagen van ern stige verwijdering tusschen de landen, dat er ten minste eenige naties zijn, wel- tochtje van Wassenaar naar de residen- begrijpen, dat het hun taak is, door hartelijke samenwerking nader tot elkan der te komen. En tot groote tevredenheid stemt het, dat het ons land is, dat onder deze naties door zijn groote activiteit zoo’n groote rol speelt. We komen thans tot Duitschland. De buitenlandsche politiek scheen er in de laatste maanden op gericht via het Spaansche avontuur, de fascistische of misschien mogen we duidelijker spreken van de natoinaal socialistische gedachte over de wereld ingang te doen vinden. De reis van Goering naar Rome en de conferenties met Mussolini hebben heel wat commentaar uitgelokt. Men schijnt langzamerhand in Duitschland tot een zekere inkeer te komen en zelfs bestaat de niet voorziene mogelijkheid, dat dit land zich uit het Spaansche avontuur te rugtrekt. Wanneer dan ook Italië en Rusland dit voorbeeld volgen, voorzien we een spoedige beslissing van die bur gerkrijg en vermoedelijk dan ten gun ste van de regeeringspartij, maar daar over vandaag niet. Een zekere kentering in de buiten landsche poltiiek van Duitschland is merkbaar. Zou de waarschuwing, door Eden, de Engelsche minister en door zijn Fransche collega Blum, tot alle volken gericht, ook in Duitschland eenige weer klank hebben gevonden? We willen het hopen, alleen wanneer die mentaliteit weer gaat overheerschen, kunnen we uiteindelijk betere internationale toestan den verwachten. Heel anders is het gesteld met de bin nenlandsche toestand in dat land. Over de voedselschaarschte, het gebrek aan betaalmiddelen en de onzinnige bewa pening willen we nu eens niet spreken. Voor vandaag willen we de nadruk leg gen op de verhouding Kerk en Staat. Reeds lange jaren voert het Nationaal Socialisme de strijd tegen de kerk in het algemeen. Een vrije ontplooiing van de gods dienst is niet naar het recept van het Nat. Socialisme, men wil die kerk aan banden leggen en speciaal de opvoeding van de jeugd in niet-kerkelijke richting leiden. Dit heeft reeds tot ernstige mee- ningsverschillen geleid, maar is in de afgeloopen weken belangrijk verscherpt door de houding van de R.-K. bisschop pen, die niet kunnen en ook niet willen toestaan, dat de staat op dit terrein de alleen-heerschappij voert. Dat dit in de nabije toekomst nog tot een feilen strijd zal kunnen oplaaien, behoeft ons niet te verwonderen. Daar liggen thans nog wel een tiental onderwerpen op een bespreking te wach ten. maar we hebben de toegestane ruimte al reeds verbruikt, dus voor van daag een streep er onder. 33?^ Jaargang Woensdag 3 Februari 1937 No 9 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 een product te verbeteren. Welnu, on afgebroken hebben wij in deze meer dan 1OO jaar VERGADERING van de Raad op Don derdag 4 Febr. a.s., ’s avonds 7 uur ten Stadhuize. Agenda: 1. Behandeling van de ontwerp-be- grotingen van de bedrijven, het Algem. Stadsarmenhuis en de gemeente, dienst jaar 1937, waarbij tevens aan de orde wordt gesteld het aangehouden adres van het Borgstellingsfonds in Friesland om medewerking voor de financiering van het fonds. J I aan de veredeling van I 1 I I J DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1