GRORDGIETSHERZIERIRG. Buitenlandsche Revue. III. V. O. UIESFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan .alle merken Automobielen 33gig Jaargang Woensdag 10 Februari 1937 No, 11 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. *den Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 arei Jrijzen 7585.38 :nd. prijsh. hoo- 9582.36/2 210 I I min- stuks, de St. J Advertcntiün per regel: Wocnsdagsnummcr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 37. varen end. duur- leden, dan blijven er nog maar negentig over, en onder 90 leden is meerder heid weer spoediger bereikt voor het volgende royement. In groote lijnen kan men het dan ook eens zijn met de woorden van Minister De Wilde, dat onze grondwet geen fun- damenteele herziening van noode heeft, daaar zij zeer wel in harmonie is met de gevoelens van de overgroote meerder heid van ons volk. speelt zich de laatste het Europeesche vaste- hiermee de alles over- welke wereldbe- Speciale inrichting voor Totaal Uitgaven: Salarissen aan 4 doet idem aan 2 apoth. Medicamenten Verloskundige hulp Brillen Elastieken kousen Specialisten Diverse uitgaven Verstrekte hypotheek lugger I cent. cent. 215 en r. 'erdet Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. rolgt: stuk 250 200 au dit 34 ).31 150 65 .60 24 24 rede- s sty les, ten de de een i in va- de en ko- ijn. tot ze- eks ran ps- >is- zar een een ten ier. - 271.98/2 - 1700.— - 25— - 30— ƒ3348.31 - 2007.45/2 - 1304.10 - 150— - 118.05 - 9.85 - 168— - 299.19 -1125— melijk n. er iets ter, den heer IJssels, vermeldt aan ont vangsten: Contributie Rente, hypotheek, kleine ontvangsten Verkoop huis Molenbuurt lste aflossing hypotheek Koerswinst effecten toe. In het Zuiden van de Oekraine hoort men telkens van groote ontploffin gen in fabrieken die aan den Staat toebe- hooren. Een intiem vriend van den onlangs in het Bois de Boulogne vermoorden Rus Nawasjin heeft verklaard, dat het slacht offer op de hoogte was van de plannen voor een militair complot tegen Stalin, dat in Rusland over eenige maanden zou uitbarsten en waarvan het doel zou zijn de communistische partij te ontbin den en de macht over te dragen aan de maarschalken Worosjilov en Blücher en andere hooge militairen. Tot zoover de communistische samen leving en hoe is het leven aan de andere kant van de medaille? We bedoelen bij het fascisme. Wanneer we daarvoor Duitschland als voorbeeld mogen stellen, levert ook dit geen opwekkend beeld. Wel tracht men door bluffende redevoeringen op de kracht van het Duitsche volk de indruk te vestigen, dat in dit land een ideale levensverhouding heerscht, maar de wer kelijkheid geeft zoo nu en dan een geheel ander beeld. De economische structuur is totaal in de war. Het beschikbare ka pitaal wordt opgeofferd aan een onzin nige bewapening en de voedselvoorzie ning, ook een der eerste eischen voor ’n gezond en krachtig Arisch volk, komt op de tweede plaats. Hoe lang dit spelletje kan duren is niet te schatten. Bovendien is het fas cisme voor wat betreft het geestelijk ele ment in onze samenleving geen haat beter dan het Communisme. Een derge lijke uitlating had ons zeker in het vrije? Duitschland een paar jaar gratis logies in een concentratiekamp bezorgd. Wat leven we dan nog vrij en blij op Neerland’s dierbren grond. Ten slotte nog een enkel woord over de ernstige regeeringscrisis in Japan. Een groot gedeelte van het gevaar op een revolutie is reeds geweken. Hoewel het nieuwe ministerie voor het grootste deel bestaat uit aanhangers van de mili taire partij, blijkt toch, dat de schrome lijk hooge uitgaafpost op de nieuwe be groeting voor leger en vloot, n.l. 300 mil- lioen yen onder de druK van de oppo sitie verminderd zal worden, waarmee dan aan een concreet bewaar der oppo sitiepartij tegen de nieuwe begrooting tegemoet gekomen is. Naar het financi- eele blad uit Tokio meldt, zal de leger en marinebegrooting met c.a. 50.000.000 yen worden verlaagd. Dat helpt ten minste. f 240 f 23d f295 f 65 r 10 t - f 20 f 28 f - f125 f 42 f - f 12 f - f - f f 115 1051.06 een totaal bezit Boet. Evert ?a. Anna Gepke Jacob Jantje Vat eer, van ixi, ?en sof tri- axi iel: ar- af- l oor re- •ui- iog der ons mij :re- ;en, De staking in Amerika. De Communistische zuivering in Rusland. Het Duitsche fascisme. Ontspanning in Japan. Het is aan de eene kant een wel won dere samenloop van omstandigheden dat in het land waar de economische opbloei de grootste afmetingen had aangenomen, ook het probleem uit de jaren voor de crisis (we bedoelen met dit probleem de groote stakingen) opnieuw zijn intrede doet en toch ook aan deze kwestie zit weer een logische kant. De organisatie zoowel van werkgevers als werknemers is in de laatste 20 jaar zoo uitgebreid en verstevigd, dat indivi- dueele arbeidscontracten, vooral in een industrieel land als Amerika wel tot het verleden zullen behooren. In de groote automobielstaking te Detroit, het middel punt van de auto-industrie, is vanaf het begin dezer staking een geheel nieuw element naar voren gekomen, n.l. het be zet houden van de fabrieken, door de stakers zelve, waardoor op een wel wat drastische wijze voorkomen werd, dat misschien andere werkwilligen de open gevallen plaatsen zouden innemen. Door de lange duur van deze staking komt misschien bij menigeen de vraag van dit voor Amerika zoo belangrijk con flict? Natuurlijk speelt de loonkwestie ’n rol, maar deze is ten slotte secundair geworden, primair is thans de erkenning van de vakvereenigingen als de eenige rechtspersoon die met de bedrijfsleiding kan onderhandelen. Enkele kleinere fa brikanten hebben reeds aan deze eisch toegegeven. Zoo b.v. de directie van de Hercules-motor Co., die een contract voor een jaar heeft geteekend, waarbij de zeer belangrijke bepaling werd gere gistreerd, dat het Committee for Indu strial Organisation werd erkend als de eenige vertegenwoordiger van alle ar beiders. Bij de groote General Motors Fabrieken schijnen de besprekingen op het doode punt te zijn gekomen. Op verzoek van deze directie heeft de rechter te Flint een order uitgevaardigd tot arrestatie van veertien stakingsleiders en verwijdering van 10.000 stakers uit de twee Fisherbody Company fabrieken in Flint welke tot nu toe bezet worden gehouden. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan en de plaatselijke autori teiten voelen er bitter weinig voor deze drastische maatregel uit te voeren. Het is te hopen, dat er spoedig op heldering moge komen. Een dergelijke toestand is vol gevaren. Over de door de geweldige overstroo- mingen geteisterde streken in Amerika moeten we vandaag maar naar de nieuwsberichten verwijzen. Een tweede probleem in ons wereldje van niet min der beteekenis maanden af op land. We bedoelen heerschende vraag, schouwing zal het uit-eindelijk kunnen winnen; óf het communisme óf ’t tfascis- me. Men begrijpe ons goed, noch hfet fascisme, noch het communisme zal naar onze overtuiging in dezen strijd als over winnaar optreden. Een stelsel, steunende op moord en doodslag, op onderdrukking van elke meeningsvrijheid. Een stelsel dat uit de harten van de menschen elke godsdienst wil uitroeien, de eene open lijk, de andere onder meer geraffineerde vorm in een stelsel dat steunt op het brute geweld, kan op den duur geen be vrediging schenken. Let eens op Rusland. De zuivering van de communistische partij, ingezet met ’t proces tegen Zinowjov, wordt nog da- gelijksch voortgezet. Het Trotsky-proces eindigende met de veroordeeling en ver banning van een 12-tal vooraanstaande leiders, waaronder we enkele namen als I Radek en Rijkov noemen, is nog maar een begin van de groote zuivering die alsnog gehouden zal worden. Volgens de laatste berichten zijn meer dan honderd leden van de partij te Mos kou gearresteerd. We kunnen veilig aannemen dat er in de partij iets broeit. De sabotage in de industrie neemt op verontrustende wijze ONDERLING ZIEKENFONDS. De jaarvergadering van bovengenoemd fonds werd Maandagavond in „Ons Ge bouw” gehouden. De opkomst der leden was zeer goed, terwijl eveneens aanwezig waren enkele doktoren en apothekers. De voorzitter, de heer H. Mulder, wijst in zijn openingswoord op de gevaren, die het fonds bedreigen door wettelijke maatregelen en hoopt, dat desondanks het fonds baas in eigen huis mag blij ven. Uit het jaarverslag'van den secetaris, den heer Feenstra, vermelden we: De feestavond, ter gelegenheid van ’t 15-jarig bestaan, zal op 15 April a.s. gehouden worden. Door het regelmatig contribueeren van de leden op Zater dagavond is een bode overbodig gewor den. Het ledental bedroeg 917 en steeg tot 982. 71 leden ontvingen hulp van een spe cialist, 52 leden verkregen een nieuwe bril, 15 leden verloskundige hulp op een verstrekte kaart, 4 verkregen elastieken kousen. Het Onderling Ziekenfonds sloot zich aan bij de Federatie van Ziekenfondsen in Nederland. Verschillende vergaderin gen werden hiertoe bezocht en meege werkt aan de actie tegen de plannen der regeering ten opzichte van de onderlinge ziekenfondsen. De landelijke federatie is verdeeld in districten. De voorzitter en penningm. van de afd. Bolsward werden gekozen als idem voor district 9. Door de Bolswardsche apothekers werden klaar gemaakt 4834 recepten te gen een gemiddelde prijs van 26/2 cent. Het jaarverslag van den penningmees- aan een geheim stemrecht, indien er toch boven: Wat was de eigenlijke oorzaak slechts op één partij mag worden ge stemd? Waaruit al weer volgt, dat alleen degeen, die voor zijn vrijheid vecht, grondrechten verkrijgt. En hij moet ten dezen steeds dilligent blijven, anders worden hem zijn rechten ontnomen. Men zie maar eens naar Duitschland, waar in 1933 tegen den wil van partijen met ver slapte democratische principes, vrijheid en volksrechten zonder eenig verzet wer den weggeschoven. En in Oostenrijk was het al niet anders. Slechts in Spanje lie pen de democraten te wapen en men kan het slechts zonde en jammer vin den, dat een groot deel van deze Spaansche democraten onder de ellende van den burgeroorlog steeds meer in communistisch vaarwater dreigt te ge raken. Men moet zich dit alles goed reali- seeren, indien men zich een oordeel over een grondwetsherziening wil vormen. Geeft nu de nieuwe grondwetsherziening aaan het Nederlandsche volk nieuwe rechten, of tast het bestaande grond rechten aan? Van de meeste voorgestel de wijzigingen kan men eigenlijk noch het een noch het ander zeggen. Met een werkelijke aantasting van de grondrech ten kan men bij het vrijheidslievende Ne derlandsche volk ook niet wel aankomen. De regeering heeft dit moeten ondervin den ten aanzien van het voorstel van de Staatscommissie, om de drukpersvrijheid aan banden te leggen. In de Staatscom missie was er een meerderheid voor dit voorstel, maar de regeering kon het ón mogelijk ovfömemen', zoo fel was het protest, dat zoowel van rechts als van links tegen schending van onze grond rechten oplaaide. De eenige aantasting van grondrechten in de voorgestelde grondwetsherziening zou men dan ook misschien kunnen zien in de mogelijk heid tot vervallenverklaring van revolu tionaire volksvertegenwoordigers. De Communist, De Visser, noemde dit een reactie in den slechtsten zin van het woord, maar Minister de Wilde repli ceerde hierop, dat het veeleer een re actie was tegen de dreigende verwording van ons parlementaire stelsel. Er zit veel waars in de opvatting van den Minister, maar anderzijds kan men niet ontkennen dat er in een dergelijke wijziging groote gevaren kunnen schuilen. Wat men wil. is dat leden van Staten-Generaal, Provin ciale Staten en gemeenteraden bij meerderheidsbesluit dier colleges van hun lidmaatschap vervallen worden ver klaard, wanneer zij „een streven tot uit drukking brengen, gericht op verande ring van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen.” Tot behoud van de democratie lijkt deze wijziging inderdaad zeer mooi, maar vergeten mag niet worden, dat een dergelijke wijziging buitengewoon ver strekkend kan worden, indien men maai tijd genoeg heeft. Royeert men eerst tien 1 N G EZ ONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HELPT „IT FRYSKE GEA”. Tusschen de ingang naar de Folkert- sloot en de Kruiswaters bij Wartena is aan de Zuidzijde van de Graft een toe gang tot een groote waterplas: de Holst- meer, omzoomd door weiland en smalle strookjes land waarachter weer nieuwe plassen. Op den linkeroever verheft zich een paal met een bordje waarop in den zomertijd gewoonlijk een kapmeeuw zit en het geheele jaar door: „Verboden toegang” staat. Die paal staat op de Rengersmiede, bezit van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, een broedkolonie van enkele honderden pa ren meeuwen, wier vleugelbank in war relende flikkerwolk blinkt boven het riet als de nesten vol liggen. Even verder aan dezelfde zijde is de nauwe ingang tot een plasje dat Droe vendal heet en van hieruit komt ge in de prachtige S?iterpetten. Zoo aanstonds ga ik er met u heen, nu vaar ik rechtuit voorbij de oude stee van Sytze en Maai ke de schilerachtige Oudewegster vaart in, een fijn slootje met wilgjes aan de kanten, met vennen aan weerszijden, UITVOERING ROOMSCHE GARDE. Zondagavond gaf bovengenoemde ver. een vastenavond uitvoering in de Doele, waarbij de tooneelvereen. „Eendracht” uit Harlingen het tooneelstuk „De privé- verpleegster” opvoerde. De Doelezaal was buitengewoon vol. De heer J. P. Postma opende de bij eenkomst met de Christelijke groet en sprak vervolgens enkele woorden van welkom tot de tooneelclub ut Harlin gen. De inhoud van het tooneelwerk ba seert zich rond een brommerige zeekapi tein met een hart van goud en de onaf scheidelijke liefdesverwikkelingen. Ons inziens is dit werk onnoodig lang uitgesponnen. Het eerste bedrijf zit hee- lemaal geen teekening in en kan maar zeer matig de belangstelling bezig hou den. Ook wordt de dronkemansscène veel te lang uitgerekt, zooiets kan(?) waar boven straks weer het vroolijk ge klik der zware sterns klinkt, waar op 't drasland aanstonds opnieuw de dotters zullen bloeien en de vaantjes van het wollegras wapperen. De groote mooie waterronde van het Isacswijd, waarop in zomertijd de bruinkoppige woerden van den tafeleend peddelen en de jonge zwartharige meerkoetjes met vader en moeder zwemmen, meet haar cirkelvlak uit tot in de verte waar wilgenboschjes opdonkeren. Hier is ’t, dat ’t complex water en land ligt, waarvan It Fryske Gea met uw hulp eigenares kan worden. Een mooie lap grasland met wilgen en elzen, met strooken gagel, met water partijtjes, met riet, waarop groeit heel de flora van het moerasland vanaf de dot ters in het voorjaar tot de wilgen roosjes en het koninginnekruid, de moerasspirea en de kattestaart in den nazomertijd. Hier nestelen de rietzangers, roepen koekoek en wulp, zweeft in wijde krin gen de kiekendief, azen kievit en grutto, ketst de watersnip op, maakt met een paar weken de wilde-eenden-woerd weer zijn wijfje het hof in een poeltje achter het overjaarsche riet. Een kostelijk stuk land, waarvan het bezit zich zoo mooi zou aansluiten bij dat van ’t Prinsenhof. Begeerlijk bezit om veilig te stellen, temeer omdat er ook bijbehooren de heerlijke Saiterpetten en het kleine Droevendal, waar ’s zomers zoo fijn de jonge sterntjes op een pom- peblad kunnen zitten. De groote en klei ne Saiter met hun intieme inhammetjes vol waterleliesterren, hun baarzenwier, hun fonteinkruid, hoornblad, gouden knoppen der gele plompen, eilandjes, bloei van kikkerbeet en waterranonkel. Dit complex moet behouden blijven, mag niet verloren gaan. Dit behoort bij het reeds door It Fryske Gea verworvene, behoort bij het mooie waterland in het hart van Friesland. Helpt daarom nog eens, zooals er ge holpen is toen het Prinsenhof bewaard is gebleven, helpt met uw gave, laat het gelukken. Helpt mee, dat dit terrein rondom de oude stee van Sytze en Maai ke ongeschonden bewaard en gespaard blijft. Het adres van den penningmeester is: Harlingerstraatweg 83a I, Leeuwarden. Giro 195212. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Batig saldo De balans vermeldt van f8509.36. De' contrölecjommfssie belstaande uit de heeren J. van der Pol, S. Sixma en H. Radelaar, heeft alles in de beste orde bevonden en de penningmeester gede chargeerd. De begrooting voor 1937 vermeldt een eindbedrag van f 8400. Aftredende bestuursleden E. Feenstra en M. IJssels werden bij acclamatie her kozen. Aan de nagedachtenis van Gerrit Klom werden eenige woorden van hulde gebracht en door het bestuur voorge steld van het reservefonds een bedrag groot f3000.te nemen voor een spe ciaal te noemen Gerrit Klom-fonds. Wijlen de heer G. Klom was mede-op- richter van het fonds 'en legateerde bij zijn overlijden ’n huis en een som geld, voor een deel was dat geld de oorzaak van de bezitting, die de vereeniging thans heeft. Daarom het voorstel van 't bestuur als een daad van dankbaarheid dit speciale fonds in te stellen. Een voorstel (om de leden die op 1 Juli 65 jaar worden en onafgebroken 15 jaar lid van het fonds zijn geweest, vrij te stellen van contributie) wordt met groote meerderheid aangenomen. Dr. ten Cate sprak enkele waardee- rende woorden en wenschte het fonds geluk met de afgeloopen jaren. Het re sultaat is schitterend en werd verkregen door onderlinge samenwerking onder deskundige leiding. De geest van het fonds is uitstekend en als arts, dus als kenner van wat er in het fonds omgaat, brengt spreker hul de aan het bestuur, dat zich met liefde geeft aan deze mooie taak. De groei en bloei van deze vereeniging wordt door ons met belangstelling gevolgd. De heer Hendriks, apotheker, wijst er op, dat door medewerking van de Mij. tot bevordering van de Pharmacie de kosten van de medicamenten niet zwaar op de draagkracht van het fonds druk ken. Het doet spreker veel genoegen de verdienste van de genoemde maatschap pij voor de federatie van ziekenfondsen hier te hebben kunnen aantoonen en be sluit met de beste wenschen voor het fonds. De voorzitter bracht ten slotte dank aan de sprekers en medebestuursleden. Er heerschte een aangename en gezel lige stemming. De Tweede Kamer houdt zich op het oogenblik bezig met de behandeling van het regeeringsvoorstel tot herziening van de Nederlandsche grondwet, en in dit verband is het wellicht niet ongewenscht iets over grondwetten in het algemeen en de Nederlandsche grondwet in het bijzonder, onder de aandacht van den lezer te brengen. De inhoud van de meeste grondwetten bestaat uit een samenvatting van de al- gemeene regels der staatsinrichting voor afgegaan door of vermengd met zooge naamde grondrechten. En het zijn deze grondrechten, die bijna immer het voor werp waren van heftigen strijd. Zij moesten altijd veroverd worden door op komende klassen, die naar meer vrijheid streefden. Men zou dit kunnen bewijzen met tallooze voorbeelden uit de wereld geschiedenis. Vrijheden en rechten wor den zelden van boven af ten geschenke gegeven. Natuurlijk bestaan er ook op dezen regel uitzonderingen; er zijn grondwetten,, waafv^n Imen inderdaad kan zeggen, dat zij van boven 'af ge schonken en niet van onder op door strijd (die in tegenstelling b.v. met de Fransche revolutie niet immer met de wapens behoeft te worden uitgevochten) zijn verworven. Maar het eigenaardige van dergelijke grondwetten is, dat zoo zij al eenige grondrechten bevatten het systeem meestal uitsloot, dat zij werkelijke waarde kregen. Om een voorbeeld van zoo’n grond wet te vinden, behoeft men niet eens diep in de geschiedenis door te dringen. Men kijke maar eens naar de nieuwe Russische grondwet. Deze houdt inder daad een aantal grondrechten in, maar wie wil beweren, dat deze ook worden nageleefd? En wat heeft men ten slotte INGEZONDEN MEDEDEELINOEN r DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1