Buitenlandsche Revue. I III. V. UIEBFf De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen VAN HOOGE WAARDE. Stadsnieuws. VAN HOUTEN’S KLM-'REEPEN 33*2 Jaargang Woensdag 17 Februari 1937 No.13 den Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 isins aren soorten van smaak. ge- aan- ge- wer- )0 slee- en f Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ;orte irijs- min- ding bou lder. ider, wijl zijn horizont onbegrensd is. Geen wonder, dat al de eeuwen door oin de wille van het geloof het meest geleden is, opgeofferd. In de gewijde historie van het Christendom door, lezen wij van mannen en vrouwen, die hun leven heb ben gegeven voor de zaak van het ge loof. In het oude testament zijn de pro feten om hun geloof gesteenigd; op den dorpel van het nieuwe testament wordt Johannes de Dooper onthoofd, straks Jezus gekruisigd voor hun geloof. De eerste Christenen ten bloede toe ver volgd; al de eeuwen door de belijders vervolgd om de wille van het geloof en zelfs in onzen tijd van beschaving wordt in Rusland en Duitschland de belijder van het Evangelie het vuur wel heel na aan de schenen gelegd. Speciale inrichting voor nen bleken dankbare slachtoffers te zijn, want keer op keer werden de aanvallen door het •fluitje van scheidsrechter Sloot wegens offside onderbroken. Toch wis ten de gastheeren uit een tweetal snelle doorbraken evenveel doelpunten te fa- briceeren, beide van den voet van Kroes, die al een bijzonder productieve bui had. renveen 3e klasse van den Frieschen bond tusschen Westergoo IIISteenwijk. J. Heeres-B. van Herksen A. de Jong-Mr. H. Thesing R. Haitsma-A. de Leeuw W. Ph. Hendriks-W. Kuiper J. Meijer-R. Ceasar F. Rijpma-D. Meijer J. Oord-L. Bijkerk J. Agema-R. de Jong J. de Groot Jr.-J. R. de Jong K. Vellinga-K. v. d. Berg HET BALMASQUE IN DE DOELE. De uitslag van het op 6 Febr. gehou den Balmasqué in de Doele alhier is als volgt: Dames. Ie prijs: Brievenbus; le prijs: Sigaar; 2e prijs: Bolswarder oliekoeken; 2de pr.: Fransche dame; 3e prijs: Kleine kolonel; 4e prijs: Kever; 4e prijs: Zonnebloem. Heeren. le prijs: Belastingslachtoffer; 2de pr.: Mephisto; 3de prijs: August. Prijs groep, Indianen. L ■42 RD igf stuk >0 )0 7. iren voor JEN, izen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 0—1 ’/z-’/ï 1—0 1—0 0—1 1—0 O—l 1—0 */2-‘/2 14 51 55 55 >0 >6 10 had inde 8 ct. 6 ct. V.C. ver> rt n t- it i- i- il e I I n h i, ’t e n it n n o n e e it k WANDELVER. „NATUUR en SPORT”. In Kingma’s Volksgebouw hield Vrij dagavond de wandelvereen. „Natuur en Sport” haar jaarvergadering. De belangstelling van de zijde det leden voor de belangrijke en vrij uitge breide agenda had beter kunnen zijn. De voorzitter, de heer R. Haitsma, me moreerde in zijn openingswoord, dat in de afgeloopen wintermaanden verschil lende leden voor de vereeniging hadden bedankt, doch dat een goede kern be houden bleef. De vereeniging telt mo menteel een vijftigtal leden. Mej. G. Pietringa, penningm.esse, gaf een overzicht van de financiën. De in komsten hadden over het afgeloopen jaar, inclusief het voordeelige saldo op 31 December 1935 groot f4.75, bedra gen totaal f435.65, de uitgaven f393.65, voordeelig saldo f 42. De contrölecommissie, bestaande uit de h.h. J. C. Hoppe en Th. de Jong, heb ben de financiën in orde bevonden. De secr., de heer C. Zuidema, gaf hier na een overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Gememoreerd wordt, dat 1936 naast succesvol, een be wogen jaar voor de vereeniging was. Als jonge pas opgerichte vereeniging moest Het arbeidsconflict in Amerika schijnt nu toch en oplossing nabij, schreven we de vorige week, dat na de 43ste dag van de staking er weinig verandering in den toestand merkbaar was, dan kunnen we nu toch meer positiever lanceeren. De geheele afgeloopen week hebben er be sprekingen plaats gehad en het resultaat van deze conferentie is, dat 15 Febr. weer 50.000 werklieden der General Mo tors het werk zullen hervatten. De ove rige arbeiders zullen voor het einde van de week weer aan het werk gaan. Ook de automobielfabriek Packard heeft het voorbeeld van Chrysler en General Mo tors gevolgd en de loonen met 5 ver hoogd. In hun strijd tegen het vakvereeni- gingsstelsel hebben de fabrikanten een veer moeten laten. Over en weer wordt in de Amerikaansche industrie gebruik gemaakt van spionnen en verschillende onaangename dingen zijn daarbij aan het licht gekomen. Verschillende hervormin gen door president Roosevelt voorge steld, bevatten dan ook plannen tot ver betering der rechtspositie van den arbei der, de verhouding dus tusschen werk gever en werknemer en de staat en in niet mindere mate het probleem van den boer en den pachter. DORCAS. De vereen. Dorcas gaf vandaag gele genheid aan belangstellenden de door haar in het afgeloopen jaar vervaardig de goederen te bezichtigen. We hebben ook even onze belangstel ling in het nuttige werk van deze ver eeniging getoond en mochten met vreug de constateeren, dat weer heel wat nut tige en vooral in dezen tijd zoo welkome onderkleeding door de dames is vervaar digd. Naast een groote collectie onderklee ding zien we er lakens, nachtponnen, boezeroens, kousen en sokken. Ongetwijfeld zullen deze goederen een welkome plaats vinden in de huisgezin nen die door de tijdsomstandigheden niet meer in staat zijn deze dikwijls dringend noodige zaken te koopen. Het belange- looze werk van de dames van „Dorcas” verdient juist daarom aller sympathie. VOETBAL. We lezen in het Nieuwsblad van Fries land onderstaand verslag over de Zon dag j.l. gespeelde wedstrijd Alcides I C. A. B. I. Van beide kanten werd slecht spel vertoond. De thuisclub was overwegend sterker, doch voor de rust wist men dit niet in doelpunten uit te drukken. Inte gendeel zelfs. De roodbroeken onderna men vlak voor de rust een snelle open aanval, waaruit midvoor Bosma wist te doelpunten. Bij de thuisclub wilde niets lukken. Wel drongen Mastenbroek c.s. herhaaldelijk door in het doelgebied, doch de afwerking der aanvallen was hopeloos slecht. Na de rust werden de geelzwarten plotseling geweldig productief. In no time werd de stand door Kroes, Kok en Mastenbroek op 3-1 gebracht, waarna de C.A.B.-verdediging de buitenspelval- tactiek in toepassing bracht De Alcidea- ||F soorten van smaak. Ze zijn alle even verrukkelijk I SCHAKEN. Uitslag van den op 15 Febr. te Hee- gehouden competitiewedstrijd schaak- men zich geheel oriënteeren. Verschillen de uitgeschreven tochten mogen als zeer geslaagd worden beschouwd, terwijl aan vele door andere vereenigingen uitge schreven tochten werd deelgenomen. Met voldoening mag echter worden vastgesteld, dat de Bolswarder vereeni ging een uitstekende indruk naar buiten heeft gemaakt. Door de damesleden werd een clubvlag vervaardigd. Vervolgens deed de secretaris verslag van de provinciale vergadering, te Har lingen gehouden. Besproken werden hierna de voorjaarswandelplannen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten binnenkort een wandel-fietstocht uit te schrijven. Dit is weer wat e'en ander idee, waarvan het bestuur veel animo verwacht. Verder wordt besloten om evenals verleden jaar F. V. W.-insigne tochten uit te schrijven. Op Hemelvaartsdag zal een groote wandeltocht worden georganiseerd, wel- l ke het bestuur zich voorstelt dusdanig attractief te maken, dat hiervoor groote belangstelling van uit de geheele provin cie zal blijken. Na bespreking wordt besloten een feestavond te - houden, nog vóór de a.s. Paaschdagen. Benoeming bode. Gekozen wordt de heer J. C. Hoppe. Benoeming hoofdwan delaar, wegens door te drukke werk zaamheden als zoodanig bedanken van den heer Th. de Jong. Gekozen wordt L. Roode Jr. Door den secretaris, den heer Zuidema, is een clublied samenge steld, hetwelk werkelijk heel aardig in elkaar zat. Het werd dan ook met ap plaus en algemeene stemmen vastgesteld. Voorgedragen werd 1 nieuw lid. heeft prins Umberto telefonisch de wensch te kennen gegeven om de jonge prins de uniform van „zoon van de wolfin” aan te bieden. Voor we nu oversteken naar Amerika, om eens poolshoogte te nemen bij de omvang van de arbeidsconflicten aldaar, willen we eerst nog even de aandacht vestigen op de dikwijls onverantwoorde lijke manier, waarop de! berichten de wereld worden ingezonden. Twee der vooraanstaande Engelsche bladen bevat ten dezer dagen het sensationeele be richt, dat Duitschland voornemens was een opstand in Tsjecho-Slowakije te ontketenen. Wel geen rechtstreeksche aanval, maar door gebruik te maken van de Hongaarsche minderheid in Tsjecho Slowakije. Na de jongste verklaring van Hitler, dat de tijd van verrassingen voorbij is en gezien de besprekingen door den Duitschen gezant in Londen, lijkt ons dit bericht wel wat erg sensationeel, of heeft het woord van Hitler zoo weinig waarde meer?. f 240 f 235 f295 f 62 f 8 1 - f 20 f 30 t - f120 f 40 f - f 12 f - f - f - f 125 Van het Spaansche front. Uitbunlige vreugde in Italië. Sensatiegeruchten. De staking in Amerika. Gedurende de laatste dagen zullen er heel wat geregelde lezers van de buiten. landsche berichten de gedachte geformu leerd hebben, dat de laatste phase van de burgerkrijg in Spanje was aangebro ken nu de troepen van Franco de haven stad Malaga hadden ingenomen en daar mee een nieuwe opmarsch langs een ge heel andere weg naar Madrid mogelijk maakte. Ons inziens moet men niet al te groote waarde hechten aan deze over winning van de opstandelingen. Reeds zoo dikwijls is yan die kant betoogd, dat Madrid binnen enkele dagen zou vallen en nog steeds houden de regeeringstroe- pen stand. Niet alleen dat, maar hun po sitie technisch gesproken is heel wat sterker geworden. Dit mogen we niet alleen uit de be richten die van regeeringswege verstrekt worden, gelooven, maar ook door het feit, dat de troepen van Franco in de laatste weken niet meer aanvallen, maar uitsluitend een verdedigende houding aannernen. De troepen van Franco, ja, wat zijn dat eigenlijk, Spanjaarden? O neen, net zoo min als men de regeeringstroepen alle van Spaanschen bloede kan noemen. Dat is juist het funeste en zoo diep treu rige feit uit deze zoogenaamde burger krijg, dat moord, doodslag en brand stichting weer tot een gewild handwerk is verheven. Ondanks de zoo hoog geroemde ne gentien eeuwsche beschaving, vechten er tienduizenden huurlingen in Spanje en onder welk motief? De een voor enkele guldens per week, de ander uit pure lief hebberij, een derde omdat hem de laat ste jaren niet anders geleerd is. Duizen den Italainen uit Abessinië teruggekeerd, hebben met graagte dit nieuwe hand werk aanvaard, om ook eens in het be schaafde Europa de in het zwarte we relddeel verworven kennis te demon- streeren. Wat bekommeren deze men- schen zich over de al of niet rechtvaar digheid van den strijd. Voor het hun toegezegde weekloon verkoopen zij hun werkkracht, onver schillig voor den aard van die arbeid. Dat is de diep treurige ondergrond van deze op Spaansch grondg'ebied geves tigde industrie die werkt volgens het al lernieuwste recept: vernietiging. Welk een zware verantwoording voor de lei dende diplomaten in de diverse regee- ringen die het in hun macht hebben aan deze massamoord een einde te maken. In Italië is dezer dagen met groote vreugde de geboorte van een erfprins begroet. Eventjes Uw geheugen opfris- schen, nietwaar, Kroonprins, Umberto van Italië is in 1530 gehuwd met prinses Marie José van België, een zuster van den tegenwoordigen Koning Leopold van België. In September 1934 is een dochtertje geboren en nu vorige week Vrijdag een zoon. In geheel Napels (waar het prinselijk echtpaar woont) verdringt zich een zin gende menigte. De bladen verschijnen met extra edities. De rechtstreeksche voortzetting van de oudste dynastie van Europa is een gedenkwaardige gebeurte nis in de geschiedenis van Italië. De zoon van Umberto van Savoye kleinzoon van de Koning Keizer aan schouwt het levenslicht op het tijdstip, waarop de natie haar volledige geeste lijke en materieele eenheid, haar macht en glorie heeft bereikt.Neem me niet kwalijk, geachte lezer, dat is niet de taal waarmee wij, nuchtere Friezen, een der gelijke gebeurtenis zouden aankondigen, maar dit is overgenomen uit het lijfblad van de groote Mussolini en van die kant zijn we heel wat gewoon. De secre taris van de fascistische partij te Turijn Het Evangelie zegt ergens Matth. 6 21 want waar uw schat is, zal ook uw hart zijn. Bedoeld wordt: dat ons hart zich hecht aan wat onze schat is, aan wat waarde heeft in onze oogen en dat het bereid is en in staat om daarvoor te dragen en te lijden. Een dergelijk goed van hooge waarde bezit er een mensch doorgaans wel meer dan een. En wie geen enkel goed bezit van hooge waarde, waarvoor hij bereid is en in staat om te strijden en te lijden die is een uitgebluschte ziel. Zulk een goed kan zijn de zaak, waar mee wij ons dagelijksch brood verdie nen en waaraan wij ons toewijden met kracht en energie. De concurrenten sluimeren niet welnu wij weten ook te waken. De af gunst maakt onze zaak verdacht wij zullen doorgaan, ons best doen en klem- frien de tanden op elkaar. Om de wille van onze zaak vernederen wij ons, ver loochenen wij ons zelven, doorstaan wij figuurlijk gesproken, de kwellingen van de pijnbank. En nu moge men zeggen, dat dit alles door en door aardsch, wereldsch is het is niet waar; dit alles heeft ook een zedelijken en geeste lijken kant: onze inspanning vereischt zedelijke kracht en volharding ook; en wij onderhouden met ons dagelijks ver diend stuk brood toch een vrouw en kinderen; steunen er mee de zaak der kunst, der wetenschap, van godsdienst ook. Zulk een goed van hooge waarde is ook de gezondheid. Als zij bedreigd wordt, trekken wij van den eenen ge neesheer naar den anderen, komen ten slotte terecht bij het hoogst gezag: de faculteit, die ons aanraadt een rustkuur in het buitenland erg kostbaar. Maar om der wille van de gezondheid wordt alles op haren en snaren gezet, wil men alles opofferen, dragen en verdragen. Ook dit is een wereldsch goed, maar er zit toch ook een ideëele kant aan; door onze gezondheid, zijn wij in staat onze zaak te drijven, die ons wederom in staat stelt anderen te helpen. Of dit goed van waarde: een die ons lief en dierbaar is. Ouders, die weten dat hun kind moet sterven, verbergen dit angstvallig voor hem opdat hij niet nog meer lijde; zij toonen in zijn nabijheid een blijmoedig gelaat, voeren steeds een opgewekt gesprek in het verborgen is hun leven een martelaarsbestaan; en zij zouden om hun kind te redden hun zaak en hun gezondheid willen opoffe ren. En dit: het vaderland; wat blijkt als het verscheurd dreigt te worden door revolutie, ais het bedreigd wordt door den bultenlandschen vijand. O, zeker, het is erger dan krankzinnigheid dat een man aan deze zijde van de grens een man aan gene zijde van de grens en dien hij nooit gezien of gesproken heeft, in koe len bloede vermoordt. Dat is in strijd met alle recht; het meest met de wet van Christus. Dit is uit den booze en princi pieel kan de oorlog door geen mensch goedgepraat worden. Het is alles des duivels. En toch zien wij het steeds weer ge beuren, dat een mensch, als eenmaal de oorlog woedt op den vaderlandschen bodem en die leeft in den waan, dat de vijand hem zijn vaderland wil rooven daarvoor geeft met enthousiasme goed en bloed. Het vaderland, dat hem zijn moedertaal gegeven heeft en deze voor hem beschermt en waarborgt; dat hem zijn zeden, gewoonten en gebruiken heeft geschonken en hem dit alles waar borgt, dat hem zijn rechten en vrijheden heeft toegewezen en ze hem waarborgt. Voorwaar, dit zijn meer dan illusoire goederen, en ook het goddelijk recht heeft zich tot op den dag van heden in dit nog niet vermogen door te zetten. Zulk een goed kan zijn ook de_ge meenschap; de menschheid, haar bescha ving. Daar is b.v. te Mainz een gedenk- teeken onthuld voor Stresemann, den Duitschen minister, die gedurende zeer critieke jaren de eenheid van Duitsch land heeft weten te bewaren, den vrede in Duitschland, daardoor ook den vrede in Europa, in de wereld. De beschaving der menschheid was hem om welke re den dan ook een goed van zoo hooge waarde, dat hij daarvoor zijn gezond heid heeft gegeven; tot aan zijn laatsten ademtocht. Daar is in de voorbeelden, die ik ge noemd heb een zekere climax, de zaak waaraan het hart hangt, omdat ze is van hooge waarde, wordt steeds minder stof felijk, krijgt ook steeds en juist daardooi ruimer grenzen. De meest onstoffelijke zaak van hooge waarde is zonder twijfel het geloof; ter- COMMISSIE VOOR BIJZONDERE NOODEN. A.s. Zaterdag houdt bovengenoemde commissie weer een collecte door de stad. Alweer, zoo hooren we reeds van ver schillende kanten mompelen. Ja zeker, en ondanks dat durven we nogmaals deze collecte bij U aanbevelen. Vooral nu te gen het komende voorjaar de verdien sten nog niet toereikend zijn, ziet menig kleine middenstander hoopvol uit naar eenige steun, die deze commissie hem zal kunnen bieden. Laten toch vooral de beter gesitueerden onder ons zich eens realiseeren wat het zeggen wil, dag in dag uit met die zorgenlast te tobben. Laten vooral onze inwoners, die het ge luk hebben met een vast salaris en een toekomstig^pensioen (die zelfs van de zorg voorben ouden dag ontheven zijn) en dus financieel zorgen vrij leven, be denken wat het wil zeggen week in week uit met de gedachte rond te loopen: Hoe houd ik de kop boven water, hoe kan ik aan m’n kinderen de noodige klee- ding, onderwijs, enz. geven? Wat een ijzeren wilskracht is er noo- dig, als alles mislukt en misloopt, toch voor de buitenwereld een opgewekt ge zicht te toonen. Die angstige zorg om voor de medeburgers de ware toestand te verbloemen, om toch maar de kinde ren niet te laten merken, hoe moeilijk het leven is. Dan hebben Vader en Moeder ’s mid dags geen eetlust als er juist genoeg voor de kinderen is. Geen ontspanning gunnen zij zich, pas wanneer ’s avonds laat de slaap zich over hen ontfermt rust voor een korte tijd die zorgenlast. Stille armoede is dat? helden noem ik ze.En zouden we hiervoor niet volgaarne iets van onze overvloed wil len afstaan? Dat is niet alleen een daad van piëteit, maar een plicht van naasten liefde, waaraan we ons niet mogen ont trekken. Geef dan Zaterdag eens met milde hand opdat de commissie in staat ge steld wordt veel leed te verzachten. NED. CHR. RADIO VER. Een Radio-avond in de Dode, uit gaande van de Ned. Chr. Radio-Vereen. is iets nieuws voor Bolsward. Medewerking verleenen de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie, onder directie van kapelmeester van der Glas. Lezing van Ds. Petersen, oud-legerpre- dikant en declamatie van den heer van Stempvoort uit Vlaardingen. Een pakkend programma, dat onge twijfeld veel bezoekers naar de Doele zal trekken. FRIESCH GRONDBEZIT. J.l. Zaterdag werd een vergadering gehouden van Friesch Grondbezit, waar bij als spreker optrad de heer Douma te Hardegarijp met het onderwerp „De nieuwe Pachtwet”. De afd. Bolsward telt 48 leden. Het boekjaar sluit met een voordeelig saldo. Herkozen als bestuurslid werd de heer A. Kooistra. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 T INGEZONDEN MEDEDEELINOEN rlUg, 1 i- n is ,f r d n i- n ït ’t DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1