Buitenlandsche Revue. I ft De Bolswardsche Courant en Westergoo* III. V. WEU FF Belastingzaken D n f7 Eiken DONDERDAG KI IIK Zitting te BOLSWARD ULU11 Schildwijk 33 bij de Markt i Reparatie DE OUDE WAARHEID. I j het allerbeste is goed genoeg voor U gebruiken wij alléén de allerbeste grondstoffen voor de be reiding van Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Woensdag 24 Februari 1937 No. 15 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 185 t p 62 Advcrtcntlön per regel: Wocnsdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen 1 den |3^ Jaargang 1 Wei Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 tv" v - -7, «m? 13 INGEZONDEN MEDEDEEL1NOEN shou- jeveer r. heden F han- :rs 5i- >e, ile 31, ie Ik ■«—if VAN 'A Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/2 ct. Buitenland ct. e? 3P ke irs dy to >at de der. geheel 20 31 EEN WAARSCHUWING VOOR KINDE REN EN OUDEREN BETREFFENDE DE HERTEN IN ONS JULIANA- PARK. Sedert eenige jaren bezit de gemeente Zeist een kamp met een aantal fraaie herten. Vooral des zomers hebben deze :er de 1 stal uur. een prij- plan- <ocht lelijk olgt: stuk 240 190 37. ?aren i. lelijk .35 .32 155 65 .60 24 20 1 een deni cent, cent. 1. 254 voor n le :n >P •uime ;oede r. er, I HOUTENS CACAO •esgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 juten de provincie f2.-; inn. 15 ct. )or het Buitenland f 7.- per jaar. esg- P- looper 40 ct. p. kwartaal. de Moskousche processen, een waar schuwing zijn geweest, waaraan geluk kig voldoende publiciteit is verschaft, om als de meest pakkende propaganda voor de vrijheid dienst te kunnen doen. De zekerheid is ontstaan, dat daar, waar de vrijheid geen basis is, niets valt te con- stateeren, dat ten slotte niet tot ontaar ding veroordeeld is. HET ONVOORZICHTIG MEERIJDEN OP VRACHTWAGENS. Maandag had een jongetje van de heer V. de onvoorzichtigheid op een sleepers wagen van den heer D. te klimmen. Even daarna viel het ventje er af en brak daar bij een arm. Ook deze patiënt is naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Moge dit een waarschuwend DIEFSTAL OF VERDUISTERING. De Burgemeester van Bolsward ver zoekt opsporing van Ja, wanneer een dergelijk bericht door de radio klinkt spitst elke Bolswarder zijn ooren dat is een gelukkig niet dikwijls voorkomend S.O.S.-bericht. Het betrof hier de ont vreemding van enkele polshorloges bij een goudsmid hier ter stede. Vermoede lijk is de persoon in kwestie wel spoedig opgespoord maar of van de ontvreemde f f f 1 f f 1120 i 240 i 23ó f 290 f I I I f I H25 40 Moge dit een waarschuwend voor beeld zijn voor meerdere jongens die zich aan deze gevaarlijke gewoonte schuldig maken. VERGADERING FRIESCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW, AFD. BOLSWARD. De opkomst der leden op deze jaar vergadering die Zaterdagmorgen in ho tel de Wijnberg werd gehouden, was bevredigend. Voorzitter de Vries opent met een kort woord van welkom. De toestanden in het veehoudersbedrijf zijn gedurende 1936 nog niet veel verbeterd en speciaal wat betreft de melk is er nog zeer weinig perspectief. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag memoreeren we ’n kleine vermeerdering van leden. De afd. telt thans 80 gewone, 38 buitengewone en 1 eerelid. De veeprijzen zijn iets stijgende, ter wijl veevoeder in belangrijke mate ge stegen is. De fokveekeuring had een vlot verloop. Het jaarverslag eindigt met de beste wenschen voor de bloei der vereen. Rapporten over vraagstukken worden voorgelezen en onder dank aan de sa menstellers aanvaard. De financieele toestand van de ver- eeniging is goed, de kas sluit precies wet betreft inkomsten en uitgaven. De penningmeester en secretaris wordt een hartelijk woord van dank gebracht. Agenda vergadering Leeuwarden wordt onveranderd vastgesteld, en af gevaardigden en plaatsvervangers be noemd. Hierna volgde een causerie van den heer Blink uit Leeuwarden over: „Orde ning in den Landbouw”. Het is een moeilijke en teere kwestie aldus spreker, voor de landbouw heeft dit punt zeker beteekenis. Wat bedoelt men met ordening. De tegenstelling met de toestanden van vroeger toen elk in eigen bedrijf naar eigen willekeur pro ductie, arbeidsloon enz. kon vaststellen. Men wil deze materie thans wettelijk re gelen en dit zal zeer zeker tot moeilijk heden leiden. De organisaties zullen hier in een belangrijke rol moeten spelen, wil men voorkomen, dat buitenstaanders veel schade kunnen doen. Daarom is een goede organisatie allereerst noodig. Door ordening zal onwillekeurig een zekere verstarring komen. De laatste ja ren is de landbouw door de crisiswet geving ook in zekeren zin met de orde ning in aanraking gekomen. In dit op zicht is ordening een wereldverschijnsei. In Duitschland en Engeland zien we deze verschijnselen.- De bezwaren voor den landbouw zijn groot, men werkt daar met levend materiaal wat aan zooveel wisselvalligheid onderhevig is. De groep producenten is ook belangrijk grooter dan in elke andere industrie en daar door zijn de moeilijkheden veel grooter. Een teveel aan ordening zal op den duur moeilijkheden brengen voor het over schot dat telken jare vanuit het platte land emplooi zoekt in de steden. Ver schillende in den laatsten tijd aangeno men wetten, gaan in de richting van die algemeene ordening. Spreker noemt in dit verband de bedrijfsradenwet, de ver_ bindingsverklaring op ondernemersover- eenkomsten; voor de toepassing verwijst spreker op de baksteenindustrie en de bakkers. In de derde plaats wijst spreker op de vestigingswet voor de kleinwinkelbedrij ven. De pachtwet kan ook eenigszins ’n product van de ordeningsgedachte ge noemd worden. In sommige gevallen zullen ook de veehouders het niet zon der een zekere ordening kunnen stellen, daarom is het zaak, dat men dit zooveel mogelijk in eigen huis gaat doen. De moeilijkheden zijn voor den land bouw grooter, maar kunnen niet geheel worden weggecijferd. Voorzichtigheid blijft dus geboden. Na deze aandachtig beluisterde cau serie werden enkele vragen gesteld en door den spreker beantwoord. Als gewoonlijk bracht de rondvraag nog enkele besprekingen. De voorzitter sloot deze zeer leerzame vergadering met een hartelijk woord van dank aan den heer Blink van Leeuwarden en de aanwezigen. uitvloeisel van de waanzin, waarin vele volken schijnen onder te gaan. Vele vol ken? Ja zeker, de bewapeningswedloop strekt zich eigenlijk over de geheele wereld uit. De Engelsche oorlogsbegrooting, in gediend onder die funeste leuze: die de vrede wil dienen, bereide zich ten oorlog; is hiervan een sprekend bewijs. Ook de andere landen tot zelfs ons kleine landje, worden meedoogenloos in die bewapeningswedloop meegesleurd. Wie zal hierin redding kunnen bren gen? De Volkenbond? Geen sprake van, diens macht en invloed zijn in de laatste jaren gereduceerd tot bijna nul. Het gezond verstand? Och, dat is bij de leidende staatslieden dikwijls zoo ver te zoeken. De nuchtere kijk op de din gen van den dag wordt zoo vaak bene veld door allerlei bijkomstigheden. Het gewone volk dan, de groote massa? We zijn werkelijk huiverig hierop een con creet antwoord te geven. Een der groote Italiaansche bladen de Corriere della Serra definieert als volgt: De drie groote democratieën wapenen zich om den vrede te waarborgen tot een punt, waarop zij den oorlog bijna onver mijdelijk maken. De puriteinsche huichelachtigheid en de democratische droomerij hebben nim mer een gevaarlijker aspect voor de be schaving gehad dan nu. Deze bewape- ningskoorts maakt geen indruk op ons. Bescheiden zullen wij ons best doen om niet ten achter te blijven. De j^jTlibuna’" jis van meening, dat deze bewapening der mogendheden, wel ke getrouw aan den Volkenbond zijn, in tegenspraak is met de principes van den Bond. Het blad verklaart, dat Engeland den Bond en de collectieve veiligheid vaarwel zegt. De politiek van herbewa pening is onvereenigbaar met de Vol- kenbondspolitiek. Juist over de buitengewoon groote uitgave die Engeland zich ten opzichte van zijn bewapening getroost, is in de laatste weken heel wat te doen ge weest. Met vlag en wimpel is evenwel de leening van 3800 millioen gulden voor bewapening goedgekeurd. Men zegt al gemeen, dat deze kolossale weermacht bedoeld is als macht tot behoud van den vrede, maar niemand zal het ons euvel duiden, wanneer we direct daaraan de opmerking vastknoopen dat meer op den voorgrond staat de beveiliging van Engelands groote bezittingen over de ge heele wereld en dan beteekent dit een halt toe te roepen aan de expansiezucht van Duitschland, Italië en Japan. Zoo beschouwd, is er in dit geheele bewape- ningsplan geen greintje idealisme op hooger vredesgevoel. De collectieve vei- ligheidsgedachte van tegenwoordig gaat uit van deze stelling, dat één kracht zoo overweldigend groot moet zijn, dat geen enkele aanvaller de strijd zal kunnen aanbinden. dieren een groote aantrekkelijkheid voor de jeugd gevormd en hun liefde voor de dieren uitte zich dan ook in het mee brengen van lekkere hapjes, die hen werden voorgehouden en met graagte werden genuttigd. Onder deze versna peringen schijnen vooral de pinda’s een ruime plaats in te nemen, ook omdat de herten ze met smaak oppeuzelen. Een groot bezwaar is het echter, dat de nootjes worden opgegeten met de dro ge, wellicht onverteerbare bast er bij. Des zomers als er volop gras, dus nat voeder is, schijnt dit bezwaar niet zoo ernstig te zijn als in den winter, wan neer men de dieren hooi en graan, dus droog voeder, geeft. Als daar nu nog de droge doppen van pinda’s bijkomen, dan is dit van funeste invloed op de spijsvertering en dus ook op de gezond heid van de dieren, die er ernstig onder lijdt.’ Reeds zijn drie herten, telkens op een Maandag, door den verzorger dezer die ren, den heer Breevaart, dood in de wei gevonden, waarschijnlijk gestorven door een teveel aan droge doppen van pinda’s, die de kinderen aan de herten voeren. Het lijkt ons niet overbodig de oude ren te wijzen op het gevaar, dat deze versnapering, die maar al te graag door de kinderen wordt meegenomen ook voor de herten in ons Julianapark met zich meebrengt. Wellicht dat met hun medewerking we ons hertenkamp in Bolsward voor een dergelijke debiele kunnen bewaren. Niets is absoluut slecht, in al het sjechte steekt ook iets goeds. Zoo blijkt ftans langzamerhand dat een afschuwe lijke gebeurtenis als het proces tegen de Trotzkisten te Moskou toch ook wel een goede uitwerking kan hebben. Het kan niet worden ontkend, dat het proces velé gillioenen menschen tot nadenken heeft gebracht, men heeft in zekeren zin een 'onderzoek naar zich zelf ingesteld, ide ologieën werden nog eens aan ’n nauw keurig onderzoek onderworpen en het resultaat van dit alles blijkt een licht te zijn, dat op veel, wat donker was, een jiieuw schijnsel werpt aarzelend nog, beginnen begrippen, die reeds dood en pegraven schenen, weer tot nieuw leven te komen. j Ja, het is waar, woorden als vrijheid en recht, hebben voor velen juist tenge volge van de Moskousche les, weer een nieuwen klank gekregen. Ook van de genen, die niet als fascist of communist beschouwd kunnen worden, had zich in de laatste jaren een zekere twijfel mees ter gemaakt. De economische opleving van Sovjet-Rusland, de politieke succes sen van de fascistische staten dit al les in de onvrijheid bereikt hadden deze leden van hun oude geloof vervreemd, zonder dat zij dit zelf nog bekennen wilden. j Het proces te Moskou, men kan het duidelijk waarnemen, heeft hierin een gelukkige ommekeer gebracht. Want dit proces laat slechts een conclusie toe. Dit zijn dus de vruchten van de dictatuur. In deze conclusie kan geen verandering gébracht worden, hoe men ook over de processen denkt. Zij zijn vervalscht de beschuldigingen uit den duim gezogen, de bekentenissen trucs dan getuigen zij op gruwelijke wijze tegen een systeem, waarin de mensch weerloos moet lijden. Zijn zij echt, zijn er werkelijk duizenden in dezen staat verraders, moordenaars, spionnen en saboteurs geworden, dan getuigt dit tegen een systeem, dat dit al les gebaard heeft, nog vernietigender. Men heeft dus geen andere keuze, dan de dictatuur verantwoordelijk te maken. Het proces is een product van de dicta tuur, onmogelijk in vrije landen, in een democratie niet denkbaar en dat is de overtuigende les, die het Moskousche proces aan al degenen geeft, die niet meer wisten of nooit geweten hebben, wat er op het oogenblik nog met be grippen als democratie aan te vangen zou zijn. Er kan thans welhaast geen twijfel meer aan bestaan, dat iedere dictatuur, ponder onderscheid, veroordeeld is, in iverschijnselen van dezen aard onder te gaan. Wat in Sovjet-Rusland gekomen is, moest komen en het zal steeds weer komen, indien de vrijheid, uit welke overwegingen en met welke doeleinden ook, het doet er niet toe door wien, van haar natuurlijk recht en haat taak ont heven wordt. De fataliteit van deze ont wikkeling is het indrukwekkendst; zij is het, die in dit jaar 1937 aan al degenen, die waren gaan twijfelen, ’t zelfbewust zijn kan teruggeven het zelfbewust zijn dat zij noodig hebben, om het schip hunner wenschen en idealen weer recht streeks in den koers der vrijheid te stu ren, zonder zich door dictatoriale ka pers uit dezen koers te laten slaan. Er zijn oneindig veel vormen van vrij heid, en niet minder lang is de rij van wan-toestanden, die uit haar kunnen «voortspruiten. Nooit kan hier het zuiver goede gevonden, nimmer ook kan daar het zuiver slechte gebracht worden. Wie het volmaakte zoekt, moet beslui pen, het buiten de aarde te zoeken. Maar er zijn principes, die in zichzelf reeds !een maximum aan kwaad uitsluiten. Dat jZijn de elementaire principes van de vrij heid de principes, die waarborgen, dat de mensch niet onschuldig ingekerkerd en om het leven gebracht kan worden, die een ieder onder contröle stellen, die een ieder dwingen rekening en verant woording van zijn daden af te leggen, die een ieder het recht geven, zijn mee hing vrij uit te spreken en een ieder voor den dwang bewaren, medewerking te moeten verleenen aan de allergevaarlijk ste euvels, zooals het militairisme, het byzantinlsme en de verafgoding. Nu feeds, nadat de gebeurtenis slechts en- r iele weken achter den rug ligt blijkt dat All n -in DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Alleen daarom De strijd in Spanje. De wereldbewapening. Bij het lezen van de vele berichten over de burgeroorlog in Spanje komt on willekeurig de vraag boven: hoe lang zal dit onnoodig bloedvergieten nog moeten duren? Waar vecht men eigen lijk voor? Communisme tegen Fascisme zegt de eene groep. Geloof tegen onge- loof, meent de andere groep. Ons inziens ligt de oorzaak in hetzelfde euvel dat we bij elke grootere of kleinere oorlog kun nen constateeren, n.l. de haat. Begonnen is met een verdediging van de democratie aan den eenen kant en een behoud van verworven privileges aan den anderen kant. Spoedig na het eerste treffen begon nen de gruwelverhalen los te komen; er wordt gewerkt op de fantasie van beide partijen, op persoonlijke wraakneming volgt massa-moord, massa-suggestie, massahaat. Dat is de sfeer, waarin de oorlog in Spanje gestreden wordt. Zooals we de vorige week reeds schre ven, komt hierbij nog de belangstelling voor het ongure handwerk, dat we als oorlog bestempelen. Het beest in den mensch wil zich maar al te graag uit leven en vindt hier de gelegenheid. Hoe staat het momenteel met die burger krijg? Naar onze bescheiden meening is de toestand voor de regeeringstroepen, sedert de verovering van de havenplaats Malaga er niet beter op geworden. Wel wordt de verdediging van Madrid krach tig georganiseerd, maar het blijft juist een open vraag of die verdedigers niet zullen moeten capituleeren voor een an dere bondgenoot van de opstandelingen, n.l. de honger. Verschillende berichten wijzen er op, dat reeds nu de voedselvoorziening van de burgerbevolking zeer moeilijk wordt en wanneer nu uit het pas bezette gebied de drommen vluchtelingen naar de hoofdstad optrekken wordt dit probleem dubbel moeilijk. Het zou niet de eerste keer 'zijn Jn de geschiedenis dat een krachtige verdediging hierdoor gedwon gen werd te verliezen. We denken hier bij aan de laatste wereldoorlog, toen ook de binnenlandsche toestand in Duitsch land dit land noodzaakte in allerijl vrede te sluiten. Daar zitten we eigenlijk ook direct in een ander onderwerp. Van de vernederende bepalingen waarmee indertijd het overwonnen Duitschland genoegen moest nemen, is niet veel overgebleven- Vertrouwende op eigen kracht en spe culerende op de verdeeldheid en de on macht van de andere Europeesche mo gendheden, heeft Duitschland stuk voor stuk de verdragen geschonden, zijn weermacht tot onzinnige hoogte opge voerd, zelfs ten koste van de eerste noodige levenskrachten van het volk. Het mag nu zoo langzamerhand wel als een vaststaand feit worden aangenomen, dat de voedselvoorziening van het Duitsche volk de laatste jaren veel te wenschen overliet. We weten dit uit het geen zich rondom het plan Deterding heeft afgespeeld. Dat men ondanks deze ervaring rustig doorgaat de voor deze doeleinden zoo nuttige gelden te besteden aan steeds meer en beter oorlogsmateriaal Is een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1