HOUTENS Buitenlandsche Revue. CACAO t uromeii, Vrouwenarts IV. U. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Het eerste merk dat in Nederland werd gedeponeerd voor cacao - deze heette in dien tijd nog poederchocolade - was ons merk. Het is Reparatie aan alle merken Automobielen J3*S Jaargang Woensdag 10 Maart 1937 No. 19 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r I II 11 i j d h e t beste nogoa Groote voorraad Onderdeelen en Banden leeft de practijk hervat Nieuw offensief tot ehoud van den vrede Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 INGEZONDEN MED EDEEL1OEN roederchoeclade s J 1 i 1 I i i 3 r F Adverted tifin per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. c 3 n n e Speciale inrichting voor den A. N. W. B. tot stand gekomen. Ook de zorg voor de rijwielpaden behoort tot het werk van den Bond. Ondanks al dit goede werk van den Bond zondigen nog veel te veel wegge bruikers tegen de verkeersregelen. Spr. wijst er ten slotte op, dat het de plicht van elke weggebruiker is deze actie te steunen. Reeds voor f3.50 kan men lid van den A. N. W. B. worden. Met een woord van dank aan allen, inzonderheid aan de propaganda-com- missie in Bolsward, die de actie voor den A. N. W. B. verder zal voeren, be sluit spreker zijn toespraak. Hierna werden een tweetal films ver toond. LEZING EVANG. K. ROZENDAL. In het Volksgebouw hield de heer K. Rozendal, evangelist te Den Haag, j.l. Zondagavond een lezing over het onder werp: „Is de Bijbel Gods Woord?” Na de gebruikelijke opening begint spreker met op te merken dat hij dit ur gente onderwerp in één avond onmoge lijk in zijn geheel kan afhandelen. Hij zal zich dan ook bepalen tot enkele hoofd- lijnen. Als we ons op de hoogte willen stellen van de onaantastbaarheid der H. Schrift, aldus spr., hebben we niet in de eerste plaats rekening te houden met wat menschen zeggen en leeren omtrent den Bijbel. Als deze zich aandient met Goddelijk gezag, zal dit uit haar bladen moeten blijken. En al spoedig zal een eerlijk onderzoek tot de conclusie leiden dat dit geen woorden zijn, die ontsproten zijn aan het menschelijk verstand. Dit Boek ontwikkelt gedachten, die in het hart des menschen niet opklimmen. Door de eeuwen heen hebben geloovi- gen hunne zielen verankerd in deze Godsopenbaring. Welk een kracht Gods moet dit Woord dan wel zijn. Menschen hadden dit boek niet kunnen schrijven, al hadden ze nog zoo graag gewild. Zij zouden daarvoor wetenschappelijk niet voldoende onderlegd zijn geweest. Laten we den Bijbel niet raadplegen als een wetenschappelijk boek. Toch zijtei de uitspraken van de H. Schrift volkomen correct en in overeen- stemmnig met den stand der wetenschap. B.v. als deze leert, dat de aarde in een staat van volkomen woestheid moet heb ben verkeerd, alvorens zich het mensche lijk, dierlijk en plantenleven ontwikkelde, is dit geheel volgens Gen. 1 2. Geleer den hebben vastgesteld, dat een bepaal de verhouding van hoogte, fa^gta en diepte noodig is om de aarde in haar baan te houden. Hoe klaar teekent Jesaja 40 12 de juistheid van deze stelling. J d 1 j c i i e d Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor bet Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal Prins Hendrikstraat 10 LEEUWARDEN DE A. N. W. B. Vrijdagavond werd in de Doele een propaganda-avond gehouden door den A. N. W. B. De belangstelling was zeer voldoende. Een aardig opgezette stand gaf een goed overzicht van de verschil lende brochures, kaarten, teekeningen, verkeersvoorschriften, enz. enz., waar door het werk van den A. N. W. B. zoo groote bekendheid geniet. De Burgemeester opende de bijeen komst met een kort woord, waarbij Zijn Edelachtbare wees op de geheel gewij zigde toestanden in de laatste jaren op verkeersgebied. De A. N. W. B. is een organisatie die het algemeen nut beoogt. Met een aanmoedigend woord aan allen om het werk van dezen bond te steunen besluit spreker zijn korte toespraak. Door de propagandist van den A. N. W. B. werd vervolgens een overzicht ge geven over het doel en streven van den bond. De A. N. W. B. is een betrouwbare gids voor alle toerisme. Verschillende nuttige maatregelen door den Bond ge nomen, passeeren de .revue en speciaal wijst spreker op de verkeersborden, die in den loop der jaren meer dan een mil- lioen gulden gekost hebben. De natuur- schoonwet is mede door het initiatief van H. N. en V. V. V. Maandagavond hield de Vëreeniging ter bevordering van Handel, Nijverheid en Vreemdelingenverkeer hare jaarver- gadeing in hotel Gaarman. De voorzitter opende de vergadering met een overzicht te geven van de alge- jneene toestand in het land en meer in 'het bijzonder in Friesland en Bolsward met zijn naaste omgeving. Behalve 5 bestuursleden waren slechts 4 leden ter vergadering opgekomen. Dit slechte vergaderingbezoek is wel typee- rend in de laatste jaren te Bolsward, niet alleen bij H. N. en V. V. V., maar ook bij vele andere vereenigingen en moet op den duur wel verlammend werken op de activiteit van de besturen. Na lezing werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester. Nadat de rekening was nagezien door een contrölecommissie, werd den pen- nihgmeester decharge verleend. De reke ning sloot met een saldo van f301.83. Hierna gaf de secr.-penningmeester ’n uitvoerig verslag over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat het aantal leden 90 was. Door het bestuur was heel wat werk verricht voor de leden en voor Bolsward in het algemeen. Er werden 3 leden- en 3 bestuursvergaderingen ge houden, alsmede een speciaal belegde vergadering voor de St. Nicolaasactie. Het aantal ingekomen en uitgaande stukken bedroeg 270. Dit keurige verslag werd onder applaus goedgekeurd. Het periodiek aftredend bestuurslid D. B. Eerdmans, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Over punt 6, de mogelijkheid om te geraken tot kortere credietgeving, werd een uitvoerige bespreking gehouden. den tegenstander ten rechte of ten on rechte als een onvriendelijke daad zou kunnen worden beshouwd, ook al zou deze daad, gezien de omstandigheden, nog zoo noodig zijn. De kameraden van daarginds echter zouden nimmer in staat zijn, iets dergelijks te ondernemen. Als goede volgelingen willen en moe ten zij den leider, die hun vertrouwen heeft, volgen. Wij gelooven dan ook niet, dat de nieuwe internationale commissie van frontsoldaten, niet toevallig te Berlijn ten doop gehouden en niet toevallig onmid dellijk door Rome tot een bezoek uitge- noodigd, veel voor den vrede zal kunnen presteeren. Hoe is het mogelijk dat de schrijvers der Bijbelboeken wisten wat pas de man nen der wetenschap twintig of dertig eeuwen na hen begonnen te spellen? Dit moet toch een Goddelijke openbaring zijn? Neen de menschen van dien tijd hadden naar den stand hunner kennis de Bijbel niet kunnen schrijven. Welk 'n vernietigend vonnis over den natuurlij ken mensch. En een zaligheid uit gena de door het Kruis van Christus? Men wil werken, strijden en zwoegen om met God verzoend te worden, maar niet op grond van het bloed van Christus. Zijn zoendood is niets voor de wereldsche mensch, maar een kracht Gods voor hen die aanvaaftien voor God verloren te zijn. Hierna wordt met dankzegging geslo ten. De bijeenkomst was goed bezocht. oude economische cirkelgang, meer vraag, meer productie, meer werk, meer verdienste en dan weer meer vraag, als een niet te onderschatten factor voor een eventueele opleving beschouwen. Maar laten we nu dit afgezaagde on derwerp eens rusten en ons bepalen tot andere gebeurtenissen op buitenlandse!) gebied. Allereerst trekt dan de aandacht de hevige verontwaardiging in de Duitsche bladen over een redevoering van den burgemeester van New York, La Guar dia. Eerlijkhedishalve moeten we direct constateeren, dat deze burgemeester de grens van het oirbare wel een beetje heeft overschreden. Men mag een felle tegenstander zijn van het regiem dat momenteel in Duitschland de leiding heeft, men mag het hoofd van dezen staat van een fanatieke doelstelling ver denken, maar dit geeft nog niet het recht die eventueele verdenking ook in onge zouten woorden naar voren te brengen. De passage in de rede van dezen burge meester is woordelijk als volgt: „Ik zal een gruwelkamer tentoon stellen, waarin als voornaamste attractie die fanticus in bruin hemd is, die thans de wereldvrede bedreigt”. Geen wonder, dat de Duitsche pers buiten zich zelf van verontwaardiging is, maar jammer genoeg begaat deze pers de groote fout, op evenmin oirbare wijze de persoon van La Guradia te bekladden. Uitdrukkingen als: „een vuile Talmud- jood, wordt onbeschaamd, als gangster, enz. geven ons geen hoogen dunk van de redactioneele waarde van deze cou ranten. Dat is wel eigenaardig in de Duitsche pers, dat alles wat hun onwelgevallig is, wordt gekwalificeerd als jood. Het is niet bekend, dat de burgemeester een Jood is, noch van Joodsche afkomst. Zeer waarschijnlijk is zijn familieregister in dit opzicht zuiverder als van den Fhu- rer zelf. Deze Duitsche mentaliteit is ons inziens te doorzichtig. Wilt ge nog een voorbeeld? Nog onlangs kon men In de Duitsche bladen lezen, dat de afgetreden Koning van Engeland gevallen was door de intriges van een Joodsche vrouw. De Spaansche burgeroorlog woedt nog maar steeds onverminderd door. Zoo- als we in ons vorig overzicht schreven, is deze strijd verstard in een loopgra vengevecht, dat nog ontzettend lang kan duren, of.zou nu eindelijk de non- interventie, het zich niet bemoeien met dezen strijd van de Europeesche mo gendheden tot eenig resultaat kunnen leiden? Een zeer groot vraagteeken mag hier gezet worden. Dan zijn het weer techni sche moeilijkheden die een bijeenkomst van de een of andere commissie verhin deren en dan een onderling meenings- verschil, dat stagnatie brengt. Onderwij landen er regelmatig Italiaansche troe pen in Spanje, zendt Rusland een tiental nieuwe onderzeebooten, levert Duitsch land kanonnen en Frankrijk ander oor logsmateriaal. Weet ge wat die voorge nomen controle op de vrljwilligersstroom naar Spanje te land en op zee zal kosten? Men schat de maximum kosten op 75000 pond sterling per.maand. Hiervan betalen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Sovjet-Rusland ieder 16 de overige 20 moet wor den opgebracht door de 22 overige sta ten. Indien een zoo pacifistische natie als Ingeland zich gedwongen ziet, in het «pende financieeie jaar viermaal meer tld voor militaire doeleinden uit te ge- ai dan in het jaar 1913-1914, kan men laruit slechts de conclusie trekken, dat 1 strijd tegen het militarisme voorloopig erloren is. Aan de consequenties, welke it dit weinig verheffende feit voort- oeien, zal men zich niet kunnen ont- ekken, Nederland evenmin als Enge- nd. Ook wij zullen onze bewapening oeten opvoeren, zij het tegen wil en ink. Maar anderszijds mag men den oed niet verliezen, dat er nog eens een idere, dan de zoo gevaarlijke gewa mde verede tot stand komt en moet elke ctor, die den vrede kan dienen, onze ille belangstelling blijven behouden. Nu het dikwijls lang niet gemakkelijk om 1st te stellen, welke factoren den vrede el en welke den vrede niet moet dienen, 'ellicht herinnert men zich nog het oote internationale vredescongres, dat •rieden jaar op initiatief van den beken in pacifist Lord Cecil te Brussel bijeen. *am. Bij die gelegenheid hebben wij er i gewezen, hoe weinig eigenlijk van Ergelijke congressen te verwachten alt. „Het geheel heeft iets weg van een ijeenkomst van antilopen, die er tegen rotesteeren door de panters verscheurd e worden!” schreven wij. En de feiten ebben ons in het gelijk gesteld: ondanks un protest worden de anitlopen nog leeds door de panters bedreigd. En nu is er dezer dagen te Berlijn een Bidet congres bijeen gekomen. Wij leenen het internationale congres van ud-strijders, dat ten slotte geleid heeft ot de instelling van een „Permanente ntemationale Commissie van Frontsol- iaten”. Deze commissie heeft tot taak |„de moreele krachten van de oud-strij- ders in dienst van de zaak van den vrede Ie stellen.” Mag men nu verwachten, dat het werk wan deze commissie meer vrucht zal dra len dan dat van Lord Cecil en zijn me- estrijders? Het goede voornemen, in dienst van ien vrede te werken, is zoowel voor )ud-strijders als voor ieder ander, af- lankelljk van twee voorwaarden. Eer- itens moeten er werkelijk factoren aan wezig zijn, die den vrede bedreigen. Iweedens moet de mogelijkheid bestaan, deze factoren tegen te werken. De vrede kan men slechts daar dienen, waar hij tegenstanders heeft, en slechts dan, wan neer men in staat is, deze tegenstanders te bestrijden. Dit valt niet te ontkennen. Dok besturen van organisaties van oud- itrijders kunnen de natuurwetten niet leranderen. Zijn er landen, waarin zekere machten liet den vrede, maar den oorlog willen? Hitler, die de oud-strijders heeft toe gesproken, antwoordt: „Waar oud-strij ders regeerqn, is dat uitgesloteh. Die iwenschen den vrede.” Hoe de Duitsche Rijkskanselier tot deze these komt, is intusschen niet ge makkelijk te begrijpen. In zijn boek I.Mein kampf” en in vele redevoeringen die hij voor 1933 gehouden heeft, eischte hij den oorlog tegen Frankrijk. Men ver ontschuldigt hem thans met de verkla ring, dat hij toen nog geen verantwoor delijk staatsman was. Natuurlijk is dat juist, maar frontsoldaat was hij! Waar zijn nu factoren aanwezig, die den vrede bedreigen? Willen de Fransche of Engelsche anciens combattans bewe ren, dat hun regeering of aanzienlijke deelen van hun volk oorlogszuchtig zijn? Klaarblijkelijk ontbreekt bij hen de eer ste voorwaarde tot het verrichten van diensten voor den vrede, zij missen na melijk tegenstanders. Indien er ergens waarlijk een militaire geest heerscht, dan hoogstens in Italië, Duitschland, Rusland on Japan dus voor een deel in landen,- waar oud-strijders zelfs regeeren. Daar echter de „moreele krachten” ten gunste van den vrede door een ieder slechts In het eigen land ontplooid kunnen wor den, is de Permanente Internationale Commissie van Frontsoldaten reeds van tevoren tot onvruchtbaarheid gedoemd. Ten slotte komt het hierop neer, dat de oud-strijders in democratische landen 'n het bijzonder gedurende iedere crisis met een beroep op den vredeswil van hun kameraden in de dictatoriale staten, hun regeeringen zullen trachten af te houden van lederen maatregel, die door De weneldbewapening. De economische opleving. De beleediging van Hitler. De non-interventie. Wel niemand zal ons willen betwis ten, dat de algemeene bewapeningswed loop niet het groote probleem van onzen tijd is. Geen enkel land bijna ontkomt aan deze zeer besmettelijke bacil. Het is als een zwam die onzichtbaar voor ’t oog langzaam maar zeker voortwoekert totdat het oogenschijnlijk gave oppervlak op zekeren dag niets anders blijkt te zijn dan een dun vernisje zonder inner lijke kracht. Is deze beeldspraak nu eigenlijk wel passend? Het smeden van wapenen is toch een teeken van kracht.het han- teeren van die wapenen niet minder. De hoogste uiting van kracht b.v. in het Ro- meinsche tijdperk was de strijd in het amphitheater, dat was individueele kracht en wilt ge van de kracht nog voorbeelden uit vroegeren tijd? Lees de geschiedenis van de eerste eeuwen van het menschelijk bestaan hier op aarde. En hoe is het gegaan in het nieuwe tijdperk. Hebt u wel eens oude kronie ken gelezen? Onze geheele vaderland- sche geschiedenis is opgebouwd met be langrijke datums oorlog en vrede wis selen elkander in ontstellende regelmaat af. Wanneer in latere eeuwen de ge schiedschrijver ook de 19de eeuw zal kunnen behandelen, vormt deze een waardige aansluiting bij de voorgaande jaren. Na de groote wereldoorlog heeft men een oogenblik gedacht aan een al gemeene vredesactie, maar hoe spoedig was deze vergeten. Waarschijnlijk zult U zich afvragen is er dan nu een speciale gelegenheid om op deze toch reeds verouderde vredes- gedachte terug te komen? In zekeren zin wel. De groote bewa- peningsleening van Engeland, 1500 mil- lioen, de nieuwe defensie-voorstellen in Frankrijk, de nog steeds doorgevoerde bewapening van Duitschland, dat zelfs de voedselvoorziening van de burgerbe volking ondergeschikt maakt aan de be wapening. De nieuwe leeningsvoorstel- ien van Italië, een defensiebegrooting van Joego Slavië, ten bedrage van 2'/2 milliard dinars.het lijstje wordt ont stellend lang. Al het hiervoor genoemde moet ongetwijfeld geplaatst worden aan de debetzijde van de rekening, maar toch mogen we met alle afkeer van oor logsvoorbereiding niet uit het oog ver liezen dat deze belangrijke bedragen voor verdediging mee kunnen helpen ’n economische opleving te bevorderen. De prijzen van onderscheidene - vooral in de staal- en ijzerindustrie - zijn de laatste maanden onrustbarend gestegen. Maar niet alleen in dit speciale onder deel. Chemicaliën, hout, textiel, enz. enz. alles vertoont een meer of mindere stij ging en wanneer dit veroorzaakt wordt door een meerdere vraag, kan men die OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin opgenomen I l« 5. I 1 1 1 L DE JONG s NIEUWSBLAD X) ic

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1