HEI BEBOORTECIJFER. Buitenlandsche Revue. I De Bolswardsche Courant en Westergoo 5^ UI. V. WERFF II Reparatie aan alle merken Automobielen 1 Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. Woensdag 17 Maart 1937 No. 21 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD collega KIMSWERD. MAKKUM. ring bij Hert”. D, - L Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland V/a ct. Buitenland 2*4 ct. De toestand in het Verre Oosten, met name China en Japan, schijnt de laatste tijd een beetje rustiger te worden, al thans de schaarsch binnenkomende be richten laten niet veel stof tot bespre king door. De indertijd met zooveel op hef aangekondigde strijd tusschen Noord en Zuid-Chlna schijnt een beetje geluwd en ook de grenzelooze bewapenings- eisch van het Japansche ministerie brengt de gemoederen niet zoo heftig meer in beweging. Het is intusschen ook moge lijk, dat men door de alom heerschende bewapeningswedloop de juiste verhou dingen een beetje uit het oog gaat ver liezen. Het gaat er mee als met de reeds jaren heerschende crisis en och, wanneer ook moeilijker is voor de nieuwe massa’s de levensbasis te bereiden. Men mag dan ook aannemen, dat de minder snelle groei een gevolg is van ’t feit, dat de natuur zelve steeds voor het noodige evenwicht zorgt. we daaraan eerst maar gewend zijn, valt dit misschien ook wel wat mee. Speciale inrichting voor WANDEL VEREENIGING „NATUUR EN SPORT”.^ Zondagavond hield in hotel Boermans de wandelsportvereeniging „Natuur en Sport’’ een propaganda-feestavond, wel ke zoo uitstekend slaagde, dat stellig de verwachtingen van vele bezoekers werden overtroffen. Ongeveer 250 belangstellenden waren aanwezig, terwijl velen wegens gebrek aan plaatsruimte moesten worden gewei gerd. Een aardige band had er al een gezellige stemming in gebracht, toen de voorzitter der vereeniging,, de heer R. S. Haitsma, met ’n kort inleidend woord waarin deze het verloop der nog jonge vereen, schetste en op de doelstelling van de wandelsport in het algemeen wees, deze feestavond opende. Mede door het actieve werk van onzen bode, den heer J. C. Hoppe, aldus de voorzitter, gaat ’t 14 Maart 1937. Gister werd alhier de eindles gegeven •van de dezen winter onder leiding van den heer M. Hiemstra van Arum gehou den cürsus in boekhouden. Diploma’s konden worden uitgereikt aan de volgende leerlingen: W. Smits, S. A. de Haas, M. D. van Straten, D. L. van Straten, S. de Vries, W. Helfrich, K. Helfrich en E. K. Tichelaar. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. I VERG. OPENBARE LEESZAAL. Maandag 15 Maart werd op de Lees zaal de gewone jaarlijksche ledenverga dering gehouden van de „Vereen. Open bare Leeszaal en Bibibliotheek voor Bolsward en Omstreken”. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 DE STILLE OMGANG. Voor deze jaarlijksche gebedsnacht te Amsterdam bestond ook uit onze stad groote belangstelling. In totaal werden Zaterdagavond uit Friesland 1100 personen per extra trein naar Amsterdam vervoerd. Het totaal aantal bedevaartgangers bedroeg deze nacht ongeveer 40.000. Maatregelen tot bevordering van het kindertal of beperking van geboorte? een oud probleem, dat thans door het feit, dat het bevolkingsvraagstuk-in verschil lende landen de volle aandacht van de regeeringen heeft, weer bijzonder actueel is geworden. Ook in ons eigen land vindt men ver tegenwoordigers van beide genoemde richtingen. Wij herinneren in dit verband aan het debat van eenigen tijd geleden tusschen de beide Utrechtsche hoogleera- ren Bonger en Van Vuuren. Prof. Bonger meende, dat de geboortebeperking in Ne derland noodzakelijk was, zijn echter was daar vierkant tegen. Overigens wordt er echter land voor geen van beide Geruimen tijd is het geleden, dat we Sovjet Rusland in ons buitenlandsch overzicht betrokken.dat mag ver klaard worden door het feit, dat de uit Rusland zelve komende berichten, niet altijd zoo betrouwbaar zijn, dat daarop een oordeel gebaseerd kan worden en bovendien was de binnenlandsche toe stand de laatste maanden van dien aard, dat men eenvoudig voor een raadsel ge plaatst werd. Een mentaliteit zooals deze in de laatste processen tegen vooraan staande leiders geconstateerd is, gaat onze Nederlandsche begrippen te boven. Hoe staat het, zoo mogen we ons in verband met de strekking van deze ge- heele revue, wel eens afvragen, met het Russische afweer- en verdedigings- apparaat? De Russische ambassadeur Maïski heeft op 't congres voor vrede en vriend schap met de Sovjet-Unie, gehouden te Londen, verklaard: Rusland was thans sterk genoeg om elke aanval op zijn ge bied door eenige bultenlandsche mo gendheid of een combinatie van mogend heden, te weerstaan. Bovendien kan het dat alleen doen. Ruslands grenzen, zoo wel in het Oosten als in het Westen wa ren nagenoeg onaantastbaar gemaakt Men zou dit kunnen opvatten als een uiting van de vredeswil, maar ook een ondubbelzinnige waarschuwing aan het adres van eventueele belagers. Maïski wees op het gevaar der filosofie van „de ijzeren vuist” op het gebied van de bui- tenlandsche politiek. Het evangelie der rassenminderwaardigheid, dat een schan de voor onze eeuw is.en de methode in de buitenlandsche politiek, welke aan de traditioneele waarschuwing „je geld of je leven” herinneren, worden in de Spaansche kwestie duidelijk in practijk gebracht. Tarum. Dicht bij onze grenzen in België speelt zich ook een actie af van het wereldpro bleem, waarmee we vroeg of laat allen in aanraking komen. We bedoelen den strijd van demo cratie en fascisme. In België gaat deze strijd van de Rexisten onder leiding van Leon Degrelle tegen het bestaande re- geeringsbeleid. Minister-president Van Zeeland heeft zich zelf bij de tusschen- tijdsche verkiezingen in het arrondisse ment Brussel als nationaal candidaat ge steld tegen de Rexist Degrelle. Van Zeeland acht het zich tot plicht als nationaal candidaat op te treden te gen iemand, die de rust in het land wil verstoren, ofschoon het land deze rust zoozeer noodig heeft. Het verkiezings manifest van den Minister-President ein digt met deze merkwaardige woorden: Gij hebt te kiezen tusschen rust en wan orde. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental een kleine stij ging vertoont. In 1936 werd de Leeszaal bezocht dpor 2353 personen. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg a. uit eigen bibl. 6840; b. uit de leeszaal van Sneek 261, totaal 7101. De bibliotheek werd aangevuld met 132 nieuwe werken, w.o. 11 in vreemde talen. De aftredende bestuursleden mej. E. Magendans, mej. H. Praamsma en de 'heeren U. de Boer en Lj Mol werden allen herkozen. Besloten werd nog om bij het eerst volgend leesseizoen meerdere bekendheid aan de Bolswardsche Leeszaal te geven. Vooral met het oog op de uitgebreide collectie studie-werken op elk gebied. Nog steeds de oorlog in Spanje. De toestand in het Verre Oosten Sovjet Rusland. Verkiezingsstrijd In België. Op gevaar af, dat onze lezers zullen zeggen: maar weet ge nu in Uw bui tenlandsch overzicht niets anders te ver tellen dan over die Spaansche burger oorlog, moeten we voor vandaag nog eens aan het begin van deze revue deze belangrijke kwestie als eerste punt van onze bespreking nemen. We hebben geruimen tijd de Spaan sche burgeroorlog beschouwd als een burgerkrijg, een strijd van Spanjaarden onderling, ook toen reeds alle teekenen ^r op wezen, dat hier niet twee groepen uit eenzelfde land elkaar de macht be twistten, maar twee wereldbeschouwin gen, op Spaansch grondgebied den strijd hadden aangebonden. Ook hadden we gemeend eerlijkheidshalve steeds te mo gen spreken van regeeringstroepen en opstandelingen. Zoo langzamerhand evenwel staat men met een dergelijke interpretatie van den Spaanschen oorlog een beetje alleen. De publieke opinie is ’dermate bewerkt dat de massa het zuivere onderscheid niet meer kan maken en sommige symp_ tonen wijzen erop, dat men nu maar de troepen van Franco (de opstandelingen leider) als de bevrijders van Spanje moet gaan beschouwen. Eén ding staat absoluut vast, wanneer de Spaansche oorlog gebleven was, een strijd tusschen twee groepen uit hetzelf de land, was het einde bij gebrek aan materiaal en menschen reeds lang voor bij geweest. De stille medewerking van Italië, Duitschland, Rusland, Frankrijk, Engeland, enz. enz., heeft het mogelijk gemaakt, dit bloedbad tot op den huldi gen dag voort te zetten. Voelt ge, lezer, de ontzettende verant woordelijkheid van de leidende staatslie den uit die landen en het hopeloos falen van de eens met zooveel geestdrift bin nengehaalde Volkenbond. Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Non- interventie is momenteel het stopwoord en de beleving van deze schoone leuze? 12 nieuwe duikbooten van Russisch maaksel heeft men in een der Spaansche havens opgemerkt. Fransche munitie, Duitsche tanks, enz. enz. worden maar al te graag aan de beide partijen gele verd. Heeft men geen geld, geen nood, dan betalen we met gestolen sinaas appelen, wanneer de oorlogsindustrie maar mag blijven draaien. Maar wie de meest schijnheilige rol speelt in deze zaak, is het fascistische Italië. Het is dezer dagen opgeteekend uit den mond van Italiaansche officieren, dat 80.000 man geregelde Italiaansche troepen in Spanje aan land gezet zijn. Op het oogenblik opereeren 40.000 man in de omgeving van Madrid en deze troepen staan onder commando van Generaal Bergonzolli, die aan het hoofd gestaan heeft van de divisie die in Mei 1936 Ad dis Abeba binnenrukte. Dit geweldige Italiaansche leger is toegerust met de modernste kanonnen van 75 en 170 m.M. met mitrailleurs, vlammenwerpers, gas- verspreiders, enz. Met moet eigenlijk bewondering heb ben voor de regeeringstroepen, die zich tegenover een dergelijke macht hebben weten te handhaven. Op den duur zal deze ongelijke strijd wel in het voordeel van de Italianen beslist moeten worden. Maar de niet-inmenging? zult ge mis schien vragen. Welnu, dat past geheel in de lijn van het Italiaansche streven. Nu er genoeg manschappen en materiaal is aangevoerd, mag men gerust een beetje controle uitoefenen. Het mes snijdt dan aan twee kanten tegelijk. 33^2 Jaargang ledental der vereen, met sprongen om hoog. Met groot vertrouwen gaan wij dan ook het nieuwe wandelseizoen in. De muziek zette hierna het clublied in dat staande en met enthousiasme door de geheele zaal werd meegezongen, wat mogelijk was, doordat het bestuur het clublied achter op het programma had laten drukken. Door den heer F. van der Feen werd hierna eenige nummertjes hawaian-mu- ziek verdienstelijk ten gehoore gebracht, waarvoor deze een hartelijk applaus oogstte. Een drietal leden der vereen, hadden elk een tooneelstukje geschreven, welke met eigen krachten werden opgevoerd. Begonnen werd met een propaganda- schets in 1 bedrijf, geschreven door den heer L. Roode Jr. en getiteld: „Zooals de ouden zongen, piepen de jongen. niet!” Het zat goed in elkaar en werd zeer goed vertolkt. Er werd hartelijk om verschillende passages gelachen en werd bij het einde met flink applaus beloond. Na eenige nummertjes populaire mu ziek, ging het gordijn op voor een blij spel in 2 bedrijven, getiteld: „Het kan verkeeren”, op rijm geschreven door den heer W. A. van der Hoek. Ook deze opvoering werd een succes en oogstte hartelijk applaus. Hierna volgde een griezelige geesten- vertooning, waarbij elk der opgeroepen geesten een geschenk aandroeg, welke bestemd waren om in de zaal te worden verloot. Schitterend mooi was de opvoering van een muzikale schets in 1 bedrijf, ge titeld: ,jWild West vermaakt zich na den dagtaak”, geschreven door den heer C. Zuidema, wat bij het publiek een dankbaar onthaal vond, en eveneens een hartelijk applaus oogstte. De heer F. van der Feen gaf hierna nog een aardige voordracht ten beste. Met een woord van dank aan het pu bliek en aan de verschillende medewer kers, welke op de een of andere wijze aan het welslagen van den avond hadden medegewerkt en na nog even op de komende insigne-tochten te hebben ge wezen, sloot de voorzitter te circa hall één dit gedeelte van den avond, waarna de zaal snel werd ontruimd om met een gezellig bal tot 2 uur te worden beslo ten. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 in ons richtin gen veel propaganda gemaakt. Men mag daaruit concludeeren, dat men den be- staanden toestand alleszins bevredigend acht en dat is ook inderdaad zoo. Voor geboortebeperking voelt de gemiddelde Nederland gelukkig weinig en de regee- ring voorkomt door hygiënische maatre gelen een hoog sterftecijfer. Inderdaad is het sterftecijfer in Nederland het laagste in de wereld en daar.het geboortecijfer ook reden tot tevredenheid geeft, neemt onze bevolking steeds in aantal toe. Op enkele uitzonderingen na, kan men dit overigens overal in de wereld zien ge beuren. Maar sommige regeeringen gaat het niet vlug genoeg. Zoo juist kondigen b.v. Italië en Duitschland weer speciale maatregelen aan tot aanmoediging van een hooger geboortecijfer. Wij willen nu eens nagaan, of men van dergelijke maat regelen werkelijk succes mag verwach ten. Als voorbeeld kan men het best Italië nemen, waar de propaganda tot bevor dering van het kindertal reeds sinds Mussolini aan het bewind kwam, krach tig wordt gevoerd. Bestudeert men nu de statistieken, dan ziet men, dat in dit land het overschot der geborenen bo ven de gestorvenen van 1923 tot 1936 regelmatig daalde en wel van 500.000 tot 372.000. Hier blijkt dus, dat alle pro paganda zonder uitwerking is gebleven. Tegenstanders van het fascistische regi me, willen daaruit de conclusie trekken, dat het den Italianen financieel slechter gaat dan vroeger. Een dergelijke con clusie is echter op niets gebaseerd. Want inderdaaad staat de grootte van het ge boortecijfer in geen enkele zichtbare re latie met den economischen toestand en den levensstandaard. Het bevolkings overschot wordt kleiner, waar de levens standaard daalt, zooals op het oogenblik b.v. in Duitschland, maar het aantal ge boorten loopt ook terug in landen, waar de levensstandaard stijgt, zooals sinds jaren in Zweden, Denemarken en Enge land. De economisch-sociale samenhang waaraan velen jgelooven,, bestaat du$ niet. Men kan zich slechts in het onver mijdelijke schikken en overigens vast stellen, dat ook het verstand geen aan leiding ziet, over de goddelijke beschik king ontevreden te zijn. Want werkelijk: men zou eerst nog eens moeten aantoonen, welke hoogere belangen er eigenlijk gediend zouden zijn met een bijzonder sterke stijging van het aantal geboorten. Indien men het militaire belang van een zoo groot mo gelijk aantal infanteristen uitschakelt, blijft er eigenlijk niets verstandigs over. Het critieke punt zou eerst bereikt worden, indien de bevolking begint af te nemen. Dat, inderdaad, is moeilijk te verdragen. Economisch gezien, zou het zeer zeker een ramp zijn. Want het be- teekent, dat er ieder jaar een nieuw ge deelte van de groote productiemachine overbodig zou worden en onder deze oomstandigheden zou er in het geheel geen ondernemersmogelijkheid meer bestaan. In tegenstelling met de meening van geboortebeperkingsfanatici is een af name der bevolking funest, speciaal in economisch opzicht. Maar zoolang de volkeren zich nog vermeerderen, wat ook dringend ge- wenscht is, doet een sneller of lang zamer tempo er weinig toe. Want zoo lang zij zich nog vermeerderen, heeft het productie-apparaat van heden de kans morgen voor meer menschen te moeten werken, en indien dit meer slechts toeneemt, beteekent zulks nog geen ramp of misschien zelfs wel een voordeel, wijl de assimilatie van de toe name zich waarschijnlijk gemakkelijker voltrekt, indien er niet al te veel te as- simileeren is. Inderdaad neemt de be volking in alle landen ter wereld op het oogenblik minder snel toe dan vroeger, ook in Nederland. Maar niet vergeten mag worden, dat het op het oogenblik 15 Maart. De afd. Makkum van de Vereen. „Het Groene Kruis” hield haar jaarvergade- den heer Foekema, hotel ,,’t e voorz., de heer A. L. de Vries, opende de verg, op de gebruikelijke wijze waarna de heer J. R. Steensma als Secretaris de notulen voorleest, welke onder dankzegging worden goedge keurd. Bij punt mededeelingen, geeft de voorz. te kennen, dat de neer Scheweer te Wons zijn benoeming als bestuurslid in de vorige jaarvergadering, weer heeft aangenomen. Hij deelt dit mede met ge noegen, omdat de heer Sch. een zeer werkzaam bestuurslid is. Verder deelt de voorz. mede, dat het de bedoeling is om in April weer het bekende Emmabloem- pje te koop aan te bieden. Verder be staat het plan om weer een partijtje wandschotels (Makkumer Aardewerk) te laten maken om door de verkoop hiervan, een bedrag op te sparen voor het aanschaffen van een Zuurstofappa raat. De vergadering keurt dit plan goed. Hierna doet de penning de heer R. M. de Boer rekening en verantwoording. De contributie der leden bedroeg f 1196.50 tegen het vorige jaar f 1169.50. De algeheele ontvangsten be droegen f 3064.48 en de uitgaven f 2954.61^. Oogenschijnlijk dus een batig saldo van f 109.86^, doch dit saldo is ontstaan doordat een bedrag van f 112.50 aan gemeentelijke subsidie in 1936 is ontvangen, ’t welk eigenlijk bij de rekening van 1935 had behoord. Feitelijk was er over 1936 een klein na- deelig saldo van f 2.63 Het boek met de bescheiden was een paar dagen te voren nagezien door den heer A. Wier sma en F. van der Veen. Bij monde van laatstgenoemde werd een gunstig rap port uitgebracht. De voorz. dankt de penningm. voor zijn beheer en de con troleurs voor het nazien der boeken. Nu volgt het jaarverslag, uitgebracht door den secr. Steensma. Hieruit verna men we dat er in 1936 287 maal ver- plegingsartikelen zijn uitgeleend. 11 le den en 10 huisgenootleden hebben be dankt. Door vertrek en overlijden ver loor de vereeniging 18 leden. In totaal dus een verlies van 39 leden. 24 nieuwe DE ELFSTEDENTOCHT EN VAARDIO- HEIDSRIT OP PINKSTER-MAANDAG. De voorbereidingen voor deze tradi tioneele wielersportdag in Bolsward zijn weer in vollen gang. Inschrijfformulieren zijn reeds in grooten getale verzonden en worden op aanvraag alsnog toegezonden door het Secretariaat P. F. C. Jongemastraat 6. Regelmatig komen in de laatste dagen de inschrijvingen reeds binnen. De route is dit jaar gelijk als het vorig jaar. En kele bezwaren van de vorige tocht zullen door de Commissie ondervangen wor den. Het inleggeld. is dit jaar verlaagd kunnen worden tot f 1.25 per persoon en een aparte klasse is ingevoegd voor tan dems, tegen speciaal tarief. De Commissie vertrouwt, dat door ’n groote deelname het inleggeld een vol gend jaar nog lager gesteld zal kun nen worden. We meenen ons te herinneren, dat ’t dit jaar een jubileumtocht kan worden. Werd niet in 1912 de eerste Friesche Elfsteden-rijwieltocht vanuit Bolsward georganiseerd? We hopen hierover binnenkort nadere gegevens te verzamelen. VERKIEZING 15 Maart 1937. Hedenavond had een vergadering plaats van het Kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier. Onder meer was aan de orde benoeming van een diaken we gens bedanken van den heer J. O. van der Schel. Gekozen werd de heer M. R. Hiemstra. JO D t INGEZONDEN MEDEDEELINOEN k I s NIEU WSB waarin opgenomen J ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1