Buitenlandsche Revue. De noodzakelllkheid van een krachtige nederlandsche liichivlooi. III. II. d. UIE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo J Reparatie J Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. 33^5 Jaargang Woensdag 24 Maart 1937 No. 23 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Ingezonden Mededeelingen SS I. V Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/j ct. Buitenland 2^ ct. Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. satie van onze eigen vliegtuigindustrie, die hoogstnoodzakelijk is, daar men in het buitenland bijna geen gelegenheid meer heeft, tot het doen van groote be stellingen, zal nog vele moeilijkheden met zien brengen. Maar in ieder geval is in Nederland op het oogenblik de wil aanwezig, om de verdediging van ons land op de best mogelijke wijze voor te bereiden. En waar een wil ts, is tot dus_ verre nog steeds een weg gevonden. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen Vervolgklas. De 9 leerlingen van deze klas hebben ook zeer goede vorderingen gemaakt. Algemeene leiding. Gedurende dezen cursus heeft de In specteur van het Nijverheidsonderwijs 2 keer en de controleur 1 keer de school bezocht. Behoudens enkele kleine op merkingen, waaraan wij wel kunnen vol doen, meenen wij te mogen constateeren dat het onderwijs de goedkeuring van de Inspectie heeft. Leden. Het aantal leden, dat eind 1935 ge daald was tot 24 en begin 1936 nog meei terug liep, is door actie van het bestuur gestegen tot 34. Wij brengen dank aan hen, die door toetreding als lid onzer vereeniging blijk gaven het mooie werk ten bate van den ambachtsjongen te wil len steunen. Bestuur. Tot ons leedwezen moeten we U mel den, dat we wederom door overlijden het verlies moesten boeken van een be stuurslid, n.l. de heer P. O. van der Meer Ondanks zijn wankele gezondheid, was hij steeds op de bestuursvergaderingen aanwezig. Aangenaam in den omgang, beschei den en rustig werden zijn adviezen ge geven en gewaardeerd. Zoo zal zijn per soon steeds in onze herinnering voortle ven. Hij ruste in vrede! In de vacature S. J. de Boer werd voorzien door de benoeming van den heer D. Banning. Lesrooster. De lesrooster is gelijk gebleven aan het vorig jaar en voldoet goed. Leerlingen. Aantal leerlingen op 1 Jan. 1936 50; op 15 Maart 1936 einde van den cursus 49; op 15 Sept. 1936 begin van den cur sus 59 en op 31 December 1936 54. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De Directeur: i p POSTMA Bolsward, 17 Maart 1937. AMBACHTSTEEKENSCHOOL. Zaterdagavond had in het teekenlokaal achter de Rijks-Zuivelschool de uitrei king plaats van de diploma’s en de be vordering van de leerlingen naar de ver schillende klassen. Vooraf was ’s mid dags een tentoonstelling gehouden van teekeningen door de leerlingen op dezen cursus vervaardigd. Er was heel wat goed werk te bezich tigen, constructieteekeningen naast re clameweek en stillevens. Het geheel wet tigt de indruk, dat het onderwijs aan deze school in goede handen is. Precies 5 uur opende de Burgemees ter, als voorzitter van het bestuur dezer school de bijeenkomst van leerlingen, ouders en belangstellenden. In kernach tige woorden schetste onze Burgemees ter het groote belang van dit onderwijs voor de schoolvrije jeugd. De kennis op deze school bijgebracht, zal in het ver dere leven steeds van pas komen. Voor elke jongeman die bezield met een groote dosis practische kennis en energie deze wereld ingaat Is er in onze maatschappij nog kans van slagen. Het verslag over de cursus Sept 1936 Maart 1937 is als volgt: VOETBAL. Een drukke voetbalmiddag. Zondag j.l. om 12 uur speelde C. A. B. II tegen Black Boys II. Een aardige gelijkop- gaande wedstrijd, voor de rust met eenige veldmeerderheid van C. A. B., dat door een beetje ondoordacht spel van enkele spelers niet voldoende tot zijn recht kwam. Overigens goed werk van de geheele rechtervleugel en zeer goed spelende linksbuiten, die te weinig steun had. Middenlinie en backs plus keeper voor de rust een beetje onzeker hadden zich na de thee bijzonder goed aangepast. We hebben de geheele wed strijd niet kunnen volgen, maar de 52 overwinning was ongetwijfeld verdiend. Om 2 uur de match C. A. B.Fri sia I. Zou ons eerste elftal het goede voorbeeld volgen? Het is reeds zooveel weken geleden, dat we het eerste elftal aan het werk gezien hadden, dat we deze vraag niet kunnen beantwoorden. Reeds na de eerste minuten constatee ren we, dat C .A. B. een elftal heeft sa mengesteld, dat iets belooft. Een goed geleide aanval van C. A. B. geeft nog wel geen doelpunt, maar het plaatsen is goed en er wordt goed gecombineerd. Meerdere goede aanvallen worden op gezet en de achterhoede plus keeper van Frisia heeft veel werk om het doel veilig te houden. Direct nadat Frisla de 2de corner neemt zonder resultaat gaat onze voorhoede er met den bal vandoor en met een zuiver geplaatste bal neemt C. A. B. de leiding. vinden waarop weer kan worden samen gewerkt. Een veel opgewekter onderwerp levert de wereldtentoonstelling 1937 te Parijs. Men neemt krachtige maatregelen de prijsopdrijving in de hotels te voorko men. Een van de glansnummers der ten toonstelling Parijs 1937 belooft de Seine na zonsondergang te worden, Het water wordt dan met ’n fijne olielaag overdekt, waarin metaalstof is uitgeschud. Fontei nen spuiten in veelkleurig licht en in dit feërieke decor verschijnen balletten, die over de rivier schijnen te zweven. En volgens het nieuwsbureau van de spoor wegen in Frankrijk schrijven Strawinsky, Honegger, Milhaud en Florent Schmitt de „lichtpartituren”. Het persbureau van de Fransche spo ren meldt, dat vóór het paviljoen van de Fransche wijnbouwers op de spoedig te openen tentoonstelling een wijn, in plaats van een waterfontein komt. Wie wil, houde er een van de gereed staande glazen onder. Ten slotte moeten we toch wel iets vermelden over het regelmatig voor on ze revue terugkeerende onderwerp: de oorlog in Spanje. We zullen ons niet verdiepen in de voor- of nadeelen van de strijdende par tijen, maar eens een paar feiten uit de laatste dagen naar voren brengen. We beginnen met de officieele ver- ring van Mussolini, dat het aantal Itali- aansche soldaten in Spanje sterk is over dreven dat Rome geen enkele toe zegging van Franco betreffende kolo niale tegemoetkoming gevraagd heeft. dat.ja laten we al die beweringen maar in het stopwoord van onzen tijd vastleggen: we strijden voor den vrede. De legermacht die Mussolini voor dit doel naar het Spaansche oorlogstooneel gedirigeerd Jieeft, is^ dan welkeen beetje jjt gehouden, konden besluiten, dat alle te is het telegram door Spanjaarden ge vonden, waarin Mussolini onder meer zegt: „Ik volg de geringste beweging in deze veldslag, in de overtuiging dat het élan en de volharding van onze legi- onaires de weerstand van onze vijand zullen breken. Verpletter de Internationale brigade. Dit zal een overwinning'van groot be lang zijn, zoowel militair als politiek.” Het woord van de Duce schijnt een eigenaardige bekoring voor de Italianen te hebben. Hij is in de volksverbeelding begaafd met mysterieuze krachten. Personeel. Hierin is verandering gekomen. De heer K. Zwanenburg, die vanaf 15 Sept, 1933 de lessen heeft gegeven in Ned. taal, Ambachtsrekenen en boekhouden, heeft 15 Maart eervol ontslag gekregen wegens vertrek naar Lioessens, alwaar hij benoemd was als Hoofd der O. L. School. Hij is opgevolgd door den heer C. J. Wester, die lessen geeft in Wiskunde, Ambachtsrekenen, Ned. Taal en Boek houden. De heer Roelants geeft les in Natuur kunde, Werktuigkunde en Ned. Taal. De heer J. van der Wey van Sneek geeft les aan de Metaalbewerkers en de eerste klas lijnteekenen. De heer T. van der Meer geeft les aan alle leerlingen in het teekenen en aan de schilders en aanverwante vakkén les in vakteekenen en Materialenkennis. De Directeur J. P. Postma geeft les in dezelfde vakken aan timmerlieden en aanverwante vakken in het vakteekenen en materialenkennis en aan de eerste klas lijnteekenen. De instructie van het personeel wordt goed nagevolgd en het pprsoneel werkt ijverig voor goed onderwijs aan onze school. Ook de concierges vervullen goed hun taak. 1ste klas. Van de 14 leerlingen 12 onvoorwaar delijk bevorderen naar de 2de klas, n.l.: Ysbrand Galama, Hille van der Weide, Barend van Dalen, Wiebe Franzen, Cor rie den Teuling, Broer Molenaar,’ Har- men Bijstra, Theade IJssels, Klaas Wou ters, Hendricus Zuidema, Sippie Huisman Piet Zwaagstra. Voorw. béVorderen Eel- ke Bekema en Ysbrand Bergsma. 2de klas. Van de 11 leerlingen 10 on voorwaar delijk bevorderen naar de 3de klas, n.l.: Catrinus v. d. Weide, Wiepke Lycklama Nijeholt, Haaije Postma, Arend Wes- tra, Vetze Adema, Douwe Lautenbach, Hendrik Jonkers, Bolt de Vries, Willem Hettinga en Jacob Albada Jelgersma. Voorwaardelijk bevorderen Dirk Douma. 3de klas. Van de 8 leerlingen 6 onvoorwaarde lijk bevorderen naar de 4de klas, n.l.: Wouter Dijkstra, Zacharius van Bergen, Eerde Bijlsma, Jan Visser, Albert Bosma, Ypke Huisman. Voorwaardelijk bevor deren Gerben van der Wal en Fr. de Wit. JAARVERSLAG van de Vereeni ging voor Ambachtsonder. wijs te Bolsward, over het jaar 1936. 4de klas. Van de leerlingen van deze klas kan aan 5 een diploma worden uitgereikt, n..l.: Jacob Hogendorp, Auke van der Weide, Jan Stevens, Douwe Bakker en Julius Vallinga. Het is geen geheim, dat onze lucht strijdkrachten een ontstellenden achter stand vertoonen. Gelukkig ziet men dat meer en meer in en het ontbreekt ook aan teekenen, welke erop wijzen, dat men van zins is in dezen toestand ver andering te brengen. Wij herinneren in dit verband aan de 16 z.g. luchtkruisers, welke de regeering onlangs heeft besteld Maar daarmede is de Nederlandsche mi litaire vliegdienst nog geenszins uit de put geholpen. Militaire deskundigen zijn het er over eens, dat ons land zich als beste verdediging in een eventueelen oorlog een bombardeervloot zal moeten aanschaffen. Het zal inderdaaad veel geld en ook eenigen tijd kosten, om dit te bereiken, maar zoo verklaren onze militaire experts de offers zullen het doel waard zijn, want een bescheiden, doch zeer goede luchtvloot zal een be langrijk onderdeel van onze op preven tie berekende weermacht kunnen zijn. Deze meening nu, is zeer juist. Na den wereldoorlog heeft de luchtmacht zich ontwikkeld tot een uiterst krachtig en gevaarlijk wapen, dat als overwicht van de balansschaal van nog meer gewicht is dan de overige deelen van de weer macht (leger en vloot) en dit wel in ’t bijzonder voor een kleinen rtaat, zooals Nederland ten slotte is. Want terwijl het leger van een kleinen staat steeds min of meer gehouden zal zijn aan het territoir van dat land, kunnen de snelle vliegtui gen met hun groote beweeglijkheid en uitermate offensief vermogen, op elke gewenschte plaats worden gebruikt. Bo vendien kunnen de vliegvelden van een kleinen staat gebezigd worden als basis voor deelen van de luchtstrijdkrachten van de bondgenooten. Want zeker is wel dat een eventueele toekomstige oorlog in ieder geval een oorlog van twee sta- tengroepen tegen elkaar zal zijn. Een oorlog, welke Nederland alleen tegen ’n anderen staat zou moeten voeren, is on denkbaar. Men denke in dit verband maar eens aan de uitspraak dat de En- gelsche grens aan den Rijn ligt. Indien wij tot gen oorlog gedwongen worden, zullen wij aan onze zijde dus steeds machtige bondgenooten hebben. In een hoofdartikel van de N. R. Crt. wordt er in dit verband nog op een be langrijk feit gewezen. Indien ons land in een gewapend conflict zou worden be trokken, kan een machtig tegenstander als hij zulks wenscht ons leger voor korteren of langeren tijd als offen sief orgaan uitschakelen door het ach ter een bepaalde lijn terug te dringen en daar opgesloten te houden. Dat eischt slechts het tijdelijk inzetten van over- machtige krachten, die na het terugdrin gen elders kunnen worden gebruikt. Ten aanzien van de luchtvloot van den zwak kere, zoo merkt nu de N. R. C. -terecht op, geldt dit geenszins: het is onmogelijk om permanent en overal ’t meesterschap in de lucht te hebben; de zwakkere kan zich dit meesterschap desgewenscht plaatselijk en tijdelijk verzekeren; in het uiterste geval zelfs door een deel van zijn luchtstrijdkrachten te doen optreden uit luchtbasis van de bondgenooten. Juist dezer dagen heeft ook kolonel Best, commandant der luchtvaartafdee- ling voor krijgswetenschappen in een le zing nog eens gewezen op het groote voordeel, dat een behoorlijk georgani seerde luchtvloot biedt. Kolonel Best heeft bij deze gelegenheid uiteengezet, wat wij noodig hebben: een luchtvloot met een sterkte van 214 oorlogsvlieg- tuigen en 30 schoolvliegtuigen, t.w. luchtverdediging: 48 jachtkruisers en 24 jachtvliegtuigen; en 16 bombardements. vliegtuigen; strategische verkenning: 12 vliegtuigen; veldleger: 24 jachtvliegtui gen en 72 andere vliegtuigen; opleiding: 18 oorlogsvliegtuigen en 30 schoolvlieg tuigen. Met deze organisatie kan door de luchtmacht op redelijke wijze worden voldaan aan normaal te verwachten op drachten, mits rekening wordt gehouden met de volgende eischen: 1. Reeds in vredestijd moet bovendien aan reserve- vliegtuigen in tweede lijn kunnen wor den beschikt over ten minste van ’t aantal der organieke sterkte in eerste lijn; 2. De nationale vliegtuigindustrie moet aan hooge eischen van productivi teit voldoen. Zooals al gezegd, zal dit alles veel tijd en veel geld kosten. Speciaal de organi- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 De ramp in Texas. De stakingsbacil. Wereldtentoonsïeilingsnieuws. Spanje en Mussolini. Een zeer ernstige ontploffingsramp heeft voor een oogenblik de aandacht van de beschaafde wereld afgehaald van de traditioneele buitenlandsche nieuws berichten over oorlog en bewapening. Een schoolgebouw in de Amerikaan- sche staat Texas is door een ontploffing getroffen, waardoor honderden kinderen onder de puinhoopen werden bedolven. Men Mermoedt dat de porzaak van deze ontploffing ligt aan het springen van een ketel. Het moet een geweldige explosie geweest zijn om een dergelijk groot gebouw totaal te kunnen vernieti gen. Het dak van de school werd volgens ooggetuigen opgetild en weggeslingerd, terwijl op hetzelfde moment door het vele daar ter plaatse aanwezige aard gas een felle brand de puinhoopen aan tastte. Het was in het begin niet moge lijk naderbij te komen. Een groot aantal reddingsmanschappen is er ten slotte in geslaagd de vuurzee te blusschen, waar na men met de berging der slachtoffers kon beginnen. Volgens de laatste be richten bedraagt het aantal dooden on geveer 600. Dat zich droevige tooneelen nabij deze :'onhajls(piaats afspelen l|aat zich licht begrijpen. Maar de tijd en ook het wereldgebeu ren gaat .zijn gang; een paar dagen ver der en we zijn deze ramp reeds weer vergeten, omdat nieuwe berichten, nieu we indrukken onze belangstelling bezig houden. We blijven met onze rondgang van deze week door het wereldgebeuren nog een beetje in Amerika en schenken even onze aandacht aan de stakingsziekte die in de laatste maanden als een besmette lijke bacil het Amerikaansche zakenleven aantast. Men noemt deze vorm van sta king in Amerika „sit down’'-staking, ly- down-staking, enz. enz. De eerste soort is het bezet houden van de fabriek zonder dat er gewerkt wordt, het tweede is van nieuwere da tum en toegepast door een 50-tal ver koopsters van een groot warenhuis te New York. Deze staaksters besloten een parig tot voedselweigering over te gaan. De beweging is ook overgeslagen naar enkele- andere groote winkels. Ten slot te hebben een 200-tal agenten gezorgd, dat de rebelleerende dames uit de be treffende winkels werden verwijderd. Zij werden beschuldigd van oproerig be drag en samenspanning ten einde de za ken der ondernemingen te schaden. In de automobielindustrie is de toe stand bezig zich op te klaren. Al is het schoorvoetend, toch zullen de fabrikan ten de vakvereenigingen moeten erken nen en dit lijkt ons ook de eenigst mo gelijke oplossing. Het rechtvaardig heidsbeginsel wordt ditwijls nog door groot-werkgevers niet in acht genomen. Sprak niet de Paus in de dezer dagen uitgekomen encycliek tegen communis me en atheïsme onder meer: „de wereld moet zich niet vast hechten aan de aard- sche goederen, maar de Christelijke liefdadigheid beoefenen, alsmede de rechtvaardigheid, welke de werkgevers moet doen erkennen dat de werkman ’n onmiskenbaar recht heeft.” Gulden woorden, die maar al te wei nig ter harte worden genomen. Niet alleen in Amerika, maar ook in Frankrijk, schijnt men het stakingsmid- del te gebruiken om betere arbeidstoe standen te scheppen. Nu zit er achter die stakingen in Frankrijk wel een klein beetje politiek en speciaal van commu nistische kant. De regeering is naar het oordeel van deze groepen te gematigd en speelt te veel in de kaart van het kapitalisme, een geliefde uitdrukking aan die kant. Dit neemt niet weg, dat door de sta- kingsongeregeldheden die zich ten slotte gedemonstreerd hebben in de be kende incidenten te Clichy, de algemeene politieke toestand een oogenblik gespan nen is geweest. Na veel onderling geconfereer is men er ten slotte in geslaagd een basis te Aantal leerlingen. Deze cursus is in totaal bezocht door 62 leerlingen. Hiervan zijn 59 bij het be gin der cursus toegelaten en 3 leerlingen zijn gedurende den cursus op school ge komen. 14 leerlingen zijn in den loop van den cursus van school gegaan. Op 31 December was het aantal leerlingen 54 en bij het einde van den cursus 48 leer lingen. Het slechte weef gedurende de zen cursus en de moeilijke tijdsomstan digheden, waardoor sommige leerlingen niet voldoende konden slagen om in het vak hunner keuze werk te vinden, is bij de meeste leerlingen oorzaak geweest, dat zij de school tusschentijds verlaten hebben. Hierbij is gevoegd een overzicht van het verloop van de 16 cursussen die door ondergeteekende als directeur zijn ge leid. Uit dit overzicht blijkt dat, hoewel het totaal aantal leerlingen in dezen cursus zeer groot was, het aantal leer lingen bij het einde van den cursus tot de laagste van de laatste jaren behoort. Gedrag der leerlingen. Het gedrag der leerlingen was gedu rende den cursus in het algemeen goed. Verzuimen. De meeste leerlingen hebben de school trouw bezocht. Het slechte weer is vooral oorzaak dat het aantal verzuimen grooter is dan voorgaande jaren. Bevorderingen. Over de vorderingen der leerlingen kunnen wij in het algemeen voor dezen cursus goed tevreden zijn. In de 1ste klas was de algemeene ontwikkeling van de leerlingen, zooals zij op school kwa men goed en beter dan vroegere jaren. De verlenging der leerplicht blijft merk baar. Enkele van de minder goede leer lingen zijn tusschentijds van school ge gaan, zoodat het resultaat is, dat wij op de vergadering van leeraren op 9 Maart grootten geheel in strijd ^net die gedach- leerlingen bevorderd kunen worden en alle leerlingen op één na een diploma kunnen ontvangen. T I I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1