Buitenlandsche Revue. P. LUNTER 4 Mantel- en Complêt-Stoffen HOUTENS CACAO1 De Bolswardsche Courant en Westergoo M. WEERSMA VAN 1 PRESTIGE. Wollen Tweeds Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Cotelé’s Bouclé’s 33^ Jaargang No. 25 Woensdag 31 Maart 1937 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD en er iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiii lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Stadsnieuws. is goe is is geen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 dkoopere cacao duurdere cacao, maar betere dan Uit den Omtrek. I er KIMSWERD. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 35-JIERRICH BISTEAN FEN ’E KRITE „BOALSERT”. ’n Folie Doeleseal op Peaske-Moandei en ’n great part jonge minsken. Dat is it byld det de Kritejoun yn ’e Doele üs jowt. De foarsitter, de hear Noordenbos, bi- Ijochte yn syn ynliedend wird de op- rjuchting fen de Krite „Boalsert” yn it jier 1902. Twa nammen mei men dêrby net forjitte, n.l. de hearen Piekema en Van der Spoel. Hja binne fen de op- rjuchting öf warbere bistjürsleden fen ’e Krite west. Ek wol de foarsitter neame de hearen Steensma, Statema en Tjerk van Dijk. Wierne forhinne de hüshêld- like gearkomsten fen ’e Krite in Öfspege. ling fen it forieningslibben, yn de léste jierren is det tige minder wirden. Ho komt det? freget de foarsitter. Hwerom komme de jonge ljue allinne om it efterne idounsjen? en hwer bliuwe de Boalserters mei hjar Ijeafde for de Frys- ke tael? Det moat en kin yn de stêd fen Gysbert-om better. Nei it sjongen fen it Frysk Folkslief wirdt dizze gearkomste Herders iepene It Kritetoanel spilet hjirnei de satiryske skets fen Schuitmaker: „As men seis foarby giet.’n Fleurich stik mei, sa as Schuitmaker det allinne kin, 'n djippe biteikenis. It is troch it Krite-toaniel wol faker 140 cM. breed 1.60. 1.75 27 Maart 1937. Hiet Ziekenfonds „Nut en Voordeel” alhier hield hedenavond haar jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter de heer K. Okkinga, sprak bij de opening zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst Aanwezig waren 20 leden en 1 begunsti ger. De notulen en het jaarverslag werden spile. Wy wolle op dizze feestjoun net in krityske bisköging oer stik en spilers jaen. Der is mei nocht lüstre ek en foar- al ne iit neistikje „Pension nij frisia”, fen Brolsma, det tige flot spile waerd. Yn it skoft is troch inkele hearen in lokwinsk oan de Krite Boalsert ütsprit- sen. De hear Dijkstra, foarsitter fen it Haedbistjür, fen it Frysk Selskip is mei in frjeonlik hert op dizze joun kommen. De aide stêd Boalsert Jükt. Der wirdt yn dizze Gysbert-veste tige min frysk praten, mar sprekker hopet det it wirk fen ’e Fyske ünderwiisrie deryn fobette- ring bringe kin. De Krite Boalsert hat in Kritetoaniel det er wêze kirt. Det is gjin wünder yn ’e stêd fen Gysbert Ja- piks. Det jowt ek yn dizze tiid oan de Boalserters de plicht de fryske biweging foarut to bringen. Ut namme fen it haed. bistjür jowt sprekker in moaije koer mei blommen oan de jubilearende foriening. De hear Ferwerda foarsitter fen it toa_ nielboun, ek sprekkende üt namme fen ’e Krite Ljouwert, wiist op it moaije findel fen ’e Krite „Boalsert”. It is in soeraed for it toanielboun. Men kin de fryske saek tsjinje troch it wird, mar ek troch it lézen. Mei in birop op ’e fryske skriuwer Noordenbos om syn pinne yn tsjinst fen it frysk to stellen en op ’e jongeljue dizze striid to stypjen, bislüt sprekker syn krêftige taspraek. Hwer in greate koer mei blommen. De hear Steensma. tinkt oan al dy minsken, dy’t yn it foarige hjar krêften oan ’e Krite jown habbe. Hy wiist op ’e stipe dy’t min de krite jaen kin troch it lidmaetskip mar ek troch de propagande De hear Statema fortolket ek ’n hert- like lokwinsk oan bistjür en spilers fen it Kritetoaniel. Nei öfrin fen it twadde stikje brocht de foarsitter hertlik tank oan de heat Galama foar de nommele frjeonskip twisken de Doele en de Krite en tanket for it moaije blomstik en den as men oan ’e Krite tinkt, den tinkt men oan van der Spoel, ’n warbere striider for it, frysk. De Krite „Boalsert” is in stik fen v. d. Spoel syn libben. Van der Spoel syn wirk for de Krite bliuwt fen greate wear- de. Nammens it Krite bistjür biedt de ^oarsjtter Ihim ’n rooktafel ban as in bliuwend oantinken for dit wirk. V. d. Spoel bitanket mei inkele wir den for dit moaije presintsje en wiist er op, det de jongeren it wirk fen ’e ülderen oernimme moatte. De foarsiter brocht hjirnei tank oan allegearre dy’t ta it wolslagjen fen diz ze joun meiwirke hawwe. Fen it efternei dounsjen is fensels tige gebrük makke. 140 cM. breed 2.35, 2.75 140 cM. breed 2.90, 3.25 In zwart en marine brengen we een zeer aparte collectie. Voor half geld KNIPPATRONEN van Ida de Leeuwvan Rees. ZENUWARTS LEEUWARDEN heeft de praktijk hervat Een zeldzaam mooie collectie en zeldzaam scherpe prijzen Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten Je provincie f2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. brieken verlaten. De directie heeft be loofd het werk in de ontruimde fabrie ken tijdens de duur der onderhandelin- gen niet te doen hervatten. Ook bij de Dodge-fabrieken is een dergelijke wapenstilstand verkregen; dit bedrijf omvat 2000 arbeiders. Zoo lang zamerhand is het systeem van de „sit down”-stakingen een ware epidemie ge worden en dit schijnt op president Roo sevelt toch wel zooveel indruk gemaakt te hebben, dat deze overweegt, derge lijke daden onwettig te verklaren. Ovei het algemeen hebben deze stakingen wel succes gehad eenige verhooging van loon en verbetering van arbeidsvoor waarden is het gevolg geweest. Men heeft wel eens de vraag opgeworpen: Welke grondgedachte ligt toch in die herhaalde stakingen opgesloten? Hierop is niet in een paar zinnen antwoord te geven. Niet alle economische maar ook politieke situaties spelen daarbij een rol. Bovendien heerscht in Amerika nog al tijd de meening onder de werkgevers, dat ieder de gemeenschap het beste dient, indien hij in zijn eigen belang handelt. Medewerking aan een nationale econo mische politiek was in de laatste jaren niet denkbaar. Deze theorie die reeds in 1929 getoond heeft op een débacle uit te loopen, kan slechts zeer langzaam vernietigd worden en toch zal het op den duur van de samenwerking tusschen re- geering en werknemers afhangen of de conjunctuur blijvend verbeterd kan wor den. Ten slotte mogen we niet vergeten te vermelden, dat in de spanning genoemd in de aanhef van onze revue nog vlak voor de Paschen een gunstige wending was gekomen. Italië en Duitschland schijnen de ernst van den toestand in te zien. UITVOERING CHR. MUZIEKKORPSEN Maandagavond werd, na een pittige marsch door de stad door het Chr. mu ziekkorps uit Heeg, een uitvoering in „Ons Gebouw” gegeven door de kort geleden opgerichte muziekvereeniging „Oranje” alhier en het Chr. Muziekcorps „Crescendo” uit Heeg. De zaal van „Ons Gebouw” was ge heel bezet. De heer Bos opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna door beide corpsen, zoowel voor als na de pauze verschillende muzieknummers ten gehoore werden gebracht. Het nieuw opgerichte korps „Oranje” blijkt in den korten tijd van haar bestaan goede vorderingen gemaakt te hebben en we vertrouwen, dat deze vereen, on der bekwame leiding van den heer Kas persma uit Heeg op den duur een goe de plaats onder de Friesche Christelijke corpsen zal innemen. Het muziekkorps uit Heeg heeft reeds een goeden naam, wat direct reeds merk baar was bij de marsch door de stad. In de niet al te groote zaal van „Ons Gebouw” klinkt dit zeer goed bezette corps te sterk, waardoor de indruk ge vestigd kan worden van een zekere ruw heid. We wijten dit evenwel hoofdzake lijk aan de te beperkte ruimte. Er werd met groote ambitie en vol doende zuiverheid gespeeld. Over het geheel een uitstekend geslaagde avond. Ter afwisseling werden enkele samen spraken gehouden, die bijzonder in den smaak vielen. Eenige maanden geleden sprak de mi nister-president van een kleineren staat in Europa met buitenlandsche vrienden over de positie van zijn land. Hij ver klaarde hen, waarop hij zekere verdra gen met zekere huurlieden had geslo ten. Hij eindigde zijn uiteenzetting on geveer als volgt: „Overigens tot wien had ik mij anders moeten wenden? En geland kan en wil zich niet laten gel den. En Frankrijk: hoe lang zal dat nog bestaan? Dat bestaat op het oogenblik immers al niet meerl” Thans, nadat Engeland zijn enorm be- wapfeningsprogramma had bekend ge maakt en de Fransche defensieleening zulk een groot succes heeft gehad, zou bedoelde staatsman anders spreken. Maar dat is weer een ander hoofdstuk, zooals Kipling placht te zeggen. Waai wij op willen wijzen, is het feit, van welk belang prestige In deze wereld is. Natuurlijk waren Engeland en Frankrijk eenige maanden geleden niet minder sterk, dan op het oogenblik het geval is. Maar kracht moet op de een of ander? wijze getoond worden, wil men, dat an deren er vertrouwen in stellen. Een land, het moge potentieel nog zoo sterk zijn, wordt in het Europa van heden onmid dellijk een quantité négligeable, zoodra het er niet voor zorgt, zijn prestige te bewaren. Nederland is juist in de laatste weken in dit opzicht op de proef gesteld en zoo als door allen, die nog in de innerlijke kracht van ons volk gelooven, verwacht hadden, heeft het deze vuurproef glans rijk doorstaan. Het Spanje van Franco maakte en maakt een beroep van de zeerooverij; koopvaardijschepen van staten, welke zich op geen enkele wijze in den Spaan- schen strijd hebben gemengd, zooals ons land, Noordwegen en Zweden, werden en worden zonder meer door de zeestrijd- machten van Franco gekaperd en naai een haven in Spaansch-Marokko opge bracht. Nadat de schepen hun lading, of deze nu bestaat uit sinaasappelen, ko len of andere goederen te hebben afge staan, mogen zij weer ongehinderd ver trekken. In dit opzicht onderscheiden de zeeroovers van de twintigste eeuw zich gunstig van die uit vroeger eeuwen. Nederland heeft thans aan deze situ atie, voor zoover onze koopvaardijsche pen daarmede gemoeid waren, een eind gemaakt. Onze voorvaders uit de zeven tiende eeuw schroomden niet admiraal de Ruyter met zijn vloot het zeeroovers- nest aan de Noord-Afrikaansche kust te laten uitroeien. Welnu, de schepen zijn veranderd, maar de geest is dezelfde ge bleven. Geen oogenblik heeft onze re- geering geaarzeld een ultimatum te stel len en aan dit ultimatum kracht bij te zetten door een daad: het zenden van eenige oorlogbodems. Sinds dien tijd zijn onze koopvaardijschepen voor de aan vallen van zeeroovers gevrijwaard ge bleven; speciaal onze nieuwe, schitteren de duikboot de „O 16” die zoo juist in de Spaansche wateren is verschenen, maakte op vriend en vijand indruk. Prestige! Nog betrekkelijk kort gele den was er een tijd, waarin velen om dit begrip lachten, en nog op het oogenblik is er een prestige-politiek van leegheid, van bluf en misdaad. Onder hetzelfde woord verbergt zich niet steeds hetzelf de begrip! Maar meer dan vroeger heb ben wij leeren begrijpen, dat echte pres tige, verdiende achting, een waarde van den eersten rang is, niet te vervangen voor volken, niet voor groepen en niet voor het individu. Vriendschappen han gen er van af, en tenslotte zelfs de eigen wil, het eigen uithoudingsvermogen en het eigen zelfvertrouwen. Prestige van de kracht, prestige van de paraatheid, prestige van de moraal, prestige van het doelbewuste: geen goede zaak is met succes te verwezenlijken, indien men daarvoor geen achting van derden weet te verwerven. Dat in de laatste weken gebleken is, dat ons prestige in de we reld nog geenszins verloren is gegaan, zooals men van bepaalde zijden wel eens tracht voor te stellen, is een eminente winst voor iedereen, die het waarlijk •goed met ons vaderland meent. De oorlogsdreiging in Europa. I De Kerkstrijd in Duitschland. De staking in Amerika. j Voor wie het niet inmengingsverdrag der Europeesche mogendheden in de Spaansche kwestie de illusie gewekt zou hebben, dat de vrede nu wel zeer spoe- 1 dig zou zijn aangebroken, is datgene wat zich in de laatste dagen op het we- reldtooneel heeft afgespeeld wel ’n zeer groote ontnuchtering geworden. Zooals men weet, is deze niet-inmenging het re sultaat van onderling overleg der ver- schillende mogendheden en bepaalt on- der meer, het niet zenden van eenheden of vrijwilligers naar het Spaansche oor- logstooneel. Uit de vele (uit Spanje gelanceerde) 1 berichten is dit wel als absoluut zeker aan te nemen, dat evenveel, zoo niet meer, buitenlanders aan deze oorlog deelnemen dan eigen Spanjaarden. Deze toestand heeft voor Europa groote gevaren meegebracht en het ini tiatief van Frankrijk tot een niet-inmen- gingsverdrag heeft allerwege sympathie gewekt. Ook Italië, dat bijzonder veel belangstelling toont voor deze Spaan sche burgeroorlog was „op papier” be reid hieraan mede te werken, maar in werkelijkheid? De Italiaansche ambassadeur te Lon den, graaf Grandi heeft dezer dagen ge zegd, dat Italië geen vrijwilligers zal te rugroepen, zoolang de burgeroorlog duurt. Het spreekt vanzelf, dat deze verkla ring een Jtorm Vin Verontwaardiging heeft doen losbarsten. De vraag werd natuurlijk direct gesteld: Is deze meening ook die van den Italiaanschen dictatoi Mussolini? Het antwoord is weinig ge ruststellend. Dezer dagen is de 18e verjaardag van het fascisme gevierd en bij die gelegen heid heeft Mussolini een rede gehouden die blijk geeft van groote onverzoenlijk heid. Wanneer we de algemeene indruk uit de groote bladen samenvatten, dan kunnen we zeggen: Italië speelt met vuur. Wat dat kan beteekenen in een wereld, die propvol ontplofbare stoffen zit, laten we graag aan de fantasie van onze lezers over. Wil dan Italië met alle mogelijke middelen een oorlog in Europa forceeren? Neen, zoover is het nog niet, maar we moeten niet vergeten, dat de Italiaansche mentaliteit (althans van z’n machthebbers) sedert het Abessijnsche conflict gaat in de richting van de ge pantserde vuist. Kracht en geweld zijn de eenige middelen die indruk maken op dictators. Natuurlijk zou Italië graag zien, dat in Spanje een fascistisch be wind zou komen, evenals daartegenover Rusland er graag een Sovjet-filiaal van maakt, maar de Europeesche vrede is niet gediend met een filiaal van een van beiden en het is daarom dat vooral Enge land de langzaam zich wijzigende ver houdingen in de Middellandsche Zee (een der koloniale verkeersaderen van het machtige Albion) met bijzonder veel belangstelling volgt. De buitengewone en koortsachtige bewapening van Enge land zal dan ook wel hoofdzakelijk ge richt zijn op behoud van Engeland’s suprematie ter zee en tevens te zijner tijd aan Mossolini’s brutaliteit een halt toe te roepen. Er is nog veel meer over deze kwestie te schrijven, maar we moe ten ons beperken, teneinde nog een an der zeer belangrijk punt te bespreken, n.l. de Kerkstrijd in Duitschland. De jongste encycliek van de Paus, die de vorige week Zondag in alle R.K. ker ken is voorgelezen, heeft de godsdienst, kwestie in Duitschland wel zeer duidelijk gesteld. Dat is niet alleen van groot be lang voor de Katholieken, maar ook het geloovig Protestantsche volksdeel volgt deze strijd met veel belangstelling. De vrijheid van opvoeding der jeugd op po sitief Christelijke grondslag kwam het vorig jaar danig in het gedrang, het vrije vereenigingsrecht, het godsdienstonder wijs op de scholen, koftom al die zaken die als het levensfundament van de Ka tholieken, maar ook Christelijke Staat beschouwd kunnen worden, werden on der Staatscontrole gesteld. De indertijd aangegane bepalingen van het concordaat werden niet meer nageleefd en dan behoeft het niemand te verwonderen, dat het hooge Kerkelijke Gezag ee scherp protest laat hooren. Dat dit de Duitsche machthebbers niet aan genaam in de ooren klinkt, kunnen we ons begrijpen. De staking in de automobielfabrieken in Amerika is nog niet beëindigd. De be. zetting van de fabrieken is evenwel op geheven. De 6000 werklieden die de Chryslei-fabrieken bezet hielden hebben een wapenstilstand gesloten en de fa- I VOETBAL C. A. B. i—De Kooi I 3-1. In een spannende en fraaie wedstrijd is het C. A. B. mogen gelukken opnieuw op eigen terrein te winnen. De voorhoede wist, goed gesteund door de middenlinie geregeld goede aan vallen te ondernemen. Het begin van de wedstrijd, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond is direct reeds spannend, tot tweemaal toe brengt de linksbuiten de bal mooi voor, het doel en met moeite weet de keeper der gasten de kopballen uit het doel te houden. De wedstrijd is nog geen kwartier oud, of de rechtsbinnen van C. A. B. weet met een prachtige kopbal te doel punten 1-0. Eenige pittige aanvallen van de gas ten is hierop het antwoord, doch de ach terhoede weet het gevaar af te wenden, zonder dat de keeper moeliijk werk krijgt te verrichten. C. A. B. blijft steeds in de meerder heid en de achterhoede van De Kooi moet alle zeilqn bijzétten om verdere doelpunten te voorkomen. Een serie corners op het Jouster doel brengt de roodbroeken geen verder suc ces en met 1-0 wordt gerust. Na de thee komen de gasten verwoed opzetten en na tien minuten weet d< rechtsbinnen een mooi doelpunt te ma ken. 1-1. Luid aangemoedigd onderneemt C. A. B. thans eenige aanvallen en gaat thans het spel weer gelijk op. De spanning neemt meer en meer toe en als de rechtsbuiten van C. A. B. een kwartier voor het einde uit een goed aangegeven bal weet te doelpunten, breekt er een ware orkaan van vreugd' los. De thuisclub is thans geregeld in dei aanval en wordt de achterhoede van De Kooi zwaar op de proef gesteld. Even voor het einde weet de center- voor van C. A. B. met een keihard schot de derde goal te maken, waarmede het einde komt. De overwinning is volkomen verdiend, wij hebben de roodbroeken dit seizoen nog niet met zoo’n élan zien spelen. De achterhoede was goed op dreef. Keeper Visser heeft het niet moeilijk gehad. De beide backs waren zeer goed, hun op stellen was zeer tactisch. De middenlinie kunnen wij gerust het beste deel van het elftal noemen, zoo wel het voeden van de voorhoede als de verdediging was af. Ook de voorhoede spelers kunnen wij complimenteeren met hun snelle passes, herhaaldelijk brach ten zij de tegenstanders in het nauw. Vooral de training niet vergeten, hee- ren. De club van Slof hebben wij wel eens beter gezien, vooral de voorhoede speel de te veel in de breedte, waardoor de achterhoede van C. A. B. steeds gemak kelijk kon ingrijpen. Scheidsrechter Karsten leidde zeer terecht. ARUM. DIPLOMA’S en BEVORDERINGEN. 28 Maart 1937. Onderstaande dorpsgenooten ver wierven diploma’s en werden bevorderd naar een hoogere klasse van de Am bachtsschool te Harlingen. Timmeren. Van klasse II naar III: J. Hoitinga. Smeden. Diploma’s aan S. Broersma en H. M. Kooijenga. Schilde ren Diploma aan T. Jagersma. Aan de avondschool v. handwerkslie den werd bevorderd (afd. Timmeren) Tj. Epema. Een verklaring van de voort gezette cursus (smeden-bankwerken) werd voor timmeren overgeplaatst van INGEZONDEN MEDEDEEL1NOEN 4 1 i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1