P. LU HIER Buitenlandsche Revue. om den economischen me sland van üederland. «0^ De Bolswardsche Courant en Westergoo DE BESTE «'«J h J Stadsnieuws. f STEEDS VOORRADIG ALLE MODELLEN j VAN HOUTEN’S K L NU R E E P E N r J ZES SMAKEN - ÉÉN KWALITEIT: 33^ Jaargang Woensdag 7 April 1937 No. 27 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD INGEZONDEN MEDEDEELINOEN I Totaal Totaal Samen w r I Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Joego-Slavië is de eene pool, Rusland— Frankrijk die het oog gericht houden op Roemenië als bondgenoot de andere pool. Natuurlijk zijn er nog meer vertak kingen mogelijk, maar de groote vraag blijft: hoe zal op den duur de ontlading van deze twee polen kunnen geschieden zonder dat die electrische vonken op dichtbij gelegen ontplofbare voorraden kunnen overslaan? Vooralsnog is hierbij geen afdoend antwoord te geven. JAARVERGADERING „HET GROENE KRUIS”. 73 4670 949 26 5756 61 79 1902 156 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. TEGENSTELLINGEN. We zullen heel wat jaren in de ge schiedenis terug moeten bladeren om 'n tijdperk te vinden zoo rijk aan tegenstel lingen als wij in onze tijd beleven. Na de lange crisistijd die de geheele econo mische veerkracht van meerdere volken heeft aangetast kwam dan eindelijk het vorig jaar de zoo langverwachte ople ving. Speciaal uit Amerika kwamen hoopvolle berichten die ook de oude we reld weer moed en vertrouwen in een betere toekomst bijbrachten. We droom den reeds weer van hersteld zakenleven, het verdwijnen van de werkloosheid en daardoor verbetering van de koopkracht, maar en dit is wel typisch juist nu krijgen we de eerste en niet verwach te tegenstelling van een gedwongen werkloosheid gaat men nu in een vrij willige werkloosheid over. De lezer be grijpt reeds waarop we doelen, n.l. de stakingen. Het is niet alleen in Amerika maar vrijwel door de geheele nieuwe en oude wereld gaat deze besmettelijke ba_ cil rond. De strijd in Amerika begon in de staal- en auto industrie. Een nieuw element in deze staking was de bezet ting van de fabrieken. Men vraagt zich onwillekeurig af, is de oorzaak van deze staking een loonconflict? Het antwoord is onomwonden: neen. De president van de „General Motors” verklaart, dat deze staking haar oorzaak niet vond in om standigheden welke de welvaart der ar beiders betrof. Veeleer is het doel van de staking geweest erkenning van het C. I. O. als eenige vertegenwoordiger der arbeiders bij collectieve loononderhande lingen. Het C. I. O. wilde hierdoor mach, tiger worden en zoo mogelijk alle arbei ders in de staalindustrie onder contröle krijgen. Gedurende de periode van deze staking bij de General Motors is een be- in een woning werd een verbetering aan gebracht ten behoeve van de patiënt, terwijl aan 8 gezinnen huurtoeslag wordt gegeven. Uitleening verplegingsartikelen: In ’36 werden 823 artikelen uit het magazijn aan de leden verstrekt. Consultatiebureau voor zuigelingen: ’t Aantal zittingen bedroeg 49, met ’n totaal aantal van 833 consulten. Er wer den nieuw ingeschreven 74 baby’s, ter wijl er 79 werden afgeschreven. De zus ters legden bovendien nog 386 bezoeken af. Bijzonderheden; Zuster G. Th. Schip per moest deze zomer een operatie on dergaan, zoodat in het tijdvak van 9 Mei tot 22 Juni door het dagel. bestuur als plaatsvervangster was benoemd zuster Plantinga van Parrega. Deze heeft tot volle tevredenheid van het bestuur haar taak vervuld. Zooals de dagen in den laten Herfst wegglijden in den onmetelijken kolk der eeuwen, zoo onopvallend stil zijn ook in 1936 de daden van menschenmin in ge meenschapszin geplaatst door hen, die Groene Kruis-werk volbrachten onder ons. Allen, die daaraan deelnamen, ieder op zijn plaats en op de hem eigene wij ze, hun zij warme dank gebracht voor stil volbrachten arbeid. In sombere tijden, nu het menschdom ronddoolt in een ontredderde samenle ving en de volkeren de meest schrijnen de daden van elkander „niet begrijpen” stellen, daden, welke moeten leiden tot onnoembaar leed van menschen, bidden wij God, dat Hij ons de kracht wil schen- Alleenverkoop voor Bolsward 19.75, 22.50, 24.50 29.75, 32.50 Niets nu is minder waar. Ook al levert het werk van dergelijke missies nu geen directe concrete resultaten op, het voor deel, dat wij ons daarmede verschaffen, mag toch niet onderschat worden. Want indien het al niet mogelijk is, onmid dellijk bestellingen in ons land te doen, de mogelijkheid is geenszins uitgesloten dat dit wat later wel het geval zal zijn. En de taak van deze missies is dan ook voor een groot deel gelegen in het ver schaffen van bekendheid aan ons land en zijn voortbrengselen. Onbekend maakt onbemind en bij den onbeminde koopt men niet. Van het werk van de commissie-Van Karnebeek mag men dan ook veel goeds verwachten, zooal niet direct, dan toch in de toekomst. Een A. N. P. correspon dent berichtte dezer dagen uit Sao Paulo op welk een uitstekende wijze de han- delsmissie zich van haar taak kwijt en met welk een groote tegemoetkomend heid zij overal in Brazilië wordt ontvan gen. Door middel van lezingen en films maakt men de Brazilianen bekend met de schitterende hoedanigheden van ons stamboekvee en vele andere Nederland- sche producten. Bovendien is het de commissie gelukt om van Brazilië langs den doornigen weg der handelsaccoor- den een regeling te verkrijgen, die gun stiger is dan een ander land heeft kun nen bereiken. Brazilië is nog een betrek. kelijk jong land met een groote toe komst. Goede handelsbetrekkingen met een dergelijk land zijn van groot voor deel. Daarom moet het werk van onze handelsmissie toegejuicht worden. Uit de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft zoo juist gepu bliceerd, blijkt, dat er in Nederland aan het einde van de maand Februari 1937 minder geregistreerde werkloozen waren dan aan het eind van de desbetreffende maand in 1936. Waren er aan het einde van Februari 1936 465.463 werkloozen ingeschreven, eind Februari 1937 bedroeg dit aantal 439.533. Zooals men ziet, is de daling niet zoo heel groot, n.l. 26.689 maar des ondanks moet zij begroet wor den als een symptoom van algemeene opleving, zulks temeer, daar ook tegen over de maand Januari 1937 de werk loosheid gedaald is en wel in bijna alle beroepsklassen. Ziet men af van kleine stijgingen in het drukkersbedrijf, in de papierindustrie, in den mijnbouw, in de visscherij en in den handel, dan beweegt de daling zich over de geheele lijn. Daar de daling in de metaalnijverheid.hier te lande niet noemenswaard is, kan er niet, zooals in vele andere staten, gesproken worden van een „oorlogsconjunctuur” en dit is een verblijdend verschijnsel. Want slechts een algemeene opleving is ge zond, niet een hoogconjunctuur in een bepaalde industrie, die, het dient gezegd, zeer wel stimuleerend op andere bedrij ven kan werken. Maar vallen de oorza ken, die tot een groote bedrijvigheid in een bepaalde industrie geleid hebben (b.v. legeropdrachten) weg, dan is het met de opleving snel gedaan. Men zal opmerken, dat op een aantal van 465.463 werkloozen een daling van 26.689 niet zoo heel veel te beteekenen heeft. Dit is natuurlijk juist en er kan meteen aan toegevoegd worden, dat er op een flinke daling van het aantal werk loozen in ons land weinig kans bestaat, zoolang er aan den interationalen han del nog veel te veel moeilijkheden in den weg worden gelegd. Het is hier niet de plaats om uiteen te zetten, waarom dit zoo is. Genoeg zij, te zeggen, dat onze regeering zich daarvan volkomen be wust is en derhalve tracht, op alle mo gelijke wijzen verbetering in dezen toe stand te brengen. In dit verband is het laatste initiatief van onzen Minister, pre sident tot afbraak van de handelsbelem- meringen van zooveel belang. Het is waar, dat dit intiatief nog niet tot con crete resultaten heeft geleid. Maar de ongeduldigen onder ons moeten daarbij bedenken, dat de nieuwe economische organisatie van de wereld, of zelfs maar van een gedeelte daarvan, geen werk is van een paar dagen. Ernstige studies en vele besprekingen zijn noodig, alvorens men de basis voor een dergelijke nieuwe organisatie kan leggen. In ieder geval is het verheugend, dat het plan-Colijn in Europa en speciaal in het democratische deel van Europa, steeds meer aan aan hang wint. Zoo hield de heer Anders Ome, de di- recteur-generaal van de Zweedsche pos terijen, dezer dagen te Stockholm een rede voor de buitenlandsche persvereeni- ging, waarin hij een uiteenzetting gaf over de conventie van Oslo en het stre ven van de daarbij aangesloten staten om tot een verbetering van de handels betrekkingen te komen. Nadat hij had uiteengezet, waarom de conventie van 1933 tot eind 1936 feitelijk had geslui merd, verklaarde hij, dat zij thans door het initiatief van Dr. Colijn is gewekt en opnieuw tot levende werkelijkheid is ge worden. Verder verklaarde de heer Ome dat Frankijk, Engeland en de Vereenigde Staten in hun hart niet ongeneigd wa ren, zich aan de sluiten bij de handels politieke entente van Oslo. Wellicht steunt deze verklaring op de mededee- ling van den Zweedschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, die im mers kort geleden een bezoek aan Lon den en Parijs heeft gebracht. Zeker is wel, dat Dr. Colijn voor zijn initiatief een gunstig tijdstip heeft uit gekozen, want overal wenscht men het nieuwe streven thans met kracht voort te zetten en dit is noodig ook, want bij een eb van de bewapeningsconjunctuur zal de werkloosheid weer snel toenemen en de kans voor een actie tot verbetering van den internationalen handel veel min der gunstig zijn. Overigens zoekt onze regeering het niet slechts in het groote, maar ook in het kleine. Wij bedoelen daarmede de pogingen, om verbetering in den handel tusschen ons land en bepaalde staten te brengen. Zoo vertoeft onze handelsmissie onder kundige leiding van Jhr. Van Kar nebeek nog steeds in Zuid-Amerika. Er zijn lieden, die beweren, dat dergelijke opdernemingen slechts op touw gezet worden, om de leden van zoo’n missie een aangenaam reisje te verschaffen. drag van 10 millioen pond aan loon niet uitbetaald. Bij de Ford fabrieken te Kansas City zijn nu weer 600 man in staking gegaan, die eerst de fabrieken hadden bezet, maar een dag nadien zich bepaalde tot talrijke stakingsposten, teneinde te ver hinderen dat iemand de fabriek binnen gaat of verlaat. In Wellington staken de chauffeurs der vrachtauto’s, waarbij zich nu de bouwvakarbeiders hebben aangesloten. Bij de Chevrolet fabrieken te Michigan hebben 12000 werklieden de fabriek ver laten. Het aantal stakers in de auto-in- dustrie bedraagt nu ongeveer 120.000. De vorige week Vrijdag hebben 400.000 mijnwerkers in de bruinkoolmijnen op bevel van John. Lewis het werk niet her vat. Deze John Lewis is de leider van ’t C. 1. O. Maar niet alleen in Amerika heeft men momenteel te kampen met deze stakingsgolf. In Japan staken de havenwerkers in de haven van Nagoya. Bovendien staakt het personeel van de electrische trams en autobussen tusschen Tokio en Yoko hama. Hier is het wel een loonconflict. De stakers eischen een loonsverhooging van 25 procent in verband met de hooge levensstandaard. In Engeland eveneens staking. Schotsche metaalbewerkers te Beardmore hebben het werk neergelegd. Ook hier een loonconflict. De berichten over een mogelijke staking van het Lon- densche autobus personeel zijn nog vaag en tegenstrijdig. In Finland breidt de staking onder de metaalbewerkers zich regelmatig uit en in Frankrijk is de toe stand eveneens gespannen. Zelfs in de vreemde koloniën is de stakings besmetting doorgedrongen. Uit Singapore wordt gemeld dat op Malak- ka 25.000 stakers zijn. Deze staking om vat ongeveer 44 rubberplatages en komt zeer ongelegen nu men op de onderne mingen alle krachten in het werk moet stellen om aan de verhoogde vraag naar rubber te voldoen. Dit is trouwens niet de eerste staking op Malakka. Maar wel is de nu uitgebroken staking van een heftiger karakter. Op een tweede tegenstelling in onze wereld mogen we zeker wijzen. Dit is de tegenstelling tusschen theorie en prac- tijk in de bewapening en het gebruik daarvan. Vóór de Spaansche oorlog heb ben we steeds geleefd in de overtuiging dat de moderne oorlogsindustrie zoo ge. perfectionneerd was, dat in enkele dagen door middel van zware artillerie, gas bommen enz. steden, dorpen en burger bevolking‘van de aarde verdwenen wa ren, dat dan enkele stoomwalsen het ter rein verder egaliseerden en bij gebrek aan een tegenstander de oorlog beëin digd was. Wat leert echter de practijk? Dat in Madrid de kinderen rustig spelen in de kraters door het bombardement ontstaan dat na een half jaar lang onafgebroken bombardement er nog heel wat in Madrid is blijven staan dat de tanks uit Duitschland en de Italiaansche vliegtuigen betrekkelijk weinig schade doen dat per slot van rekening ook in de moderne oorlog de manoeuvreering van het mensch-materiaal de strategie dus en het élan waarmee men ten strijde trekt de doorslag geeft. De suggestie van een Duitsche bewa pening die alles zou kunnen verpletteren is door de Spaansche oorlog geweken. Ook de suggestieve kracht van het fas cisme heeft in deze Spaansche krijg een gevoelige knak gekregen. De groote ne derlaag van het Italiaansche contingent in Spanje is hiervoor een bewijs. De ijze ren tucht in het fascistische leger blijkt toch niet zoo buitengewoon groot te zijn. De derde tegenstelling meenen we te mogen zoeken in de politiek die geduren de de laatste maanden in Centraal Euro pa wordt gevoerd. We bedoelen hierbij de Balkanstaten die zoo vaak als een splijtvlam de Europeesche politiek beïn vloed hebben. Er is een tijd geweest dat deze kleinere Balkanstaten met ontzag hebben opgezien naar een groote Vol kenbond die ook voor de belangen van de kleine staten zou optreden. Maar, toen Frankrijk onder de leiding van La val door een onderhandsche overeen komst tot het spel van Italië in Abessynië de hand heeft geleend, heeft het vertrou wen van de Volkenbond een gevoelige knak gekregen. Bovendien hebben sta ten als Joego-Slavië de sanctie’s tegen Italië nauwgezet gehandhaafd, wat van de groote broers niet precies gezegd kan worden. Dat thans Joego-Slavië zijn steun zoekt bij Italië is wederom een slechte noot op rekening van de Volken bond. Wanneer we deze situatie eens wat dieper bekijken, komen we weer tot de reeds meermalen besproken tegenstel ling fascismecommunisme. De toena dering BerlijnRome, nu versterkt door 2 April. De jaarvergadering van de vereen. „Het Groene Kruis” afd. Bolsward was zeer matig bezocht. De voorzitter Dr. M. ten Cate duidde op het nut van een jaar vergadering, dat bestaat in het openba ren van het vele nuttige werk, dat door de diensten van het Groene Kruis wordt verricht om het lijden der menschen te verlichten. Sociaal hygiënisch werd er veel ten nutte van de maatschappij ver richt. De beteugeling van tuberculose en zuigelingensterfte valt zelfs leeken op en daartoe hebben vereenigingen als Het Groene Kruis het hare bijgedragen. Ook op de toestand van de afdeeling heeft de crisis invloed uitgeoefend en de voorzitter wekt de leden op den penning meester te steunen. Bij kennis van het vele wat door het Groene Kruis is ge- dadn zouden velen, die het nog kunnen betalen, hun contributie niet hebben ver laagd. In de naaste toekomst zal een be roep moeten worden gedaan bij een po ging om de inkomsten op te voeren tot het oude peil. Nadat de notulen van de vorige jaar vergadering waren goedgekeurd, las de secretaresse mevr. M. van der ZeeDe Vroede het jaarverslag van de afdeeling over 1936: Daar is in de laatste maanden van 1936 in de Nederlandsche pers buiten gewoon veel aandacht gewijd aan „de grijze wagen”, welke in passende snel heid werd voortbewogen langs de goed gebaande wegen van ons dierbaar va derland. Terwijl de belangstelling uit ging naar den man aan ’t stuurrad, sprong op de cadans van wentelende toeren eener moderne machine telkens een nieuw cijfer op de afstandsmeter van de car. Een simpel feit van oogenschijnlijk ge ringe beteekenis. Als deze prins zoo snelt het mensch dom in de moderne race-car van het bonte leven langs de heirbaan van den tijd. Weer sprong een ander cijfer vooi de afstandsmeter: de 6 werd 7. Simpel feit, voor velen oogenschijnlijk gering in beteekenis. Van groote waarde voor hen, die de wentelende tijd in ’t menschelijk leven juist weten te plaatsen in de hiëra- chie der waarden. Het nieuwe cijfer op de teller van de levenscar geeft mij als secretaresse van „Het Groene Kruis” een taak U de ge schiedenis onzer afdeeling te registree- ren over de afgemeten tijdsruimte uitge drukt in het cijfer 1936. 1936 was voor onze afdeeling een jaar met weinig hoogten en diepten en ’t or ganisch gebeuren van onze afdeeling ligt als 't vlakke landschap van de Friesche greiden. Leden: Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1936 1417. Bestuur: Op de algemeene ledenver gadering werd in de drie vacatures voor zien door de verkiezing van de heeren ds. P. Boerma, dr. L. L. van Geuns en J. J. A. Roelants als bestuursleden, ter wijl door het bestuur dr. J. de Bos Kuyl werd verzocht als adviseerend bestuurs- ken om in en door ons Groene Kruis lid toe te treden. Vergaderingen: Het Groene Kruis hield in 1936 één leden en twee bestuursver gaderingen. Financieele toestand: Deze is alleszins bemoedigend te noemen, indien de leden hun plicht kennen en de contributie be talen, welke zij volgens het huishoude lijk reglement verplicht zijn te betalen. In art. 4 staat n.l. dat werklieden min stens f 1.betalen, anderen minstens f 1.50. Van verschillende familie’s mocht het bestuur ook in 1936 grootere en klei nere giften ontvangen, hiervoor onzen dank en hulde. Wijkverpleging: De zusters hebben in 131 gezinnen 6432 bezoeken afgelegd. T. B. C.-bestrijding: Voor de afdee ling T.B.C.-bestrijding bedroeg dit aan tal 743. Hier stonden op 31 Dec. 1936 ingeschreven 31 gezinnen met 35 patiën ten. Eén patiënt is overleden, 2 verbleven in een sanatorium, 2 kuurden in tenten. Ingeschreven werden 4 nieuwe patiën ten; 2 keer werden goederen ontsmet en werk de liefde te beoefenen van mensch tot mensch met de hoogste intentie. Mogen allen, op wie ook in 1937 een beroep zal worden gedaan voor Groene Kruis-werk in welken vorm dan ook, zich spontaan geroepen voelen tot het stellen van de daad: de zwakken tot steun, de sterken tot eer. Jaarverslag van het Volksbadhuls. In 1936 werden genomen: 16 kuipbaden A 50 cent A 40 cent A 25 cent van 6 abonnem. 2153 kuipbaden. 38 stortbaden A 25 cent A 20 cent A 10 cent A 5 cent van 1 abonnem stortbaden. (gratis) van de wekel. collectantjes. 5817 stortbaden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 o <4-' ff ff ff ff ff 1 .4 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen WEATHERPROOF

Bolswards Nieuwsblad nl | 1937 | | pagina 1